Stad m Omgeving. Massale gymnastiekdemonstraties te Schagen Nu het hout weer vrij is van marsdiep tot ij W.G.Wverloor na eervol gelijk spel van Z.A.P. Jongetje verdronken bij het hengelen Stoffelijke overblijfselen Franse militairen naar elders overgebracht Marinepersoneel wordt tegen pokken ingeënt Helders Fanfarekoros naar Muziekfestival De duiven vlogen Tussen Haaks en Kuifje /-\nna Paulowna BKC en Schagen speelden voor '40'45 en Niwin Julianadorp EHBO-cursus besloten Wieringen Prof. Pardon in acfie Oudesluis Voordracht onderwijzer DE ZAAK ZONDER NAAM Openluchifesiijn van Hollands Noorderkwartier Scheepvaartberichten Het W.G.W. tournooi Het door onze R.K. voetbalvereni ging WGW georganiseerde voetbal- tournooi is in alle opzichten uitste kend verlopen. Het talrijke puoliek heeft kunnen genieten van behoorlijk voetbal. Er is door de deelnemende verenigingen enthousiast maar spor tief gespeeld. Begonnen werd met de wedstrijd WGW SRC. Een wedstrijd van twee ploe gen die elkaar in het veld weinig ont liepen. De vrij grote zege van WGW is te danken aan hun veel 1 gevaarlijker voorhoede. Het gemis van midvoor Stikkelman deed zich ge ducht voelen bij SRC. Bovendien was ook doelverdediger v. Nuland niet tussen de palen en het was goed merk baar dat de achterhoede minder zeker van haar zaak was als gewoonlijk Bij WGW was P.amler weer de goalgetter. Van de vier doelpunten kwamen er liefst drie van zijn voet. De 2e wedstrijd ging tussen ZAP en Geel-Zwart. De nieuwe KNVB-er heeft na een span nende strijd een verdiende 21 over winning behaald. Geel-Zwart heeft zeer zeker behoorlijk partij gegeven, maar het wat betere veldspel deed uiteindelijk ZAP zegevieren. De strijd om de derde en vierde prijs De verliezersronde heeft een zeer spannend verloop gehad. Vóór de rust had Geel-Zwart ongetwijfeld het bes te van het spel. Wel was het eerste doelpunt voor SRC maar Geel-Zwart bracht nog vóór de rust, door midvoor en linksbinnen de stand op 21 in haar voordeel. De tweede helft gaf echter een geheel ander spelbeeld te zien. Bij de Geel-Zwarten werd het goed merkbaar dat men pas een zwr'e wedstrijd achter de rug had n.1. die tegen ZAP. SRC maakte hier een dankbaar gebruik van en keer op keer trok men ten aanval. De tweede helft was een kwartier oud toen de gelijk maker kwam en het zag er naar uit dat de Schagenaars zouden gaan win nen. Geel-Zwart begreep het gevaar echter en versterkte haar verdediging geducht door de half-linie terug te trekken. Wat SRC ook probeerde, men kwam er niet door en het laatste fluit signaal bracht dan ook de uitslag 2—2 Strafschoppen moesten dus de beslis sing brengen. Ook deze hadden weer een spannend verloop. Geel-Zwart moest beginnen en van de vijf schoten waren drie treffers. SRC wilde niet onder doen en ook zij schoten er drie in. Er moest dus weer overgenomen worden. Geel-Zwart deed het nu iets minder, er gingen er maar twee in SRC voelde haar kans en schoot er drie in, hiermede de derde prijs be machtigend. De winnaarsronde De beide overwinnaars, n.1. WGW en ZAP, bekampten elkaar hierna. Dit is zonder twijfel de beste wedstrijd van het tournooi geweest. Het veldspel van ZAP was beter dan dat