Jeugdkoerier Res VAN HOUTEN Vliegtuigen vallen de vloot aan Mickey's vader avontuur identie Admiraal Mc Grigor tevreden Tweede Kamer keurt Statuut Raad van Europa goed Ook oorlogsvrijwiligers in Nationale Reserve Wedstrijden om 't Europees Bridgekampioenschap Dimitrof's stoffelijk overschot in Sofia aangekomen Surinaamse citrusvruchten voor Nederland Pim, Pam en Pom en het Afrikaanse avontuur Het Radioprogramma Prijsraadsel „Mannen van de zee" koninklijk onderscheiden Brits smaldeel naar Rotterdam De proef op de som Oplossing Prijsraadsel ÉliÜlE RlpliMiC: VOiv Biy ivt Het Nederlandse merk met Wereldreputatie (Van onze speciale verslaggever a/b H.M.S. Maidstone) De gehele Dinsdag heeft de vloot van de Westelijke Unie, die gemeenschap pelijke oefeningen houdt In de Golf van Blseaje. bloot gestaan aan luchtaanval len op grote schaal. Reeds om negen uur in de ochtend begonnen golven van vliegtuigen van de veronderstelde vijandelijke mogendheid over de onder scheidene schepen te komen. Het Franse vllegtuigmoederschip Arromanches en de Engelse oorlogsbodem Theseus wa ren bij deze vijandelijke eenheid inge deeld. De oefening begon met drie aan vallen van laag vliegende Fireflies en Seafnries, die met razend geweld over de schepen kwamen scheren. Seahornets en Flrebrands, opgestegen van het En gelse vliegtuigmoederschip Implacable, vormden de verdediging. De resultaten van deze oefening konden nog niet be kend gemaakt worden op het ogenblik, waarop dit telegram werd verzonden. Hoe het zij, het was een imponerend schouwspel de snelle toestellen de steeds herhaalde aanvallen te zien uit voeren. Steeds opnieuw moest de Im placable de kop in de Wind draaien om nieuwe golven verdedigingsvliegtuigen te doen opstijgen. H.M. Zeehond voerde een aanval uit op het Britse slagschip Anson, die uit stekend zou zijn geslaagd, ware het niet,dat deze bodem tijdig werd ont dekt door de Engelse jager Solebay en onze Queen Wilhelmina. Bovendien kon de periscoop van deze onderzeeër aan boord van de Vulkaan worden waargenomen. Ofschoon H.M. Tijger haai door de buitenste bescherming werd ontdekt, slaagde dit schip erin verder door te dringen en een torpedo te lanceren op het Engelse vliegtuig- moederschip Maidstone. Deze beide aanvallen werden tussen 7 en 8 uur Maandagavc d uitgevoerd. H.M. Torpedoboot jager Piet Hein en H.M. onderzeeboot jager Johan Maurits hebben goed werk geleverd. In de afgelopen nacht lagen Britse duikboten op de loer. De Anson is vermoedelijk geraakt. Zes duikboten waren op het oorlogspad, waarvan er vier niet werden ontdekt. De kleine Queen Wilhelmina vaart trots voor een der ontzaglijke slag schepen uit. Aan boord van de Maidstone is een Westelijke Unie in het klein gevormd. Nederlandse marinemannen treden er op als seiners en Franse officieren zijn er als waarnemers aan boord. Straks zal een uitgebreid convooi worden gevormd, geëscorteerd door 7 kruisers, 2 jagers en 2 vliegtuig moederschepen. Dan zullen oefenin gen op nog grotere schaal worden ge houden. Het convooi zal afzwaaien naar het Noorden om dan bloot te staan aan een groep samenwerkende duikboten, vliegtuigen en motortor pedoboten. De Britse staf, die de oefeningen leidt, is tot dusver uitstekend te spre ken over de resultaten. Alles beant woordt aan de verwachtingen. Na de oefeningen