De zorg voor de jeugd is een belang van de eerste orde De kaasprijzen in groot- en kleinhandel Min. Lieftinck houdt 1900millioen „vaste lasten" op de begroting Ï&K De jeugd van nu is ons volk van morgen 'Wat mankeert er aan de jeugdzorg Gaaf de gulden toch devalueren Eerst orde op zaken, dan Benelux Keizerlijke tovenaar van Ku Klux Klan plotseling overleden van de En de vragen heer De Ruiter Franse brandstichters gearresteerd R.T.C. wordt Dinsdagmiddag geopend Nieuwe veevoederregeltng krijgt haar beslag Japanse successen op Amerikaanse xwem- kampioenschappen Het uitschakelen van de automatische piloot Poncet doet beroep op Duitsland Tentoonstelling Jeugd van Nederland'' „Voor het kind is niets te goed", hebben de grote mannen van het onderwijs wel eens gezegd en jnlst omdat er niets te goed is kan het altijd nog beter. Men heeft de vraag gesteld waarom het nodig is een tentoonstelling „Jeugd van Nederland" te organiseren als het jeugdvraagstuk in ons land reeds zo gespecialiseerd is en alle facetten daarvan door zovele organisaties worden be keken en behartigd. Maar het kan inderdaad altijd beter en de voorzitter van de enorme expositie, welke gister in het R.A.L-gebouw in Amsterdam is ge opend, Dr. G. G. J. Mettrop, geneeskundig inspecteur van de Volksgezondheid, heeft dat tn een uitvoerige rede dan ook duidelijk laten uitkomen. HET IS NIET DOENLIJK in kort be stek alles te vertellen wat er te zien is De opsomming daarvan kan men in een programma vinden, dat alleen daarmee al voor meer dan dertig pagina's ge vuld is. In het- algemeen zijn er vijf grete afdelingen, namelijk:- gezin, kinder- hygiène, onderwijs, kinderbescherming en vorming buiten schoolverband waar bij tevens een beeld wordt gegeven v. V „De jeugd, in het arbeidsproces" en „Jeugd en sport". De tentoonstelling is als men de gehele route volgt meer dan 1 km lang, maar zij is buitengewoon overzichtelijk en geeft alles in zeer duidelijke teksten en beelden en in prettige kleuren, ter wijl er hier en daar plantsoentjes zijn, die het geheel een fleurig aanzien ge ven. Overal zijn prachtige en duidelijke wandschilderingen. Het kind en de godsdienst, het kind en de muziek, spel en speelgoed, kinder- en gezinslectuur, knutselen en verzamelen, feesttafels, kindertuintjes, poppenkast, hoe leert de huisvrouw haar vak?, voorlichting voor het huwelijk, goede gewoonten, het is maar een greep uit de eerste afdeling. Wat zijn de oorzaken van jeugdbal- dadigheid?, Prikkeldraad en bordjes „Verboden dit" en „Verboden dat", heb- la de zorg voor ae jeugd m ons land niet goed?", heeft hij gevraagd. „Is onze zuigelingensterfte niet bijna de laagste ter wereld, geven wij niet enorme be dragen aan onderwijs uit?" Ja, dat is allemaal juist, maar de er varing bij het voorbereiden van deze expositie heeft geleerd, dat het tijd is het sein „Weest op Uw hoede" te hijsen. Er is gebrek aan arbeidskrachten, aan geld en aan materiaal. Wij kunnen niet rustig voortleven met de gedachte, dat het met de zorg voor de jeugd wel in orde is als vele zuigelingenbureaux volkomen overbelast zijn, als ons kleu teronderwijs in ernstige mate te kort schiet in quantiteit en in qualiteit, als de geneeskundige voorzorg voor de jeugd boven de leerplichtige leeftijd vrijwel geheel ontbreekt. Het zijn slechts enkele voorbeelden maar er is meer dat om vernieuwing en verb\tering vraagt, al dient erkend, dat het apparaat van de zorg voor de jeugd in grote trekken gezond is. Maar alles vraagt om uitbreiding en verbetering, om grotere doeltreffend heid omdat de tijd voorbij is, dat jeugdzorg kan worden uitgeoefend door een beperkte groep van vaak toege wijde mensen. Goede zorg voor de jeugd is een le vensbelang voor de natie. De feestelijke opening. DE ENORME TENT welke naast het R.A.I.