L JïcUa- Stad en Omgeoing. De nieuwe R.K. school aan de Stakman Bossestraat H.R.C. oefent tegen Overmaas Grote actie voor Staatspensionnering begonnen Komende cursus in het nieuwe gebouw? Waar bleef de CCD HCSC-elftallen een klasse hoger ingedeeld Tussen Haaks en Kuifje ^I^'Massale Ballon opstijging Gratis Kinderschoenen naar keuzei Kijk uit naar de schoenen I die uit de lucht vallen II Op weg naar huis In hef korf Uifslag aanbesteding De rood-witte bussen op het HRC-veld Vier concerfen op Woensdag 31 Augusfus Schéepvaaftberichten David Hollestelle zingt Zeeridders op reis Julianadorp De nieuwe luidklok wordt Zaterdag overgedragen Watervogels-E.H.S. en W.G.W.-Helder 3 Onze Bridaerubriek VAN MARSDIEP TOT IJ INGEZONDEN Harddraverseer Zou onze nieuwe school op 1 September klaar zijn? Dat is de vraag vooral van de leerkrachten, wanneer zü langs het in aanbouw zijnde schoolgebouw van de Stichting „Het R.K. Onderwijs" aan de Stakman Bossestraat komen. Want hoe lang zitten de klassen niet propvol en overal verspreid? Het is hoog tijd, dat de nieuwe school klaar komt, want dan is de tijd van verhuizingen voorbij en kunnen de kinderen een geregeld schoolleven gaan leiden in niet overvolle klassen. Met man en macht wordt gewerkt, maar het schijnt een onmogelijkheid, dat op 1 September de nieuwelingen naar de Stakman Bossestraat gaan. Er zullen nog wel één of twee weken overheen gaan, eer ze er in kunnen trekken. Maar dan is het ook de laatste keer, dat verhuisd is. We zijn eens gaan kijken, hoe de zaak er bij stond, en werkelijk, dat ziet er allemaal keurig uit. Hetzelfde type als de Madoerastraatschool, dus een semi-permanente bouw en bestaan de uit twee vleugels. De éne vleugel ligt evenwijdig aan de straat en be staat uit drie lokalen langs een lange gang, die van de hoofdingang loopt naar de tweede ingang. Bij deze in gang zal nog een poort komen, die te vens toegang zal geven tot de beplante binnenplaats. De drie lokalen langs deze vleugel krijgen 's morgens de zon, de vier lokalen langs de andere, naar binnen gebouwde vleugel hebben het zonnetje 's middags. Deze lokalen lo pen ook langs een lange betegelde gang, die evenals de andere gang en de hal, gesausde muren van schoon metselwerk heeft, en uitkomt op de uitgang naar de speelplaats. Deze ligt geheel achter de school en nu nog zijn er mannen druk bezig de tegels aan te leggen. De lokalen zijn ruim en licht door de muren van fijn schuurwerk, dat nu nog keurig wit is, maar dat waarschijnlijk een sausje krijgt, waar het dan o.i. niet mooier op worden zal. De ramen kunnen uit gezet of opengeslagen worden, zodat aan frisse lucht geen gebrek zal zijn. In de tussenmuren naar de gangen zijn glas-in-lood-ramen aangebracht, waar door deze gangen, ook door de kleine ramen in de buitenmuren, behoorlijk licht ontvangen. Naast de hoofdingang is de toegang tot de toilettenafdeling, die bij de rechtervleugel behoort, dit zijn de meisjestoiletten. De jongens toiletten zijn aan de andere kant en sluiten aan bij de achtervleugel, zodat eventueel twee gescheiden schoolafde- lingen kunnen worden gebruikt. Links van de hoofdingang ligt het ruime vertrek voor de onderwijzers, waar achter een practische bergplaats voor leermiddelen gemaakt zal worden. Het dak is van rubberoid met ingestrooide Van de zijde van de 'Gemeentelijke Geneeskundige- en Gezondheidsdienst deelt men ons mede, dat geen van beide ambulancewagens van de onge- vallendienst door een samenloop van omstandigheden Maandagavond j.1. tijdig op de Vismarkt kon zijn. Op be doeld tijdstip waren, zoals altijd in de avonduren, twee chauffeurs ter be schikking. De één was juist onderweg om de patiënten uit het Parkherstel- iingsoord