Stad en Omgeving, WAT DE THEATERS BRENGEN De tent in de Spoorstraat y/eek: de Heer Reytenbach S3g®rr SCHELTIS Toen de Jantjes nog baarden droegen i.Bruinvissen" organiseren onderlinge wedstrijden Haastige spoed.... Boete voor v.v. „Schagen" Exira koopjes Mutaties bij de marine Waar gaan wij heen? Voor de mannen in „de ziekenboeg" IN HET KORT Een extra zomerconcert Sproeten? SPRUTOL Schilders van de Ambachts school maakten excursie De sportdag van het gemeentepersoneel Ongeval in de Sluisdijk straat Een vereniging van oud- nadvinders Zij slaagden TIVOLI: .Noodlot' WILT U PLEZIERIG KOPEN?? Jan Bruné, oud-waiervoorziener aan hei woord Herinneringen aan dagen van ,,Zilverkruis" en Adder" „Penny Serenade" Om de plaatselijke damtitel Reeds geruime tijd geleden had 't be iuur van de Helderse Bruinvissen het 'lan geopperd onderlinge wedstrijden e organiseren om de clubkampioen- chappen. Steeds stuitte men echter veer op het bezwaar, dat het zwembad tan de Dijk niet geoutilleerd was voor iet houden van wedstrijden. Tenslotte verd de knoop doorgehakt en besloten n Wieringerwaard dergelijke wedstrij- len te organiseren. Daar is een mooi latu" ^ad, dat uitstekend voor het doel ;escbi' t is. Deelnemen kunnen slechts Ie leden van de Bruinvissen en wel op le volgende nummers: 1. 50 m. schoolslag meisjes; 2. 50 m. ugslag heren; 3. 50 m. schoolslag jon- ;ens: 4. 50 m. rugslag dames en meisjes; 25 m. borstcrawl meisjes; 6. 200 m. choolslag heren; 7. 50 m. borstcrawi ongens; 8 25 m. schoolslag meisjes; 9. !00 m. schoolslag dames; 10. 50 m. borst- rawl meisjes; 11. 50 m. borstcrawl da- nes; 12. 100 m. borstcrawl heren B; 13. 100 m. borstcrawl heren A; 14. water polo. Het feest begint hedenavond om 8 u. Het spreekwoord, dat met de hier- oovenstaande woorden begint, is alge- ieen bekend, alleen is het jammer rlat men zich van de grote waarheid van dit gezegde meestal maar bitter weinig bewust is. Als er één zaak is. waarbij haastige spoed onheil te weeg kan brengen, dan is dat wel bij het "erkeer langs de weg. En dat verkeer is soms in Den Hel der op bepaalde punten van de stad en bepaalde uren zeer intens. Wanneer de werf „afkomt" b.v. spoeden honderden en nog eens hon derden wielrijders zich naar de diver se wijken van de stad. Dit gaat niet altijd even voorzichtig, men tracht soms ergens nog even tussen door „te kruipen" en denkt er waarschijnlijk niet bij na, dat men voor zich en an dere levensgevaarlijke situaties schept. Wij noemden het afkomen van de werf als voorbeeld, maar onze goede raad geldt natuurlijk elke weg gebruiken. Het aantal verkeersonge vallen nam de laatste dagen in onze stad, die niet overal over gunstige wegen beschikt, zeer toe en dikwijls geheel ten gevolge van onverantwoor delijk gebruik van de weg. Laat men nu eens niet denken: Een ander is wel voorzichtig, hij kijkt wel uit. maar laat men zelf op de juiste wijze van de weg gebruik maken. Men zal er U bij ongevallen dan in elk ge val geen verwijt van kunnen maken. Bedenkt steeds: Beter twee minu ten later thuis, dan voor weken naar het ziekenhuis! Volgens „De Nop" is aan de v.v. Schagen een boete opgelegd van f 50. De reden hiervan is, dat Schagen. zon der toestemming, speelgelegenheid heeft verleend aan wild, dus verboden, voet bal. Wij raden onze clubs in hun eigen belang aan om hiervan goede nota te nemen, aangezien de KNVB dergelijke overtredingen onherroepelijk beboet. Gezien