-gebouw was opgericht was gis termiddag tegen twee uur geheel ge vuld met belangstellenden uit alle delen van ons land, waaronder zeer vele autoriteiten. Een jeugdorkest van de Volksmuziekschool uit Amsterdam speelde enkele boerendansen en men wachtte op H.M. de Koningin, wier aankomst vóór het gebouw in de tent duidelijk hoorbaar was omdat duizen den Amsterdammers zich daar buiten hadden opgesteld en H.M. luide toe juichten. Begeleid door het bestuur na begroe ting door een groep Drentse meisjes in nationaal costuum, „die zo graag de koningin wilden zien", betrad H.M. met een bouquet prachtige bloemen de enorme tentruimte. De leerlingen van de Volksmuziekschool zongen haar toa, het jeugdorkest liet zich opnieuw horen en daarna sprak dr. Mettrop zijn grote rede uit waarin hij alle autoriteiten hartelijk welkom heette en dank bracht aan allen, die aan de opzet van deze expositie hadden medegewerkt. Daartoe behoorden in de eerste plaats de vertegenwoordigers van de organi saties welke deel hadden aan de stich ting „Tentoonstelling Jeugd van Neder land" en die der provinciale en plaatse lijke comité's. Spreker herdacht de overleden architect Paul Bromberg, wie het niet vergund was de vol tooiing van zijn veelomvattend voor bereidend werk mee te maken en bracht hulde aan allen, die voor de in richting hun beste krachten hebben gegeven. De tentoonstelling zou niet tot stand hebben kunnen komen zonder het vertrouwen van het Koningin Ju- lianafonds, dat een zeer belangrijke garantiesom verstrekte. Spr. herinnerde er aan, dat men hier de weg gevolgd heeft welke H.M. de Koningin in Hare inhuldigingsrede heeft gewezen: de jeugd op te voeden tot vrije mensen met een geestelijk fundament, met een sterk verant woordelijkheidsgevoel voor de mede mens, met eerbied voor alles wat leeft en groeit en voor eens anders diepste overtuiging." H.M. de Koningin opent de expositie. Met duidelijke, klare stem wees H.M. de Koningin er op, dat het goed is te midden van zovele brandende vraagstukken de volle aandacht te ge ven aan deze tentoonstelling. Alle toe komstplannen vallen samen met de ont wikkeling van de jeugd, waarvoor goede leiding noodzakelijk is. In de stroom versnelling van de gebeurtenissen van onze tjjd wordt alles meegesleept en blijft geen heilig huisje gespaard. Daar om is het de taak van de tegenwoor dige mensheid ozh sterk te staan en in een eigen verantwoorde houding onze roeping te vinden. De geestelijke af braak door de oorlog moet in opbouw veranderen. Hare Majesteit herinnerde aan de tekeningen voor deze expositie van „Pietje", een typisch Nederlands kind. Welke plannen en idealen heeft hij? Wat zal zijn bijdrage aan de sa menleving worden? Welke weg men op zo velerlei ge bied van de jeugdzorg zal moeten in slaan wordt op deze tentoonstelling in beeld gebracht en door veler samen werking is voortreffelijk werk verricht, zodat men van vele jeugdproblemen een duidelijk overzicht krijgt. Moge zij verhelderend werken en de jeugd doen opleiden tot goede mensen met verantwoordelijkheidsbesef. H.M. verklaarde hierna de expositie voor geopend. Nadat door alle aanwezigen staande het eerste couplet van het Wilhelmus was gezongen, werd H.M. door het be stuur op de tentoonstelling rondgeleid en kregen alle aanwezigen gelegenheid deze te bezichtigen. ben een averechtse uitwerking. Enorm veel energie en geestrift kan overge schakeld worden op echt wefk dat de kinderen blijft boeien. In de sectie kinderhygiëne ziet men