zal te Portland, waar de vloot binnenvalt, een bespreking wor den gehouden met het opperbevel, waar het gehele verloop geanalyseerd zal worden. Pas dan zullen de resul taten geheel en al bekend worden ge maakt, maar nu staat reeds vast, ge lijk admiraal McGrigor heeft opge merkt, dat de vloten der Westelijke Unie ingeval van een aanval in staat en bereid zijn om samenwerkend op te treden. Opnieuw is enige verruiming gegeven aan de mogelijkheid tot toetreding bij de Nationale Reserve. Gewezen oorlogsvrijwilligers kunnen nu ook toetreden. Allen, die behoren tot de lichtingen 1941 t/m 1943 en dus thans niet- dienstplichtig zijn, alsmede zij, die behoren tot de lichting 1944 en dus thans buitengewoon dienstplichtig zijn, kunnen er tevens een vrijwillige verbintenis sluiten bij de nat. reserve. Uitgezonderd blijven slechts enige kleine groepen o.a. artsen, tandartsen, juristen, ingenieurs enz. in het bijzon der de lichting 1944. Het studentenoefenkamp dat vorig jaar in kamp Waterloo op de Leusder- heide is gehouden, was een zodanig succes dat besloten werd ook dit jaar een oefenkamp voor vrijwilligers van de Nationale Reserve te organiseren. Het kamp Teuge bij Apeldoorn zal de vrijwilligers herbergen. Alle vrijwilli gers, geoefend of niet geoefend, zijn welkom. In cursussen van één tot twee weken kunnen zij er van 11 Juli t/m 1 October kennis maken met de militaire sfeer door wapenlessen, exercitie, sport en velddienst. Reeds 1200 deelnemers staan ingeschreven. Het ligt in de bedoeling, zo vernemen wij verder, een permanent oefenkamp te stichten voor de Nationale Reserve, waar alle enigszins geoefende vrijwilli gers eens per jaar gedurende enkele weken oefeningen in groot verband kunnen meemaken. Aan deze wedstrijd, die Maandag te Parijs is begonnen, nemen 11 landen deel, n.1.: Denemarken, Engeland, Frankrijk, Belgie, Italië, Ierland, Noor wegen, Zweden, Finland, IJsland en Nederland. Doordat er een oneven aantal landen deelneemt, speelt in elk der ronden één land niet. Op de eerste dag waren de uitslagen: Nederland wint van IJsland met 25 matchp.; Italië wint van Belgie met 22 matchp.; Noorwegen wint van Finland met 8 matchp.; Frankrijk wint van Ierland met 44 matchp.; Engeland wint van Denemarken met 36 matchp. (Zweden was vrij). 2e ronde. (In deze ronde speelde Ne derland niet). Zweden wint van Fin land met 69 matchp.; Italië wint van Ierland met 63 matchp.; Engeland wint van Frankrijk met 18 matchp.; Dene marken wint van Belgie met 13 match- punten; Noorwegen speelt gelijk met IJsland. Een half millicren mensen waren Woensdagavond aanwezig voor het station van Sofia, waar het lijk van de te Moskou overleden Bulgaarse mi nister-president, Georgi Dimitrof, aan kwam. De kist met het stoffelijk overschot, die in zwart en rood gehuld was, werd door leden van het Bulgaarse Politburo uit de trein gedragen en op de affuit geplaatst van een door zes paarden getrokken kanon. Dimitrofs weduwe, de Sowjetrussi- sche maarschalk Worosjilof en de Roe meense minister van buitenlandse za ken, Anna Pauker, waren aanwezig op het station. Worosjilof en de leden van het polit buro droegen de kist van de affuit en zetten haar in een zaal van het parlementsgebouw. Het stoffelijk over schot zal daar tot Zondag worden op gebaard en vervolgens in een speciaal mausoleum