het feit, dat de lasten der clubs ook zonder boeten al groot genoeg zijn, meenden wij er goed aan te doen dit te vermelden, gezien het spreekwoord: „Wie zich aan een ander spiegelt, spie gelt zich zacht". Wij mannen zullen het in de komende week weer heel erg te verduren krijgen, dat was de gedachte, die bij ons opkwam toen wij gistermiddag even de city instapten en ons begaven onder die stromen moeders met of zonder kinderwagens, maar zich allen haastend van de ene etalage naar de andere om te zien wat de firma Q en Z, de „Mierenberg", de zaak van Piet Janssen en Maison „Marlène Dietrich" in de komende dagen wel voor koopjes aan het wegge ven wilden gaan. Met speurende ogen en wijzen de vingers verdrong men zich voor de ramen, die met allerhande enthousiast makende leuzen be plakt of beschilderd zijn. „Laat nu Uw punten thuis", „Dat is Uw kansl" Reuzen koopjes!" „Laat U dit niet ontgaan!" wordt ons in rode, blauwe, groene en gele letters toegeroepen. En als de vrouwen nog niet op straat kwa men, vertelden de advertenties in onze krant het hun wel! En er zijn zeker koopjes te ha len, dat hebben we zo met een enkele oogopslag wel gezien. Er is zoveel en in zoveel branches, dat men zich nu voor een veel lagere prijs het gehele huis kan inrichten. Degene, die met ver stand weet te kopen, zal deze epidemie wel weer gezond en wel te boven komen en er zijn voordeel mee doen. Er is natuurlijk wel eens min der courant spul onder, maar daar is het nu eenmaal een uit verkoop voor. Het „schilderij bijvoorbeeld, dat wij ergens za gen hangen van een landhuis met strakke pilaren, dwaze bo men en een knalblauwe zee zou den wij niet graag in onze huis kamer uiillen hebben. Wij zou den elke dag weer zin krijgen in een reisje naar de Riviera en dat gaat helaas niet Mannen, laten wij de humor i„ deze zaak maar zien. Wij moe ten de vrouwen ook eens wat gunnen en dan maar voor een keer genoegen nemen met wat opgebakken aardappeltjes en n schaaltje komkommer Met ingang van 1 Juli is schout bij nacht F. J. Kist eervol ontheven van XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX X X XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX (Ontleend aan onze Advertentie-Rubriek) ZATERDAG ziïn functie van plaatsvervangend chef Tivoli, i.30 uur: Noodlot (toegang 18 van de Marinestaf; tot opvolger isjiaar); Witte, 7.30 uur: Penny Serenade benoemd kapitein-ter-zee A. de Booy. I toegang alle leeftijden). Rialto- die een dezer dagen met de „Oranje" ,errein' 8 uur: Interkerkelijke evange uit Indonesië is teruggekeerd. l'satietentsamenkomst, 8 uur. Met ingang van 10 Aug. wordt de ka- Muziektent Julianapark, 8 uur: Concert pitein-luitenant ter zee B. van der ..Helders Mannenkoor". Ploeg eervol ontheven als commandant. ZONDAG van het Marva-detachement te 's Gra- Tivoli, 3 uur: Zorro's zwarte zweep (14 venhage en benoemd tot commandant jaari7.30 uur: Noodlot <18 jaar). van Hr. Ms. „Banckert". Witte, 3 en 7 30 uur: Penny .Serenade. Met ingang van 25 Juli wordt eervol Rialtoterrein. 