Het puikje van Noord-Hollands veestapel R? ®rüï!Ü l°°r 's-Hertogenbosch Wijziging in de ondernemingsbelasting 'n Vleugje tocht - kou ol vocht - en het begint met 'n voorbijgaande stramheid. Radarstations langs de Nieuwe Waterweg Geleend oorlogsschip De EVC en de CPN Kabinetscrisis in Egypte Scheveningen vraagt nieuwe buitenhaven Grondslag bedrijfskapitaal wordi afgeschaft Pirri, Pam en Pom en het Afrikaanse avontuur Het Radiooroaramma Na diverse rondgangen door de pro vincie, heeft de commissie, die belast w8s met het uitzoeken van het vee voor de landelijke tentoonstelling, die „p 21 en 22 September te 's Hertogen- j-osch wordt gehouden, haar werk be ëindigd en zo staat het nu vast, door Welk vee de Noordhollandse fokkerij daar straks vertegenwoordigd zal zijn. pe voornaamste concurrentie wordt verwacht uit de provincie Overijsel waar veel goed vee wordt gevonden van Friese afkomst. Het Friese vee zelf ial te 's-Hertogenbosch niet vertegen woordigd zijn, omdat deze provincie baar eigen stamboek heeft, het F.R.S., terwijl te 's-Hertogenbosch, waar het jubileum van het Nederlands Rund veestamboek, het NRS, wordt gevierd, alleen N.R.S.-vee, dat wil iggen alleen vee uit de resterende 10 provinciën zal verschijnen. De lijst voor Noord-Holland nu ziet er als volgt uit: Klasse 1 a. 8 Stieren geb. vóór 1 Oc- tober 1946: Adema 34, eig. K. Schouten, Schagen; Adema 29 v. d. Woudhoeve, eig* Gebr. A. en C. Kuiper, Heerhugo- waard; Bertus Adema 16, eig. Jac. Clay, Baarsdorpermeer, Berkhout; Adema 22 v d. Woudhoeve. eig. Ver. voor K. I. te Sijbekarspel: Coba's Adema, eig. Ver. voor K. I. te Sijbekarspel: de Bont's Constantijn 2, eig. Gm. Dekker, Ooster- Blokker; Adema 21 v. d. Woudhoeve, eig. Gebr. Ruijter, Ooster-Blokker; Adema 22 v. d Beukenhof, eig. Coöp! Verg. v. K. I, Heerhugowaard. Klasse 1 b. 1 Stier, geb. na 30 Septem ber 1946 en vóór 1 October 1947. Marie's Adema v. d. Buurt, eigen. Coöp. Ver. v. K. I. Uitgeest e.o. Klasse 1 c. 8 Stieren, geb. na 30 Sep tember 1947 en vóór 1 October 1948: Primeur, eig. Jn. Pijper. Lutjewinkel; Adema 9 v. Cruijsoord, eig. K. Reijne, Schagen: Jb. Jan v. d. Buurt, eig. Coöp. Ver. v. K. I., Uitgeest; Coba's Adema 7, eig. A. Galis. Zwaagdijk; Luwke's Ade ma 16. eig. KI. Kaper. Zwaagdijk: Ade ma 62 v. d. Woudhoeve, eig. Gebr. Ruijter. Ooster-Blokker; Tine's Adema 3, eig. Mevr Wed. J. Ruijter, Beemster; Adema 52 v. d. Beukenhoeve. eig. K. I. Ver .Alkmaar en Omstreken". Klasse 2 a. 2 Melkgevende koeien, •geboren vóór 1 October 1941. Zware grond: Greta 2. eig. C. N. Laan Dzn., Berkhout; Aaltje 13. eig. J. J. Ruijter, Bobeldijk, Berkhout. Klasse 2 b 12 Melkgevende koeien, geboren na 30 September 1941 en vóór 1 Oct 1944. Zware grond: Annie 16. eig. Gebr. de Boer, Spanbroek; Johanna 4, eig. Wed. J. Schaper, Zwaagdijk; Aga- tha 3, eig. T. v. d. Meer, Westwoud; Doortje 40. eig. A. C. J. Wiering. Hoog- karspel; Doortje 45, eig. A. C. J. Wie- ring, Hoogkarspel; Doortje 37, eig. A. C. J. Wiering, Hoogkarspel; Blok 121, eig. Stal Blokland. Hoogkarspel En— sius 34, eig. Stal Blokland, Hoogkarspel; Ensius 33. eig. Stal Blokland, Hoog karspel; Eva 40, eig. A. IJff Gzn., Beemster, Lichte grond: Pietje 35, eig. Erven Bakker, Oosterland. Wieringen; Gretha 8, eig. T. Rampen, Burgerbrug. Klasse 2 c. 5 Melkgevende koeien, geboren na 30 September 1944 en vóór 1 Oct 1946. Zware grond: Pietje 33, eig. Gebr. Ruijter, Ooster-Blokker; Dina Lindbergh 12, eig. Gebr. Ruijter, Ooster- Blokker; Blok 133, eig. Stal Blokland, Hoogkarspel. Lichte grond: Rika 18,. eig. Jo. Blauw, Wognum; Trijntje 48, eig. Wed. D. Ruy- ter, Nibbixwoud. Klasse 2 d. 