De komst der Porfsmouth Citadel Band Stad en Omgeving, Heeft de „Renate Leonhardt" toch een goudschat aan boord? „Optimisten" naar Internationaal Jazz-festival te Amsterdam WEK DE GAL IN UW LEVER OP Generaal-majoor De Bruijne bezocht het Amphibisch Oefenkamp op Texel Jiu-jitsu wedstrijden om het kampioen schap Noordholland-Noord Wichelroedeloper zegi van wel! De HD 57 gecharterd Tussen Haaks en Kuifje Nieuws van „Het Noorden" In het kort Winnubst maakt muzikale rondgang VAN MARSDIEP TOT IJ Anna Paulowna Roeien mei de riemen, die er zijn Besommingen Ijmuiden Morgen op reis! Winnaar en verliezer verlieten huilend het strijdperk Verbetering busdienst Den HeiderSchagen Ernstig bedrijfsongeval Onze Damrubriek Sinds de UK 230 haar tripjes naar het wrak van de „Renate Leonhardt" heeft gemaakt, scheen de belangstelling voor het goudschip lelijk te zijn getaand. Boze tongen fluisterden al, dat de hele expeditie op een mislukking was uit gelopen. Vooral, toen verleden jaar de prachtigste zomerse dagen onbenut bleven, en het Urker bottertje maar doelloos in de Binnenhaven lag. De belang stelling voor de „Renate Leonhardt" begint echter weer op te leven! Wij spraken gistermiddag schipper Bais van de HD 57, waarmede de „gouddelvers" Maandag naar de plaats van het «Tak zijn geweest. Er was een wichelroedeloper aan boord, die de overtuiging heeft gekregen, dat de „Renate Leonhardt" niet alleen goud, maar ook zilver bevat. Al enige weken geleden kreeg schip per Bais 't verzoek, zijn scheepje voor een expeditie naar het wrak van het goudschip te verhuren. De UK 230 heeft blijkbaar afgedaan, want nadien was de schipper van de HD 112 ook al eens bij de zaak betrokken. De Zaan- kanters, die de goudjacht hebben voor bereid, achtten de weersomstandighe den voor een hernieuwd onderzoek Zondag j.1. buitengewoon gunstig, zodat zij schipper Bais verzochten, zijn schip gereed te houden, want Maandag moest het er op los. De reis is doorgegaan en het was in derdaad schitterend weer. Op de plaats van het wrak aangekomen, bleek de wrakton, die de UK 230 verleden jaar heeft neergelégd, nog netjes op haar plaats te liggen. De wichelroedeloper, die men had gecharterd, kon althans precies de plaats aanwijzen, en zelfs gaf hij aan, waar de lading zich moest bevinden. Hij kreeg de overtuiging, dat zich behalve goud ook zilver aan boord moet bevinden. Geheel onmogelijk is dat niet, want de „Renate Leonhardt' vervoerde indertijd behalve 454 kisten goud onder meer ook 54 kisten geld. Wellicht zilvergeld. De heren Visser, Engel en Van der Toorn, die de expe ditie op touw hebben gezet, wilden graag weten of het een houten wrak was en op welke diepte het zich be vond. De gehele Maandag heeft men besteed aan het doen van provisorische „boringen". Holle staven, aan elkaar geschroefd, werden verticaal te water gelaten. Op ruim 21 meter stootte men op het wrak, maar even later ging de holle peilstok vrij gemakkelijk een paar meter dieper. Vermoedelijk stak men toen in het ruim. De HD 57 lag echter niet bijzonder rustig door de opkomen de vloed, zodat de staaf omboog en men de pogingen moest opgeven. De bemanning van de HD 57 volgde inmid dels met grote belangstelling de ver richtingen van de wichelroedeloper, die zomaar door het water heen niet alleen goud en zilver kon aanwijzen, maar ook precies de vorm van het schip en de ligging ervan. Tot het invallen van de duisternis bleef men op de plaats van het wrak. Op de terugweg weigerde de motor, zodat de HD 57 de