~7. Orckidn Jan Pronk won stayer-serie in grootse stijl Zeilwedstrijden op Alkmaarder meer voortgezet De wereldkampioenschappen ie Kopenhagen Vijftien ronden vóór het einde trok de Heiloër in machtig tempo ten aanval Ook Zaankanter Bakker de finale in Kunst verloor van onbekende Fin De veiling van poot- aardappelen te Grotebroek De wind liet verstek gaan Geel ook Uw lever weer kleur! Jaag die Rheumatische Pijnen uit Uw leden. Pim, Pam en Pom en het Afrikaanse avontuur Wijd en zijd, bekend door kwaliteit Het Radioprogramma Het blijft warm en zonnig Er was Roteren bodschap ln het Nederland* wielerkamp te Kopenhagen (oen behalve Bakker ook Jan Pronk a«n serie ln het stayerkampioenschap had gewonnen. Twee Nederlandse winnaars van een voorrit en onmiddellijk in de eindstrijd, men was er eigenlijk een beetje beteuterd van. Zelden is er xo in een 100 km wedstrijd gevochten als Maandag in de serie van de Heilooër Pronk. Eerst werd Besson murw gereden en toen Bethery. die steeds een afwachtende bonding had aangenomen, van de vermoeidheid van Pronk en Meuleman profi teerde en de leiding overnam, sag het er naar uit. dat de strijd beslist was. Maar men had niet op de vechtlustige Pronk gerekend. Ondanks de pijn, die hij jn xijn linkerpols had deze had hij gebroken op de Je Pinksterdag te Frank fort a//d Main en die na afloop sterk was opgeset, kwam onze landgenoot terug- Hij wist wat Bethery waard was, de Fransman is nog niet hard en na enkele aanvallen zou hij de kop wel moeten buigen. Gangmaker Wiesma wist dat ook en toen 20 ronden vóór het einde de gaskraan volledig werd opengezet fn Pronk alles kon geven voor zijn laatste, maar beslissende aanval, was de strijd in twee ronden beslist. Bakker en Pronk feliciteerden elkaar na afloop en dat deden de gangmakers Kaser en Wiersma ook. Twee Nederlanders in de eindstrijd, de Fransen, de Belgen, de Zwitsers en de Italianen, zij verlieten in diep gepeins de Ordrup-baan. Waar moest dat heen, nadat Nederland reeds een wereldtitel had veroverd? Frankrijk) op dertig meter; 3 Le- liaert (Belgie) op 80 meter. De totaal- tijd bedroeg 1 uur 36 min. 59.3 sec. Pronk de vechtjas. In de tweede serie reden: Besson (Zwitserland), Betherny (Frankrijk), Pronk (Nederland) en Meuleman (Belgie). In deze volgorde werd be gonnen. In de eerste vier ronden ont wikkelde zich reeds een strijd tussen Besson en Bethery om de kop. Navier fel betwiste ronden moest Bethery te rug en deze aanval had hem zoveel energie gekost, dat hij ook Pronk en later Meuleman moest laten voorbij gaan. De strijd bleef fel en de Belg zorgde er na dertig ronden voor naar de tweede plaats op te klimmen. De aanval van Meuleman op Besson mis lukte, ondanks het feit, dat de Zwitser even los raakte. En toen zag Pronk weer zijn kans schoon om de Belg te passeren. 40 van de 270 ronden waren toen afgelegd. Een prachtige rush. De tactiek werd al spoedig duidelijk. Besson kreeg het in deze serie te ver duren tegen de drie andere stayers te- samen. Bethery bleef vlak voor Besson Slechts drie stayers vertrokken voor de eerste serie, n.I. in deze volgorde; Bakker (Nederland), Leliaert (Belgie) en Lamboley (Frankrijk). De Luxem burger Kraus had niets van zich la ten horen, terwijl de motor van de Oostenrijker Schmaderer niet in orde bleek te zijn. De rol was geplaatst op 70 centimeter. Al spoedig Verhuisde Lamboley naar de tweede plaats ach ter Bakker, terwijl Leliaert voorlopig naar de