Kort Bestek Montgomery acht West-Europa sterk genoeg Tsjechoslowaakse regering krijgt controle over alle kerken Geen schokkende gebeurtenissen in de Tour Krijgt Belgie toch een regering van Katholieken en Liberalen? Thans staken veertienduizend man in Londens haven VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Conflict tussen ziekenfondsen en huisartsen afgewend £ater<3ag 16 Juli 1949 74e Jaargang No. 10633 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna „Wij moeten meer internationaal worden" Oproep tot eenheid Dreigende staking te Antwerpen afgewend Krijgt Engeland het atoomgeheim Donderdag stemming over het Atlantisch Pact „Slaat de kerkelijke leiders neer!" „Wie gehoorzaamt aan het Vaticaan pleegt verraad" Fokker krijgt opdracht voor 300 straaljagers Een stilte die aan de storm vooraf gaat Weerbericht De K.L.M. vloog door Hond redt gezin Gevallen in Indonesië Van Cauwelaert schijnt terrein te winnen Eerste vliegtuig Russisch? Amerikaans blad over situatie in Indonesië Dinsdag Republikeinse regeringsverklaring Britse bommenwerper brandend neergestort De troepen krijgen opnieuw versterking Wereldvakverbond achter de schermen met steun Munitieontploffing te Coblenz eist 60 doden Amerika verlaagt voorlopig zijn militaire uitgaven Groentenexport naar Duitsland onderbroken Staking in Amerikaanse staalindustrie voorkomen Doodstraf voor SD-agent BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Post gironummer 449041 Hoofdredacteur; A KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK COURANT TAxtlEVEN: Advertenties: i6 ct per mm Familieberichten 20 ct pei mm. Kleine advertenties ..Juttertjes' tot 15 woor den f 1.elk woord meet 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.— bij vooruitbe taling. plus incassokosten fc, een toespraak tot de Koninklijke Nederlandse Vereniging Ons Lezer" ee- Hteld „The nation at war in modern times". heeft veTdS^h^k Bur„rCf Montgomery, stafchef van de Westeuropese Unie. onder meer verklaard, dat de verenigde kracht van de Westeuropese Unie iedere mogelijke aanvaller kan verslaan. Iedere natie behoort echter een weinig van haar sonvereiniteit op te geven teneinde de nodige samenwerking mogelijk te maken. Geen land, aldus Montgomery, is in staat zich alleen te handhaven. Het gebied van de West- enropese Urne moet dan ook beschouwd worden als een samenhangend geheel: er Is ruimschoots voldoende kracht aanwezig. Het vraagstuk is thans de West europese Unie zodanig te organiseren, dat de volle betekenis van onze kracht aan het verstand van iedere mogelijke aanvaller gebracht wordt. de verenigde kracht van de West- europese-Unielanden in staat is iedere mogelijke aanvaller te verslaan. Onze mankracht, onze technische vaardig heid, onze rijkdom aan grondstoffen, en potentieel organisatievermogen zijn sa men groter, dan die van enige andere macht of groep van machten. Op dit punt mag geen twijfel of wanbegrip bestaan. Montgomery richtte een oproep tot da landen van de Westeuropese Unie „meer internationaal te worden dan zij momenteel zijn". De vijand, zo vervolgde de veldmaar schalk, is het communisme, dat een antichristelijke religie is. Als „krijgs knecht Gods" (Christian soldier) ver klaar ik mij vijand van het communis me en alles wat daarmede samenhangt. Volgens mijn opvatting zijn de lan den van het Westen heden op voet van oorlog met het communisme. Dit wordt vaak „koude oorlog" genoemd, doch niettegenstaande dat is het een oorlog. Het is mogelijk, dat deze worsteling ons in een feitelijke oorlog stort en dit zou rampspoedig voor de gehele wereld zijn. Als grondbeginsel voor de Westerse levenswijze noemde lord Montgomery het Christendom, de diepe eerbiediging van de enkeling in tegenstelling tot de opvatting dat het individu slechts een pion in het staatsbestel is, verder vrij heid en rechtvaardigheid en een diep gevoeld