kanaaltunnel en Atlantisch Pact Afbraak in nauwelijks vijf jaren lii milHair oogpuni is de bouw van hei gigantische werk verdedigbaar Israel bouwt rustig aan zijn toekomst Amsterdam krijgt weer djatihout (F HET KANAALTUNNEL -PLAN Dr. M. Amir vertegen woordiger in Nederland Hoe het verloop der dingen in Indonesië was 1945 - het jaar van Christison 1946 - het jaar van Sche'rmerhorn 1947 - het jaar van generaal Spoor 1948 - het jaar van Sultan Hamid 1949 - het jaar van Van Royen i 0E BRITTEN z(jn echte eilandbewoner*. Toen kortelings een dichte mist alle 1 Kanaalboten belette de Britse havens te verlaten gaf „The Times" de t sitnatie weer door een opschrift: „Vasteland afgesneden". En toen ln 1910 het 3 eerste vliegtuig over het Kanaal vloog luidde het verschrikte opschrift boven het desbetreffende bericht in een andere grote Britse krant: „Engeland niet langer een eiland!" Het is deze typische mentaliteit, die voor talloze Engelsen dr Kanaaltunnelplannen tot "n .Jules Verne"-geschiedenls maken. Maar_ als er een halve eeuw geleden een tunnel onder het Kanaal door 1 zou zQn gebouwd, sou de wereldgeschiedenis een ander verloop hebben gehad. De eerste wereldoorlog ware voorkomen of in elk geval bekort. En de om- andigheden, die tot de tweede wereldoorlog konden lelden, souden zich nooit hebben kunnen ontwikkelen! Baldwins uitspraak, dat de grenzen van Brlttannle aan de Rijn lagen, zou dan inderdaad iets hebben betekend. ^EN INGENIEUR ln dienst van Keizer or* Napoleon I, kwam het eerst met het lenkbeeld voor de dag. De Britten za- jen er alleen de bedoeling in. Napoleon Men invasie in Engeland mogelijk te Viaken. In vele spotprenten uit die da- ^en komt dit voordeel tot uiting. Merk- Vaardig is het echter, dat het nadien Voortdurend het verzet der militaire deskundigen tegen de tunnelplannen Heeft gevoed. e Als de militaire adviseurs der Britse llegering het plan niet steeds hadden efgewezen en bestreden, zou er reeds in Re jaren tachtig van de vorige eeuw Ven tunnel gebouwd zijn. Het verdrag jhet Frankrijk over dit project was leeds in 1876 overeengekomen. De militaire deskundigen hebben het •etorpedeerd. ■r Veiligheidsoverwegingen hebben van euds ln Engeland grote invloed gehad. irjO was bijvoorbeeld de Hertog van 0Fellington de beroemde overwin naar van Waterloo er in zijn dagen 1(elfs tegen dat er een straatweg van e'ortsmouth naar Londen werd aange- r^gd. Dit zou, naar hij verklaarde, een 'invasie maar in de hand werken. a Ten aanzien van de plannen om een ^unnel te bouwen onder het Kanaal, aijn de bezwaren der militaire deskun digen voornamelijk op dezelfde leest ..eschoeid. Maar bedreigt een tunnel .(/erkelijk de Britse veiligheid? a Gesteld eens...... r Als de tunnelingangen, zowel aan de e "ranse als aan de Britse zijde beheerst uouden worden door een vijandige erijgsmacht, zou dat niet het einde van eSroot-Brittannie betekenen? En zou die iijand dan niet in staat gesteld zijn in tngeland een bruggehoofd te vormen? eiet antwoord op deze vraag is: „Ja!" e- Vooropgesteld althans dat zo'n 1 ijand er in zou slagen de tunnel in- aict in handen te krijgen. Maar dat is eiet goed denkbaar, omdat de tunnel 'Ciet één druk-op-de-knop onbruikbaar ilbu kunnen worden gemaakt Men zou nem kunnen opblazen, vol water kun nen laten lopen, men zou hem kunnen "uilen met gas of met radioactieve