derde plaats werd verwezen. In de eerste twintig ronden gebeurde er niets bijzonders, de stayers reden rustig hun gangetje, geen enkele aan val werd ingezet. In totaal moesten 270 ronden wor den gereden en toen een derde gedeel te achter de rug was. 331/3 km was de stand precies dezelfde gebleven. Maar intussen had Lamboley vijf, zes maal geprobeerd Bakker aan te vallen, die hem echter resoluut afwees. Het ging zo rustig toe in de tussen perioden, dat de snelheid niet hoger kwam dan 57 km per uur. 47 ronden vóór het einde probeerde Leliaert de Fransman te verschalken, maar Lamboley versnelde tijdig, zodat de Belg geen kans kreeg. De rit werd gewonnen door onze landgenoot Bakker met ongeveer 30 meter voorsprong op de wereldkam pioen Lamboley, die weer vijftig me ter verschil had op de Belg Leliaert had. Hiermede had Bakker zich als win naar van de rit in de eindstrijd ge plaatst, terwijl Lamboley en Leliaert de repechages moeten rijden. De uitslag luidt: 1 Bakker (Neder land), gangmaker Kaser; 2 Lamboley De wereldkampioenschappen achter volging voor amateurs te Kopenha gen hebben voor Nederland een min der succesvolle verrassing opgeleverd. De baancommissarissen hadden alle nationale kampioenen tegen een op papier zwakkere tegenstander ge plaatst. Zo kwam onze landgenoot Kunst uit tegen de onbekende Fin Kuisinen. Kunst had een slechte start. Onmiddellijk liep de soepel rij dende Fin uit, terwijl de Nederlandse kampioen stroef reed en reeds na en kele ronden zat te stampen op zijn fiets. Met nog acht ronden te rijden had Kuusinen reeds dertig meter genomen. Vier ronden later was de Fin reeds driekwart baan uitgelopen Kunst verloor tenslotte met groot verschil. De tijd van de Fin bedroeg 5 min. 29.1 sec., die van Kunst 5 min. 37.4 sec. Maandagavond werd het programma voortgezet met de achtste finales. In de derde rit kwamen de kampioen van Belgie, Raphael Glorieux en de Neder' landse kampioen Kunst tegen elkaar. De Amsterdammer deed het nu, bij prachtig windstil weer, beter. Hij be gon snel, te snel waarschijnlijk, nam een kleine voorsprong, maar na twee ronden lagen de beide renners weer gelijk. Van dat ogenblik af liep Glori eux, die prachtig soepel draaide, in op de Nederlandse kampioen. Met nog vijf ronden te rijden zag de Belg Kunst al in de rug en in de laatste ronde was Glorieux zijn tegenstander op bijna 50 meter genaderd. De tijd van de Belg was 5 min. 19,3 sec., die van Kunst 5 min. 29.5 sec. Kunst was hiermede uit geschakeld. rijden en achter de Zwitser wisselden Pronk en Meuleman steeds van plaats, vielen Besson telkenmale aan, waarbij deze enkele stevige prikken ontving. Maar Besson gaf zich zo maar niet gewonnen. Door de voortdurende aan vallen was het tempo van deze serie veel hoger dan die in de eerste serie. En zcf gingen de laatste 35 km in. In eens veranderde de Fransman van tactiek. In plaats van vlak voor Bes son te blijven rijden versnelde hij het tempo, in vier, vijf ronden was "hij weg. passeerde Meuleman. daarna Pronk en joeg nu achter Besson aan. Maar hij bleek te veel van zijn krach ten te hebben gevergd. Toen kwam Pronk terug en 75 ronden vóór het einde volgde er een felle aanval van onze landgenoot. Twee ronden lang duurde de strijd en toen moest Bes son loslaten, de strijd was gestreden, drie tegen een. Pronk lag inmiddels op kop met Bethery op de tweede plaats, Besson als derde en Meuleman als vierde. Bethery bleek ever de meeste reserves te beschikken in deze moordende rit en 62 ronden voor het einde passeerde hij in een flits Pronk en Meuleman, onmiddellijk daarna, zodat de Belg een ronde achter kwam tc liggen. 