Het vierde Wieringermeer-dorp 5 cheepvaartberichten De voornaamste taak van de Raad Een onderhoud met burgemeester Logger De Assemblee der Uno opent met gebed Eerste Kamer over de Centr. Veiligheidsdienst Nieuwe aardschokken in Ecuador Purmerender markt Inenten S//n Slems Marktberichten «OORD-HOLLAND beleeft In deze n tijden af en toe het experiment van de bouw van een geheel nieuw dorp. 0et eerste is geweest dat van Petten. Het oude Petten was, op het Ijjken- huisje na, door de Duitsers met de grond gelijk gemaakt en zo was het mogelijk een geheel nieuw dorp op te trekken, waarbij men niet werd gehin derd door overgebleven resten, die een beletsel zouden zijn geweest om het geheel een eigen stijl te geven. Het experiment, dat thans aan de orde komt, is het „vierde dorp" in de Wieringermeer. Ook hier kan van meet af aan worden begonnen met dit verschil ten aanzien van Petten, dat er nog nooit een dorp is geweest en dat er dus ook geen vroegere bewoners zijn, di*, gehecht aan het oude, de gang van zaken min of meer sceptisch volgen. De historie van deze nieuwe dorpen begint, anders dan met vrijwel alle andere nederzettingen het geval is, ge ruime tijd voordat met de bouw een aanvang wordt gemaakt. En zo heeft dit vierde dorp uit de Wieringermeer reeds een geschiedenis van enkele jaren achter zich, ook al is nog geen steen op dj andere gezet. Over deze geschie denis nu hadden we een gesprek met burgemeester Loggers, waarbij natuur lijk af en toe ook de naaste toekomst even om een hoekje kwam kijken. Reeds gedurende de onderwaterzet ting vias de vraag onder ogen gezien of de plaats van de drie dorpen, Wierin- gerwerf, Slootdorp en Middenmeer, die betrekkelijk dicht bij elkaar waren ge legen, in ieder opzicht bevredigend was gebleken. Ze waren practisch geheel van de aardbodem weggevaagd en het lag voor de hand, dat men zich de vraag stelde of voor de practijk een andere plaats van herbouw misschien een meer wenselijke zou zijn. Ten slotte zijn ze weer op dezelfde plek her rezen als voorheen, waarbij vooral de omstandigheid de doorslag gaf, dat men overal gebruik kon maken van de oude fundamenten. Men kwam evenwel tot de con clusie, dat een vièrde dorp wense lijk was en dit geprojecteerd werd aan de Oosterterpweg, hoek Noorderkwel- weg. Bij de uitvoering van het plan stelde men zich daarbij in de Wieringer meer op het standpunt, dat de tijd, waarin alles van rijkswege geschiedde, voorbij was. Voor vier jaar, toen de bele polder nog onder water stond, was er geen bevolking; het was onver mijdelijk, dat het rijk de leiding nam en voorschreef, wat moest geschieden. Op het ogenblik is er niet alleen weer een gezeten bevolking, aldus de burge meester, maar een sterk levende bevol king. Gemiddeld telt ieder gezin uit de Wieringermeer vijf leden, wat betrek kelijk zeer veel is, terwijl ook het cul turele leven op een hoog peil staat. Van overheidswege zag men dit in en zo was het de gemeente zelf, die zich in verbinding stelde met prof. Wieger de Bruin, ten einde in overleg met hem te komen tot een goed plan. Intussen zijn de oude dorpen geheel klaar gekomen. Bovendien zullen in Middenmeer aanstonds nog 40 woningen gereed komen, Wieringerwerf krijgt 50 montagewoningen, terwijl het voor 1950 beschikbaar komende bouwvolume zal worden benut om het bouwplan aan de Langeweg in Slootdorp te verwezen lijken. Met de stichting van het vierde dorp mag dan niet langer worden gewacht, want anders dreigt het gevaar, dat het, hoewel nuttig en nodig in de structuur van de gemeente, slechts als plan blijft voortleven en nooit werkelijk verrijst. Immers, omdat het verschil in com fort tussen de nieuwe nederzetting cn de besttaande kernen steeds groter zou worden, zou de animo om zich er te vestigen hoe langer hoe geringer worden. Daar komt nog bij, dat de vestiging van midden- standsbedrijven moeilijker zal worden, naarmate die in de bestaande kernen zich meer heeft vastgezet. In verband met