stoffen. men zou één van deze vele tf alle metheden tegelijk kunnen toe- stassen. Natuurlijk, in oorlogstijd moet men "iet alle mogelijkheden rekening hou- en. Ook met verraad op grote schaal Gesteld dat een sterke macht van iterst bekwame saboteurs, die met de iritse verdedigingsplannen op de ioogte waren, zich plotseling meester maakten van de tunnel. Wat zou er dan taebeuren? [tl Zouden ze ln staat zijn troepen door ase tunnel aan te voeren ter verster- elng? Ja, als ze tevens de mogelijk- eteid hadden de Britse vliegers te be- •etten de uitwegen van de tunnel te oombarderen. Of als het Britse leger •«machtig zou zijn de uitgang in En- •reland door artillerie te beheersen, aleker, als de toestand zó zou zijn de idjand meester in de lucht en de Brit- ;e artillerie machteloos dan zou "root-Brittannnie stellig verloren zijn. ai Maar.... was het met de Britse ver dediging zo gesteld zou zijn, dan zou 3k helemaal geen invasie nodig zijn om !te Britse capitulatie te bewerken, dan ieau de vijand zijn succesvolle aanvallen eian zee en van de lucht uit kunnen uitvoeren, zonder de hulp zelfs van 'n runnel! Nog meer bezwaren? 'i Wijlen maarschalk Foch verklaarde, "at wanneer er in de oorlog van 1914 •®18 een tunnel had bestaan, de over- svinning twee jaar eerder had kunnen azorden behaaldNietemin is men _r tegen op strategische gronden. Tot "oor kort was één van de voornaamste principiële politieke tegenwerpingen, lat een tunel het nodig zou maken, dat »r in Groot-Brittannnie.... dienstplicht ou worden ingevoerd. Want een tun- jel zou Engeland noodzaken een leger net voldoende reserves op de been te Houden. De tunnel zou de Britse stra- riegie dicteren. Men zou op Frans ge- °>ied Immers de ingang moeten kunnen 'beveiligen? Inderdaad! Maar zou de 7£unnel anderzijds niet van groot nut ®ijn en van voordeel voor de Britse "•erdediging? Men zou hem immers on middellijk kunnen gebruiken voor 'tware pantserwagens, voor kanonnen Mn ander zwaar krijgstuig. Zelfs de Mm alle tunnel van slechts 2 1/2 m dia- Mieter (die het eerst zou moeten wor- 'ten gebouwd en die in vijf Jaar gereed •:ou kunnen komen) zou van enorme baarde blijken: men zou er een pijp- eiding voor olie doorheen kunnen lel len. Overigens: zou men ook zonder timnel de Brit se legers niet moeten gebrui ken om een eventuele vjj and te beletten bezit te nemen van de kust in het gebied van de Pas de Ca- lals Vergeet men, dat het van dit gebied uit mogelijk is Londen met vliegende bom men e.d. te bombarderen En dienstplicht is er thans al ln En geland. Meer voordelen dan nadelen. Er wordt hard gewerkt om 'n conti nentaal verdedigingssysteem op te bon- wen, gebaseerd op de verbindingen ter zee, die echter ingeval van een nieuwe oorlog meer dan ooit bedreigd rallen worden door aanvallen alt de lacht. In deze omstandigheden is het duidelijk, dat Engeland aan de Rijn verdedigd moet worden of nog verder oostwaarts. En wat zou hiertoe meer dienstbaar kunnen worden gemaakt dan de moge lijkheid van een directe verbinding met het vasteland per spoor en per auto baan vla een tunnel onder het Kanaal? Het is waar dat deze verbindingen door luchtbombardementen kunnen worden onderbroken, maar spoorwe gen en tunnel-ingangen kunnen ge makkelijker verdedigd worden en zijn gemakkelijker te herstellen dan.... ha vens en schepen? Als men de militaire