voorbeelden van het gelukkige en het ongelukkige gezin en wordt de zorg voor het kind reeds van vóór de ge boorte duidelijk gedemonstreerd. Men kan er alles over de zuigeling vinden, over de kleuter, over de puber, over kindergeneeskunde en preventie, over schoolgezondheidszorg en mondzorg, over kinderspeeltuinen, kinderuitzen ding, kinderbewaarplaatsen, over moei lijke kinderen en hen die door lichaams gebreken bijzondere zorg behoeven. Men ziet er exposities van allerlei scholen en vele soorten onderwijs waarbij de werkmethoden en leermid delen getoond worden. Men ziet hoe op diverse scholen de kunst in meniger lei vorm wordt gediend. Het verkeers- en het filmvraagstuk, men kan er zich allemaal in verdiepen. De kinderbescherming geeft de klei nen weer die aan de schaduwkant van het leven staan en toont de gezinnen waarin zij verblijven, de krotten waarin zij wonen, de stegen waarin zfl spelen. Maar ook de talrijke instellingen, die hier een zonnetje doen doorbreken, de gestichten, het jeugd- en kampwerk. Er is een reusachtig diorama dat de Vrijdagmiddag heeft H.M. Konin gin Juliana te Amsterdam in het R.A.I.-gebouw de tentoonstelling „Jeugd van Nederland" geopend. Direct na de opening woonde H.M. de eerste voorstelling in het Kin dercircus bij. Toen de jeugdige jongleur Haar vroeg een bal op te werpen, deed H.M. dit met groot genoegen vrije jeugdvorming uitbeeldt, de gods dienstige, de sociale vorming, jeugdge meenschap en jeugdherbergen, volks zang. dans en muziek, lekenspel, mario nettentheater en jeugdtoneel. Zoals gezegd doen wij maar een greep uit het zeer vele, dat hier te aan schouwen is en waaraan honderden particulieren en verenigingen hebben medegewerkt, ieder op zijn speciale gebied waardoor men de duidelijkste uitbeelding en de beste voorlichting heeft gekregen. Levend materiaal. WAT DEZE EXPOSITIE vooral zo boeiend maakt is, dat er zeer veel met levend materiaal wordt gewerkt, voor al met kindermateriaal. Hier hebben de kinderen zelf een circus waarin zij dagelijks voorstellin gen geven, zij vertonen de popenkast, zij dansen en zingen de typische volks dansen, zij doen gymnastische oefe ningen en het is een pleizier om er naar te zitten kijken. Voor vrijwel alle tentoonstellingsda- gen zijn er speciale programma's van jeugdtoneel of muziek, van padvinders- groepen en andere organisaties. Iedere avond wordt onder het motto „Examen in vacantietijd" hersenrythmiek vanaf het grote podium gegeven en zo zijn er tal van attracties, die het bezoeken van deze tentoonstelling tot een waar devolle excursie maken. Wij zagen wethouder Bakker, die kort geleden een rapport over de Alk- maarse jeugdzorg heeft uitgebracht, met grote interesse deze expositie be kijken, wij vonden er nog meer activi teit van Alkmaarse zijde, namelijk een speciale stand van de Uitgeversmaat schappij „Arti", die hier in haar uitga ven de methoden van tekenopleiding voor de jeugd demonstreert. Door dit alles is deze expositie er een, die niemand mag verzuimen, die ook maar iets met de opvoeding van de jeugd te maken heeft of daarin belang stelt. Zij zal tot 13 September geopend blij ven en wij zijn ervan overtuigd, dat zij uit alle delen van ons land duizenden bezoekers zal trekken. (Van onze economische medewerker) VELEN ZIEN reikhalzend uit naar de derde Dinsdag in September, de dag waarop minister Lieftinck door het indienen van de nieuwe rijksbegro ting zal vertellen hoe de financiële en economische toestand is. Wat er uit de bus zal komen, durven wij niet met zekerheid te voorspellen, doch wij heb ben in dit verband met meer dan ge wone aandacht het interview gelezen, dat