Kort Bestek Neemt in 1950 ook de vloot der Verenigde Staten deel? Dollartekort brengt Engeland in ernstige moeilijkheden Sukarno weer in Djokja terug VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Van Cauwelaert informateur „Noordatlantisch Pact beste maatregel om een wereldoorlog te voorkomen'' Kamer teleurgesteld over uitstel regeringsverklaring Donderdag 7 Jufö 1949 74e Jaargang No. 10625 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna De internationale militaire oefeningen Montgomery over ver dediging der Westelijke Unie Kardinaal Mindszenty in hoger beroep Nederlands vliegtuig bij manoeuvres verongelukt Waarnemer verdronken Westelijke „defensie"- ministers bijeen Fabriekje in Amsterdam afgebrand Italiaanse bandietenleider was politie te vlug af Werkloosheid en sabotage in Roemenie Reuzebrasem aan de haak Vandenberg verklaart: Geen misbruik van bezit der atoombom Weerbericht Hans Kaart en zijn kraai Trein op Java op trekbommen gelopen Geen devaluatie van het Pond Sterling Nederlandse militaire bevelhebbers vragen ontslag Vragen over laagvliegen aan de minister Nu volgende week? Strijd in China wordt „meedogenloos" voortgezet BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: 4 B IJLS MA en C KRAK HËLDEHSE ('III TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm Kleine advertenties .„Juffertjes'tot 15 woor den f 1.— elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.— r>ü vooruitbe taling, plus incassokosten Veldmaarschalk Montgomery, de opperbevelhebber van de strijdkrach ten der Westelijke Unie, heeft aan boord van het vlaggeschip „Implaca- ble" tijdens de oefeningen verklaard te hopen, dat er volgend jaar geza menlijke oefeningen zullen worden gehouden door de strijdkrachten van alle landen van het Atlantische pact. Montgomery, die Reuters verslag gever een exclusief interview toestond gaf een uiteenzetting van zijn con ceptie van de rol der strijdkrachten van de Westelijke Uriie in de verdedi ging van hun landen tegen aggressie. 1. De landmacht moet het terri torium, waar de volken der Westelij ke Unie wonen, tegen de vijand be houden. 2. De zeewegen naar een haven van dit territorium moeten worden beschermd. 3. Om deze beide doeleinden te verwezenlijken moet een voldoend sterke luchtmacht worden opgebouwd in het bewustzijn, dat de luchtmacht het krachtigste van alle oorlogsmid delen is. Deze taak is thans toevertrouwd aan een commissie met een voorzit- Woensdag is de zaak tegen Kardinaal Mindszenty en zijn zes medebeklaag- den in het paleis van het hof van cas satie opnieuw in behandeling genomen. De bijeenkomst van het hof van beroep der volksrechtbanken was streng ge heim gehouden. Na voorlezing van het verslag van het proces in eerste aanleg, zou de pro cureur Borbely zich in zijn requisitoir er toe beperkt hebben, de handhaving van de op 8 Februari gewezen straffen te eisen. Tijdens de namiddagzitting verzocht Kiozko, de verdediger van kardinaal Mindszenty de jury zich mild te betonen. Hij voerde ter ontlasting van zijn cliënt aan dat hij zijn misda den bekend heeft en verklaart dat hij ze betreurde. Naar eerst Woensdagavond te Londen ls bekend gemaakt, is Dinsdag tijdens de gecombineerde manoeuvres van de vloot- en luchtstrijdkrachten der Wes telijke Unie een Firefly-vliegtuig van de Nederlandse Marine in zee gestort. De piloot kon door de Britse torpedo- bootjager „Saint James" worden gered, doch de waarnemende ongehuwde adel borst-vlieger der eerste-klasse M. H. v. Breem uit Eindhoven wordt vermist. Hij was Woensdagavond nog niet ge vonden, zodat moet worden aangeno men, dat hij verdronken is. Het toestel viel over boord toen het wilde landen op het Britse vliegdek- schip „Theseus". Piloot was de luit. ter zee vlieger tweede klasse K.M.R. o.v. F. Langenbach. Hij was ongedeerd. ter, zo zeide Montgomery, doch dit is alleen in vredestijd mogelijk. In tijd van oorlog moet deze taak worden vervuld door een opperbevelhebber met onder hem ressorterende com mandanten. De thans gehouden oefe ningen hebben volgens de veldmaar schalk bewezen, dat de Westeuropese landen kunnen samenwerken. De secr.