Tweede Kamer gunstig gestemd over het Noordatlantisch Pact Gangsterbende in Kopenhagen I I Alleen de communisten zijn er tegen Slachtoffers van de „Franeker" ter aarde besteld Nederlands convooi op Sumatra overvallen Amerikaanse methoden in de Deense hoofdstad Onder leiding van zakenlieden VAN MARSDIEP TOT IJ Julianadorp Nieuws van „Sportlust" Lezing voor de Plattelands vrouwen Hippolyiushoei Vergadering plattelands vrouwen De „IJpelaars" op stap Texel Urk Breezand Besommingen IJmuiden De Tweede Kamer heeft Vrijdagmid dag vijf uren besteed aan de behande ling van het wetsontwerp tot goedkeu ring van het Noordatlantisch verdrag, ondertekend te Washington op 4 April 1949. De behandeling is niet teneinde gebracht en zal Dinsdag worden voort gezet. De heer W e 11 e r (KNP) noemde het pact het symbool van de dreiging van een nieuwe oorlog en een felle aan klacht tegen de organisatie der Ver enigde Naties, welke deze dreiging niet heeft kunnen voorkomen. In beginsel verenigde hij zich met het pact In strategisch opzicht betreurde hij het ontbreken van Spanje. De heer Schmal (CH) vond demo- gelijke preventieve werking van het pact de aantrekkelijke zijde ervan. Heeft, wilde hij weten, Nederland wel een genoegzaam hoge prijs voor zijn toetreding weten te bedingen? Hij ver klaarde zich vóór goedkeuring. De heer Burger Arb.) verklaarde, dat zijn fractie het pact onomwonden op stellige wijze aanvaardt. De UNO moet niet gezien worden als een ga rantie voor de wereldvrede, omdat voor de machtsverhoudingen onderling geen regeling is getroffen. Het is een teleur stellend feit, dat we ons defensief moeten organiseren. Dat Spanje niet is toegelaten juichte spr. toe. De heer de Kadt (Arb.) betoogde, dat het noodzakelijk is een front te maken tegen wereldvijand no. 1, Rus land. Op sociaal en economisch gebied moet een welvaartsbasis gevormd wor den vóór gezegd kan worden, dat er een macht is, welke tegen iedere aanval of tegen ondermijningspogingen be stand is. Aansluiting bij het pact is ons belang en daarom moeten we het doen. Amerika kan ook zonder ons, maar wij kunnen niet zonder Amerika. De heer Bruins Slot (AR) was van oordeel, dat voor het behoud der Westerse samenleving nieuwe en doel treffende politieV, militaire en econo mische samenwerking dringend nood zakelijk is. Het pact begroette hij als een specimen van zodanige samenwer king met instemming. Maar de Ame rikaanse politiek in Indonesië is tegen strijdig aan de Amerikaanse politiek in Europa. De heer Gortzak (CPN) richtte een aanval op de heer de Kadt. om er vervolgens aan te herinneren dat het vetorecht in de organisatie der V.N. is opgenomen op voorstel van president Roosevelt. Spr. bestreed omstandig het verdrag, opmerkend, dat het tegen Rus land gericht is. Hij noemde het een middel om een derde wereldoorlog door te voeren. De stoffelijke resten van 21 der slachtoffers van de ramp met de „Franeker" zijn Vrijdag op de be graafplaats van de Engelse Kerk in Bombay ter aarde besteld. Tevoren werd in de rouwkamer van het zie kenhuis een algemene lijkdienst ge houden. Onder de begraven resten zijn die van de Amerikaanse journa list H. R. Knickerbocker. Er zijn speciale journaalfilms over de ramp gemaakt door de filmdienst van de regering van India, die dit weekeinde in India in roulatie worden gebracht en later naar het buiten land gezonden zullen worden. Het onderzoek naar de ramp. De groep Nederlandse luchtvaart- cligers is uit Amsterdam te Bombay deskundigen en K.L.M.