verlangen naar vrede. Vrede nevenproduct. Gij ziet, dat ik de vrede het laatst noem. Dit doe ik omdat het van belang is te beseffen, dat de vrede een neven product is en niet een rechtstreeks te bereiken doel. Indien de vrede te veel als centraal doel gesteld wordt kan dit aanleiding geven tot een politiek van sussen. „Ik twijfel er in geen enkel opzicht aan", zo besloot de veldmaarschalk „dat De staking te Antwerpen, die door de algemene bond van het gemeenteper- soneel tegen vandaag was aangekon digd. is onder zekere voorwaarden uit gesteld tot September. Intussen worden de besprekingen met het gemeentebe stuur voortgezet. Sedert ruim een week heerst in het Antwerpse bouwbedrijf een staking, die zich thans heeft uitgebreid tot Turnhout, waai- 600 arbeiders, en tot de streek van Ruper. waar een dui zendtal arbeiders het werk hebben neergelegd. President Truman heeft Donderdag avond met hoge regeringsleiders en functionarissen op het gebied van de atoomenergie alsmede militaire autori teiten en leiders van het congres een geheime bespreking gehouden, welke twee en een half uur duurde en waar over niemand enige mededeling wilde doen. De New York Times meldde uit Wa shington. dat op de bijeenkomst de kwestie is besproken, of aan Engeland technische inlichtingen over de pro ductie van de atoombom zouden wor den verschaft. Zover het blad bekend is, is er geen beslissing genomen. De Amerikaanse Senaat heeft beslo ten de ratificatie van het Noordatlan- tisch Pact Donderdag in stemming te brengen. Te Praag is mededeling gedaan van een voor de Tsjechoslowaakse natio nale vergadering voorbereide wet, waarbij aan de staat de controle wordt gegeven over alle kerken, de benoe ming van haar bedienaren en haar fi nancien en beheer. Volgens het wets ontwerp moeten alle kerkelijke benoe mingen, ook die van bisschoppen en aartsbisschoppen, door de Staat worden goedgekeurd. Cepicka, de minister van buitenlandse zaken, heeft de Rooms-Katholieke bis schoppen van Tsjecho-Slowakije be schuldigd van „vijandigheid tegen de staat en het volk". Hij verklaarde te vens, dat de bisschoppen in contact stonden „met buitenlandse vijanden". „De blinde t»choorzaamheid aan het Vaticaan is de wortel van al het kwaad. De vertegenwoordigers van het Vati caan kwamen hier om chaos, onrusten middeleeuwse vervolging te zaaien". In antwoord op het Pauselijke decreet zeide minister Cepicka, dat „iedereen, die tracht het bevel van het Vaticaan uit te voeren, verraad pleegt". De Tsjechoslowaakse minister van voor lichting Vaclav Kopecky, heeft ver klaard, dat Rome de verdediger is van „fascisme en barbarendom". Het was volgens hem noodzakelijk „de opstan dige kerkelijke leiders neer te slaan". De Fokker-fabrieken hebben een op dracht gekregen van de Nederlandse regering voor de bouw van 300 tvvee- motorige straaljagers van het type Glos terMeteor. Dit deelde de staatsse cretaris van oorlog, mr. W. H. Fockema Andreae, mede in de rede, die hi j Vrijdag hield op de vliegbasis Deelen, ter gele genheid van de uitreiking van diploma's van vakbekwaamheid aan 130 soldaten van de Luchtstrijdkrachten. De helft van dit aantal vliegtuigen is bestemd voor Belgie. de andere helft voor Ne derland. Zij moeten eind 1951 gereed zijn. „Deze belangrijke opdracht", al dus mr. Fockema Andreae, „is een waarborg, dat wij het materieel kra gen, dat wij nodig hebben". De veertiende etappe van de Tour de France, welke Vrijdag van Nimes naar Marseille liep over een afstand van 199 km, is door de Luxemburger Goldschmidt gewonnen. Hij legde de afstand af in 6 uur, 17 minuten en 8 se conden, hetgeen dus wil zeggen dat zijn gemiddelde snelheid nog geen 32 km bedroeg. De „grote" mannen deden het Vrij dag nog steeds kalm aan. Coppi, Barta- li, Magni, Fachleitner en Marinelli kwamen tegelijk binnen met het pelo ton van 45 renners, dat ex-aequo op de tweede plaats werd