de heer Lieftinck aan de correspon dent van The New York Times (tege lijkertijd hoofdredacteur van het week blad „De Zakenwereld") heeft toege staan. Wij zullen wel niet ver de plank misslaan, als we veronderstellen, dat de in dit interview gedane mededelingen als een rode draad in de begroting zijn terug te vinden. Veel wordt er gepraat over bezuini ging door de overheid. Maar dan ver geet men en de minister laat niet na om zulks nog eens duidelijk op de voorgrond te stellen dat er een drie tal posten zijn, die het leeuwenaandeel van onze inkomsten opeisen en waar op beslist niet te bezuinigen is: voor renten en aflossing op de staatsschuld is jaarlijks 600 millioen nodig, voor vergoeding van oorlogsschade 500 millioen en oor de militaire verplich tingen, voortvloeiende uit de Indonesi sche gebeurtenissen en de West Euro pese Unie liefst 800 millioen. Tegenover inkomsten van rond 3000 millioen blijft er dus maar een bedrag van 1100 millioen over, waarop kan worden beknibbeld, waarmede alle an dere departementen het moeten doen. Zo denken wij b.v. aan de uitgaven van Sociale Zaken en voor ons onderwijs, Vaarin men zeker uit politieke over wegingen wel niet het mes zal zetten. Dit zijn harde feiten, waarvoor men onmogelijk de ogen kan sluiten. Dat desondanks de minister dit jaar nog de in uitzicht gestelde voorstellen tot ver lichting van de loon- en inkomstenbe lasting zal indienen, zullen velen met vreugde begroeten. Regeringssubsidies Zoals bekend, geeft de regering op bepaalde producten nog een subsidie aan de producenten en importeurs, op dat dezen de verkoopprijs aan de con sument daardoor lager kunnen stellen. Deze subsidie kostte de staat in 194D ca. 365 millieon. Het ligt nu in de oe- coeling deze subsidie verder te vermin deren, doch men beraadt zich over het tijdstip en de grootte. Dalen de prijzen op de wereldmarkten, dan wórdt het de regering wat gemakkelijker ge maakt, terwijl anders een subsidiever laging zijn terugslag moet vinden in 'n stijgen van de prijzen.' Uiteraard wil de regering graag tussen de klippen doorzeilen: enerzijds een verlaging van de subsidie en anderzijds geen prijs stijging, die sociale beroering teweeg kan brengen. Wij hebben wel eens onze twijfel ge uit over de mogelijkheden om het ge weldige industrialisatieplan te finan cieren. Minister Lieftinck meent nu, dat de benodgde kapitalen voor een be langrijk deel uit de winstreserves van de ondernemingen moeten komen (waartoe de belastingherziening de weg z.L kan openen). Daarnaast zijn er plannen in de maak om spaargelden, die in normale tijd naar de industrie zouden stromen doch zulks thans bij gebrek aan vertrouwen niet doen, door het overnemen van het risico naar hun eigenlijke bestemming te leiden. Over het „hoe" liet de minister zich niet uit en wij zijn dus uiterst benieuwd hoe hij de risico's voor de particuliere spaarder wil verminderen. Opmerkelijk is in dit opzicht, dat de spaarzin vol gens de minister toeneemt, hetgeen z.i. blijkt uit de stijging van het aantal levensverzekeringen en het aantal spaarrekeningen. Devaluatie op komst? Een enkel woordje verloor de heer Lieftinck over onze gulden. Heel voor zichtig formuleerde hij het, maar het kwam er op neer, dat de waarde van de gulden tegenover bepaalde buiten landse valuta's veranderd moest wor den, hetzjj door aanpassing van het prijs- en loonniveau (lees: verlaging), hetzij door devaluatie. Wij vermoeden wel, dat daarbij zijn voorkeur naar devaluatie uitgaat, wijl aanpassing op teveel weerstanden stuit En tenslotte de Benelux. Ronduit zei hij, dat de Economische Unie pas ver wezenlijkt kan worden, als de