K. L. M. - Constellation „Franeker" neergestort Kort Bestek Republikeinsetroepen moeten weg uit gebied van Sumatera Tim'ur Toestel met dertien Amerikaanse journalisten (o.w. Knickerbocker) bij Bombay verongelukt Londen en Tiio doen zaken Woensdag 13 Juli 1949 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 74e Jaargang No. 10630 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Alle 45 Inzittenden om het leven gekomen De vliegramp herdacht in de Tweede Kamer Twee vliegtuigen tegen elkaar gebotst boven Gilze-Rijen Ook in Frankrijk havenstaking? Gezagvoerder Van der Vaart "j* Hubert Knickerbocker f een groot journalist Belangrijke verklaring van Dr. Mansur 28 Doden bij geheim zinnig vliegtuigongeluk Vliegtuig stort neer op de Tourmalet BUREAU: Koningstraat 78—80 Uen Helder Telefoon 2345 postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTETN Directie: j BIJLSMA en C KRAK HËLDERSE COURAST TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. Kleine advertenties „Juttertjes"> tot 15 woor den" f L— elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.— bjj vooruitbe taling, plus incassokosten c4AI1O4Ï An w - 1 De K.L.M. - Constellation „Franeker" van het tvne T aio tavia naar Amsterdam via New Delhi, is met 34 passagiers en eeTh Ba~ van tien personen, nabij het vliegveld Santa Cruz in de huurt va^BombaJ 1egen een heuvel gev.ogen en verongelukt. Alle 44 inzittenden z«n b« deTamp het leven gekomen. Het toestel «tr.nou ramp Het toestel stond onder commando van gezagvoer de passagiers bevonden zich dertien Amerikaanse #m het leven gekomen ]tf, van der VUart. Onder journalisten onder wie de bekende radio-commen'tamr' H. R. Knickerbocker °"T kwam" bÏ het T «-ÏSSTE „Franeker kwam b« het naderen van Bombay omstreeks 10.00 uur gister morgen plaatselijke tijd in zwaar moessonweer en was kennelijk gedwongen boven het vliegveld te blijven cirkelen. Daarna heeft de machine op enige afstand van de stad een heuvel geraakt, waardoor het toestel geheel vernield werd. Het toestel cirkelde twee uur boven het vliegveld, doch kon nie. landen wegens het slechte weer. De contróle-autoriteiten hadden enige tija geen contact met het toestel gehad Later ontving het contrölestation een telefonische boodschap van de water bouwkundige ingenieur der gemeente Bombay te Ghatopar, dat de Constel lation in de heuvels aldaar was neer gestort. Het vliegveld Santa Gruz te Bom bay is één van de grootste vliegvelden In Azie. Een reddingploeg is van het vlieg veld Santa Cruz vertrokken naar de heuvelketen van Ghatopar, die onge veer 10 km van Bombay ligt en een maximum-hoogte van 1000 meter be reikt. Een ingenieur uit Bombay heeft Reuter telefonisch bericht, dat de lichamen der slachtoffers uit het vliegtuig zijn geslingerd en verspreid op de heuvelhelling terecht kwamen. De Amerikanen Het gezelschap Amerikaanse journa listen, dat op uitnodiging van de Ne derlandse regering een bezoek aan In donesië bracht bestaat uit de volgende personen: Scripps Howard Newspaper Allian- ee: William Newton; Christian Science Monitor: Charles Grate, redacteur bui tenland; New York Times: Bertram Hulen; New York Herald Tribune: mrs. Dorothy Brandon; San Francisco Chronicle: Vincent Mahoney; Houston Post: James Branyan; Chicego Daily News Syndicate: Nat A. Barrows; WOR Radio-Station: H. R. Knicker bocker; Time Magazine: John Werk- ley; Mutual Broadcasting System: miss Elsie Die; Arizona Star: William R. Methews; Business