aspecten van de Kanaal-Tunnel onder de loupe neemt, dan staan er tegenover de nadelen op zijn minst evengrote voordelen. Tegen over de mogelijkheid dat een machtige vjjand de tunnel zou kunnen gebrui ken voor 'n inval in Groot-Brittannie, staat de andere veel zwaarder wegende De schrijver van dit artikel, Chris topher Shawcross, is lid van het Britse Lagerhuis. Hij is tevens voorzitter van de parlementscom missie, die de vraagstukken, ver band houdende met het bouwen van een tunnel onder het Kanaal door. had te onderzoeken. Hij geeft hier een overzicht van de huidige stand van dit belangrijke vraagstuk, dat in onze dagen we derom actueel is geworden en meer dan ooit binnen het bereik der practische mogelijkheden is gekomen. Binnenkort zal het Britse parlement er over beslis sen. mogelijkheid dat de tunnel kan worden gebruikt om de geallieerde legers in staat te stellen de vijand terug te slaan en een invasie te beletten. Maar er is nog een andere belang rijke militaire overweging. In 1940 was de „Maginotlinie-menta- liteit" van de Franse generale staf de voornaamste oorzaak van Frankrijks nederlaag. Er bestaat een ernstige ge vaar, dat een dergelijke mentaliteit zich thans ook in Groot-Brittannie zal laten gelden. „Dit machtige eiland" en derge lijke frazes culminerend in „Het fa len van Hitier om zelfs maar te pogen in Brittannie binnen te vallen" hebben in zekere militaire kringen opvattingen doen opkomen als zou de Royal Navy (de Britse Koninklijke Marine) een soort superieure, bewegelijke Maginot verdedigingslinie zijn en dat Brit tannie, zolang het slechts een invasie kan verhinderen en zijn trans-atlanti- sche verkeerswegen kan onderhouden, nooit overwonnen zou kunnen worden, ongeacht wat er met de rest van Europa zou gebeuren. Deze gedachten houden een rechtstreekse ontkenning in van alles wat de Britse regering door het Atlantisch Pact zegt na te streven!.... Nieuw inzicht is nodig! Deze gedachten zijn absurd! Want ze houden ln het geheel geen rekening met de uitwerking van een bombarde ment met atoombommen van vliegtui gen uit. Ze verwaarlbzen de mogelijk heid van vliegende bommen door een vijand, die meester zou zijn van de Franse Kanaalkust. Ik ben van mening, dat deze gedach ten alleen overwonnen kunnen worden door een revolutie inde militaire gedachten. Het psychologische effect door physische aansluiting van de Britse eilanden bij het Vasteland door de Kanaaltunnel zou deze revolutie be werken. In hoeverre de verouderde denkwjj- (Van onze Haagse redacteur) Sinds korte tijd vertoeft in Den Haag een officiële vertegenwoordiger van de jonge staat Israël, dr. Michael Amir naar het uiterlijk een goede vijftiger, c.n levendige, intelligente man, verte- 1 genwoordiger is hij, geen gezant, omdat zoals hfj in een persconferentie ver telde Nederland de staat Israël nog niet de jure heeft erkend. Welke bete- kenis moet men aan het begrip verte genwoordiger toekennen? Dr. Amir heeft een geestig antwoord: „Het is ermede als met het existentialisme; men praat erover zonder te weten, wat het is". Hij wordt vrijwel behandeld als een gezant, geniet dezelfde onderschei ding en dezelfde rechten. Hij is een goed vertegenwoordiger van zijn land. Dat blijkt uit de wel sprekende causerie, waarin hij de grote problemen schetst, waarvoor Israël ge plaatst is. Dat blijkt ook uit zijn wens, dat