beta lingsbalans van Nederland in evenwicht is, als dus al onze uitgaven gedekt zijn door inkomsten. Wij moeten dus eerst orde op eigen zaken stellen en dan heeft het zin met de Benelux verder te gaan. Dit standpunt, dat door Amster damse financiële kringen gedeeld wordt, zal een domper zetten op veler enthousiasme voor de Economische Unie. Dr. Samuel Green, de „keizerlijke to venaar" (leider) van de tegen de negers gerichte Ku Klux Klan is Donderdag avond toen hij in zijn tuin werkte aan een hartaanval overleden. Hij was 59 jaar oud. In de laatste tijd heeft zich onder 't publiek een groeiend verzet tegen de Ku Klux Klang geopenbaard. Tien da gen geleden, tijdens een uitbarsting van activiteit in de vorm van geselpartijen, kruisverbrandingen en bedreigingen door „nachtelijke rijders", gaf Green de leden van de Klan bevel de maskers af te leggen. Hij schoof de verantwoorde lijkheid voor de gewelddaden, die ge pleegd werden op de schouders van bolsjewistische groepen" die naar zijn zeggen zich van de Klan hadden afge scheiden omdat de Klan handhaving van de grondwet voorstond. Green, van, wiens activiteit weinig bekend is, verklaarde herhaaldelijk in interviews en in het openbaar, dat de Klan het „communisme" zou bestrijden en „de negers op hun plaats" wilde houden. SLIJKHUIS EN HOLST NAAR ZWITSERLAND. Dinsdag 23 Augustus worden te Bern internationale atletiekwedstrijden ge houden. Behalve Amerikaanse athle- ten, zullen ook Slijkhuis en Holst hierbij aan de start verschijnen. In zijn vragen aan de minister werd er door het lid der Tweede Kanier de heer De Ruiter op gewezen, dat de n tering op de Alkmaarse kaasmarkt zich reeds weken lang beweegt om f LW» per kg. terwijl de maimxum-verkoops- prtfs aan detaillisten officieel U v ast- sesteld op f 1.55. Met deze f 1.60 u de heer De Ruiter overigens nog aan lage kant, practisch kan men zeggen, dat het voor de winkelier niet m0£f" Ujk is jonge Edammer 40 pet. te be trekken beneden f 1.65. Dit betekent dus, dat de winkelier, die genoodzaakt is de hem voorge schreven maximumprijs bij verkoop aan het publiek (die f 2.00 bedraag te handhaven, zijn bruto winstmarge van f 0.45 teruggebracht ziet met ten minste f 0.10, zodat hij in werkelijk op deze jonge Edammers brulo nooit meer kan verdienen dan f 0.35 per kj. Hier- van gaan af 3 pet. omzetbelasting en indroog, die wellicht in doorsnee ook een 3 pet. aal bedragen, samen dus om streeks te stellen op f 0.12. Aan winst blijft dan nog over ca. f 0.23. Terecht veronderstelt de heer De Ruiter, dat een en ander slechts moge lijk is door ontduiking der bestaande prijsvoorschriften. Aanvankelijk werd het gevonden in gecombineerde ver koop van jonge en belegen kaas, wel ke laatste soort niet aan prijsvoor schriften onderhevig is. De jonge kaas werd gefactureerd voor de maximum prijs ad f 1.55,, op de belegen kaas werd een zodanige opslag gelegd, dat de grossier daarmee zijn verlies op de jonge kaas dekte. Op het ogenblik be ginnen sommige grossiers daar van af te wijken en factureren ze een prijs, die hoger is dan de toegestane maxi mumprijs, waarmee dus de bestaande voorschriften gladweg worden gene geerd. Voor het Bedrijfschap Zuivel zou het heel gemakkelijk zijn de bin nenlandse prijs weer tot beneden de maximumprijs te dwingen. Het had daarvoor niets anders te doen, dan de export te beperken. Want het zijn de vraag voor export en de in het buiten land te maken prijzen, die de binnen landse markt voor jonge kaas hebben opgezet. Dit zou echter betekenen, dat minder deviezen ter beschikking ko men en daarom is nauwelijks te ver wachten, dat deze weg zal worden ge