Kort Bestek Hasjem Pasja vormt een nieuwe Syrische regering De eerste informele bijeenkomst voor de R.T.C. Churchill schouder aan schouder met Franse natie VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Westduitse verkiezingsuitslagen overeenkomstig de verwachtingen Majoor Flinterman record verbetert hoogte- Dinsdag 16 Aug. 1949 74e Jaargang No. 10659 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Meningen over de staatsgreep Westberlijnse spoormannen op grote schaal ontslagen Een speelzaal in Scheveningen Bosbranden in Frankrijk CONDUCTEUR VAN AMPHIBIEVAARTUIG VERDRONKEN Ongeval te Bergen aan Zee Voorbereidende bespre kingen begonnen Mao Tse Toeng overleden? Gloster Meteor steeg ruim 14 kilometer Eén dode bij relletje te Karatsji Fruitexport per vliegtuig naar Engeland Zeventien varkens levend verbrand Een ontroerd staatsman ereburger van Straatsburg Vertrek van Dr. Baruch aanstaande Oplichting met vals bankbiljet BUREAU: Koningstraat 7880 Uen Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A KAPTEIN Directie: j BIJLSMA en C KRAK TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. Kleine advertenties „.Juttertjes" tot 15 woor den f Lelk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal f 4.— nij vooruitbe taling, plus incassokosten Adenauer kabinetsformateur? De Westduitse verkiezingen hebben, geen verrassingen opgeleverd en globaal is het voornaamste resultaat, dat in de lijn der binnenlandse Duitse politiek niets veranderen zal, >u een eigen Duitse regering gevormd gaat worden. De vrij algemene verwachting was reeds vóór de verkiezing, dat deze geen grote wijzigingen zou brengen ten aan zien van de onderlinge sterkte der lei dende partijen en dat slechts voor de liberaal getinte vrije democraten en enkele rechtse groepen winsten te be halen zouden zijn. Deze verwachting, alsmede die, dat de communisten door de Russische po litiek inzake Oost-Duitsland, opnieuw hun positie zouden zien afbrokkelen, is volledig bewaarheid. De liberale groep heeft meer dan een millioen stemmen gewonnen in vergelijking met de twee a drie jaren geleden gehouden plaat selijke verkiezingen. Zij is de derde partij geworden en heeft daarmee ook haar positie versterkt in haar bond genootschap met de Christelijk-demo- oratische Unie. Het is bij voorbaat zeker, dat dit bondgenootschap in de eerste West- Duitse regering zal worden voortgezet, hoewel in cultureel, politiek en school politiek opzicht de gezichtspunten de zer partijen ver- uiteenlopen. De bondsdag. De nieuwe Bondsdag, die uit 402 le den bestaat, zal zeven September te Bonn bijeenkomen om een kabinetsfor mateur aan te wijzen, doch men kan bij voorbaat aannemen, dat daartoe dr. Adenauer, als de leider der grootste partij, de C.D.U., zal worden gekozen. Doch zelfs de versterking van de li berale bondgenoot kan Adenauer geen meerderheid bezorgen zonder derden in de coalitie te betrekken. De kabi netsformateur zal naar alle waarschijn lijkheid bouwen op samenwerking met de Beierse partij, die zeer sterke Beier se zelfstandigheidsgevoelens vertegen woordigt doch verder Als regerings partner zeer wel acceptabel is. Dit brengt met zich mede, dat een Christelijk-liberaal Westduits kabinet zich onafhankelijk zal kunnen maken Van de rechtse groepen. De vrees, dat deze rechtse groepen een krachtige positie zouden kunnen gaan innemen, is dus niet geheel be waarheid. De communisten hebben een aanzien lijke achteruitgang geboekt, wat geen der waarnemers hier verrast heeft. Hun verlies komt neer op een achteruit gang van welhaast vijftig procent. Ook in dit opzicht hebben de verkiezingen dus nauwkeurig de tendenties gevolgd, die in geheel West-Europa te bespeuren zijn. Amerikaanse meningen. De Amerikaanse hoge commissaris, John McCloy, zeide, dat de resultaten „zeer bevredigend" waren. Meer dan 70 van alle kiezers had zijn stem uit gebracht. McCloy wenste de bevolking van West-Duitsland namens de V. S. geluk „met het bewijs van goede bur gerzin" dat zij geleverd had. Hij zegde zijn steun en medewerking toe aan de nieuwe vertegenwoordigers van het Duitse volk in hun uiterst gewichtige taak. