Gino Bartali in de gele leiderstrui Belgische kabinetscrisis in nevelen Onze jeugdzorg Er wordt nog steeds teveel Omzetbelasting betaald! in stijgende lijn Dappere Zwitser Kuebler op zijn vlucht door pech achtervolgd Residentie .?in0JBarta,i heeft de gele leiderstrui in de Tour z ;rT d,„ p Bergkampioen Coppi gunde Bartali de etappe-zege Van Cauwelaert houdt contact met de liberalen 3^5' Goede propagandafilms Pim, Pam en Pom en het Afrikaanse avontuur voor de Amerikanen Op Zondag niet fietsen op Urk Het Radioprogramma AVONTUUR de Franee over de machtige schouders getrokken i! *1 CannesBriancon is het lang verwachte Itali-ian.; ff e zware Alpen-etappe Bartali deden op de ruggen vaVfc °ffeM,ef ^komen. Coppi en toen zij in Briancon arriveerden, waren ze verzekerdTva^riT naar. de ma<jhte" algemeen klassement. Toch waren de Italiaan» <r e p serl in het als een adelaar met gespreide vleugels van de Col d'Allos liet vallen als een gems de Co de Vars besprong, doch bij de afdaing zijn voorsprong van v7er minuten in twee lekke banden zag vervlieten t«Ju f.„ V s vervliegen. loen was het woord aan Coppi Bartali. Op de bergen versloeg Fausto zijn rivaal, maar toen Bartali met de ret'zich^n r^ere iand ?°*St omIcggen' wachtte Coppi netjes op hem en liet zich m de eindsprint zonder strijd verslaan. Bij stralend zomerweer heeft de ka ravaan van de Tour de France zich Maandag in beweging gezet voor de etappe die algemeen als een van de zwaarste van de koers wordt be schouwd: Cannes—Briancon met de drie beruchte Cols van Allos, Vars en Izoard. In de buitenwijken van Cannes begon de lange klim ftaar St. Vallier en pro fiterend van het matige gangetje van het peloton trok Kuebler er na de pas sage van Grasse (17 km. van de start, hoogte 330 meter) al eens tussen uit. Hij behaalde in korte tijd een voor sprong van meer dan twee minuten, maar de Italianen waren inmiddels ontwaakt en jachtten fel achter hem aan, zodat de Zwitser te Logis du Pin (62 km.) weer in het peloton werd op genomen. Tot halverwege de top van de Col van Allos reden de deelnemers in een lange file achter elkaar in de stromende regen. Toen ontketenden de vier grote favorieten: Coppi, Bartali, Robic en Apo Lazarides, nadat ze zich geleidelijk naar voren hadden gewerkt, de lang verwachte aanval. Maar achter hen kwamen al spoedig nog andere deelnemers opdagen, onder wie de lei ders van de beide Belgische ploegen Ockers en Dupont, de Zwitser Kuebler en de kleine De Mulder van de Bel gische B-ploeg, die eveneens prachtig reed. Tot kort voor de top lag Robic aan dê kop vóór Coppi, maar de Italaan zette op het juiste moment een spurt in en ging als eerste over de streep. De volgorde van aankomst was hier: 1 Coppi, 2 Robic op een kwart wiel, 3 en 4 Lazarides en Bartali op enkele lengten, 5 Dupont en Kuebler op 20 se conden, 6 Ockers op 25 seconden, 7 De Mulder op 42 seconden. Weergaloze afdaling. Vervolgens begon de twintig kilome ter lange afdaling naar Barcelonnette (170 km.) dat elfhonderd meter lager ligt. De weg was zeer glad en slipperig, maar de Zwitser Kuebler wierp alle voorzichtigheid overboord en stormde omlaag over de zigzag wegen alsof er geen gevaar bestond en de finish in zicht was. De anderen deden het wat behoedzamer aan maar kwamen daar door ver achter. Te Barcelonnette had de Zwitser 2 minuten en 35 seconden voorsprong op