te halen, terwijl de ander en kele minuten tevoren naar het strand bij Paal 3 was vertrokken, omdat daar een ongeval was gebeurd. Normaliter zou laatstgenoemde wagen na een kwartier weer disponibel zijn geweest, maar de patiënt die moest worden ver voerd (een dame met een ernstige beenwonde) bleek zich ver op 't strand te bevinden. Het een en ander nam veel tijd in beslag, zodat de wagen pas bij het ziekenhuis terugkeerde, toen men reeds telefonisch had medegedeeld dat de wagen van het Rode Kruis was ge charterd. Uiteraard wordt deze samenloop van omstandigheden ook door de GGD be treurd. Ter gelegenheid van de ingebruik neming van haar terrein op Zaterdag 27 Augustus, heeft de v.v. Breezand Boys het eerste elftal van HCSC uit genodigd een wedstrijd te spelen te gen Breezand Boys I. Hiervoor is 'n prijs ter beschikking gesteld. De wed strijd vangt aan om half vier. Als voorwedstrijd wordt gespeeld: Bree zand Boys aHCSC a. De elftallen van HCSC zijn voor de nieuwe competitie ingedeeld als volgt: Z.M.C. le kl.: HCSC 1, Marken 1, Flevo 1, Blauw-Wit 2, Dindua 2, HCSV 2, EVC 1, Gouwzee Boys 1, Andjjker Boys 1. Z.M.C. 2e kl.: HCSC 2, Vrone 1, Marken 2, Jong Holland 2, ZCFC 2, DEM 1, Breezand Boys 1, H^SV 3. Z.M.C. 3e kl.: HCSC 3, ZCFC 3, Blauw-Wit 3, Andijker Boys 2, Gouw zee Boys 2, Jong Holland 3, Reiger Boys 1, DEK 2. Ads. X O 6: Reiger Boys a, Vrone a, Vrone b, HCSC a, Breezand Boys a, Jong Holland a. Ads. 2 M 7: Flevo c, HCSC b, Hel der d, Helder e, Kaagvogels b, Jong Holland b, Reiger Boys b. Hieruit blijke, dat zowel het eerste, als het tweede elftal een klas hoger zijn ingedeeld. Tevens neemt voor het eerst een derde elftal aan de compe titie deel. Het is morgen hoog water om 9.05 en 21.50 uur, en laag water om 3.15 en 16.05 uur. De temperatuur van het zee water was 18 graden Celsius. De grote ijzeren kroon, die op het torentje van de Marineschool voor Adelborsten zal worden geplaatst, is nagenoeg gereed. Bij de firma Smit in de Krugerstraat wordt de laatste hand eraan gelegd. gemalen schelpen, die een isolerende en zon-afstotende werking hebben. Door deze dikke, lichtgekleurde laag zal de warmte niet gauw heendringen. Geheel links van de school is een ste nen poort gebouwd, die werkelijk een aardig rasterwerk vormt. Daar kan de jeugd met haar fietsen doorgaan om ze op zij van de school neer te zetten, waar gelegenheid is om een fietsenhok te plaatsen. Als alles klaar is en de rommel, die nu overal nog ligt ver spreid, is opgeruimd, zal het een heel prettig verblijf vormen voor de kinde ren en hun onderwijzers en speciaal de nieuwelingetjes zullen genieten van het idee in een splinternieuwe school te zitten, waar zelfs de banken en kas ten nog nieuw ruiken. leder kind een gratis kans tl Op Zaterdag 27 Augustus des namiddags om 3 uur worden in 134 Bata filialen in Nederland, meer dan 4.000 ballons opge laten. Aan élke ballon bevindt zich een enveloppe en in een aantal biervan zit een bewijs dat aan de vinder recht geett op een paar Zaterdagmiddag 3 uur opgelet t "Den Helder: Spoorstraat 33 Aan boord van het s.s. „Water man", dat op Woensdag 7 September a.s uit Indonesië wordt terugver wacht, bevinden zich onze stadgeno ten: H. C. Roelofs, Ruyghweg 138; A. T. C. de Vries, Bothastraat 50; G. J. A. Vliek, Emmastraat 33; R. van der Werff, de la Reystraat 14; P. Korens, Goudsbloemstraat 50; H. G. de Zwart, van Galenstraat 52; J. Kei zer, van Foreestweg 1, Julianadorp; G. Volkers, Breewaterstraat 64; G. Tebak, Tuinstraat 16; J. K. Portegijs, Ruyghweg 164; A. C. van Baarlen, Sternstraat 33; J. J. van Egten, L. van Berkstraat 7; P. J. Boogaard, Nieuwstraat 7; P. Graaff, Fazanten straat 59; H. Groenendijk, Joubert- straat 