Dr. Drees opent Ronde Tafel Conferentie Kort Bestek Dr. Drees voorzitter van de R.T.C. „Eigen souvereiniteit van Indonesië eist spoedige verwezenlijking" Moh. Hatta waarborgt de Nederlandse economische belangen in Indonesië «■oensdas 24 Aug. 1949 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 74e J^8*"8 10665 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wiermgen en Anna Paulowna „Soms zullen wij wellicht struikelen" Mr. van Maarseveen „Een dubbel doel" „Onontbeerlijke gaven Strijd met woord en wapen dient gestaakt NEDERLAND VOOR EEN HISTORISCHE BESLISSING Rond de ovale tafel in de Ridderzaal Engelse scholier zwom het Kanaal over De eerste besluiten CHINEES VRACHTSCHIP VLOOG IN DE LUCHT 500 Personen omgekomen Atlanfisch Pact heden van kracht Gevallen in Indonesië ONDERSTEUNING VAN VLUCHTELINGEN Volgend jaar ten einde Overdracht der souvereiniteit het enig doel Ook uitgebreide bosbranden in Amerika Weerbericht BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 postgironummer 440041 Hoofdredacteur: A. KAPTETN Directie: j. BXJLSMA en C. KRAK hëlderse mm TARIEVEN: Advertenties: 10 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. - Kleine advertenties v„Juttertjes"> tot 15 woor den f 1.—elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.— bij vooruitbe taling, pius incassokosten HAM1D II zelfs, maar wij Sultan Hamid II: OULTAN HAMID II, de voorzitter van de delegatie der B.F.O., vatte in zijn rede het doel van R.T.C. als volgt samen: „De verwezenlijking van het ideaal van geheel het Indonesische volk: fc soevereiniteit, de onafhankelijkheid van de Republiek Indonesia Serikat en daarnaast het vinden van de vorm voor een samengaan van en een samenwer king tussen het Koninkrijk der Ne derlanden en Indonesië als twee vrije er souvereine staten". Sultan Hamid twij felde er niet aan of alle Indonesiërs zullen het spoedig onder elkaar eens worden over een uitgewerkte staats inrichting van de R.S.I. op federale en democratische grondslagen. „Wij beseffen, aldus Z.H., dat ons land op financieel en economisch gebied ziek is, zwaar ziek hebben de rotsvaste overtuiging, dat de patiënt wil en daarom ook zal ge- genezen. Het geneesmiddel zullen wij Wellicht niet aanstonds kunnen beta len, doch ik houd er mij van overtuigd, dat de apotheek het zeker op crediet zal leveren, indien die apotheek ver trouwen heeft. Wellicht zullen wij soms struikelen en zullen onze krachten te kort schieten. In dit geval zullen wij ons zeker niet schamen hulp en bij stand te vragen, waar deze ons in goede vriendschap geboden wordt". MINISTER VAN MAARSEVEEN be toogde, dat aan de Nederlandse de legatie een dubbel doel voor ogen staat- de conferentie zowel formeel als ma terieel te doen slagen. Formeel zal de conferentie geslaagd zijn, indien over eenstemming bereikt wordt, maar ma terieel zal zij alleen dan slagen, wan neer zij de toekomstige ontwikkeling Van deze beide landen zo gunstig mo gelijk beïnvloedt. Nadat de minister verklaard had, dat „de gedachte dat de souvereiniteit nog ooit tot Nederland zou terugkeren uitge sloten is", en Neder land bij de toekom stige ontwikkeling van Indonesië de rol van belangstellend en belanghebbend toe schouwer zou vervul len, wees Z.E. er op, dat het voor het lot van de conferentie van het hoogste be lang is, dat de over- MAARSEVEEN eenkomsten betref fende het staken van de vijandelijkhe den naar letter en geest gehandhaafd en nageleefd worden. „Laten alle par tijen in dit uiterste ogenblik er gemeen schappelijk naar streven om een