5 Drachtige koeien, geboren vóór 1 October 1944. Zware grond: IJmkje 8, eig. J. D. Ay, Anna Paulowna; Eppie 15, eig. J. J. Ruijter, Bobeldijk; Trijntje 16, eig. Jb. Kroon. Hauwert; Emma 4, eig. J. Jon- gert, Westwoud. Lichte grond: Pietje 48, eig. Erven Bakker, Oosterland, Wie- ringen. Klasse 2 e. 2 Drachtige koeien, gebo te:: na 30-9-1944 en vóór 1 October 1946. Zware grond: Pietje 23, eig. Gebr. Ruijter, Ooster-Blokker; Lichte grond: Rooske 8, eig. A. Pijper, Hensbroek. Klasse 2 f. 4 Drachtige vaarzen, ge boren na 31-7-1946 en vóór 1 Oet. 1947. Zware, grond: Dina Lindbergh 16, eig. Gebr. Ruijter, Ooster-Blokker; Fietje 22, eig. C. Koopman, Hoogkarspel; Rei- loutje 5, eig. P. Kist-maker. Beemster. en 1 van d^r 11 Va" de ZWare grond en l van de lichte grond en ten slotte Noord^HoR A me!kvaarzen' waarvoor woord-Holland zal leveren 8 van de zware grond en 1 van de lichte Holfanrf lfende*t!ClaSSe' waarin Noord- klasse uitkomen is de Productie- ve!*ldf,geWOne Productieklasse, die is verdeed m 2 categorieën, nl. een van 4 jaar en ouder en een van oudere die- aon.f1J,n 0ndergebracht niet minder dan 9 stuks vee. Zoals men weet, bestaat klasfmT/n6 tUd 6en super"Productie- "]et dieren, waarvoor de gestelde eisen die de toch reeds zware produc tieklasse nog aanzienlijk overtreffen, voor deze super-productieklasse mocht de tentoonstelling te 's-Gravenhage min of meer als een krachtproef worden beschouwd. Wanneer deze rubriek zin bad moest het voor de Noordhollandse fokkerij mogelijk zijn ook inderdaad met een voldoend aantal dieren uit te komen. Wie de lijst ziet, zal moeten oegeven, dat deze proef glansrijk is doorstaan. Ziehier de namen der die ren, die daarvoor in aanmerking kornet Klasse 5. Super Productieklasse. Zwa- re grond. 19 stuks: IJmkje 9, eig. J. D. Ay, Anna Paulcrwna; Geertje 26, eig. J* Pijper, Lutjewinkel; Maartje 167, eig. Jac. Reijne. Barsingerhorn; Trijn- -Je 39, eig. Jb. Ruijter, Hauwert; Bertha 3, eig. Joh. DekenGroot, Oos ter-Blokker; Sophie K. 9, eig. Gebr. Ruijter, Ooster-Blokker; Pietje 15, eig- Gebr. Ruijter, Ooster-Blokker; Augusta 14, eig. Gebr. Ruijter, Ooster- Blokker; Dina Lindbergh 6, eig. Gebr. Ruijter, Ooster-Blokker; Martha 3, eig. J. C. J. Jonker, Binnenwijzend; Martha 4, eig. J. C. J. Jonker, Binnen wijzend; Martha 5, eig. J. C. J. Jon ker. Binnenwijzend; Meibloem 6, eig. P. Jongert, Westwoud; Betje, eig. Jn. Jcngert, Westwoud; Marie 14, eig. R. Bakker, Venhuizen: Blok 120, eig. Sta! Blokland, P. J. Koster, Hoogkarspel; Ccba 30, eig. C. G. Ruijter, Beemster; Eppie 13, eig. J. J. Ruijter, Bobeldijk. Berkhout; Leegwater 19, eig, K. Reijne. Schagen. Lichte grond: Roza 2, eig. C. J. Montsma, Slootdorp; Maartje 28, eig A. Kuiper, Heer-Hugowaard; Coba 36, eig. Wed. D. Ruijter, Nibbixwoud; Emma 17, eig. Wed.. D. Ruijter, Nibbix woud; Trijntje 44, eig. wed D. Ruijter, Nibbixwoud. Groepsinzendingen. Van meer dan gewoon belang zijn ook de groepen, die door een enkele stal kunnen worden ingezonden. Ze bewijzen, dat een fokker verder heen is dan dat van hem kan worden ge zegd, dat hij wel eens een enkel uit stekend dier heeft, maar dat het peil van een hele stal hoog staat. Deze klasse is verdeeld in 2 cate gorieën, in de eerste, die wordt aange duid als „eigengefokte volbloeden", mag alleen vee worden opgenomen, dat in de stal zelf is gefokt. Als zo danig komen in aanmerking groepen uit de stallen van de volgende fok kers: J. C. J. Jonker. Binnenwijzend; W. Maar als ge niet dadelijk Uw maatre gelen neemt, voelt ge U met Rheuma- Usche pijnen allengs tot lamheid ge slagen en gedoemd tot eindeloze pijn, slapeloze nachten