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken prijst in 'n officiële verklaring de uitslag van de verkiezin gen als „een overwinning voor de ge matigde groepen", die de communisten in West-Duitsland achteruit zetten tot een „splinterpartij", 't Ministerie prijst het hoge stemcijfer en de tegenstand der kiezers tegen „aanvallen dei- uiterste fracties van rechts en links". Het Ministerie beschouwt de uitslag als „een bewijs van bet herstel van de j normale democratische gang van zaken na een onderbreking van 16 jaar". Een katholieke priester te Esslingen die als onafhankelijk candidaat gekozen werd voor het Duitse parlement en een vereniging van oorlogs-gedupeerden en vluchtelingen vertegenwoordigt, mag van zijn bisschop de zetel niet aan- vaarden in verband met de bepaling waarbij het priesters verboden is zich met politiek bezig te houden. De definitieve uitslag. De definitieve uitslag van de Zondag gehouden verkiezingen voor het West duitse parlement luidt, wat de zetelver deling betreft, als volgt: christen-demo eraten 139, sociaal-democraten 131, vrije democraten (liberalen) 52, communis ten 15; Beierse partij 17, Centrum-partij 10, economisch-herstelpartij 12, Duitse partij (uiterst rechts) 17; Duitse rechtse partijen (ultra-nationalistische conser vatieven) 5 Zuidsleeswijks Verbond (pro-Deens) 1; onafhankelijken 3; radi caal-socialistische vrijheidspartij geen; Bremense democratische volkspartij geen; evangelische volksgroep geen; Rljns-Westfaalse volkspartij geen; Ar beiderspartij geen. Totaal 402 zetels. Van de 31.179.422 stemgerechtigden hebben 24.490.752 hun stem uitgebracht. De Bundestag (Tweede Kamer) telt 402 zetels. Volgens een woordvoerder van de niet-communistische Berlijnse spoor- liedenbond heeft de onder Sowjetcon- trole staande directie van de Berlijnse spoorwegen honderdtwintig Westber lijnse spoormannen ontslagen en wordt deze week het ontslag van nog veer tienhonderd anderen verwacht. Het ontslag werd gegeven zonder opzeg termijn of opgave van redenen. Vorige week zou de spoorwegdirec tie hebben aangekondigd, dat om eco nomische redenen het personeel in Westberlijn ingekrompen zou moeten worden. In opdracht van de Portugese Posterijen worden bij de grafische Inrich ting N.V. Joh. Enschedé Zn. te Haarlem een millioen postzegels ver vaardigd, n.l. 500.000 exemplaren van 1 Esc. in roodachtig bruine kleur en 500.000 van 5 Esc. in bronsgroen. Een handgraveur bezig met het maken van het oorspronkelijke zegelplaatje. De heer Max Rossler uit Monaco vertoeft op het ogenblik in ons land, waar hij besprekingen voert over een mogelijke samenwerking tussen zijn exploitatiemaatschappij te Monte Car- lo en een Nederlandse onderneming. Dit is voor het eerst in de geschiede nis van Monte Carlo dat meri van daaruit zijn zakelijke voelhorens naar andere landen uitstrekt. De heer Rossler vertelde tijdens een persconferentie, dat hij met de directie van Casino te Scheveningen een over eenkomst heeft getroffen om te zamen een concessie voor de exploitatie van een speelgelegenheid aan te vragen. De exploitatie hiervan zou onder auspi ciën van het bedrijf te Monte Carlo geschieden. De onderneming zelve zou vrijwel geheel in Nederlandse handen blijven. KONINGIN ONTVING SULTAN VAN PONTIANAK Koningin Juliana heeft gistermiddag Z. H. Hamid II, Sultan van Pontianak, op het