geklasseerd. Onge twijfeld is deze rust de stilte voor de storm, een storm, die vrij zeker in de Alpenritten zal losbreken. Ockers, het kanspaard van de Belgi sche A-ploeg, staat nog steeds twee plaatsen lager dan de kopman van de Belgische B-ploeg, de sterke Dupont. De sympathieke Zwitser Kuebler weet zich tot nu toe uitstekend te handha ven en allerwege wordt zijn prestatie hoog aangeslagen, temeer daar hij niet door knechten is omringd en practisch het zware werk alleen moet opknap pen. Uitslag 14e etappe I. Goldschmidt (Lux.) 6.17.08; 2. Blanc (Zuid-West) 6.18.59; 3. Robic (West- Noord) 6.19.48; 4. Sciardis (Italië A); 5, Ockers (Belgie A); 6. Hendrickx (Belgie B); 7. Dolhaten (Centr. Zuid-West); 8. Kint (Belgie A); 9. Kuebler (Zwits.); 10. het grote peloton. Het algemeen klassement luidt thans: 1. Magni (Italië) 90.52.11; 2. Fachleit ner (Zuid-Oost) 90.52.21; 3. Marinelli (Ile de France) 90.52.52; 4. Dupont (Bel gie B) 90.57.22; 5. Kuebler (Zwitserl.) 91.00.25; 6. Ockers (Belgie A) 91.01.40. Verwachting tot Zaterdagavond: In de ochtend hier en daar mist, later wisselende bewolking. Eni ge regenbuien, plaatselijk verge zeld van onweer. Vleest zwakke wind. Ongeveer dèZèlfde tempe ratuur als gisteren. Op de Z.g. noodroute van Amsterdam via Mauritius naar Batavia, die van 16 Januari tot 15 Juli is gevolgd, heeft de KLM in totaal 67 (jit- en 63 thuisvluch- ten gemaakt. Ongeveer 2.000.000 km zijn hierbij door de „Vliegende Hollan ders" afgelegd; 1791 passagiers werden over deze ruim 15.000 km lange route vervoerd, alsmede 254.618 kg post, vracht en bagage. Door Jte waakzaamheid van een hond werd te Drumpt het gezin Jansen, bestaande uit 12 personenonder wie vijf kinde ren, opmerkzaam gemaakt op 'n hevige brand, die vannacht in de boerderij woedde. De familie kon zich op het laatste ogenblik in Heiligheid stellen. De gehele in boedel, alsmede de uitzet van één der dochters, die spoedig zou gaan trouwen, ging verloren, De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Korp. J. Bolt, 't Zandt (Gr.) Sold. Ie kl. J. F. H. van Es. Elsloo. Sold. Ie kl. F. Boeren. Oosterhout. Sold. Ie kl. H. P. Swinkels, Someren le lt. P. A. Havik, Haren (Gr.) Sold. W. J. Maas, Someren. Serg. A. J. M, Nijland, Amsterdam, i Korp. C. B. Wilderbeek, Venlo. Serg. W. W. van de Nieuwenhof St. Gilles Wees (Belgie). Sold. J. A. de Bruijn, Apeldoorn. Sold. K. Nieuwenhuis. Wijmbritseradeel Sold. J. Wienen, Heino. Sold. le kl. A. Bouwens, N. Ginneken. Sold. J. v. Dingenen, Hoogeloon. Korp. D. Uittenbogaard. Driebergen Rijsenburg. Sold. A. Huijgen, Bunschoten. Vaandrig M. van Eek, Arnhem- Sold. le kl. P. H. J. van Enckevort, Sevenum (L.) Sold. H. T' Hermans. Sevenum (L.) Sold. le k P. H. Scholten, Budel. Sold. H. J. Boerboom, Westervoort. Sold. le kl. J. de Boer, Geleen. Serg. A. L. Teuns. Geleen. Sold. T. Eibrink, Oldebroek. Van het Koninklijk Ned.-Ind. leger sneuvelden 15 man. Hoewel socialisten en liberalen nog niet geantwoord hebben op de voorstel len van de informateur. Van Cauwe laert. wint in Brussel de mening veld, dat een katholiek-liberale regering waarschijnlijker is dan enige andere oplossing. De beslissing over de ko mende gebeurtenissen ligt goeddeels bij hef bestuur der socialistisehe partij. In deze partij zijn ten aanizen van de te volgen tactiek twee stromingen: een, die in het geheel van geen volksraad pleging wil weten, en een andere, die zou willen trachten op dat punt tot een compromis met de CVP te komen. Men zegt, dat Spaak die laatste ge dragslijn verdedigt en dat hij betoogt, dat het niet deelnemen aan de regering voor de partij ernstige gevolgen zou kunnen hebben. Het is echter voorals nog niet te voorzien, welke der beide standpunten de overhand zal krijgen. Tot de mening, dat een katholiek- liberale regering de meest waarschijn lijke oplossing zou zijn. hebben de, overigens spaarzame, uitlatingen