van WGW maar het grote enthousiasme der Nieu- wediepers gaf hun weinig gelegenheid In de tweede helft is ZAP beslist sterker geweest. Enkele WGW-spelers raakten vermoeid en slecht plaatsen was er een gevolg van. Vrijwel iedere bal op het middenveld werd een prooi voor de goed spelende ZAP-midden- linie. De tweede helft was ongeveer 20 minuten oud. toen Roozenbroek de gelijkmaker scoorde. Wat men echter ook probeerde, het winnende doelpunt wilde niet komen en ook hier moesten strafschoppen de beslissing brengen Hierin toonde ZAP zich de meerdere en veroverde hiermee de wisselbeker, dit uit te buiten. De wedstrijd was nog geen vijf minuten oud toen Ram- ler een goede scoringskans kreeg en deze dan ook prompt benutte. Op ad vies van de grensrechter werd dit doelpunt echter geannuleerd wegens buitenspel. ZAP kwam g< vaarlijk op zetten en Noordeloos c.s. kregen het z.waar te verduren. Neyens en Roozen broek losten enkele malen gevaarlijke schoten maar troffen doelman v. Em- men in grootse vorm. Zoals het dik wijls gebeurt kwam het doelpunt aan de andere kant. Het was l.-binnen van Amersfoort die uit een vrij lastige po sitie onhoudbaar inschoot en WGW hiermee de leiding gaf. Hierdoor ge stimuleerd wist men het spel meer naar de ZAP-helft te verplaatsen. In de aanval wilde het echter niet vlot ten. Men wist zich maar weinig kan sen te scheppen en de enkele malen dat er goede schietkansen kwamen, was men de juiste richting zoek. Ook de ZAP-voorhoede zat echter niet stil en v. Emmen had enkele malen vrou we Fortuna op zijn hand toen hij ze ker schijnende doelpunten voorkwam De rust kwam echter zonder dat er verdere doelpunten vielep. Vrijdagavond is de acht-jarige Wij nand Arie van Leenen in het Noord- Hollands Kanaal bij Den Helder ver dronken. Hij was het jongste kind van de familie Van Leenen, die een bloembollenschuur op het bedrijf van de N.V. Guldemand en Zonen aan de Rijksweg bewoont. De jongen was om half acht gaan vissen op de steiger bij zijn huis. Hij werd een half uur later binnengeroe pen, doch kwam niet opdagen. Zijn 12-jarig broertje ging hem zoeken, amar vond het hengeltje gebroken op de steiger en Wijnands klompjes drij vend in het kanaal Onmiddellijk werd telefonisch de politie gewaarschuwd. Het kanaal werd afgedregd en om 10 uur haalde de agent Klaassen het kind boven wa ter. Getracht werd door middel van kunstmatige ademhaling de levens geesten op te wekken, waarbij dr. Eykman gebruik maakte van een zuurstofapparaat, maar dit had he laas geen resultaat meer. Vrijdagmorgen zijn op het kerkhof de stoffelijke resten van veertien le den van de Franse marine, w.o. drie officieren en elf minderen, die in de oorlogsjaren op Texel aanspoelden, opgegraven. Voor zover de familiele den de resten niet opvragen, worden deze bijgezet op het ere-kerkhof in Capelle (Zlnd.) Het werk stond onder leiding van kapitein Klein Bussink van de Rijks dienst voor Identificatie en Berging. De Franse kapitein Napromor de Lo ges was eveneens aanwezig. Een de tachement mariniers bracht eerbewij zen. De kisten waren met enkele kransen bedekt. In verband met het feit dat de laat ste tijd verschillende gevallen van pokkenbesmetting