en een ongenietbaar humeur. Kruschen Salts stimuleert op weldadige wijze de natuurlijke werking Uwer bloedzuiverende organen en naar mate die weer naar behoren hun functies verrichten, nemen Uw pijnen allengs af en maakt Uw neerslachtig heid weer plaats voor een montere kijk op het leven: durft ge Uw dagtaak met vreugde weer aan. Waarom zoudt ge het niet eens met Kruschen pro beren? Ge zult verbaasd zijn over het resultaat en verrukt over het wonder, dat over U kwam en waardoor ge Uzelf weer leert kennen als een ander her boren mens. Kruschen is verkrijg baar bij alle Apothekers en Drogisten. Kool, Beemster; A C. J. Wiering, Hoog karspel; J. J. Ruijter, Bobeldijk, Berk hout; R. Bakker, Venhuizen; Stal Blok land, Den Hout. Hoogkarspel; Gebr. Ruijter, Ooster-Blokker; Wed. D. Ruij ter, Nibbixwoud. De tweede categorie, die de naam draagt van „bedrijfsgroepen", bevat in zendingen van dieren uit een stal, waaronder echter ook aangekocht vee mag voorkomen. De enige inzending in deze rubriek wordt geleverd door de heer K. Reyne, Schagen. Afstammelingengroepen. Ten slotte is er nog een aantal groe pen, die elk voor zich bestaan uit af stammelingen van eenzelfde stier. Iedere groep bestaat telkens uit 8 stuks. In 't geheel zijn er 9 van zulke groepen, te weten: 1 groep afstammelingen van Adema 21 v.d. Woudhoeve; 1 groep af stammelingen van Adema 7 v.d. Woud- hoeve; 3 groepen afstammelingen van Dina Lindbergh Adema; 4 groepen af stammelingen van Oldambtster Ade ma I. Hierbij zij vermeld, .dat een dezer groepen afstammelingen van Oldambt ster Adema I bestaat uit 8 dieren, die alle 8 uitkomen in de super-productie klasse (Van onze reizende redacteur) Als de plannen van de Radarcommis sie voor de Nieuwe Waterweg, die bur gemeester mr. P. J. Oud in het begin van dit jaar heeft geïnstalleerd, door gang vinden, wordt Rotterdams ver* binding met de zee, binnenkort zodanig uitgerust, dat de scheepvaart zelfs bij de dichtste mist niet meer stop gezet behoeft te worden. De commissie be studeert n.1. mogelijkheid om schepen geheel door middel van radar te be stemder plaatse te brengen telkens als de zichtbare bakens aan het oog ont trokken zijn. Dit onderzoek wordt in opdracht van de commissie uitgevoerd door het Nederlands Radar Proefstation te Noordwijk, dat op het ogenblik doende is na te gaan op welke plaatsen langs ae Waterweg de radarstations zouden moeten worden opgesteld. Het zal n.1. nodig zijn tenminste vijf vaste peil- stations te bouwen, missshien zelfs zes of zeven, omdat de afstand van de Hoek tot Rotterdam te lang is om van een punt uit „bekeken" te worden. In het begin van deze maand is» men be gonnen met de plaatsing van het eerste tijdelijke station. Na een dag of vier is het naar elderse overgebracht en zo verhuist het telkens, drie maanden achter elkaar, totdat men precies weet hoe het moet. Komt het ervan, dan zal de Nieuwe Waterweg in „blokken" verdeeld wor den, net als de spoorlijnen. Elk „blok" krijgt dan zijn eigen radarstation, dat de schepen op het scherm zal kunnen volgen tot zij in het volgende „blok" zijn aangeland. De loodsen aan boord van de schepen zullen dan bij mist uitgerust worden met draagbare radïotelefoniezenders-en-ontvangers, waarmede zij voortdurend met de radar-stations in verbinding zullen staan. Als zij zelf niet kunnen zien waar zij zijn en of er zich in de buurt andere schepen bevinden, kan de man op de uitkijkpost met het-oog-dat- alles-ziet hem precies vertellen of hij rustig kan doorvaren dan wel met enig gevaar rekening moet worden gehouden. In het komende najaar zal een tech nisch rapport worden