Amerika fokt vleugelloze kip Levensverzekering en Inkomsten belasting De Serven bezitten nog steeds hun befaamde roekeloze moed Smeulende Franse wouden verbergen nog vele slachtoffers Joegoslavië wil in enkele jaren hei verzuim van eeuwen inhalen Uniforme invoerrechten voor alle landen gewenst Wspengelden voor Verre en Nabije Oosten Regering zal nationale rouwdag afkondigen Dodencijfer stijgt nog Groter en meer vlees Hoe kom ik in Kampen? FELLE BRAND IN AMSTERDAM Fabriek was juist geopend Diefjes van goeden huize Hans Kaart1 te Batavia (Van een bijzondere medewerker) BELGRADO, Augustus Hoog boven Belgrado staat een vuurrood lichtbaken. Het zegt „Borba" en is de lichtreclame van het communistische partijblad, dat thans in 600.000 exem plaren dagelijks over geheel Joegoslavië verspreid wordt. „Barbo" betekent strijd en het woord schijnt goed gekozen boven een stad, waarin zich de zo veelzijdige strijd van het regiem concentreert. Tito en zijn getrouwen van partij, politie en leger vechten naar alle zijden. Voorop staat, nu sedert meer dan een jaar, hun strijd tegen de Cominform, welke betekenis men voor de ontwikkeling in dit roerige deel van Europa moeilijk kan overschatten. De Serven, die de helft der bevolking uitmaken, hebben zich in hun sombere historie de reputatie verworven een roekeloze moed te bezitten wanneer het ging om de verdediging van hun te laat verworven zelfstandigheid. Het nieuwe Joegoslavië heeft de zelfde roekeloze moed getoond, toen het vorig Jaar weigerde zich te bukken voor de druk van de Sowjetunie en haar vazallen. Het land prefereerde een voor zijn grootse plannen gevaarlijke isolatie boven een voldoen aan wensen, die niet door zijn eigen belang doch door dat van de Sowjetunie waren gesteld. Deze scheiding van Moskou betekent geenszins een afwijking van de com munistische lijn der regeringspolitiek. Het tegendeel is waar: de leiders van Belgrado bedienen zich uitsluitend van Lenins theorieën om hun houding te verdedigen. Zij beschouwen zich als de enige goede en consequente marxisten en uiten tegen de Sowjetunie dezelfde beschuldigingen, die zij sedert jaar en dag tegen de westelijke „reactionnaire imperialisten" hebben gebruikt. Ook in de binnenlandse propaganda woedt de veldslag tegen de satellieten onvermin derd verder. Het communistische partij blad wijdt er dagelijks vele kolommen aan. Men krijgt de indruk, dat zulk een overmaat van propaganda niet eens noodzakelijk is om te voorkomen, dat de '„leugens en laster der Cominform" wortel schieten in het land zelf. Tito's regering is door de schokkende ontwik keling eerder sterker dan zwakker in het zadel gelcomen. De grote massa van 's maarschalks volgelingen is hem on voorwaardelijk trouw gebleven on danks het ongemak, waarin de commu nisten zich voelen door hun verwijde ring van de heilstaat. De weinige blin de Moskou-volgers zijn uitgeschakeld door een politie-apparaat, dat even effectief werkt tegen marxisten als te gen kerk of „reactie". De reactie van de brede massa der Tito-vereerders vindt men geschreven op de muren van bouwwerken: „Hoe meer leugens en laster zo meer Tito ons lief is". Dat de maarschalk geweigerd heeft zijn land en zijn plannen op te offeren ten bate van de commerciële aspiraties der Sowjetunie heeft hem voorts ook wat meer crediet opgeleverd in niet-com- munistische kringen, waar men als lo gische consequentie van het gebeurde een inschuiven in de westelijke wereld verhoopt. Hulp op zakelijke basis Doch hier raakt men de tweede strijd van het regiem. Het wil met alle ge weld vermijden, dat zulk een conse quentie intreedt. Dit is in de laatste weken vele malen door de hoogste lei ders verkondigd. Zien zij Rusland als de Scylla, dan vrezen zij Amerika als de Charybdis. Men weet, dat zonder hulp van buiten