paleis Soestdijk in audiëntie ontvangen. De Franse pc re maakt melding van vele bosbranden in het departement Gironde. De prefect heeft de burgers verzocht de brandweerlieden en mili tairen de helpende hand te bieden bij het blussingswerk. Talrijke dorpen en boerderijen worden door het vuur bedreigd. De bewoners zoeken een goed heenkomen, gewaarschuwd door klokgelui en sirenes. Vele huizen en 20.000 ha bos zijn de laatste weken in vlammen opgegaan. Gistermiddag is de conducteur van *en amphibievaartuig, dat plezier tochtjes onderneemt langs de kust vanuit Bergen aan Zee, toen het vaar tuig ongeveer 500 meter uit de kust was, over boord gevallen en verdron ken. De conducteur, de 19-jarige Amster dammer F. van H., liep langs de rai- ling van het vaartuig naar voren en greep de vlaggemast, die afbrak, Waarop de jongeman, die niet kon 'wemmen, in zee viel. De bestuurder van het vaartuig sprong hem onmid dellijk na maar toen de drenkeling ïich in zijn angst aan de redder vast- Sreep, moest deze, om zelf niet te verdrinken, de drenkeling loslaten. Men slaagde er daarna niet in de jon geman te redden. Het stoffelijk over schot is met eb weggedreven en is n°g niet aangespoeld. Weerbericht Verwachting, geldig tot Dinsdag avond: Aanvankelijk plaatselijk nevel of mist. Daarna overwegend droog en op de meeste plaatsen nog zonnig weer en ongeveer de zelfde temperatuur als gisteren. Aanvankelijk zwakke en veran derlijke wind, later meest matige Westelijke wind. Hedenmorgen zou de eerste informele bijeenkomst van de leidende figuren der verschillende delegaties voor de RTC plaats vinden. Van Nederlandse zijde zou hieraan worden deelgenomen door minister Van Maarseveen, dr. Van Royen en mr. Van der Valk. Van de zijde der BFO door sultan Hamid II, Anak Agung Gde Agung en mr. Vleer (secretaris van de BFO), van Republi keinse zijde door Moh. Hatta, Mr. Rum en A. K. Pringgodigdo. Ook de leden van de UNCI zijn uitgenodigd en zou den bij de besprekingen tegenwoordig zijn Het is waarschijnlijk, dat genoemde personen de centrale commissie (stee ring committee) zullen vormen. In de ze commissie zal in de eerste plaats de aanvangsdatum van de conferentie worden vastgesteld. Voorts zal het „reglement van orde" van de conferen tie moeten worden vastgesteld. Een ontwerp hiervoor is reeds gereed. In dit reglement van orde zal ook de po sitie en functie van de UNCI nader moeten worden omschreven. Voorts zal de agenda moeten worden vastge steld. Van Nederlandse zijde zijn hier voor eveneens reeds plannen aanwezig, maar nadere bijzonderheden konden nog niet worden verkregen, omdat met de Indonesische delegaties hierover nog accoord moet worden bereikt. Hedenmiddag zal voorts een vergade ring van de BFO gehouden worden. Verder vernemen wij nog, dat de ge boortedatum van de Republiek (17 Augustus) o.m. zal worden gevierd met een receptie door de delegaties van de BFO en de republiek in het Palace-hotel. „ZUIDERKRUIS" VERTREKT WOENSDAG Het troepenschip „Zuiderkruis" zal Woensdag 17 Augustus 1949 met aflos singsdetachementen van het KNIL, de Kon. Marine en de Kon .Landmacht uit de haven van Rotterdam naar In donesië vertrekken. Agence France Presse meldt dat volgens een woordvoerder van het ministerie van defensie te Kanton, Mao Tse Toeng, de leider der com munisten, op 17 Juli te Peiping over leden zou zijn. De woordvoerder zei, dat hjj uit vier steden in het communistische gebied gelijkluidende berichten heeft ontvangen. Mao Tse Toeng zou aan longtuberculose bezweken zijn. Hij wees er echter op, dat hij niet kon instaan voor de juistheid van de be richten. Volgens een radiostation te New York is voor de tweede maal van nationalis tische zijde gemeld, dat Mao Tse Toeng aan tuberculose gestorven