zijn gesignaleerd, o.m. aan boord van de Kota Inten, heeft de minister van Marine bepaald, dat marinepersoneel, dat gedurende één jaar of langer niet tegen de pok ken is ingeënt, opnieuw zal worden ingeënt. Ook zij, die gedurende het laatste jaar zonder positief resultaat gevaccineerd zijn, zullen worden gere- vaccineerd. A.s. Zondag hoopt het Helders Fan farekorps deel te nemen aan het Mu ziekfestival in Bergen. De organisatie van dit feest ligt in handen van Ber gens Harmonie en staat onder auspi ciën van de Algemene Nederlandse Unie van Muziekverenigingen. Elf ver enigingen hebben ingeschreven. Aan dit festival is ook een marswed strijd verbonden. Door elke vereni ging worden twee verplichte nummers en een keuzennumer uitgevoerd. Het Helders Fanfarekorps heeft op Zijn programma staan: Atilla caprice sur 1'opera de Verdi arr. P. F de Kort; Gouden Bruiloft (Noces d'Or) van Alyre Delhaye en L'Ei odard federal, mars van E Fournival. Met belangstelling zien wij naar de pres taties van het Helderse korps in" Ber gen uit. De postduivenVer. „Nieuwediep" heeft Zaterdag 2 Juli een wedvlucht gehouden vanaf Orleans (Fr.) Op dit station wordt de wisselbeker jaarlijks vervlogen. Winnaar voor een jaar werd de heer B. Kater. Het was een zeer zware vlucht, 's Avonds waren er slechts 25 thuis. De prijswinnaars waren: Kater 1, 20; A. Koor 2; Ham 3, 13; A. Dienaar 4, 8, 14, 19; Molenaar 5; R. Ruiten 6, 7; G. E. Koopman 9; A. de Ruiter 10, 12; M. Klaassen 11, 15, 16, 17, 24; J. Woord 18; M. Ruiten 21; Cornielje 22; Bakker 23; J. Dienaar 25. De winnaars van Vierzon (Fr.) wa ren: Kater 1, 3; A. de Ruiter 2, 7; H. Kok 4, 5; Geervliet 6. De jonge duiven vlogen vanaf Dordrecht: Bakker 1, 51; P. Wit, 2, 14, 18, 30, 47; Leen 3, 8, 17, 20, 27, 35, 41; 43; Kok 4, 6; C. de Wit 5, 12, 26, 49; Klaassen 7; A. de Ruiter 9, 16, 33, 34, 54; Gebr. Koopman 10, 19, 22 ,29, 82; Ham 11, 42; Woort 13; M. Ruiten 15; Rab 21; Struik 23; A. Dienaar 24; Nee huis 25, 28; Prins 31, 33; R. Ruiten 36, 38, 44; A. Köörn 37, 45; Molenaar 39, 40; S. Koorn 46, 53; G. E. Koopman 50, Zondervan 55, 56; Philipse 57. De winnaars vanaf Roozendaal zijn: Geervliet 1, 25, 29; Ham 2; Zondervan 3, 4, 6; G. E. Koopman 7, 13; Struyk 8; J. Woort 9; A. de Ruiter 10, 17, 19, 23; Scheer 11; Bakker 12, 21, 51, 55; Rab 14, 16; Leen 15, 47, 50, 53, 54; Neehuis 18, 49; M. Ruiten 20, 30, 37, 40, 44, 46; Klaassen 22; A. Koorn 24, 26, 32, 34, 42, 43; P. Wit 27; Gebr. Koopman 28, 45; S. Koorn 31, 35, 48; Kok 33, 38, 41 52; Philipse 36. Maandag inkorven voor Chateauroux. Donderdag klokken zetten van 78 uur. Donderdag inkorven voor Vil voorde tot 6.45 uur. Donderdag klok ken zetten van 78 uur. Een deel van de eenheden van de Kon. Marine, die deelnamen aan de grote vlootmanoeuvres van de Weste lijke Unie is weer op zijn bases terug gekeerd. De Piet Hein, de Johan Mau- rits en de Queen Wilhelmina namen ligplaats tegnover de Zuiderwerfpoort en de Atjehloods. Zondagmorgen volgde de „Soemba". die afmeerde voor het Zoölogisch Station. Hr. Ms. Vulkaan ging op de ree ten anker. De mijnenvegers keerden op de ree noch in het Nieuwediep terug. De „Prinses Juliana", die voor het onderwijsfonds voor