het grote materiële ar- beidsprogram gedoemd is tot een cata- strophe te worden, doch men hoopt die hulp te kunnen verkrijgen op een strikt zakelijke basis. Het laatste waaraan de leiders denken, zeggen zij, is de machi nes, die zij nodig hebben, te kopen met hun communistisch geweten. Wij vroe gen een communistische vriend of men na alles nog niet had ingezien, dat het Westen toch een meer betrouwbare handelspartner was gebleken dan Mos kou en zijn aanhang. Hij lachte scham per doch bleef het antwoord schuldig. Moskou houdt voor deze heren toch zijn glans als het rode Mekka en Stalin grijnst nog naast Tito in alle café's en bureaux van het land. Stalin is meer dan de leider der huidige Russische po litiek. Hij is daarnaast ook de apostel van de rode leer. De Sowjetunie blijft voor de communisten hier toch altijd nog meer dan een onvoordelige en on redelijke handelspartner, het blijft het centrum der nieuwe rode wereld. Dit doet evenwel niets af aan de diepte van de breuk in Oost-Europa, die door de zwaartekracht der in het geding zijnde problemen gedoemd is zich on danks sentimenten te verdiepen. De Griekse grens is reeds gesloten en de indruk, die de houding van Belgrado op Bulgaren en Albaniërs heeft ge maakt, wordt hier als zeer groot be schouwd. Het Westen: een aasgier Het Westen blijft voor de rode heren een aasgier, waarvoor men temeer op zijn hoede moet zijn naarmate men er dichter bij moet komen. Dit Westen is Europese Assemblée Uniforme verlaging van invoerrech ten in alle landen, was hetgeen de heer Van der Kieft Dinsdag in de ver gadering van de Europese Assemblée te Straatsburg in een ter overweging aangeboden resolutie aan de commis sie voor economische zaken voorstelde. De heer Van der Kieft onderstreepte zijn voorstel o.a. met de volgende woorden: „De volken zullen kunnen begrijpen, dat de discussies over de politieke structuur van Europa of over de men senrechten niet onmiddellijk tot nauwkeurig omschreven conclusies kunnen leiden. Op economisch terrein, zo nauw verbonden met hun dagelijk se leven, zullen de volken evenwel enige leiding, enig concreet resultaat van onze besprekingen verwachten". de engelse league. In de eerste divisie van de League werden Dinsdag twee wedstrijden ge speeld met als resultaat: Aston Villa- Derby Count11; BurnleySun- derland 22, volgens de theorie der communisten van Joegoslavië mede verantwoordelijk voor het zo onfortuinlijke verleden, dat dit land aan onze moderne tijd heeft overgeleverd in een staat van achter lijkheid, waarvan men zich in West- Europa al te zelden een begrip vormt. Dit laatste is het, wat de Joegoslavi sche leiders voor hun derde strijd plaatst. Zij zijn bezield met de oprechte wens in weinige jaren in te halen wat vroegere machthebbers in eeuwen heb ben verzuimd. Het besef van de poten tiële rijkdom van het land en van de diepe armoede en primitiviteit, waarin het grootste deel zijner bevolking nog leeft, heeft hen stof gegeven voor stou te dromen. Dromen van snelle mecha nisatie, electrificatie en civilisatie. Men heeft met een soort roekeloze over moed dit kernprobleem van dit land aangepakt en een activiteit losgewrikt, die golft over de vlakten van de Woi- wodina, die vreet in de nog nooit door staal geploegde akkers van Macedonië en die zich een weg kapt door de grijze rotsen, die Montenegro omsloten hou den. Men moet deze economische revo lutie in de Balkan, waarvoor de rege ring te Belgrado de hele zonverbrande en fanatiek bezeten jeugd van het land heeft gemobiliseerd, als een oprechte poging tot een breuk met een donker verleden op het credit der regering schrijven. Dit geheel afgezien van de vraag of men zich geen opgaven gesteld heeft, die ver boven de huidige capaci teit van het land uitgaan, iets wat door vele waarnemers