De Wereld der Vrouwen AKKERTJE Chefarine.4 Moraal per centimeter De medische wereld strijdt op vele fronten tegen rheumatiek Probeer dat eens, Mevrouw! VOOR HET KLEINE GRUT Puzzle-rubriek /aJ/BBuJuJtiuJSÊÊÊMk Een krans van bloemen Recepten van Kers, de radio-Icookleraar Het aantal patiënten is zéér groot Het Radioprogramma Hu 4 beroemde mid delen tegen pijnen. «li» r\e laatste maanden zijn wij in Neder- 1 land wel grondig met de moraal in de weer. De beeldromans zijn van de baan, maar gelukkig hebben we nu weer werk aan de winkel met blote schilderijen, boeken en badpakken, die B schijnt wel een bij uitsek frivole letter te zijn. In Tilburg is de minnaar van Lady Chatterley aangehouden, in Botterdam zijn de onbedekte juffrou wen van Kees van Dongen van de pu blieke muren gehaald, in Heemskerk en Den Haag zijn B. en W. een kruis tocht tegen de „onwelvoegelijke strandkledij" begonnen. Tot nu toe hebben wij wel eens on eerbiedig gedacht, dat burgemeesters zich voornamelijk bezig hielden met het doorknippen van linten en het wegtrappen van voetballen, afgewis seld met het debatteren over vuilver branding en duplexwoningen. Maar na lezing van bovenstaande berichten kunnen wij weer rustig voortleven in het besef, dat de moraal in ons goede land nog altijd een voorwerp van aan houdende zorg dér overheid is uiterlijk althans. Alleen lijkt het ons toe, dat onze vroede schepenen in dezen lang niet diligent genoeg zijn. Die blote juffrou wen van die decadente Kees uit Pa rijs staan nu wel netjes met haar ge zicht tegen de muur, maar daar kun nen we het toch niet bij laten. Want laat dat museum Boymans nu tenmin ste weer zonder blozen bezoekbaar zijn hoe zit het met die andere los bandige instellingen als het Maurits- huis en het Rijksmuseum? Daar heb ben lichtmissen als een zekere Rubens en Rembrandt portretten van aller lei Olympische dames laten ophangen, levensgroot nog wel, met geen andere kledij dan een lintje in haar krulle- bol. Om van Suzanna die zonder bad mantel uit de kuip stapt maar te zwijgen. Was het niet beter die onbe schaamdheden voor klinkende devie zen naar Amerika te verkopen, en onze eigen fatsoenlijke muren vol te hangen met dergelijk aangeklede regentessen met ringkragen tot de oren, mitsgaders onaanstotelijke land schappen en eerbaar rund- en pluim vee? En wat die boeken betreft dat kon ook nog wel een tikje grondiger. Als wij burgemeester Waren van een op openbaar fatsoen gestelde gemeen te, wij hingen de oudste wethouder zolang onze ambtsketen om en sloten cns met een groot gemeentestempel in de Openbare Leeszaal en vervol gens in iedere boekhandel op. En wat maar enigszins naar onfatsoenlijkheid zweemde, kreeg géén stempel: je zou eens zien wat er dan afviel. Alleen al w die rare Shakespeare werd flink het mes gezet, en de Bijbel kvAm voortaan maar in een heel beknopte uitgave uit Doch bij die badpakken willen wij toch even, als vrouwen, een kleine kanttekening maken. Wij willen da delijk aannemen, dat het Noordzee strand bij blakende hitte niet direct een aesthetische aanblikoplevert. Er is, dat geven wij toe, een groot aan tal dames en heren van gepas seerde leeftijd, die er zelfs in een alleszins zedig badpak als aangespoel de zeemonsters uitzien, te pijnlijk om t aanschouwen. Ook wordt, naar wij aannemen, bij zon, zee en zand de min openlijker bedreven dan de niet-verliefde toe schouwer waarderen kan. Maar zijn dit werkelijk