56; B. M. Huisman, Sperwer straat 23; K. A. de Jong, Stakman Bossestraat 24; J. J. Kloprogge, Nar cisstraat 67; J. A. P. van der Knaap, Sternstraat 45; J. Koeten, Toren straat 28; E. Rienstra, Goversstraat 52. De parochiekerk van OJJ.V. Onbe vlekt Ontvangen, aan de Jan in 't Velt- straat tegenover de Nieuwstraat, krijgt een uitwendige beurt. De voorgevel en de toren staan al in de steigers. Het is vandaag 25 jaar geleden, dat de heer G. van Straaten, Rijksweg 4. voorman op het Beltterrein bij de af deling Reiniging van de gemeentelijke dienst voor Openbare Werken, in ge meentedienst kwam. Dinsdagmiddag werd ten raadhuize aanbesteed de verbouwinng van het perceel Koningstraat 102104 tot toonzaal voor het gemeentelijk gas bedrijf. Laagste inschrrjfster was de wed. M. de Vries, alhier, voor de som van 14.845. De overige inschrijvin gen luidden: fa. C. Th. Kwak en Zn., 15.750; fa. Reyers 15.920; fa. Gebr. Riemers 16.275; fa. W. Veenstra en Zn. 16.300; J. Roomeijer 16.937; fa. G. Groot en Zn. 16.989; C. van Essen 17.200; P. Boerdjjk 17.400; Th. Veul, 't Zand, 17.800; fa. Kop pen en Zn. 18.600; D. Langedijk, Heiloo, 19.600. De gunning is aan gehouden. De bezoekers van de wedstrijden van HRC zullen de laatste weken wel be merkt hebben dat het meubilair van HRC is uitgebreid met een tweetal grote melkbussen, die geschilderd zijn in de clubkleuren. Deze bussen dienen om geld in te deponeren. Enkele voor aanstaande personen van de vereni ging HRC hebben nJ. een groot offen sief ingezet om geld te verzamelen voor een nieuwe zittribune. Dit doen zij in de vorm van certificaten, die a f 1 te verkrijgen zijn. In deze tegen woordige tijd is niet een ieder instaat een bedrag van f - ineens af te staan. En juist daarom staan de bussen op gesteld, want een dubbeltje of een kwartje, ja zelfs een paar losse centen kunnen in deze bus gedeponeerd wor den, waarna iedere Zondag het totaal wordt opgeteld en dus steeds zal blij ken hoeveel nieuwe certificaten a f 1 gezamenlijk door de aanhang zijn ge kocht. Een voetbalvereniging heeft meer dan een andere vereniging in kas, maar men moet bedenken dat ieder jaar ongeveer f 10.000 aan vaste lasten met zich meebrengt. Wij menen wel dat het streven van de actieve le den gesteund zal worden en dat de be doeling die men met deze bussen heeft nu ook volkomen -duidelijk is. Het ligt in de bedoeling, dat alle vier plaatselijke muziekkorpsen op Woensdagavond 31 Augustus a.s., ter gelegenheid van de verjaardag van H.K.H. Prinses Wilhelmina, 'n open- luchtconcert te geven. Zoals wij reeds berichtten, concerteert het Stedelijk 's avonds te Huisduinen. Het Helders Fanfarekorps speelt van acht tot tien op het plein voor de Tuindorpschool. Van de beide andere korpsen hebben wij nog geen enkel bericht ontvan gen. De uit te voeren programma's zullen wij in onze editie van Dinsdag 30 Augustus a.s. publiceren. Akkrumdijk, New Orleans—R'dam, 2$->8 te Londen Algorab, Porto Alegre—R'dam, 23-8 van Rio Grande Alkaid, Mombassa—A'dam, 24-8 te Genua Alnati, Buenos Aires—R'dam, 23-8 van Bahia Amsteldiep, Java—A'dam, 23-8 te Suez Amsteldijk, Japan—R'dam, 23-8 van Aden Amstelkerk, Dakar—Plymouth, pas seerde 23-8 Ouessant Annenkerk, R'dam— Brisbane, 24-8 te Fremantle Arendskerk, R'dam—Sydney, 24-8 te Karachi Bali, 24-8 van Tandjongoeban naar Batavia Kota Agoeng, Java—R'dam, 24-8 te Djeddah Lek haven, 24-8 van Rio Grande te Montevideo Lsnge, 23-8 van Nordenham naar Gefle Mui- derkerk, 23-8 van Lobito te Mosamedes Oranje, Batavia—A'dam, passeerde 23-8 n.m. Dover Rondo, 23-8 van Cochin naar Tuti- corin Sibajak, 23-8 van Batavia naar Sema- rang Stad Leiden, 23-8 van Cochin naar Madras. Sumatra, A'dam—Java, passeerde 