Kort Bestek Nu reeds 230 doden in Frankrijk? Nederlandse troepen oefenen in Luxemburg De Finse staking zal mislukken Agenda van de openingsvergadering der R.T.C. Sowjets wilden Oostenrijker ontvoeren Grebbeberg-monument in Mei gereed Dinsdag -3 Aue. 1949 VERENIGDE NOOkU-HOLLANDSE DAGBLADEN 74e Jaargang No' 10664 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Nieuw offensief iegen de bosbranden Na de Sowjet-nota aan Tito Republikeinse vice- premier naar Sumatra Man sprong door autoruit en werd bevrijd Tachtigduizend Engelse mijnwerkers konden niet aan de slag Weerbericht Generaal Kruis woonde operatie bij NA VIER UUR CAF DICK SCHERMER OP Een mislukte Kanaaltocht Aardschokken duurden zes uur Centenactie wordt hervat Scholier bij het' zwemmen verdronken Von Manstein voor zijn rechters Dr. Samuels schreef boek over kankerbestrijding Communisten naderen Kanton meer en meer Dodelijke val van knaapje te Wijk aan Zee Het volk bewaart zijn kalmte BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Host gironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: j BIJLSMA en C. KRAK HELDERSE COURANT TArUEVKN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm Kleine advertenties „.Juttertjes'tot 15 woor den f 1.— elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.— oij vooruitbe taling. plus incassokosten Ofschoon de prefect van het depar tement Gironde aan Reuter mededeel de dat tot dusver ongeveer 230 perso nen als gevolg van de bosbranden zijn omgekomen, kon de Franse onder minister van Binnenlandse Zaken Mar- cellin geen ander cijfer noemen dan l>et officiële, dat van 78 doden spreekt, Volgens de Parijse bladen zou de minister van justitie, Lecourt, ver klaard hebben, dat brandstichters on middellijk berecht zouden worden en dat dit niet betekent, dat zij er ge makkelijk van af zullen komen". Volgens de „France Soir" zou de politie verscheidene busjes met vuur- verwekkend poeder gevonden hebben en van mening zijn, dat er „zwarte ma- quis" aan het werk zijn geweest. Bewoners van verschillende dorpen ln de getroffen streek, die elders gehol pen hadden bij het blussen van bran den, vqnden bij hun terugkeer hun eigen huis leeggeroofd. In de loop van de nacht van Zondag op Maandag zijn in het hoofdkwartier van kolonel Maruelle, die het bevel voert over de soldaten, die de bos branden moeten bekampen, definitieve plannen opgesteld voor de opsporings- öperaties, die Maandagochtend vroeg zijr. begonnen, met de medewerking van tienduizend soldaten, voorzien van vrachtauto's, jeeps en tanks. Zij zullen in de geheele streek de slacht offers trachten op te sporen en de laatste brandhaard doven. De minister van landsverdediging, Ramadier, zal de operaties bijwonen. Enorme schade Volgens 't Parijse avondblad „Fran- Het officiële Sowjetrussische nieuws bureau Tass heeft een beschouwing ge wijd aan reacties op de jongste Russi sche nota aan Joegoslavië of tegen Tito gericht nieuws. Op de Joegoslavische antwoordnota werd nog geen commen taar geleverd. Uit Stockholm gaf Tass een verkla ring van kolonel Slobodan Tsjeckick van de Joegoslavische generale staf, die naar Zweden is gegaan als lid van de Joegoslavische sportdelegatie en weigerde terug te keren. De kolonel zeide, dat in Joegoslavië dagelijks mas sa-arrestaties werden verricht en dat vele vooraanstaande conjmunisten door de geheime politie werden doodgemar teld. Verder maakte Tass uit Rome melding van onderhandelingen over 'n eventuele „overeenkomst tussen het Vaticaan en Tito", in verband waar mede Joseph Haley, de Amerikaanse zaakgelastigde van het bureau der pau selijke nuntiatuur te Belgrado, in Rome zou vertoeven. De Franse conservatieve „Figaro' schrijft: „De brug tussen Moskou en Belgrado is thans afgebroken en Mos kou kan zijn taktiek nu niet meer ver anderen. Moskou