-vertegenwoor- eangekomen om deel te nemen aan het door de regering van India inge stelde onderzoek naar de ramp met de „Franeker". Het vliegtuig, waarin het gezelschap gezeten was, vloog voor de landing op het vhegvel Santa Cruz over de plek van de ramp. Opnieuw twee lichamen gevonden Gisteren heeft de politie bij haar speurtocht op de heuvel van Ghatko- par opnieuw twee lichamen van e inzittenden der „Franeker" gevonden. Men heeft thans 44 der slachtoffers kunnen bergen, doch van het stoffe lijk overschot van de 45ste inzittend ontbreekt ieder spoor. Mejuffrouw Klomp e (KVP) merkte o.m. op, dat president Roosevelt inder daad het vetorecht heeft voorgesteld, maar zulks in het vertrouwen, dat er geen misbruik van zou worden gemaakt en nu zijn nagenoeg alle landen ter wereld door Russische veto's getroffen Zij merkte verder op, dat alle ontwape ningsplannen steeds zijn gestrand, om dat de Sowjetunie geen controle wilde toestaan. Zij bestreed de mening als zou het verdrag aggressief zijn. De heer Korthals (VVD) achtte de resultaten van de UNO verre van gunstig. Z.i. is het zeer juist gezien bepaalde staten nu samen te brengen Ook naar zijn mening behoort Spanje niet thuis in het pact. Ernstig betreurde hij het wapenembargo en in dit vel band gaf hij te kennen, dat het besef moet doordringen, dat wat wij in In donesië doen van belang is voor de Westerse beschaving. De embargo's zul len moeten worden opgeheven. Spr. vroeg nog, welke invloed Nederland cp de concrete uitwerking der militaire plannen heeft en tenslotte betoogde hij, dat ons land zijn plicht zou verzaken, wanneer het zijn steun niet aan dit ver drag zou geven. Een uit twee auto's bestaand Ne derlands fourage-convooi is nabij Te- lega (Oost-Sumatra) door een grote uit Atjeh geïnfiltreerde bende over vallen. Bij de beschieting werd een Nederlandse militair gedood, drie ge wond. terwijl zes anderen, onder wie een dokter en sergeant-ziekenverple ger worden vermist. Waarschijnlijk zijn zij ontvoerd. „GA 'S NACHTS DE ZON ZIEN" Ook de Zweden zoeken nieuwe de viezen-bronnen. Zo is men thans op de gedachte gekomen, de zon in de re clame voor het vreemdelingenverkeer te betrekken. Op sensatie beluste Ame rikanen worden nu uitgenodigd, 's nachts naar Lapland te vliegen, om het grote schouwspel van de midder nachtelijke zon te beleven. Het uit stapje duurt drie uur en kost Kr. 148. Minder haastige reizigers kunnen met de bus naar het Noordelijkste punt van Europa. Van Lulea zijn ze dan echter nog tien dagen onderweg. ENGELAND KOOPT 75 PCT. VAN DE DEENSE BOTEB- Tussen Engeland en 'Denemarken werd een overeenkomst aangegaan, die voorziet in de leverantie van 75 procent van de Deense boterproductie geduren de vijf jaar naar het eiland, die 116.840 ton per jaar niet te boven zal gaan. De prijs werd vastgesteld op 517 DKR per 100 kg. Van 1' October 1950 af kan deze prijs worden gewijzigd met ten hoogste 7 y, procent. PLAATSVERVANGEND CHEF VAN DE MARINESTAF Met ingang van 1 Juli is schout bij nacht F. J. Kist éefvol 'ontheven van zijn functie als plaatsvervangend chef van de marinestaf. Tot opvolger is be noemd kapitein ter zee A. de Booy, die een dezer dagen met het m.s. „Oranje" uit Indonesië in Nederland is aangekomen. BELGISCHE MILITAIRE VIEGERS IN NEDERLAND Van 19 Juli tot 20 