15 ronden voor het einde vloog Pronk op Bethery af. De aanval was fel, even raakte onze landgenoot los, maar hij sprong onmiddellijk terug en wist de Fransman tenslotte te passeren. Wiersma zette dezelfde snelheid voort en Pronk wist a's eerste de fi nish te passeren zodat zowel Bakker als Pronk door het winnen van de se ries onmiddellijk in de finale werden geplaatst. Het was een grote avond voor Nederland. De uitslag luidt; 1. Pronk, tijd 1 uur 33 min. 10 sed.; 2. Meuleman op 100 meter; 3. Bethery op 200 meter; 4. Besson op 300 meter. Meuleman had zijn positie in het laatste gedeelte van de rit nog aan zienlijk verbeterd, maar tegen de schitterende rush van Pronk op de laatste 20 kilometer moest hij het af leggen. In de georganiseerde Noordhollandse tuinbouw valt de laatste tijd een stre ven te bespeuren, dat er op is gericht betere toestanden te scheppen in de afzet van pootaardappelen en dat door de belanghebbenden nauwelijks genoeg kan worden gewaardeerd. Nadat on langs een inventarisatie heeft plaats ge had van de aanwezige voorraden, waar na een bodem werd gegeven aan de binnenlandse markt door de vaststel ling van minimumprijzen bij verkoop aan handelaren, zorgde Vrijdagmorgen de veiling te Grootebroek voor een primeur door voor het eerst in Noord- Holland een „en-bloc-veiling" te hou den. Voor deze veiling waren de aange boden aardappelen gecombineerd tot kopen van 30.000 en 50.000 kg. Ze wer den niet aangevoerd, doch moeten door de kopers vóór een bepaalde datum worden afgeroepen. Deze datum is ge steld voor de kleine op 15 October, voor de grote op 1 December. Aangeboden werden in totaal onge veer 120 wagons a 10.000 kg Eerstelin gen. Er waren o.a. 7 kopen van elk 3 wagons kleine (28/35) en 17 kopen van elk 5 wagons grote (35/50), alles klasse A. De rest bestond uit een klein aan tal posten AB, B en C geklassificeerde Eerstelingen. Worden de aardappelen niet op tijd afgenomen, dan kost dit de koper 10 cent per 100 kg per week. Als zekerheid werd een storting van f 100 per 100.000 kg gevraagd. De veiling had een uiterst vlot ver loop en het hele aangeboden kwantum werd bij oplopende prijs geheel voor export verkocht. De kleine maat 28/35 bracht op ongeveer 7090 cent boven B.E.A.-prijs, de grote maat 35/50 onge veer 30 cent boven B.E.A.-prijs. Dit resultaat mag als een groot succes worden beschouwd, daar hierdoor is bewezen, dat pootaardappelen heel goed en bloc met behulp van de vsi- lingklok kunnen worden verkocht. De teler ontvangt op deze wijze de prijs, die hem toekomt, terwijl iedere hande laar in de gelegenheid wordt gesteld zijn behoefte in pootaardappelen te dekken. Naar we vernemen zullen andere veilingen, o.a. die te Medemblik en te Avenhorn, het door Grootebroek gege ven voorbeeld thans gaan volgen. De zeilwedstrijden op het Alkmaar- dermeer leverden gisteren enige ver rassende uitslagen op. Dit was vooral te wijten aan de weedsomstandigheden, die verre van ideaal waren. Het was zeer warm en er stond geen zuchtje wind. Zo kon het gebeuren dat een boot in een kwartier tijds slechts tien meter opschoot. Het vaantje deed geen dienst meer en met behulp van een brandende veter trachtte men de windrichting te bepalen om er dan nog enig profijt van te kunnen trekken. Eerst in de namiddag bracht 'n zucht je wind enige afkoeling. De uitslagen zijn als volgt: 12 vierk. mtr. klasse A; 1 Mustang, stuurman Sj. Kraan (Braassemermeer), 2 Aeolus III st. G. Visser (H. N. D.), 3 Frany I, st. C. van Toor Jr. (De Bommeer) Vrijheidsklasse: 1 Woodpecker, st. G. H. Draaisma (De Koenen), 2 Jolly Ro- ger, st. A. Weterings <W. V. Amster dam^. 