24-8 Gibraltar. Talisse, Java—A'dm, 23-8 te Fort Said. Tawali, 23-8 van Hamburg naar Karlsham. Bantam, Singapore—Liverpool, passeerde 23-8 17 uur Pantellaria Cistula (t), 21-8 van Miri te Lyttelton (Nw-Zeeland) Coryda (t), 22-8 van Singapore te Pladju Kedoe, 23-8 vdn Houston naar New Orleans Kota Baroe, Ja\a—R'dam, 22-8 14.30 uur van Djeddah Limburg, 22-8 17 uur van Los Angeles naar Kaapstad Overijsel, Java—R'dam, passeerde 24-8 1 uur Finisterre, wordt 26-8 6 uur aan de Hoek van Holland verwacht Prins Johan Willem Friso, 24-8 van Hamburg te Antwerpen Prins Willem van Oranje, R'dam—Montreal passeerde 23-8 Scillies Sarangan, San Fran- cisco—Calcutta, passeerde 23-8 18 uur Sabang Venus, 23-8 van Venetie te Calamata Waterland, Buenos Aires—A'dam, passeerde 23-8 Fcrnando Noronha Weltevreden, New York -Java, 24-8 6 uur te Aden Zeeman, 23-8 l 30 uur van Colombo naar Calcutta Zon- newijk, Mombassa—A'dam, 23-8 van Port Said Zuiderkruis, R'dam—Batavia, passeerde 23-8 Malta. Aldabi, 22-8 van R'dam te Buenos Aires Averdijk, 23-8 van Norfolk te New York Delftdijk, 23-8 van Antwerpen naar Avon- mouth Duivendijk, 25-8 n.m. van Londen te R'dam verwacht Edam, New York—Antwer pen, 25-8 11 uur bij Vlissingen verwacht Maas, Antwerpen—San Juan, passeerde 23-8 Azoren IJsel, 23-8 van Paramaribo naar Haiti. Onze oud-stadgenoot David Holle- stelle zal morgenmiddag om half één al* solist optreden bij het gemengd om roepkoor, dat over Hilversum I (301 meter) een radioconcert geeft. De heer Hollestelle zal vier Psalmen van de Noorse componist Edward Grieg uit' voeren, t.w. „Wie bist du doch schön" „Mein Jesus macht mich frei", „Jesus Christ ist aufgefahren" en „lm Him- melreich". De vereniging „Moed, Volharding, Zelfopoffering" maakt morgen met haar leden uit Den Helder, Texel en Callantsoog een busreisje naar Amster dam Op het programma staat o.m. een bezoek aan het m.s. „Oranje" van de Stoomvaartmaatschappij „Nederland" en een kijkje op Schiphol. Enige maanden geleden werd in Ju' lianadorp een commissie gevormd, be staande uit bestuursleden van de Ge meenschap Julianadorp, de vereniging Julianadorp Vooruit en het kerkbe stuur der Ned. Herv. kerk, om te trachten gelden bijeen te brengen, ten einde in de kerk een nieuwe luidklok te doen aanbrengen. Deze commissie mocht van verschillende zijden veel medewerking ontvangen, zelfs een bij drage van H. M. Koningin Juliana werd ontvangen, terwijl het gemeente bestuur tevens een geldelijke toezeg ging deed. Het gevolg biervan is ge weest, dat de luidklok aangeschaft kon worden en deze is thans aange bracht en doet zijn klanken reeds over het dorp weerklinken. De officiële overdracht door de commissie aan het kerkbestuur zal a.s. Zaterdagavond plaats hebben. Daartoe zal er een kor te samenkomst in de kerk gehouden worden, die,voor ieder toegankelijk is. Daarna wordt de klok in werking ge steld terwijl de harmonievereniging .Kunstzin" en de beide zangvereni gingen, n.L de dameszangvereniging Ons eigen lied" en de gemengde zangvereniging „Zanglust" een geza menlijke uitvoering zullen geven in de muziektent. De commissie had gehoopt voldoen de gelden bijeen te kunnen brengen om behalve de nieuwe klok ook nog electrisch verlichte wijzerplaten te kunnen aanbrengen. Het ingezamelde bedrag is hiertoe echter niet toerei kend, zodat er nog middelen beraamd moeten worden om deze verlichting voor elkaar te krijgen. Nog twee Zondagen scheiden ons van de voetbalcompetitie. Onze clubs gaan zich verder voorbereiden en alleen Den Helder heeft nog een Zondag rust ge- HRC speelt haar traditionele wed strijd tegen Overmaas uit Rotterdam. De Rotterdammers hebben een minder goed seizoen achter de rug, maar na