Augustus zullen op het vliegveld Leeuwarden verdeeld over enige perioden in totaal 160 mili tairen van de Belgische luchtmacht ge- stationneerd worden. Zij zullen schiet oefeningen gaan houden boven Vlie land, daar deze oefeningen op het mo ment in Belgie niet mogelijk zijn. DENEMARKEN VOORAAN BIJ RAAD VAN EUROPA In Kopenhagen is bekend gemaakt, dat Denemarken, als eerste van de tien betrokken landen, bij de Britse rege ring de ratificatie oorkonde voor zijn lidmaatschap van de Raad van Europa beeft gedeponeerd. DEVIEZEN VOOR FRANKRIJK De ANWB deelt mede, dat er op het ogenblik voor het verkrijgen van de toeristendeviezen voor Frankrijk een zo grote belangstelling blijkt te bestaan dat bij de afgifte vertraging is inge treden. De aanvragers zullen moeten rekenen op een wachttijd van drie a vier weken. (Van onze correspondent te Kopenhagen). QEDL'RENDE enige maanden worden de gemoederen van de Denen in be roering gebracht door opzienbarende gangsterverhalen Niet alleen Chi- cago heeft zijn onderwereld, maar ook Kopenhagen. De kranten staan da gelijks vol met sensationele verhalen over de gangsters, die tot nu toe blijk baar ongestraft kunnen opereren. Ongeveer een half jaar geleden bracht een politie-verslaggever van de „Social—Demokraten" het balletje aan het rollen, toen hij in zijn blad een serie artikelen publiceerde, waarin hij verklaarde, dat de onderwereld van Kopenhagen zo goed georganiseerd is, dat zelfs de politie niet in staat is zouden achter de bende staan. Z(j financieren de gangsters en oefenen een een groot aantal misdaden op te helderen. Rijke en geziene zakenlieden zo grote macht op de politie uit, dat dossiers van de voornaamste bandieten spoorloos verdwijnen. te kopen. Met enkele andere personen ging de S. S.-er daarna aan het fuiven. Toen men uitgefuifd was, trok men te gen middernacht weer naar Linde om over de koopsom te onderhandelen. Tij dens deze bespreking werd plotseling de deur geopend en een gemaskerde man met een dreigend pistool in de hand kwam het kantoor binnen. Op aandringen van Linde bood men geen weerstand. En zoals het ook in een spannende detective-roman gebeurt, ging de bandiet naar de brandkast, haalde de buidel met diamanten er uit en verdween. Linde was zeer „edelmoe dig" voor de S. S.-er. Als schadeloos stelling betaalde hij hem 5000 kronen. Dit is wel de sensationeelste geschie denis uit de verzameling gevallen. Het signalement van de rover komt precies overeen met dat van de handlanger van Linde, Hasselström. Een hoge Deense politie-beambte is op het ogen blik in Hamburg, waar hij bewijzen over deze diamanten-affaire hoopt te vinden. Een sneeuwbal. Nu de zaak eenmaal aan het rollen is, komen er steeds meer feiten aan het licht. Enkele kranten beweren, dat de bende hele wagonladingen Amerikaan se sigaretten door de douane heeft ge smokkeld en dat er zich medeplichti gen onder de douanebeambten zouden bevinden. Linde heeft drie snelle mo torboten in zijn bezit, die hij in het afgelopen jaar gebruikt zou hebben om gestolen kleden en andere smokkel waar van Zweden naar Denemarken te voeren. Een van deze boten werd door de douanerecherche in beslag genomen. Linde probeerde er zich uit te praten door te beweren, dat hij de boot aan een van zijn kennissen had geleend en niets met smokkelen te maken had. Dat mooi opgediste verhaaltje geloof de men indertijd! In de kringen van de politie