de binnen vaart, instructietochten maakt, meer de Zaterdagavond naast de „Amster dam". Het schip kwam van Amster dam en zal vandaag vertrekken met aan boord een aantal leerlingen van onze zeevaartschool teneinde een tochtje van een week langs verschil lende Waddenzee- en IJselmeerhavens te maken. Het is morgen hoog water om 9 uur en 21.40 uur en laag water om 3 uur en 15.50 uur De temperatuur van het zeewater was 15.4 graden Celcius. HANDLICHTING Bij beschikking van de kantonrech ter te Den Helder is aan Leendert Nelus Broekman, landbouwer en vee houder, wonende te Eierland, Wijk C 7, beperkte handlichting verleend. MULO-EXAMENS Bij de te Alkmaar gehouden Mulo examens zijn geslaagd voor diploma A: P Snel en W Simonse; voor diploma B; mej. J J Boon, alhier, G J Klup pel en H Bos, beiden te Den Oever en J Kerksloot te Breezand. Zaterdagavond vond de wedstrijd BKCSchagen plaats, waarvan de netto opbrengst ten goede zou komen aan de Stichting 1940'45 en de Niwin. Voorzitter Keyzer van BKC sprak de beide ploegen vóór de aanvang even toe en voor de aftrap betracht ten spelers en publiek 1 minuut stilte. Bij de bezoekers merkten wij zes in vallers op, BKC telde eveneens zes nieuwe gezichten. De eerste helft is voornamelijk voor de Poldersen; zij spelen enthousiaster. Een uitste kend schot van Tiel wordt goed ge stopt door doelman Slikker; een cor ner hoog voor het Schagen-doel net weggewerkt. Dan is Schagen even weg. Kort daarop is het echter De Graaf die Slikker passeert (10). De hervatting brengt in den beginne een totaal ander beeld, direct is Schagen veel actiever. Verschillende aanvallen worden op de BKC-veste ondernomen, aanvallen, die echter nog te weinig doorzettingsvermogen inhouden. Een schot van Anneveldt stopt Tool met de voeten, de daaropvolgende corner le vert niets op. Schagen slaagt er voor lopig niet in gelijk te maken. Onder tussen wagen ook de Poldersen enige aanvallen, doch ook hier strandt men op de verdediging der bezoekers. Tot dat eindelijk Anneveldt zijn kans schoon ziet en als Tool een bal val lend onvoldoende stopt de losgelaten bal in het verlaten BKC-doel schiet Cl—1). Donderdag werd de E.H.B.O.-cursus voor de leden van de P.J.G., afd. Ju- liapadorp, besloten met een algemene oefening in de gymnastiekzaal van de lagere school aldaar. Door slecht weer kon deze oefening jammer genoeg niet in duin gehouden worden, zoals het plan was. Maar toch is deze avond evenals trouwens de gehele cursus zeer goed geslaagd te noe men! Onder de uitstekende leiding van dokter Swaters en zuster Boender maker hebben de cursisten heel wat van het E.H.B.O.-werk geleerd. Maar dokter achtte een cursus bulten toch zeer nuttig, zodat besloten werd nog een extra oefenavond aan deze zomer cursus te verbinden, en wel: 8 Sep tember a.s. Hopelijk zal het weer dan eens geschikt zijn voor een der gelijke oefening. Tevens werd beslo ten, dat a.s. herfst de cursus wordt vervolgd, met het doel het zo nuttige E.H.B.O.