beëindiging van de competitie hebben de groen-witten zich al aardig hersteld. In een tournooi, verleden week Zondag gehouden, werden uitstekende resulta ten bereikt. In Overmaas-kringen wordt er dan ook op gerekend dat spoedig het verloren eerste klasserschap weer wordt heroverd. HRC zal dan ook goed voor de dag moeten komen om tegen deze 2e klasser succes te kunnen boeken. Enkele plaatsen in het Racing- elftal zijn nog onzeker, zodat aangeno men mag worden dat het elftal weer enigszins gewijzigd is. Naar wij verne men gaat Nievwstad doelman De Haan binnenkort in Indonesië opzoeken Een tegenvaller voor HRC. Aan de andere kant is het verheugend dat Romeyer en Stins, na hun ziekte, de training weer hebben hervat. De aanvang is half drie. HRC ontvangt volgende week de Rot terdamse gedegradeerde le klasser RFC e» op de le competitiedag de 2e klas ser Zaandijk. Zoals bekend heeft HRC dan vrijaf. Watervogels—EHS Na beëindiging van het laatste sei zoen speelde Helder voor de beker te gen de onbexende 4e Uasser EHS. De wit jakken kregen op eigen veld met 40 klop. Het is Watervogels gelukt om de Amsterdammers als tegenpartij te krijgen naar Den Helder. Een uit stekende tegenpartij, waarbij de Torren gelegenheid krijgen kennis te maken met deze pittige Amsterdammers. -Wij kijken heus niet zo ontzettend hoog op tegen een Amsterdamse voetbalvereni ging. maar zeker is dat hoofdstadverte- genwoordigers het betere voetbal spe len. Een prettige wedstrijd staat dus te wachten. De aanvang is 11 uur. WGW—Helder 3. WGW ontvangt nu Helder 3. Tegen twee vierde klassers werden goede overwinningen genoteerd. Wij menen toch. dat een gewaarschuwd Helder 3 het niet zover laat komen. De aanvang is half drie. BIEDEN (MET CULBERTSON) Wanneer mag men spelend volgens de door Culbertson aangegeven richt lijnen "met 1 S.A. openen? Ziedaar in een paar woorden het bod, waarbij de nodige voorzichtig heid in acht genomen dient te worden, Waarom? Omdat de spelregels nauw keurig zijn vastgelegd en elke afwij king daarvan de grootste gevaren met zich brengt. Wie met 1 S.A. opent, moet minimum 31/» H.T., maximum 4 H.T. (3H.T. en minstens zes honneurkaarten)in drie kleuren (met 4 H.T. weer niet) dient men gedekt te zijn en de distributie moet zijn: 4333 of 4432, in dien de doubleton een heer met een kleine is. Natuurlijk, thans komt meteen de vraag san de orde, wat het antwoord moet zijn op het openingsbod van 1 S.A. Met een zeskaart (of twee vijfkaar- ten), eventueel zonder honneurkracht: twee in een kleur, eveneens met een vijfkaart en l'/t H.T. Met 2 of 2— H.T, met 1'/»- H.T. en een zeskaart (waarbij H.V., of A.) biede men 2 S.A.!! Met 2'7» of 3 H.T. ook met 2 H.T. en een zes kaart van een H. laat men direct 3 S.A, horen. Drie in een klerur? Ook dat antwoord mag gegeven worden, mits men 2H.T. en een zeskaart in een hoge kleur heeft of 2'/i H.T. met een vijfkaart in een hoge kleur en met 3 H.T. plus een vijfkaart in een lage kleur. Tenslotte kan men hier in een hoge kleur bieden, met maximum 2 H.T. en minimum 5speelslag! Ik geloof niet dat het nodig is hierop nog dieper in te gaan, daarbij het ant woord van 2 Kl., als men inderdaad minder of veel minder heeft dan Cul bertson eist, aanradend. Twee Kl. kan men dus laten horen op 1 S.A., met bijv.: Sch. 9, 7, 3; H.B. 6, 4, 3; R.V. 4, 2; Kl. 10, 9, 8. Het kan zelfs wel eens no dig zijn met een iets sterker kaart eerst de SA., bieder af te wijzen en pas in de tweede instantie de kleur, waarin men iets heeft (bijv. H, V, 8, 4, van R.) aan te geven. In dit geval is het 2 Kl.