nieu we ramp te voorkomen". Critchley: De voorzitter van de week van U.N.C.I., de heer Critchley, bood uit naam van alle leden van de U.N.C.I. sijn gelukwensen aan met dit histo rische moment. „De commissie is ervan doordrongen, aldus spr., dat de volke ren van Nederland en Indonesië de nieuwe Unie onontbeerlijke gaven kun 'en schenken: het Nederlandse volk 2'jn onschatbare ondervinding en zijn technische en administratieve be kwaamheid, het Indonesische volk de levenskracht van zijn nationalisme en de geestdrift van nieuwgeboren souve- 'einiteit. Samen kunnen Nederland en Indonesië in het kader van de inter nationale familie der naties, vredelie vende en democratische verhoudingen I°t stand brengen, gesteund op weder zijdse hoogachting, op wederzijds be grijpen en op ware belangengemeen schap". Het algemeen kader van het overleg ter conferentie is reeds geconstrueerd: De taak der conferentie is aan dit ka der een reële inhoud te geven. Laten wij, als wij ons tot onze taak zetten, ons er van bewust blijven, welk een ontzag lijke last de noodlottige gang van za ken op beide landen heeft gelegd. Dit besef versterkte in ons het voornemen alles in te zetten, teneinde thans de grote doeleinden van vrede, vrijheid en samenwerking te verwezenlijken". De minister-president zeide voorts, dat hij het als een behoefte gevoelde de Indonesische afgevaardigden te verkla ren, dat het van Nederlandse zijde bij voorafgaande overeenkomsten vastge legde voornemen, aan de Ver. Staten van Indonesië de souvereiniteit over te dragen, een voor Nederland onherroe pelijk besluit betekende. „Deze beslissing", aldus dr. Drees, „berust niet op een impuls van senti ment of op een zich onwillig neerleg gen bij een overmacht van omstandig heden". Deze beslising berust volgens de minister-president op een langzaam gerijpt inzicht, dat langs deze weg in de huidige wereldsituatie de belangen van Nederland en Indonesië en een ze genrijk samengaan van deze landen het best konden worden bevorderd. „Wel zouden naar het oordeel van velen in Nederland aller belangen er mede ge diend zijn geweest, indien een rustiger en geleidelijker overgang mogelijk ware gebleken, maar het heeft geen zin de gevolgen voorbij te zien van de ver snelling van de ontwikkeling, die is in getreden als nawerking van de oorlog, en de gezonde gedachte van de eigen souvereiniteit van Indonesië eist thans spoedige verwezenlijking. Wanneer dan ook, na een succesvolle afloop van de Ronde-Tafel-conferentie, aan Nederland de taak toevalt zijn souvereiniteit aan een nieuwe democratische, Indonesische rechtstaat over te dragen, dan betekent dat een daad, die gedragen wordt door een belangrijke meerderheid van ons volk". Een nieuwe band. De minister-president vervolgde: „Wanneer men aan Indonesische zijde deze conferentie wil beginnen met het vertrouwen, dat de spoedige vorming van de souvereine Indonesische staat voor Nederland een even onbetwist programmapunt is als voor de Indone siërs, dan wil Nederland daartegenover het vertrouwen plaatsen, dat aan Indo nesische zijde met even grote ernst ge streefd wordt naar de vorming van een nieuwe band tussen Nederland en In donesië, die een blijvende zegenrijke samenwerking tot resultaat zal hebben. Het doel van deze conferentie gaat veel verder dan de oplossing van de thans bestaande ernstige moeilijkheden en wrijvingen". Dr. Drees spoorde vervolgens aan tot vermijding van alles wat kwetst of voedsel geeft aan een gegrond wantrou wen. Ik mag in dit verband niet nala ten met grote ernst