3 Vaarwel, st J. C. Starreveld (W. V. Amsterdam). Valkklasse A: 1 Spellbound, st. P. J. de Vos (H. N. D.), 2 Trewes, st. S. M. vd Meer (ARZV), 3 Coppelstock, st. F. de Jong (De Schinkel) 4 't Spul. st. H. C. Kirkenier (ARZV) Door deze vierde plaats is Kirkenier bijna kans loos geworden. Hij heeft nu totaal 46 'n Leven met Rheumatische Pijnen mag eigen lijk geen leven genoemd worden. Dat is lijden voor en na en lijden van de ergste soort. Maak een einde aan die rampzalige pijnen; jaag ze uit Uw leden Met Kruschen Salts. Iedere Morgen die kleine dosis drijft alle pijnverwek- kende afvalstoffen uit Uw bloed. Dat komt cindat Kruschen de activiteit van Uw bloed zuiverende organen opwekt tot jeugdige wer king en die, waar ze door de jaren of door omstandigheden verzwakt of verslapt zijn, voor ziet van nieuwe energie. De zes minerale zouten van Kruschen zijn de zuiverste natuurproducten, ieder voor zich nodig voor Uw organen, om aldoend en regelmatig te functionneren. Help. Uw organen een handje met Kruschen. Ge plukt er zelf de vruchten van in de vorm van nieuwe levensvreugd, van een opgewekt, veer krachtig en levenslustig gestel. Kruschen is ver- luijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. 146. Als Pim, Pam en Pom en Pepi de volgende ochtend wakker worden, weten ze niet, dat Kees Kakatoe al bij koning Samba is aangekomen. En dat vader Samba een vreugdedans heeft gemaakt omdat zijn zoon nog leeft. Evenmin weten ze, dat de apenkoning met een groot aantal apen zijn zoon tegemoet wil reizen. Nee, Pepi heeft op het ogenblik andere zorgen aan het hoofd. Hij wil zo vlug mogelijk naar zijn vader toe, want hij ziet wel in, dat het met die kleine hondjes niet mee valt om door de wildernis te reizen. Zijn allereerste zorg is om de rivier over te steken en Pim, Pam en Pom krijgen dan ook opdracht om naar boomstammetjes of grote takken te zoeken. Pepi wil die aan elkaar binden en dan zo naar de overkant drijven. Nu, de drie hondjes hebben al heel wat geleerd op hun lange reis en wel gemoed gaan ze op zoek naar boom takken of kleine stammetjes. punten terwijl Trewes er 52 en Speel- bound 53 heeft. Regenboogklasse: Zoals te verwach ten was won hier Annemarie, st. L. de Wit (ZZV), 2 werd Woelwater, st, C. Walig. Drakenklasse: 1 Eska, st, W. Klomp (Vennemeer), 2 Puzzle II, st. G. van Wijk (de Kaag), 3 Kortenaer, st. H. Verduyn (de Kaag), 4 Stormy Petrel. st. J. Nederveen (-Aegir). Olympiajollen A: 1 My Hobby, st. J. Dijkers (Schieland), 2 Flossie, st. H. Lesage (De Schinkel), 3 Semper Spera, st. C. R. Bode Jr. (Venne meer), 4 Pinguin III, st. B. Markus (De Kaag). Ondanks deze vierde plaats heeft Pinguin III nog steeds negen punten voorsprong. Olympiajollen B: 1 Witte Raaf, st. H. Willems (de Schinkel), 2 Rêe, st. F. A. Pruymboom (Gouda), 3 Clipper, st. H. J. Bakker (De Koenen). 16 vierk. mtr. eenheidsklasse A: 1 Vivat, st. H. Prins (Z. O.), 2 Symon de Danser, st. J. P. van Dijk (De Kaag), 3 Argus II, st, Jac. Swart (Zwet en Merken), 4 Liona, st. M. Admiraal (ZWVU). 