der li berale gedelegeerden, aan wie v. Cau welaert zijn programma heeft uiteen gezet, veel bijgedragen. De liberale ge delegeerden maakten na hun onderhoud Het officiële Sowjetrussische nieuws bureau Tass heeft Vrijdag interviews uitgezonden' met twee Russen, die be weren „de eerste vlucht ter wereld" gezien te hebben en wel van een Rus op 20 Juli 1882, 21 jaar voordat de ge broeders Wright opstegen. De twee geïnterviewden wonen in Leningrad. „Beiden", aldus Tass, „herinneren zich nog vele bijzonderheden van het historische ogenblik toen het Russische toestel, ontworpen door Mozhaisky, in de buurt van St. Petersburg opsteeg". met de informateur een optimistischer indruk dan de socialisten en zij heb ben meer lof voor Van Cauwelaert. In liberale kringen bestaat echter geen eensgezindheid over de volksraadple ging. Er is ook een zeker wantrouwen ten aanzien van de CVP, een vermoe den, dat de katholieken met de libera len zouden samenwerken tot de ko ningskwestie geregeld is en dat daarna in de CVP de stroming de overhand zou krijgen, die een samenwerking met de socialisten de voorkeur geeft. Al deze factoren hebben tot gevolg, dat Belgie voorlopig nog in onzeker heid blijft verkeren omtrent de struc tuur van zijn komende regering. Socialisten doen niet mee. Het bestuur van de Belgische socia listische partij is onder voorzitterschap van Buset bijeengekomen. Het heeft kennis genomen van de voorstellen, die Van Cauwelaert aan de vertegenwoor digers der partij gedaan heeft, doch acht deze voorstellen, zoals zij gedaan zijn. niet aanvaardbaar. Het Amerikaanse blad „Christian Science Monitor" publiceert een over zicht van de situatie in Indonesië van de hand van haar bij de vliegramp om gekomen redacteur-buitenland, Charles Gratke. Het is geschreven juist voor de noodlottige vlucht werd begonnen. Gratke schrijft: „De Nederlanders zijn er zich van bewust, dat de dagen van hun politiek bestuur over Indonesië ge teld zijn en de Indonesiërs, nog te zeer buiten adem van hun „Merdeka"-geroep dan dat zij zich kunnen realiseren, dat de onafhankelijkheid binnen hun be reik is, zijn er niettemin zeker van, dat zich tussen hen en hun vrijheid niets meer kan stellen". Dinsdag zal de Republikeinse rege ring een verklaring afleggen voor het werkcomité van de KNIP. Vrijdagochtend had de plechtige overdracht plaats van het ministerie van Defensie uit handen van premier Hatta aan de Sultan van Djokja. Een bommenwerper van de RAF is in de buurt van Lincoln brandend neergestort. De gehele bemanning van zeven personen kwam om het leven. Donderdag zijn besprekingen gevoerd tussen leiders van twee vakbonden, die betrokken zijn bij de Londense haven staking en vertegenwoordigers van de Canadese zeeliedenunie. Op een massa meeting heeft een van de stakingslei ders het aanbod gedaan dat de haven arbeiders voedselschepen zouden lossen zonder hiervoor betaald te worden „om de onherstelbare schade en het verlies die door de werknemers aan het land waren berokkend, goed te maken". Enige honderden arbeiders, die de volgende week met vacantie zouden gaan, stonden in de rij om hun vacan- tiegeld in ontvangst te nemen. De Na tionale Raad voor de industrie had ech" zijn met liet lossen van de opgehouden ladingen van vitaal belang, versterking ontvangen van een vijftienhonderd mannen van de luchtmacht. Men heeft thans 55 schepen onder handen, dit is tien meer dan Donderdag. Het aantal stakers ir, de Londense havens is inmiddels Vrijdag tot 14.419 gestegen, ofschoon enkele arbeiders het werk hervatten. Door het tewerkstellen van militairen is het aanal schepen, waarop niet gewerkt wordt, terugge lopen tot 86. In Belfast zijn duizend losse haven arbeiders in staking gegaan om een .kwestie van berekening van inkomsten belasting. T. G. McManus, secretaris-penning meester van de Canadese zeeliedenbond, heeft te Montreal verklaard, dat hij de verzekering had ontvangen, dat het ter besloten, deze uitkering in te hou-LWereldverbond van vakverenigingen den omdat er niet behoorlijk gewerkt was. De kwestie zal opnieuw in behan deling genomen worden als de mannen weer aan het werk gaan. Het bestuur van de bootwerkersunie en dat van de unie van lichterperso- neel heeft na de vermelde conferentie van vakbondsleiders bekend gemaakt, dat zij „de betrokken functionarissen hadden geïnstrueerd, alle wegen te on derzoeken om een regeling van het ge hele geschil tot stand te brengen". 