-generaal van de permanente commissie van het Verdrag van Brus sel, deelt mede, dat de ministers ver antwoordelijk voor de verdediging van de vijf landen, hun vijfde periodieke bijeenkomst zullen houden te Luxem burg op 15 Juli. De laatste bijeenkomst van deze ministers werd begin April in Den Haag gehouden. Verwacht wordt, dat de ministers in Luxemburg versla gen zullen worden aangeboden van het comité van opperbevelhebbers aan het hoofd waarvan, zoals bekend, Mont gomery staat, over de gecombineerde manoeuvres die thans worden gehou den. Woensdagavond bespeurden voorbij gangers vlammen aan de achterzijde van een drietal loodsen aan de Wees- perzijde te Amsterdam, waarin een fa briekje is gevestigd van betonnen pla ten. Het vuur greep snel om zich heen en in enkele ogenblikken stonden alle drie loodsen, die het gehele bedrijf uit maakten, in lichter laaie. De brand weer rukte met veel materiaal uft, doch kon niet verhinderen dat het ge hele bedrijf uitbrandde. De eigenaar is van mening, dat de brand is veroorzaakt door met vuur spelende jongens die zich geregeld ach ter de schuur ophielden. Enige vrou wen deelden mede de jongens hard te hebben zien weglopen. De prins-regent heeft minister van staat Van Canwelaert verzocht als in formateur op te treden. Van Cauwelaert heeft de opdracht aanvaard. Frans van Cauwelaert heeft tegen over de pers het informatieve karakter onderstreept van de opdracht, welke hij uit handen van de prins-regent heeft ontvangen. „Mijn taak beperkt zich uitsluitend tot het verzamelen van inlichtingen, die de taak van een toe komstige kabinetsformateur kunnen vergemakkelijken", zo deelde hij mede. Van Cauwelaert heeft na afloop van de persconferentie een onderhoud gehad met minister van staat Graaf Carton de Wiart, lid van het hoofd bestuur der CVP. Salvatore Giuliano, de Siciliaanse bandietenkoning, is uitgebroken uit 'n „stalen ring", die de Italiaanse politie- troepen met behulp van tanks om zijn schuilplaats in de bergen hebben ge legd Naar gemeld heeft Giuliano zich bij de Labruzzo-bende gevoegd die geheel bestaat uit mannen op wier hoofd een prijs is gesteld. Giuliano, een boerenzoon, die de dood van bijna 80 gendarmes op zijn geweten heeft, ving zijn bandietenloop baan aan, toen hij verschil van mening kreeg met de politie over het betalen van belasting op een zak tarwe. Volgens „Borba", het blad van de Joegoslavische communistische partij, die tegen de kominform gekant is, verkeren werkeloosheid, sabotage en stakingen in Roemenie op een hoogte punt en neemt de productie af. Vol gens het blad zijn saboteurs, „thans in het gehele land actief", verantwoorde lijk voor een grote brand in de Ar gus-olieraffinaderij, die in Mei een schade van „naar schatting enige mil- lioenen lei" heeft veroorzaakt. De Roe meense regering is niet opgewassen te gen de werkeloosheid, die „even erg is als in een kapitalistische land". De heer J. Coenen, die vorig jaar op zien baarde met de vangst van een karper van bijna veertig pond en daar over correspondentie ontving uit alle hoeken van het land en ook zelfs uit Amerika, doet opnieuw van zich spre ken. Te Blerick (L.) sleepte deze hen gelaar, die voorzitter is van de Tegelse vereniging „De Snoekbaars" een bra sem van niet minder dan 10 pond en 350 gram uit de Maas, in zijn soort een minstens even grote „kaaiman" als de recordkarper. „Het Noordatlantische pact is de re delijkste, de krachtigste en de meest practische maatregel die de Ver. Staten kunnen nemen om een derde wereld oorlog te voorkomen, om de stabiliteit van West-Duitsland te bewaren en om op vredelievende wijze de vrijheid en de beschaving, die op de beginselen van democratie, individuele vrijheid en wettelijkheid berustten, te waarborgen", verklaarde senator Vandenberg, de BALTISCHE VLUCHTELINGEN IN DE V. S. AANGEKOMEN Met een stoomschip van 40 meter lengte zijn te Boston 83 vluchtelingen