een groep van acht man, bestaande uit Robic, Apo, Lazarides, Coppi, Bartali, Dupont, Ockers bene vens Magni en Goldschmidt die zich door grote risico's te nemen eveneens bij de leidende groep hadden kunnen voegen. Bij de passage van St. Paul, aan de voet van de Col de Vars (2111 meter) had de Zwitser Kuebler nog steeds de leiding. Een groep van elf renners tnaakte jacht op hem, maar kon niet verhinderen dat de voorsprong van de dapper Helveet op de top van de 2111 m. hoge Col de Vars tot vier minuten was gegroeid. Twee lekke banden. Op dat ogenblik werd het moreel van de Zwitser gebroken door twee lekke banden die het achter hem jachtende viertal Bartali, Coppi, Apo Lazarides en Robic in staat stelden zijn achter stand in te lopen. Bij de afdaling van de Vars kwam de eerste lekke band nog vóór het plaatsje Vars, aan de voet van de berg gelegen, geheel was gepasseerd moest Kuebler voor de tweede maal afstappen. Op het moment dat hij weer in de zadel sprong waren Coppi, Bartali en Robic naast hem. Dtl betekende een stevige „klap" voor Kueblers moreel en deze inzinking is hij niet meer te boven ge komen. Het drietal Coppi, Bartali en Robic begon gezamenlijk aan het bestijgen van de Izoard, met zijn 2280 m. de grootste hindernis van de etappe. Nog geen 3 km. hadden zij afgelegd toen het tempo Robic te machtig werd en zo gingen beide Italianen getweeën ver- dêr. Op de top sloeg Coppi zijn landge noot met een lengte. Hun voorsprong op Robic was intussen tot 7 min. 20 sec. aangegroeid. Robic was tijdens de bestijging ook gepasseerd geworden door Apo Lazarides, die zich van een „ram" had hersteld. Tijdens de afdaling naar Briancon wijzigde deze situatie zich nauwelijks. Slechts Lazarides moest zijn derde plaats weer aan Robic afstaan. Bartali moest enkele kilometers vóór de eind streep van band verwisselen maar Cop pi maakte hiervan geen gebruik. Hij wachtte op hem om gezamenlijk het Inatste stuk af te leggen. Bartali won zonder strijd met een halve lengte. De klassements. Van de 16e etappe. CannesBriancon (274 km), luidt de uitslag: 1 Bartali (Italië A) 10 uur 25 min. 35 sec.; 2 Coppi (Italië A) op y, lengte; 3 Robic West Noord) 10.30.41; 4 Apo Lazarides (Frankrijk) 10.32.03; 5 Ockers (Belgie A) 10.32.19; 6 Marinelli (Ile de France) 10.35.02; 7 Geminiani ^Frankrijk) 10.37.44; 8 Magni (Italië B) 10.37.47; 9 Lauredi (Zuid Oost) 10.38.34; 10 Cha- pat (Frankrijk) 10.40.48. Na de 16e etappe luidt het algemeen klassement: 1 Bartali (Italië A) 107.41.28; 2 Coppi (Italië A) 107.42.50; 3 Marinelli (He de France) 107.42.52; 4 Magni (Italië B) 107.42.56; 5 Ockers (Belgie A 107.48.57; 6 Robic (W. N.) 107.51.54; 7 Dupont (Belgie B> 107.54.32; 8 Kuebler (Zwitserland) 107.55,50; 9 Fachleitner (Z. O.) 107.56.35; 10 Apo Lazarides (Frankrijk) 107.57.06. Tijdens de etappe van Maandag ga ven 3 renners op, t.w. Verhaert (Bel gie B, Idee (Ile de France) en Pedroni (Italië B). Er zijn thans nog 62 renners m course. De Belgische informateur, Van Cau- welaert, heeft medegedeeld, dat de onderhandelingen met de liberalen voortduren. Dit was mogelijk door de vorm van het liberale antwoord, waar in overigens de voorstellen van Van Cauwelaert in hun tegenwoordige for mulering werden afgewezen De liberalen hebben verklaard, de besprekingen niet te willen afbreken en het contact te willen handhaven. Anders is dit met