komt men meer en meer tot de overtuiging, dat twee dubbele moorden, die binnen een jaar kort achter elkaar gepleegd werden, eveneens het werk van deze bende zijn. Door de overvloed van het beschikbare materiaal zal het wel ge ruime tijd duren voor de politie haar onderzoekingen heeft beëindigd. De journalist, die door zijn artikelen deze zaak op het tapijt heeft gebracht,-acht het niet uitgesloten, dat Linde en Has selström de werktuigAi van nog gro tere misdadigers zijn geweest. In de kringen van het misdadigersgilde heerst op het ogenblik een begrijpelijke on rust en reeds zijn verschillende grote gangsters naar het buitenland uitge weken. Zij bevinden zich in Hamburg, dat in Kopenhagen bekend staat als een dorado voor de Deense zwarte- handelaren. Zo rolt deze zaak steeds verder. In Kopenhagen volgt men dagelijks in de kranten met grote belangstelling de verdere ontwikkeling van de gangster geschiedenis, die niet onder doet voor een spannend detective-verhaal. Het is het omvangrijkste criminele geval dat de Deense politie ooit onder han den heeft gehad. •Meer dan een jaar geleden vertrok een gezelschop jonge kunstenaars zonde een cent op zak per jeep van de Amsterdamse Dam voor een wereldreis Het waren Hans Kaart, Jack Kellinga, Fred Zuidwijk en Wim Hart. Zij had den het plan onderweg hun kost te verdienen met musiceren. Dit blijkt goed te zijn geluktwant op het ogenblik vertoeft het gezelschap in Johannes- burg, waar enige cabaretvoorstellingen werden gegeven. De Nederlandse consul te Johannesburg, mr. Van Hattem, begroet het viertal in de jeep. De gehele onderwereld staat trou wens onder dwang van deze zakenlie den. Of het nu uit angst is of uit „aanhankelijkheid", een feit is het, dat misdadigers, die leden van de bende zijn, voor de rechtbank alle schuld op zich nemen. De heren, die aan de touwtjes trekken, zullen door hun „on derhorigen" zeker niet verraden wor den, aangezien ze goed zorgen voor de veroordeelden en hun familieleden. Het ontbreekt hun aan niets en na hun in vrijheidstelling worden zij schadeloos gesteld. De verslaggever vergeleek» de werkzaamheid van de leider van deze gangsterbende met de vette spin in zijn net „edderkoppen", zoals men ze in Denemarken noemt. Met deze aanduiding behandelt de gehele Deen se pers dit dagelijks aangroeiende cri minele geval. De eerste reactie van de Denen was die van verbluftheid. De beweringen van de journalist waren al te fan tastisch. Enkele bladen schreven zelfs van „roverromantiek en revolverjour- nalistiek". De verklaringen van de verslaggever waren echter zo scherp omlijnd, dat de hoofdcommissaris van politie te Kopenhagen zich wel voorde „edderkoppen moest gaan interesse ren. Er werd een bijzondere kamer van onderzoek ingesteld en al spoedig bleek, dat er achter dit schandaal meer stak, dan de journalist had gepubli ceerd. Men schijnt nu op de goede weg te zijn om de gevaarlijkste gangster bende, die ooit in Denemarken geope reerd heeft, onschadelijk te maken. Zestien ambtenaren van justitie zijn dag en nacht in de weer om het spinneweb te ontwarren. Twee man gevangen. Inmiddels zitten twee Kopenhagers, de meubelhandelaar Linde en de auto handelaar Hasselström, die er van ver dacht worden de leiders van de bende te zijn, achter slot en grendel. Nadat e®"van de |eden van het complot, „dikke Einar zoals hij in de onder wereld wordt genoemd, bij het verhoor ging doorslaan, kwam aan het licht, dat Linde en Hasselström de „koningen van de zwarte markt" waren. Het is onmogelijk alle misdaden op te som- Zifh KkarVan Zlj worden beschuldigd. uen.