loert op het geringste incident en zal geen gelegenheid voor bij laten gaan om de regering te Bel grado aan te vallen. Het is nog steeds een nota-oorlog doch de oproep aan de Kominform-aanhangers in Joegoslavië, bij wie de Russische nota duidelijk op actie aandringt, schijnt er op te wijzen, dat het stadium van psychologische voorbereiding ten einde loopt". ce Soir" is 130.000 ha van de 960.000 ha bosgrond door de recente branden vernietigd. Van de 230 omgekomenen zijn 80 militairen. Bij Bourdieys en Cap Darrieux in het departement Gironde zijn nieuwe branden gemeld. De minister van defensie, Paul Ra madier heeft volgens „Paris-Presse" 100.000 francs beloofd aan ieder be hoeftig gezin van Cestas, dat een lid verloren heeft. Ook in Canada Ongeveer 30 km ten Noorden van Montreal (Canada) is een bosbrand uitgebroken. Het vuur bewoog zich over een munitiedepót van „ondeug delijke" luchtdoelprojectielen. Hon derden granaten ontploften en scher ven vlogen om honderden soldaten en burgers, die tevergeefs trachtten het vuur meester te worden. De in het rond vliegende scherven vormden eveneens een bedreiging voor de toe schouwers. Bulldozers van het leger baanden zich een weg door het vlam mende geboomte, intensief blussende chemicaliën spuitend. De vlammenzee bereikte een breedte van ongeveer 30 km. Onveilig Amsterdam Weer twee overvallen Wederom zijn twee Amsterdammers het slachtoffer van een roofoverval geworden. Een 46-jarige koopman, die Zaterdagnacht met zijn geld ln de hand voor een automatiek op de Mar telaarsgracht nabij de Nieuwendijk stond, kreeg plotseling van een onge veer 25-jarige man een klap, waar door hij op de straat viel en een neus bloeding kreeg. Toen hij overeind was gekomen, was het geld, een biljet van een rijksdaalder, van een gulden en wat kleingeld, verdwenen. Bij het bureau Warmoesstraat deed hij aan gifte. Bij ditzelfde bureau kwam later nog een aangifte binnen van een 30- jarige landarbeider. Deze was kort na middernacht op de Geldersekade nabij de Schreierstoren door twee onbeken den staande gehouden met de woor den „sta of ik schiet". Nog voor de landarbeider iets kon doen, kreeg hij een klap op zijn rechteroog. Hij greep de arm, die hem had geslagen, vasx en er ontstond een ferme worsteling Tijdens het gevecht rukte de niet vechtende aanrander een portefeuille, met 90 gulden aan biljetten, uit de zak van het slachtoffer. In de duisternis ontkwamen de overvallers. De voorlopige agenda voor de eerste algemene vergadering der Ronde Tafel conferentie op hedenmiddag 2 uur, in de Ridderzaal te 's-Gravenhage luidt als volgt: Opening der R.T.C. door zijne Ex cellentie de minister-president, Dr. W. Drees; rede van de voorzitter der Re publikeinse delegatie; rede van de voorzitter der BFO-delegaie; rede van de voorzitter der Nederlandse delega tie; rede van de voorzitter der UNCI; goedkeuring voorlopige agenda der eerste algemene vergadering; vaststel ling reglement van orde der conferen tie; verkiezing voorzitter en 3 vice- voorzitters der conferentie; benoeming van de secretaris-generaal der confe rentie; instelling van de centrale com missie; rondvraag. De openingszitting zal in een geza menlijk programma rechtstreeks wor den uitgezonden via Hilversum 2. De PCJ (wereldomroep) zal de zitting ge lijktijdig in het Nederlands en in het Indonesisch uitzenden. Delegaties vergaderden De openingsweek van de Ronde Tafel Conferentie begon gister met 'n plenaire bijeenkomst van de delegatie van de BFO en een vergadering van de Republikeinse delegatie. Ook de Nederlandse delegatie kwam bijeen. Voorts had in de afgelopen da gen een aantal informele ontmoetin gen plaats o.m. tussen Hatta en prof. Romme, tussen Sukiman en prof. Romme, tussen dr. Sumitro en minis ter Mansholt, enz. Koningin ontving Anak Agung Gister is de heer