te wijzen op de noodzakelijkheid, dat de daadwerkelij ke strijd, zowel met wapens als door propaganda wordt gestaakt". Gistermiddag om 2 uur vond in de Ridderzaal te 's-Gravenhage de plechtige opening plaats van de Ronde-Tafel-conferentie over Indonesië. Bij de opening sprak de minister-president, dr. W. Drees, een woord van welkom, „in afwach ting van een beslissing der conferentie over de regeling van 't voorzitterschap." „Hoe de conferentie zich ook ontwikkelt", aldus dr. Drees, „vaststaat, dat zij van ingrijpende historische betekenis zal zijn voor het leven van de volkeren van Indonesië en Nederland." Herinnerend aan het koninklijk woord van 7 De cember 1942, verklaarde dr. Drees: „Dit koninklijk woord werd gesproken in den vreemde, maar in vrijheid. Ook in de onvrijheid, waarin wij in Nederland ver keerden, hielden wij ons in de jaren van oorlog en bezetting bezig met de toe komst, in het bijzonder ook ten aanzien van Indonesië. Ik herdenk met diepe dankbaarheid, hoe tal van jonge Indonesiërs, die hier verbleven, in het Nederlandse verzet hun vrijheid en leven in de waagschaal stelden." „Ik wil mij thans niet begeven in een beschouwing van het verleden en nog minder in een waardering van de feiten uit een recent verleden." Tegen twee uur gistermiddag vertoonde het oude Binnenhof 't levendige beeld van af- en aan rijdende auto's, die de leden der verschillende delegaties en de talrijke genodigden naar de rid derzaal brachten voor de ope ning van de R.T.C. In de ridderzaal was een grote ovale tafel opgesteld. Aan de lange zijde, tegenover de troon hemel, nam de voorzitter dr. W. Drees plaats, geflankeerd door de secr.-generaal, Dr. Prinsen: Aan zijn rechterzijde hadden de leden van de Republikeinse de legatie en vervolgens de léden van de B.F.O. plaats genomen. Ter linkerzijde namen de leden van de commissie van negen en de overige leden van de Neder landse delegatie plaats. Onder de talrijke genodigden merkten wij op: de ministers, de vice-president van de Raad van State, Jhr. Mr. I. Beelaerts van Blokland, en de leden van dit college, generaal Mr. H. J. Kruis, de voorzitters van de beide Ka mers der Staten-Generaal, mej. Mr. M. A. Teilegen, directeur van het kabinet van de Konin gin, oud-g.g. Mr. C. D. de Graeff, vice-admiraal Jhr. E. J. van Hol- the, Jhr. Michiels v. Verduynen, ambassadeur te Londen, Dr. L. J. M. Beel, oud H.V.K., alsmede de leiders der vakverenigingen. Als er nog een strijd te voeren valt, dan is dat een strijd tegen alles wat ons van elkander zou kunnen scheiden. Optimisme „Ik persoonlijk ben ervan overtuigd, dat, wanneer niet feitelijke omstandig heden en gebeurtenissen de sfeer van de conferentie gewelddadig doorbre ken, de mogelijkheden groot zijn, deze conferentie tot een bevredigend resul taat te brengen." Onder de beginselen, die als vast richtsnoer gelden, noemde dr. Drees: De spoedige vestiging van de V.S.I. als souvereine democratische staat op federatieve grondslag, het zelfbeschik kingsrecht der bevolkingen, de samen werking met Nederland, eventueel met het Verenigd Koninkrijk der Neder landen in een Nederlands-Indonesische Unie aan het hoofd waarvan staat de Koning der Nederlanden. „Over de vraag of speciaal Nederland, dan wel het Verenigd Koninkrijk der Neder landen in de Unie zal zijn opgenomen, zal slechts worden beslist na nader overleg met Suriname en de Antillen." „Ik spreek zeker in naam, niet alleen van Nederland, maar van alle hier aan wezige delegaties, wanneer ik zeg, dat wij van harte hopen, dat de conferen