uitgebracht aan de commissie, die zich dan verder met de eventuele uitvoering zal moeten bezig houden. Een havenradersysteem als hier beoogd wordt, bestaat nog nergens ter wereld. Twee Zweedse soldaten, de 21- jarige Sven Ekström en de 23- jarige Stig Olsson, zijn gearres teerd wegens het lenen van een oorlogsschip uit de Zweedse ma rinebasis Karlskrona. De soldaten brachten het week einde door op de motorsloep Sagitta, en kruisten tussen de eilanden van Karlskrona, terwijl een eskader andere oorlogssche pen naar hen zocht. Toen de jon gens, gebruind door de zon, ge arresteerd werden, zeiden zij, dat ze een „heerlijke tijd" hadden gehad. Functionarissen te Karlskrona verklaarden, dat de wacht zou worden versterkt, omdat „er wel eens een ander zou kunnen zijn, die een torpedojager of een krui ser zou willen lenen". Naar verluidt zal de EVC in lande lijk congres te Amsterdam bijeenko men. Een op dat congres in te dienen motie, die beoogt, alle niet-communis- tische en anti-communistische leden uit de EVC te verwijderen, is reeds in concept aan EVC-bestuurders toege zonden. Volgens de voorlopige Haagse Federatie van bouwvakarbeiders kan verwacht worden, dat deze motie met algemene stemmen zal worden aange nomen, omdat de afgevaardigden naar dit congres niet door de afdelingen, doch door het hoofdbestuur zijn ange- wezen. De EVC deelde ons, desgevraagd, mede, dat het niet in de bedoeling ligt om niet-communistische en anti-com munistische leden uit de EVC te sto ten. Wel wil men de „aan de arbeiders vijandige" elementen onmogelijk ma ken. Ibrahiim Abdel Hadi Pasje, de Egyptische eerste minister, is afge- treden. Aan verslaggevers verklaarde de af getreden premier: „Nu alle hangende wetsontwerpen zijn afgewerkt, be schouw ik mijn taak als geëindigd". Binnenkort zullen algemene verkie zingen worden gehouden. Koning Fa- roek heeft Hoessein Sirry Pasja (par tijloos) een vooraanstaand ingenieur, verzocht een nieuwe regering te vor men. STRIJD OP KOREA Zeventien Noordkoreaanse soldaten werden gedood, nadat een invasie macht ongeveer acht km Zuidkoreaans gebied was binnengedrongen op een punt, ongeveer 40 km van Seoel, al dus wordt door het Zuidkoreaanse ministerie van defensie medegedeeld. Het ministerie beweert, dat de Zuidkoreaanse troepen vier wapens van Sowjetrussische makelij hadden buit gemaakt. De strijd duurt nog voort. I Naar wij van welingelichte zijde ver nemen, heeft het college van Burge meester en Wethouders van 's-Graven hage zich tot de regering gewend met het dringende verzoek, de aanleg van een nieuwe buitenhaven te Schevenin gen in overweging te nemen. Binnenkort zal de Tweede Kamer zich gaan bezighouden met de onlangs ingediende wetsontwerpen, welke ten doel hebben wijzigingen aan te breng en in ons belastingstelsel. Een van de ze ontwerpen beoogt het Besluit op de Ondernemingsbelasting 1942, enigszins te herzien. Voor velen heeft dit een niet ge ringe teleurstelling betekend. Vele za kenmensen hadden immers gehoopt dat deze zeer onbillijke heffing, nog over gebleven uit de bezettingsjaren, einde lijk eens zou verdwijnen. Dit is echter niet de bedoeling van onze minister van financien. Het afschaffen van deze heffing zou voor de schatkist dan ook een belangrijke aderlating betekenen. Voor 1948 werd als opbrengst van de Ondernemingsbelasting een bedrag van f 144 millioen geraamd. De wijzigingen welke nu zijn voor gesteld betekenen wel enige verlich ting voor het zakenleven. Zo Is het de bedoeling om de grondslag bedrijfska pitaal te doen verdwijnen. Thans wordt de Ondernemingsbelasting berekend over twee grondslagen; de grondslag