8 uur: Interkerkelijke ontslag verleend aan kapitein ter zee evangelisatietentbijeenkomst. W. van Lier als commandant maritie- j MAANDAG me middelen te Amsterdam, tevens als I Bioscopen als Zaterdag. Rialtoter- commandant van Hr. Ms. wachtschip .Amsterdam". Met ingang van 1 Juli werd eervol ontslag verleend aan de commandant van Hr. Ms. „Van Kinsbergen", de ka pitein-luitenant ter zee D. J. A. Wester- veld. Met ingang van 25 Juli zal hij worden benoemd tot commandant ma ritieme middelen te Amsterdam en zal hij tevens als commandant van Hr. Ms. wachtschip „Amsterdam" fungeren. rein als Zaterdag. In ons vorig nmr. plaatsen wij een op roep, waarvan het doel is de leden van de Kon. Marine, die in de zieken boeg aan de Buitenhaven worden ver pleegd. door middel van radio, tijd schriften etc. een prettige afleiding te- bezorgen. Nauwelijks was de courant met die oproep bezorgd aan onze abonné's of de eerste reactie was al aan ons bureau merkbaar. Wij kunnen wel zeggen, dat dit een werkelijke verras sing voor ons was. Spontaan kwam iemand een prachtige luidspreker aan bieden. De eerste van de tien, die nodig zijn. Het leek ons een prachtig begin. Wij hopen, dat vele anderen dit goede begin zullen volgen, opdat men de radio, de nog benodigde negen luid sprekers en natuurlijk de evenzeer har telijk welkom giften, boeken, tijd schriften, etc. bij elkaar zal kunnen brengen. Ter verstrooiing van de ma rineman in de ziekenboeg, die zo dik wijls langzaam en eenzaam 'de dagen moet aftellen. Aan de Technische Hogeschool, af deling electrotechniek slaagde voor het candidaatsexamen onze plaatsgenoot de heer G. A. Bussing. Van de zijde van de Ned. Herv. Kerk verkregen wij een verbeterde op gave van een kerkdienst. Deze is nu; Nieuwe Kerk, Weststraat, Zondag 17 Juli 10.30 uur v.m. ds. C. J. Rasch. De weekenddienst voor artsen wordt ditmaal verricht door de dokto ren J J. Fahrenfort, Westgracht 9, tel. 2981 en P. v. d. Nieuwenhuizen, Plant soengracht 1, tel. 2335. Het is morgen hoog water om 11.30 uur en 0.00 uur en laag water om 5.40 uur en 19,25 uur. Het is Maandag hoog water om 0.15 uur en 12.10 uur en laag water om 6.10 uur en om 18.55 uur. De temperatuur van het zeewater was 17 graden Celsius. Dinsdag 19 Juli a.s. hoopt de Harmo niekapel „Winnubst" onder leiding van zijn dirigent de heer H. B. Schenkels een extra zomerconcert te geven. Men zal het korps, dat concerteert in de muziektent in het Julianapark,- dan kunnen beluisteren 's avonds van half negen tot tien uur. Mo.- men ons mededeelt, zal heden- rOftTS ,,ullrtoren woont, is eioen De schilders van de ambachtsschool hebben penseel en kwast laten rusten, de stopverf in een hoek gegooid en zijn naar Zaandam gegaan om daar de grootste verffabriek van West Europa „Pieter Schoen en Zn N.V." te bezichti gen. In de recreatiezaal werden ze heel hartelijk ontvangen, waarna één der heren een kort overzicht gaf van liet ontstaan en de ontwikkeling van het bedrijf.. Enkele nieuwe vondsten op verf- en bindmiddelgebied werden be sproken, waarbij ook proefnemingen werden gedaan, door gereedstaande deuren in te smeren e.d. De rondgang door de fabriek en de laboratoria g.if een goed beeld van wat er in een grote fabriek omgaat. In het volgens de nieuwste Ameri kaanse principes gebouwde gedeelte van de vijfde verdieping waren de ver schillende bewerkingen van grondstof fen tot ze in de voorraadruimte opge slagen werden, nauwkeurig te volgen.' Dat het verfmaken tegenwoordig op wetenschappelijk gebied gebeurt, toon de de bedrijfstechnicus door een de monstratie met controle apparaten. Als zeer gewaardeerd besluit van de inte ressante dag werd door de directie aan de jongelui een koffiemaaltijd aangebo den, waarna de terugtocht aanving. Naar men ons mededeelt, zal heden avond de openingssamenkomst plaats