hele nacht voor an ker buiten heeft gelegen. Gistermorgen kwam ze in de haven terug, waar de motorschade nogal bleek mee te vallen. „Wanneer ze weer heen willen, moet er ook een vlet mee om ankers uit te zet ten," vond schipper Bais. „Zo'n schip ligt pas goed stil, wanneer het aan vier ankers ligt. Maar ze moeten opschieten, anders is het weer brakkig buiten. Voorlopig is de HD 57 maar ter vis serij uitgevaren, want van goud in de toekomst kun je niet leven! De „Queen Wilhelmina" is gis teren niet uitgevaren, maar zal in elk geval zo gauw mogelijk het ruime sop kiezen om daar tot na het week end haar oefeningen te verrichten. De „Johan Maurits" lag gister nacht op de ree en voer weer uit voor enkele oefeningen buitengaats. Za terdag zal het vaartuig weer binnen lopen. Vanmorgen liep de „Piet Hein" binnen, terug van het verlof, dat in Ajnsterdam werd doorgebracht. Het schip nam nu ligplaats voor de PW en zal nog enkele dagen in de haven blijven. Hr. Ms. „Soemba" koestert ook plannen om even haar neus buiten de pieren te steken, maar Zaterdag zal zij weer terugkomen in Nieuwediep. De „Maja", thuishorend in Pa- pendrecht, kwam gistermiddag, ge trokken door de RS 2, voor de kolen- steiger te liggen, om materiaal te lossen, dat bestemd is voor het ma ken van de dam wand tussen de twee bruggen. Het zal nu niet lang meer duren vóór dat werk een aanvang gaat nemen. De „Firefly", een jachtje van de Engelsman Sir Henri Clay, liep gistermiddag binnen. Het kwam van Lowestoft en maakt 'n vacantietocht- je door Nederland. De volgende ha ven zal Amsterdam zijn. U zult morgens kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet het bederft U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur- lUke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter s Leverpilletjes. „Het Noorden" hield Zondag een wedvlucht met jonge duiven vanaf Quiévrain, 284 km. De Vogels werden om 9.10 uur met Z.O. wind in vrijheid gesteld. De eerste duif arriveerde om 13.52.15 uur; de laatste prijsduif (30e) werd om 14.13.24 uur geklokt. De prij zen werden als volgt gewonnen: W. Pluijmers 1; Gebr. Buis 2-6-17-29; C. Bontes 3-7-1012-1927; P. Dirks 4-11; G. J. Wittenberg 5; J. v. Doorn 8; A. Rietveld 9-16-22-30; M. Nellestein 13- 21; R. J. Ran 14; P. Schotman 15-18-20- 23-26; C. Slot 24; G. Buis 25; T. J. Kos 28. Er namen 210 vogels aan het con cours deel. Tevens werd de eerste wedvlucht voor jonge en oude duiven (navlucht) gehouden vanaf Dordrecht, 128 km. De lossing had plaats om 9 uur. De eerste duif arriveerde om 10.54.32 uur; de laatste (30e) prijsduif om 11.0.33 uur. In concours waren 277 duiven. De prijswinnaars waren: P. Dirks 1-10; A. Rietveld 2-30; D. Kerkhoven 3; G. J. Wittenberg 4-6-17-19-20; W. Pluijmers 5; J. Manshanden 7; P. Schotman 8; T. J. Kos 9; Gebr. Buis 11-13-15-27; v. Reek 12-29; C. Bontes 14-16-18-23; M. Nellestein 21-22; G. Buis 24-25; D. Blokker 26-28. Ook de Jeugd-afdeling van „Het Noorden" hield haar eerste wedvlucht, eveneens vanaf Dordrecht. Henny Manshanden klokte hier (nog voor z'n vader) de eerste: 10.57.19 uur; Loetje Rietveld 2 en 3; Joop Kok 4-6; Gerrit Freen 5; Jaap Coster 7; Eddy Moll 8; Cobi Wittenber: 9; Leen Slort 10. Onze oud-stadgenoot de heer N. J. van Gorselen, slaagde te Den Haag voor het diploma Handelskennis L.O. 1 Bij de verificatie van 's Rijks «ae-instrumenten te Leiden zijn de le instrumentmakers M. J. van Beyeren Bergen en Henegouwen, J. H. Blote, H. P. J. Huijing, C. J. Kampinga en B. H, Teske