Week, mr. Graw- Hill; Publications: Tom Falco; News paper Enterprise: S. B.urton Heath; Portland Oregorian en G. W. (National Broadcasting Corp.) Radio Station: George Moorad; Denver Post: Fred Colvig. Van hen bevonden zich mrs. Brandon en mr. Mathews niet aan boord. Reuter meldt nader, dat het veron gelukte toestel, de „Franeker", die gisteren uit Batavia komende te Calcutta landde, het eerste Neder landse vliegtuig was, dat in India landde na de opheffing van het in December door de Indiase re gering uitgevaardigde verbod op lan ding van Nederlandse vliegtuigen in verband met de „politionele actie" in Indonesië. De toestemming tot landen op Indiase vliegvelden vormde een spe ciale faciliteit voor de Amerikaanse journalisten, die te New Delhi een,on derhoud zouden hebben met minister- President Pandit Nehroe. Het toestel kwam van New Delhi en was op weg haar Amsterdam via Bombay. 45 SLACHTOFFERS B(j de ramp met de „Nijmegen" awa- h'cn 41 personen om het leven. n.1. 10 'eden bemanning en 31 passagiers. Me' de „Roermond" kwamen 11 le den bemanning om en 20 passagiers. Thans zijn bij het ongeval 45 perso on om het leven gekomen: 35 passa giers en 10 leden bemanning. Dorpsbewoners, die op de rijstvel den aan het werk waren, verklaren, •k' zij het toestel plotseling te voor schijn zagen komen uit een dichte re genbui bij laaghangend wolkendek Met vloog met een geweldig lawaai ever hun hoofden en viel een ogen blik later plat op de helling neer Het toestel werd volkomen uit elkaar ge- •"'gen en de wrakstukken werden ever de gehele helling verspreid, ai ds deze ooggetuigen. Reuters verslaggever meldt dat een gedeelte van het toestel aan de andere 2van de heuvel werd gevonden. Tweehonderd hoge bomen in de om- eving van het wrak zijn door de vuur kei verkoold. -.Franeker. was het eerste toestel, De bemanning van de „Franeker", die bij de ramp nabij Bombay ojn het leven is gekomen. Bovenste rij v.l.n.r.: M. v. d. Vaart (gezag voerder; C. L. van Kooy (2de be stuurder); P. Zeeman (3de be stuurder); J. W. Hoogland (lste telegrafist); P. den Daas (2de tele grafist). Onderste rij v.l.n.r.: H. H. R. J. Fronczek (lste boordwerk tuigkundige; J. W. Dalman (2de boordwerktuigkundige); Verhagen (steward); mej. Graf (stewardess) en mej, Bruce (stewardess). operaties van de K.L.M., Albert Pil- grams, vertegenwoordiger van de K.L.M. te Singapore en de Amerikaan Lynn Mahan. De heer Mahan, die de Amerikaanse journalisten op hun reis vergezelde, was Relation Adviser van de Nederlandse regering voor Ame rika. De stoffelijke resten van 33 slacht offers werden gisteravond laat naar het Gemeenteziekenhuis van Bombay vervoerd. Vandaag zal een gerechtelijk onderzoek plaats vinden. Deelneming H. M. de Koningin en Prins Bern- hard hebben aan de KLM een tele gram van deelneming gezonden en ver zocht hun rouwbeklag aan de nagela ten betrekkingen der slachtoffers te willen overbrengen. Uit alle delen der wereld komen blijken van medeleven. o J /k. 6É& m Zij had een voorgevoel William Matthews van de Ari zona Star vertelde Reuter in Ma nilla, dat hij en* mrs. Brandon, verslaggeefster van de Newyork Herald Tribune, te Singapore de „Franeker" verlieten. Hij had be sloten van Manilla naar huis te rug te keren. „Mrs. Brandon wil de de reis aan boord van de „Fra neker" voor niets ter wereld voortzetten, omdat zij een voor gevoel had dat er een ramp zou gebeuren", aldus zeide Matthews. Gistermiddag bg de