Nederland economisch en cultureel met Israël zal samenwerken en dat goede betrekkingen onderhouden zullen worden. Israël voert geen gemakkelijk be staan. Temidden van een onrustige we reld en omringd door landen, die het niet zo bijster gunstig gezind zijn, moet het zijn weg zoeken. Het wil rust en vrede en gelegenheid voor zijn opbouw, die toch al genoeg moeilijkheden met zich meebrengt door de delicate ver houding met de Arabieren, door de kwestie van de Heilige Plaatsen en door de heterogene samenstelling van zijn grotendeels uit emigranten bestaande bevolking. Dr. Amir behartigt thans de belangen van zijn land in Nederland. Hij doet het deskundig, met enthousiasme en met begrip voor zijn verantwoordelijke taak. Eerste na-oorlogse grote partij aangekomen HET OGENBLIK wordt in Am- - aai van v de de boom sterft. Dit pleegt men te doen sterdam voor het eersi seaerv terstond na een natte moesson. De dor- bevrijding weer een grote partij djati- re boom wor(jt dan winddroog nog hout gelost aangevoerd door het m.s. vóór hij gekapt is. Bij de meeste hout- Rnohinh" en afkomstig van Oost-Java. soorten zou rotting optreden bij deze „Roebiah en afkomstig v behandeling of hermieten zouden er Het maakt deel uit van een zjch op werpen, maar djati wordt niet van 3500 m3, die nog dit najaar in haar aangetast Na het kappen wordt het geheel moet aankomen. Een der duur- naar de havens vervoerd. In de djati- ste en tegelijk duurzaamste tropische bossen op Java ligt 2928 km. spoor, dat uitsluitend voor het houtverw,.- zen zich nog laten gelden zal binnen enkele maanden aan de dag treden als de Britse regering zich zal moeten uit spreken over het project van de Ka naaltunnel. De economische en poli tieke voordelen houden het antwoord in aan de militaire opposanten. Want welke groter miliatire veiligheid voor Groot-Brittannie zou er kunnen bestaan dan een duurzaam, welvarend en ver dedigbaar Verbond van West-Europa? Zulk een Unie kan slechts worden opgebouwd met Groot-Brittannie als hoeksteen en niet als een tamelijk glib berige stoep. CHRISTOPHER SHAWCROSS. houtsoorten komt hierdoor weer op de Amsterdamse markt. Er is vooral in de chemische Industrie vraag naar deze llcht-goudbruine houtsoort; het is de enige, waarvan vaten kunnen worden gemaakt, die niet door zuren worden aangetast en bovendien niet gaan kie ren. Djatihout, dat vóór de oorlog een waarde had van ongeveer duizend gld. per m3. de na-oorlogse prijs schom melt nog komt voor in Birma, Thai land en Indonesië en wel in hoofdzaak op Java. De djatibossen, die staatsdo mein zijn, beslaan daar een opeprvlak- te van 824.000 ha., d.i. zeventien maal de Noordoostpolder; zij leveren jaar lijks 300.000 m3 hout, dat voor de han del geschikt is. Tegelijkertijd valt er dan nog eenzelfde hoeveelheid brand en dunningshout af. Vroeger werd jaarlijks een 12.000 m3 naar Nederland verscheept; het merendeel werd en wordt ook nu nog ter plaatse gebruikt als bouwmateriaal en voor de vervaar diging van kunstzinnige meubelen. Cultuurproduct. Djatihout wordt niet in de eerste plaats in de oerwouden gezocht, maar aangeplant en opgekweekt. Het is een vermoedelijk al heel wat ouder dan het Nederlandse gezag in de tropen. De Javaanse legende van Adji Saka wordt uitgelegd als 'n djaticultuurvoorschrift Jacob Mossel was de eerste gou verneur-generaal, die er