bedrijfsopbrengst en de grondslag be drijfskapitaal. De voornaamste grief tegen de laatst genoemde grondslag was wel, dat het bedrag van deze belasting in het ge heel geen rekening hield met de re sultaten van het bedrijf. Zelfs in jaren waarin verlies werd geleden, moest de ondernemingsbelasting over het be drijfskapitaal, betaald worden. In het algemeen bedroeg de ondernemingsbe lasting over het bedrijfskapitaal 4*48 pet. Als bedrijfskapitaal werd ook be schouwd. het bedrag van de voor langer dan een half jaar aangegane schulden van de onderneming waarte genover de waarde van de tot het be drijfsvermogen behorende onroerende goederen, in mindering werden ge bracht. Wanneer het wetsontwerp tot wet zal zijn verheven, wordt dus uitslui tend nog ondernemingsbelasting gehe ven naar de grondslag bedrijfsop brengst. Voor de schatkist betekent het aan schaffen van de grondslag bedrijfska pitaal een vermindering van f 52.800.000 zoals in de memorie van toelichting werd begroot. Daartegenover zullen de aanslagen in de inkomstenbelasting en vennootschapsbelasting stijgen, omdat lagere aanslagen in de ondernemingsbe lasting. hogere wisten betekenen voor deondernemingen. Aftrek verhoogd tot f 3400. Bij het berekenen van de bedrijfsop brengst wordt thans voor onderne mingen welke niet in de vennootschaps belasting zijn aangeslagen, dat zijn dus de eenmanszaken, de vennootschappen onder firma en de commanditaire ven nootschappen, een bedrag van f 3000 op de winst in mindering gebracht. Nu is voorgesteld dit bedrag te ver hogen tot f 3400. In het algemeen be tekent dit dus, dat de ondernemingen eerst Ondernemingsbelasting zullen moeten betalen wanneer de winst 122. Ja, Pepi heeft een plannetje in zijn hoofd. Hij wil zijn drie vrienden verlossen. Het was jammer, dat Pim zc hard schreeuwde, zodat Pepi de be nen moest nemen. Nu heeft hij zijn vrienden niet kunnen vertellen, wat hij van plan is. Maar wij zullen Pepi eens volgen op zijn tocht door het oer woud. Eerst gaat Pepi een kijkje ne men in de tijgerkooi. Alles ligt nog net zo. Niemand is er meer in ge weest. Pepi zoekt een grote stok en plaatst die weer onder de deur van de tijgerkooi. Dan knikt hij goedkeu- lend. „Zo die is klaar om de tijger te ontvangen", mompelt hij in zichzelf. En dan slingert hij weer verder van boom tot boom. Met alle nieren knoopt hij een praatje aan, vragend of ze hem misschien kunnen vertellen, waar „Iwan de Verschrikkelijke" zich op houdt. In het begin heeft hij niet veel succes. Tot hij Kees Kakatoe ontmoet. Kees Kakatoe wil hem graag inlich ten. Hij is op de hoogte met alles, wat zich in het bos afspeelt. f 3500 of hoger is. Dit geldt niet voor naamloze vennootschappen omdat daar over de gehele winst ondernemingsbe lasting verschuldigd is. Voor ondernemingen met een winst van f 5000 of meer, heeft deze wijziging van het bedrag der aftrek geen bete kenis. Het bedrag der belasting over de eerste f 1600 van de belastbare som zal n.1. in de toekomst gelijk zijn aan dat wat nu verschuldigd is over de eerste f 2000. Wat deze aftrek betreft, kan nog worden gewezen op de daarin schui lende mogelijkheid tot onbillijke situ aties. De eigenaar van een eenmans zaak geniet immers een aftrek van f 3000 (straks waarschijnlijk f 3400) terwijl de aftrek voor een vennoot schap onder firma, ongeacht het aan tal der werkende vennoten, in totaal eveneens f 3000 bedraagt. Het zou bil lijker zijn een aftrek toe te passen voor elk der in de onderneming wer kende firmanten. Tegemoetkoming aan slachtoffers. oorlogs- Bij de berekening van het bedrag der bedrijfsopbrengst, het bedrag dus waar