bevorderd tot technicus. De collecte, die j.1. Zaterdag werd (gehouden ten bate van de drie sana toria, heeft f 1350,85 opgebracht. Een fceel mooi resultaat, waarvoor collec tanten en gevers een woord van war me dank zeker toekomt. De charme, welke van Amsterdam nu eenmaal uitgaat, is in staat duizenden en nog eens duizenden vacantiegangers naar de hoofdstad te trekken. De amu sementscentra in de Amstelstad bieden ook 's zomers practisch evenveel ver maak als tijdens de wintermaanden, ofschoon in de belangstelling van het pu bliek een teruggang waar te nemen valt. Er zijn evenwel programma's, die volle zalen blijven trekken. Zo staat Amsterdam het komende weekend in het teken van het le Internationale Jazz Festival, een festival, dat in alle zalen van het bekende Bellevue georganiseerd zal worden. Een gebeurtenis voor Nederland waaraan we in deze kolommen van het stadsnieuws voorbij gegaan zouden zijn, ware het niet dat ons plaatselijk amateursdansorkest „De Optimisten" onder leiding van Arie Geils aan dit festival gaat deelnemen. Tussen de bedrijven van dit jazzfeest vindt een waarlijk groots concours van amateursdansorkesten plaats, waarbij elk orkest op zijn eigen wijze voor de erepalm gaat strijden. Zondagmiddag 28 Augustus a.s. moe ten „De Optimisten" in het strijdperk treden tegen de concurrenten uit alle delen van ons land, eveneens orkesten met een grote bezetting. Bovendien ko men voor het voetlicht het Engelse jazz-orkest van Humprey Lyttelton, dat regelmatig voor de BBC optreedt en enkele andere professional orkesten. Het hoogtepunt van iit tweedaagse fes tival annex concours ligt, naar wij ver namen, op de Zondagmiddag, daar dan tevens de radio een gedeelte van het programma zal opnemen, hetzij voor directe uitzending, hetzij op de geluids band voor een latere uitzending. Voor de liefhebbers uit onze stad is er nog een buitenkansje aan verbonden, daar in de bus, waarmee „De Optimis ten" naar Amsterdam zullen reizen, nog enkele plaatsen beschikbaar zijn. Wie dit internationale feest van de lichte muziek niet wil missen, kan zich in ver binding stellen met de heer J. C. Gast, De la Reystraat 53, om nadere inlich tingen te vernemen. Intussen wensen wij onze vertegen woordigers wij herinneren ons goed het buitengewone concert met het Me- tropole-orkest veel succes en het no dige enthousiasme. Het is morgen hoog water om 7.40 uur en 20.35 uur en laag water om 1.40 en 14.35 uur. De tempera tuur van het zeewater was 18.2 gra den Celsius, een zeer dragelijk tem peratuurt je.'. 'j PTT EN FISCUS De heren G. Jansen, A. A. van Meer en C. Tijsen, hulpbestellers PTT te Den Helder, zijn per 27 Augustus benoemd tot besteller in vaste dienst aldaar. Morgenavond zal de harmonieka pel „Winnubst", o.l.v. de heer H. B. Schenkels, een muzikale rond gang maken door de stad. Het korps marcheert om kwart voor acht af bij de Rotterdamse Bank aan de Prins Hendriklaan, en neemt dan de volgende route: Ko ningstraat, Spoorstraat, 2e Vroon straat, Oostslootstraat, Vlaming straat, Molenstraat, Diaconiestraat, Californiestraat, Wezenstraat, Kei zerstraat, Janzenstraat, Janzen- dwarsstr., Gravenstraat, 2e Scha- gendwarsstraat, Basstraat, Sluis dijkstraat, Schoolstraat, 2e Govers- dwarsstraat, Parallelweg, Kroon- straat, Keizerstraat, Prins Hen- drinklaan. In Alkmaar is tussen de P.v.d.A. en de K.V.P. overeenstemming bereikt over de benoeming van de wethouders. Beide partijen zullen twee zetels bezet ten, zodat in de huidige samenstelling