de socialisten. De informateur zeide, naar aanleiding van het socialistische antwoord op het ogenblik geen practische mogelijkheid tot voortzetting van het overleg te zien. Hij zal echter gaarne bereid zijn tot hernieuwd contact als de loop der besprekingen met de liberalen daartoe aanleiding zou geven. Ten aanzien van zijn voorstel ter op lossing van de koningskwestie merkte Van Cauwelaert op, dat dit in zekere kringen niet geheel juist is geïnterpre teerd. Zijn voorstel als geheel is niet bedoeld „a prendre ou a laisser", maar als basis voor de onderhandelingen. Op de vraag, wat hij dacht van zijn kansen tot slagen, antwoordde Van Cauwelaert: „Ik zou met Willem de Zwijger willen zeggen: „Slagen 'is geenszins nodig om te volharden". De toestand is op het ogenblik iet of wat nevelig. Maar u weet, dat op een mis tige ochtend vaak een stralende dag volgt". PROCURATIEHOUDER VERDUISTERDE AANDELEN De politie te Voorburg arresteerde Vrijdag de procuratiehouder Van E. van de bank Andree Wiltens en Co. te 's-Gravenhage. Hij heeft in de loop van dit jaar voor een bedrag van on geveer 100.000 aan effecten verduis terd, die hij gebruikte om er zelf of via tussenpersonen zaken mee te doen. Van E. heeft een volledige bekentenis afgelegd. De bank is thans gesloten. VIER POOLSE VERSTEKELINGEN De vreemdelingenpolitie heeft Za terdagnacht in de Amsterdamse haven een viertal Polen gearresteerd, die als verstekelingen aan boord van een Zweeds schip ons land waren binnen gekomen. Zij zeiden om politieke re denen Polen te hebben verlaten en zullen met een ander Zweeds schip naar Zweden worden teruggebracht. Tot zo lang zijn zij in het hoofdbureau van politie ondergebracht. Vergoedi g van zoengelden en boeten blijft gehandhaafd Op vragen van het lid der Tweede Kamer de heer Hofstra (PvdA) in zake de vergoeding van opgelegde zoengel den en boeten indien en voor zover zij een bedrag van f 100 te boven gaan, heeft minister Lieftinck geantwoord, dat mede om administratieve redenen en in overeenstemming met de gedrags lijn, welke bij de vergoeding van an dere oorlogsschade wordt gevolgd, de beperking is aangelegd, dat bedragen beneden f 100 niet voor vergoeding in aanmerking komen, terwijl ter vermij ding van onbillijkheden is bepaald, dat de bijdragen voor zoengelden boven f 100 steeds met f 100 dienen te worden verminderd. Tot een zodanige beper king van de vergoeding tot de meer belangrijke gevallen heeft de minister zich genoodzaakt gezien op gronden van praktische aard. Het in behande ling nemen toch van de vele tiendui zenden gevallen, waarin slechts een klein bedrag aan zoengeld betaald is, zou een uitvoerige enquête nodig ma ken en de schade-enquêtte-commissies met nieuw ïassaal werk overstromen, aldus de minister. Las Hitier Schund-lectuur? Otto Abetz, tijdens de oorlog Hitiers ambassadeur .e Parijs, verscheen Maan dag voor de vijfde dag voor een mili tair tribunaal onder beschuldiging van oorlogsmisdaden. Een der getuigen, Eugene Feig, die tijdens de oorlog nis ambassaderaad aan de Duitse ambas sade te Parijs was verbonden, zeide dat Abetz Parijse tijdschriften verzamelde met gewaagde afbeeldingen, zoals „La Vie Parisienne" en „Rire", die hij mee nam, wanneer hij Hitier in diens hoofd kwartier ging bezoeken. „Wanneer hij dan te Parijs terug keerde, na Hitier te hebben gesproken, verklaarde Abetz