over de ondernemingsbelasting ver schuldigd is, wordt 3 pet. van de waarde der tot het bedrijfsvermogen behorende onroerende goederen in af trek gebracht. Nu doet zich herhaaldelijk het geval voor dat een onderneming in de oor log gebouwen heeft verloren. Daarvoor werd dan een inschrijving in het groot boek voor de wederopbouw verkregen. Om de ondernemingen welke nog niet in de gelegenheid waren deze inschrij ving aan te wenden tot wederopbouw van hetgeen verloren ging, enigszins tegemoet te komen, wordt thans voor gesteld om deze grootboekinschrijving en gelijk te stellen met onroerende goederen. Dit betekent dus dat bij de berekening van de bedrijfsopbrengs.t ook 3 pet. van het bedrag der groot boekinschrijving in mindering kan wor den gebracht. Hoewel dus op enkele punten een verzachting zal worden bereikt, is het feit dat de ondernemingsbelasting blijft bestaan, voor verschillende groe pen uit het zakenleven, aanleiding om daartegen te protesteren. Dit is volko men te begrijpen omdat de onderne mingsbelasting niet anders kan wor den gezien dan als een zware last voor het bedrijfsleven die vooral ook om dat in het geheel geen rekening wordt gehouden met de persoonlijke omstan digheden van de ondernemer, tot zeer onbillijke toestanden kan leiden. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.00 Amusements orkest. 6.20 Sportpraatje. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Piano en orgel. 7.30 Dit is leven. 8.12 Beethoven-concert. 9.12 Vragen van deze tijd. 9.27 Kamermuziek-concert. 10.15 Actualiteiten. 10.25 Nederlands Kamerkoor. 10.45 Avond gebed. 11.15 Populair Avondconcert. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.15 Tom Erich. 6.30 Lefing. 7.15 Parlementaire Enquette commis sie. 7.30 Arnold Juda, piano. 8.05 In het Kadio-Zoeklicht. 8.15 Operette-muziek. 8.50 Tafeltje dek je9.10 Promenade-concert. 10.00 Buitenlands Overzicht. 10.15 Volksliede ren. 10.40 The Skymasters. 11.15 Gramofoon- rnuziek. VOOR WOENSDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 8, 1, 7, 8 en 11 uur. 8.15 Te deum laudamus. 12.33 Trio „Fantasia". 1.15 Zang recital. 6.00 Onzo Nederlandse koren en korp sen. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Westeuropee» commentaar. 7.30 Actueel geluid- 8.05 Pro gramma-proloog. 10.30 NCRV-kwartet. 10.45 Aovndoverdenking. 11.15 Slotaccoord. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.18 Orgelspel. 12.00 Zang en piano. 12.38 Miller-Sextet. 1.20 Malando. 6.20 Jan Vogel 6.40 Klein Vrouwen koor. 7.00 Lezing. 7.15 Nieuws uit Indonesië. 7.45 Van alle dag. 8.05 Opera. 9.25 Blij spel. 10.45 Er zijn er maar weinig. 11.15 Dansmuziek. RADIODISTRIBUTIE LIJN III: 7.00 VL Br.: Nieuws. 7.05 Gram. 7.30 Kron. 7.40 Gymn. 7.50 Gram. 8.00 Nws. 8*05 Concert. 9.00 Nieuws. 9.05 Gram. 10.00 Eng. L. P.: Oregl. 10.30 „Ranchers". 10.45 Tarlement. 11.00 Licht orkest. 11.45 Voordracht. L2.00 VI. Br.: Ork.concert. 12,30 Weerbericht. 12.32 Piano. 13.00 Nieuws. 13.15 Kamer muziek. 14.00 Gram. 15.00 NWDR Hambugrs Omroeeporkest (ev. van 15.15—15.45 PCJ het schip van de week). 15.30 Hamb. Radio-Dans en Amusem.-orkest. 16.00 Kalundborg: Tivo- h's Promenade-orkest. 16.45 Ejng. H. S.: Sport. 17.00 Kootwijk: Batavia. 18.00 Fr. Br.: v. d. Soldaten. 18,30 Vr. Br.: v. d. Soldaten. 19.00 Nieuws. 19-30 Eng. L. P.: „Stand easy". 20.00 Fr. Br.: Groot Symph.-orkest. 21.15 Vr. Br.: Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Relais Turijn (Symph. orkest). 22.50 Nieuws. 