een en ander ligt het in de bedoeling het hele bouwvolume, dat voor 1951 beschikbaar zal komen, te bezigen voor het nieuwe dorp. Aanvoer van gezouten haring Nu de haringvisserij met het z.g.n. drijfwant nog steeds schrale vangsten oplevert (immers er zijn nachten, dat meerdere loggers niet meer dan 6 k 7 kantjes per vaartuig vangen) zijn, zoals de vorige week reeds door ons vermeld werd, verscheidene loggers er toe overgegaan, eveneens de haringtrawl mede aan boord te nemen, waarmede overdag de visserij wordt uitgeoefend. Aangezien de haring, die met laatstgenoemd vistuig wordt gevangen, aan boord van de loggers eveneens grotendeels wordt ge kaakt en tot pekelharing wordt verwerkt, doet zich nu het geval voor, dat er door deze vaar tuigen thans twee verschillende soorten pekel haring -wordt aangevoerd, n.1. de gewone pekel haring, die met het drijfnet gevangen wordt en de z.g.n. „Trawl- of trek-pekelharing", die met de haringtrawl wordt buitgemaakt. En daar de pekelharing, die met het drijfnet ge vangen wordt, fijner van kwaliteit is, dan die van de z.g.n. „trawl- of trekpekelharing", zijn de prijzen hierdoor nogal verschillend. Zo waren de prijzen van de pekelharing te Katwijk verleden week Dinsdag o.a. als volgt: maatjesharing (drijfnet) klein f 52—f 67 per kantje; idem, (idem) groot f 29,30 f 39,90 per kantje; idem (trek) klein f37,20—f49,— per kantje; idem (idem) groot f 24,90—32,00 per kantje. Wat de aanvoer van gezouten (pekel- en •teurharing) haring in de week van 24 tot en met 40 Juli betreft, deze bedroeg, volgens de gegevens van de Dienst der Ned. Haringcon- tróle, in totaal 13.361 kantjes, w.o. zich 12.461 kantjes maatjes, 71 kantjes roile en 829 kantjes steurharing bevonden. Niettegenstaande de aanvoer van pekelharing het vorige jaar op dezelfde tijd, mogen wij, nu de z.g.n. „trawl- of trekharing" aan boord van de loggers, thans eveneens tot pekelharing wordt öba atp Iiq si ia)qoe na} ^CuSmqaq ooj Sou joj verwerkt, zeer zeker binnenkort een aanmer kelijk grotere aanvoer van dit product ver wachten. Hiermee is een van de belangrijkste taken aangegeven, waarmee de pas be noemde raad zich zal hebben bezig te houden. De gang van zaken, welke daarbij wordt gevolgd, doet in menig opzicht denken aan die, welke we reeds ten aanzien van Petten hebben leren kennen. Het uitbreidingsplan voor het vierde dorp, dat op het ogenblik nog r.iet is aangenomen en dat dus nog ge heim is, zal eerst in een besloten raads zitting ter sprake komen. Wanneer men daar practisch overeen stemming heeft bereikt, zal het worden voorgelegd aan de bevolking, opdat deze er kennis van kan nemen en even tuele bezwaren naar voren kan bren gen. Eerst dan komt het officieel in de openbare zitting van de raad, waarbij mag worden aangenomen, dat de ge hele raad er mee accoord zal gaan. Eén van de dingen, waarop we steeds proberen aan te sturen, is, zo zette de heer Loggers ons uiteen, dat plannen als deze met algemene of ten minste met bijna algemene stemmen worden rangenomen. Daartoe is men feitelijk moreel verplicht. Want het gaat hier om dingen, waaraan het nageslacht nauwelijks meer iets zal kunnen ver anderen en het zou verkeerd zijn, wan neer ze werden doorgezet tegen de wil van een grote minderheid. Wanneer men bedenkt, dat in Augus tus 1946 het werk in de Wieringermeer bestond uit puin ruimen, terwijl nu, in Augustus 1949, de drie oude dorpen weer geheel zijn herrezen, dan behoeft men er nauwelijks meer aan te twijfe len of 't „vierde dorp" zal. wanneer de tegenwoordige raad voorgoed uiteen gaat. werkelijkheid zijn geworden. De aanbeveling van Trygve Lie om elke algemene vergadering der Ver enigde Naties voortaan te beginnen en te beëindigen met een minuut stilte om de gedelegeerden in de gelegenheid te stellen te bidden of te mediteren, is door een speciale commissie van de algemene vergadering goedgekeurd. Geen lening aan Spanje De export-importbank heeft geweigerd een lening aan