geen wijziging komt. Naar het voor beeld van Enkl uizen en Hoorn zullen de markthandelaren te Alkmaar op 28 September een z.g. „lappendag" hou den. Op de Hofstraat-brug in de Kaasstad werd een 12-jarige jongen uit Oudorp zodanig bekneld tussen de brug leuning en een vrachtauto, dat hij naar een ziekenhuis moest worden overge bracht. In een timmerfabriek te Andijk is de hand van een knecht in aanraking gekomen met een cirkelzaag, tengevol ge waarvan de middel- en ringvinger van de linkerhand werden afgesneden. Te Medemblik is een loterij ge organiseerd voor de herbouw van de in de oorlog verdwenen muziektent. Bij B. en W. van Beverwijk be staat het voornemen, in de vacante functie van haven- en marktmeester niet meer een volledige kracht te be noemen, doch deze betrekking voort aan als nevenfunctie te doen vervullen. De alarminstallatie van het stoffen- buis Snoek te Zaandam trad in wer king doordat een 20-jarige jongeman, volgens zijn verklaring, „wilde prone ren of de installatie wel goed functio neerde". De politie sloeg hieraan geen geloof, haalde de jongen van het dak en rekende hem in. De heer L. Niemeyer te Den Hel der is benoemd tot hoofdassistent-con troleur bij de belasting aldaar. VARA-AVOND IN ZAAL DE BOER. De afdeling Anna Paulowna van de VARA organiseert op Zondag 18 Sept. een propaganda-feestavond in zaal de Boer. Onder de titel „Zo klopt het" zal een revue worden opgevoerd, waaraan medewerking zal worden verleend door mevr. Julia de Gruyter, voordracht, Wassia Krimsky, Russische zanger, mr. Swips, sneltekenaar, Clem Clement, goochelaar, Tonny Bakkenes' pianist accordeonist, Max van Praag, confé rencier-chansonnier en Aart Boenders' Wailana-hawaiians en Zuid Afrikaners. De heer Wim Verhagen zal een pro pagandistisch woord spreken. VISSERIJ URK, 23 Aug. 1949; Door 100 vaar tuigen werd Dinsdag aangevoerd: 13238 p. kuilpaling, prijs 0.71— 0.83; 1662 p. lijn- of bergaal, prijs 1.101.17; 1874 p. witvis, prijs 0.200.31 per pond en 750 m. Nest, prijs 1.25 per mand van 25 kg. Nauw elijks twee maanden geleden zetten voor het eerst na jaren Nederlandse militairen voet aan wal op het v.m. watervliegkamp De Mok. Zij kwamen aar in een volkomen desolate omgeving, in een ruïneus oord, bezaaid met puin open en half-verwoeste gebouwen. En zij brachten met zich de opdracht, binnen e kortst mogelijke tijd van deze chaos een bruikbaar oefenkamp te maken. Gel en waren niet disponibel, maar de wil was goed en het „moederkamp van,. e mariniers te Doorn hielp waar dat mogelijk was. Onder de stimulerende leiding van kapitein H. Engels ging men aan de slag. En binnen gezien de omstan digheden bijzonder korte tijd konden de mannen verhuizen van het tenten kamp naar de wind- en waterdicht gemaakte gebouwen. De opleidingen konden beginnen, en er werden sinds wij ons vorige artikeltje over dit Amphibisch Oe fenkamp van het Korps Mariniers schreven, reeds drie cursussen afgewerkt. lage daarmede in overeenstemming te brengen. De kosten daarvan zullen over meer dan één begroting verdeeld moe ten worden. Een dergelijke opleiding is voor het Korps Mariniers beslist nood zakelijk, en het voormalige watervlieg kamp De Mok (dat wel nooit meer als zodanig in ere zal worden hersteld) biedt daartoe uitstekende mogelijk heden. Ook overste Lieftinck, met wie wij per „LU" (het bekende kleine type lan dingsvaartuig) naar Nieuwediep terug keerden, was zeer te spreken over deze jonge dépendence van zijn kamp te Doorn. Het gebrek aan geld en mate