zich mee be zig hield. Dat was in 1756, bijna twee honderd jaar geleden derhalve. Hij be paalde zich echter tot het wijzen op de noodzaak van maatregelen om de aanplant niet te verwaarlozen. Van die maatregelen kwam echter pas wat in 1788. Elf jaar later hield Dirk van Ho- gendorp een pleidooi voor een ratio neel bosbeheer. In 1830 werden de djatibossen staatsbezit, maar het zou nog een halve eeuw duren voor men de juiste cultuurvorm gevonden had. Maar sedert 1880 weet men het dan tenminste. Er wordt nu jaarlijks ruim één procent weggekapt; meer niet, want djatihout moet 90 jaar groeien vóór hü gekapt is. Bij de meeste hout- voorafgegaan door het z.g. ringen; dat VUDI dlgcgdau uuui act *-«*♦** bestaat uit het wegsnijden van een vaart is kortgeleden reeds opengesteld. ring uit de bast, ten gevolge waarvan Ji co^uur, dat uitsluitend voor het houtvervoer dient. Japanners wisten er geen raad mee. De Japanners, die gedurende de be zetting van Zuid-Oost-Azie alle djati bossen ter wereld onder hun bereik hadden, wisten niet goed raad met dit product; zij hebben de houtopstand al leen maar verwaarloosd. De schade is derhalve niet groot. Van de 120 mil- lioen ha. bosSSn op de Indonesische eilanden is het djati-areaal, ofschoon betrekkelijk klein, zeer belangrijk; het levert aanzienlijke inkomsten voor de staat op. Djatihout ontleent zijn waarde niet alleen aan zijn hardheid en zijn fraaie kleur, maar vooral aan het feit, dat het fosforzure kalk en olie bevat. Het eerste betekent grote duurzaamheid en het tweede, dat het geen metalen aan tast noch door metalen wordt aange tast. Vandaar, dat het vaak voor het maken van scheepsdekken wordt ge bruikt. Een goed voorbeeld van de duurzaamheid levert de Engelse oor logsbodem „Cornwall, die 140 jaar ge leden in de Theemsmonding gezonken is. Dit geheel uit djatihout „teak" zeggen de Engelsen vervaardigd schip wordt nu geborgen en verzaagd totparketvloeren. De waarde van het hout is er hoegenaamd niet op ach teruitgegaan. Dat het allerbeste djati, hout uit de buurt van Rembang komt, wordt verklaard door het feit, dat daar de grond kalkarm is, zodat het bos er langzaam groeit, waardoor de hard heid van het hout toeneemt. NIEUW GEDEELTE VAN RIJKSWEG AMSTERDAM—AFSLUITDIJK WORDT OPENGESTELD Op 25 Augustus zal weer een nieuw gedeelte van de rijksweg Amsterdam- Afsluitdijk voor het verkeer openge steld worden. Het betreft hier het on geveer 8 km lange gedeelte Westfriese- vaart (ter hoogte van Medembllk)— Wieringerwerf. Het gedeelte De Hulk—Westfriese- Japon capituleert, maar Nederland heeft geen troepen in de Archipel. AUGUSTUS: Japan capituleert op de léde, Sukarno roept drie dagen later te Batavia de Republiek Indo- nesia uit SEPTEMBER: Mountbatten be veelt de Japanners, die verantwoor delijk zjjn gesteld voor orde en rust, de Republiek onmiddellijk te ontbinden en verbiedt hen het gezag over te dragen aan enige politieke party. Op de laatste van deze maand landen Britse troepen te Batavia. Christison, de Britse bevelhebber ter plaatse, noemt de regering-Sukarno het de facto-gezag. OCTOBER: Minister Logemann laat de Britse regering weten, dat onder handelingen met Sukarno voor Neder land uitgesloten zjjn. Dr. H. J. v. Mook, teruggekeerd als luitenant-gouverneur- generaal, dringt er by de Britten op aan krachtiger op te treden. Deze bezetten