16 vierk. mtr. eenheidsklasse B: 1 Fatima, st. J. Schiet, 2 st. W. van Overhagen (HWK), 3 „It is altijd whet", st. J. J. Visbeen (ZWVU), 4 Windevancks, st. L. de Koek (De Breek). Pampusklasse: 1 Vrijheid, st. G. vd Berg (HND). 2 Pampus, st. J. de Vries Letsch (ZZV). 12 vts. jollenklasse A: 1 Jorisz Jol, st. D. Schoute (KNRV), 2 Waterman, st. mej. H. de Vries Letsch (ZZV). 3 Mistral, st. B. P. Hageman (De Kaag). 12 vts jollenklasse B: 1 Cormoran, st. G. de Vries Letsch (ZZV). 2 Dob bertje, st. A. Bouwman (De Schinkel), 3 Kloppertje, st. W. K. F. van Wessem (HJC). 16 vier. mtr. klasse (Onderlinge wedstrijden): 1 Wim. st. S. van Tol, 2 Bucephalus, st. L. Wijngaarden (ZW VU), 3 Walta, st. G. H. Willemse, 4 Quick Quick Slow, st. M. Langenberg (Z. O.) B M. klasse (Onderlinge wedstrij den): 1 C. A. van Baak, (ZWVU), 2 Bolding (ZZV). Teamwedstrijden 16 vierk. mtr. een heidsklasse: Vivat, st. H. Prins (Z. O.) en Swallow II, st. J. Bakker (Z.O.), 2 ZWWU, 3 HWN. Groepswedstrijden 12 voets jollen klasse: 1 ZO, 2 ARZV, 3 HJC. Als een breed zilveren lint kron kelt de IJsel zich in de nabijheid van Deventer, de stad, welke door haar uiterst gunstige ligging, bezig is zich te ontwikkelen tot een industrieplaats van betekenis. Hoog boven het water vormt de verkeersbrug met zijn strakke lijnen een machtige oeververbin ding. EERSTE STRATOCRUISER OP SCHIPHOL Op Zaterdag 3 September a.s. zal op Schiphol voor de eerste maal een stratocruiser landen. Het is het flagship „Great Britain" van de American Overseas Airlines, dat in Europa zijn opwachting komt maken. Zondag 4 September is de stratocruiser voor het publiek te bezichtigen, zowel van bim- nen als van buiten. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichte® om 7, 8 en 11 uur. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Wim Scholte, zang. 8.05 De gewone man. 8.12 Promenade-concert. 8.45 Vragen van deze tijd. 9.00 Cosi fan tutta. 10.10 Actualiteit®®, 10.20 Sonate. 11.15 Avondconcert. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.45 Percival Mackev en zijn orkest. 8.05 In het Radio-Zoeklicht. 8.15 Wiener Geschichten. 8.55 Promenade- concert. 10.05 Ik zou zo graag. 10.25 De Speeldoos. 10.45 Wereldkampioenschappen Wielrennen. 11.15 Noel Coward Fantasie. VOOR WOENSDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsbertch»*| om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. 8.15 Te deum laudamus. 9.00 Ochtendbezoek. 9.30 Muziek bij het werk. 10.00 Suite. 10.30 Morgendienst. 3 1.00 Cornelis Kalkman, tenor. 11.30 Quintet 12 05 Ensemble Lachman. 12.30 Voor Land en Tuinbouw. 12.33 Trio Fantasia. 1.15 Orgel spel. 2.00 Muziek. 2.30 Cello-suite. 3.00 Om- roep-orkest. 4.15 Voor onze meisjes en jon gens. 6.00 Onze Nederlandse koren en korp sen. 6.30 Strijdkrachten. 7.30 Internationaal Muziekfestival. 9.35 Metropole-orkest. 10.15 Piano-werken. 11.15 Grnmofoonplaten. 11.40 Piano-duo. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 9.00 Franse Kamermuziek. 10.05 Morgenwijding. 10.35 Al» de stofzuiger zwijgt.. 11.00 Over huisdieren. 11.30 Non-stop-programma. 12.00 Orgelspel. 12.30 Voor Land- en Tuinbouw. 12.38 Kwar tet Jan Corduwener. 1.20 Roemeens-orkest. 2.15 Omroep-Kamerorkest. 3.00 De Regenboog. 3.30 Al Goodman en orkest. 4.00 Orkest van de week. 4.30 Vragen staat vrij. 5.15 Miller- sextet. 6.30 Lezing. 7.30 Voor de jeugd. 8,05 Dingen van de dag. 8.20 Promenade-orkest. 9.00 Hoorspel. 9.30 Muziekfeest te Luzern. 10.20 Nieuwe opnamen. 