22.55 Gram. 23.00 Diversen. DOOR ALLAN SWINTON Bourassa boog weer. Hij aarzelde #Ven en zei toen: „Miss Cottar, u moet niet kwalijk nemen, maar uw grootvader was een oud man; veel te Cud, om in deze bossen veilig te kun- Een reizen. Begrijpt u wat ik bedoel?" Daar zijn wij op voorbereid »lk wilde alleen maar zeggen, dat u onverhoopt mocht horen, dat 6ze tocht te veel voor hem geweest 15 en als u zoudt wensen dat er iets endernomeii werd, om.... zijn over een vast te stellen, of misschien zijn rusting te achterhalen, dan zou ik oude vriendschap, als collega uit re groeP orchideeënmensen, altijd be- 1(1 zijn, u van dienst te zijn". tP^°en Mary Sam van dat bezoek ver- vroeg hij: „En denk jij er net 'er als iit?" ..Ik denk het wel. Het is het log ee! Het staat vol met orchideeen- VsH V.ens: vindplaatsen van zeldzame dó» '*en' van de nieuwe soorten, c grootvader ontdekt heeft en nog del. Pte vindplaatsen van de han- beJ*00r'en Grootvader zei, dat er "OPsjagers waren, die er een moord voor zouden doen. De voornaamste daarvan was Bourassa Toen zij gedineerd hadden slenter den zij naar het oude vervallen huis in de Spaanse wijk van de stad, waar dc muildieren gestald waren en waar de leider nu woonde. Toen hij eenmaal aangenomen was, had Semple getoond, dat hij zich vol ledig aan zijn beloften zou houden. Met een voorschot op zijn salaris haalde hij uit het pandhuis een uit- rusting voor dergelijke expedities, die boewei goed gebruikt, volledig aan het doel beantwoorden. Een Engels lens-kompas en Zeisskijker, een in lands kapmes en alpaca-dekens, met rog andere voorwerpen, die uit lange ervaring gekozen waren, waren tot een model-uitrusting gecombineerd voor een nogal Spartaans leven in de jUHÜ wist Sam over te halen heel wat van zijn mooie uitrusting, die hem door de sportwinkels in New York was aangesmeerd, thuis te laten ziin zware vuurwapens. „U trekt niet ten oorlog" merkte de leider dr°p«®s od 'n 30-30 geweer en twee au torna tische Pistolen opzij gooiend. Hrf inchtgeweer en dit kaliber-22, zullen ons het nodige vlees verschaffen en de rest helpt ons geen zier tegen slangen vleesetende vissen, ^f^laas- 0Pf ^nf 3aefSges2hoteUn worden, hetgeen ongeveer wel het ergste is. wat ons eventueel te wachten staat Op de binnenplaats van een oud huis dicht bij de achterzijde van het hotel vormde hij een basis, waar hij muil dieren bijeenbracht van een soort, zo als Sam met al zijn zoeken nog nooit gezien had, slanke, stevige dieren met heldere ogen, die volkomen handel baar waren. Uitrusting voor de dieren en voor Sam, goed gebruikt, maar ste vig inlands materiaal. Er kwamen mannen, om de muildieren te verzor gen, in lompen gehulde Indianen met bruine, gerimpelde en verdrietige ge zichten. Voorraden kwamen er en uit rustingen voor de tochten door het oerwoud. De prijzen waren zóveel la ger dan Sam gedacht had, dat hij er stom verbaasd van opkeek. Deze avond vonden zij Semple be zig met het inbrengen van de riemen in een pakzadel, dat hij geheel ver maakt had, om Sams instrumenten te kunnen vervoeren. Hij stond op. „Goe denavond miss Cottar. Ik hoopte al, dat ik u zou ontmoeten. Ik heb enig nieuws voor u". „Ja?" vroeg zij, onmiddellijk ge spannen. „Ik heb, zoals u mij verzocht had. inlichtingen ingewonnen en gisteren hoorde ik van een muildierdrijver, die naar men meende Don Arturo op zijn laatste tocht vergezeld had. Ik heb de man gesproken en het is inderdaad waar. En bovendien...." Van het verhaal, dat hij deed, ver vulde de climax hen met verbazing. Hij besloot: „Er heeft altijd een In diaanse legende gecirculeerd over die orchideeën en het schijnt, dat de oude heer haar gevonden heeft". „Maar dat is prachtig!" riep Mary uit. „Ik heb altijd het idee gehad, dat hij nog wel in