°'a' een inbraak in het dis- £ant°°r °P hun geweten, waar I ^!Ze,iden bonkaarten werden gestolen. Op de zwarte markt brachten ze ongeveer 3/4 millioen kronen op. De dossiers van Linde zouden echter spoor loos verdwenen zijn. Grote feesten en braspartijen werden gehouden in kost- baar lngenchte huizen- Op deze fees ten kwamen ook politie-beambten. De- Hei,«nSnen Z1J" inmiddels geschorst. Het is nog niet bekend, wie de dos- nS n verdwijnen. Doordat er steeds meer aangiften clusieeldate<daan' JC°mt men tot de con" van d» k! 6 arrestaties de macht X gebroken is. Uit de aan- ?„n® bIl->kt> dat de bende reeds tij- nrZlflf °°K g met haai' misdadige pr act ij ken begon. Dat was in de tijd Ln.nn? fVel u™ Hbnmler en Kalten-' er e gehele Deense politiemacht werd gearresteerd en overgebracht naar Juitse concentratiekampen. Diamanten. De Politie onderzoekt op het ogen blik o.a. het geval van een Deense „JÜ'"er' ïe,.by .de veldtocht in Polen een half millioen kronen aan dia- nanten stal en deze in een buideltje over de Deense grens smokkelde. Hij ging ermee naar Linde, die zich be reid verklaarde de schat, die hij voor- °pig in zijn brandkast zou opbergen, PRINSES WILHELMINA OPENT PSYCHIATRISCHE INRICHTING. Prinses Wilhelmina heeft Vrijdag te Leidschendam de Hervormde psychia trische inrichting „Hulp en Heil" van de stichting geopend. De Prinses ver klaarde gaarne de inrichting te ope nen, omdat het als het ware een voort zetting is van de arbeid van haar lieve moeder, die voor het werk der stichting een warm hart had. Zij hoopte, dat de patiënten de in richting niet zullen verlaten zonder er vrede, geloof en liefde gevonden te hebben. Op 'n terrein te Sliedrecht werden Donderdagmiddag door Z.K.H. Prins Bernhard aan een zestigtal ver zetsstrijders onderscheidingen uit gereikt, voor daden van moed, ge durende de oorlog verricht. Aan mej. M. C. van Grunsven uit Gef- fen (N.Br.) werd door de Prins de Bronzen Leeuw overhandigd. Zij wordt in een Utrechts Ziekenhuis verpleegd, maar werd voor deze bijzondere gelegenheid naar Slie drecht overgebracht, waar zij lig gend op een brancard de onder scheiding in ontvangst nam. De toenemende belangstelling voor de Landbouwhuishoudschool te Scha- gen voor de nieuwe cursus meldden zich 76 leerlingen maakt vergroting van het schoolgebouw gebiedend nood zakelijk. In Enkhuizen is de tweejarige Peter tje Rood onopgemerkt in een nabij de ouderlijke woning gelegen sloot geraakt en jammerlijk verdronken. Te Hoorn nemen de plannen om de jaarlijkse harddraverij weer in het cen trum der stad (op de Turfhaven) te houden, steeds vastere vorm aan. Daar voor is echter f 2500 nodig, waarvan de helft echter in een ommezien bijeen kwam. 't Ziet er naar uit, dat 7 Sept. een ouderwetse Hoornse harddraverij dag wordt. Met vuurwerk tot besluit. O De gemeenteraad van Sijbekarspel be schikte, door een vergissing van een der leden bij het stemmen', met 43 stemmen afwijzend op een subsidie aanvrage van de Bond tegen het schen den door het vloeken van Gods Heilige Naam. Te Grosthuizen is met enige plechtigheid door het dochtertje van Wethouder Groot de eerste steen gelegd voor vier gemeentewoningen. In de afgelopen weken werden on derlinge