tekenen van zedelijk verval? Het is toch een bekend en droevig feit, dat in bepaalde streken van ons land. waar de vrouwen van kin tot hiel zijn ingepakt op een wijze, die alle lichaamsvormen tot het model van een strijkplank reduceert dat in die streken de zedelijkheid tot een bedenkelijk laag peil Is ge daald. Daar komt nog bij, dat de moraal een zeer veranderlijke grootheid is. Niet alleen waren, om met Hildebrand te spreken, onze grootmoeders op hare wandelingen veel meer gedecolleteerd dan onze zusters op hare bals. Maar omgekeerd achtten onze grootvaders bedenkelijke schendingen van het openbaar fatsoen wat wij de gewoon ste zaak ter wereld vinden. Schreef niet Victor Hugo een scherp veront waardigde brief aan zijn zusje, omdat zij in haar argeloosheid bij het bin nenwippen van een vigelante haar enkeltje aan onbescheiden mannen- blikken had prijsgegeven? Maar onze dochters wandelen rustig de gemeng de Middelbare school binnen in fikse blote benen en er volgt nog geen ingezonden stuk op. De moraal, edelachtbare heren, is geen kwestie van centimeters, geeste lijk noch stoffelijk. De moraal zetelt in het hart en is uiteindelijk terug te brengen tot verantwoordelijkheidsge voel en besef van eigenwaarde. Niet de lengte van ons badpak, maar onze houding en de toon van onze gesprek ken verraden ons zedelijk peil. En wij vrouwen zouden het meer op prijs stellen, als er eens iets gecorrigeerd kon worden aan de conversatie van vele heren, vooral als zij menen dat zij buiten ons gehoorbereik zijn. Wij dachten zo dat dit de publieke zede lijkheid meer ten goede zou komen dan de metende politieman aan het strand. SASKIA Vijftien jaar geleden was een japon van randstof heel modern. Nu is zij dat weer, en wij profiteren van de mogelijkheden die dit bijzondere ma teriaal ons geeft. Veel zijn die mogelijkheden niet. Maar aan de andere kant geeft juist deze rand alle gelegenheid tot varia ties. die we bij een ander patroon niet zouden kunnen bereiken. Dat we ons met de rok dus moeten beperken tot het geplooide model (dat de oudere vrouw uitstekend afkleedt) of het ruim aangerimpelde (voor het jonge meisje) is daardoor van minder belang. Het lijfje kunnen we immers tot een waar kunststuk maken, waar voor we naar verkiezing zowel de rand als de eigenlijke stof gebruiken. Met deze zekerheid, dat het geheel steeds uitstekend bij elkaar past. Over het algemeen vinden we in het betere genre de bloemmotieven. On deraan een dik bezaaide rand, naar boven uitlopend in wat verspreide strooibloemen. Voor die rand vooral hebben we een goede mogelijkheid. We maken er een grote kraag van, waarin we het bloemmotief uitknip pen en de randen omfestonneren. Dat geeft ons een krans van bloemen rond de schouders. neem een MACARONI FAVORIET Een pond macaroni (elleboogjes), pond gepelde gekookte garna len, Yj liter melk, 40 gram boter, 40 gram bloem, y„ kleine ui, wat zout, peper en fijne nootmuscaat, flink wat peterselie, 2 eetlepels slasaus en 3 a 4 zure augurken. Kook de macaroni in ruim water en iets zout gaar, laat de macaroni op een vergiet goed uitlekken. Maak van de melk en de bloem een klontvrij mengsel, breng dit, onder toevoeging van de boter, aan de kook en laat het sausje enkele ogenblikken zachtjes doorkoken. Neem dit sausje van het vuur en breng het op smaak met zout, pe per en fijne nootmuscaat. Hak de natte peterselie goed fijn, knijp dit in de punt van een doek goed