-diploma te behalen, hier voor is bij alle cursisten ook veel animo, doch ook nieuwelingen zijn van harte welkom! Aan het eind van deze laatste avond werd aan dokter een doos sigaren aangeboden, terwijl de Zuster een doos bonbons en zakdoek jes kreeg. Een kleinigheid, daar het hier toch maar een voorlopig afscheid betreft. Nadat doktef en de zuster, allen bedankt hadden, keerden allen huiswaarts, dokter met de brancard onder de arm, zuster met een doos vol verband en doeken en de cursisten met het grote plan hun E.H.B.O.- boekje nog eens goed door te nemen vóór 8 September! Donderdagavond speelde de bekende biljarter Pardon een propagandapartij in het café van de heer C. A. Kooy te De Haukes tegen de heer J. Kroon. Na de eerste partij, welke in 15 beurten werd beëindigd met een hoog ste serie van 169 speelde de heer Par don nog een extra partij, waarin hij er in slaagde een serie van 371 car. te maken. De .heer Pardon speelt zoals bekend, steeds cadre. Burgemeester en wethouders van Zij- pe hebben de voordracht voor de be noeming van een onderwijzer aan de o. L school alhier als volgt samenge steld 1 Th. Joh. Volkers te Drachten, 2 G. van Veldhuizen te Gouda, 3 Jb. Duijvetter te Hilversum. Wij veranderden onze naam in Ben Nypel», Keizerstraat 69 Aan het defile, dat Zaterdag ter gelegenheid van het koperen hu welijksfeest van H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard voor het Paleis Soestdijk plaats had, namen ook drie vliegtuigen van de Nationale Luchtvaartschool te Hilversum deel. De drie Tiger Moth-toestellen werden voorgevlo- gen door de instructeurs van de school. Op deze luchtfoto van de K.L.M., waarvan een toestel juist boven de tuin van het Paleis cir kelde toen de drie Tiger Möths „defileerden", zien wij de sport- vliegtuigen laag voor het Paleis langs schieten. De gemeenteraad van Beemster ver.' leende een crediet van f 120.750 voor restauratie van de toren der Ned. Hen* kerk te Midden Beemster Te Utrecht fs overleden ds. R Kuipers, die va* 1914 1944 Doopsgezind predikant t« Beemster is geweest. In het Centraal Ziekenhuis te Alk maar is een drie-jarig meisje opgeno men dat in de Akerslaan door een be stelauto was overrden. Vermoedelijk heeft het kind bij het wegrijden op een van de spatborden van de auto gezeten n Woensdag a s. zal te Schoorl de nieuwe weg naar zee. dwars door de duinen, officieel worden geopend. Een sinds 1909 gekoesterde wens gaat daar mede in vervulling De Langedijker volksdansgroep heeft Zaterdag deelge nomen aan het défilé te Soestdijk. De officiële opening van het nieuwe gebouw der Horlogemakersvakschool te Medemblik zal Dinsdag 26 Juli plaats hebben. Op Woensdag 20 Juli zal aan Konin- gin Juliana en Prins Bernhard tijdens hun bezoek aan Beverwijk een vaan- delhulde worden gebracht Het zoon tje van jJe burgemeester van Uitgeest heeft een portefeuille met f 1000 ge vonden, welke het eigendom bleek te zijn van een inwoner van Zuid- en Noord-Schermer O Aan de rijksvisaf- slag te IJmuiden is een visje van maar liefst 1300 kg aangevoerd. Men veron derstelt, dat het een ijshaai of een ap- piekauw is. Het vijf meter lange mon ster heeft f 34 opgebracht. Als sluitstuk van de viering van het 14e lustrum van de Gymnastiekver eniging „Lycurgus" te Schagen vond Zondag eek grote openlucht-turndag plaats op het Sparta-terrein aldaar, georganiseerd door de turnkring Noord hollands