hebben van de 9-daagse interkerke- lijke evangelisatie-campagne, in de Tent op het Rialto-terrein. Tal van predikanten en evangelisten uit alle oorden des lands en van allerlei ge zindte zullen gedurende deze actie i het woord voeren, terwijl ook het Le- ger des Heils zijn volle medewerking verleent. Het belooft een demonstratie te worden van eenheid der christenen in de strijd tegen ongeloof en onver schilligheid. waarbij "nadrukkelijk zal worden gewezen op de vérstrekken de betekenis van Jezus Christus. in de levensworsteling van de mens. De inwoners van onze stad zullen wor den opgewekt, om bij al wat overwel digt in deze heftig bewogen tijd, eens een oganblik stil te staan en te luiste ren. Het is niet de bedoeling, om een cristendom te prediken, dat niet méér is dan een verstard, dor en dood formalisme, schrijft men ons, maai deze 9-daagse actie is er op gericht, ae mensen in aanraking te brengen met de levende Christus zelf, die zich nog altijd openbaart als de grote Le vensvernieuwer. De samenkomsten. welke iedere avond om 8 uur aanvangen, zullen worden afgewisseld door muziek en koorzang van het Leger des Heils. terwijl ook de Evangeliezanger Adriaan Pape, van Haarlem, en an dere solisten hun medewerking heb ben toegezegd. Woensdag- en Zaterdagmiddag a.s. zullen kindersamenkomsten worden gehouden, aanvangende 3 uur. Hoewel wij er al uitvoerig over schreven, willen wij nog even de aan dacht vestigen op de sportdag voor het gemeentepersoneel, die hedenmiddag op het HRC b terrein om half twee zal beginnen. De nummers athletiek en vooral de estafette en het touwtrekken zullen wel veel belangstelling hebben. Des avonds om acht uur zal burge meester Ritmeester in „Formosa" de prijzen uitreiken, waarna de artisten uit de kring van .Elgawa" en „W. O," (de personeelsverenigingen van Water en Lichtbedrijven en Openbare Wer ken) voor een prettig verder verloop van de avond zorgen. Mevr. M. uit de Reigerstraat fietste gistermiddag door de Sluisdijkstraat in de richting van de Keizerstraat. Door een plotselipg haar weg kruisende jeugdige wielrijder ontstond een bot sing. Mevr. 'M. kwam te vallen en ge raakte buiten kennis. Zij werd door een ambulanceauto naar het zieken huis overgebracht. Zeg, v nog van toen.... Zou je niet eens Hoe dikwijls zouden deze woordèn de laatste tijd gesproken zijn, wanneer twee oud-padvinders elkaar na jaren weer eens ontmoeten. Thans wordt aan alle oud-padvinders in Den Helder de gelegenheid geboden om herinneringen aan die oude tijd vanaf 1911 op te ha len en nieuwe vriendschapsbanden aan te knopen. Deze avond wordt gehouden op Vrijdag 22 Juli 1949, 's avonds om acht uur in de bovenzaal van „For mosa". De H.K.C. voor Oud-Padvinders in Utrecht, de heer H. A. Bosschardt, zal dan tevens een inleidende causerie houden over de Vereniging voor Oud- Padvinders, met het doel in Den Hel der ook tot het oprichten van zulk een afdeling te komen. Padvinders van 1911 tot 1940, op naar „Formosa". Bij de te Amsterdam en te Haarlem op 9 en 12 Juli J.L gehouden examens slaagden voor kantoorstenografie Ned. 1 ^-.lettergrepen per minuut; Mej. M. tRJJJroersen, mej. A. T. B. Bijmolen, mej. F. J. Zwagerman, de heer J. J. Ta- lens en de heer P. W. H. Tijdeman. Het practijkdiploma machineschrij- ven werd behaald door: mej. M. A. Reu- rich, mej. M. W. Kuiper, mej. C. Schaap, mej. H, Wit, mej. S. W. T. Bruinsma en de heer J. Reiff. De heer