gevreesd wordt. Men behoeft niet eens buiten de hoofdstad te gaan om een illustratie te krijgen van de toestanden, waartegen dit offensief der regering gaat. Belgra do is vol van overblijfselen uit de tijd, die meer naar het Zuiden nog voort leeft. Het heeft bonte verzamelingen van krotten tussen de kolossen, die tus sen de oorlogen verrezen zijn en die thans worden opgetrokken. Een bezoek aan zijn spoorwegstation is een sensa tie op zich. Daar krioelen de massa's van buiten in onbeschrijfelijke wan orde over de vloeren van hal, wacht kamers en perrons. Daar behoeft men geen cyrillisch te kunnen lezen, want men ruikt aan de treinen, waarheen zij gaan. De best uitziende rijdt vast naar de Westelijke civilisatie van Zagreb. Die welke het meest naar knoflook stinkt zal opstomen naar het Zuiden. In die trein klinken zware weemoedige liederen en er is geen verlichting. De Senaatscommissie voor buiten landse betrekkingen en gewapende diensten hebben in gemeenschappelij ke zitting 239.010.000 dollar toegewe zen voor het wapenprogram voor Grie kenland, Turkije, Perzie', Korea en de Philippijnen. De gezamenlijke commissie schortte tot later in de week de beslissing op hoeveel aan militaire steun gegeven zou worden aan de Europese landen van het Atlantische Pact volgens het hulpprogram van president Truman. Naar van officiële zijde werd medegedeeld, zijn bij de bosbranden in de omgeving van Bordeaux meer dan 200 personen om het leven gekomen. Bij de bestrijding van de branden en het zoeken naar vermisten zijn 10.000 militairen ingeschakeld. Hoewel op verschillende plaatsen het vuur be dwongen is, breekt elders weer brand uit. Zware rookwolken golven boven het bos van Facture bij Bordeaux, waar de vlammen gretig voed sel vinden in de dicht opeen staande bomen. Duizenden soldaten, brandweerlieden en burgers houden zich thans bezig niet het doen van naspeuringen naar de nog 150 vermiste personen, waarvan men vreest, dat zij zijn omgekomen in de zwartgeblakerde en nog nasmeulende woudgebieden in Zuidwest Frankrijk. Van de 230 doden zijn pas 81 lijken ge borgen. Het vuur is thans, nadat in twee dorpen opnieuw uitgebroken branden werden bedwongen "en de bewoners met vrachtauto's in veiligheid waren ge bracht, naar men hoopt voorgoed uitgewoed. Gisteren begon het te regenen, waardoor het gevaar voor het uitbreken van nieuwe branden verminderd wordt. Vier personen, die van brandstichting worden beschuldigd, zijn gearresteerd. weg te banen door de vlammen en allen te redden. Critiek. De meeste Parijse dagbladen oefe nen critiek uit op de regering, die zij beschuldigen van talmen met het ne men van afdoende maatregelen om de branden te bedwingen. „L'Aurore" (uiterst rechts) vraagt, waarom Jules Moch zijn vacantie in Oostenrijk niet onderbrak om terug te keren en per soonlijk de leiding van de blussings- maatregelen op zich te nemen. Paul Ramadier heeft namens de mi nister van binnenlandse zaken Jules Moch een bezoek gebracht aan de in de gemeentehuizen ingerichte lijkka- mers. Ook de nieuw benoemde aarts bisschop van Parijs heeft een bezoek aan de geteisterde gebieden gebracht. President Vincent Auriol heeft be paald, dat het Legioen van Eer posthuum zal worden toegekend aan Giraudeau, in leven burgemeester van Saucat, die de dood vcmd, terwijl hij het vuur bestreed. Een groot aantal slachtoffers bestaat uit jonge man nenzowel militairen als burgers. De regering heeft heden als een dag van nationale rouw afgekondigd. Tijdens de branden hebben zich vreselijke tonelen afgespeeld. Veel er van zal altijd verzwegen blijven. Be kend is o.a. wel, hoe een vrouw met een tien dagen crude zuigeling, die tevens de zorg op zich moest nemen voor twee oude hulpeloze mensen, haar boerderij negen uur lang door het vuur bedreigd zag. Tenslotte