droog en roer het groene peterse- lievocht met de sla-saus door het sausje. Hak de ui en de garnalen fijn en roer deze met de gare macaroni door het sausje. Hak dan de augurk zeer fijn, doe het gerecht op een schotel en strooi er de gehakte au gurk over. Geef er aardappelpurée en sla of komkommer bij. TUINBONEN MODERN (groentenschotel) Drie kg tuinbonen, wat zout, een flinke scheut melk, water, 100 gr. spek, wat bonenkruid, wat maizena, enkele druppels soepenaroma. Dop de tuinbonen en daarna ko ken. Om de kleur mooi blank te houden, zo vlug mogelijk gaar ko ken met iets zout en melk (onge veer een half uur). Laat ze nu dichtgedekt in een vergiet goed uit lekken en vang het vocht op. Breng van het vocht opnieuw liter aan de kook, snijd het spek aan kleine dobbelsteentjes, bak deze even goudgeel in de koekenpan, voeg dit bij het groentenvocht en bind het mengsel tot een sausje met wat aardappelmeel of maizena. Roer er wat gehakt bonenkruid door en breng het sausje met een stukje bo ter, wat zout en enkele druppels soepenaroma, goed op smaak. Roer de gare bonen door het sausje en laat nog even zachtjes doorstoven. Geef er nieuwe aardappelen en var kenslapjes (gestoofd) of gehakt bij. MELOEN VLA Een meloen, lA liter water, sui ker naar smaak, wat maizena, 1 eidooier, 2 eiwitten. Neem het vruchtenvlees van de meloen uit de schil, verwijder zorg vuldig de pitjes, doch laat geen sap verloren gaan. Snijd 14 gedeelte van het vruchtenvlees aan kleine dobbelsteentjes, bestrooi ze met wat suiker en laat dit 15 minuten staan. Maak de rest van het vruchtenvlees met een vork tot puree en breng dit met het water,"* de suiker en de meloensap aan de kook. Bind dit tot een puddingmengsel met maize na en roer er de geklopte eidooier door. Laat dit puddingmengsel koud worden. Klop nu de eiwitten stijf, roer 2/3 gedeelte luchtig door het puddingmengsel en doe dit in een glazen schaal. Strijk er de rest van het eiwit over en bestrooi nu met de kleine dobbelsteentjes de meloen Dien deze vla goed koud op. Reke ning houdende met het grote vocht gehalte van de meloen is het raad zaam, het eiwit er kort voor het op dienen door te roeren en de vla verder af te werken. Zo'n gezellig pofbroek- je is toch maar ideaal voor ons kleutertje. Het kan er zich vrij in bewe gen en bovendien.staat het niet allerliefst? Het hier gegeven patroontje kunt u op verschillende manieren toepassen, zoals u ziet. Het genopte pakje heeft een lijfje, dat op de rug sluit. Vóór u het voor- met het rugpandje verbindt, zet u tegen de achterkanten een belegje. Op de middenachterlijn brengt u de knoopslui- ting aan. De voorkant van het broekje wordt geknipt zonder, de ach terkant met het gestreep te gedeelte. Zijnaadjes en kruisjes dichtstikken en het laatste volgens de stippellijn van een voe- rinkje voorzien. Desgewenst kunt u daar ook een sluiting maken. U knipt dan aan het kruis van de achterkant een overslagje, waarin u drie recht standige knoopsgaatjes aanbrengt, waarmee u het overslagje op het kruis van de voorkant knoopt. Tegen de on derkant van de pijpjes stikt een reep stof als een schuifzoompje, dat u van elastiek voorziet. De bovenkant van het broekje zet u ingerimpeld aan het lijf je. De mouwtjes worden eveneens in gerimpeld tussen een smal boordje op armwijdte genaaid, waarna ze naad op naad vallend ingezet worden. Ook de halsrand naait u tussen een smal boordje, dat u van voren met een strik