tie ook voor de hier aanwezige leden van de UNCI, een zeer bevredigende ervaring zal blijken te zijn. Onder het uitspreken van de wens, dat deze con ferentie moge strekken tot eer en zegen voor Indonesië en Nederland en het uitgangspunt moge blijken van een nieuwe ontwikkeling, verklaarde Dr. Drees de Ronde-Tafel-conferentie voor geopend". De 18-jarige Engelse schooljongen Philip Mickman is er heden in ge slaagd het Kanaal over te zwemmen. Mickman ging vanmorgen te 5 u. 53 te Kingsdown aan land, 23 uur en 13 minuten nadat hij zich bij Kaap Gris Nez te water had begeven. Onder de 27 zwemmers en zwemsters, die het Kanaal hebben overgestoken, bevinden zich 16 Engelsen, 3 Ameri kanen, 2 Egyptenaren, 2 Duitsers, 1 Argentijn, 1 Fransman, 1 Zuid-Afri kaan 1 Oostenrijker, 1 Zweed en 1 Peruaan. De Ronde Tafel-conferentie heeft Dins dag na de redevoeringen van Dr. Drees, Mohammed Hatta, Sultan Hamid II, mr. Van Maarseveen en de heer Critchley de eerste besluiten genomen. Zowel de agenda, als het ontwerp- reglement van orde werden zonder stemming aangenomen. Vervolgens werd door Hatta voorge steld om de Nederlandse minister-pre sident, dr. W. Drees, te benoemen tot voorzitter van de conferentie. Het was, aldus Hatta, overeenkomstig de ge woonte om het land, dat als gastheer optreedt, met het voorzitterschap te be kleden. Sultan Hamid verklaarde zich Het nationalistische Chinese vracht schip Chungli" is Dinsdag te Kaoh- sioeng op Formosa in de lucht gevlogen. De ontploffing geschiedde toen 4000 ton ammunitie gelost werd. Twee schepen in de nabijheid kwamen tot zinken en aan de wal braken grote branden uit. Meer dan vijfhonderd personen verlo ren het leven. In een gebied met een radius van een mijl werd zware schade aangericht. De meeste persoonlijke ongelukken werden veroorzaakt door de in het rond vlie gende scherven. De gehele stad schud de op haar grondvesten en tien pakhui zen werden met de grond gelijk ge maakt; huizen werden neergeworpen en telefoonpalen knapten af. Het Atlantisch Pact wordt vandaag van kracht. President Truman zal een proclamatie uitvaardigen (om 17.30 uur Ned. tijd), waarbij het pact van kracht wordt, wanneer vertegenwoor digers van de Franse regering het ra tificatie-document van hun land ko men deponeren. Frankrijk is de laatste onderteke naar, die de officiële ratificatie van het pact deponeert. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Mar. 2e kl. C. R. van Straten uit De venter. Van het Koninklijk Ned. Ind. Leger sneuvelden vier Ind. militairen. Werheugt u met mij, vrienden, om het geluk in het Amsterdamse gezin Ne- derkoorn. Het gezin Nederkoorn, vader, moeder en vijf kinderen, is uitgebreid. De dokter, die bij de bevalling assis teerde had getwijfeld, of er een twee ling zou komen, maar op de dag van de blijde gebeurtenis was hij bijna ze ker van een normale geboorte. De goe de man vergiste zich. Er kwam een meisje, Joke, 1940 gram schoon aan de haak. Toen kwam er een jongen, Theo, met zes pond, een levend bewijs, dat hij tot het sterke geslacht behoort, en daarna weer een meisje, Treesje, van 1840 gram netto. De beide meisjes in hun couveuse, de jongen en de moeder maken het goed. De vader drinkt een borreltje voor de schrik. Mèt de dok ter. O In Vlissingen heeft de politie een complot van jeugdige inbrekers op gerold, dat bestond uit jongelui van 16 tot 18 jaar. Speciaal directieketen en werkkampen vormden hun operatie terrein. Maar zij liepen tegen de lamp bij het stelen van.melk. \/oelt ge iets voor een millioenendans? Houdt