De C. A. Banck weer in haar element Kort Bestek Gezinshereniging in „Blijdorp' diergaarde Weinig uitvallers in Vierdaagse VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Pala r is bereid met Indonesische communisten tegen Nederlanders te vechten Agressie-dreiging voor West-Europa niet geweken Vrijde 29 Jyli 1949 74e Jaargang No. 10644 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Zwoegende dwergen sleepten de reus naar zee Bergingspogingen met succes bekroond Goederentrein bij Ede ontspoord Bij dwang onzerzijds De 500.000ste bezoeker op Schiphol Waarschuwingsschot trof dodelijk Vijftien h.a. Crailoose heide verbrand f 1500 vissen vliegen -v naar Londen Rapport ramp „Franeker" over twee weken gereed Amerikaans-Brits-Canadese besprekingen over atoomenergie Man door paard gedood Klapperapen leverden slag op de „Maiaram" Weerbericht ^3 Zondagen 7 en 14 Augustus geen rijverbod Acheson bepleit Trumans militair hulpprogram Britse spoorwegmannen kondigen staking aan Strijd op Korea ontbrand? Gaat E.C.A. toewijzing aankoopmachtigingen staken? Twee mensen verdronken in de Maas Buitenlanders nog geheel volledig BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A KAPTEN Directie: BIJLSMA en C. KRAK HELDERSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 'ct per mm Familieberichten 20 ct per mm Kleine advertenties \„Juttertjes"t tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal t 4.— bij vooruitbe taling, plus incassokosten (Van onze speciale verslaggever r\E C. A. BANCK heeft het op het Bloemendaalse strand niet langer kunnen uithouden. Zij lag te ver van haar element verwijderd. Vóór haar hoge neus gtond de duinenrij, aan bakboord en aan stuurboord lag het zand, en achter haar was de zee, de lokkende, wiegende zee. Maar helaas, voor haar onbereik baar. Want een paar honderd meter hard zand scheidde haar van het zoute water, waar zij niet buiten kon, hoe verraderlijk dat water haar ook behandeld had door haar hier op het strand te smijten in een vliegende storm. De C. A. Banck trilde soms van ingehouden drift, als bij vloed het water dichter en dich ter bij kwam en zij daar gedoemd was, te blijven liggen, machteloos gekluisterd iu het zuigende zand van Bloemendaal. Maar zij bleef, waar zU was. Want alleen mensenhanden mochten hier hulp brengen. kant toe. En als de kapitein naar stad wilde, kon hij dat alleen nog maar bij laag water doen. Als de stewardess verse koffie nodig had moést zij wach ten tot de zee haar adem voor een paar uur inhield, voor zij de ladder afdaalde en over het natte zand naar de duinenrij stapte. De laatste loodjes. EN NU MOETEN de laatste meters nog worden afgelegd. De laatste lood jes wegen het zwaarst, maar de man nen van Van der Tak zien niet tegen een zwaar karwei op. Achter de bran ding rijdt de sleepboot Zeehond van Smit de kolven af, de zwarte ankerbal slingerend boven het voorschip. En het bergingsvaartuig ligt wat verder om de Zuid. De pompen slurpen harder, de gulzige muil van de graafmachine vreet zich steeds venijniger verder langs de hoge ijzeren scheepsromp een weg naar de bevrijdende zee. Nog zit de C. A. Banck muurvast geklemd op het harde zand. Maar er is een kans. Er is al dagen lang een kans. Er is maar één ding, waarop de bergers wachten. Op water. O, zeker, zij heb ben water genoeg bij de hand. Maar IJAAR KAPITEIN hing over de rai- ling, een beetje mistroostig en hij schatte de afstand, en de stewardess liep over haar rug met mokken koffie. En beneden in haar holle lichaam, waar haar hart, de machine, was blij ven stilstaan, stonden de stokers voor het vuur, dat uitgegaan was. De stuur lieden zetten hun matrozen aan het schilderen hier, aan het bikken daar. Want, nietwaar, je kunt een zieke toch maar niet zo onverzorgd laten. En er zou toch ook nog wel eens een tijd van herstel komen, een ogenblik, waarop de C. A. Banck van een levenloos stuk Ijzer weer zou worden tot een speels schip, dat snuivend zijn botte neus in de golven zou duwen, op weg