worden geplaatst. (Van onze parlementaire redacteur) Na" een redevoering van de minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker, waarin hij op een aantal de vorige dag gestelde vragen antwoord gaf, verenigde de Tweede Kamer zich Woensdagmiddag met de goedkeuring van het Statuut van de Raad van Europa. Het is Nederland niet gelukt, hoewel het daartoe hardnekkige pogingen heeft aangewend, om in de preambule van het Statuut de kwalificatie Chris telijk op te riemen. Wel wordt er nu in gesproken van „spiritual" (geeste lijk) waarbij ons land zich heeft neer gelegd), omdat in deze uitdrukking de Christelijke beginselen zijn vervat. Aan het adres van de communisti sche opposanten merkte de bewinds man op, dat de ondertekenaars niets hebben willen verbergen en dat van camouflage van hun bedoelingen geen sprake is. De Raadgevende vergadering heeft slechts een geringe bevoegdheid, om dat men voorzichtigheid heeft willen betrachten. Dat wil echter niet zeggen, dat zij op den duur via controlerende bevoegdheid friet tot wetgevende macht zou kunnen komen. Wat de samenstelling van de dele gatie betreft, die Nederland in Augus tus in Straatsburg zal vertegenwoordi gen, deelde mr. Stikker mee, dat hij verwachtte, dat de ervaringen van de eerste Raadgevende vergadering tot een goede procedure voor de aanwij zing van de gedeleerden in het vol gende jaar zuilen leiden. De Kamer machtigde de voorzitter om tezamen met de voorzitter van de Eerste Kamer en de regering de afge vaardigden naar Straatsburg te benoe men. De regering hoopt, dat Griekenland en Turkije spoedig opgenomen zullen worden. Zij zal haar speciale mede werking verlenen voor de toelating van West-Duitsland. Na hulde gebracht te hebben aan de federalistische beweging, wier ac tiviteit tot de totstandkoming van de Raad van Europa geleid heeft, gaf de bewindsman nog enkele gissingen van wat in Straatsburg behandeld zal wor den. Hij noemde als zodanig: huishou delijke zaken en concrete onderwerpen van sociale, culturele en economische aard en zeide. dat in het algemeen nauw zal worden aangesloten op wat in de West-Europese Unie gereed ge maakt wordt. De afgevaardigden namen het des betreffende wetsontwerp zonder hoof delijke stemming aan. De Communis ten en de Staatkundig Gereformeerden kregen aantekening, dat zij tegen wa ren. De Nederlandse regering en het gou vernement van Suriname zijn overeen gekomen, dat Nederland de vrije in voer zal toestaan van citrusvruchten uit Suriname tussen 1 Juni 1949 en Juni 1950. Volgens raming kan in deze periode Suriname 225.000 kratten le veren. In het belang van de Surinaam se citruscultuur zal Nederland de ci- trus-import uit andere landen uitslui ten van 1 Juni tot 1 Dec. 1949. In Nederland zal de maximumprijs, alsmede de distributie en de centrale import worden afgeschaft, doch Neder land heeft zich het recht van weder instelling daarvan voorbehouden in geval de prijs zal worden bepaald na gemeen overleg tussen Nederland en Suriname. 