Reytenbach voet van de vuurtoren woont, is eigen- De heer Reylenbach d.e aan de komt dat werk helemaal lijk luchtwachter maar als je honden, en dan speciaal over herders- niet ter sprake. Hy praat neero j me dan d en wolfshonden, want dat is J gn speurhond en dat prachtige aar richt hef grootste deel werk neemt we he!!iag. Het ivan van zijn .f" en ze allerlei oefe- delen met de na een paar ZtrlS, geleidehond. Dat speet de k "oc"- bach geweldig, maar onmiddellijk Me de hii aan, welk een grote taak hij M kon hebben. Het b linden ge !ei« bekend en direct maakte hij er fonds was hier in de stad maar weinig werk van belanghebben jammer genoeg weet. hij niet veel grote hulp zon geleid boekte hij een prachtig resultaat. De één adressen, maar by twee krijgen, wat over enkele weken ZhLf jTntnVl.u, M km ook. AL 1 "Lr aan de hond wennen. bflas {n buis en went aan de mensen oud is, komt hij V maanden oud is, gaat hij naar en de omgeving. Al*i hy d«n jjwnv opleiding twee tot drie de school in de baas hem zelf uit school, samen maanden tot ge ei e cwandelingen in Dordrecht om aan het ÏoeTU i de kond kUvev ton» ,«L„ rr o. rr r«t r.rr.7.,. r-dt/r, voorbêeldipe en «oorrichli». geleid,;. E» h.t mooLf. hiervan ir, dat voor mie het met betalen kan, de honden gratis te krijgen zijn. Daarvoor kan Zen zich wenden tot de heer Reytenbach, die contactman voor Den Hel- Ter is Maar dat neemt niet weg, dat de opleiding voor wolfshonden ont zettend kostbaar is. Daarom beijvert de heer Rey tenbach zichook ia zoveel mogelijk winkels een busje van het bhndengeleidehondenfonds te plaatsen wat om de drie maanden gelicht wordt. In Den Helder heeft hij 30 busjes geplaatst en bij de laatste lichting was de opbrengst ruim J54Dit bedrag is al prachtig, maar er moet nog meer zijn, want de aanvraag voor de honden wordt al groter'. Voor aanvragen van 'n hond, voor het plaatsen van een busje, maar ook voor een gift, kan men terecht bij de heer Reytenbach, Zeeweg 2 te Huisduinen. Wij vinde,, het initia tief, dat de heer Reytenbach voor Den Helder genomen heeft, alleszins de 'moeite waard en hopen dat hij veel succes heeft met zijn mooie werk. Tot en met Maandag draait in de Tivoli-bioscoop de film „Noodlot", waarin de terecht befaamde ster Ingrid Bergman de hoofdrol vervult als Stella Bergen, de gezelschapsdame van Mrs. Monrell en later als mrs. Monrell, de echtgenote van Philip (Robert Montgo- mery), de zoon van de oude mevrouw Monrell. Het huwelijk tussen Stella en Philip, die aan het hoofd staat van een staalconcern, wordt vernietigd door de jaloezie, die Philip koestert ten opzich te van zijn studievriend Ward Andrews (George Sanders). Ward en Stella maakten met elkaar kennis vóór het huwelijk van Philip met Stella. Ward raakte onder de bekoring van Stella. maar liet dit niet merken en sprak het nooit uit. Philip echter wordt steeds gedreven door gevoelens van jaloezie ten opzich te van Ward. Hij tracht Stella voort durend op de proef te stellen o.a. door LET dan volgende week op de brievenbus, want de post brengt U belangrijk nieuws Natuurlijk wil iedereen dat, maar hoe KEIZERSTRAAT 115 TELEFOON 2920 Het is al weer even geleden, dat we beloofden, het verhaal over het oude Nieuwediep van Jan Bruné, dat we bij een portret van de week begonnen, te vervolgen. En omdat belofte schuld maakt, zullen we al die dingen, die ge beurden vóór dat wijzelf of onze ouders geboren waren door