rialen, alsook aan personeel, heeft zich bij de provisorische restauratie van De Mok hevig doen gevoelen. „Het kon niet uit de lengte, dus moest het uit d^ breedte. We wilden het AOK graag klaar hebben, dus we zullen in Doorn nog maar even moeten wachten met noodzakelijke wegverbeteringen. En u begrijpt, dat ook een lelijke bres is ge slagen in de hoeveelheid glas, die het kamp Doorn dit jaar mag gebruiken." Overste Lieftinck had echter goede hoop, dat de minister in de volgende begroting een postje voor het AOK re serveert. Het i s hard nodig, en er zal verhoudingsgewijs zeker een gering be drag nodig zijn, om hier een model kamp te maken, waarop de Koninklij ke Marine trots kan zijn. De eerste cursus van ver weken werd gegeven aan de klassen 7 en 8 van de beroepsopleiding mariniers te Doorn, die hier op De Mok scheepswijs werden gemaakt, en het verdere drukke oefen programma afwerkten. De volgende cursus was voor de adelborsten van het Korps Mariniers, waarna de korps- school sergeants en korporaals aan de beurt waren. Op het ogenblik zijn de klassen 9 en 10 van de beroepsopleiding in het AOK ondergebracht. Vrijdag j.1. zijn ze ge komen, en kregen Zaterdagmorgen de eerste lessen scheepsdienst. Voor het eerst maakten zij toen kennis met de authentieke marinesloep en leerden zij de beginselen van het hanteren der roeiriemen. Maar ook in andere zin hebben zij leren roeien met de riemen, die er zijn! Gisteren was het voor hen een bij zondere dag, want hun hoogste chef, de commandant van het Korps Mari niers, generaal-majoor M. R. de Bruij ne, bracht een inspectiebezoek aan het kamp. Even tevoren was ook de com mandant van het Marinierskamp te Doorn, luitenant-kolonel H. Lieftinck, gearriveerd. Zij lieten zich door kapi tein Engels terdege op de hoogte stel len van de gang van zaken, en namen kennis van al hetgeen sinds de komst der mariniers tot stand was gebracht. Een zeer bijzondere interesse toonden de autoriteiten voor de hygiëne in het kamp, alsmede voor de voeding en de ligging. Zij konden, ook door persoon lijke gesprekken met verscheidene mi litairen zich ervan overtuigen, dat de stemming onder de troep uitstekend was, ondanks het uiteraard nog geringe comfort. Alvorens de generaal kort na het middaguur het kamp weer verliet, vroegen wij hem naar zijn indrukken. „Ik kan u wel zeggen," aldus generaal De Bruijne, „dat ik zeer tevreden ben over hetgeen onder leiding van de ka pitein Engels hier is gepresteerd. De mogelijkheden waren gering, en er was nog geen geld beschikbaar, maar het kamp draait, en ik geloof dat de proef geslaagd mag heten." Desgevraagd antwoordde de generaal, dat het in de bedoeling ligt, dit AOK permanent te maken, en ook de outil- De aanvoer van Maandag was: 4860 kisten haring, 700 schol; 350 kabeljauw; 300 schel vis; 200 wijting; 250 makreel; 180 tarbot tong, 20 griet, 10 schartong, 10 heilbot, 120 koolvis, 120 schar, 10 leng, 80 haai en 50 kisten diversen. Prijzen per kg: tarbot I 2,95—2,55; gr. tong 3,50—3,20; gr. middel tong 3,10—2,70; kl. middel tong 2,95-2,55; kl. I 2,55-2,40; ld. II 1,30-0,95; heilbot 2,55-2.20. Prijzen per 50 kg: tongschar 57—56; schar 14,50— 6,50; gr. schol 61—51,50; middel schol 49— 16; kl. schol 15—2; tarbot II 130; tarbot III 102; tarbot IV 60—32; verse haring 13,60— 10,70; kl. haai 13-7,50; gr. gul 46-34; kl. gul 37—16; ham 62; kl. koolvis 17; wijting 24—11,50; poon 4,90—2,70; kl. rode poon 12 —7,50; gr. schelvis 47,50—39; middel schelvis 4S-39; kl. schelvis 