106. Pepi is zijn vriendjes achterna naar hem. Aangetrokken door de heer- gerend, want hij wil ze niet uit het oog rijke geur vliegt Pom naar voren en erliezen. Oh, gelukkig, daar zijn. ze mét hem, ook Pim en Pam. In hun ai. Maar dan worden zijn ogen groot vaart lopen ze een stok omver, maar van ontzetting. Want hij ziet zijn ze merken het niet eens. Die stok dien vrienden vlak voor een grote bambu- de echter om de deur, die de kooi af- kooi stilstaan. Het bambuhuisje, waar- sluit, omhoog te houden. En nu valt van Pim denkt, dat het een hotel is, is dan ook de deur met een zware slag in werkelijkheid een kooi om tijgers en naar beneden. Pim, Pam en Pom zijn ander wild te vangen. „Niet erin gaan, opgesloten in een tijgerkooi! En buiten niet erin!" roept hij zo hard hij kan, staat hun vriendje Pepi maar Pim, Pam en Pom luisteren niet rriets doen! en hij kan HILVERSUM L 301 m. Zie Hilveisum II. Nationaal Programma. HILVERSUM II, 415 m- Nieuwsbericht» cm 6, 8 en II nur. - 4.00 Nabonaal Program ma. - 4.02 Gelukwens. 4.06 Zangklasse. 4.30 Promenade-orkest. 5.00 Hoorspel voor de jon geren. 5.40 Voordracht. 6.17 Oranje-hederer. 6.30 Reportage „Tour de France". 6.40 Mars muziek. 6.50 Rondom Soestdijk. 7.01 Toe spraak. 7.10 Promenade-orkest. a lEr3 beeld. 8.05 Gevarieerd programma. 9 00 t Huis in 't bos". 9.30 Omroeporkest. JO.15 Album 1937. 11.15 Kon. Militaire Kapel. 11.45 Nederlandse liederen. VOOR VRIJDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. KRO: 8.15 lluk de dag. 12.03 Zangrecital. 12.40 Orkest zonder naam op de Kaasmarkt te Alkmaar. 1.20 Amusementsorkest. 6«20 Actualiteiten. 0.30 Strijdkrachten. 7.15 Klankbeeld. 7.30 Uit het land van Hertog. 8.05 De gewone man. 8.11 Klankbeeld. 9.15 Hilversums Gemengd Koor. 9.45 Industrialisatie-vraagstuk. 10.00 Amuse- ments-orkest. 10.30 Omroep-Kamerorkest. 10.45 Avondgebed. 11.15 Symphonette-orkest. HILVERSUM II, 4.15 ra. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, .6, 8 en 11 uur. VARA: 8.15 I ragmenten. - AVRO: 12.00 Joop Walvis, orgel. 1.15 „Klaverblad". - VARA: 6.15 De ara feliciteert. 6.45 Silvestri-kwartet. 7.00 Denk om de bocht. VPRO: 7.30 Voordrach ten. 7.50 Tien voor acht. 8.05 Gramofoon- muziek. 8.30 Lezing. 8.55 Zo juist verschenen. VARA: 9.00 Men vraagten wij draaien. 9.30 Vacantie in Nederland. 10.00 Weekover zicht. 10.15 Swing an sweet. VPRO: 10.45 Avondwijding. VARA: 11.15 Concertgebouw» orkest. Natuurlijk kennen jullie allemaal Micky Mouse uit de vele bekende teke ningen en tékenfilms van Walt Disney. Daarover willen we eens wat vertel len. Niet zo heel lang geleden werd er in Amerika een jongen geboren, Walt Disney. Zijn ouders waren eenvoudige en arme boeren, die niets liever zagen, dan dat hun zoon ook boer zou wor den. Toen de kleine Walt echter op groeide, bleek dat hij bijzondere aan leg voor tekenen had. Op school maak te hij al allerlei „gekke" poppetjes, die toch veel aardiger waren dan de mees te tekeningen van zijn leeftijdgenoten. Ook als hij eens ondeugend was en op het schoolbord stiekum een spotplaatje op de meester maakte, dan kon deze eigenlijk nooit kwaad worden. Walt zag dan hoe de meester zijn boven meester haalde en hoe ze samen ston den te lachen om het inderdaad gees tige tekeningetje. Zo werd het talent van de boeren jongen ontdekt. Walt ging in de leer bij een schilder in zijn dorp, volgde cursussen van een tekeninstituut en ontwikkelde zich tot een groot kunste naar. Maar altijd trok het hart terug naar de boerderij, waar hij in zijn jon gensjaren zoveel plezier had gehad. Op het erf zittend tekende hij paarden, koeien, honden, katten, ja, elk beest