-bod een signaal aan de partner niet veel te verwachten! Zeker, U heeft volkomen gelijk wan neer nu de vraag volgt, wat de ope ningsbieder moet zeggen als z'n partner antwoordt. Hij dient te passen als zijn bod tot 2 S.A. is verhoogd, en hij 3'/i H.T. en een ongedekte kleur heeft. Met 3'/>of 4 H.T. of met 3»/. H.T. en alle kleuren gedekt, volgt onherroepe lijk 3 S.A. Het verdient aanbeveling, vooral met een 4432 verdeling drie in een hoge kleur (indien aanwe zig) te bieden. Na vier in een hoge kleur of 3 H.A. wordt steeds gepast. Wie na S.A. twee in een kleur hoort, biedt 2 S.A. met 4 H T of 3 in de geboden kleur met A H x, A V x of H V x in partner's kleur. Met vier troeven hel bod van 3 'n een kleur tot 4 verhogen en zonder deze troefsteun 3 in een hoge kleur of 3 S.A bieden! Ja, wie nu nog niet weet hoe Cul bertson biedt, zal de fijne kneepjes van het mooie snel, dat onder de naam bridge de wereld veroverde, wel nim mer onder de knie krijgen Vandaar dat ik mijn advies: deze rubrieken uit knippen. bewaren en bestuderen nog eens met klem herhaal. Vergadering van Provinciaal Comité te Alkmaar Het Provinciaal comité v»n de Bond voor S taatspensmonnering ia in „Kinheimte Alk maar in vergadering bijeen geweeat. Men kreeg een inzicht omtrent de atand van zaken met betrekking tot de atriid, die nog steeds, zelfs met versterkte middelen, gevoerd dient te wor den ter bereiking van het onde ideaal van de Bond: een premievrij Staatspensioen voor iedere werker. Uit all delen van onze povincie waren gevaardigden aanwezig: uit Amsterdam, de Zaanstreek, Beverwijk, Purmerend en geheel West-Friesland, uit de kop van Noord-Holland de duinstreek, Schoorl, Bergen, Egmond, Enk huizen en Hoorn, kortom uit alle delen van Noord-Holland was belangstelling. De voorzitter, de heer A. Greeuw uit Hei loo, herinnerde in zijn openingswoord er aan, dat het comité bijna een jaar belast is ge weest met de propaganda in onze provincie. Bezien we het resultaat van dat jaar, dan kun- uen we tevreden zijn. Tal van nieuwe afde lingen werden opgericht, oude her-opgericht, terwijl het ledental meer dan verdubbeld is. Voor de medewerking van zovele bonds- makkers zijn we zeer dankbaar. Dankbaar, doch niet voldaan, want het jaar dat voor ons ligt, zal zeer veel van onze ac tiviteit vragen. Op 1 October 1950 n.1. loopt de „Noodwet-Drees" af en het zal van ons volk afhangen, welke kant men uit wil. Spre ker herinnerde aan het buitengewoon congres van de Bond, gehouden op 14 October 1948 te Amsterdam, waar het algemene stemmen de resoultie is aangenomen met als hoofddoel: „Een bodempensioen, premievrij". Het gevolg van deze resolutie dient te zijn, dat we er voor moeten werken en zorgen, dat een gedeelte der bevolking niet langs andere wegen verzorging vóór de oude dag kan ge nieten, met als achtergrond, bedrijfspensioen en ondernemingsfondsen. Uitvoerig ging spreker in op de uitdruk king „achtergrond", welke in het rapport van mr. dr. A. A. van Rhijn, betreffende de so ciale zekerheid, is aangeduid met bodempen sioen. Wat wij tegen bedrijfspensioen hebben is dit, n.1. dat de premies te hoog- en de uit keringen te laag zijn. Bij Land- en Tuinbouwbedrijf is het zó, dat men vanaf 21-jarige leeftijd f 2,50 per week premie moet betalen. Men heeft dan op 65- jarige leeftijd recht op f 12,— per week, dus bil een totale premie-betaling van f 5200,—. In het bloembollenbedrijf moet f 5500,— premie betaald worden wil men recht hebben op f 15,— per week, althans wanneer men on afgebroken vanaf zijn 25e jaar in loondienst is geweest. Met de zelfstandigen is het nog slechter gesteld. De positie der zelfstandigen. De kleine zelfstandige middenstanders ver geleek spreker met de „Kop van Jut" in „De zak van minister Lieftick". Zij zijn het op wie de slagen neerkomen, terwijl het met de lasten zó is, dat zij