34,50-29,50; kl. II 30,50- 26; makreel 23—16,50. Prijzen j^er 125 kg: gr. koolvis 45—32; gr. leng 65—63; kabel jauw 160—96. Besommingen: IJM 129, „Shamrock" f 7990; 42 „Reis" f21.500; 49 „Petten" f 15.730; 117 „Beatrix" 13.450; 25 „Flamingo" f23.000; KW 59 f1660; 166 f1440; 104 f3838; 138 f1190; 24 f3610; 168 f690; 125 f3020; 108 f 1814; 107 f 1400; 53 f 1640; 92 f 1220; 210 f 1350; 47 f1400; IJM 52 f1680; 276 f1310; 11 f1990; 230 f410; 53 f1311; 204 f1847; BU 33 f2270. Maandenlang hebben de Helderse ouden van dagen kunnen uitzien naar de dag, waarop de in uitzicht gestelde autotocht zou worden ge houden. Die dag kwam nader en nader en nu staat hij voor de deur. Morgenochtend zal de co lonne bussen de reis door Noord- Hollands schoonste dreven, die de bejaarde passagiers ónder meer naar Volendam en Artis, alsook door de Amsterdamse grachten zal voeren, aanvangen. Het weer ziet er goed uit, dus het belooft een prachtige dag te worden. Wij wensen het uitgebreide gezelschap bij voorbaat een maximum aan genoegen en een schat van onver getelijke indrukken toe! Het Augustusnummer van „De Speel- wagen", orgaan van de Historische Ge nootschap in Hollands Noorderkwar tier, begint met de aardige proloog uit gesproken bij het feest van Oud West- Friesland te Hoorn, een ware ode aan het mooie land. Zeer interessant is het stuk „Hoe de Noorderkerk in Hoorn werd gebouwd", een legende door J. A. Wit. Belangwekkend is ook de bijdrage van R. P. Meijer, wetenschappelijk as sistent bij de Dialectencommissie over „Het onderzoek van het Nederlandse Volkseigen". Van het overige van dit nummer willen wij vooral aandacht vestigen op het aardige artikel onder „Allemanswerk" van H. van Drunen over Kinderfolklore en hetgeen ver teld wordt naar aanleiding van een foto in het Dagblad De Zaanlander over de vroegere woning van Jacob Israël ae Haan en Carolina de Haan (Carry van Bruggen). Onder zeer grote belangstelling (ruim 700 toeschouwers) en bij ideale weers omstandigheden werden op het strand te Callantsoog de jaarlijkse wedstrijden om het kampioenschap Jiu-jitsu voor Noord-Holland-Noord verwerkt Leer lingen van de scholen Den Helder, Schagen, Wieringerwaard en Dirkshorn, wa ren samen gekomen om in onderlinge wedstrijden hun krachten met elkaar te meten. De Jiu-Jitsu-sport, die hier in de kop van Noord-Holland door de heer Kuilman is ingevoerd, heeft al veel beoefenaars gekregen. De opkomst van de leerlingen was goed en verschillende partijen gaven een aardige strijd te zien. Op Zondag 4 September a.s. zal het vermaarde Portsmouth Citadel Mu ziekkorps een bezoek aan Den Helder brengen, en o.m. een concert geven in de Nieuwe Kerk. In verband daar mede willen wij gaarne enkele bijzon derheden over dit schitterende Leger des Heils-Fanfare Korps ter algemene kennis brengen. Het muziekkorps werd in het jaar 1880, dus bijna zeventig jaar geleden, opgericht. Trots moeilijkheden en tegenstand groeide de Band al heel spoedig uit tot een verdienstelijk mu ziekkorps en werd toen een grondslag gelegd voor wat het thans is, name lijk een muziekgezelschap van de eerste rang. Tijdens de oorlog van 19141918 evenals in de jongste oorlog moest de Band ernstige verliezen lijden; in dit laatste conflict vooral, toen bij een bombardement de bevelvoerend offi cier gedood en de prachtige zaal, het repetitielokaal, met instrumenten en muziek verloren gingen. Met veel lief de en toewijding wist het muziekkorps zich staande te houden en met ge leende instrumenten en