dat zijn bezoek goede resultaten had afgeworpen, daar de Führer goed ge luimd was geweest, omdat hij zich ge amuseerd met de geïllustreerde Franse tijdschriften, die Abetz voor hem had meegebracht", aldus Feig. De winnaar van de hoofdklasse boven 125 cc, Fr. Baudoin, op zijn oude, opgelapte Matchless, op het moment dat hij- een van de zwaarste hindernissen in de dui nen te Egmond aan Zee zal nemen (Van onze Haagse redacteur) Eigenlijk wisten we het al lang: Ne derland besteedt veel zorg aan de op groeiende jeugd. Men geeft zich daar van doorgaans weinig rekenschap, toont zich een enkele keer verheugd als men in de practijk ziet, hoe alles in het werk gesteld wordt om een be paalde groep jongens en meisjes een onbezorgde tijd te verschaffen en hen op te voeden tot ordelijke en nuttige burgers van onze kleine, vaderlandse gemeenschap. Overigens gaat men aan deze dingen voorbij. Totdat men er door middel van de film direct mee geconfronteerd wordt. Dank zij de Regerings-Voorlichtings- dienst hebben wij een voortreffelijk filmpje kunnen zien, dat dezer dagen gereed gekomen is en dat overduide lijk aantoont, dat de Nederlandse op voeders met de jeugd weten om te springen. Het is bestemd voor Ame rika en zal niet nalaten daar indruk Voor groothandels-leveringen half pet. Niettegenstaande het feit dat nie mand graag belasting betaalt, komt het nog herhaaldelijk voor dat winkeliers ten onrechte teveel omzetbelasting af dragen. Natuurlijk gebeurt dit niet omdat die winkeliers het zo prettig vinden om belasting te betalen maar omdat zü niet voldoende op de hoogte zijn met de bepalingen van het Be sluit op de Omzetbelasting, hetgeen overigens begrijpelijk is. In het Besluit op de Omzetbelasting wordt onderscheid gemaakt tussen groothandelsleveringen waarover y2 pet. O. B. afgedragen moet worden en kleinhandelsleveringen waarover 3 pet. verschuldigd is. Nu is het zó, en daar door ontstaan de moeilijkheden, dat het begrip „groothandel" zoals dat in het Besluit op de O. B. wordt gehanteerd, veel ruimer is dan in het gewone spraakgebruik. Wat de Omzetbelasting betreft is reeds van een groothandelslevering sprake wanneer een handelaar levert aan een „ondernemer", dat is dus iemand die zelf ook omzetbelasting verschuldigd is. Om hiervan eens een aantal voorbeelden te noemen: de ijzerwinkelier die gereedschappen, spijkers e.d. levert aan aannemers, ver richt daarbij groothandelsleveringen en is daarover dus slechts y2 pet. O. B. verschuldigd; de kantoorboekhandelaar die goederen levert aan fabrikanten, winkeliers, caféhouders, artsen, tand artsen e.d. verricht eveneens groothan delsleveringen, wanneer die goederen door de ondernemers worden gekocht ten behoeve van hun beroep op bedrijf. Vóór 1 Juli 1947 gold het voorschrift dat het tarief van y.? pet. slechts mocht worden toegepast, wanneer de groot handelsleveringen tenminste 25 pet van de totale omzet uitfhaakten. Na de ZELDZAAM VISSERSSUCCES Binnen een uur tijds is het de heer G. Bakker uit Blokzijl gelukt twee karpers van bijzondere afmeting te vangen, n.L een van 30 en een van 24 pond. Te Barcelona zijn wederom twee bommen ontploft. Een daarvan zou ver scheidene gewonden gemaakt hebben. Men gelooft, dat deze bommen door tegenstanders van het Franco-regiem werden geworpen. 