Anak Agung, eer ste plaatsvervangend voorzitter van de BFO-delegatie, door de koningin in audiëntie ontvangen. De Republikeinse vice-premier Sja- fruddin Prawiranegara arriveerde Maandagochtend uit Djokja op doorreis naar Sumatra op het vliegveld Kema- joran. Sjafruddin verklaarde tegenover Aneta, dat hij het gezag in Sumatra op zich zal nemen. „Ik zal doen wat ik kan om terug trekking te verzoeken van het Nedér- landse leger uit Bukittingi, de vroe gere Republikeinse hoofdstad van Su matra, op dezelfde voorwaarden als golden voor de terugtrekking van de Nederlandse troepen uit Djokja. Ik zal er verder naar streven, dat de Neder landse troepen teruggetrokken worden uit die gebieden, waar het Republikein se bestuur gereed is" Sjaffruddin ver klaarde. dat een en ander in de cen trale gemengde commissie zal worden besproken. De algemene mening in Re publikeinse kringen is, dat de vorming van de volksvertegenwoordiging in Ta- panuli in flagrante strijd is met de Van Royen-Rum overeenkomst. i Belgische militairen bestudeerden slag om Arnhem Voor de tweede maal maar ditmaal in groter aantal, nJ. 300 man waren Belgische militairen in Arnhem. In Mei van dit jaar maakten ze een verken ningstocht en gister bestudeerden leer lingen van de Kon. Militaire School van Belgie het verloop van de slag om Arnhem. Deze 200 officieren en 100 on derofficieren en manschappen hebben de tocht met motoren, jeeps en trucks ondernomen langs de slagvelden uit de jongste wereldoorlog. Vandaag ver trekt men naar Wesel, de plaats waar Montgomery over de Rijn trok. Don derdag voert de route naar Bonn en Zaterdag zijn de Belgen weer terug in Brussel. „Ik word ontvoerd" riep een man in burger, die Maandagmiddag door het raam van een auto sprong, welke op een brug in Wenen stopte, omdat de inzittenden de weg wilden vragen. Deze inzittenden waren Sowjetrussische militairen. De man, de Oostenrijker dr. Karl Sondermann, trachtte te vluchten, doch de Russen liepen hem na en sloegen hem met een revolver op het hoofd. Het voorval werd gezien door een Oostenrijkse chauffeur, die zijn vracht auto dwars op de rijweg zette teneinde de Russische jeep de weg af te snij den. Twintig ongewapende mannen van de Britse militaire politie, die van een mars terug kwamen, vormden daarop een cordon om de jeep. Verschillende Weense auto's werden door de bestuur ders voor de jeep opgesteld. Een chauf feur kroop onder de auto's door en sneed de banden van de jeep stuk. De Britten moesten de Russische militai- Meer dan 88.000 mijnwerkers kunnen in Yorkshire en Lancashire tengevolge van de staking van enkele honderden imjnliftmachinisten niet aan het werk iaan. Volgens functionarissen van de nationale steenkoolraad zijn bijna 20 000 mijnwerkers in Lancashire werkloos en ongeveer 63.000 in Yorkshire. DOODVONNISSEN IN GRIEKEN LAND 53 personen zijn door een militair gerechtshof te Florina veroordeeld, beschuldigd van sabotage en samen werking met en spionnage voor de Griekse guerrilla's. Elf personen wer den tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld, negen tot twintig jaar en twee tot drie jaar. 37 anderen werden Vrijgesproken dr. baruch vertrekt VRIJDAG naar de ver. staten Er- Herman B. Baruch, ambassa deur der Ver. Staten in ons land, wiens ontslagaanvrage dezer dagen door president Truman werd aan vaard. zal Vrijdag 26 Augustus met de „Nieuw Amsterdam" naar de Ver Staten terugkeren. tot vrij Weersverwachting geldig hedenavond: Aanvankelijk zonnig en warm, maar later en kele verspreide onweersbuien en iets koeler. Weinig wind. Ter gelegenheid van het 750-jarig bestaan van de stad Franeker zullen op 3 September a.s. de herdenkingsfeesten plaats vinden. Enige jeugdige in woners van Franeker dragen ook hun deel bij in de voorbereidingen. Wij zien ze hier bezig met het