wedstrijden gehouden om het kampioenschap per afd. van „Sport- lust" voor dames en heren, meisjes en jongens. Alleen de kleinste jongens en meisjes deden niet mee. De dames en heren werkten een vijfkamp af, de meisjes en jongens een vierkamp. Er is fel gestreden en deze wedstrij den hebben hun grote nut bewezen, want er moet strijd en gezonde eer; zucht komen ter verhoging van het turnpeil. De jury was zeer nauwkeurig en bestond uit de volgende personen: mevr. SmitCrum en de heer v. d. Velde (Den Helder) en de heren Hen- derix en Kaptein (Julianadorp). Bij de heren werd J. Marees winnaar op de voet gevolgd door D. Hartland. Bij de dames was Janny Jimmink winnares. Bij de meisjes 12 tot 16 jaar was het M. Smit, bij de jongens L. Rechtop en bij de meisjes 9 tot 12 jaar Annie Vries. In Amsterdam waren het acht heren die op de Olympische dag meewerkten in de massale vrije oefening en Olym pische kringen. Zij kregen een mooi vaantje van het N.O.C. ter herinnering. J.l. Zondag behaalde de meisjes afd. in Schagen een tweede prijs met de hoepeloefening op de Mari-Mariwals. Met één punt verschil ontging ons de eerste prijs. Dat is keurig gedaan meis jes. Ook in de massale vrije oefening werkten de dames en meisjes mee. Nu hard aan het werk voor de gym- nastiekdemonstratie in het Dorp op 7 Augustus a.s. en de atletiekwedstrijden in begin September. Onder leiding van haar presidente mej. A. E. de Vries vergaderden de af deling Juli»""- "an de Bond an Plattelandsvrouwen. Mevr. J. Minnes- Viehof bracht verslag uit van het reis je. dat onlangs door veertig dames was gemaakt. Mej. De Vries hield vervol gens een boeiende lezing over het ont staan en de groei van de kop van N.- Holland. Zij schetste hoe onze bodem sinds de ijstijden ontstond en ging in het bijzonder in op de ontwikkeling van Koegras. Jammer, dat niet meer leden waren opgekomen om deze inte ressante lezing te horen. In haar slot woord deelde de presidente mede, dat in September een lezing en demonstra tie volgt ovaT het inmaken met Feri- druppels. Bovengenoemde vereniging vergader de in de foyer van Cinema De Haan. De vergadering werd met een wel komstwoord geopend door mevr. Boon. Hierna werden de notulen gelezen en goedgekeurd. Door afwezigheid van mevr. Groendijk kon het verslag van de provinciale vergadering niet wor den voorgelezen. De voorzitter besprak het „Rustfonds". Dit fonds heeft tot doel, om de leden van de bond, die op dokters advies rust moeten hebben, in een pension op te nemen. De contribu tie bedraagt 10 cent per jaar. De afde ling Wieringen heeft al een bedrag in zijn geheel afgedragen. Daarna besprak mevr. Liefhebber het boek „Huwelijk" van Antoon Coolen. Zij las een frag ment voor uit dit boek en onderbrak haar voordracht door een korte pauze. Mevrouw Boon besprak de tentoonstel ling in Hoorn, welke in September ge houden zal worden. Voor een bezoek aan deze tentoonstelling kan men zich opgeven bij het bestuur. De kosten zijn 2.Mevr. Boon deelde nog mede dat er een zangkoortje opgericht zal worden, waarvoor men zich kan op geven bij mevr. Goudsbloem. Mevr. Hartog vertelde in het kort de hartelij ke ontvangst in Soestdijk. Hierna zette mevr. Liefhebber haar voordracht voort, waarvoor zij een woord van dank van de voorzitster in ontvangst mocht nemen. De R.K. toneelvereniging „De IJpe laars" heeft haar uitstapje dit jaar weer gemaakt. Per autobus vertrok