is. De nieuwbenoemde Syrische premier, Hasjem Atassi Pasja is er gisteren in geslaagd een nieuwe regering samen te stellen. De portefeuille van defensie houdt gener. Abdoellah Oetfeh, die ook jnder Hoesni Zaim minister van defen- si was. Akram Hoerani, pers-adviseur van Hoesni, is minister van landbouw geworden. Minister van Buitenlandse Zaken is Nazim Kodsi. De minister van openbare werken, Medjdeddine el Dja- bri, hield deze portefeuille ook in de regering, die in Maart door Hoesni om ver geworpen was. Over de terechtstelling van Hoesni Zaim wordt nog nader gemeld dat Mussin al Barazi het eerst werd terecht gesteld. Hij weende en jammerde voor het vuurpeloton nietegenstaande Zaim hem smeekte kalm te blijven. Zaim zou naar verluidt, de officier, die diens lijfwacht buiten ge vecht stelde, 3.000 pond sterling aange boden hebben voor zijn ontsnapping. Hij zou echter ten antwoord gekregen hebben, dat „dat te goedkoop is voor een verrader". Commentaren. In de linkse Franse pers wordt de be wering geopperd, dat Groot-Brittannie tot de staatsgreep in Syrië heeft aange zet om „van een vijandig regiem af te komen". „Combat" noemt het dood schieten van Hoesni Zaim ..een etappe van de strijd, welke in Washington, Londen en Parijs wordt geleverd om de heerschappij over het Midden-Oos ten". „In deze episode is Londen aan de winnende hand', aldus het blad. De „New York Herald Tribune" ver klaart, dat de coup in Syrië niet an ders dan verwarring kan stichten. De „New York Times" zegt, dat er Majoor Flinterman deed gisteren van het vliegveld Leeuwarden af zijn po ging tot verbetering van het hoogte record. Zijn hoogtemeter wees na terugkomst op het vliegveld 47.800 voet aan, d.i. 14.579 meter. Het hoogte record stond tot nu toe op de naam van Leegstra, die in 1938 met 'n D 21 een hoogte van 11.354 meter bereikte. Majoor Flinterman startte om 18.14 uur bij heldere hemel en kwam om 19.02 uur op het vliegveld terug. De instrumenten moeten thans nog geijkt worden in het Nationaal Luchtvaart- Laboratorium, zodat de officiële uitslag pas over enige dagen bekend zal wor den. Bij de proefvlucht voor de hoog- terecordverbetering verloor de Meteor bestuurd door de luitenant-vlieger Wansink, een electrische thermometer en 'n stikstofthermometer. Een Meteor is naar Amsterdam en teruggevlogen waar het Nationaal Luchtvaart Labo ratorium nieuwe instrumenten heeft meegegeven naar Leeuwarden. Een Mohammedaan werd gedood en verscheidenen ernstig gewond bij een relletje voor het stafkwartier van de Indiase Hoge Commissaris te Karatsji (Pakistan). De aanleiding was het hijsen van de Indiase vlag op het gebouw ter gelegenheid van de tweede verjaardag van de onaf hankelijkheid van India. De politie slaagde er door gebruikmaking van traangasbommen en vuurwapens in de menigte te verspreiden. pistermorgen stonden op Schiphol acht Skymasters rond een Convair geschaard. Een gewoon schouwspel, ware het niet, dat deze Skymasters en kele leden waren van Pi Scheffers dansorkest, die een welkom kwamen toetoeteren aan een meneer Tommie Connor, de maker van het lied „The wedding of Lilli Mariene". Als extra snufje moge nog vermeld worden, dat meneer Connor zelfs onderweg in het vliegtuig nog een versje pleegde. Ik vraag me werkelijk af, vrienden, hoe het mogelijk is, dat die goede, ouwe aarde van ons toch nog maar blijft doordraaien, als er zoveel schokkende dingen op haar korst gebeuren. Aangelokt door de vrijheidsallures van de Lissabonse krokodil is nu een aap je in Blij-Dorp op stap gegaan en ver maakte zich met het vangen van kik kers in de vijver. Later werd het dier tje in een kleuterschool gevonden, waar het nijdig zat te staren naar het bord met de woorden Aap. noot, mies. Toen het zich ontdekt