Spanje toe te staan, al dus heeft Herbert Gaston, de president van de bank, in de commissie voor het bankwezen van de Amerikaanse senaat verklaard. Gaston zeide, dat Spanje een algeme ne reorganisatie van zijn economie tot stand moest brengen „met vele verbete ringen en een program voor investerin gen op grote schaal" als het voor een lening in aanmerking wil komen. De Eerste Kamer heeft zich gister middag bezig gehouden met het voor stel tot het toekennen van f 215000 ten behoeve van de Centrale Veiligheids dienst. De heer Wendelaar (WD) merkt op, dat deze dienst als een blijvertje be doeld is en tegen een zodanig blijvertje heeft hij bezwaar. Het verzamelen van allerlei inlichtingen behoort tot de taak van het ministerie van justitie. Wat zegt de minister van justitie van dit geval en is de commissie-Lange- meijer gehoord? Het overdragen van deze taak aan binnenlandse zaken de natureert dit departement. In deze dienst, die z.L een Gestapo of Gepeoe zou kunnen worden, ziet spr. een hydra met zeven koppen. In han den van de regering zou deze dienst een gevaar kunnen worden. Spr. ver zoekt de minister niet buiten de Sta ten Generaal om de dienst over te brengen naar binnenlandse zaken, de dienst te omgeven door waarborgen voor de burgers, die beschermd moeten worden tegen geroddel, lasterpraat en chantage en tenslotte vraagt hij het be staan van de dienst te beperken tot de duur van het buitengewoon gevaar voor de staat. De heer Van Santen (CPN) ver klaart. dat de naam centrale veilig heidsdienst bij hem gedachtenassocia- ties met de „sicherheitsdienst" oproept. De heer P o 11 e m a (C.H.) vraagt of er meer niet-gepubliceerde Konink lijke besluiten zijn, zoals dat volgens hetwelk de Centrale Veiligheidsdienst is ingesteld. Hcre zou zo de Nederlan der de wet kunnen kennen? De taak omschrijving had men vertrouwelijk kunnen houden, doch het Kon. besluit moet z.i. openbaar zijn. De minister van algemene zaken, de heer D r e e s merkt op, dat het be staan van de dienst bij de wet is ge- sanctionneerd. De benamingen Gesta po en Gepeoe acht de minister mis plaatst daar de dienst geen executie ve bevoegdheid heeft. In het reeds vorige week door de aardbeving geteisterde gebied van Cen- traal-Ecuador hebben zich wederom aardschokken voorgedaan waardoor opnieuw paniek onder de bevolking ontstond. Bovendien ondervindt men overlast van Indianen, die pogen buit te halen uit de ruines der verwoeste steden. De luchtmacht is gisteren begonnen brandbommen uit te werpen over de geteisterde zones waar geen overleven den meer zijn, om aldus de lijken, die niet begraven konden worden, te doen verbranden. PURMEREND, 9 Aug. 1949. Aange voerd 701 runderen, waaronder 208 vette koeien, 11 stieren, 243 nuchtere kalveren, 600 schapen en 19 vette var kens voor de levering. 151 melk- en kalfkoeien 450—760, stug; 279 gelde- koeien 350580, kalm; 22 pinken 280 400, matig; 30 stieren 380—725, stil; 310 schapen en lammeren, resp. 5872 en 2844, matig; 42 bokken en geiten 10— 60, vlugger; 551 biggen 3560, iets be ter; 14 fokzeugen 275375, matig; 74 paarden en veulens, resp. 300670 en 90170, stug, alles in guldens. 2400 oude kippen en hanen: rood en wit f 1.75—f 2, 1800 blauwe f 2—f 2.20; 13100 jonge hanen, rood en wit f 2 f 2.25, 10"9 blauwe f 2.80f 3, alles per kg; 1000 jonge hennen f 3f 5, 1100 eenden f 1.50f 2 en 400 konijnen f 0.50 f 5.50, per stuk. 3000 kipeieren 12 12V« cent en 1500 eendeieren 88V* cent per stuk. Wanneer men Dinsdagmorgen op de de markt keek, zou men allicht het denkbeeld opperen, dat ook de vee houders in de vacantiedagen waren, d .ar er op de verse melkkoeienmarkt de eerste paar uren niets gebeurde. Later werd het wel iets beter maar het bleef tot het einde daar een stugge boel en niet alles werd dan ook ge plaatst. In de geldekoeien was wel iets meer te doen. maar het bleef toch ook een kalme boel. Met de besten ging het nog wat en deze blijven dan ook vrij wel prijshoudend. De