slaag den enkele soldaten er in zich een DS. NIEMöLLER NAAR AUSTRALIË Ds. Martin Niemöller, die onder het Hitlerregime 11 jaar in een concentra tiekamp heeft doorgebracht, is per vliegtuig naar Sydney vertrokken. Vóór zijn vertrek deelde de predikant mede, tijdens zijn verblijf in Australië de Duitse emigratie naar dit werelddeel te zullen bespreken. STAGNATIE IN ENGELSE MIJNEN Door het in staking gami van enkele honderden mijnliftmachinisten zijn een twintigduizend mijnwerkers in Lan cashire Maandag niet aan het werk kunnen gaan. AHrek voor premie van lijfrente-verzekering De tijd dat een levensverzekering als een overbodige luxe werd beschouwd, is voorbij en uit de enorme bedragen wel ke bij de vele levensverzekeringsmaat schappijen zijn verzekerd, blijkt wel dat in het algemeen de Nederlandse huis vader van de noodzakelijkheid van een levensverzekering overtuigd is. Er zijn echter zeer vele soorten van levensverzekering en het is dan ook te begrijpen dat het de adspirant-verze- kerde wel eens duizelt wanneer een verzekeringsagent hem de verschillen de mogelijkheden opsomt. Bovendien praat zo'n verzekeringsagent dan ook steeds over een mogelijkheid om in komstenbelasting te besparen door het sluiten van een verzekering. Wat dit laatste betreft is het zeker nuttig daaraan voldoende aandacht te schenken en hoewel het natuurlijk niet mogelijk is om volledig weer te geven welke polissen gesloten kunnen worden, zullen wij trachten hier in het kort aan te duiden welke mogelijkheden er ziJB Bij het vaststellen van het zuiver in komen voor de inkomstenbelasting mag de premie voor 'n lijfrente verzekering, tot een bepaald maximum bedrag, wor den afgetrokken. Een belastingplichtige behorende tot groep I (ongehuwden) mag per jaar. voor premie van lijf rente verzekering niet méér aftrekken dan 600.—. Belastingplichtigen die behoren tot groep II (in het algemeen gehuwden, dia geen recht op kinder aftrek hebben) kunnen ten hoogste 1200.per jaar in mindering bren gen. Geniet de belastingplichtige af trek voor niet meer dan 3 kinderen, dan is het bedrag 1500,en wanneer voor méér dan 3 kinderen aftrek wordt ge noten, mag 1800,worden afgetrok ken. Het zal duidelijk zijn dat nooit méér kan worden afgetrokken dan het bedrag, dat werkelijk aan premie werd betaald. De fiscus betaalt deel van de premie Dat deze aftrek voor premie van lijf rente-verzekering van belang kan zijn, zal blijken uit de volgende voorbeel den: Iemand geniet aftrek voor 1 kind en betaalt per jaar 900.— premie voor een lijfrente-verzekering. Deze premie mag ten volle op liet inkomen in min dering worden gebracht want het maxi mum is, zoals hierboven bleek 1200. Wanneer we nu aannemen dat deze belastingplichtige een inkomen heeft ge noten van 8000.—, dan zou hij aan in komstenbelasting moeten betalen 1547.— maar door de aftrek van 900.— premie daalt het belastbaar inkomen tot 7100.— en is 1275.— aan inkomstenbelasting verschuldigd. Dit betekent dus een besparing van 272.— of ongeveer 30% van het be drag der premie. Bij hogere inkomens is het verschil natuurlijk groter. Wanneer een belas tingplichtige een inkomen geniet van 15000.aftrek geniet voor 2 kinde ren en 1500.— per jaar aan premie betaalt, dan bespaart hij daardoor 619.