Noorderkwartier. De weergoden waren ditmaal de organisatoren goedgezind en onder een prettig zonnetje hebben de circa 2000 bezoekers en ruim 1200 turnsters en turners kunnen genieten van de vooruitgang in de turntechniek. gymnastiekfestijn organiseren, dat wij dezelfde hulp mogen krijgen, dan zijn wij dik tevreden. Voorzitter Slot dankte hierna nog maals het gemeentebestuur van Scha gen voor de spontane hulp en hoopte dat alle omliggende gemeentebesturen hieraan een voorbeeld mogen nemen. En inderdaad het was meer dan voor treffelijk. De muziektuin alwaar het tal-champêtre werd gehouden was als een lustoord. De toegang tot de terrei nen was verbeterd door de aanleg van een pittoreske brug. De volle beschik king over de O. L. school was verkre gen, terwijl het gemeentepersoneel geen moeite teveel was dit grootse feest te doen slagen. Onze hulde aan B. en W. van Scha gen, doch niet minder aan de gemeen te-architect de heer Smit, die zoveel heeft gedaan. De wedstrijden waren indrukwek kend. Zelden hebben wij in Schagen zo'n imposant schouwspel gezien, als de massale vrije oefening van een 700 meisjes en dames, welke op een zeer correcte wijze werd uitgevoerd. Ook de verschillende wedstrijdnum mers afgewisseld door hoogbrug, hoog rek en ringenzwaaien door het keur corps dames en heren brachten de mas sa toeschouwers in verrukking. Voorzitter Slot dankte na afloop al len hartelijk, die medegewerkt hadden dit feest zo voortreffelijk te doen sla gen. De uitslagen ten slotte waren: Verenigingsnummers meisjes: le prijs Hercules-Hygiea Oudkarspel 17 punten le priis Texel Texel 15punten. 2e prijs UDI-WIK Dirkshorn 14 punten. 2e prijs SSS-Dindua St. Maartensbrug 14 punten, 2e prijs OKK Den Helder 14 punten, 2e prijs Sportlust Juliana dorp 14 punten, 3e prijs Lycurgus Scha gen 13 punten, 3e prijs DOS Den Oever 1314 punt. Verenigingsnummers jongens- le S^S^-parta Winkel 15 Punten, 2e prijs SSS-Dindua St. Maartensbrug 141/ punt, 3e prijs Hercules-Hygiea Oud- karspe1 13 1/2 pnt., 3e prijs OKK Den" Helder 13 punten. Uitslagen van de marswedstrijd: ie prijs DOKEV Anna-Paulowna 30 pun ten, 2e prijs Texel Texel ?9i/„ punt prus OKK Den Helder 2814" punt 4e pms Hercules-Hycriea Oudkarspel 27i/„ punten, 5e prijs Lycurgus Schagen punten. 6 Het was zeker geen gemakkelijke taak voor de beide juryleden, de heren Bobbeldijk en Zee van de Westfriese Turnkring over de vele door de 17 deel nemende verenigingen goed uitgevoer de vrije oefeningen een juist oordeel te vellen. De dikwijls zeer geringe ver schillen in punten-aantal bevestigen dit. Het was reeds erg druk toen circa 9 uur 's morgens de vele jeugdafdelingen Schagen binnenstroomden, teneinde in de morgenuren hun programma af te werken. Allen deden hun uiterste best, met meer of minder succes. Toch dient te worden opgemerkt aan een enkele lei der, dat men zich bepaalt tot turnoefe ningen en er geen show van rhythmisch dansen van maakt. De namiddag was bestemd voor de wedstrijden tussen de dames- en heren- groepen. Het was al direct na afloop van het jeugdprogramma een drukte van belang, teneinde de massa deelnemers in goede banen te leiden voor de grote marswedstrijd, welke om één uur