naar Noord en Zuid, op- weg naar nieuw avontuur. En de kapitein, en de machinisten en de stuurlui, de stokers, de matro zen, de stewardess, zij bezaten hun ziel in lijdzaamheid. Zij wachtten op de dingen die komen zouden, zij had den vertrouwen in de dokters, die om de patiënt heenstonden en die knikten met de wijze hoofden en die tegen elkander zeiden: „Dat varkentje zullen wij wel eens even wassen". Hie dokters kregen gelijk. Hun uitrus ting bestond niet uit pincetten en scapels, hun kleding niet uit witte jassen en mond-maskers. Zij werkten met dommekrachten, met graafmachi nes, met machtige zandzuigpompen. En zij droegen overalls, en duikerpak ken en hoge rubberlaarzen. Zij werkten niet op laboratoria, hun opdrachtge vers waren niet de Universiteiten. Hun baas is Van der Tak's bergingsmaat schappij in Rotterdam. Een ruig bedrijf. daf met ruige, harde, onverzettelijke mannen werkt. „Wat", zeiden de bergers van Van der Tak, „dat schip eraf? Natuurlijk komt dat schip eraf. Laat dat maar aan ons over." Ze bekeken de C. A. Banck van alle kanten. Zij beklopten haar, zij liepen er omheen, zij schatten afstanden en ze bouwden een wankel hekje om het logge scheepslijf, een hekje van paal tjes met een dun stukje ijzerdraad. En toen togen zij aan het werk. Hun graafmachines hapten in het zand en spuwden bakken vol meters verder weer uit. De ijzeren snuiten van hun zuigslangen stopten zij onder de buik van de Banck en ze zwengelden aan hun motorpompen, tot die knallend aansloegen en slurpend begonnen te sabbelen. Ze brachten ankers uit en legden er tonnen op om ze terug te kunnen vinden. Ze groeven en ze wroetten, ze drukten en duwden en trokken en sleurden en ziet, ze had den succes. Want de C. A. Banck voelt nu het water. Zelfs al bij eb. Een paar hon derd meter kroop zij naar de water- Vijf wagons in brand Hedenmorgen om tien minuten vóór vier is in de omgeving van het station Ede-Wageningen een goederentrein van zestig wagons, getrokken door een electrische locomotief op de lijn UtrechtArnhem ontspoord. Vijf wa gons vlogen in brand en gingen in vlammen op. De oorzaak van de treinontsporing moet gezocht worden in het feit, dat een der assen van de 24ste wagon brak waardoor een groot aantal wagons uit het middelste gedeelte van de trein in en over elkaar schoof, terwijl een vijf tal wagens in brand geraakte. De rava ge op de lijn is groot. Het bovennet is gedeeltelijk vernield. Het blussen van de brand nam geruime tijd in be slag. In de brandende wagons, die van Tsjechische en Hongaarse origine wa ren, bevond zich een lading lompen en oud papier. Er deden zich bij de trein ontsporing geen persoonlijke ongeluk ken voor. zij willen meer, ze willen hoog water, ze willen een springvloed. Die zal de C. A. Banck moeten optillen. Dan zul len zij klaar staan om te duwen en te trekken. De Banck is bereid en wil lig genoeg. Zij gonst van de energie. Een witte stoompluim staat op haar hoed. Maar waar blijft het water? Er komt meer wind, zoveel wind, dat Van der Tak's mannen met bezorgd heid naar de lucht kijken en rillend in het water verder ploeteren. Wind heb ben ze niet nodig, wel water. En dat blijft weg. En toch, nee, de natuur schijnt te willen helpen. Streep voor streep komt de zee naderbij. Zij zet haar machtige borstkas uit, als nooit tevoren. Nu of nooit denken de bergers en ze houden de adem in. De kabels spannen z'-h. Bolderend draaien de lieren. Zal het lukken, deze keer? Gelukt.