116. Als even later „Snelvoet" bin nenkomt, heeft de koning al op zijn troon plaats genomen. „En?" vraagt hij nieuwsgierig. „Meneer de koning, Sire, Uwe Majesteit", begint Snelvoet, zo vlug hij kan en wil aan zgn 13 bui gingen beginnen, die hij altijd voor koning Boko maakt. Maar als hij één keer gebogen heeft, roept de koning ongeduldig „hou daar mdar mee op. Daar heb ik nu geen tijd voorIk ben veel te nieuwgierig". ..Meneer de koning, Sire, Uwe Majesteit, we heb ben „Iwan de Verschrikkelijke" ge vangen, kondigt Snelvoet dan aan met een trots gezicht. „Prachtig, prachtig", roept de koning verheugd. Wanneer kunnen de anderen hier zijn?" Ze kunnen elk ogenblik hier verwacht worden, meneer de koning, Sire, Uwe Majesteit", zegt „Snelvoet" terwijl hü weer eerbiedig een diepe buiging maakt. „Goed zo", antwoordt Koning Boko, goedkeurend. „Hier heb jij een dikke sigaar. Steek die maar eens op. Je hebt hem wel verdiend". En vro lijk lachend steekt hij zijn bediende een dikke sigaar in de mond. wijziging per 1 Juli 1947 wordt deze eis niet meer gesteld. Het aantal gevallen waarin sprake is van een groothandelslevering is veel groter dan men op het eerste gezicht zou menen en men kan dan ook aan nemen dat practi^ch elke winkelier van tijd tot tijd leveringen doet waar over slechts I/Ó pet. O. B. verschuldigd is. Het spreekt vanzelf dat, door toepas sing van het tarief van pet., in veel gevallen belangrijk minder O. B. be taald zal moeten worden. Vooral wan neer het bêlangrijke leveringen betreft Wanneer bijvoorbeeld een garagehou der een auto levert aan een onderne mer dan is daarover door hem i/2 pet. O. B. verschuldigd; zou hij de auto leveren aan iemand die géén onderne mer is, die dus zelf geen Omzetbelas ting behoeft te betalen, dan moet door de garagehouder 3 pet. worden afge dragen. De meubelhandelaar die kantoor meubelen levert aan een zakenman die deze meubelen ten behoeve van zijn onderneming koopt, behoeft daarover slechts y.? pet. O. B. te betalen. Ver koopt een kruidenier levensmiddelen aan pensions en hotels, dan is over het bedrag daarvan eveneens slechts V, pet. O. B. verschuldigd. Administratieve eisen. Het moet duidelijk zijn dat de fiscus wil kunnen controleren of inderdaad van groothandelsleveringen sprake is geweest. Daarom zijn enkele eisen' ge steld. In het kort komen deze hierop neer dat van elke groothandelsvering een rekening wordt geschreven, waar van een afschrift bij de boekhouding bewaard moet worden. Vervolgens moet de ondernemer in het bezit zijn van een verklaring van de kopers, waaruit blijkt dat deze de goederti ten behoeve van hun onderneming heb ben ingekocht. Aan deze laatste eis kan op betrekkelijk eenvoudige wijze worden voldaan. Het is namelijk ook mogelijk om de clienten, die onderne mer zijn in de zin van het Besluit op de Omzetbelasting, éénmaal per jaar een verklaring te laten afgeven, waar in zij verklaren dat zij de goederen welke zij in het desbetrefende jaar zul len kopen, inslaan ten behoeve van hun onderneming. Men kan de zakenmensen niet vol doende op het hart drukken om aan dit onderwerp de nodige aandacht te schenken. Het is in de practijk immers reeds herhaaldelijk gebleken dat be langrijke bedragen ten onrechte wer den betaald. Wel dient men bij het toepassen van het tarief voor groothandelsleveringen met voorzichtigheid te werk te gaan. In sommige gevallen is het immers niet zo gemakkelijk om vast te stellen