muziek werd terstond aan de wederopbouw begon nen. De nog jeugdige kapelmeester Harold Nobes zag zich op 23-jarige leeftijd met de leiding van het muziekkorps belast. Hij is nu elf jaar dirigent van dit ensemble, dat onder zijn bekwame leiding schitterende vorderingen ge maakt heeft en thans tot de beste fanfarekorpsen van Groot-Brittannie, het land van bij uitstek goede „Brass Bands", behoort. In Januari j.1. had het Muziekkorps het voorrecht voor de B.B.C. te mo gen optreden en ontving, naar aan leiding daarvan, vele blijken van hulde en dankbare erkentelijkheid. Ruim twintig jaar geleden heeft het muziekkorps voor de eerste maal Ne derland bezocht en dwong toen reeds aller bewondering af. Thans is de Band 42 man sterk en verheugt zich ir. een hoge standaard van muzikaal kunnen. Luitenant-kolonel Harry Taylor is de geestelijke leider en vertegenwoor diger van het Internationaal hoofd kwartier van het Leger des Heils in Londen. De kolonel is in ons land geen onbekende, aangezien hij jarenlang op het hoofdkwartier in Amsterdam werkzaam is geweest. Bijzonderheden betreffende de uit voeringen en samenkomsten van het muziekkorps worden nader bekend gemaakt. Op verzoek van de directies van ver schillende scholen te Schagen, heeft de directie van de NACO-busdiensten besloten, dat des morgens een bus zal worden ingevoegd, die om 8.20 uur in Schagen aankomt. Een grote verbete ring voqr de leerlingen, die langs de route Den Helder't ZandCallaftts- oogSchagen wonen. Eerst werden door alle leerlingen ge zamenlijk verschillende sprongen ten beste gegeven, welke met verbluffende vaardigheid werden uitgevoerd. Dat Jiu-Jitsu een uitstekende verdediging biedt, zagen wij al direct gedemon streerd door een drietal jonge dames, die een even groot aantal heren netjes onschadelijk maakten. Op verschilletide manieren werden de heren „gevloerd". Ook het balvechten voor de jongens toonde ons dat da«e knapen aardig op de goede weg zijir om zich taai te ver dedigen. Grote spanning verwekte de finale halfzwaargewicht tussen Jb. Glas uit Dirkshorn en G. Albion uit Den Helder. Tenslotte Wist Jb. Glas zijn tegenstander tot overgave te dwingen, waarmede hij het kampioenschap in zijn klasse veroverde. In de lichtgewicht klasse kwamen O. de Graaf uit Schagen en H, Beste- veld uit Den Helder tegen elkaar uit. De spanning werd ten top gedreven toen deze partij in eerste instantie on beslist eindigde. De tweede maal wist Besteveld echter op overtuigende wij ze te winnen. Hierdoor kwam hij in 't bezit van de fraaie, door de VW Cal lantsoog beschikbaar gestelde lauwer tak. In de finale zwaargewicht- ging het tussen M. Bruin te Warmenhui- zen en C. vd Vlies te Schagen, waarbij M. Bruin op verdiende wijze in het bezit kwam van de prachtige wissel beker. De algehele wedstrijdleiding was bi.i de heer Kuilman in goede handen. Het kampioenschap balvechten voor jongens ging tussen J. Hoebe uit Scha gen en J. Ewalt uit Den Helder. De behendigheid en het uithoudingsver mogen dat deze dertienjarige knapen te zien gaven was bewonderenswaar dig. Het talrijke publiek leefde geheel met de verrichtingen der jongens me de en toen na afloop J. Ewalt als over winnaar naar voren trad hadden zowel winnaar als verliezer een ware ovatie Maandag waren enkele arbeiders uit Vlaardingerambacht bezig een drukma- chine die vervoerd moest worden van Rijswijk naar Overschie, op 'n vracht auto te takelen. Door onbekende oor zaak is de 2300 kg. zware machine ge kanteld, waardoor de heer