afmarcheerde. Burgemeester VVognum spreekt. Het bestuur van H. N. K., de jubi lerende vereniging Lycurgus en de af gevaardigden van de diverse vereni gingen waren om één uur allen aanwe zig voor de officiële uitnodiging door het gemeentebestuur van Schagen. In zijn toespraak memoreerde burge meester Wognum het feit dat Lycurgus 70 jaar haar beste krachten aan de op voeding der jeugd had gegeven en het was een zeer groot genoegen, voor het Schagen gemeentebestuur hiervan door middel van deze officiële uitnodiging getuigenis af te leggen. Het zal steeds in de bedoeling liggen van ons gemeentebestuur de sport en het algemeen en de gymnastiek in het bijzonder daadwerkelijk en moreel steun te verlenen. Alhoewel deze ontvangst slechts een bescheiden karakter heeft, is het ge meentebestuur er van overtuigd, dat meer had moeten worden gedaan. De financiële toestand van de ge meentekas noopt echter tot beschei denheid. De gymnastiekvereniging „Lycurgus" is echtereen element in het gemeen schapsleven en het gemeentebestuur en de ganse burgerij draagt deze vereni ging een warm hart toe. Dit stelt het dagelijks bestuur van Schagen op prijs. Spr. hoopte, dat de Turnkring Holl Noorderkwartier met vreugde zal te rugzien op deze dag en de wedstriiden in een pretige sfeer en met sportieve geestdrift zullen plaats vinden. Voorzitter Slot sprak wegens ont stentenis van burgemeester Breebaart zijn dank uit tot het gemeentebestuur van Schagen. voor de zeer vele en goede medewerking, welke de Turn kring heeft mogen ondervinden. Al meent U, burgemeester Wognum dat Schagen bescheiden voor de dag komt. wji zijn geheel van andere me ning. Indien iedene ooenlucht turndao zoveel medewerking zpi nn-r-rvinden als wij dit van uw college ondervin den, dan is het meer dan af Zonder Uw hulp hadden wij niet kunnen wer ken. Wij hopen, indien wij weer een 27 Uitslagen Verenigingsnummers ren: 2e prijs Lycurgus Schagen punten, 3e prijs Hercules-Hygiea karspel 13 punten. Uitslagen Verenigingsnummers mes: le prijs Hercules-Hygiea Ou spel 16 punten, le prjjs TTnT Dirkshorn 151 punt, le pri" Anna°pVe,r 15 1/4 Pnt' le DOKEV n i1 15 Punten, 2e SSS-Dindua St. Maartensbrug 14 ten. 2e prijs Sparta Winkel 14 1,4 3e prijs Hercules-Hebe Nieuwe dorp 1314 punt. 3e prij OK Helder ,314 punt. 3^°™ Wier^e^n^ gS ringen ^Vieringen A 3i^punj[ he- Ui/2 Oud- da- Oudkar- •WIK DOS KEV prijs pun- punt, Nie- Den Lycurgus M mpia prijs Wie- Goedkopere woningen en meer mogelijkheid iot hersiel (Van onze Haagse redacteur) Nu de distributie van gezaagd naald hout en van heipalen is opgeheven, is weer een stan op de goede weg naar de vroegere vrijheid gezet. Voortaan zal men bij de huizenbouw onbeperkt hout kunnen gebruiken. Nadat men geleidelijk van 6 m3, via 8 tot 10 m3 was gekomen, kan men thans weer -iet vooroorlogse gebruik van ongeveer 14 m3 per woning ver wachten. Dit geeft het voordeel van een op ruimere schaal aanbrengen van de op het gebied van isolering en warmtegeleiding gunstige planken vloeren en van een verlaging van de bouwkosten door het goedkopere ma teriaal en het mindere arbeidsloon. Voorts is thans de mogelijkheid ge opend tot herstel van trappen, vlierin