je kunt garneren. maakt u het broekje »part. Het wordt dan door schouderbandjes of door een afknoopbaar bovenstuk je, zoals hier getekend, opgehouden. Dit bovenstukje is met een stippellijn in het voorpand aangegeven. De rug is net eender. De hals wordt zo diep genomen, dat het hoofdje er gemakkelijk door kan. Voor meisjes staat het heel leuk, als u de zijkanten met een ruche afwerkt. U zoudt ook een voorstukje met rug bandjes kunnen nemen. Tegen de bo venrand van het broekje wordt even als bij de pijpjes een reep stof als schuifzoom gestikt en van elastiek voorzien. Bij een d.g. zonnepakje maakt u dan een bolero voor als het wat koeler wordt. U laat dan van het rugpatroon Voor het strand en voor warm weer de overslag vervallen en rondt de voor kanten af. De randen /3 tb O 3 tO tb - 3' -f3- 33 36 -3i. worden omboord of met schuine biesjes af' gewerkt. Een knoop en een lus je vormen de sluiting. |n Apeldoorn is een consultatiebu reau voor rheuma-bestrijding ge opend, het eerste bureau van die aard in ons land, en ik vind daarin aanlei ding U het een en ander over rheu- ma te vertellen. Maar nu ik er mij toe heb neergezet om dit te doen, be merk ik pas hoe verschrikkelijk wei rif ik er eigenlijk van weet. En het ergste van alles is, dat mijn grote voorganger in de medische weten schap „Hippocrates, die in de vijfde eeuw vóór Christus leefde, het wél wist. Althans, hij geeft er een ver- Waring voor en spreekt van een ver keerde menging van de vier levens sappen, die alle levensprocessen be heersen. Tegen woordig zijn wij echter met een dergelijke verkla ring niet meer tevreden en wij ver staan onder rheumatisme niet één maar een hele groep ziekten, die eigenlijk niets anders gemeen hebben dan dat ze zich in de gewrichten, de spieren ep de zenuwen afspelen. Zoveel verschillende ziekten als, er onder de verzamelnaam rheumatisch zijn samengebracht, zoveel behande lingsmethoden kent men er ook tegen en het is begrijpelijk dat één enkel deugdelijk geneesmiddel dat tegen alle vormen, van rheumatiek helpt, met bestaat. De dokter aan het woord Noodzakelijk Is. Bij iedere patiënt, die aan rheuma tiek lijdt, zal het dus noodzakelijk zijn een gronuig lichamelijk onderzoek in te stellen. Het is bijna niet te geloven hoeveel kleiner dan tenslotte het aan tal van hen is dat er overblijft en waarop wij het etiket „rheumatisch" moeten plakken, omdat wij de werke lijke oorzaak niet hebben kunnen vinden. Om deze rheumatiek te behandelen beschikken wij over chemische, phy sische en chirurgische orthopaedische middeleen. De chemische of medicamenteuse I-tomen vooral bij acute gewrichtsrheu- matisme. Maar ook andere acute ge wrichtsontstekingen, zenuwontstekin gen en ischias kunnen op deze manier behandeld worden, waarbij het dan tevens aanbeveling verdient het zieke lichaamsdeel volkomen rust te geven: een te vroegtijdige toepassing van pbysische middelen kan hier kwaad doen. De psysiotherapie is dan pas op haar plaats, wanneer het acute sta dium met zijn heftige pijnen en koorts voorbij is. Haar eigenlijke domein zijn de chronische en sub-chronische vor men van gewrichts-. spier- en zenuw- rheumatiek. De chrirurgie i.c. de orthopaedie komt dan pas ter sprake, wanneer het er om gaat van gewrich ten, waarin zware veranderingen zijn opgetreden, nog enigermate de func tie te verbeteren. Bij het acute ge- wrichtsrheumatisme, een ziekte waar omtrent nog geen volkomen een