Padang, Medan, Bandung, Semarang en Surabaja. De Britse mi nister Noel Baker verklaart alleen t" Nederlandse gezag in Indonesië te er kennen, maar Christison voert reeds besprekingen met Sukarno. NOVEMBER: Op de 12e van deze maand voert dr. Van Mook besprekin gen met Sukarno tot ongenoegen van de Nederlandse regering, die ver klaart Indonesië deelgenoot te willen maken in een Koninkrijk, waarin het nationale zelfrespect van alle volken is gewaarborgd. Sukarno wijst dit denkbeeld af. Nederlandse troepen zijn onderweg, maar mogen van het ge allieerde opperbevel niet landen. DECEMBER: Minister Logemann wil niet met Sukarno, maar wel met Sjahrir, die inmiddels minister-presi dent is geworden, onderhandelen. Deze eiet eerst erkenning door Nederland van de Republiek Indonesla. De Ame rikaanse regering zegt een vreedzame regeling wenselijk te achten, waarbij zowel de nationale aspiraties als de wettelijke rechten en belangen der Nederlanders erkend zullen worden. Op de voorlaatste dag van het jaar landen 800 Nederlandse mariniers te Tandjong Priok, maar Christison verbiedt verdere landingen. Nederland stuurt troepen en wil een federatief Gemenebest. JANUARI: De Tweede Kamer be sluit een parlementaire commissie naar IbJoneeie te zenden ten einde zich een beeld van de toestand te vormen. Sir Jjjirchibald Clark Ken gaat naar Batavia om behulpzaam te zijn bij een vreedzame regeling. Manouilsky ver zoekt de Veiligheidsraad maatregelen te nemen. Christison verdwijnt. FEBRUARI: De communlstenlelders Tan Malakka en Sjarifuddin richten het Volksfront op. De Nederlandse regering stelt een Gemenebest Indone sië voor van landen met uiteenlopende graad van zelfbestuur als deelgenoot in het Koninkrijk, maar de Republiek wijst ook dit denkbeeld af en eist de souvereiniteit over heel Indonesië voor zich op. De Veiligheidsraad houdt zich bezig met de zaak, doch voert haar na een week weer van de agenda af. Brits-Indische troepen worden teruggetrokken. MAART: Nederlandse troepen te Batavia, Sjahrir protesteert Clark Ken nodigt Van Mook en Sjahrir tot een bespreking uit. APRIL: Onderhandelingen op de Hoge Veluwe tussen Nederlandse en Republikeinse ministers hebben geen resultaat. De parlementaire commis sie keert in Nederland terug. MEI: Nederland erkent de Repu bliek als onderdeel van een federatief Gemenebest Indonesië, dat met Ne derland, Suriname en de Antillen het Koninkrijk der Nederlanden zal vor men. JUNI: Sjahrir wijst het Nederlandse denkbeeld af; hij wordt ontvoerd op bevel van Tan Malakka, doch na vier dagen losgelaten. JULI: De Grote Oost, Borneo, Banka en Billiton komen weer onder Neder lands gezag. Te Malino wordt de grondslag gelegd voor de federatieve opbouw van het gebied. AUGUSTUS: Staten-Generaal keu ren wetsontwerp tot benoeming en uitzending van een commissie-generaal goed. Lord Killearn voor bemiddeling naar Batavia. SEPTEMBER: Commissie-Generaal vertrokken: F. de Boer, prof. dr. ir. W. Schermerhorn, M. van Poll. De 7- Decemberdivisie scheept zich in, waar na de Republiek de wapenstilstands- onderhandelingen afbreekt. OCTOBER: Lord Killearn brengt de partijen weer bij elkaar. Te Pangkal- Pinang wordt de positie der minder heden besproken. De Republiek gaat eigen geld uitgeven. Britse troepen te Buitenzorg, Palembang, Medan en Pa dang door Nederlandse vervangen. NOVEMBER: Besprekingen te