aanvang van de vergadering van de Tweede Ka mer heeft de voorzitter Dr. Korten- horst namens de Kamer zijn diep medeleven betuigd met het ontstel lende vliegtuigongeluk met de „Fra neker". Als een bijzonder tragische omstandigheid noemde hij de dood van de Amerikaanse journalisten, die op uitnodiging van de Nederlandse regering een oriëntatiereis door Indo nesië maakten. De minister-president dr. W. Drees sloot zich namens de regering bij deze woorden aan. De Amerikaanse journalisten, het persoheel van de K.L.M., die wij uit eigen ervaring ken nen als voortreffelijke werkers, Ne derlandse functionarissen, zij allen, zo zei dr. Drees, zijn het slachtoffer van hun plichtsbetrachting geworden. Onze gedachten gaan uit naar hen, die zijn achtergebleven en naar de K.L.M. V/onder boven wonder: géén persoonlijke ongelukken I Op het vliegveld Gilze-Rijen zijn gisteren twee toestellen van het type Harvard, namelijk de B39, bestuurd door lste luitenant vlieger A. W. Wij ting en de B92, bemand met luitenant vlieger J. H. J. Kort, bij hun oefenin gen boven het vliegveld met elkaar in botsing gekomen. De B39 vloog ogenblikkelijk in brand. De luit.-vlieger Wijting wist zich met zijn parachute te rtWden. Het brandende toestel stortte langs de Rijksweg BredaTilburg neer. De B92 was genoodzaakt op het vlieg veld een buiklanding te maken en werd licht beschadigd. De beide vlie geniers bleven ongedeerd. Het onder communistische leiding staande Franse Vakverbond van havenarbeiders, heeft een oproep tot zijn leden gericht om over te gaan tot een sympathiebetuiging met de Londense stakers. Het heeft zijn le den „in overweging gegeven een vorm te vinden van strijd tegen Britse schepen, welke door stakingsbrekers en troepen zijn geladen". Het ver bond, dat 80 procent van de Franse havenarbeiders onder zijn leden telt, weigerde bijzonderheden over de voor gestelde actie bekend te maken. Weerbericht Verwachting tot Woensdagavond: Droog en zonnig weer met voor- a' in het binnenland zomerse tem peraturen. Meest zwakke wind bit uiteenlopende richtingen. dat op 26Januari j.1. de KLM-route via Mauritius opende. Bij het vertrek van New Delhi wa ren de weersgesteldheden gunstig. De heuvel waar het toestel op neerstort te is 100 meter hoog. Reuters correspondent, die zich met spoed naar de plaats van het ongeluk begaf, meldt, dat de lichamen van de slachtoffers verkoold en geheel on herkenbaar waren. Een reddingsploeg keerde door stromende regen naar Ghatkopar te rug en deelde mede, dat de lichamen der omgekomenen zodanig verminkt ol' verbrand waren, dat herkenning onmogelijk was. Volgens een ziekenbroeder, die te Ghatkopar terugkeerde, was één vrouwelijke passagier nog in leven, toen de eerste reddingploeg de plaats van het ongeluk bereikte. Ze lag te kreunen en overleed spoedig. Het wrak brandde ll/„ uur lang on danks de neervallende hevige regen. In haar laatste boodschap heeft de verongelukte Constellation aan het vliegveld Santa Cruz toestemming ge vraagd om te landen. Het toestel kreeg het sein veilig kort na 9.15 uur plaatselijke tijd. Daarna heeft men geen antwoord van het vliegtuig meer ontvangen. Volgens luchtvaartautoriteiten te Bombay blijkt uit de laatste gegevens, dat de punt van de linkervleugel van het toestel de helling raakte, waardoor het vliegtuig kantelde, hevig heen en weer zwaaide, in tweeën brak en neer stortte. De KLM-persdienst deelt mede, dat de vliegroute van de constellation op