Jan Bruné laten vertellen. Er zijn maar weinig mensen, die werkelijk vertellen kunnen en voor al weinigen, die dingen van tientallen jaren terug, zich scherp en juist kunnen herinneren. De gepensionneerde watervoorziener van werf en marine, Jan Bruné, kent het. Met data houdt hij zich niet op, want er zijn zoveel dingen, dat hij het maar door elkaar zou gooien. Maar wie zich nog iets van de vroegere marine en de haven herinnert zal stellig dingen terugvinden, waarvan hij zegt: „ja, die oude doos, daar zit nog heel wat in." Het was in 1887, dat Jan Bruné wa tervoorziener werd bij werf en marine. Hij vond het een ideale baan. al moest hij soms bij nacht en ontij naar bui ten om de dorstigen te laven. Want op deze manier kon hij plezierig langs de haven wandelen en een praatje maken met deze of gene, zonder dat z'n werk in de war liep. Schepen als de „Zil veren Kruis", „Leeuwarden" en „Van Galen", driemastzeilschepen metstoom- capaciteit, vulden toen de haven. Voor de halfjaarlijkse oefeningen gingen de ze drie er steeds samen op uit, nage wuifd door de Nieuwendiepse meisjes, die ook al op het Wierhoofd stonden, met zakdoeken gewapend. De „Buffel", de „Stier" en de „Schorpioen" kwamen en als we over een paar weken diezelf de oude „Buffel" langs de Zuidstraat zien liggen, zullen we ons niet kunnen voorstellen, die ze al zo oud is. Daar na kwam de pantservloot. „Evertsen", en „Kortenaer" die verving de oude zeil schepen. Toen 20 kanonneerboten met hun éne kanon, die altijd voor de „Hooffies" bij Argis lagen en tot inde eerste wereldoorlog hebben dienst ge daan. De „Adder". En dan komt natuurlijk het verhaal van de „Adder", het grote platboomde ramtorenschip met de twee kanonnen, dat oorspronkelijk gebouwd was om op d« grote rivieren dienst te doen- De „Adder" zou van IJmuiden naar Hoek van Holland varen; het was juist in de Helderse kermisweek, een jaar of ze ventig geleden. Vlak voor de Water weg sloeg het schip om en alle zestig opvarenden verdronken. Langs de ge hele kust spoelden de lijken aan, tot Vlieland toe en een golf van rouw ging over Nederland. Jan, en ook zijn vrouw, een Vlielandse, zeggen beiden met ont roerde stemmen het oude gedicht, dat in die dagen door iedereen werd opge zegd en verhaalt over de ramp van de „Adder". In alle kustplaatsen zijn gra ven van de verdronkenen en soms werd er een monument op geplaatst. Zo ook hier bij Huisduinen, waar een eenvou dig vierkant monument herinnert aan de doden van de „Adder". Méér dan nu kwamen er in die tijd buitenlandse oorlogsschepen in de ha ven; een Braziliaan; een Siamees met een witte olifant in de vlag en kleine vlugge Siamezen, die met grote blaas instrumenten de Nederlandse volkslie deren stonden te mishandelen voor de directie, waar niemand zich meer goed kon houden. Een Rus, die water heb ben moest, maar het vanwege de taal moeilijkheden en de strenge discipline, die verbood te praten, niet zeggen kon. De wachtpost op het Russische schip stond zo stram en stil, dat hij wel een wassen beeld geleek en je schrok je er 's avonds naar van. Eén keer (niet in de laatste oorlog), heeft de ree en de haven vol gelegen met Duitse kruisers en torpedoboten; verder kwam er elk jaar dezelfde Franse visser binnen en een soms een Engelsman. Maar toch liepen ar veel buitealaadgw op de ha ven rond te springen, dat waren de Javanen, die als koelies en bedienden bij de Mij. „Nederland" werkten. De