uit de Baltische landen aangekomen. Zij vertrokken uit Zweden, waar zij het schip hadden gekocht. Het derde schip voerde de vlag van de oude re publiek Letland. Weersverwachting geldig tot hedenavond: Voor de Noordelijke provin cies: Over het algemeen veel be wolking met plaatselijk enkele lichte buitjes. Matige tot krach tige, geleidelijk iets afnemende wind tussen Noordwest en Noord. Weinig verandering in temperatuur. Voor het overige deel van het land: Wisselende bewolking maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen West en Noord. Weinig verandering in temperatuur. monopolie. Alle landen beseffen, dat zij geen gevaar lopen, tenzij zij zelf de eerste slag zouden toebrengen". Naar Reuter meldt, verklaarde Van denberg verder, dat door het „begerige communisme openlijk samenzweringen" tegen de Ver. Staten worden gesmeed. „Wij kunnen de klok niet terugzet ten. Wij kunnen niet kiezen of wij al of niet een leidende rol in de wereld zullen spelen. Wij zullen deze rol moe ten spelen in ons eigen belang. Onze enige keuze is, of wij haar goed of slecht zullen spelen". De senator verklaarde, dat het pact binnen het kader van het Handvest der Verenigde Naties viel en zeidè, dat het pact geen verplichtingen inhield de Europese koloniën buiten het defensie gebied te verdedigen. Evenmin was Amerika gedwongen partij in een bur geroorlog te kiezen tenzij bij een bur geroorlog „externe gewapende aggres sie" optrad. Hans Kaart met zijn acteurs naar Durban vertrokken. Dan komt veer één van de moeilijkste problemen van deze reis om de wereld: Het vinden van een boot naar Batavia. In Johannes burg verheugde het viertal zich in een buitengewoon grote populariteit. Ieder kende onze land genoten en hun trouwe begeleider, Gerrit de Kraai. Op zekere dag bemerkte Hans, dat hij door een motoragent achterna werd gezeten. Denkende, dat hij in overtreding was, probeerde hij de agent kwijt te raken. Het werd een ,.nek-aan-nek-race".. Toen Hans be merkte, dat hij het onderspit zou del ven, stopte hij, bereid om geverbali seerd te worden. Gierend remde de politiemotor, de agent nam zijn stof bril af, grijnsde beminnelijk en vroeg: „How is the crow?" (Hoe maakt de kraai het?") Zondag is een trein tussen Ngawen en Blora op twee trekbommen gelopen. Vijf prsonen werden gedood en ver schillende gewond. Sir Stafford Cripps verklaarde Woensdag in het Britse Lagerhuis, dat de Britse regering geen enkel voornemen heeft tot devaluatie van het Pond Ster ling. Deze verklaring werd met gejuich door het Lagerhuis ontvangen. In zijn rede in het Lagerhuis over de huidige moeilijkheden van Groot-Brittannie zeide Sir Stafford Cripps nog „In de laatste maanden viel er een daling waar te ne men in de activiteit in het bedrijfsleven in vele delen der Gereld. Het moeilijkste probleem, waarvoor het sterhnggebied zich geplaatst ziet, ligt in zijn handels- en betalingsbalans met het dollargebied. De Britse regering heeft medio Juni een „stapdstilT'-overeenkomst voor dollaraankopen ingevoerd, welke voor min stens drie maanden zal worden voortgezet. Tegen September zal een nieuw in voerprogramma gereed zijn, waarbij het vermoedelijk noodzakelijk zal blij ken het verbruik van bepaalde levens middelen waarmede dollaruitgaven ge moeid zijn, te verminderen. De be staande regeringspolitiek wat betreft inkomens, kosten en prijzen zal met kracht worden voortgezet. De minster deelde mede, dat de bij eenkomst van de ministers van finan ciën uit het Britse gemenebest 13 Juli President Sukarno is gister te 13.00 uur op het vliegveld van Djokja aan gekomen. Radio Djokja meldde over de terug keer van president Sukarno te Djokja, dat het vliegtuig van de U.N.C.I. met de Republikeinse leiders uit Bangka op het vliegveld Maguwo werd opgewacht door de Sultan en de Paku Alam. Voorafgegaan door een escorte van de veiligheidsdienst reed het gezelschap vervolgens naar de stad. Sukarno en de Sultan in de eerste auto, Hatta met de Paku Alam in de tweede auto, langs de weg van de