langzaam maar zeker hun ondergang tegemoet gaan. Een groot on recht is o.a., dat bij een gelijk inkomen van arbeider en zelfstandige de zelfstandige meer belasting betaalt. Ook bij de kinder toeslag stond spreker stil. Volgens het rapport „Van Rhijn" behoren de zelfstandigen tot de groep „economische zwakkeren". Sprker zette de toestand van de kleine zelfstandigen uitvoerig uiteen. Een jaar geleden hadden we in ons land 650.000 zelfstandigen van allerlei schakering. Deze 650 hadenbVj. ,-aca. ,jrr?gwmnneen Deze 650.000 hadden toen een weekinkomen (en vaak nog minder) als een gemiddeld be- tf- Te Callantsoog zijn jiu-jitsu-wed- strijden gehouden om het kampioen schap Noord-Holland-Noord. Na afloop van de finale deed de merkwaardigheid zich voor, dat zowel winnaar als ver liezer.... huilend het strijdperk ver lieten. In de plaats van het afge laste oogstfeest in de Wieringermeer, zal Woensdag 21 Sept. te Middenmeer een korte baandraverij worden ge houden. In een boomgaard te Sloot- dorp is een appel geplukt, die het res- pectable gewicht van 4 ons en 17 gram had. V Gisteren heeft do heer W. de dong, machinist op de tram Alkmaar-Bergen, onder grote belangstelling zijn 45-jarig ambtsjubileum bij de N.S. herdacht. De Alkmaarse Tafeltennisvereniging D.S.S. organiseert Zondag a.s. in sa menwerking met de V.V.V., een tournee voor vreemdelingen. Te Hoorn is een begin gemaakt met de restauratie van de historische Oos- terpoortbrug. In dezelfde stad is de politie opgetreden tegen de velen, die bij het Houten Hoofd en de Sluis de zwemsport beoefenen, 'n Serie proces sen-verbaal was 't gevolg. De Zater dagse markt te Hoorn heeft een zo danige omvang genomen, dat B. en W. de gemeenteraad thans voorstellen, óók de Westzijde van de Gouw open te stel len voor de plaatsing van kramen en stalletjes. De afdeling Enkhuizen van „Bloem bollencultuur" heeft met 27 tegen 8 *t. sdhaesie betuigd aan een voorstel van de afdeling Grootebroek om alle sa neringsmaatregelen in het bloembol lenvak af te schaffen. Reinart Hee- ring, beiaardier van de St. Bavo te Haarlem, zal Vrijdagavond het caril lon van de Zuidertoren te Enkhidzen bespelen, nadat de Enkhuizer beiaar dier W. ter Burg zich hedenavond te Haarlem heeft laten horen. Aan het Hoogovenbedrijf te Velsen is gisteren de nieuwe cokesbatterij in gebruik genomen. De productie van cokes is daardoor met 400 ton per dag gestegen, wat van betekenis is voor de gemeenten, die gas van de Hoogovens betrekken. Te Velsen-Noord is een begin gemaakt met de bouw van een fabriek voor eboniet, een nevenbedriif van de N V. „De Plaatwellerij" aldaar. V Te Zaandam zullen tussen 12 en 17 Sept. op verschillende plaatsen in de stad opvoeringen worden gegeven van °en wagenspel (toneel gebracht op een omgebouwde trailer). In de Zaan streek verwacht men, dat de Zaan dammer boot de dienst tussen Zaandam en Amsterdam weldra zal staken en in het vervoer voortaan door z.g. rond- vaartboten zal worden voorzien. taalde arbeider, terwijl 75 pet. van he werkweek van 80 uur en langer had. n Het rapport van de Staatscommissie Bruggen" over de kleine zelfstandigen niet in geslaagd, practisch en adminish* tot een oplossing te komen. Door middel overgangsmaatregelen kunnen we deze zelfstandigen helpen door te strijden voor doel: eeen premie-vrij Staatspensioen. Wij vragen ons verder af, zo zegt sn heeft men bij de bedrijfspensioenen wel f' doende rekening gehouden met de grote k die zijn verbonden aan administratie en S 60 tenarij? We vragen ons verder af, wanneer^ werknemers van de ene bedrijfstak naar andere overgaan en bedrijfspensioen aanw^ is, in hoeverre administratief en technisch regeling kan worden getroffen voor het