— inkomstenbelasting, dus ruim 40%. De fiscus betaalt dus inderdaad een, soms belangrijk, deel van de premie voor een lijfrente-verzekering. Wanneer mag aftrek plaats vinden? Aftrek mag slechts plaats vinden, wanneer er sprake is van een lijfrente verzekering. De premie voor een ge wone levensverzekering mag dus niet worden afgetrokken. Bij de gewone lijfrente-verzekering komt het er op neer dat de verzekeringsmaatschappij zich verbindt om, vanaf een bepaalde datum tot aan het overlijden van de verzekerde, een bepaalde lijfrente uit te keren, waartegenover de verzekerde gedurende een zeker aantal jaren de premie moet betalen. Wat de gewone levensverzekering betreft bestaat wel de mogelijkheid om op de polis de z.g. „lijfrente-clausule" te doen opnemen. Dit betekent dat het verzekerde kapitaal op de datum, waarop dit uitgekeerd moet worden, uitsluitend gebruikt mag worden voor de aankoop van een lijfrente. Wanneer door de verzekeringsmaatschappij op de polis dan nog wordt aangetekend dat deze niet beleend mag worden, dan mag de premie worden beschouwd als lijfrente-premie en kan aftrek plaats vinden. Hierbij dient men echter te bedenken dat over de lijfrente-uitkeringen in komstenbelasting is verschuldigd. Zo lang men dus de premie betaalt vindt aftrek voor de inkomstenbelasting plaats, maar zodra de lijfrente wordt genoten, moet men over het bedrag daarvan inkomstenbelasting betalen. Bij de gewone levensverzekering be hoeft men. wanneer het kapitaal wordt uitgekeerd, slechts inkomstenbelasting betalen over een gering deel dat uls rente in het kapitaal voorkomt. Bij het sluiten van een verzekering dient men dus goed te overwegen welke oplossing het meest gewenst is. Derhalve méér dollars I (Van onze coi respondent te New Er is geen twijfel aan, dat in de an nalen der internationale plulmveefok- kerii het Jaar 1949 bekend aal worden ris het Jaar van de Amerlkaf^ tlsch Hetgeen 1949. dat al een A Pact geboren zag worden, tot een li bel gedenkwaardig jaartal «1 «akm. Ingewijden aan onze kant van de O aan verkondigen n.1. met#°°rVe' de nadruk, dat de bippenfokkerjj thans in een geheel nieuw stadium is getre den. De pluimveefokkers, zo zeggen -0. hebben de behoefte gevoeld om een nieuw model kip op de markt te gen. zoals Ford en Kalser Frizer elk jaar een nieuw type auto presenteren. En pluimveehouders, die zich al lang hadden neergelegd bij en tevre den gesteld waren met wat men nu r.oemt „de klassieke kip", zijn een re volutie begonnen. Toen uw correspondent, grootge bracht op een diëet van Barnevelders, van een tikje ongeloof en verbazing liet blijken, waren de Amerikaanse kippen-deskundigen er als de kippen bij om hem met statistieken om de oren te slaan en hem het tovergetal van een milliard dollar <t 2.660,000.000) in te fluisteren. Zoveel is n.1. de kip- penindustrie in de Ver. Staten waard, Na rijpe studie van de problemen en de phenomenen kunnen wij slechts erkennen, dat dit jaar klaarblijkelijk in het sterrebeeld van „de kip' staat. Het begon n.1. enige weken geleden te gonzen in de kippenwereld toen een fokker na veertien jaar van trouwe toewijding er in geslaagd was een vleugelloze kip te produceren, gestamd uit inteelt van enige tientallen kippen- generaties. Men dacht alom te doen te hebben met een boze gril van na tuur en mens, en ondanks de opsom ming der voordelen, die de vleugel loze kip zou bezitten, scheen de Ame rikaanse pluimveewereld nauwelijks in beroering te geraken. Pluimveebedrij ven zijn in Wall Street slecht vertegen woordigd, tot grote teleurstelling van de beursmensen in wier ogen de vleu' gelloze kip een ideale investering be tekende. Deze monsterkip vergde n.1.: a. minder ruimte in de ren; b. vertoon de minder neiging over het erf te kuie ren en te fladderen en dit geringer verlangen aan beweging leidde tot ene sneller vetmesten; c. het risico, onder het wiel van de automobilisten in plaats van bij de poelier te sneven, was tevens aanzienlijk geringer ge worden; d. bij een eieren-productie gelijk aan die van de gevleugelde kip leverde de ongevleugelde variëteit 20 pet. meer vlees per bruto-gewicht. Het nieuwe model Nu is het een feit, dat de boer on gaarne eet wat hij niet kent; of, in het onderhavige geval, eerst wil zien wat voor kippenvlees hij op zijn bord heeft. Maar toen pluimvee-organisaties uit het