levering van vette koeien was belangrijk groter dan de vorige week. Men kon ook op de stierenmar.jt zien, dat we weer in de tijd komen dat de stierenhandel weer iets aantrekt, daar er een flinke keuze was, maar de kooplust was nog niet groot. Ook voor de pinken was nog weinig liefhebberij. Op de wolveemarkt scheen het in de vroegte iets beter te lopen, maar dit was maar van korte duur daar het al heel «gauw weer een stille boel werd, waardoor dan ook de meeste schapen bij de levering terecht komen, die daarvan profiteert. Ook met de lammetjes vlotte het niet best. Er werd ook niet meer naar de ooitjes gezocht, zodat het prijsverschil niet zo groot meer is. Op de bokken- en gei tenmarkt was het vlugger, waarschijn lijk door het kleine aanbod. Ook met de biggen ging het iets vlotter, waar door dan ook de prijzen iets vaster waren. Enkele heel zware dieren kon den flink boven de f 70 opbrengen, maar de afloop was weer iets stugger. Ook met de fokzeugen ging het een kalme gang. Op de paardenmarkt was het weer geheel mis. daar ook de doders minde actief waren. De pluim- veemarkt was heel druk. Vooral de blauwe slachthaantjes waren goed ge vraagd maar met de konijnen wil het nog niet vlotten. III. „Waar moeten we nou naar toe?", zegt een recruut in burger tegen een soldaat in uniform. „Subsistenten-compagnie, trap op, wachten op de dokter, de rest zie je vanzelf, hij heeft 'n platte pet op". De Subsistenten-compagnie beukt een mars-militaire op de trommelvliezen van het zoekende recrutendom. Er waait heel wat kazernestof op alvorens we de trap van de „Sub" nemen. „Wat moeten we nu eigenlijk bij die dokter doen?" waagt iemand te vragen. „Pokken", zegt de Mo- kummer, „hij heb het mezelf net verteld". In de gang zweeft de koelte over de stenen vloer. De deur met „Ziekenkamer" doet 't 'm. Daar huist het. Na een kwartiertje komt het er uit „Jon gens, ga maar weer zakken, de dokter moet eerst nog eten". Het zakt. Na anderhalf uur klimt het weer. Voor die ene deur. Twee maal gaat die open en twee maal rekken boordjes. Door de rap kleiner worden de deurspleet ont rolt zich een ledikant met daar bovenop tien matrassen gestapeld. Als elfde ligt een sergeant blauwe lucht uit te blazen. Het kan niet uitblijven. „Denk je om je rug en zal je niet vallen", brult het uit de gangmassa die ene man toe. De ene man zegt dat hij er ook niets aan kan doen want hij moet ook wachten. Dan flonkert er een ifter. „Tien man bovenlichaam bloot". Er zijn er honderdtien. Duwen, drukken, tien er uit. In de kamer met matrassen en met de sergeant „Wat moet er nu ge beuren?" „Staat in je zakboekje, inenten tegen pokken, zal je kermis van beleven. Toen ik nog recruut was...." Het verhaal is ontstellend. Het zijn de details die bibberingen bezorgen. „Jullie worden allemaal harstikke be- sjokke van die pokken, let maar 's op". Er is weinig tijd om deze veelzeggende woorden te over wegen. Het flonkert in de deur opening. „Vooruit mannen, mee naar de volgende kamer". Mensen zonder blote hakken op de gang een doorgang. Het kietelt en klapt verleidelijk op blote ruggen. Er kruipgn veel „donder op 's" door de gang. Dan de kamer. Vier mannen aan tafeltjes, papieren in de derde macht. Het wisselt pa pieren. Doorlopen. Het vertrek is klein met veel witte harmonica schermpjes. Op een kruk zit iemand met een stokje in de hand, waaraan een bruin kwastje. Daar moet de rij voorbij. De man zit rechts maar moet de linkerarm hebben. Dus draaien. Dan die arm vastpakken en wat krijgen we danHet is maar gewoon jodium-tinctuur en geen salpeter of zoutzuur dat hij op de boven arm veegt. Dat sterke vertellen ook van die ouwe krijgshelden.... Misschien zitten er tien man in de kamer, maar wie de dokter is weet ik nog niet Is ook verdraaid moeilijk uit te zoeken als iedereen in blauw is en je geen streep van een balk kan onderscheiden. Weer formulieren, dan achter 't scherm. „Kom maar eens even hier met die arm. Zo.... ja.... verdikkie