- Het lukt. Duim voor duim schuift het schip naar zijn element. Het springtij komt de bergers te hulp. En de Wes tenwind, die aanblaast over de Noord zee stuwt het water hoger en hoger. Sinds 1 Maart heeft het schip op het strand gelegen. Dan ineens, de hoge romp drijft, de wiegende Noordzee heeft het schip opgenomen op haar deining. Het schip drijft, het heeft zich zelf hervonden. Het is van een dood stuk ijzer weer geworden tot een le vend schip met een kloppend hart en een trotse stoompluim op de schoor steen. Hieuwlijnen vliegen over. Sleep boten maken vast. Zij zullen zich de „Banck" niet weer laten ontglippen. Wat Hollands Glorie te pakken heeft, laat ze niet meer los. De Zweedse sto mer C. A. Banck vaart weer, naar IJmuiden. En Bloemendaal is een at tractie kwijt. De vertegenwoordiger van de Repu bliek bij de Verenigde Naties, Palar, heeft te Singapore verklaard, dat hij bereid was met de Indonesische com munisten tegen de Nederlanders te vechten. Hij zou dit doen, indien de Nederlanders iets van de Indonesiërs trachtten af te dwingen, dat deze niet wilden, of «indien zij hun leger tegen de Indonesiërs gebruikten, zo zeide hij. Palar bevindt zich op de terugweg van Lake Success naar Djokjakarta, waar hij zijn regering verslag zal uit brengen, „hoe de Indonesische zaak er internationaal voorstaat". „Indien wij in Den Haag geen over eenstemming bereiken, zal dit niet erg aangenaam zijn voor beide partij en", zo vervolgde Palar. „Wij moeten voorbereid zijn op andere mogelijkhe den. De guerrillastrijd zou kunnen worden voortgezet op grotere schaal". De heer J. Moerman uit Amster dam passeerde Donderdagmiddag als 500.000ste bezoeker van dit jaar het tourniquet van Schiphol. Een boek „Ons Schiphol", twee zgn. nigthbags respect, van de K.L.M. en de A.O.A. werden de gelukkige aangeboden, die met zijn vrouw, twee dochtertjes en een vriendinnetje een vacantietrip naar de luchthaven maakte. Dezelf de dag een jaar geleden was het aan tal bezoekers 400.000. Hij zeide, dat op beide partijen inter nationale druk werd uitgoefend, daar de wereld over het geheel zich niet de veelde kon veroorloven, dat een over eenkomst nog langer werd uitgesteld. „De grote mogendheden, die het laat ste woord in Zuid-Oost-Azie hebben, zullen nog grotere druk uitoefenen tot het verkrijgen van overeenstemming, indien deze niet in Den Haag bereikt wordt", zo voegde hij er aan toe. Gistermorgen ontdekte een agent van politie een man, die langs de spoorlijn Arnhem—Zevenaar liep en opviel door zijn gedrag en kleding. De agent wilde zich overtuigen van de identiteit van deze man en riep hem aan, waarna de onbekende het op een lopen zette. Herhaalde waar schuwingen hadden geen resultaat en daarna trok de politieman zijn revol ver om een waarschuwingsschot te lossen. Hij moest daarvoor het spoor- talud opklauteren, waardoor zijn revolver afging en de kogel de vluch teling dodelijk trof. Uit het onderzoek bleek, dat het slachtoffer een ontvluchte patiënt uit een zenuwinrichting Gistermiddag heeft een zeer felle brand gewoed op de - Crailoose heide tussen Hilversum en Laren. Militairen hielpen er het blussings- werk. Naar schatting is ongeveer 15 a 20 ha heide verbrand. Omtrent de oor zaak tast men in het duister. Vijfhonderd tropische vissen, inclusief een „Siamese Vechter", die zo groot was, dat hij een privé tank kreeg, zijn gister door de K.L.M. naar Engeland gevlogen ter opluistering van de „Natio nal Garden Show", die zojuist te Londen is geopend. Zo zorgvuldig moeten deze vis sen behandeld worden, dat voor hun vervoer speciale tanks met verwarmd water gebruikt wer den. Door hun grote waarde worden ze dag en nacht bewaakt. De vissen komen van ver schillende tropische landen en werden zo lang in een verwarmd Amsterdams aquarium „bewaard", totdat zij hun reis konden ver volgen. Men verwacht, dat nog vóór het einde van de week een 1500 vissen naar Engeland zul len vliegen. Het officiële rapport over de oorzaak van de ramp met de „Franeker", waar bij 45 personen het leven verloren, zal binnen twee weken gereed zijn. Het radiologboek, de hoogtemeter en de snelheidsmeter, die uit het wrak van de „Franeker" zijn gehaald, zullen door de Indiase autoriteiten worden overhandigd aan de KLM-vertegen- woordigers te Bombay. De as van tien der bij de ramp om gekomen Amerikaanse journalisten is met een speciaal KLM-toestel te New- York aangekomen. In de parochiekerk van Fleetstreet, de Londense krantenwijk, is gister 'n rouwdienst voor de 14 met de „Frane ker" verongelukte Amerikaanse jour