leven zou zijn en ik dacht wel, dat het iets dergelijks was, dat hem deed wegblijven. Ik moet zien, dat ik meer bijzonderheden te horen krijg". Ofschoon het opzienbarende, botani sche aspect van de zaak voor Sam het meest belangrijke was, reageerde hij op dit nieuws net als zij. „Ja. We moeten die man spreken. Kunt u het voor elkaar krijgen?" „Gemakkelijk genoeg", zei Semple. „Wanneer zoudt u willen gaan?" „Zouden we nü kunnen gaan?" „Wel, ik heb hem op de muildieren markt gesproken. Misschien kan ik uitvinden, waar hij zijn hut heeft". Sam keerde zich tot Mary en zij zei: „Laten we het proberen, alsjeblieft". „Maar natuurlijk", stemde de leider toe. „Laat me even deze banden vast maken". Na korte tijd gingen zij op weg Semple voerde hen over het plein naar het daarachter gelegen stadsdeel Nadat hij enige navraag had gedaan, bleef hij ten slotte voor een hut van gedroogde modder en palmbladeren staan. „Ik denk, dat we hier zijn moe ten. U kunt beter even hier wachten, tot ik hem uitgegraven heb. De dage- lijbse omgeving van deze heren is vrij smerig". Hij ging de lage deur binnen en kwam ten slotte weer te voorschijn met een kleine Indiaan met lange ar men, een doorgroefd plat gezicht en een mond als van een kikker. De man bleef voor hen staan met achter zijn hoofd, als een soort om lijsting, het bladerdak >'an zijn hut. Zijn verweerde gezicht had geen en kele uitdrukking; zijn ogen waren pik zwart en volkomen ondoorgrondelijk. Semple zei: „Dit is de man. Zijn naam is Hulné." In haar zorgvuldig school-Spaans vroeg Mary aan de Indiaan: „De se- nor zegt, dat u in het binnenland ge weest bent met Don Arturo Cottar". Het donkere gelaat veranderde in het geheel niet van uitdrukking De man keek strak naar Semple en toen weer naar Mary. Semple sprak hem in het dialect aan en de man gromde even en knikte. „Hij zegt van ja. Ik zal moeten ver talen. Hij spreekt alleen zijn plaatse lijk dialect". Beetje bij beetje en dan voorname lijk nog door knikken en hoofdschud den kreeg Mary door Semple's bemid deling haar inlichtingen bij elkaar Vier jaar geleden was de man met Don Arturo de bossen ingegaan. Zij hadden een verre tocht gemaakt en orchideeën verzameld. Zij waren teeds op hun terugweg, toen zij een zwarte orchidee vonden; één enkele plant in volle bloei. Zij hadden die uitgestoken en hadden hun tocht voortgezet, toen het muildier, dat die plant en nog an dere orchideeër droeg, onder een rots lawine begraven werd. Don Arturo was wanhopig. Hij zei, dat er meer planten moesten zijn op een grotere hoogte in de vallei, waar zij deze had den gevonden. Hij zou teruggaan, om ze te zoeken en hij zou niet terugko men voor hij ze had. Maar de mannen uit Caracas waren twee jaar van huis geweest en hadden er genoeg van. Er waren echter in boorlingen uit het land zelf dicht in de buurt en toen Hulpé en de anderen er op stonden, om hun reis voort te zetten, had Don Arturo enkele van deze inboorlingen in dienst genomen en was teruggegaan. Dat was het laat ste, wat Hulpé van hem wist. Don Arturo was wel goed gezond geweest maar hij begon oud te wor den. Ja, hij had een boek bij zich, waarin hij veel schreef en waarin hij plaatjes tekende. De kleur van het boek was heldergroen. Het was in leer gebonden, dat met gouden lijnen en sterren bedrukt was en had een koperen slot. Hij had het boek in een tas van geolied zeildoek aan zijn za del hangen en hij was er blijkbaar zeer op gesteld. Neen. het was niet in de lawine verloren gegaan. Toen zij al het nieuw-s dat hij geven kon, vernomen had saf Mary Hulpé wat (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 3