verzoek van de Amerikaanse journa listen is gekozen. Het was een ge charterde machine. Hedenmiddag zou de Constellation om 12 uur op Schiphol hebben moeten landen. Uit een telefoongesprek, dat wij voer den met het Nederlandse consulaat in Bombay, bleek ons, dat de waarne mende Nederlandse consul (de consul de heer G. Velthorst is op weg naar Nederland), zich naar het wrak van het vliegtuig heeft begeven. Ooggetuigen zagen, dat de piloot vier keer probeerde naar beneden te ko men. vóór dat het toestel verongelukte. Het vliegveld Santa Cruz heeft nog medegedeeld, dat tengevolge van het slechte weer het contact met het vliegtuig werd verbroken en dat een paar uur na dit ogenblik het ongeluk zich voltrok. Commissie naar Bombay. Met het K.L.M. lijntoestel onder gezagvoering van G. J. de Haas ver trekt vandaag naar Cairo een com missie van de K.L.M. In Cairo zal het gezelschap overstappen op de „Schie dam", die hen naar Bombay zal bren gen Van deze commissie maken on der meer deel uit ingenieur Lugten van de technische dienst K.L.M.. de heer A» Steenstra Toussaint, hoofd van de' juridische dienst van de K.L.M., de heer dr. J. J- Fürstner en dr Knechtman van de medische dienst K.L.M. en ir. Falkenhagen van de Rijksluchtvaartdienst. i de passagiers. De passagierslijst van de „Frane ker was als volgt: De heer H. van Merle, mevr. S. D. J. van MerleSelderbeek; de heer M. Kinsbergen, Amsterdam; de heer G. A. Rincker, Voorburg; mevr. A.. van OphuysenMuller, Rotterdam; de heer C. S. Stelling; de heer F. L. J. M. Scheepens, dir. Ind. Handel Mij.; de heer R. J. Lansman, de heer H. H. van der Vegt (bekend musicus) mevr. W. F. van der VegtVan Unen; mevr. N. J. S. Kooyman; de heer H. C. Milius, Utrecht; de heet Jan Stuart, Valkenburg; mevr G. M. van LeeuwenTen Doesschate; de heer A. Harteveld, 's-Gravenhage; de heer H. van Ginkel, Haarlem; de heet J. E. Bloemink, Aalsmeer; de heer Roman Show, mevr. Roman Show, beiden uit Kanton; de heer A. E. Pilgrams, K.L.M.-vertegenwoordiger te Singapore. Dit is de lijst der passagiers, die in Batavia zijn ingestapt. De mogelijk heid bestaat nog, dat sommigen wel licht vóór dat het vliegtuig veron gelukte, in één der luchthavens de „Franeker" hebben verlaten. Bekende passagiers. Reuter meldt, dat zich onder de passagiers bevonden Richardson, chef Arnoldus Marceli van der Vaart werd op 4 Mei 1916 te Hillegom ge boren. Hij behaalde de diploma's 5- jarige H.B.S. B en in 1936 het eind diploma van de rijksopleiding voor verkeersvlieger. Verder was hij in het bezit van het vliegbrevet en navigator 2e klasse. Hij heeft de militaire dienst verricht als reserve tweede luitenant bij de luchtstrijdkrachten. Hij was sinds vijf maanden gehuwd. De 51-jarige Amerikaanse journa list Hubert Knickerbocker werd tot de bekwaamste Amerikaanse oor logscorrespondenten gerekend. Over de gehele wereld genoot hij grote bekendheid als autoriteit op het ge bied van buitenlandse zaken. Zijn boek over Europa „To-Morrow Hit- ler's?" was een van zijn werken, die op grote schaal gelezen werden. Aan het begin van de tweede we reldoorlog publiceerde Knickerbocker de grote bedragen, die Göbbels, Go- ring, Hess, Ribbentrop, Ley en Himm- ler in het buitenland geïnvesteerd hadden. Göbbels noemde deze publi catie een leugen en daagde Knicker bocker uit de bewijzen te leveren. On middellijk antwoordde deze met de publicatie van de namen der agenten, van wie gebruik was gemaakt, de bedragen der