kip-hongerige Engeland een ongekende activiteit aan de dag legden cm enige specimen van de ongevleu gelde kippen onder 't Marshall-plan te mogen importeren, begonnen de mach ten van de vooruitgang zich toch te doen gelden onder de meer conservatie ve fokkers van het standaard-model kip. Het inzicht was groeiende, dat er in het nieuwe model toch wel „iets zat". Op het Amerikaanse platteland is men immers begonnen door bepaal de kruisingen een beter en steviger soort granen te produceren, grotere maiskolven, en broodgranen, die per hectare aan de verbouwer een grotere opbrengst gaven. Waarom zou me„ een soortgelijk principe niet kunnen toepassen in de dierenwereld? Er w». ren er, die het prototype van de vleu. gelloze kip bepaald een onsmakelijke gedachte vonden. Anderen spraken er zich over uit, dat de fokker wag inge- gaan tegen God en gebod. Degenen met een gevoel voor humor ontdek ten nieuwe mogelijkheden om ook het bruto-gewicht van hazen en konijnen op te voeren. Men moest door inteelt, zo zeiden dezen, maar hazen en konij. nen fokken zonder nutteloze, vleesloze oren; men kon voorts verhinderen, c'at zij slank en lenig zouden blijven door hen het lopen en graven onmo- gelijk te maken, zodat zij als levende rolmopjes in de weitassen der jagers konden worden vergaard.... Maar alle gekheid op een kippen- stokje: de internationale belangstel ling voor de vleugelloze kip heeft ten slotte de fokkers van gevleugelde leg- gers, braad- en soepkippen tot daden en publicaties gestimuleerd. Deze laat ste hebben ten doel gehad de wereld te bewijzen dat de Amerikaanse pluimveefokkers nimmer op hun lau weren zijn blijven rusten. Integendeel, drie jaar geleden begonnen zij —.aan gemoedigd door het departement van landbouw met een fonds met tien duizend dollar aan prijzen „de kip van morgen" te fokken. Dit was, in feit, in navolging van de kalkoenfokkers, die er gedurende de laatste tien jaar in geslaagd waren een beter kalkoenen ras aan de markt te brengen door zich toe te leggen op de productie van een breedborstige variëteit van deze vo gel. Gedurende deze drie jaar hebben de kippenfokkers onmiskenbare vorderin gen gemaakt. Dit jaar zullen er om streeks 20 millioen zwaardere kippen op de markt worden gebracht, die stuk voor stuk hun fokkers meer op brengen dan de kip van gisteren. Uit gedrukt in vergelijkbare cijfers kan men zeggen, dat de nieuw-gefokte Amerikaanse kip van twaalf weken 4'/» pond weegt, tegen 2i/9 pond van de „normale" kip van dezelfde leef tijd. Niet te ontkennen valt, dat dit pio nierswerk op pluimveegebied hier sterk de aandacht heeft getrokken en dat ook in andere landen zelfs al verkeert ijien er niet in de moeilijke omstandigheden als Engeland met dit kippen-kruisingswerk hun voor deel kunnen doen. En welke fokker is het niet aangenaam als hij voor minder voer betere kippen in de ren heeft? Een man uit Kampen wist Zater dagavond geen betere plaats om het moede hoofd neer te leggen dan het wachthuisje van de autobusmaat schappij „Salland" in Zwolle en Zon dagmorgen, eenmaal uitgeslapen, geen beter vervoermiddel om hem naar zijn woonplaats terug te brengen dan een grote autobus, die blijkbaar zo maar voor het grijpen stond. Omdat er geen chauffeur bij de hand was, trad hij zelf maar in die functie op en maakte meteen het traject Zwolle—Kampen wat langer en gezelliger. Eerst ging het naar Amersfoort, toen naar Apeldoorn, daarna maakte hij een trip door de Noordoostpolder, om tenslotte via Genemuiden in Kampen te belanden. Dat belandendient aldus te worden opgevat, dat het achterstuk van de bus ergens tegen de Kamper huizen aanschuurde en behoorlijk gehavend werd, zodat de amateur-chauffeur het maar beter vond de reis hier te be ëindigen. Zodoende trof de Kamper politie Zondagochtend op de Nieuwe Markt