stemmigheid Is bereikt wat betreft de micro-organismen, die als oorzaak der infectie moeten worden be schouwd, is de medicamenteuse thera pie onontbeerlijk. Maar ook bij de chronische vormen, wanneer het er om gaat de pijnen te verzachten! Deze laatste treden als ziekteverschijnsel dikwijls zo sterk op de voorgrond, dat wij met onze physische methoden niet toekomen. Vele van die medicamenten hebben in de loop der jaren een grote bekendheid gekregen zoals het sali- cylzure patron, het asperine, antipy- rine en het pyramidon, middelen die door het publiek dikwijls op eigen initiatief en niet altijd op oordeelkun dige wijze worden toegepast. Tot de medicamenteuse therapie be horen ook al die uitwendige midde len, die in de vorm van zalven, pleis ters en embrocations worden toege past. Deze toepassing dateert al van eeuwen her en hoewel men in onze moderne tijd hun werkzaamheden een beetje in twijfel is gaan trekken, zijn ze zeker niet zo geheel waardeloos als dikwijls beweerd wordt. Prikkeltfterapie Een andere, zeer belangrijke vorm van therapie is de z.g. prikkeltherapie, Rheumatiek berust dikwijls op het bestaan van een infectiehaard ergens in het lichaam, die door dat lichaam niet op voldoende wijze wordt over wonnen. Nu kan men door middel van bepaalde injecties trachten in het lichaam reacties op te wekken, waar door grote afweermogelijkheden in het lichaam tegen die ziekte-kiemen ontstaan. Mierenzuur en terpentijn komen hiervoor b.v. in aanmerking. Het behoeft wel geen betoog, dat het opsporen van de verborgen infec tiehaard en het verwijderen er van nog beter is. Abcesjes aan de tand- wortel zijn er berucht voor. Tot de prikkeltherapie in de uitgebreidste zin van het woord behoren tenslotte ook al onze physische geneesmiddelen. Als zodanig kennen wij de warmte, de eJectriciteit in al haar verschillende vormen zoals zwakke galvanische stroom, diahtermie en d'Arsonvalisa- tie, mechanische kracht in de vorm van massage en heilgymnastiek en tenslotte de lichttherapie, waarbij wij onder licht in biologische zin de stra len met langere en kortere golflengte, de Röntgen- en radiumstralen ver staan. Ook met badbehandelingen zijn uitstekende resultaten te verkrijgen en badplaatsen zoals Wiesbaden, Ba den Baden en Gastein hadden zich vóór de oorlog in dat opzicht een wereldreputatie verworven. Het aantal rheumapatiënten in ons land is buitengewoon groot en de daardoor ontstane gehele of gedeelte lijke invalditeit zeer aanzienlijk. Voor ieder van deze patiënten echter be staan talrijke mogelijkheden van ge nezing! Of hun invalditeit kan althans tot een minimum worden terugge bracht. Daarom is dan ook een con sultatiebureau van zo grote waarde omdat daar aan rheumalijders de weg zal kunnen worden gewezen in de doolhof van geneesmiddelen, die er voor deze zo gecompliceerde ziekte bestaat en waar, voor ieder afzonder lijk, de voor hem of haar meest ge schikte methode zal worden aange geven. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. KRO: 6.05 Actuali teiten. 6.15 Journalistiek weekoverzicht 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Katholiek Thuisfront. 7.25 Guus Jansen, piano. 7.45 Voor de Nederlan ders in Duitsland. 8.20 Lichtbaken. 8.45 Sym- phonie-orkest. 9.00 Qrkest zonder naam. 9.45 Kruisklank-puzzle. 10.00 Promenade-orkest. 10.30 Koorzang. 11.20 Residentie-orkest. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. VARA: 6.15 Reportage 'lour de France. 