10.45 Reportage wiel rennen te Kopenhagen. 11.15 Selecties. RADIODISTRIBUTIE-DIENST LIJN III: 7.05 Gram. 7.30 Kron. 7.40 Gymn. 7.50 Gram. 8.05 Concert. 9.05 Gram. 10.00 Eng. L.P.: Reg. Dixon. 1030 Eng. H.S.; Ens. Norman. 11.00 Eng. L.P.: Licht Muziek- orkest. 11.45 Voordracht. 12.00 VL Br.j Chan sons. 12.32 Trio Jef Schampaert. 1.15 Casino- concert. 2.00 Gram. 2.55 Eng. L. P.: Repor tage. 3.10 Tango-orkest (ev. 3.15—3.45 PCJ het schip van de week). 8.30 Arb.-orkest. 4.00 NWDR: Kamermuziek. 4.30 Eng. H.S.: Gram. 5.00 Kootwijk: Batavia. 6.00 Fr. Br.: Voor de soldaten. 7.00 Nieuws en reportage. 7.30 Eng. L.P.: „Stand easy". 8.00 VI. Br.: Gram.platen. 10.15 Gram. 11.00 Diversen. STAGNATIE IN ENGELSE MIJNEN Door het in staking gaan van enkele honderden mijnliftmachinisten zijn een twintigduizend mijnwerkers in Lan- cashire gisteren niet aan het werk kunnen gaan. Over vrijwel geheel Midden- en West-Europa komt thans zeer warm en zonnig zomerweer voor tengevolge van een zeer uitgestrekt gebied met hoge barometerstanden. In ons land steeg het kwik gisteren in het Zuiden reeds tot bij de 30 gra den Celsius, terwijl ook langs de kust en in het Noorden temperaturen van 27 en 29 graden Celsius of ruim 90 graden Fahrenheit voorkwamen. In Frankrijk steeg het kwik reeds tot 33 graden Celsius. Zoals de toestand er vanmorgen uitzage, mag verwacht worden, dat het warme weer nog zeker 3 a 4 da gen kan aanhouden, hoewel vooral in het binnenland de kans op onweer toeneemt. ALLAN SWINTON Het tweetal stond elkaar aan te kij ken. Toen gingen Sam's ogen wijder open, Waarbij hij een ongelovig gezicht zette. ..Mary! Wie doodde Don Arturo?" De Indianen stonden om een dikke oudere man heen gedrongen. Stil stond Mary daar te kijken, in de war ge bracht door Sam's vraag terwijl af schuwelijke gedachten haar door het hoofd vlogen, toen een jonge Indiaan kwam aanlopen. Wijzend naar de rich- llng, vanwaar hij gekomen was, begon he jongeman op heftige toon te spre ken. In het Spaans vroeg Sam aan Huipé ..Wat zegt hij?" Hulpé's ogen gingen even van Sam naar de jonge Indiaan en weer terug. ..Hij zegt, dat de moordenaar van de oude wegging door het bos. Ze heb ben zijn spoor gevonden". Sam vroeg: „Kunnen zij zeggen, wie bet zijn?" De afstammeling van een eens kei zerlijk ras ontmoette zijn blik met stille, maar intens glinsterende ogen. Op gespannen toon voegde Sam er aan toe: „Vraag het die man. Zeg hem, dat wij het weten moeten". Onbewogen ondervroeg Huipé de lei der der Jivantés. De man antwoordde nijdig en met vijandige blikken. Huipé rapporteerde: „Hij zegt, de lange donkere man, die met ons mee- vwam". Terwijl Mary's wereld om haar heen ineen scheen te storten, kwamen zes ionge mannen, die lange staven droe gen. welke ongeveer 2 meter lang wa ren, uit de hutten aanlopen. Deze sta ven hadden peervormige achtereinden Om hun middel droegen zij plantaar dige gordels, waaronder de met dode lijk vergif bewerkte pijltjes werden be- .vaard. Toen liepen deze primitieve K-ijgsiieden naar de begroeiing achter de hut en begonnen daar met hun ogen cp de grond gericht met een blijkbaar bepaalde bedoeling heen en weer te lopen. Gedurende enige ogenblikken bleef Mary er naar kijken zonder te begrij pen, waar het om ging. Toen herinner de zij zich de woorden van Hugh be treffende deze mensen. „Zij kunnen door alles heen een spoor volgen en hun pijlen over een afstand van veer tig voet recht afschieten. Eén