zag. rukte het het bord van de wand en de jacht werd lang en hevig. Tn Amsterdam vergelijken de vinger- vluggen hun vaardigheid. Op het in ternationale congres van goochelaars proberen namelijk de heren elkaar vliegen af te vangen. De meest gereffi- IIHIIIIIIIHIIttllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllltlllllltlllllHlllllllltlllllllllllllllllllltllllllllllHI neerde trucs zullen elkaar afwisselen onder het wakend oog van 450 niet- deelnemende vakbroeders. Mundus vult decipi en zelfs goocheme goochelaars maken daarop geen uitzondering. Een 43-jarige Amerikaanse uit New- York, stond op het punt in Rotterdam scheep te gaan naar huis, toen ze nog even een bezoek aan een warenhuis bracht, waar ze een broche van 35.- Lied ohm Worte en een asbak van 16.50 kocht, zonder te betalen. De huis-Sherlock Holmes betrapte haar en een half uurtje later zat ze bij „meneertje" te snikken. Thans mediteert ze op haar schip over de Hollandse lankmoedigheid want toen ze de schade had betaald heeft de Rot terdamse Hermandad haar losgelaten. Uen Deense radio-technicus probeerde in zijn levensonderhoud te voorzien door zich levend te laten begraven. Meer dan tachtig uur zat hij onder de grond in een kist van twee meter lang en een halve meter breed met een tele foon, wat chocolade en wat water. Rare liefhebberijen hebben sommige mensen toch. De tijden van Old Shatterhand en Winnetou zijn voorbij. In Hollywood kwamen twee Apache-indianen een vuurtje van twijgen bouwen voor een film, maar de opnamen moesten even worden onderbroken, omdat de rood huiden in een padvinderszakboek moes ten zoeken, hoe het eigenlijk in z'n werk ging. In Columbus in Ohio ge bruikte een professor een middel tegen motten, dat zijn eigen universiteit had uitgevonden. De volgende morgen wa ren de motten er nog, maar het mid deltje had gaten in al de tapijten ge brand. Alvorens te vertellen, wat de professor heeft gezegd, lijkt het me be te*, dit kort bestek te beëindigen. „geen twijfel aan bestaat, dat de twee Syrische staatsgrepen slechts uiterlijke manifestatie zijn van de revolutionnaire woelingen in de Arabische wereld ten gevolge van de door Israël toegebrach te nederlaag". Kolonel Sami Hinnawa, de leider van de staatsgreep, heeft Maandag 't bestuur aan de pasgevormde regering van Hasjem Atassi Pasja overgedra gen en bekend gemaakt, dat hij ..ziin eigenlijke taak, de binnenlandse en externe verdediging van het land", weer zou opvatten. Hij deelde hei ka binet, dat Maandagochtend voor hek eerst bijeenkwam mede, dat zijn „hei lige nationale missie" thans geëindigd was. Hij en zijn officieren stonden klaar om „hun laatste druppel bloed voor Syrië te geven.'" De Olie-, Scheepvaart- en Bevrach tingsmaatschappij N.V. te Rotterdam heeft een contract afgesloten voor 40 vluchten met „Dakota's", telkens met een lading van 3000 kg Westlandse druiven, van Schiphol naar Londen (Northolt). Het contract is afgesloten voor 65 Engelse Ponden per vlucht. De drui ven worden geëxporteerd door één der grote fruitexporteurs uit Naald wijk. Behalve deze 40 vluchten is er nog een optie gecontracteerd voor 20 andere vluchten. In bevoegde kringen verwacht men, dat de uitvoer van druiven, tomaten en komkommers naar Engeland tot Januari zal voort gaan. Zondagmiddag brak brand uit in een houten schuur onder voormalig Overschie. In de schuur bevonden zich negentien gemeste varkens en een koe. Het vuur breidde zich snel uit, zodat het niet mogelijk was naderbij te komen. Twee van de varkens en da koe zagen kans uit te breken, maar de twee varkens hadden zodanige brandwonden gekregen, dat zij naar het abattoir vervoerd werden om daar afgemaakt te worden. De zeventien andere varkens zijn in de vlammen omgekomen. De schade, die ongeveer f 5000 be draagt, wordt door verzekering ge dekt. MAJOOR FLINTERMAN snel en hoog HOOFD E.C.A.