hij wil er niet in. Heb je gewapend beton in die takels zitten?" Met een handje-over-beweging pro beert de dokter een injectienaald in m'n soepele vlees te priemen. Gaat niet makkelijk, maar dan knarst het De zuiger in de glazen koker drukt geel vocht in m'n corpus. „Moet die hele emmer er in?" ontvalt me bij het zien van dit droogmakings-proces. Het schijnt niet te moeten, want de indringer wordt uit m'n arm ge haald „Zo, dat zit er weer in", is des dokters klare bescheid. Een volgende dokter neemt de rechter arm voor z'n rekening en geeft twee kleine kerfjes met een pen netje. „Doet u een beetje voor zichtig, want ik heb last van hooi koorts", kreunt een geplaagd re cruut achter me. K.L.M. HEROPENT HAAR VLIEGDIENST OP DJOKJA Heden heropent de K.L.M. de re gelmatige dienst op Djokja via Sema- rang. Deze lijn wordt gevlogen op Dins dag, Donderdag en Zaterdag. Letterkundige -verschijningen: VACANTIE LECTUUR Het is nu eenmaal gewoonte, om on der „vacantie-lectuur" te verstaan min of meer luchtige boekjes, die men zon der veel inspanning kan lezen en waar in men veel vermaak kan scheppen. Ze moeten liefst van een beknopt, handig formaat zijn, dat men gemakkelijk in de zak kan steken op een wandeling naar het strand of door de bossen, en ze moeten liefst niet zo kostbaar zijn, dat men er hartzeer over heeff wan neer men ze ergens vergeet, of wan neer ze door een zomerse regenbui be dorven worden. Natuurlijk er zijn ook degelijke, ernstige mensen, die hun vacantie nu juist dé tijd vinden om hun klassieken eens op te frissen, die met hun Sha- kespeare, hun Goethe, zelfs met hun Homerus of Vergilius (die trouwens ook allemaal wel in zakformaat te ver krijgen zijn) de vacantie in gaan on der de leus, dat ze nu eindelijk eens tijd hebben om zich daarmee te ver kwikken, en die de flodderboekjes en detective-verhalen zelfs maar liever (indien zij ze lezen) voor de gewone avonden in hun werkzaam leven bewa ren, omdat ze dan toch te moe zijn om zich aan zwaardere kost te wagen. Maar wat onze stationskiosken zo bont maakt, en wat door de verstan dige boekhandelaren thans eên beetje vooraan in de étalages wordt gescho ven, dat is die massa van luchtige lec tuur welke door de overgrote meerder heid als speciaal geschikt voor de va cantie wordt beschouwd. Al even wel bedriegt de schijn soms ook hier. Het kan de haastige koper van zo een boekje-voor-in-de-trein overkomen dat hij wanneer straks de volte in de Diesel het hem tenminste mogelijk maakt, bij zijn zakken te komen en het er uit te halen ontdekt, toch wel wat anders dan zo'n flutterig tijdpasserinkje te hebben gekocht. Want enige grote uitgevers zijn bij elkaar gestapt (x) en hebben uit hun fondsen de gretigst ge kochte „best sellers" bij elkaar gedaan om er, wat men vroeger plechtig „een bibliotheek" noemde en thans exacter als „een reeks" betitelt, van te maken. Zij redeneerden, dat zij allen onder hun uitgaven wel enige boeken hadden die zeer in het bijzonder de publieke belangstelling hadden getrokken, en dat het niet onaardig zou zijn, die nu eens samen te doen in een uniforme uitgave tegen een uniforme prijs. De wijze van uitvoering moest die band jes dan het uiterlijk van de hierboven genoemde „vacantie-lectuur" geven en de prijs f 1.90 moest die illusie helpen versterken. En nu weten we zeer wel, dat het feit, dat een boek druk verkocht wordt, nog volstrekt niet waarborgt dat het ook een wezenlijk „goed" boek is. en we willen ook in het geheel niet be weren, dat alle boeken welke tot dus ver in de Atlas-Reeks, zoals deze nieu we uitvinding heet, verschenen op een gelijk hoog peil staan, of zelfs dat een enkel ervan op een bijzonder hoog peil zou staan, maar over het algemeen is deze serie toch wel aantrekkelijk en ze brengt enkele goede dingen in de her- innring terug. XXX Daar is in de eerste plaats Droom koninkje van Herman Heijermans. Na tuurlijk heeft men wel eens gedaan, alsof het oeuvre van deze in 1924 