nalisten gehouden, die werd bijge woond door meer dan 50 vooraanstaan de journalisten te Londen en de Ne derlandse ambassadeur, jhr. Michiels' van Verduynen. Gandhi's zoon Deva- das Gandhi, directeur van de Hindus- tan Times, woonde de plechtigheid bij als vertegenwoordiger van de Press Trust of India. SLACHTOFFERS „ROERMOND" GEVONDEN. Italiaanse duikers hebben Donderdag uit de zee nabij Bari opnieuw twee slachtoffers van de ramp met de Roer mond naar de oppervlakte kunnen brengen. Eén van hen is het stoffelijk overschot van de heer Grandia, boord werktuigkundige. Van de 33 personen, die met de „Roermond" in zee stortten, zijn thans 27 stoffelijke resten gevonden. President Truman heeft medegedeeld dat met Britse en Canadese autoritei ten besprekingen zullen worden ge voerd over fundamentele kwesties, die verband houden met de politiek op lan ge termijn op het gebied van de atoom energie. Tijdens de centrale keuring van Gelderse stamboekmerriën, die Don derdag ter gelegenheid van het tien jarig bestaan van de afdeling Gelder land van de landelijke Vereniging tot bevordering van de Landbouwtuig- paardfokkerij op het landgoed Hoe- kelom te Bennekom gehouden werd, kreeg de expediteur Th. J. J. ter Heerdt uit Oud-Zévenaar van een achteruitslaand paard een trap in de borst, waardoor hij vrijwel direct overleed. Hij laat een vrouw en vier kinderen na. In diergaarde „Blijdorp" is het „vol verwachting klopt ons hart." Verleden jaar nam Bonzo er zijn intrek, een mannelijke orang oetan, die sindsdien in eenzaamheid zijn dagen sleet. Maar Donderdag is met de „Materam" van de Kon. Rotterdamse Lloyd ook moe der Jet aangekomen, met haar baby. Men fluistert nu van gezinshereniging want, zo redeneren mannen, die ver ondersteld worden het te kunnen we ten, die zijn in hetzelfde oerwoud ge vangen en aangezien de wetenschap heeft uitgemaakt, dat een mannelijke Weersverwachting geldig tot hedenavond: Wisselend bewolkt maar overwegend droog weer. Matige, tijdelijk vrij krachtige Westelijke wind. Ongeveer de zelfde of iets lagere temperatuur dan gisteren. LIET IS HELEGAAR niet leuk, als ze „moordenaar" tegen je roepen. Dat vond een aantal senatoren in het schoon Italië ook toen het hen tijdens een Kamerzitting overkwam. Dies gord den zij zich ten strijd en begonnen met inktpotten en stoelen te smijten. De boden trachtten de vechtenden te schei den, doch vonden plotseling een ver eend front tegenover zich en werden met de dossiers om de oren geslagen. Van een adempauze in de veldslag maakte de voorzitter gebruik om de vergadering te schorsen. Daarop sloeg de Eerste Hulp aan het verbinden Weest gerust, vrienden, ónze parlemen tariers zijn bezadigder! Onze Eerste Hulp-mensen doen werk van vreed zamer aard. Zij oefenen, waar zij maar kunnen. Een goede gelegenheid hebben ze in Den Haag bij een kwasi-bombar dement van het Oranje-hotel (het echte op de boulevard). De GG.D., de brand weer en de politie zullen een handje helpen. Als ge soms gedacht moclu hebben, dat alleen omroepers hun pre velementje in de microfoon maken, hebt ge het mis. Zaterdag wordt in het PTT kantoor te Amsterdtam het hon derdduizendste radiotelefoongesprek na de oorlog verwacht. Honderdduizend stemmen in de aether Is 't wonder, dat de golflengten in de knel komen? pOUDA zegt de bioscopen vaarwel De Goudenaren gaan stroopwafels eten en pijpen roken. Voor hen geen Mar iene Dietrich en Robert Taylor meer. niiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiniiiiiiiu De cinema's gaan op slot. Omdat de belasting te hoog is. Nog- een verhaal uit Gouda. Daar zullen de bezoekers van de Kaasmarkt voortaan kaas kun nen proeven. De buitenlanders zullen zelfs kaas kunnen kopen. De Goudse gesloten bioscopen mogen dan een pri meur betekenen, de kaas is het zeker niet, want in Alkmaar konden de lief hebbers verleden jaar al terecht. In de maand Juni werd door branden een schade aangericht van meer dan twee- en-een half millioen gulden. De rode haan heeft 32 maal victorie