dat hij maar zag en hij gaf hun „lolli ge" snoeten met menselijke trekken. Eensklaps, op een middag, terwijl hij rustig zat te tekenen, trippelde een muis langs hem heen. Het diertje, dat in de rustige mens geen vijand zag, scharrelde vrolijk wat rond, zette zich op de achterpootjes en pelde met zijn voorpootjes een graankorrel uit. Walt keek belangstellend toe hoe deze bru tale huis-muis heen en weer liep en dit bracht hem op het idee de muls als 'n klein mensje af te beelden. Zo werd Disney's Mickey Mouse geboren. Maar tot leven zou dit muisje pas komen, toen Walt Disney vele jaren later be sloot elk tekeningetje te fotograferen, zodat er een klein filmpje ontstond, wanneer elke tekening iets verschilde met de vorige. Mickey leefde. En nog later, toen de geluidsfilm was uitgevonden, ging de muis nog praten ook. Toen was de kleine schavuit Mickey compleet. Walt Disney heeft heel wat Mickey- filmpjes gemaakt en later nog vele an dere filmpjes over dieren, zoals herten (Bambi), vissen, honden, katten en paarden. Jullie moet er maar eens naar gaan kijken, want al deze diereri zijn net mensen. En vergeet de naam Walt Dis ney niet, de naam van een bescheiden man, die aan zovelen groot plezier heeft bereid. Bij Kon. besluit is benoemd tot Rid der in de Orde van Oranje-Nassau de heer Jan Doeksen, te Terschelling, di recteur van de bekende sleep- en ber gingsmaatschappij. Bij Kon. besluit is voorts benoemd tot Officier in de Orde van Oranje- Nassau de heer C. H. Vellenga, te Hoek van Holland, gezagvoerder van het m.s. „Willem Ruys". Het Britse smaldeel, dat van 9 tot 14 Juli a.s. te Rotterdam zal vertoeven, bestaat uit twee torpedojagers en drie onderzeeëers De torpedojagers zijn H. M. S. „Sole bay" en H.M.S. „St. Kitts", twee sche pen van hetzelfde type, 22300 ton De onderzeeboten zijn de „Aeneas", de „Andrew" en de „Trespasser". De eerste twee zijn van resp. 1946 en 1948, zij meten 1120 ton en waren oorspron kelijk bestemd voor de dienst in de Pecafic. De „Trespasser" is van 1942 en behoort tot de klasse, waarvan er vier zijn overgedragen aan de Neder landse marine. Voor jongens en meisjes van 12 t.e.m. 16 jaar Vul in het onderstaande vierkant vier woorden in, elk van vier letters. Op de eerste rij; Een voorwerp dat dient om er kaas, nootmuskaat, wor tels of appels mee fijn te maken. Op de tweede rij: Een mens die niets bezit; (behoeftig is) Op de derde rij; Het tegengestelde van breed. En tenslotte op de vierde rij; Een behaard dierenvel. Wanneer de hokjes goed zijn inge vuld, kun je dezelfde woorden ook van boven naar beneden lezen. Dit kan jul lie helpen om de woorden gauw te vin den. De oplossingen kunnen vóór Zondag 17 Juli worden gezonden naar het bu reau van dit blad. Onder de goede op lossers worden vijf mooie boeken ver loot. De oude baronet Crambell had een kat, die hij verwende met elke dag een pond gehakt. Na de komst van een nieuwe bediende zag men de kat stelselmatig vermageren. De veront ruste baronet riep dan ook zijn nieu we verzorger ter verantwoording „Heeft Tippy vandaag haar pond vlees gehad, James?" „Ja zeker, Sir Richard elke morgen, nog vóór U opstaat geef ik dat lieve dier een pond gehakt „Ik geloof er niets van. Of je steekt het geld voor het vlees in je zak, of je eet het vlees zelf op. Breng wij eens een weegschaal en