Linggadjationtwerp-overeenkomst geparafeerd: Republiek wordt deel staat van de Verenigde Staten van Indonesië, die met Nederland een Unie zullen vormen onder de Koningin. Op 1 Januari 1949 moet alles in kannen en kruiken zgn. De commissie-gene raal keert terug; de laatste Engelsen verlaten Indonesië. DECEMBER: Linggadjati van weerszijden aanvaard. Te Den Passar wordt de Staat Oost-Indonesie opge richt. Bonka krijgt een voorlopige raad, evenals West-Borneo. Veiligheidsraad gaat zich met de zaak bemoeien. JANUARI: De Commissie-Geperaal weer naar Batavia. Generaal Spoor naar Den Haag om te spreken over de slechter wordende militaire toestand. Republiek beschuldigd van schending der wapenstilstandsovereenkomst. FEBRUARI: De „Martin Behr- mann" en andere schepen aangehou den wegens smokkelarij van en naar de Republiek. MAART: Linggadjati na interpreta tie-moeilijkheden ondertekend. APRIL: De macht van de Republiek de facto erkend. Moeilijkheden over Republikeinse „gezantschappen" in Arabische landen. MEI: Ultimatieve nota aan de Re publiek na een bezoek van de mi nisters Beel en Jonkman aan Indo nesië. JUNI: De Republiek wil deelnemen aan een interim-regering voor geheel Indonesië, waarin zij 50 pet. van de zetels krijgt. Commissie-generaal ziet geen mogelijkheden tot onderhandelen meer. De betrekkingen verslechteren van dag tot dag. JULI: Ondanks het advies van En geland, China, Frankrijk en Australië blijft de Republiek weigeren aan ze kere gerechtvaardigde Nederlandse eisen inzake veiligheidsmaatregelen te voldoen. Op de 21ste van deze maand wordt militair ingegrepen onder lei ding van generaal Spoor: een groot deel van Java bezet, ruimer armslag rondom de steden op Sumatra. Enge land weigert Nederland verder wa pens te leveren. Veiligheidsraad plaatst de Indonesische kwestie weer op de agenda AUGUSTUS: Veiligheidsraad aan vaardt een resolutie, waarin verzocht wordt de vijandelijkheden te staken. Nederland en Republiek aanvaarden haar, maar bestrijden de competentie van de Raad. Opmars wordt ge staakt. Regering herhaalt het aan bod een interimregering te vormen. Veiligheidsraad benoemt een Commis sie van Goede Diensten. SEPTEMBER: Dr. Van Mook be zoekt Nederland en de Verenigde Sta ten. Meer autonome gebieden ln de maak. OCTOBER: Commissie van Goede Diensten te Batavia aangekomen. NOVEMBER: Besprekingen a.b. van de „Renville" begonnen. DECEMBER: Negara's West-Java en Oost-Sumatra gevormd. De deelstaten organiseren zich en gaan meespreken in de politiek. JANUARI: Voorlopige Federale Raad voor Indonesië te Batavia ge ïnstalleerd. Wapenstilstandsovereen komst getekend a.b. van de „Renvil le". Madura wil negara worden. Sta tuut voor negara Kalimanten (Bor neo) in voorbereiding. Republiek ver wijdert communisten uit de regering. FEBRUARI: De Koningin kondigt een vrij en federatief Indonesië aan. MAART: Jhr. mr. H. I. F. K. van Vredenburgh en oud-minister L. Neher benoemd tot gedelegeerden van het opperbestuur in Indonesië. Voorlopige Federale Regering te Batavia geïn stalleerd. Commissie van Negen Man nen gevormd. APRIL: Poging om Nieuw Guinea rechtstreeks onder de kroon te hou den. Besprekingen met de Republiek te Kallurang. MEI: Federalistisch partijwezen ont wikkelt zich. Aantal militaire inci denten neemt weer toe. Conferentie te Bandung: Bijeenkomst Federaal Overleg (B.F.O.). Sultan