overleden auteur „zijn tijd gehad heeft" zoals het r^eeste werk van de Neder landse realisten, maar dit fijne het een tikje sentimentele boekje over het leven van het mismaakte Koertje met zijn grote fantasie laat zich toch nog altijd goed lezen en men kan slechter keuze doen dan dit om het contact met Heijermans te vestigen of te hernieuwen. Van de Nederlandse romans in de Atlasreeks is Droomkoninkje het beste, maar in de gegeven omstandigheden indien men zich in zijn vacantie ook nog met Indonesische aangelegenheden wil bezig houden (al hebben die op het verre verleden van Coen's tijd betrek king kan Vrouwen naar Jacatra van A. den Hertog geen slechte keuze ge noemd worden. En dan prijkt ook nog in deze reeks Janmaats en Sinjeuren van de gemakkelijk schrijvende K. Norel, dat ook al met de vestiging van ons koloniale rijk te maken heeft, al speelt het verhaal dan in Amsterdam. Norel heeft een vast publiek, dat on getwijfeld met genoegen dit boek in zijn nieuwe, goedkope, uitvoering zal begroeten, en dat zich eerder aange- troken dan afgestoten voelt door zijn wel wat simpele ferme-jongens-stoere- knapen-aanpak der problematiek van zijn sujetten. Chinese Handwassing is de naam van een Chinese wasserij in het Antwerpse havenkwartier, waar allerlei andere zaken dan het behandelen van vuil linnengoed worden bedreven en die mr. A. Roothaert het middelpunt laat zijn van een detective-geschiedenis waarin zowel vermiste, diamanten als een handel in blanke slavinnen een rol spelen, zodat de liefhebber dubbele waar voor zijn geld krijgt. Met De Bridgeclub van Oom Sorry compareert F. de Sinclair in de reeks, wat ons eigenlijk een beetje verwon dert, want de humor van deze soort had, dacht ons, zijn tijd nu toch wél gehad, al willen we eerlijk bekennen in jonger en onschuldiger jaren ons heus wel met De Sinclair vermaakt te hebben. Heel dikwijls getuigen buitenlandse romans van een, zo niet hoger, dan toch breder visie op de problemen die een mensenhart beroeren kunnen, of die zelfs een hele samenleving raken. Zo is het met de vertaalde romans in deze Atlas-reeks ook. Carrière van Ference Körmendie is een boek van gans andere allure dan de hiervóór be sprokene. Het is een drama van ont wortelde jeugd na de vorige oorlog, en dan speciaal van de Boedapester jonge mensen die aanzienlijk meer élan. maar beduidend minder doorzettings vermogen hebben dan de nuchterder Noorderlingen. Het boek is Körmen- die's grootste succes gebleven, en het merkwaardige is, dat men het na de laatste oorlog toch nog altijd met be langstelling leest en er zelfs de pijn lijke sensatie bij op doet, dat er, on danks alle goede wil en alle nobele voornemens, na twee oorlogen toch niet zo heel veel veranderd is in de psyche van de mens behalve dan mis schien, dat de Nederlandse jongelui van thans wat meer op de Boedapester gedesillusionneerden van destijds zijn gaan lijken, hetgeen men kwalijk een vooruitgang kan noemen. Ook Twee Levenden en een Dode van S. Christiansen is een boek met vaart en vol verrassing en al moge Drie Kameraden niet de beste schep ping van Remarque zijn, ook dit boek van de vorige na-oorlogse periode heeft aan het huidige geslacht iets te zeggen. Chirurg van de Italiaanse professor Majocchi zal menigeen misschien wat te eenzijdig medisch georiënteerd zijn en wat al te veel ziektegeschiedenissen bevatten. Hoewel, wanneer men nagaat hoe graag allerlei mensen van hun eigen ziekten verhalen, dan behoeft het minder te verwonderen, dat dit boek, dat overigens een scherpe reeks beelden uit het leven van een chirurg geeft, zo'n succes gehad heeft. Tenslotte brengt de reeks Uit de Wereld van het Onbewuste van Phyl- lis Bottome, die beroemdheid verwierf met haar werk In de Smeltkroes, en zich-hier met de geestelijke wisselwer king tussen dokters en verpleegsters enerzijds en verpleegden anderzijds in een krankzinnigengesticht bezig houdt. XXX Maar van Phyllis Bottome is toch nog een beter