de kat." De weegschaal werd binnengebracht en Tippy werd cfp de schaal gezet; de wijzer gaf precies één pond aan. „Zie daar", riep James zegevierend uit; „heb ik u niet gezegd, dat ik haar van echtend een pond vlees heb gegeven? „Het pond vlees is er, dat is zeker", zei Sir Richard, langs zijn kin strij kend, maar waar ter wereld is de kat?" NOG EEN CIJFERKUNSTJE Om te beginnen moet je weten dat elk getal van zes cijfers, als de eerste drie cijfers gelijk zijn aan de laatste drie. deelbaar is door 7, door 11 en door 13. Probeer dat bijvoorbeeld eens met het getal 237237. Dan vind je: 237237 gedeeld door 7 33891 237237 gedeeld door 11 21567 237237 gedeeld door 13 18249 Hierop berust de volgende aardig heid. Teken op een stuk papier 6 pun- te- naast elkaar, zo; en vraag dan; vul drie achtereenvolgende pun ten in met een cijfer. Ge kunt begin nen met welke punt ge wilt. Ik zal er zelf ook drie cijfers bijschrijven, maar ge moogt vooraf bepalen, of het gehele getal deelbaar moet zijn door 7, 11 of 13. Hij schrijft dan bijvoorbeeld; .846.. Dan vul jij in: 6...84 Tot ieders ver wondering is zo'n getal steeds deelbaar door 7, 11 en 13. De verborgen Nederlandse plaatsna men waren: 1. Tholen; 2. Goes; 8. Kampen; 4. Helmond; 5. Naarden. De prijzen werden deze week gewon nen door: Klaas Dekker, Grote Sloot C 24, St. Martensbrug. Zijpe NH.; Bertie Bosman, Hofdijkstraat 30, Be verwijk, (jongen); Arie J. Sluys, Drieboomlaan 301, Hoorn; Hilly Boshuizen, Pr. Bernhardlaan 18 Alkmaar; Kees Post, Vijzelstraat 93, Den Hel der. Gefeliciteerd allemaal! De boeken worden toegezonden. Voor jongelui van 12 tot en met 16 jaar. Hallo jongens en meisjes, hebben jullie ook allemaal van het mooie, warme weer genoten? Gelukk^ dat de badpakken nu ook eens te voorschijn gehaald konden worden. Van verschillende jongens en meisjes hoorde ik al vacantie-plannen, maar nog is het niet zo ver Op school zijn de repetitie's nog in volle gang en verscheidene van onze vrienden en vriendinnen doen in deze dagen toelatingsexamen voor H.B.S., Lyceum of Gymnasium. Jongelui, laat ons de uitslag gauw wetenl Ik wacht met spanning op de berichten, die naar ik hoop van allemaal goed zullen zijn. Nu mag ik wel eens gauw met de brieven beginnen, want ik zou haast al onze kostbare plaatsruimte aan mijn inleiding besteden. - Gerdina Clay, jij opent deze week de rij. Natuurlijk neem ik het je niet kwalijk dat je een poos met schrijven hebt gewacht. Als je met onze Jeugdkoerier mee doet, betekent dat nog niet dat je persé iedere week moet schrijven. De Jeugdkoerier is er voor jouw plezier en jij schrijft maar wanneeer je er gelegenheid voor hebt en het prettig vindt. Afgesproken? Arie J. Sluys, je bent welkom, vriend! Schrijf je nog eens hoe oud je bent? Marietje Feller, schrijf ik je naam nu goed? Die F. lijkt zoveel op een T. Hartelijk dank voor de sigaren bandjes. Ik wil je graag helpen om een correspondentie-vriendin te vinden, maar nü weet ik je leeftijd niet meer. Schrijf je mij nog even hoe oud je bent? Jannie Beets, jij maakt nogal eens uitstapjes met de gymnastiék-vereniging! Zijn dat wedstrijden, waar je aan meedoet, Jannie? Hilly Jeurink, heb je al geturnd in Venhuizen? Je had wel mooi weer, zeg! Schiet je al op met het truitje? Ik denk dat het heel mooi zal worden Wit is altijd mooi, bij