vervaardigen van een maquette. ren waaronder zich een kolonel be vond, later beschermen tegen de woe dende Weners. De bevrijde Oostenrij ker, wie de broek uitgetrokken was om ontvluchten te voorkomen, werd door de Britten met ernstige hoofdwon den naar het ziekenhuis overgebracht. De chef van de Nederlandse gene rale staf en mevrouw Kruis hebben Maandag, vergezeld van de Neder landse militaire attaché te Brussel, kolonel Forbes Wels, de operatie Edelweiss bijgewoond, welke gister en vandaag door een detachement van het Nederlandse wapen der verbindings troepen in de omgeving van de stad Dick Schermer heeft z(jn poging om over het Kanaal te zwemmen opgege ven, nadat hij 4 uur en 40 minuten in het water was geweest. Toen Dick Schermer zich te water be gaf, werd hij door een groepje vsn 40 tot 50 toeristen hartelijk toegejuicht. Ee weersomstandigheden waren gun stig: de zee was kalm en er stond een licht briesje uit het Noord-Oosten. In de volgboot zaten Piet Ooms, Schermer's trainer; Emile Passol van de Channel Swimming Association en enkele Nederlandse journalisten. Toen gewapende Britse soldaten ver schenen, trokken de Sowjetrussen zich ten meer dan zes uur ononderbroken in In de Noordcanadese havenplaats Prince Rupert en nabijgelegen plaatsen is Zondagavond een aardbeving ge voeld, welke vijf minuten aanhield. Zij was de krachtigste, die ooit in deze streek is waargenomen. Er werden drie afzonderlijke schok ken waargenomen. Zelfs op een afstand van elfhonderd kilometer van Prince Rupert, langs de Skeena-vallei land inwaarts, is de aardbeving gevoeld. Vele mensen vlogen in paniek de straat op en talrijke ruiten braken. De seismograaf van de Harvard Uni versiteit (Massachusetts) heeft mede gedeeld, dat in de nacht van Zondag op Maandag de zwaarste aardschok sinds jaren is geregistreerd. Een seismoloog deelde mede, dat de aardbeving in de nabijheid van Vancouver-eiland zijn centrum had, in de Stille Oceaan ter hoogte van Canada. De schok was tien maal heviger dan die in Ecuador van 5 Augustus. De eerste golven bereik ten Harvard zeven minuten na de eer ste schok. Daarna bleven de instrumen terug. beweging. Het werkcomité van de stichting Nationaal legermonument Grebbc- berg" heeft inlichtingen verstrekt over het ontwerp van het b|j het Grebbe- kerkhof te plaatsen nationaal leger monument ter nagedachtenis van hen, die tijdens de oorlog in de strijd voor het vaderland vielen. Het ontwerp, vervaardigd door de Rotterdamse ar chitect J. J. P. Oud moet nog door de centrale monumentencommissie wor den goedgekeurd. Als dit is geschied, zal zo spoedig mogelijk een begin wor den gemaakt met de bouw en men hoopt in Mei van het volgend jaar het herdenkingsteken te kunnen inwijden. Maandagmiddag om half één is de 14-jarige scholier Henk van Drunen uit Rotterdam, bij het zwemmen ver dronken. Na vijf kwartier dreggen heeft men het stoffelijk overschot ge vonden. illllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllUlllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllNlllllllllllltll p\e minister van onderwijs heeft be- paald, dat bij het eindexamen in Grieks en Latijn aan gymnasia en ly cea woordenboeken mogen worden ge bruikt. En nu zijn vier Groningse hoogleraren in de pen geklauterd, om dat hij daarmee wilde bewijzen, dat daartegen te protesteren. Want, zo zeg- het onzin is, dat oudere mensen licha- gen zij, daardoor wordt de klassieke melijk minder in conditie zouden zijn. opleiding geschaad. Jeremia Blom, die Och, tenslotte is ieder mens zo oud, examen deed in de tijd, toen deze be- als hij zich voelt. Kijk maar naar Ro- paling nog niet bestond, verklaarde dolfo Graziani, eens veldmaarschalk beter is mag hij voor een Italiaans mi litair gerechtshof verschijnen wegens zijn oorlogsmisdaden. Graziani is nu 67 jaar. Het gemeentebestuur