G. H. uit Overschie met zijn hand bekneld raak te tussen de machine en een muur. De hand werd gedeeltelijk verbrij zeld. Mevr. Smitt-Avis secretaresse van H.M. de Koningin In verband met het aan mej. mr. H. A. Sneller op haar verzoek verleend eervol ontslag is met ingang van 1 Oc- tober a.s. tot particulier secretaresse van H. M. de Koningin benoemd me vrouw N. Smitt-Avis te Blaricum Mevr. Smitt-Avis is tweede secreta resse van de Oecumenische raad van kerken in Nederland. AANKOMST VAN DE „ORANJE". Het m.s. „Oranje" van de Stoom vaartmij. „Nederland" wordt thans Woensdagmorgen ca. 5 uur te IJmui- den en om 9 uur te Amsterdam ver wacht. in ontvangst te nemen. Dit was voor de zenuwen van de knapen te veel en luid snikkend verlieten zij, broederlijk gearmd, het strijdperk. Vervolgens werden er demonstraties gehouden in Jiu-Jitsu, zowel door da mes als heren en een der hoogtepun ten van de middag was wel de perfec te vechtwijze van de heer Kuilman zelf. Zijn gedemonstreerde schaar- en kopsprong dwong aller bewondering af. Burgemeester Correljé sprak namens de VVV van Callantsoog de heer Kuil man en zijn gezelschap een hartelijk afscheidswoord toe, hetgeen een zeer passend slot van deze prachtige sport middag was. PRACTISCHE SLAGZET IN PROBLEMATIEK. De heer J. van Mill in Den Haag, winnaar van de „Miss Blanche"-pla- quette 1947 gaf ons onlangs voor deze rubriek de volgende stelling. Zwart 1/3, 7, 9/19, 21, 23, 24, 35. Wit: 25, 27, 28, 31, 32, 34, 36/41, 43/49. In deze stelling kan Wit een zeef fraaie lokzet doen waarover we het straks zullen hebben. Bij oppervlakkige beschouwing leek ons deze stand onmogelijk, hoe „partij achtig" hij er ook uitziet. Zwart heeft ml. veel meer zetten gedaan dan Wit. Alvorens deze stand echter naar de categorie „phantasie-probleem" te ver- w ijzen gingen we eerst de zaak nog eens grondig onderzoeken en bereik en het volgende verrassende resultaat. Men zette alle stukken in aanvangstel- iing op het bord en spele als volgt: 1. 34—30, 16—21; 2. 31—27, 21—26; »-«. 17—22; 4. 21—16. 22—27; 5. 82x21, 26x17; 6. 36—31, 20—24; 7. 31— 27, 18—23; 8. 37—32, 17—21; 9. 41—37, 21—26; 10. 33—28, 11—17; 11. 46—41, 6- }2' 41—36, 1—6; 13. 39—34, 14—20; 14. 43—39. 9—14; 15. 47—41. (Nu is pre- Cle-S dezelfde lokzet mogelijk als in de stelling van de heer Van Mill, al is het geheel dan ook iets minder productief. Daar staat echter tegenover dat thans het practische nut duideijker is en vooral dat we het probleem nu in het Kader van de werkelijkheid hebben gekregen. Zwart doet de volgeDde prachtige lokzet: 15. 17—21! 16. 27 22?? Denkt materiaal te winnen, maar komt bedrogen uit.) 16. 12— W' 16x27. 13—18; 18. 22x13, 4-9: 19 13x4. 23—29: 20. 34x23, 3—9, 21. 4x1, 12; (Die arme dam wordt heen en «eer geslingerd gelijk een roeibootje op een kokende zee. Geen wonder dat et op een „schiobreuk" uitloopt) 22- 1x18. 26—31; 23. 37x26. 17—22; 24. 28X 17. 19x46; 25. 30x19, 14x34; enz. en Zwart heeft een vrij zekere winst. Door dat in de stelling van Mill ook 45 i» opgespeeld is het eind resultaat dat Zwart een stuk voorkomt, daar de dam gevangen wordt. Aantekening verdient nog het v0'" gende: 17. 26—31; 18. 37x26. 23—29: 19. 34x23, 24—29; 20 23x34. 19—34. 19— 23: 21. 28x19. 17x46: 22. 26—21. 13x24: 23. 30x19. 14x23: 24 42—37. 46x23: 25. 49X 38 er) Zwart heeft niets definitiefs be reikt. Ziet één onzer lezers kans deze combinatie in 20x20 te bewerken van uit de opening?

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2