6000 man troepen. Vrijdagmorgen hebben de 4500 mili tairen van land- en zeemacht, die bezig AAT ONS beginnen, vrienden, met een erepalm uit te reiken aan de 72-jarige opa Selles in Kampen, die op zijn wandeling een knaapje van 5 jaar in de IJsel zag spartelen. De jongen was zo geschrokken, dat hij geen kik gaf. Opa sprong hoewel hij in zijn lange leven nooit een slag heeft ge zwommen direct te water, greep zich vast aan de staaldraad van een schip en plukte de drenkeling, die juist be gon te zinken, aan zijn haren omhoog. Dat gedaan zijnde begon opa om hulp te roepen en krachtige handen trokken het oude en het jonge leven snel op het droge. Ze maken het allebei best en opa Selles is zo trots als een pauw met zeven staarten. Treuriger is het be richt uit Rotterdam, dat men op de treinrails onder IJsselmonde het ont zielde lichaam van een 27-jarige ma troos heeft gevonden. O De Britse mi nister van defensie Alexander is op bezoek geweest in Luxemburg. En Lucienne Boyer („Parlez moi d'amour" komt Donderdag zingen in de Kurzaai in Scheveningen. D Belangrijker is, dat de Koningin op dezelfde dag in Lopik de nieuwe 40 kw wereldomroepzender in bedrijf tal stellen. Nederland roept de wereld. HMHHHIHHMIHIIIIIIIIlIhll lllliHllilllllllllllHlllllllllilllllllllllltlllHIIUWtllllllH J7EN CONVENTIE van Amerikaanse arbeiders heeft vastgesteld dat de tijd nog niet rijp is om een onafhanke lijke arbeiderspartij te stichten. De bisschop van Namen heeft thans beves tigd dat de Maagd Maria in de winter van 1932'33 te Beauraing aan kinde ren is verschenen en dat er twee won derbaarlijke genezingen zijn geschied. O De oude Russische professor Tikhof, die al 40 jaar de planeet Mars in de Het was een beetje druk bij de uitverkoop en allemaal d<tmes. gaten houdt, heeft er een vlakte op ontdekt, die ieder jaar rood wordt. Dat zijn, zegt hij, papavers. Ieder voorjaar bloeien ze opnieuw. De rest van de Marsbloemen is licht- en donkerblauw. In Noord-Japan is een ernstige epi demie uitgebroken. Kinderverlamming. Teken aan de muur: Men gaat het Volkenbondspaleis in Genève (in ge bruik bij de Uno) met 310 kantoor appartementen uitbreiden. Kost plus minus 3 millioen gulden. niPLOMATIEK CONFLICT tussen Turkije en Denemarken. Deense bladen brachten een advertentie voor een loterij, waarin een Deense piloot stond afgebeeld met een Turkse fez en tapijten over de arm. „Belediging van het Turkse volk" zei de gezant. O In Washington wordt een gedenkteken op gericht dat getuigen zal van de wijs heid van Gandhi als wijsgeer en staats man. In het Perzische parlement brak een vechtpartij uit, toen een der afgevaardigden durfde voorstellen vrouwen kiesrecht te geven. De Amerikanen Smith en Dean willen, on danks de van Russische kant geopperde bezwaren, tot iedere prijs op zoek naai de ark van Noaeh. <71 e nog op de Ararat zou liggen. Zodra de Turkse militaire autoriteiten toestemming hebben gege ven, willen ze er per jeep heen. „financiële hulp en actieve steun" zou geven aan „een boycot van Canadese schepen over de gehele wereld". Hij had een desbetreffende boodschap ontvan gen van het hoofdbureau van de We reldbond te Parijs. Eert vierde van de siad verwoest Zestig personen zjjn om het leven gekomen en 300 anderen gewond ge raakt toen een Duits munitiedepot te Pruem. in de