en gaver boek verschenen in een andere reeks, n.1. de Pyramide-zak- ïomans, welks de uitgeverij De Drie hoek te 's-Graveland de wereld in stuurt. De wijze van uitgave is vrijwel gelijk aan die van de Atlas-reeks, de prijs is echter lager, n.1. f 1 en als de Driehoek al zijn plannen uitvoert, dan zal men er te kust en te keur kunnen gaan, maar voorlopig bepaalt de on derneming zich hoofdzakelijk tot de tectiveverhalen, „thrillers" e.d., met een opzet die men maar niet op de ke per moet beschouwen wanneer men wat nuchter-critisch is aangelegd en al gauw vindt, dat al die omhaal en grie zeligheid tamelijk overbodig of onlo gisch zijn maar waarin een kinderlijk gemoed toch veel vermaak schijnt te scheppen, omdat er zo veel te grieze len valt (Wat ons betreft: het begin en het einde van alle wijsheid op hef gebied van thrillers worden nog altijd gevormd door de Hond van de Baskervilles. maar Sherlock Holmes is, menen we. uit de mode). Van wat De Driehoek ons zond lo pen twee boeken er uit. Langs de We gen, dat bewijzen komt dat Stijn Streu- vels het nog altijd doet, en Puinpi- raatjes van Phyllis Bottome. Wie be hoefte aan „thrillers" heeft, zou die per slot met het boek van Phyllis Bot tome kunnen bevredigen, met dit on derscheid, dan, dat haar verhaal op pijnlijke werkelijkheid berust, n.1. het lot van kinderen in het gebombardeer de Londen. Zo langzamerhand begint het wel door te dringen, wat de Brit se hoofdstad gedurende de maanden van wat de Engelsen de „Blitz" noe men, de geconcentreerde Duitse lucht aanvallen, te doorstaan heeft gehad. Hoe meer men zich daarin verdiept, des te groter wordt de eerbied voor het stugge Britse uithoudingsvermo gen, maar zoveel te groter wordt ook de belangstelling voor die bijzondere eigenschappen waarover dit merk waardige ras moet beschikt hebben om in die hopeloos schijnende tijd, toen Engeland alleen tegen de halve wereld moest vechten, de kop ervóór te hou den. Men zou daar lang en breed over kunnen filosoferen, maar men kan ook dit boekje lezen, dat alleen maar vertelt over enige volkskinderen, die midden in die puinchaos dreigen te verwilderen, maar die toch het in stinct van de goede weg behouden Wil men in de beschrijving der reac ties van de dappere kleine Ben Bar ton en zijn wat oudere vriendinnetje Emmie Corrigan op de afgrijselijke bombardementen, welke laatstgenoem de zelfs met één slag van haar niet zeer sympathieke familie berooft, een kleine overmaat van sentimentaliteit zien? Het zij zo; een dergelijke senti mentaliteit is één der bouwstenen van de Britse onverzettelijkheid geweest. In elk geval het is een mooi'en dik wijls fijn boekje. De vertaling van J. Ernst vormt een gunstige uitzondering op de grotendeels slechte, anonieme, vertalingen der andere werkjes in de reeks. Voor het cockney der Londena- ren vond hij een nogal geslaagd equiva lent en voor het overige blijkt Ernst Engels enNederlands te kennen. Volledigheidshalve noemen we nog even de titels der andere boeken van de Pyramide-reeks, welke ons werden gezonden. Claude Houghton: De dodende Droom, mysterieverhaal; Mary Collins: De Mist komt op, mysterieroman; Norman Deane: De Lamme, spionnageroman; John Creasy: Het Dal der Verschrik king. spionnageroman; Margot Bennet: Waar bleef het Visje? humoristische speurdersroman. Wat Querido al lang geleden met zijn Salamanderreeks begon, wordt dus nu door een aantal andere uitgevers voort gezet: het brengen van een goed en goedkoop boek. Maar het gemiddelde Salamander-peil hebben deze series toch over het algemeen niet, en spe ciaal De Driehoek dreigt toch wel erg af te glijden naar het populaire in de verkeerde zin. W. E. (x) Het zijn: H. W. J. Becht, Amsterdam; A. W. Bruna en Zoon'i Uitgevers-Mij., Utrecht; Van Holkema en Warendorf, Amsterdam; A. W. Sijthoffs Uitgevers-Mij., Leiden; A. M. C. Stok, ZuHhollandse Uitgers-Mij., Den Haag. Correspondentie-adres: Brigittenstraat 7, Utrecht NOORDERMARKTBOND, 10, Aug. Aangevoerd 58000 kg aardappelen: Eer stelingen 7.60—8.50, rode eerstelingen 9.10, eigenheimers 6.807.40, blauwe Eigenheimers 6.707.10. Bintje 6.90. Be velanders 5.606.70; 24000 kg Slabonen 27—38; 14000 kg Rode kool 5.50—5.90; 34000 kg Witte kool 9.50—9.60; 2000 kg Gele kool 5—5.30; 1000 kg Bieten I 5; 150 kg Zilvernep 2527; 600 kg Slabo nen 2744. LANGEDIJKER GROENTEN CEN TRALE. 