volgd. Anderzijds moet men goed begrijpen, dat het bezwaar alleen geldt voor jon ge kaas. Voor belegen kaas, d.w.z. kaas, die ouder is dan drie maanden, is de prijs geheel vrijgelaten en kan de de taillist zijn verkoopsprijs dus vrij ver hogen, wanneer hij voor zijn goederen bij inkoop meer moet betalen. Verhoging onwaarschijnlijk Dat de minister bereid zou zijn de maximumprijs voor jonge kaas te ver hogen, wordi niet waarschijnlijk ge acht. Dit zou er op neei komen, dat een nieuw argument ontstaat om de lonen te herzien en men weet, dat het streven er op gericht is, dit zo veel mogelijk te vermijden. Daarom zal hij vermoedelijk ten minste voor één kaas soort de bestaande maximumprijs wil len handhaven. Aangezien er weinig of geen contro le wordt uitgeoefend op de prijzen, die door de grossier aan de winkelier in rekening worden gebracht, komt een en ander er op neer, dat de detaillist 't slachtoffer wordt van deze gang van zaken. Dit is, waar nu eenmaal offici eel een winstmarge voor hem is vast gelegd, natuurlijk niet juist. Over het algemeen is men echter van oordeel, dat de winstmarge van f 0.45 per kg zeer ruim is. Of deze marge zou kun nen worden gehandhaafd, wanneer er weer sprake is van een geheel vrije verkoop, wordt dan ook door menigeen betwijfeld. De Franse politie heeft twee man nen gearresteerd verdacht van brand stichting in het departement Gironde alwaar in verschillende gebieden nieu we branden uitbraken. Het ministerie v an Binnenlandse Z^aken had tevoren een waarschuwing uitgegeven, dat men voor het opzettelijk in brand ste ken van bossen en te velde staande gewassen zou kunnen worden ge straft mort levenslange dwangarbeid. Deze waarschuwing werd uitgelokt door het vermoeden, dat moedwil in het spel was bij tenminste enige bran den, die de laatste 40 dagen 100.000 ha Waarde vertegenwoordigend van 3.500 millioen francs, in Zuidwest frankrijk verwoestten. In het departement Landes, dat aan Gironde grenst, verloren in de laatste vijf dagen 60 gezinnen al hun bezit- tingen door brand. Het Franse kabinet heeft besloten tot de onmiddellijke instelling van een staatsfonds voor het helpen van perso" nen die hun huis of oogst door de bos branden hebben verloren. De meeste des Girtd^ depa*emen^ De Lat des, Gironde en Charente Inférieure was men Vrijdagavond meester. Tcncindfi de luistpraare A staat te stellen T^Techti« van de Ronde Taf»i ge. 0Pemn8 streeks via de ra^ t °l e recht" •s middags in plaats van lTutvt""' Om te komen tot een behoorlijke oplossing staan, het bovenstaande in aanmerking genomen, verschillende wegen open. Wanneer men zich bij de regering op het standpunt plaatst, dat de be- staande winstmarges moeten worden gehandhaafd, dan kan voor het bin nenlands verbruik een groter deel van de productie worden gereserveerd dan tot nu toe het geval was. De groot- handelsprijzen zullen dan wel weer zoveel vallen, dat de grossier in staat is aan de detaillist de voorgeschreven maximumprijs in rekening te brengen. Deze oplossing gaat dan natuurlijk ten koste van de boer. Is de regering van oordeel, dat de bestaande winstmarges gehandhaafd moeten blijven, terwijl de kosten niet op de boer mogen worden afgewenteld, dan dienen zowel de maximumprijzen bij verkoop aan detaillisten, ,als die aan het publiek te worden verhoogd. Op deze wijzo wordt uit de aard der zaak het publiek het kind van de re kening. Ten slotte kan men zich bij de over heid door de gedachte laten leiden, dat de winstmarge voor de detaillist in het algemeen zo groot is, dat voor een enkel artikel, in casu jonge kaas, met een lagere marge kan worden vol staan. In dit geval