6.30 Liedjes en melodietjes. 7.00 Artistieke staalkaart. VRPO: Dr. R. Miedema. VARA: 8.05 Dingen van de dag. 8.15 Omroeporkest. 8.45 V.V.V.—Vara. 9.45 Socialistisch commentaar. 10.00 Stradiva-sextet. 10.25 Flitsen. 10.40 Twintig minuten Parijs in uw kamer. 11.15 Louis Levy en orkest. VOOR ZONDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 8, 9,30, 1, 7,30 en 11 uur. - KRO: 9.55 Hoogmis. 12.40 Amusements-orkest. 4.10 Sport NCRV: 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Massazang. 7.15 Kent gij Uw Bijbel? KRO: 7.50 In 't Boeckhuys. 8.12 „Uit en Tuis". 10.37 Ac tualiteiten. 10.45 Avondgebed. 11.15 Avond concert. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 8, 1, 6, 8 en 11 uur. VARA: 8.45 ,.Barcarole". AVRO: 1.20 Metropole-orkest. 3.35 Amerikaans Studentenkoor. VARA: 6.15 Sport. 6.30 Wim lbo presenteert. 7.00 Radio- lympus. 7.30 Godwin en Silberman. AVRO: 8.15 Vrolijk zomer-programma. 9.00 Lys Gauty zingt. 9.30 Kort hoorspel. 9.45 Musicorda. 10.15 „Dat kim je begrijpen". 10.25 Nederlands Ka merkoor. 11.15 Gramofoonmuziek. VOOR MAANDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. - NCRV: 8.15 Te deum laudamus. 12.10 Promenade-orkest. 1.15 Mandolinata. 6.00 De vijf Zaparaka's. 6.15 Sportrubriek. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Onder de NCRV-leeslamp. 7.30 Actueel geluid. 7.45 Landbouwrubriek. 8.05 Programma-proloog. 8.15 Kerkconcert. 9.00 Reis-impressies. 9.20 Residentie-orkest. 10.15 Sweelinck-kwartet. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Beroemde con certen. 11.35 Avondmelodie. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. AVRO: 8.15 Ochtendvaria. 12.00 De Kwintetspelers. 12.38 Dick Willebrands, piano. 1.15 Muziek. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.30 Radio-filmkrant. 7.00 Lezing. 7.15 Sonate. 7.45 Symphonische mi nuten. 8.05 „Carmen", opera van Bizet. 10.30 LeS Gars de Paris. 11.15 Avro-swingcorner. „STUDIO", DE BLIJDE SENSATIE! Luchtpostverbindingen met Hollywood, New-York, ParUs en Londen. Een oase in de ttidschriftenwoesttyn, müdedeUog) PUZZLE 92. WELKE „KOP"? (OPL.) De door ons bedoelde „kop" was de volgende: Internationale Handelsover eenkomst en de 7 bedoelde woorden waren: Rentenier, Handel, Naarden, Minister, Vertelsel, Noormannen, Kolo nist. Deze puzzle vond een opmerkelijke belangstelling en na loting onder de inzenders van een goede oplossing is dé wekelijkse prijs a f 5 ditmaal ten deel gevallen aan: de heer IJ. Kaan, Zijper pad 2, Noord-Scharwoude. Gefelici teerd! Deze prijs zal worden toegezon den. En nu onze nieuwe opgave: PUZZLE 93. IN HOEVEEL DAGEN? A. kan als hij alleen werkt een land omspitten in 24 dagen. Hij begint aan het werk en na 6 dagen komt B. hem helpen, die het hele werk in 32 dagen zou kunnen doen. Weer 6 dagen later komt er nog een derde man helpen, die even hard werkt als B. Deze derde man heet C. De drie mannen werken dan samen. In hoeveel dagen is het gehele land omgespit? Oplossingen (per briefkaart) tot en met Donderdag 21 Juli aan de redactie van dit blad. (Er wordt weer een prijs van f 5.verloot). Wanneer zwart hoofdpijn, hevige zenuw- of andoro pijnen niet te verdrijven zijn, neem dan e«ns Chefarine „4". Elk tablet bevat vier wereldberoemde genees middelen. Eén ervan - Chefarox zorgt dat zelfs de gevoeligste maag tóch niet van streek raakt.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 9