33000 kg. aardappelen, Eer stelingen 88.40, bl. Eigenheimers 7.30 —7.60, 20.000 kg. witte kool 7.40—11.20; 50.000 kg. gele kool 5—7.90; 100.000 kg. rode kool 5.505.70; 9000 kg. slabonen 28.60—33.50. WARMENHUIZEN, 10 Aug. - 116.900 kg aardappelen: Schotse muizen 8,90—9,40 Neer- 1 anders 6,90, Eigenheimers 6,40—7,30, Bintjes 7,20—7,90, Koopman, blauwe 7,20, Bevelanders 6,40; 1300 kg rode kool 5,50; 1300 kg witte kool 7,90—9,20; 6150 kg slabonen 28—34. OBDAM, 10 Aug 1949. Eerstelin gen 6,307,60; Geelblom 6,90; Eigen heimers 6,307; slabonen 2035. Amstelkerk, 9-8 van Tacoradi naar Port Bouet - Annenkerk, R'dam—Brisbane, 9-8 te Cochin - Bloemfontein, 9-8 van Hamburg naar A'- dom Ena (t), 9-8 v. Suez te Abadan Groote- kerk, 9-8 van Beira naar Mozambique He- cuba, San Juan—A'dam, 9-8 v. Ponta der Gada - Hilversum, 9-8 van Gdynia naar Nederland Hugo de Groot, 11-8 van Durban te Lo- renzo Marquez verwacht Java, A'dam—Java, passeerde 9-8 Gibraltar. Johan van Olden- barnevelt, 10-8 van Soerabaja te Batavia Jobshaven, 10-8 van Vlaardingen te Barry Leuvekerk, ft'dam—Calcutta, 9-8 van Bom- ba> Loppersum, 9-8 van R'dam te Bagnoli - Linge, 9-8 van Setubal naar Vlaardingen Madoera, 10-8 van Batavia te Cheribon - Ma- noeran, 10-8 van Singapore te Manilla Mar- pessa (t), Tripoli—Havre, passeerde 9-8 Gi braltar Muiderkerk, 7-8 van Matadi te Loan- du Oranje, Batavia—A'dam, passeerde 9-8 Minicoy Parkhaven, La Plata—R'dam, 9-8 van Lissabon Roepat, 9-8 van Soerabaja te Batavia Sibajak, R'dam—Batavia, passeerde 9-8 Socrota Sloterdijk, Java—New York, pas seerde 9-8 Gibraltar Socrates, Curagao—Ant werpen, passeerde 9-8 Lizard Tarakan, 9-8 van New York naar Philadelphia Tawali, Java—A'dam, passeerde 9-8 Malta. Tosari, R'dam—Java, 10-8 te Penang Waterland, Buenos Aires—A'dam, 9-8 te Santos Willem Ruys, Batavia—R'dam, passeerde 9-8 Malta Zonnewijk, 9-8 van Mombassa naar A'dam via Suez. Abbekerk, Biisbane—R'dam, 10-8 te Antwer pen. Modjokerto, R'dam—Java, passeerde 9-8 Point de Galle Nieuw-Amsterdam, R'dam— New York, 9-8 850 mijl oost-noord-oost Kaap Race Nigerstroom, A'dam—West-Afrika, 9-8 van Antwerpen Prins Willem V, 9-8 van Chicago te Montreal Tero, Buenos Aires— R'dam, passeerde 9-8 Fernando Noronha Tjibodas, 9-8 van Singapore naar Port Swetten- ham Van Riemsdijk, 9-8 van Singapore naar Penang Volendam, Quebec- R'dam, 9-8 150 mijl west Lands End Weltevreden, New Vork—Java, passeerde 9-8 Kaap Bon Wester- clam, 9-8 van New York naar Baltimore. Alpherat, New York—Buenos Aires, 9-8, 17 uur, van Recife Andijk, 10-8 van A'dam te Schiedam Axeldijk, 9-8 van R'dam te Bre- men Dalerdijk, 8-8 van Seattle naar Port land Or. Volendam, 11-8, ca. 10 uur, van Quebec te R'dam verwacht. Alamak, 10-8 van Antwerpen te Narvik Arendsdijk, 10-8 van Baltimore naar Norfolk Cottica, 9-8 van Trinidad naar Paramaribo Delfshaven, Casablanca—Havre, passeerde 9-8 Kaap St. Vincent Delft, 10-8 van Arica te Antofagasta Dordrecht (t), 10-8 van Lagos naar Dakar Haarlem, 9-8 van Punta Cardon naar San Juan Madoera, 11-8 van Cheri bon te Semarang verwacht Mariekerk, R'dam —Japan, 9-8 van Genua Meerkerk, Japan— R'dam, 10-8 te Suez Polyphemus, A'dam— Java, passeerde 10-8 Kaap Roca Rotti, 11-8 van Kundla te Bombay verwacht Sarpedon, 10-8 van Puerto Plata te Baltimore Sing- kep, A'dam—Makassar, 10-8 van Suez Stad Arnhem, Casablanca—Vlaardingen, passeerde 10-8 Kaap St. Vincent Sluyvesant, 9-8 van Cartagena naar Aruba - Tarakan. 10-8 van New York te Philadelphia - IJsel, 9-8 ran New Orleans naar Puerto Cabello.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 5