u vast, daar gaat-ie! Per einde nuiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiii Juni j.1. bedroeg de hoeveelheid vrij geld in Nederland 7310 millioen gulden, waarvan chartaal 3051 millioen en gi raal geld 4259 millioen. Einde Mei was de totale hoeveelheid vrij geld 7198 mil lioen gulden en eind Juni van het vorig jaar 7345 millioen. Ge ziet, vrienden, er is genoeg. Alleen het zit een beetje verkeerd verdeeld. Zo zult ge zeg gen, tabaksfabrikanten moeten toch wel D« wersld is 'n maUemoien, Theo. best verdienen. Iedereen wil roken en de sigaretten zijn behoorlijk peperig. Toch leverde het bedrijfsresultaat van vijftig groothandelaren in tabakspro ducten en aanverwante artikelen slechts een netto-winst op van 0.27 procent van de omzet. Heus, het is niet alles goud, wat er blinkt! voetbalseizoen staat weer voor de deur, en zo langzamerhand begint men in het kamp der bruine-monster- aanbidders wat leven te bespeuren. Neill Franklin, de spil van Stoke City, die tot nu toe weigerde, weer voor zijn club te tekenen, heeft uit Zuid-Afrika een aanbod ontvangen van 2500 pond sterling per jaar. Neill piekert met het moede hoofd van ja of nee. En bij de wedstrijd VolewijckersAGOW ging het zo hardhandig toe, dat de scheids rechter het niet langer kon aanzien en het veld uitliep. En nou moet het sei zoen notabene nog beginnen! Tot be sluit een griezelflodder, vrienden! In Berlijn is een koorddanseres van zestig meter omlaag gevallen. Haar toeren verrichtte zij met drie collega's op een touw, dat tussen twee torens gespannen was. hiermede als voorzitter van de BFO accoord, evenals de leider van de Ne derlandse delegatie, minister Van Maar seveen, zodat dr. Drees als voorzitter was gekozen. Daarna stelde minister Van Maarseveen voor om de drie lei ders der delegaties als vice-voorzitters te benoemen. Dit werd goedgekeurd, evenals de benoeming van een alge meen secretaris, in welke functie Dr. Prinsen was voorgesteld. De voorzitter verzocht de delegaties om elk drie leden in de centrale com missie te benoemen. De centrale com missie zal als volgt zijn samengesteld: van de Nederlandse delegatie: minister Van Maarseveen, minister Stikker, Dr. Van Royen en Mr. van der Valk als secretaris, van Republikeinse zijde: Hatta, Roem en Pringgodigdo en van de zijde van de BFO Sultan Hamid, Suparmo Anak Agung en Mr. Vleer als secretaris. Volgens het reglement van orde zul len de leden van de UNCI de verga deringen van de centrale commissie bijwonen. Dr. Drees dankte daarna nog de de legatie voor het in hem gestelde ver trouwen. Hij sloot de vergadering met de wens, dat de commissies zo spoedig mogelijk met hun werk zouden klaar komen, opdat men binnen korte tijd een tweede plenaire zitting zal kunnen houden. De minister-president wenste tenslotte de leden van de conferentie succes met hun werkzaamheden. In de Ridderzaal op het Binnenhof te 's-Gravenhage is gistermiddag de Ronde Tafel Conferentie door Z.Exc., minister-president Dr. W. Drees, officieel geopend. Een over zicht tijdens de rede van Dr. Drees. Links op de voorgrond de Republikeinse Delegatie. Rechts op de voorgrond de delegatie der B.F.O. Op de achtergrond (midden) de Nederlandse gedelegeerden. Een dezer dagen gedane publicatie van de gedelegeerde voor Nederland van de Internationale Vluchtelingen Or ganisatie der Verenigde Naties, heeft in herinnering gebracht, dat de ondersteu ningswerkzaamheden dezer organisatie op 30 Juni 1950 een einde nemen. Personen in ons land, die menen recht te hebben op bescherming