buurt van Coblenz (Fran se zone), Vrijdagavond in de lucht vloog. Alle huizen, die binnen een straal van een kilometer van de ammunitie- opslagplaats waren gelegen, werden met de grond gelijk gemaakt, ongeveer een vierde gedeelte van de stad is vernield. Onder de ingestorte gebouwen bevin den zich het ziekenhuis en het post kantoor. Volgens berichten ontstond er brand in een oude opslagplaats voor ammu nitie van het Duitse leger, en sloeg het vuur over naar een andere opslag plaats, waarin zich 500 ton ammunitie bevond. De inwoners van Coblenz wa ren door de gloed van het vuur van de eerste brand gewaarschuwd. Sommigen verlieten de stad, doch velen onder schatten het gevaar en bleven. Franse legereenheden, Duitse politie en brandweerbrigades uit Coblenz en het omliggende gebied zijn in allerijl haar de plaats van de ramp gezonden. De Amerikaanse senatoren hebben besloten voorlopig de voorgestelde mi litaire uitgaven in het huidige belas tingjaar met 1250 millioen dollar te verminderen. Volgens een senator heeft de toewijzingscommissie van de Senaat de door het Huis van Afgevaardigden aan de luchtmacht toegekende gelden met 799 millioen dollar verlaagd. Het doel van deze bezuinigingen is de be groting in evenwicht te brengen. Heden Zaterdag kan de export van groenten naar Duitsland niet plaats vinden, aangezien het beschikbare weekcontingent uitgeput is. Zoals men weet ziet het bedrijfschap voor Groen ten en Fruit toe op de besteding van het contingent en het regelt de export met een globale regeling van de af name op de velden om een al te snelle uitputting van het beschikbare beta lingsquotum te voorkomen. Maandag zal de export worden hervat, maar ge durende de resterende maand Juli lig gen onderbrekingen bij de uitvoer van groenten en fruit naar Duitsland in de lijn der verwachtingen. Een grote staking in de Amerikaanse staalindustrie, die vannacht zou zijn be gonnen, is thans van de baan. De „Gro te Drie" van de Amerikaanse staalin- dusrie de U. S. Steel, de Bethlehem Steel en Republic Steel hebben het voorstel van president Truman voor een bestand van 60 dagen en een com missie van onderzoek, die een oplos sing van het geschil moet zoeken, aan vaard. Het Bijzonder Hof uit Arnhem be vestigde de door de procureur-fiscaal geëiste doodstraf tegen de 28-jarige S.D.-agent Antoine Tousseul, afkom stig uit Breda. T. heeft in het laatste half jaar van de oorlog 'n zeer groot aantal arrestaties verricht op de Velu- we en in Utrecht en maakte zich aan tal van mishandelingen schuldig DE MOSQUITO OP ZONDAG. Thans is ook voor het rijwiel, uitge rust met hulpmotor merk Mosquito, geen rijvergunning meer nodig. Even als met de Solex kan men nu dus ook met een Mosquito op Zondag rijden. Commissie zal overeenkomst opstellen Naar aanleiding van het communi qué, Donderdag door de ziekenfond sen uitgegeven, werd ons van de zijde van de Landelijke Huisartsen vereni ging, onderdeel van de Koninklijke Maatschappij tot bevordering van de geneeskunst te Amsterdam, medege deeld, dat het dreigende conflict tus sen de ziekenfondsen enerzijds en de huisartsen anderzijds thans wel defi nitief van de baan is. Er is overeengekomen, dat een soci aal-economische commissie een voor beide partijen bindende overeenkomst zal opstellen. Op het ogenblik zijn on derhandelingen hervat om te komen tot een volledig accoord, dat zal gel den tot bovengenoemde commissie haar definitieve overeenkomst heeft geformuleerd. Op 23 Juli zal in een lo denvergadering van de Landelijke Huisartsenvereniging de voorlopige overeenstemming worden besproken. Van het bestuur van de Huisartsen vereniging sprak men als zijn overtui ging uit, dat weldra een volledig ac coord zal worden bereikt. De defini tieve overeenkomst van de sociaal- economische commissie zal van terug- verkende kracht zijn.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1