enkele prik van curaré betekent de dood" In doodsangst riep zij: „Neen! Sam! I aat die man hen tegenhouden Vlug We zullen met hem praten". De hemel in het Oosten was door groen en roze tot goud aangewarmd en nu schoten de eerste rechte zonnestra len over de sta 1, lange schaduwen voor zich uitwerpend en het gehele toneel verguldend. Toen Huipé vertaald had, hief de Ji- vanté zijn gebalde vuist omhoog en naar Sam en Mary kijkend, sprak hij. op luide en strenge toon. Huipé rapporteerde: „Hij zegt: Kan praten een moord goe- maken?" Een van de jonge mannen uitte een jachtkreet en begon recht naar voren te lopen. De rest verspreidde zich aan weerskanten van het door hem gevolg de spoor. Zodra hun gebleken was. dat het spoor het juiste was, voegden zij zich in een enkele colonne achter hun voorganger. Over een zekere afstand gingen zij door de lage bosjes, die zich onder de met ranken behangen hogere bomen bevonden. Hoe verder zij zich van r'e open plek verwijderden, des te dichter werd deze boomgroei. Met alle macht trachtend haar gedachten in een logi sche redenering om te zetten, stond Mary hen na te kijken tot de glans van de opkomende zon op de ruggen van de jagers verdween, toen zij het dichte groene bos ingingen. Toen draaide zij zich met een ruk om naar Sam. „Dit is afschuwelijk. Ze zul len hem misschien doden! Doe dan toch iets!" Niet minder van streek, vroeg Sam: „Wat kunnen we doen?" Haar blik ging over de gestalten van de mannen, met hun grove zwarte haar, hun platte gezichten met grote witte tanden en heldere bruine op die van honden lijkende ogen, die om hen heen gedrongen stonden. Zij wees op de leider. „Zorg. dat die man ze terug doet komen. Dwing hem er toe! Haal een revolver! Schiet iemand neer. Doe wat je wilt, maar noodzaak hem er toe!" Sam schudde het hoofd. „Dat is Hol- lywood-gepraat". Woedend zei zij: „Een man zou het doen. Hugh zou het doen". Sam beet zich op de lippen en zweeg. Er kwam enige beweging onder de mensen, die om de hut heen stonden, toen in de deuropening twee mannen verschenen, die.Don Arturo's magere oude lichaam droegen. Bleek en sprekend in haar stijve school-Spaans beval Mary aan Huipé: „Zeg hun, dat zij het weer neerleggen. Wij zullen voor hem zorgen". Toen Huipé sprak, keerde aller ge zicht zich met vijandige blikken tot hen. Huipé vertaalde: „Zij zeggen, hij was hun vader en hun moeder en hu be hoort aan hen. En zij zeggen, dat wij niet welkom zijn en hun ongeluk ge bracht hebben en dat wij weg moeten gaan, anders zullen zij ons kwaad doen." Op vriendelijke toon zei Sam tot Mary: „Het is waar, dat hij tot hen be hoorde. weet je. Hij had ons soort men sen achter zich gelaten en had zich bij hen gevoegd. Laat ze hem hebben. Ik geloof, dat zij hun doden in ranken vlechten en dan in de bomen hangen. Dat zou hij ook gewild hebben, geloof je niet? Kom mee en laten we zien, dat we weer tot ons zelf komen." Hij nam haar arm en zij drongen door de me nigte blote lichamen heen, die hen met gemelijke gezichten doorliet. Hij nam baar mee naar de andere kant van de open plek aan de voet van de rots, die behangen was met de bloemen van de dode. Zij gingen op een rotsblok zitten en zij trachtte zichzelf weer meester te worden. „Maar", barstte zij los, „dit is een voudig onmogelijk! Hij kon een oude man niet neerslaan. Het zat niet in hem om zo iets te doen. Daar ben ik zeker van". (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 3