intocht door een grote menigte met Merdeka-geroep begroet. Voor het presidentspaleis had zich een enorme menigte verzameld en waar Sukarno werd begroet door een aantal autoriteiten, ministers, verte genwoordigers van Sumatra, Celebes en de Molukken, leden van de UNCI en militaire waarnemers, representan ten van de Chinese, Indiase en Pakis tani gemeenschappen, terwijl voorts aanwezig waren de echtgenote en de moeder van Sukarno. Na de verwelkoming dankte Su karno in een korte toespraak, waar na op ceremoniële wijze de vlag werd gehesen en door schoolkinderen een aubade werd gebracht. Hierna had er in het paleis een receptie plaats. Bij de verwelkomings-plechtigheid in het paleis van de president zeide Sukarno o.a., dat de terugkeer van de regering naar Djokja duidelijk maakt, dat wij onze strijd voor de vrijheid moeten voortzetten. Twee factoren, aldus Sukarno, maakten voornamelijk de terugkêer van de Republikeinse re gering naar Djokja mogelijk: de kracht van ons volk en de steun van de internationale wereld. Sukarno zei de voorts: „Laat ons tot God bidden, dat Hij u allen moge zegenen. „Volgens „Merdeka" is er na de overdracht van het gezag aan de Sultan te Djokja geen activiteit meer te be speuren van groepen of partijen, die plakaten of strooibiljetten verspreiden. De sultan beschikt op het ogenblik, volgens zijn zeggen, over 2000 uitgeko- zijn, goed gedisciplineerde manschap pen voor het handhaven van recht en orde. „Ordelijk en rustig" In een communiqué van de UNCI wordt gezegd, dat deze gebeurtenis een belangrijk precedent geschapen heeft: Dit is de eerste keer dat een regering in haar vroegere constitutionele positie en in haar hoofdstad is hersteld door de bijstand van een internationale or ganisatie, die geen gebruik maakte van gewapende macht, doch van haar in stelling ten behoeve van de vrede. De UNCI verklaarde, dat de terugtocht van de Nederlandse troepen uit Djokja „ordelijk en rustig" verliep. Militaire commandanten vragen ontslag. De territoriaal tevens troepencom mandant in midden-Java en de gene- raal-majoor J. K. Meyer, is voorne mens. per 1 October a.s: met pensioen te gaan na 31 jaren dienst als officier. „De Vrije Pers" meldt voorts, dat de kolonel D. R. A. van Langen, de mili taire commandant van Djokja en com mandant van de T-brigade, ontslag uit de militaire dienst heeft gevraagd. Op het bericht betreffende kolonel Van Langen kon men geen commentaar ge ven. zal beginnen. Van de gelegenheid van het bezoek van de Amerikaanse mi nister van financiën zal gebruik worden gemaakt om over het gehele vraagstuk besprekingen te beginnen met de Ame rikaanse regering. Op de verkeerde weg? De voormalige Franse eerste minister Paul Reynaud heeft verklaard, dat de Britse minister van financiën bij zijn economische politiek op de verkeerde weg is. Paul Reynaud heeft voorts ge zegd. dat de wisselkoers van alle Euro pese valuta te hoog is ten opzichte van de dollar, en het noodzakelijk is die valuta binnenkort aan te passen, er aan toevoegend, dat deze aanpassing vooral voor het pond sterling noodzakelijk is. Acheson optimist De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dean Acheson, heeft ver klaard. dat Engeland, wil het zijn eco nomische moeilijkheden op lange ter mijn tot oplossing brengen, moet zor gen beter op de wereldmarkten te kun nen concurreren. De huidige Brittse toestand werd reeds enige tijd verwacht en bestaat in een aanpassing, die naar Acheson vertrouwt, de Britsee regering tot een goed einde kan brengen. Het Tweede Kamerlid E. A. Vermeer (Arb.) heeft aan de minister van oor log en van marine de volgende vragen gesteld: 1. Kan de minister mededelen of het juist is, dat op Zondag 3 Juli in de middaguren twee Nederlandse jacht vliegtuigen op zeer geringe hoogte over het dichtbevolkte strand tussen Egmond aan Zee en Noordwijk hebben gevlo gen 2. Indien het antwoord op deze vraag bevestigend luidt, kan dan worden medegedeeld of deze vluchten zijn uit gevoerd op grond van een opdracht? 