van deze organisatie (vluchtelingen en ver plaatste personen, die zich nog niet eer der hebben aangemeld) zullen zich vóór 1 September 1949 schriftelijk moeten doen registreren bij het bureau van de gedelegeerde, 't Hoenstraat 1 te 's-Gra- venhage. FILM VAN DE MAAND Het bestuur der Nederlandse film club heeft de Italiaanse film „Fiet sendieven", vervaardigd door Vito- rio de Sioa, het praedicaat „film van de maand" verleend. UA DE REDE van dr. W. Drees hield de voorzitter van de Republikeinse delegatie, drs. Moh. Hatta een rede in de Indonesische taal, waarin hy o.a. zeide, dat deze conferentie haar doel zal moeten bereiken, te weten de onvoorwaarde lijke overdracht van de volledige en reële souvereiniteit aan het Indonesische volk, hetgeen hjj de enige oplossing van het Indonesische probleem achtte. Na gewezen te hebben op de veranderde geestesgesteldheid van het Indonesische volk, die van „het zachtste volk ter aarde" een opstandig volk werd, zeide Hatta dat het conflict in wezen een psycho logische kwestie is, die haar oorsprong vindt in de koloniale historie en gecompliceerder gemaakt werd door het reeds vier jaren durende psychologische verschil. Elk uitstel van de overdracht der souvereiniteit zou door het Indonesische volk, aldus Hatta, aangevoeld worden als een politieke ma noeuvre om de koloniale macht te handhaven, zodat alles wat wantrouwen kan wekken, moet worden vermeden. HATTA Komende op de Nederlandse voor waarde, dat de souvereniteit aan een federatief Indonesië zal worden over gedragen en ,een Unie met Nederland zal worden gevormd, zeide Hatta elke dwang als een gevaar voor de toekom stige samenwerking te beschouwen. In het Republikeinse standpunt, waarinde Nederlandse kapitaalsbelangen en eco nomische belangen gewaarborgd wor den, was volgens Hatta geen wijziging gekomen. „Men moet in Nederland vooruit kunnen zien met een dynami sche blik, dat een onafhankelijk en souverein Indonesië geen nadeel, maar Het bosbrand-front in Amerika heeft zich uitgebreid van Quebec in Canada tot San Diego in Californie. Duizenden mensen zijn bij het blussingswerk be trokken. In Idaho woedt een grote brand op een gebed van 6.000 ha in het Fayette National Forest. In het Yellowstone National Park zijn drie branden nog niet onder controle. Bij Shasta in Californie heeft men 1200 ha grasland in brand gestoken om een andere brand, die 3.000 ha beslaat, te bestrijden. In de staat Maine brandt het op een twaalftal plaatsen. Tot dus ver is slechts een persoon aan brand wonden overleden. op de duur voordeel aan het Neder landse volk zal brengen", aldus de Re publikeinse minister-president. Moei lijkheden voorzag Hatta inzake de overdracht der schulden en vorde ringen, welke kwestie echter de duur van de conferentie niet zou mogen verlengen. De voorzitter van de Republikeinse delegatie besloot zijn rede met de woorden: „Vier jaren lang hebben onze beide volken geleefd in wederkerige vijandschap en met gevoelens van wrok in het hart. Vier jaren lang hebben wij elkaar bestreden en gemoord, met vergeefse opoffering van goed en bloed. Laat ons thans een nieuwe geschiede nis aanvangen, gegrondvest op vrede en samenwerking. Moge God de Al machtige ons werk in de RTC zijn ze gen schenken". Verwachting tot Woensdag avond: Warm weer met veran derlijke bewolking en later op de dag voornamelijk in het Zui den van het land enkele ver spreide onweersbuien. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopen de richtingen.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1