men 's morgens om half zeven in de richting Schoorl. Langs de duinstreek bereikte men IJmuiden. Hier werden de be roemde sluiswerken bezichtigd. Van daar ging het naar het Kopje van Bloe- mendaal, waar gedineerd werd en een kijkje genomen bij het gestrande schip. De tocht ging verder lang Schiphol naar Amsterdam, waar een bezoek ge bracht werd aan een revue.. Zo kwam men aan het einde van deze mooie dag. BENOEMING Door het vertrek van mej. v. d. Schoot was aan de Chr. Nat. school te Den Oever een vacature ontstaan. Hier in werd voorzien door de benoeming van mej. Van der Zande uit IJlst, die deze benoeming per October heeft aan genomen. 1200 TOEHOORDERS BIJ MUZIEKUITVOERING Het Amsterdams Politie Muziekge zelschap, onder leiding van de heer H. A. van Mechelen concerteerde in de muzieknis te Den Burg. De belangstel stelling voor deze uitvoering was enorm Meer dan 1200 personen woonden het concert bij. Begonnen werd met „Mar- che des Nobles" van Richard Wagner en „Tancrède" een ouverture van Ros- sini. De uitvoering van deze beide stukken getuigde van nauwgezette stu die. Het spel was prima. Met genoem de stukken werd op het onlangs te Aalsmeer gehouden internationale mu ziekconcours een eerste prijs behaald. Het stuk „La Tourterelle", een polka voor piccolo, werd door de solist B. Post zeer verdienstelijk uitgevoerd. Het laatste nummer, de mars „Sem- per Fidelis", klonk eveneens goed. In het algemeen gesproken werd deze populaire muziek door het publiek op prijs gesteld. De avond werd besloten met een grote taptoe door tamboers en pijpers op de Groene plaats in Den Burg. Hiervan waren honderden getui gen. Het gezelschap, bestaande uit 70 personen, had des morgens in Den Burg en des middags te De Koog en Oosterend een mars gemaakt. BRIDGE-DRIVE. Onder auspiciën van de VW Texel werd een bridge-drive gehouden voor i en door de vreemdelingen. De uitslag is: 1 VreeswijkSambeek, 2 BakkerI Stolk. (1 VASTE PRIJS VOOR „NEST". De Urker vissers hebben zich con tractueel verbonden het te vangen nest te verkopen tegen de vastgestelde prijs van f 1.25 per 25 kg. Door de weinige concurrentie kwam het een enkele maal voor dat de prijs voor nest daal de tot ongeveer f 0.80 per 25 kg. Hier tegen kwamen de vissers in verzet. Om aan de bezwaren tegemoet te komen, werd voorgesteld om het nest tegen de vastgestelde prijs van f 1.25 te leveren, waarmede de vissers accoord gingen. i GESLAAGD Bij de te Amsterdam op 9 Juli j.l. ge-yl houden examens slaagde voor het prac-;! tijkexamen machineschrijven de heers| B. J. H. Berbee. alhier. Donderdag bestond de aanvoer aan de rijksvisafslag uit: 1700 kisten haring,.! 340 schol, 360 makreel, 30 tarbot, tong,^ 80 koolvis, 25 schar, 10 bot, 15 wijting, 20 kabeljauw, 10 leng, 50 diversen. De besommingen waren: IJm. 42 „As- sanreis" f 15.300; IJm. 49 „Petten"! f 15.480; IJm. 241 f 75, 213 f 180; HD 291 f 365, Sch. 2 f 575. Prijzen per kg: Gr. tong 2.702.65, gr. m. 2.70—2.65, kl. m. 2.70—2.55, kl. I 2.20! —2.—, kl. II 1.60—1.40; heilbot 1.15—, 2.—; tarbot I 2.10—1.90. Per 50 kg: schar 15—12; bot 2017;? gr. schol 5250, m. 31—25, kl. 21 8.50; gr. gul 39—37, kl. gul 27.50—17;| wijting 188.50; ham 37; poontjes 2.30; horsmakreel 3.10—2.40, kl. koolvis 1' 13; verse haring 22—9; makreel 15.50 12.50. Per 125 kg: kabelj. 92—86, gr. koolvis| 25—22 en gr. leng 5749.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 3