3. Welke maatregelen zijn genomen om er zorg voor te dragen, dat Neder landse militaire vliegtuigen op deze wijze niet meer het leven van burgers in gevaar brengen? (Van onze parlementaire redacteur) Niet weinig teleurgesteld en zelfs enigszins ontstemd was de Tweede Ka mer, toen zij Woensdagmiddag van de voorzitter, dr. L. G. Kortenhorst, de mededeling kreeg, dat de regering niet van plan is deze week een verklaring af te leggen over de gang van zaken in Indonesië. Hij had zich tot de regering gewend om inlichtingen en ten antwoord ge kregen, dat het kabinet een gedachten- wisseling op het ogenblik voorbarig acht, omdat de in Indonesië gesloten overeenkomst nog bekrachtigd moet deskundige van de republikeinse party in kwesties van buitenlandse politiek in een krachtig pleidooi voor de be krachtiging van het Noordatlantisch pact. Senator Vandenberg verzekerde dat de gevaren waardoor thans de demo cratie en de op vrijheid rustende be schaving worden bedreigd, niet van de Ver. Staten uitgaan. „Integendeel, de grootste hulde, die ooit aan de goe de trouw van een regering is gebracht, is wel het overduidelijke feit, dat hoe wel de Ver. Staten de enige bezitters van de atoombom zijn, geen enkel land ter wereld met inbegrip van de Sow- jetgroep bevreesd is, dat de Ver. Sta ten misbruik zouden maken van hun Generalissimus Tsjiang Kai Sjek, Li Tsoeng Jen, waarnemend president en andere Chinese nationalistische leid:rs hebben in een manifest medegedeeld, dat de oorlog meedogenloos zou worden voortgezet „om China's integriteit te bewaren." £je Russen hebben ook hun moei- ïykheden. Nu beleven zij weer een „overhemd-schandaal". Na twee dagen dragen valt het boord van „over hemd nr. 508", een kunstzijden product van de textielfabriek de „Rode Vlag" in Leningrad, dat in Nederlands geld omgerekend de kleinigheid van 90 gul den kost, af. De directeur van de fa briek verklaart dat „overhemd nr. 508" slechts door mannen met geschoren kinnen gedragen kan worden. Kunst zijde verdraagt het wrijven van een ongeschoren baard niet, zegt hij. Dat heeft een redacteur van de „Prawda", die zelf zo'n hemd gekocht heeft, niet kunnen bevredigen. „Wat is er dan de de oorzaak van, dat ook de manchetten van het hemd vallen?" vraagt hij. Op deze informatie is de fabrieks-directeur het antwoord nog schuldig, q Op de Howaldt-werf te Hamburg zijn zeven arbeiders gedood en vier gewond door het omvallen van een in reparatie zijn de kraan. Q In Chicago is een 84-jarige landloper beschuldigd van het fraudu leus verkrijgen van hulp in ziekenhui zen voor oud-strijders door het regelen van zijn hartslag. De Amerikaanse me dische wetenschap kent slechts 21 ge vallen in de medische historie van per sonen die hun hartslag in bedwang hadden. De zwerver bevindt zich thans in een ziekenhuis; hij lijdt aan ver zwakking door de grote warmte. Q In Columbia is een vijfling ter wereld ge komen. De babies maken het wel, doch men is bezorgd om de moeder. De Franse taal neemt thans een steeds ruimere plaats in bij de betrekkingen onder de Joden in Israël; de regering zelf geeft het voorbeeld en ziet van de Engelse taal af: alle officiële documen- IIIMMIHIIllllimilllllllllilllllllllllllllllllimiHllllllllllUIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllHlllillllllllllU Rathke zou hebben gezegd, dat hij zijn succes te danken had aan de bereidheid van de meeste Duitsers om „een ver volgd lid van de SS" te helpen. Vol- en in het 8ens de politie heeft Rathke bekend onder meer 170 schrijfmachines, 130 kostbare camera's en 80 radiotoestellen te hebben „ingezameld". Hij had de af- rte Kamer van Koophandel te Blue- gelopen twee jaar zonder geldige reis- field in de Amerikaanse staat PaPleren Frankrijk, Belgie, Nederland on iiritc-nvl o v* V. „„-.