of de afnemer al dan niet als onderne mer moet worden beschouwd. In der gelijke omstandigheden is het steeds de veiligste weg om tevoren daarnaar te informeren bii de inspectie. Zo kunnen b,v. ziekenhuizen en verschillende ge meentediensten in de meeste gevallen niet als ondernemer worden beschouwd. Wij hopen op dit belangrijke onder werp in een volgend artikel nog nader in te gaan. Prof. ar. D. G. Bosman is be noemd tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van de Unie van ZUid-Afrika bij Hr. Ms. Hof. te maken, mede door de tekst, ge sproken door Frank Philips, da om roeper van de BBC, naar wie ontel bare Nederlanders gedurende de be zetting in het geheim geluisterd hebben. Men behoeft zeker niet chauvinis tisch te zijn, om met trots te constate ren, dat Amerika versteld zal staan over wat men hier te lai de voor de jeugd doet. Dat begint al met de zui gelingenzorg, die zo perfect georgani seerd is. dat Nederland kan bogen op het laagste sterftecijfer van onze al lerjongste kinderen. De kleuters ver maken zich onder hoede van liefde volle leidsters met voor hen geëigen de spelletjes. De schooljeugd heeft haar eigen regelaars van het verkeer. Speeltuinen houden de kinderen van de straat en op de speelweiden wordt lustig gedanst en gesprongen. De schipperskinderen hebben hun eigen onderwijsinrichtingen en de doofstom me jeugd leert men met eindeloos ge- dula zich uitdrukken. De kwajongens, die straatstenen en andere voorwerpen in het watr gooi en of die plantsoenen vertrappen, brengt men bij elkaar en onderhoudt heh over hun misdragingen, waarna zij met hun opvoeders plantentuinen gaan bezoeken of in clubhuizen leren knutselen. De jeugdopvoeding heeft vele as pecten. We deden slechts enkele gre pen. De film laat er veel over zien en zal de Amerikaanse toeschouwer tot de overtuiging brengen, dat het lag» landje aan de Noordzee ijverig be zig is zijn reputatie van het land met de lastige kwajongens te - verliezen en daardoor in de plaats het oord te worden, waar de zorg voor de jeugd ten voorbeeld aan vele andere landen gesteld kan worden. In verband met de Zondagshei liging is door B. en W. van Urk een bepaling gemaakt dat op Zondag het fietsen in de kom van het dorp verboden is. Aan de politie is opdracht gegeven op de naleving van dit verbod streng toezicht uit te oefenen. EEN GESTICHMATISEERDE IN HAMBURG Dokters onderzoeken thans een ge heimzinnige ziekte van een Hamburgse koopman, die, naar gemeld wordt, veel bloedverlies lijdt uit wonden, die gelij ken op de stichmata de vijf kruis wonden van Christus. De man, een protestant, verklaarde, dat hij „niet bijzonder godsdienstig" is, doch dat het verschijnen van de won den altijd door religieuse visioenen wordt voorafgegaan. FRIES RUNDVEE-STAMBOEK GAAT JUBILEREN In de maand September zal het Fries rundvee-stamboek zijn 70-jarig bestaan herdenken. Er zal een driedaagse keu ring van stamboekvee worden gehouden. Op 26 September zal het bestuur reci piëren. Aan de leden wordt die dag een feestavond aangeboden. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. KRO: 6.00 Amusements-orkest. 6.20 Sportpraatje. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Rhythm.-sextet. 7.30 „Dit is leven". 7.45 Rubriek. 8.05 Rondetafel gesprek. 8.15 Radio Philharmonisch-orkest. 9.35 Vragen van deze tijd. 9.50 Metropole orkest. 