verborgen gelden in totaal 34 millioen goud-dollars en de wijze, waarop deze geïnvesteerd waren. „Ter voorkoming van Nederlandse lichtvaardigheid" De Waliraegara van Sumatera Timur, dr. Mansur, heeft Medan een be langrijke verklaring afgelegd, waarin onder meer gezegd wordt: „De recente verklaringen van mr. Rum en drs. Hatta, waarin wordt ge zegd, dat de Republikeinse troepen zich onder géén beding zullen terug trekken uit de thans door hen op Java en Sumatra ingenomen posities, terwijl voorts de Republiek in feite blijft vast houden aan het principe van de drie toekomstige deelstaten, nopen mij tot het afleggen van de volgende verkla ring: De Negara Sumatera Timur zal zich in géén geval neerleggen bij een over eenkomst tot staking van het vuren welke niet inhoudt, dat de thans op Sumatera Timur geïnfiltreerde Republi keinse troepen uit dit gebied zullen worden teruggetrokken. Mocht de Ne derlandse delegatie met de Republiek een overeenkomst betreffende het De diplomatieke correspondent van de „Daily Telegraph" schrijft, dat bin nen veertien dagen de'totstandkoming van een vijfjarig handelsverdrag tus sen Groot-Brittannie en Joegoslavië zal worden bekend gemaakt. Het zou een ruilverkeer ten bedrage van 4000 millioen pond sterling omvatten. "gernhard" Shaw, het 93-jarige las tige kind, is door de Russen uit genodigd naar Moskou te komen voor een litteraire plechtigheid. Hij schreef: „Het spijt me, jongens, maar ik ben te oud. Het spijt me vooral voor jullie, want als ik in Rusland stierf zouden allen, die me haten (en dat zijn er heel wat) jullie plotseling een zeer warm hart toedragen". Shaw. kreeg ook een uitnodiging uit Italië om een bij drage te schrijven in een herden kingsalbum 'voor Manzoni. Daarheen schreef de oude scherpslijper: „Ik be ken openlijk" dat ik nooit- een regel van Manzoni gelezen heb. Maar ik ken wel de treurmuziek, die Verdi bij zijn overlijden heeft gecomponeerd. Als jullie willen, dat ik die in Rome kom zingen, dan ben ik tot je dienst". O Franse bladen weten te melden, dat Rita Hayworth (sinds kort prinses Khan) een baby verwacht En Ty- rone Power, de filmheld die drie maanden geleden huwde, heeft met gepaste trots bekend gemaakt dat er in Januari een klein Powertje komt. En nu we toch in de familiekring zitten te kletsen zal u misschien de verklaring van fotograaf Heinrich Hoffman voor een zuiveringshof inte resseren. Hij vertelde dat Adolf Hitier en Eva Braun tot den einde toe vrien den waren in strikt-platonische zin. De Führer beschouwdezich als een zo „einmalige" verschijning, dat de ge dachte aan een kind hem als heilig- schennis tegenover zichzelf voor kwam. Sint Adolf. "De New-Yorkse ingezetene Arnold Frankenstein heeft naamsveran dering aangevraagd, omdat hij iedere dag door grappenmakers wordt opge beld, die het monster te spreken vra gen in Kansas werd mevrouw Crosner die in haar Chrysler door een bos reed, aangehouden door een gent- leman-boef. Hij beroofde haar van al- netSaSstB Lekker ijs-weertje. Ah do.' les wat waarde had, gebood haar uit te stappen, kuste haar zacht op de wang met de mededeling dat zij erg op zijn moeder leek en verdween met de auto Raymond Steller, een me lancholische Londenaar, kreeg er zijn echtscheiding dóór toen hij aanvoerde dat zijn vrouw hem met melkflessen op het kale hoofd sloeg, pannen op hem kapot timmerde, zijn tanden had uitgeslagen met een bezem en hem aan één been de trap had afgetrokken. De vrouw