van West-Berlijn heeft van de militaire autoriteiten toestemming gekregen, om een onbeperkt aantal vergunningen voor luxe auto's uit te geven. Hadden de Duitsers dan tóch gelijk, toen ze zeiden: „Bei uns ist doch alles viel bes- ser..7" desgevraagd, dat hij bij het examen zich clandestien van een dictionnaire heeft bediend, zonder nadelige gevol- voor zijn Grieks. De heer Blom demonstreerde dit met een volzin, waarvan slechts het magistrale: Cara- vopoulo Batschari Christo Cassimis ons is bijgebleven. De rest was potjes latijn, zélfs met een woordenboek. En nu we het toch over cultuur heb ben, vrienden, in Genève is de tweede vergadering van de wereldfederatie ter bevordering van de geestelijke gezond heid geopend met 200 afgevaardigden uit 22 landen. Meneer Bernard MacFadden uit de staat New-York is een krasse oude baas. Hij is 81 jaar oud en maakte zijn eerste valschermsprong. Opa Ben zei, onder Mussolini, die in een Romeins ziekenhuis ernstig ziek ligt. Als-ie weer „Ik ben eren naar Berlijn, Theodoor, m'n wagen ruilen voor een nieuvteT Al is een smokkelaar nog zo snel, de radar achterhaalt hem wel, is een oud gezegde, dat nog aan Lao Tse wordt toegeschreven. Zo'n uitspraak blijft toch altijd zijn waarde behouden. Thans gaan de Britse douane-ambtena ren gebruik maken van radar, omdat de smokkelhandel op Engeland zo toe neemt. Q In Noord-Rhodesia is een met springstoffen geladen vrachtauto in botsing gekomen met een trein. Dertien personen zijn gedood en zeven tien anderen werden gewond. Greta Garbo. alias „La Divine" alias „de Sphynx" is naar Sicilië gereisd, waar zij bij Amerikaanse kennissen zal ver blijven. Als dat maar goed gaat, met Bergman» voorbeeld voor ogeof Het voorzitterschap van het erecomi- té, dat in 1946 werd samengesteld, wordt bekleed door Prins Bernhard. Het monument komt niet op de be graafplaats zelf te staan doch iets daar buiten. Het bestaat uit twee delen: Het eigenlijke hoofdmónument en een gedenktoren voorzien van een ko peren klok op veertig meter daar vandaan. Tussen het hoofdmonument en de toren wordt een vloer aange bracht van natuurstenen platen, ge legd tussen lijnen van vierkante ba- zaltkeien. Achter de toren wordt een segmentvormige wand aangebracht met afbeeldingen in relief. Het ligt in de bedoeling een deel dezer afbeel dingen te wijden aan de strijd die de Nederl. soldaten in Indonesië hebben gevoerd. Het hoofdmonument zelf zal bestaan uit twee liggende leeuwen op een stenen basement, voorstellende de overwinning op de dood. Daarboven i* een kruis aangebracht als symbool van de verrijzenis en het eeuwige leven. Op het basement wordt een inscriptie aangebracht alsmede het Nederlandse wapen. De z.g. centenactie heeft reeds bijna een milioen centen opgebracht. De kosten voor het monument worden be raamd op ongeveer f 80.000. De cen tenactie begint 1 September opnieuw onder het motto „Iedereen een cent voor het Grebbe-monument". Op alle postkantoren zullen van 1 September busjes worden bevestigd, waarin men centen (of guldens) kan storten. Lnxembrug werd uitgevoerd. De ge neraal onderhield zich geruime tijd met officieren en manschappen over bet verloop dezer operatie. De oefeningen, waaraan 700 manschap pen van het wapen der verbindings troepen te Utrecht en van het depot pioniers uit Vught deelnemen, beston den voornamelijk uit een oefenrit in het bergachtige terrein rondom de stad Luxemburg in samenwerking met een peloton van het wapen der Ko ninklijke Marechaussee en uit het in richten van een berichtendienst voor een grote gevechtseenheid. Na afloop der oefeningen verklaar de kolonel Laanen. de commandant van de verbindingstroepen te Utrecht, die de operaties leidt, dat de oefenin gen een bevredigend verloop hadden. Hij onderstreepte het grote belang dat de verbindingstroepen hebben