gen, schuttingen, enz., waarvoor vooit- aan hout vrij verkrijgbaar zal zijn, doch waarbij de prijs van het hout, die in het buitenland drie a viermaal zo hoog is als vóór de oorlog, mede in combinatie met de huurstop, nog rem- r-end zal werk' 1. De contigentering van de import zal voorlopig wel moe ten blijven voortduren. In 1948 werd ruim 1,1 millioen m3 naaldhout voor bouwdoeleinden geïm porteerd en in totaal, met inbegrip van het hout voor de emballage-industrie, ruim 1.400.000 m3. Van officiële zijde raamt men de voor 1949 in te voeren hoeveelheid op 1.700.000 m3; waarvan circa 1.450.000 m3 voor bouwdoeleinden. Het is echter de vraag, of de totale in voer dit cijfer werkelijk zal halen. De uit Zweden, Finland en Rusland aan te voeren hoeveelheid vurenhout, die respectievelijk 430.000, 287.000 en 147.000 m3 bedragen, worden ongetwij» feld aangekocht, doch daar de verdere invoer, bestaande uit dennenhout uit Polen, Tsjechoslowakije en Oostenrijk hoofdzakelijk door de vraag geregeld wordt, is het .mede tengevolge van de in dit voorjaar door toevallige omstan- c 'd'heden t:._ \elijk grote voorraad, waarschijnlijk, dat het totale kwantum van de invoer beneden de officiële ra ming blijft. Hoofdzaak is echter, dat men door het meerdere houtgebruik goedkopere woningen kan bouwen en dat zij, die hout wensen te kopen, dit vrij kunnen doen. Leonard Renda, een afdelings secretaris van de Italiaanse Christen- Democratische partij, is door onbeken den op Sicilië doodgeschoten. Pr- C. J. H. Engels i§ er in ge slaagd een kabinet voor de Nederlandse Antillen samen te stellen. Alnati, R'damRio de Janeiro, 8-7 van Ant- ZeT" Brcda' San Juan—A'dam, 8-7 te adeira Drente, 8-7 van Singapore naar Ba tavia - Gadila (t), 8-7 van Port Soedan naar Singapore Grootekerk, 8-7 van Kaapstad naar Port Elisabeth - Heelsum, 8-7 van Port Said naar Glasgow - Heemskerk, 8-7 van Port Said naar Aden - Hugo de Groot, 8-7 van Irinidad te Kaapstad - Hydra, A'dam-Cristo- hal, 8-7 te Trimdad - Kota Agoeng, 10-7 van Menado naar Makassar - Kota Inten, Batavia- am, 8-7 13 mijl noord van Philippeville Johan van Oldenbarnevelt, A'dam—Batavia, passeerde 8-7 Kaap Finisterre - Melampus, ^fraSrf,r_Adam' 9"7 te Suez - N'ime«en' -atfi-viaardingen, passeerde 9-7 Finisterre - m® (t), Curagao—Havre, 8-7 165 mijl noord oost Hort Schie, A'dam—Barbados, 8-7 van roï Tarakan, Java-New York, 9-7 te Djibouti - Westland, A'dam-Buenos Aires, passeerde 8-7 Las Palmas - Willem Ruys, "'"Singapore, passeerde 8-7 22 uur Perim - Zuiderkruis, Java-R'dam, 8-7 1100 mijl «nd-oost van Kaap Guardafui. Abbekerk, Melbourne-R'dara, 7-7 van Fre- rr Almerikerk, IVdam-Brisb^ic, P»S" erde 8-7 Gibraltar. - Delfdijk, van Von- ouver te Seattle - Heemskerk, R'dam Bris- ■me, van fort Soedan Katwijk. 8-7 van Rundvik maar Zaandam - Kota Inten, ?eA's 7 ®"7 "Ur Carbon - Marie- deriv u a R'dam Bremen - Prins Fre- e aenunk' 8-7 van R'dam naar Montreal - 107 va" Gdansk te R'dam c 8Usd Maassluis, 10-7 van Luie* L„.r.!fn"cht - tosari, R'dam-Java, P'r] U r- 7 B uur Finisterre Winterswijk, 8-7 v. 'dla' pa"eerde 9-7 Flores - Zaan, 0 echt naar Koping (Zweden).

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2