Mij. „Nederland" had toen haar do- ihein bij de Koopvaardersschutsluis, vanwaar ook de kolonialen naar Indie vertrokken. Houtvaarders op de Oost zee lagen altijd in de Binnenhaven. Zo mers maakten de schepen drie reisjes en deponeerden dan het hout in de Binnenhaven, waar het met gejuich door de jeugd werd begroet, die er heel wat natte pakken voor over had om te kunnen spelen op de bomen. De houtvlotters waren er bezig met vlot ten maken, die dan door paarden langs het Noordhollands kanaal werden weg gesleept. „Ruwe tijden". Maar op de haven zelfs was wel het meeste te doen en te kijken. Hoewel het lang geen zachtaardige avontuurtjes waren, die er beleefd werden. De ma trozen van die tijd hadden bijna allen een baard en zagen er werkelijk ruw en rauw uit. Dronken waren ze ook vaak en altijd werden ze dan bij het aan boord komen verrast met een dracht slagen met de karwats of ze gingen regelrecht op water en brood. De straf hing meestal van het humeur van de kapitein af, maar de matrozen hadden veel liever slaag dan geen eten. Tegen de vertrektijden van een schip hadden vooral de politie-agenten het druk. Ze hadden natuurlijk ook baar den en knuppels. Ze kregen dan voor elke matroos, die ze dronken (of niet) afleverden aan boord, een gulden, waarom ze dan weer met elkaar een vechtpartijtje aanrichtten. Ook de ma riniers van toen waren geen lekkere dieren. „Nog erger dan kolonialen", zei men, en dat zei heel wat. Misschien is het daaraan te danken, dat sommige mensen de mariniers ook nu niet ac cepteren, omdat ze ze te min vinden. Maar die zienswijze gaat sinds lang niet meer op! Integendeel, het corps Mariniers is een keurkorps, waar we trots op zijn. Vroeger was het natuur lijk zo, dat ze nare baantjes hadden, bedienden van de officieren, maar het meest een soort politieagent op desche pen, waar ze iedereen konden aan brengen. Natuurlijk zette dat kwaad bloed. Hevige vechtpartijen op de wal, dronkemanspartijen en daaraan ver bonden de verdrinkingsgevallen in het Helderse kanaal, wat ze niet meer kon den onderscheiden. Neen, tegenwoordig leven we heel wat geciviliseerder, wat dat betreft. Toen Jan trouwde. Maar wat de stad zelf aangaat, daar is ook nogal wat in veranderd Toen Jan trouwde in het oude raadhuis op het Dijkje was de heer Stakman Bosse burgemeester en op 'die bewuste dag trouwde hij dertig paren tegelijk. Om dat zelfs dat iets bijzonders was ver lootte hij een ijzeren petroleumhang- lamp, die Jan Bruné won. Jan kwam in zijn eigen huisje in de Jan in 't Veltstraat te wonen en keek zo over de landen uit, waar werd gehooid en koeien gemolken. Dat land was alle maal van meneer Jansen, en hoewel wij niet weten, wat dat voor een man was, is voor Jan alles hiermee gezegd Tot waar nu ongeveer de Ruyghweg loopt, strekte zich dat land uit en dan kwam er een brede gracht: het Bal- kengat Daar werden de balken in bewaard tot de grote houtzaagmolen die aan de overkant van wat nu dé Fabneksgracht heet, stond, Ze ver! werkte. Deze molen is verbrand en de andere Helderse molen, die op de plaats van het tegenwoordige Casino stond is door onweer verwoest Lang zamerhand werd de straat waar Tan Sdlfr' Tb°UWd: de V°Selbuurt en Tuindorp kwamen erbij. De Keizer straat zag Jan later bouwen en de andere straten aan weerszijden van de Spoorstraat. Ook toen was er jn w! g/hn, Tn de ^'altobioscoop werd gebouwd. Op die lege plek moest nu eens een ijsbaan