10.30 Viool-recital. 10.45 Avondgebed. 11.15 Utrechts Stedelijk Orkest. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. AVRO: 6.15 Tom Erich, piano. 6.30 Culturele ontwikkeling. 7.15 Lezing. 7.30 In stijgende lijn. 8.05 In het Radio-Zoeklicht. 8.15 Succesnummers op de plaat. 9.00 Vacantie-ver tellingen. 9.15 „Blue Skies". 9.45 Buitenlands weekoverzicht. 10.00 Omroeporkest. 10.53 Reportage. 11.15 Dr. H. Faber. 11.30 Balletmuziek. VOOR WOENSDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. - NCRV: 8.15 1c deum laudamus. 12.00 Lunchklanken. 1.15 Sans souci. 6.00 Nederlandse koren en korp sen. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 NCRV-kwartet. 7.30 Actueel geluid. 8.03 Programma-proloog. 8.15 Radio Philharmonisch-orkest. 9.50 Met band en plaat. 10.15 NCRV-koor. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Avondconcert. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. VARA: 8,15 Gramo- foonplaten. 12.00 Roemeens-orkest 12.38 Johan Jong, orgel. 1.20 Malando. 6.20 Me- tropole-orkest. 7.00 Lezing. 7.15 Nieuws uit Indonesië. VPRO: „Amsterdam ontvangt". - VARA: 8.05 Dingen van de dag. 8.20 Pro menade-orkest. 9.10 Hoorspel. 10.00 Piano duo. 10.25 Orgelspel. 10.45 Van boek tot boek. 11.15 Utrechts Stedelijk Orkest. 11.50 Viool en piano. 148 in de DOOR TJEERD ADEMA Licht straalde uit de grote kroon in het midden van de zaal, vonkte in de draperieën van geslepen glas en gloeide langs alle wanden in bont ge kleurde zijden kappen. Het was er druk en gezellig. Vrij wel alle tafeltjes waren bezet en over al brachten de kleuren van smaak volle japonnen een prettige afwisse ling in het stemmige zwart en wit van de avondkleding der heren. Op het podium speelde een VVienei Damenkapelle onder leiding van een jonge, knappe dirigente en de mee slepende muziek van de Weense wals- koning ruiste door de zaal en verhoog de de gezellige sfeer van het bonte tnilieu, waarin tussen lachen en pra- de vertrouwde geluiden van glas °n porcelein klonken. KeUners in rok gingen geluidloos over de Oosterse tapijten, smoorden de knallen der champagnekurken in hun hagelwitte servetten en zetten de flessen in de met ijs gevulde koelers. Storm had bij het begin van de maaltijd het jonge paar welkom in de residentie geheten en Steensma had daarvoor, ook namens zijn meisje, zijn hartelijke dank betuigd, waarna Astrid allen verzocht had, haar vriend schappelijk bij de voornaam te willen aanspreken. „Is het waar, Jelle", vroeg Van Dii' dat je niet meer naar Parijs terug gaat?" „Oost-West, thuis-best", zei Steens- ma. „Het is nergens zo prettig als in ons eigen vertrouwde Holland. Ik inderdaad van plan hier te blijven „Hebben jullie hier dan een fili aal?" informeerde Van Veeren belang stellend. „Dat niet", zei Steensma, „maar de minister van Marine heeft mij een goede positie aangeboden bij de Rijks werf in Den Helder en ik denk wel..." De Ridder, die met enthousiasme op zijn pigeon róti was aangevallen, keek geïnteresseerd op. „Je bent toch een boffer, Jelle", zei hij. „Je brengt het knapste meisje uit Frankrijk mee en je bent nauwelijks hier of de minister presenteert je al weer een goed baantje. Zie je er niet tegen op om daar in dat barre Noor den te gaan wonen, Astrid?" „De vrouw is verplicht haar man te volgen", zei Astrid glimlachend. Den Helder is nog geen Nova Zembla". „O, maar daar