in de moderne legers en wees er op, dat dit wapen over een grote reserve moet kunnen beschikken. Gisteravond gaf het trompetter korps van de huzaren van Boreel een muziekuitvoering in de Belgische stad Aarlen. Heden is te Hamburg het proces be gonnen tegen de 61-jarige Duitse veld maarschalk Von Manstein, die wordt beschuldigd van 17 oorlogsmisdaden, begaan in de jongste wereldoorlog. De tenlastelegging rekent het Von Manstein als de ernstigste misdaad aan, dat hij opdracht had gegeven tot het uitleveren van Joden en Zigeuners aan de legergroepen die met de uit- ïoeiïng van de zogenaamde „volks vreemde elementen" waren belast. Het grootste deel van het document behandelt de tijd van het begin van de campagne in Sowjet-Rusland tot 31 Maart 1944, toen Von Manstein wegens meningsverschillen met Hitier van zijn commando werd ontheven en op pen sioen gezet. Van de hand van dr. J. Samuels, die zoals bekend, beweert een nieuwe of betere methode ter bestrijding van kan ker te hebben gevonden, is thans een 432 pagina's tellend boek verschenen, dat tot tit^l heeft: „De Samuels thera pie, weerlegging van het rapport Bru- tel". De communistische troepen bevinden zich thans op ongeveer 220 km ten Noorden van Kanton, de zetel van de nationalistische regering in Zuid-China. In het Zuidoosten trekken de commu nistische troepen aan op Amoy, 100 km ten Zuiden van Foetsjou; dat vorige week door de communisten werd inge nomen. Aan het Noordwestelijke front zou het communistische zesde leger de bui tenwijken van Lantsjou, de hoofdstad van Kansoe, bereikt hebben. Een ongelukkige val van een muur tje van nauwelijks een meter hoog, heeft gisteren te Wijk aan Zee het le ven gekost aan het driejarig jongetje Freddy Michielse, afkomstig uit Be verwijk. Het ventje was met enige an dere kinderen op het muurtje geklau terd en is er spelenderwijs afgevallen. Het kwam op zijn hoofdje terecht en brak een nekwervel. De dood trad en kele ogenblikken later in. Het jongetje maakte deel uit van een R.K. vacantie- school. Het Britse militaire bestuur heeft de ontmanteling bevolen van de fa briek van synthetische benzine „Ruhr- oel" te Bottrop in het Ruhrgebied. Maandag is de skymaster Ph-TLO met gezagvoerder Zwarthoed van Schiphol naar Batavia vertrokken met twaalf babies, achttien kinderen beneden de twaalf jaar en negentien moeders aan boord. De Finse sociaal-democratische pre mier, Fagerholm, heeft de huidige sta king in Finland „de grootste en best georganiseerde communistische aanval op de Finse gemeenschap" genoemd. De staking zou echter mislukken omdat het Finse volk wist, dat succes de onmiddellijke vernieling zou bete kenen van alles wat op economisch en politiek gebied bereikt was. De sociaal-democratische arbeiders en de leiders van het verbond van vakverenigingen hadden zich met vast houdendheid tegen de staking verzet, een vasthoudendheid, die veel belo vend voor de toekomst was: de meer derheid der vakverenigingen had aan de zijde der regering geschaard en de kleine meningsverschillen waren ter zijde gelegd. In antwoord op van de zijde der op positie uitgebrachte critiek, als zou niet streng genoeg tegen de stakers zijn op getreden, antwoordde Faferholm, dat een nood-wetgeving slechts gebruikt diende te worden voor het uitoefenen van morele druk, zonder de politie on nodig er bij te halen. Het belangrijke was dat de communisten te tonen hoe weinig steun zjj in werkelijkheid had den. Het stakingsoffensief moest „blus sen als een vuur door gebrek aan brandstof". Men had sterke zenuwen nodig bij de bestrijding van de com munisten „en wij zien met trots en voldoening dat het Finse volk kalm is en blijmoedig bereid om de kleine ontberingen, die de staking noodzake lijk roet zich meebracht, te dragen".

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1