verklaarde dat ze hem alleen maar een beetje levendiger had willen maken. Hij is zo stom als een os, zei de lieverd. **F)e heer Tsjekedi Kjama, regent van de Bamangwato's in Beets- juanaland, heeft in Londen een blan ke typiste gehuwd. Zijn onderdanen hebben er bezwaar tegen, de witte koningin te accepteren en het parle ment van Zuid-Rhodesie heeft thans aan Londen geadviseerd Tsjekedi als regent te ontslaan. Waarmee tonden dus een Engelse vrouw als ongeschikt voor koningin zou moeten verklaren.... De staatsuitgeverij te Moskou heeft het 24ste deel van de volledige werken van Lenin in de handel gebracht. Het Handelsblatt in Dusseldorf maakt zich ongerust over de vermindering van de Marshallhulp en zegt dat deze voor al voor West-Duitsland „catastrophale gevolgen" zal hebben. staken van het vuren aan gaan, die aan bovenstaande voorwaarde niet voldoet, dan zal Sumatera Timur deze overeenkomst voor haar gebied niet erkennen en zal haar veiligheidbatal jons en alle andere tot haar beschik king staande machtsmiddelen blijven inzetten om deze geïnfiltreerde troepen uit de Negara te verdrijven. Hierbij worde opgemerkt, dat het aantal van de geïnfiltreerde troepen sinds het sluiten van het Van Royen Rum accoord door infiltratie uit Atjeh belangrijk is toegenomen. Het afleggen van deze verklaring lijkt mij des te meer noodzakelijk, teneinde te voorko men, dat de Nederlandse delegatie wederom in lichtvaardig optimisme, zonder vooraf overleg gepleegd te heb ben met de betrokken gebieden, een overeenkomst aangaat waarbij de be langen van bepaalde gebieden in ern stige mate in gevaar worden gebracht. Teneinde misverstand te voorkomen wens ik nadrukkelijk te verklaren, dat ik de grootste bewondering heb voor het vrijheidsstreven van de Republiek, welk streven geheel dat van de Negara Sumatera Timur is, en dat deze Negara gaarne bereid is schouder aan schouder met de Republiek te blijven strijden om met gezamenlijke krachten de vorming van de vrije en onafhankelijke Ver. Staten van Indonesië te verwezenlijken! De Negara Sumatera Timur wenst zich daarbij, evenals de Republiek, te hand haven als een zelfstandige deelstaat en zal nimmer dulden, dat een deel van haar gebied door troepen van een an dere deelstaat geïnfiltreerd blijft". Vechtpartij de oorzaak? Uit Los Angeles wordt gemeld, dat een vliegtuig van de Standard Airlines nabij de top van de bergpas Santa Su- sanna brandend is neergestort. 28 per sonen vonden de dood en 18 andere werden gewond. Even vóór het onge luk had de gezagvoerder per radio ver zocht om de aanwezigheid van de po litie op een vliegveld in de buurt in verband met ruzie aan boord van het vliegtuig, waarbij een passagier werd geslagen. De piloot seinde kort voordat hij te Long Beach (Californie) zou lan den, dat hij van koers veranderde en naar het nabijgelegen Burbank vloog. Hij verzocht de politie zich naar het vliegveld te begeven omdat er hevig gevochten werd in het toestel. De pi loot vroeg een van de passagiers te la ten arresteren. Het vliegtuig was uit New York vertrokken. Overlevenden verklaarden, dat de vechtpartij begon toen een mannelijke passagier hyste risch werd omdat het vliegtuig door een storm vloog. Een vliegtuig, dat de Ronde van Frankrijk volgde, is neergestort op de Pas van de Tourmalet. De bestuurder werd hierbij levensgevaarlijk gewond, de enige inzittende passagier was op slag dood.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1