trekt hij ook nog wel eens heen voorspelde De Ridder sceptisch. „Hij is altijd een man van verrassingen geweest". „Hoe lang ben,je nu weg geweest. Jelle?" vroeg Van Dijk. Steensma dacht even na. „Laat eens kijken", zei hij. „We heb ben hier het laatst op mijn verjaar dag gezeten. Wel, dat is vandaag pre cies drie maanden geleden". Hij keek onwillekeurig naar het ta feitje, waar destijds de jonker had ge soupeerd en waar nu een deftige oude heer met een kleurig orde-lint in zijn knoopsgat eenzaam maar tevreden zijn maaltijd gebruikte. Nog even gleed zijn blik naar de plaats, waar hij met zijn achtervol gers had gezeten. Dat leek al veel lan ger geleden en het was of de herinne ring daaraan sneller vervaagd was. Storm brak'zijn gedachten. „Drie maanden", zei hij. „Wat is dat nog maar kort!" Hij heeft gelijk, dacht Steensma. Toen zat ik hier als een man zonder vooruitzichten en ik had nauwelijks geld om het soupertje te betalen. Nu.... ..Er kan in drie maanden heel wat gebeuren", zei hij ernstig. ..Weet je nog wel", bedacht De Rid der, „dat je toen zo naar avontuur verlangde. Nou dat zul jij met je drukke werkkring in Parijs toch zeker niet. Steensma glimlachte en keek naar het grijnzende gezicht van de jour nalist. ..Je cherche fortune autour du Chat-noir" citeerde Storm. ..Het is maar goed, dat je hem in Parijs dade lijk voor anker gelegd hebt, Astrid". „Je bent de eerste, die onbewust een aanval op de vesting van zijn hart heeft gedaan", zei Van Veeren, „en hij heeft onmiddellijk gecapituleerd, toeh hij in je ogen heeft gekeken". „Veni, vidi, vici", mompelde De Ridder. „Dat is nou zijn beroemde potjes latijn", zei Storm glimlachend. Steensma schoof de rode wijn ter zijde. hield de champagnekelk tegen het licht en zag in het goudgele vocht grote en kleine parels naar de opper vlakte stijgen. Kort geleden had hij tegenover een jonge vrouw gezeten en de wens uit gesproken. dat deze paarlen het sym bool van hun steeds opwaarts gaande vriendschap zouden zijn. „Rieta" dacht hij, maar haar beeld verdween onmiddellijk, toen hij naast zich de ogen zag van de vrouw dib glimlachend naar hem opkeek. ..Waarover denk je zo ernstig. Jel le?" vroeg ze belangstellend. Hij stond op. hief zijn glas en allen volgden zijn voorbeeld. „Vrienden", zei hij, „avontuur heb ik inderdaad niet beleefd. Dat zal wel altijd een van mijn onvervulde wen sen blijven. Soms, in het begin, heb ik wel eens avonturen gezocht, maar ik heb ze nooit kunnen vinden. Wat ik wèl gevonden heb en wat duizendmaal beter is, dat is het knap ste en liefste meisje van de wereld, dat plechtig beloofd heeft mijn vrouw te zullen worden". Hij legde zijn hand op haar schou der en zij keken elkaar een ogenblik in de van geluk stralende ogen. ..Liefste", zei hij, „beste vrienden, jullie allen wil ik het zeggen, dat ik nog nooit in mijn leven zó gelukkig geweest ben als deze avond". De vrienden hieven hun glazen en dronken het jonge paar geestdriftig toe en in de orkestruimte keek de dirigente glimlachend naar het groep je mensen en naar het knappe blonde meisje, dat met een blik vol liefde en verering naar de man aan haar zijde keek. Ze zwaaide haar ebbenhouten "lok je boven de hoofden harer discipelen en overgoot allen en alles in de zaal met een stortvloed van jubelende klanken. EINDE

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 3