gekraaid. „Huh, en nou wilden we nét naar de C. A. Banok paan kijk»»". Twee personen perloren het leven, 22 werden gewond. In de Rotterdamse rechtszaal is drie kwartier lang het verloop van de zitting op een „wire- master" opgenomen. Straks zal de draad worden afgedraaid voor ooms- agenten-in-spe. Dan weten ze zo 'n beetje, hoe het bij een strafzitting toe gaat. £)ORPSBEWONERS met rieken en dorsvlegels beslopen het huis van een buurtgenoot in Borne. De man was met vacantie, maar in zijn woning brandde licht en dus moest er een in breker aan de arbeid zijn. Het bleef doodstil in huis en men kon de zenu wen horen gonzen van de spanning. Tot de oplossing kwam. De inbreker was de broer van de -heer des huizes die op de woning paste en de dorpelin gen voor kwaadwilligen aanzag. Geza menlijk heeft men enkele glazen gele digd op de goede afloop. Dit relaas zou niet compleet zijn, zonder een paar uitvindingen. Een Hollandse: Wie op een vacantietocht brood meeneemt, moet dat in plastic verpakken en niet in papier. Versheid ook na uren gega randeerd. zegt een huismoeder. En die kan het weten! En gelukkig ook nog "en Russische: Een derde deel van de wereld „van Alaska tot Australië", en ook het gróótste deel van het Zuidpool land is door de Russen ontdekt Dat zegt de Sowjet admiraal Joemasjof. En omdat die admiraal Is, kan-ie het ook weten! orang geen concurrent in zijn domein duldt, kan het haast niet anders, of ma Jet is mevrouw Bonzo en de jongeheer is Bonzo Jr. Vandaag wordt het drietal aan el kaar voorgesteld. Zal mijnheer dan zeggen, wij kennen elkaar al lang en zilte tranen van geluk schreien, of wordt het ruzie? Men is zeer benieuwd. Maar nog meer heeft de „Mataram" voor Blijdorp aangevoèrd, n.1. 13 Lam- pong- of klapperapen, die elkaar on derweg de ogen dicht timmerden, twee mannetjes van dezelfde soort, apart „verpakt", twee pythons, waar men op zee geen omkijken naar had omdat ze zich vóór het inschepen vol gevreten hadden, 15 gewone Sumatra-apen, twee stekelvarkens en twee varanen. Deze laatste waren in de Rode Zee uitgebro ken en gingen het schip bezichtigen, daardoor de bemanning de schrik op het lijf jagend, omdat ze als ze bijten een zwaar vergif afscheiden. De drijf jacht was niet gemakkelijk, maar met een zak over de kop en een touw aan de staart konden ze weer in verzeker de bewaren worden gesteld. Naar het ANP van de KNAC ver neemt, is het Zondagsrijverbod ook voor de Zondagen 7 en 14 Augustus a.s. niet geldig. In het kader van de audities door de huiscommissie voor buitenlandse zaken der Ver. Staten heeft de minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson ten gunste van het door de regering voorgestelde bedrag voor militaire hulp ge sproken. Hij verklaarde, dat „de vrije landen van West-Europa niet in staat zijn zich tegen een grote gewapende aanval te verdedigen". Dit feit, en ook het feit, dat de Sowjetunie zo'n groot leger op de been hield, maakte het noodzake lijk, dat het congres het program snel goedkeurde. Volgens Acheson moest de mogelijkheid van een „directe militaire aggressie" tegen West-Europa niet uit gesloten worden geacht. Als de politieke aggressie mislukt, zei hij, zijn totalitaire regimes dikwijls geneigd hun doel met militaire middelen te bereiken, vooral wanneer zij zien, dat doeltreffend verzet niet mogelijk is. Acheson zeide geen teken te bespeuren, dat wees op een afnemen van de aggressie-dreiging in West- Europa. Beknotting onverantwoord Acheson wees de bewering, dat het program kon worden beknot, van de hand. Hij zei, dat „met het oog op de militaire en politieke doelen, die moe ten worden bereikt", beperking van het program niet verantwoord is. De vrees, dat het program aanleiding zou kunnen zijn tot een internationale be wapeningswedloop of de Sowjetunie tot oorlog zou kunnen aanzetten, is on gegrond. Acheson trachtte punt voor punt de critiek te weerleggen, die door Con gresleden op het wapenprogtam is ge oefend. Omdat onze bronnen beperkt zijn, zei hij, is het