worden aangelegd vonden sommigen en Jan kreoc dracht het pleintje onder water t! zet* ten, zodat het zou kunnen b^vriez.n. De volgende dag was er geen ik wel water i„ de huizen ei^e van de mensen uit de Wezenstraat en de Breewaterstraat. Jan lacht er om want het was een granlz- m,?J? rekening van de „hoge heren" m nu heeft hy echt geen tijd meer hy moet nodig de dakgoot schilderen Hij staat op en even later is hii OP de ladder in de weer Hl PiSiySflg, al ia fyj vier en t^chtig! h Ward een belangrijke functie in zyn bedrijf aan te bieden en hem zelfs voor een verblijf op zijn villa uit te nodi gen, terwijl hij zelf een zakenreis gaat maken. Stella moet ontdekken, dat Phi lip in haar kamer haar brieven leest. Het loopt tenslotte uit op een crisis, waarin Ward van moord beschuldigd wordt. De jaloeziegedachte had bijna de levens van drie mensen verwoest. Het bleef er bij één. Een uitstekend gespeelde film met een fel volgehouden climax en een les, die de ruïnerende uitwerking van bij voortduring gevoede jaloezie brengt in een waarschuwende realiteit. Het voor programma bestaat uit enkele grappige tekenfilms, een filmpje over het „op voeden" van honden en een korte docu mentaire over de uitvinder van de lu cifer. Van Dinsdag tot en met Donderdag brengt dit theater de Fritz Lang-film: „Spionnen aan de Theems". DE WITTE: „Penny Serenade" een verhaal van de ups en downs in een gewoon huwe lijk. Het gehele verhaal is eigenlijk ge woon, zo normaal, dat het in elk men senleven kan voorkomen. En juist daarom is het mooi. Als het pas getrouwde stelletje een gezinsuitbreiding verwacht, zijn ze dol gelukkig. Maar dan zijn er direct ook de zorgen, en dan komt het verdriet. Zij kunnen daar niet tegen op, ze ver vreemden van elkaar. Totdat er weer een nieuw kind in hun leven komt en meteen is de hemel weer zonnig en zuiver blauw. Maar ook nu blijven de ■wolken niet uit, als een donderslag bij heldere hemel komt weer dat vrese lijke, en weer worden ze elkaar vreemd. Toch is er iets, wat ze doet aarzelen voorgoed uit elkaar te gaan. Ze dra len nog even bij de gramofoon, waar ze altijd de lievelingsplaten op draal den, die zoveel herinneringen beteken den. En dan, heel plotseling, breekt de zon weer door en het geluk ls terug. „Penny Serenade", een gelukkige film. De uitslagen van de 6e ronde van bovenstaande wedstrijden luiden: Van Veen—Verkerk 2—0; José—Molema 2—0, v. d. Molen—v. Ooijen 2—0, Zij- derveld—Leibbrand 1-1. Het liet zich aanvankelijk niet aan zien dat Verkerk deze partij zou ver hezen. In een veel betere stand maakte hij een blunder en bezorgde v. Veen een goedkope overwinning. José wist zyn zesde overwinning te behalen. In ee" d.00^, bem goed gespeelde partij gaf hij zijn tegenstander geen kans en ^eiSi®V'^de hiermede zijn positie. Van der Molen versloeg v. Ooijen en toonde „termJede dat hy nog steeds een ge- „®®sde 'egenpartij is. Leibbrand is (inbaar wat uit vorm. Na een fout wiciVPAning die hem een schijf kostte, h ij toch nog een gewonnen eind- fnnf °rceren- Hij maakte echter een iout en het slot was remise. De stand ha de zesde ronde is thans: T0se 6 6 0 0 12 Leibbrand 5 3 1 1 7 V' Veen 5 3 1 1 7 V d. Molen 5 2 2 1 8 Verkerk -■5 2 12 5 Berg 5 12 2* SjderveW 5 0 4 a Molema 6 1 1 4 3 X7.0qijen 4 10 3 2 W'eron 4 0 0 4 0 ni7a^d.Wdag 21 Juli vindt de 7e ronde ln het clubgebouw van H.D.C.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2