„Li ten zijn in het Hebreeuws Frans gesteld. West-Virginia, heeft de bewoners van de stad, één van de hoogstgelegene in de staat, gratis limonade beloofd wan neer de temperatuur boven 33 graden stijgt. Dit was Dinsdag het geval en Zwitserland bezocht. £)rie Oostenrijkers, die door het gerechtshof te Graz ter dood wa- Woensdag werd gratis limonade uitge- ren veroordeeld wegens het smeden reikt. In de stad Newark in Ohio van een samenzwering om het natio- heeft de hitte ook een extraatje opge- naal-socialistische bewind in Oosten- leverd. Uit een aantal kratten eieren, rijk „in verbeterde vorm" te doen her- op de mesthoop geworpen omdat de leven, zagen hun ter dood veroordelin- eieren niet voor gebruik geschikt wer- gen veranderd in gevangenisstraf. De den geacht, begonnen kuikens te krui- drie veroordeelden zijn Soucek, Roess- pen. De temperatuur was dan ook 35 ner en Goeth. Soucek is bijna een jaar graden C (95 graden F.) De Duitser opgesloten geweest in de cel voor ter Robert Rathke, die zich voordeed als dood veroordeelden; hij hield zich ge- een voortvluchtige majoor van de Ge- durende deze tijd bezig met het schrij- stapo, heeft 1500 personen opgelicht ven van boeken en met het samenstel- tot een totaalbedrag van 1.700.000 mark. len van een werkprogramma voor een nieuwe politieke partij. Klein Kampfje? O Het Haagse Hof veroordeelde de di recteur van een Leidse melkfabriek tot een geldboete van f 5000 subs. 1 maand gevangenisstraf. Onder verant woordelijkheid van deze requirant wa ren tekorten ontstaan van 20.000 liter karnemelk en 15.000 liter melk, die zonder bon maar ook zonder prijsver hoging in de tijd van de melkdistribu- tie waren verkocht. Dinsdag zijn 50 Zwitserse burgers door de rechtbank te Boekarest wegens belastingontdui king veroordeeld tot gevangenisstraffen van 2 maanden tot 3 jaar en tot boeten van 200.000 tot 7.500.000 lei. Het Pond blijft behoorlijk aan ée wicht. worden en omdat men niet vooruit wil lopen op de Ronde Tafel-conferentie, die in Augustus begint. Bovendien is de regering een groot deel van de be reikte resultaten vertrouwelijk ter ken nis gebracht, zodat zij er de voorkeur aan geeft volgende week in een beslo ten vergadering de kwestie met de Ka mer te bespreken. De voorzitter hoopte dat de gedachtenwisseling in elk geval volgende week gehouden kan worden, hetzij in een openbare .bijeenkomst, het zij in comité generaal. Dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot (AR) stelde de regering in ronde woorden in gebreke. Nog op 23 Juni deelde de voorzitter mede, dat de minister-presi- cient hem had laten weten een gedach tenwisseling na de terugkeer van de minister van Overzeese Gebiedsdelen, mr. J. H. van Maarseveen, uit Indone sië, alleszins redelijk te achten. Nu zwijgt de regering om de voorberei dingen van de Ronde Tafel-conferentie niet te storen. Op zijn minst, vond hij, had zij hierover met de Kamer in ge meen overleg moeten treden. De Rooms Katholieke fractie-voor zitter, prof. mr. C. P. M. Romme, druk te zich gematigder uit. Hij begreep, dat een bespreking thans praematuur is en hij kon zich verenigen met uitstel tot de volgende week, doch dan zou hij openbaarheid zeer op prijs stellen. In elk geval rekende hij op een spoedig samentreffen van Regering en Kamer, zo niet in het openbaar, dan toch in elk geval in een besloten bijeenkomst De voorzitter van de fractie van de VVD, mr. P. J. Oud, deelde dit stand punt, doch de communistische fractie leider, de heer G. Wagenaar, kon niet inzien, waarom een gedachtenwisseling nu praematuur zou zijn. De daarvoor aangevoerde argumenten aanvaardde hij niet en van beslotenheid wilde hij niet weten. Alleen jhr. mr. Van der Goes van Naters, voorzitter van de fractie van de P.v.d.A., toonde begrip voor de ver langens van de regering. Met het uit stel tot volgende week kon hij zich ver enigen en tegen behandeling in beslo ten kring had hq geen overwegende bezwaren. De Kamer verenigde zich tenslotte met het voorstel van de president om de regering te verzoeken volgende week een verklaring af te leggen en Dinsdag of Woensdag a.s. te beslissen of in het openbaar of in comité-gene raal van gedachten zei worden gewis seld.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1