nodig het grootste deel van de Amerikaanse hulp op Eu ropa te concentreren. Als de V.S. deze landen niet met hun herbewapening hielpen, zouden de latere kosten voor het behoud van de veiligheid van de V.S. aanzienlijk groter zijn. De Britse spoorwegmannen hebben besloten de regering aan te zeggen, dat zij over drie weken het werk zul len neerleggen als een loongeschil, waarbij 95.000 arbeiders zijn betrok ken, vóór die tijd niet is bijgelegd. Volgens de Britse wet moet een vakvereniging 21 dagen tevoren ken nis geven van een staking, om deze wettig te doen zijn. Als de minister van Arbeid in die periode niet interve nieert, is de vakvereniging gerechtigd, de staking te beginnen. Door het besluit van de vakvereni ging is in feite een langzaamaan-actie, waardoor de spoorwegen met algehele desorganisatie werden bedreigd, voor lopig afgewend. De troepen van Zuid-Korea, dat door de Amerikanen wordt gesteund, hebben Maandag een heuvel, 200 me ter ten Noorden van de grens met Noord-Korea, dat door de Sowjetunie wordt gesteund, veroverd. Men ver wacht thans een geregelde veldslag tussen Zuid- en Noordkoreanen, daar de Noordelijke troepen waarschijnlijk een poging zullen doen om de heuvel te heroveren. De verovering van de heuvel was in strijd met de orders van de president van Zuid-Korea, dr. Syngman Rhee, die heeft verboden, dat de Zuidelijke troepen de grens overschrijden. Vol gens de commandant van de Zuidelijke troepen, die de heuvel hebben bezet, was de verovering „absoluut noodza kelijk". Functionarissen van de ECA ver klaarden Donderdag te Washington dat de verstrekking van aankoop machtigingen waarschijnlijk Zondag na middernacht zal moeten worden gestaakt, tenzij de Senaat de ECA-be- groting voor 1949/50 goedkeurt, of het Congres het verlenen van een nieuw overbruggingsvoorschot toestaat. Op het ogenblik schijnt het twijfel achtig of de Senaat, die het begro- tingsontwerp ter heroverweging aan de begrotingscommissie heeft terug gezonden, dit ontwerp tijdig genoeg zal terugontvangen om nog vóór Zon dag een beslissing te kunnen nemen. Op de Maas nabij Blerick is de 10- jarige jongen van de familie D. van een vlot, waarop hij met enige vriend jes aan het spelen was, in de rivier ge vallen en verdronken. De politie on dernam dreggingswerk en met behulp van de wichelroedelooper W. vd Ven uit Baarlo, gelukte het om het slacht offer te vinden. Donderdagmiddag verdronk in de Maas bij Grave de 30-jarige B. Over- kemping uit Groenlo. Hij was de zwem kunst niet meester, maar gleed waar schijnlijk van het gladde talud in het diepe water. BEJAARDE MAN TE KOOG AAN DE ZAAN AANGEREDEN EN GEDOOD. Bij het oversteken van de Provincia- leweg te Koog aan de Zaan is de 70- jarige G. Spijker door een uit de rich ting Wormerveer komende auto gegre pen. De man werd met een beenbreuk en een hersenschudding naar het ge meenteziekenhuis vervoerd, waar hij in de loop van de nacht is overleden. Donderdag was een echte zonnedag waarbij de lopers in de morgen het geluk hadden onder bedekte hemel vast een lange route te kunnen afleg gen zodat zij, toen zij de omgeving van Groesbeek bereikten, de felle stralen van de inmiddels doorgebro ken zon beter konden doorstaan. Het merkwaardige verschijnsel deed zich voor dat er nu slechts 47 uitvallers werden geteld zodat er Vrijdag 693? de vierde dag konden beginnen. N* 6» toot* door da MaaavaUai maakten de wandelaars in Groesbeek een tweede Wijchen door. Het militai re Belgische muziekcorps speelde ook hier en het vrijwel voltallige NBVLO- bestuur met de dorpsautoriteiten wachtten de hoge gasten af: te weten generaal De Lattre de Tassigny en zijn beide adjudanten, de kolonels Beaufre en Mathot, benevens generaal Kruis en echtgenote. De buitenlanders hebben zich ook heden uitstekend gehouden. De En gelsen hebben tot dusver geen uitval lers, de Belgische militaire afdelingen evenmin. Ook de Fransen, Zweden, Noren en Denen zijn nog au grand complet.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1