alle kleuren. Bedankt voor de postzegels, Hillyl Vera Stavenuiter, ja, het is nu prachtig weer om te zwemmen. Waar ga jij geregeld zwemmen. Vera? Bertie Bosman, wil je aan Trijnie vragen of ze mij nog even haar leeftijd schrijft? Dan kan ik haar verzoek de volgende keer onder de mededelingen zetten. Hennie Braas, het was in orde, hoor! Wat heb jij toch aardig postpapier! Hanny Peters, Henny Baart en Kees Wijn, jullie zijn al twaalf jaar en mogen dus met de prijsiaadsels voor jongelui van 12 tot 16 jaar mee doen. Kijk maar eens naar het raadsel dat vandaag in de Jeukdkoerier staat. Jepie Pander, je bent welkom bij ons. De plaatsnamen waren goed, hoor! Wat heb jij een leuke naam. Ben je een jongen of een meisje? Kees Post, voor jou een hartelijke groet! Jan Nellestein, hartelijk dank voor alles wat je ons hebt gezonden. Het is weer best te gebruiken, Jan „Annemoontje", ik vind het aardig van je, dat je het tweede boek weer terug bracht. Ja, „Vecht voor het goede" is een mooi boek. Heb je het al uit? Tonny Aggenbach, heb je een prettige Pinkstervacantie gehad? Het is nu al heel wat beter weer om te zwemmen. Je profiteert er zeker veel van. Jan Nelle stein, hartelijk dank voor alles wat je ons hebt gezonden. Het is weer best te gebruiken, Jan. Er staat heel wat op het programma voor het schoolreisje. Kunnen jullie dat allemaal op één dag doen? Fijn dat je een diploma van „Veilig Verkeer" hebt. Er zal jou dus niet zo gauw een verkeersongeluk overkomen. Tini v. d. Hert, ik vind het prettig, dat je mee gaat doen. Ja, de postzegels die wij dagelijks gebruiken, sparen wij op voor de zieken, Tini. Als je zo'n hekel aan schrijven hebt, doe je alleen maar mee met de prijsraadsels. Dat is ook goed, hoor. Roelof Otten, hartelijk dank voor de dikke enveloppe vol met zilverpapier, postzegels en sigaren bandjes. Wij zijn er blij mee. Leuk dat het plantje nu al beter gaat groeien. Een paar stukken oude, harde koemest, zijn beter dan verse mest. Leg de stukjes maèr om het plantje heen. Als de pot groot is, kun je ze ook een klein beetje in de aarde werken. —loop Bussink, het ant woord op jouwd vraag zou te lang worden voor onze Jeuffclkoerier, maar deze week zal ik je schrijven. - Rie Schoonen, wel bedankt voor de aardige tekening. Wat heb je daar een werk aan gehad, zeg! Het lijkt er wel op alsof de zon je smeekbede heeft gelezen, want zij heeft je liefste wens vervult. Leuk is dat gedichtje, Rie! Geniet jij al van de kermis? Frans Ham, prettig dat je mee gaat doen. Schrijf je in het vervolg ook voor de correspondentie-hoekje of los je alleen de raadsels op? Jongens en meisjes, de brieven voor ons volgende correspondentie-hoekje verwacht ik graag vóór Zondag 17 Juli. Tot de volgende keer, jongelui! Hartelijke groeten voor allen, van TANTE IET. 138 OOOR TJEERD IN DE ADEM A JOEGOSLAV1SCH DIPLOMAAT TE LONDEN Mates. de Joegoslavische plaatsver vangende minister van buitenlandse za ken, is te Londen aangekomen, waar hij hoopt besprekingen te voeren met de plaatsvervangers van de ministers van buitenlandse zaken der grote vier, die onderhandelen over het ontwerp- vredesverdrag met Oostenrijk. U begrijpt wel, meneer Steensma, dat ik op hét ogenblik in vertrouwen met u spreek. U heeft de laatste tijd zoveel achter de schermen gekeken, dat ik u dat wel zeggen