-MISSIE BEZOEKT ROTTERDAM Het hoofd van de ECA-missie in Ne derland, de heer Clarence E. Hunter, bracht gisteren een officieel bezoek aan Rotterdam. In zijn gezelschap be vonden zich o.a. de Amerikaanse con sul-generaal F. van de Arend en de vice-consuls Th. Duffield en W. J. Ford. Winston Churchill is Maandag in het raadhuis van Straatsburg plechtig ge ïnstalleerd als ereburger van de stad. Het hoogtepunt van de gebeurtenis werd echter eerst bereikt nadat de of ficiële toespraken waren gehouden. Ge roepen door het gejuich van de me nigte buiten begaven Churchill en zijn echtgenote zich naar het balkon, waar zij neerblikten op een zee van omhoog- geheven gezichten. Glimlachend beant woordde Churchill de golven van toe juichingen en richtte zich vervolgens met tranen in zijn ogen tot de menigte met enkele eenvoudige woorden in het Frans: „Gij hebt mij", zo zeide hij, „een onvergetelijk compliment gemaakt dat ik mijn leven lang zal waarderen. Leve Frankrijk." In het gemeentehuis waren in de grote luxueus ingerichte erezaal twee zetels als tronen te ener zijde geplaatst, waarheen de heer en mevr. Churchill werden geleid. De burgemeester van Straatsburg, Charles Frey, sprak ver volgens op enige afstand de eregasten toe. Tijdens de toespraak was Chur chill zichtbaar ontroerd en pinkte een traan weg toen hij naar de microfoon stapte om zijn wederwoord te doen. „Meer dan 40 jaar", aldus Churchill, „heb ik schouder aan schouder met het Franse volk en het Franse leger ge marcheerd. Vele van die jaren zijn oor logsjaren geweest. Nimmer is er iets voorgevallen, dat mijn sympathie en medeleven met het Franse volk en de Franse natie verflauwde. Welke onze moeilijkheden ook mogen zijn, indien wij zij aan zij blijven en samenwerken en denken in de toekomst evenals in het verleden, zullen grootse perspectie ven zich openen, niet slechts voor En geland en Frankrijk, maar voor geheel Europa." Churchill bracht hulde aan generaal Eisenhower, „die grote Ame rikaanse soldaat, die temidden van al zijn militaire beslommeringen een ex tra-risico nam om de burgers van Straatsburg niet aan de verschrikkingen van een nieuwe Duitse bezetting over te leveren". In diplomatieke kringen te Was hington gaat het gerucht, dat mr. Selden Chaplin, de vroegere gezant van de Ver. Staten in Hongarije, de tegenwoordige ambassadeur in Ne derland, dr. Herman B. Baruch. zal opvolgen, indien en wanneer dez- laatste zijn post zal neerleggen. Bij de ambassade der Ver. Staten in ons land was noch van dit gerucht noch van een eventueel vertrek van dr. Herman B. Baruch iets bekend. Een winkelier in de Korte Leidse- dwarsstraat te Amsterdam is door een jongeman met een uit de circulatie genomen bankbiljet opgelicht. De on bekende kocht een artikel van een gul den en betaalde met een bankje van 25. Bij kascontrole bemerkte de win kelier, dat het een oud biljet was. AMBASSADEUR VAN INDIA GEEFT DINER Bij gelegenheid van de „dag der on afhankelijkheid" heeft de Ambassa deur van India, M. S. Mehta, een diner aangeboden aan de in Nederland ver blijvende Indiase onderdanen. Hierbij zaten tevens aan de vice- president der Republiek, Moh. Hatta, en de eerste minister van Oost-Indo- nesie, Anak Agung Gde Agung. RUSTIGE HARTJESDAG IN DE HOOFDSTAD Hartjesdag, de derde Maandag ia Augustus, waarop vroeger in de hoofd stad rotjes en bommen knalden, vuur pijlen sissend de lucht in schoten en politie en brandweer een drukke avond bezorgden, is dit jaar zeer rustig ver lopen. Alleen in de z.g. staatslieden buurt moest de brandweer een aantal malen straatvuurtjes blussen.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1