een onbeheerde, beschadigde autobus aan. De chauffeur trof zij even later ook aan, achter een bor reltje in een café namelijk. Thans is zijn tijdelijk adres: Politiebureau Kampen. Rood-witte vlag toegestaan De HVK heeft alle te Batavia aan wezige leden van de Republikeinse de legatie en de Republikeinse vertegen woordiging in de centrale gemengde commissie uitgenodigd Dinsdagavond in het paleis te luisteren naar het ver slag van de PCJ over de opening van de RTC, dat via radio-Batavia wordt gerelayeerd. Nadat de opening van de Ronde Ta fel-Conferentie was uitgezonden, deed de heer Lovink mededeling van de be slissing der regering, dat de roodwitte vlag mag worden gevoerd. De voorzitter der Republikeinse de legatie, de heer Susanto Tirtopridjo beantwoordde de heer Lovink in zeer hartelijke bewoordingen. AANKOMST VAN DE „GROOTE BEER" Het trocpentransportschip „Groote Beer wordt thans, onvoorziene om standigheden voorbehouden, Donder dagmorgen ca. 3 uur te IJmuiden ver- wacht. Met het debarkeren der troepen te Amsterdam zal om 9 uur een aan- vang worden gemaakt. Gisteravond laat heeft op 'de Oude Schans te Amsterdam een hevige brand gewoed, die tot ver na middernacht duurde. De brand is waarschijnlijk ontstaan op de eerste étage van de dropfabriek W. Wiereyn op no. 33. Kor te tijd later sloeg het vuur over op pand no. 31, waarin een opslagplaats van lompen, zakken en dergelijk ma teriaal is gevestigd. Van dit laatste per ceel zijn drie étages totaal uitgebrand. Van de dropfabriek bleef de eerste étage in tact. Het vuur greep zeer snel om zich heen en veroorzaakte een van de meest spectaculaire branden van de laatste jaren. De geweldige massa's „vliegvuur", die door de bomen over het water vlogen, gingen gepaard met dikke rookwolken, die op honderden meters van de brand de straten ver duisterden. Duizenden mensen sloegen het blussingswerk, waaraan o.a. werd medegewerkt door tien brandweervoer tuigen en de drijvende spuit Jan van van der Heyden, gade. Opnieuw is in het stadsschoon van Amsterdam een diepe wond geslagen. Het pand no. 31 was een oud fraai ge bouw, dat mede de Oude Schans tot zo'n aantrekkelijk punt van de stad maakte. Een tragische bijzonderheid is wel, dat de dropfabriek gisteren voor het eerst werkte en Maandagavond met een groot feest was ingewijd. Toen men om kwart vóór twee het terrein van de brand verliet, stonden de gevels nog, doch men vreest, dat zij zullen instorten. De Amsterdamse kinderpolitie heeft vijf jongens aangehouden, die reeds sinds de bevrijding regelmatig uit grote magazijen allerlei voor jongens zeer aantrekkelijke artikelen hadden gestolen, zoals o.a. vulpennen, potlo den, zakmessen, mondharmonica's, leesboekjes en pistooltjes. Zelfs zagen zij kans een gouden horloge te ont vreemden, dat de moeder van één van de jongens voor 12,50 gulden kocht. In de Canadese tijd hielden zij zich bezig met het steleVi van levensmid delen e.d. uit legerwagens. Hoewel de totale waarde van het gestolene op enkele honderden guldens moet wor den geschat is een ernstiger feit, dat de knapen, die allen uit zeer behoor lijke milieu's komen, -volstrekt geel berouw toonden. Hans Kaart is met zijn gezelschap Dinsdagmiddag te Batavia aangekomen. De laatste etappe (SingaporeBatavia) werd afgelegd in een vrachttoestel van de militaire luchtvaart, waarin ook de Jeep met aanhangwagen werd opge nomen. Hij zal nu zes maanden in In donesië op tour gaan. engels circus vertoont nederlandse paarden. De Engelse circusdirecteur Cyril Mills heeft voor het winterseizoen in de Londense Olympiahall zes dikke bruine paarden van circus Strassbui" Ser geëngageerd. Deze paarden, echte Zeeuwen, zullen te Londen door hun dresseur in Zeeuwse kledij worden voorgeleid.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 4