kan. De landsbelangen moeten vóór de particuliere gaan. Een verzoek om uitlevering van een man, die au fond in een door de Staat gesanctionneerde en betaalde organisatie, in het belang van die staat, een misdaad begaat, is een nodeloos verscherpen van toch reeds onbetrouwbare vriendschappe lijke betrekkingen. Een onder geval zou het zijn, als de man zich weer in Holland vertoont, hoewel ik vrees, dat Buitenlandse Zaken er ook dan niet veel prijs op zal stellen. De ondervin ding heeft wel geleerd, dat men mis daden van deze aard beter kan voor komen dan bestraffen, wanneer men althans niet in een koers wil sturen, welke binnen afzienbare tijd tot een openlijke breuk moet leiden". De minister haalde bijna onmerk baar de schouders op. „Dat zijn alle maal uiterst precaire kwesties", zei hij. „Het is de kunst van een goed staatsmanschap daar zonder averij tus sendoor te zeilen". Hij glimlachte en legde zijn hand op het rapport. „Ik zal direct onze gezant er mee in kennis stellen, dat het veilig in mijn handen is gekomen", zei hij. „Nu zal ik eerst even een vrijgeleide voor u schrijven". Hij zette zich achter zijn schrijf bureau en schreef enkele regels op een vel papier, dat hij van een stem pel voorzag, opvouwde en in een en veloppe deed. „Met dit bewijs zult u waarschijn lijk geen last meer ondervinden", zei hij, het Steensma overreikend. Ir. Steensma stond op. „Ik dank u hartelijk, Excellentie", zei hij. Het telefoontoestel op de tafel maakte een waarschuwend geluid. De minister nam de hoorn en luisterde een ogenblik. „Vraag of meneer even wil wach ten", zei hij. „Over tien minuten zal ik meneer kunnen ontvangen". Hij richtte zich weer tot Steensma en legde hem de hand vaderlijk op de schouder. „Onze staat kan betrouwbare, moe dige mannen gebruiken", zei hij. „U is verloofd, u heeft nog een toekomst voor u. Wilt u wel geloven, dat ik, oude man, u van harte benijd om uw jeugd en uw idealen?" Hij bracht met een moeheidsgebaar opnieuw de hand aan het voorhoofd. „In welk ziekenhuis heeft u ver toefd, meneer Steensma?" Ir. Steensma deelde bet mede en te gelijkertijd schoot hem een nog on uitgesproken verlangen door het hoofd. „Is het niet mogelijk, Excellentie ook hen te belonen, die in het zieken huis er toe hebben meegewerkt De minister keek hem een ogen blik peinzend aan. „U lokt. mij al wetj vej-jorier terrein, mijnheer Steensma", zei hij. „Ik gevoel even weinig behoefte mij op intern kerkelijk gebied te be wegen als mijn ambtgenoot van jus titie op dat van Buitenlandse Zaken. Ik kan niet beoordelen in hoeverre men in het ziekenhuis prijs stelt op een beloning van datgene, dat men daar vanzelfsprekend in het belang van kerk en staat geacht heeft. In tussen is ieder mens en iedere orga nisatie, van welke betekenis, vorm en omvang zij moge zijn, natuurlijk ge voelig voor een woord van waarde ring, dat een bewijs van instemming met hun optreden betekent. Ik denk, dat men het wel op prijs zal stellen als wij de hogere geeste lijkheid onder wier auspiciën deze gestichten haar zegenrijke arbeid in dienst der lijdende mensheid verrich ten, een woord van waardering doen toekomen. Men zal er ongetwijfeld de direct betrokkenen mee in kennis stellen, die daarin hun best denkbare beloning zullen vinden. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 3