behoort men dan echter de maximumprijs aan detaillis ten ad f 1.55, die volkomen onhoud baar is geworden, te laten vallen. In dit geval krijgt de detaillist de schade te dragen. Opgemerkt zij ten slotte, dat wat we hier hebben gezegd omtrent jonge Edammer kaas natuurlijk ook geldt voor jonge Goudse. De maximumprijs bij verkoop aan winkeliers bedraagt hier f 1.75, de maximumwinkelprijg f 2.20. Ook hier dus een winstmarge voor de detaillist van f 0.45, terwijl cok hier de practijk is, dat ze daarvan op het ogenblik ongeveer een dubbel tje moeten laten vallen. bi overeenstemming mei een reeds eerder gegeven aankondiging omtrent de met de graanregeling voor de oogst 1949 verband houdende gewijzigde dis tributie van veevoeder deelt het minis terie van landbouw, visserij en voed selvoorziening mede, dat een nieuwe veevoederregeling thans haar beslag heeft gekregen. De nieuwe regeling houdt in, dat naast een vrije handel in de hier te lande geteelde granen (met uitzonde ring van tarwe, zaden en peulvruch ten) een verdeling volgens toewijzing zal worden gevoegdaan alle import» granen, alle soorten veekoeken, schil fers en schroot, de dierlijke eiwittenen de tarwe-afvallen, welke producten al leen op toewijzing aan de fabrikanten van mengvoeder ter beschikking wor den gesteld. De aan de veehouder toe te wijzen hoeveelheden voeder zullen worden berekend op basis van de sterkte van de veestapel en een voor het type van bedrijf bepaalde norm voor de rant soenering. De Japanner Hironosjin Foeroehasji, die enkele dagen geleden een nieuw wereldrecord voor de 1500 meter vrije slag vestigde, heeft Donderdagavond cok het wereldrecord voor de 400 me ter borstcrawl verbeterd. In de finale van de Amerikaanse kampioenschappen maakte hij een tijd van 4 min. 33.3 sec. Tweede werd Hasjizoeme (Japan) in 4 43.9, derde Moerayama (Japan), vier de Soemia Tanaka (Japan) en vijfde Blum (V.S.) Het wereldrecord staat of ficieel op naam van de Fransman Jany ciie 12 Sept. 1947 te Monte Carlo een tijd maakte van 4 min. 35.2. Ook het wereldrecord voor de 4 x 200 meter borstcrawl moest er aan ge loven. De Japanse ploeg, bestaande uit Foeroehasji, Hamagoesji, Moera en Moerayama maakte in de finale een t'jd van 8 min. 45.4, dat is 0.6 binnen het record. Naar aanleiding van desbetreffende berichten heeft de directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst medege deeld, dat kortgeleden in een Constel- lation van de K.L.M., die op weg was van het vliegveld Gander naar Prest- wiek, kort voor de landing een storing is opgetreden aan de automatische pi loot. De Rijksluchtvaartdienst en de K.L.M. voerden reeds direct na het ongeluk te Bari besprekingen om de automatische piloot voorlopig geheel of gedeeltelijk buiten werking te stellen. De storing in de Constellation nabij Prestwick heeft tenslotte de doorslag gegeven bij de beslissing tot het buiten werking stel len van dit apparaat. Uiteraard kan nog niet worden medegedeeld hoe lang futomatische piloot niet gebruikt zal kunnen worden, daar de proefne mingen nog in volle gang zijn. André Frangois Poncet, de nieuwe Franse Hoge Commissaris in Duitsland, heeft in een rede tijdens zijn inaugu rele receptie te Mainz de Duitsers ge waarschuwd tegen „demagogische aan vallen op loyale patriotten, die met de geallieerden samenwerken". .Poncet sprak de hoop uit, dat Duits land de les der laatste 30 jaar zal heb ben begrepen en geen gebrek aan goe de wil zal tonen. „Mijn ambtgenoten en >k wensen oprecht uw land en b*t mijne in vreedzame samenleving bij een te zien in een georganiseerd Euro pa

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 8