Hamid H neemt de leiding. JUNI: Van Mook heeft een onbe vredigend gesprek met Hatta. Jhr. v. Vredenburgh verdwijnt naar Tanger. Fox-contract onthuld: buitenlandse handel van Indonesië zou monopolie van een enkel Amerikaans concern worden als de Republiek haar zin kreeg. JULI: B.F.O. vraagt om interim- regering met meer Indonesiërs dan in N.F.R. Republiek staakt politieke be sprekingen met Nederland. AUGUSTUS: Delegatie van Fede rale Staatshoofden-conferentie in Den Haag: aandringen op een eigen Indo nesische Interim-regering. Republi keinse ambtenaren te Batavia uitge- SEPTEMBER: Zuid-Sumatra als negara erkend, Hatta erkent interne chaos in de Republiek. Republiek pro beert lening in da V.S. te krfjgen De communist Muso zegt geen enkele overeenkomst met Nederland te er kennen. Dr. Beel Gedelegeerde van 't Opperbestuur. Gevechten te Surakar- ta. Communistische staatsgreep te v-n'^ .Suka.rn° kriJgt volmachten. Van Mook en dr. Beel naar Nederland gespannen toestand. Republiek her overt Matiiun. OCTOBER: Dr. Van Mook vraagt ontslag. Abdul-Kadir vraagt onthef fing uit zfjn functies. Generaal Spoor noemt militaire situatie slechter. Dr. Beel nu Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon als opvolger van Luitenant gouverneur-generaal dr. Van Mook. NOVEMBER: Neher terug naar Nederland. Oost-Java autonoom. DECEMBER: Nederland deelt da C. v. G. D. mede, dat overeenstem ming met de Republiek uitgesloten moet worden geacht Nederland bezet het Republikeinse gebied en stelt de staatslieden van Djokja onder bewa king. Ceylon, India en Pakistan boy cotten Nederlands verkeer. Weer tal van resoluties in de Veiligheidsraad. Op de laatste dag van het jaar staking der militaire actie. Nederland herstelt de Republiek op kleine schaal met de status van deelstaat. JANUARI: Dr. Drees en ambas sadeur jhr. Michlels van Verduynen naar Batavia. Koningin kondigt sou- vereine staten van Indonesië aan. Pan- Aziatische conferentie te New-Delhi. Guerrilla op Java en Sumatra ont brand. FEBRUARI: Besprekingen tussen B.F.O. en Republiek. C. v. G. D. ver vangen door United Nations Commit- tee for Indonesia (Unci) rryit meer bevoegdheden, die niet alle door Ne derland worden erkend. Minister Sas sen vervangen door mr. Van Maarse veen. Dr. Beel voor overleg naar Nederland en terug. Bewegingsvrijheid voor Indonesische staatslieden. Rondo Tafel-Conferentie aangekondigd. B. F. O. aanvaardt de uitnodiging, Republiek niet. MAART: Sukarno verlangt terug keer naar Djokja; R.T.C. uitgesteld. APRIL: Ambassadeur dr. H. J. van Royen naar Batavia voor overleg met de Republiek. MEI: Dr. Van Royen en Moh. Rum bereiken een overeenkomst: ds Repu bliek zal worden hersteld binnen het gebied van de residentie Djokja, zfl zal medewerken aan het herstel van rust en vrede en deelnemen aan de R.T.C. Dr. Beel neemt ontslag en wordt opgevolgd door dr. A. H. J. Lo- vink. Generaal Spoor sterft aan een hartaanval. JUNI: Republiek hersteld. Ondatfc® roerigheid der communisten hand haaft de sultan er de orde. JULI: Boycot van Nederlands ver keer opgeheven. Republiek en B.F.O. overleggen over aan te nemen houding op de R.T.C. Belde PartÖ®n geven order het vuren te staken. Kort vóór i"werklnS-treding van het bevel I" RePubIikeinse troepen tever geefs Soerakarta te veroveren.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 4