heb*!! van verkregen pensioen-rechten. Verder weer spreker op de tegenwerkin bij de bedrijfspensioenen veroorzaakt door h feit, omdat tallozen niet bij machte zijn d premies te betalen. Persoonlijk maakte spreker het eens mee een vergadering van tuinbouwers, dat een 6* aanwezigen als zijn mening te kennen gaf, /I zij (de bedrijfspensioenfondsen) „hun 'eig* dood zouden sterven". Wat wij moeten doen is: onverzwakt vait houden aan onze eis: „Premievrij Staatspen" sioen". Het bodempensioen. Het bodempensioen moet, zoals wij ons dat voorstellen, gelijk zijn aan het hoogste bedrae dat door de Noodwet-Drees wordt uitgekeerd Daarna herziening, opdat de gemeente-classi! ficatie kome te vervallen. Vervolgens zullen we terug moeten naar het gemiddelde van de huidige uitkering, b.v. aii iemand per week, uit anderen hoofde, f6- inkomen heeft, wordt een uitkering van f 14'— per week verstrekt, wat dus in totaal f 20- per week geeft. Op deze wijze zal er geen aftrek van inkomsten plaats hébben. Hierdoor wordt ook bereikt, dat ouden van dagen in de laagste klassen enige verbetering krijgen. Ons streven moet er verder op gericht zijn om de voorziening zo eenvoudig mogelijk te maken. Wat wij willen is, administratief het een voudigste zoals wij willen en sociaal het meest rechtvaardige. Overtollige ambtenarij en ad ministratie moet voorkomen worden. Wij zijn de achter ons liggende tien jaren van bonnen- plakken en daaraan verbonden administratie, waar duizende zelfstandigen mee te maken hadden, meer dan beu. Uitvoerig besprak spreker de kosten van een premievrij Staatspensioen. Moeten wij ons niet schamen als wij niet bij machte blijken te zijn onze oude werkers te helpen? Spreker verwees naar hetgeen het M.G. gekost heeft Ik weet niet of de uitdrukking mij past als voorziter, maar ik zou geneigd zijn om te zeggen: „Hoe hebben de zwendelaars het op gekregen." We gaan een jaar van grote strijd inzetten. Wat er ook zal en moge gebeuren, wij blij ven doorvechten onder het devies: „Gerechtig heid verhoogt ons volk". Met de Noodwet-Drees hebben we gezien wat mogelijk is. Moge deze wet in 1950 zo danig verbeterd worden, dat het een vaste, blijvende wet voor onze oude werkers zal worden. Met een opweking aan allen om het ko mende seizoen met kracht de propaganda ter hand te nemen vooi sociale gerechtigheid en naastenliefde, besloot spreker zijn rede. Door de heer Beijndema uit Castricum werd verslag van de gevoerde propaganda uitge bracht. Er is zéér veel gedaan en er was veel succes met de ledenwinst. Hierna werd de propaganda-vergadering op Zaterdagmidag 10 September in Gem. Con certzaal te Haarlem besproken. Als spreken zullen daar optreden de heer Geluk, wethou ders van Onderwijs en Kunstzaken te Haarlem, en de heer Kupers, oud-voorzitter van het NW, terwijl als derde spreker aangezocht is de heer Hooy, lid van de Tweede Kamer en gemeente raadslid van Haafirlem. Aafje Top zal decla meren. (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie). In uw blad werd dezer dagen een artikel betreffende de moeilijkheden van kleine draverijen op het platte land. Ik ben dat geheel met u eens, op een enkele regel na. U schrijft: „Hoe, dat kwam er in de regel weinig op aan en galopperen ging harder dan draven". Die regel steekt mij een beetje, want direct daarop schrijft u in vragende zin: „Was het niet in Lut jewinkel, dat een boer enz.". Wat dan volgt is waar. Het heeft er echter de schijn van alsof die boer zijn eerste en tweede prijs verdiende door maar wat te galopperen. Zie, redactie, dat steekt mij nu nog in mijn hardcraversbloed. Want de H.V. Lutjewinkel is allang ter ziele evenals die snelle dravers Wijntje en Trijntje van toen van „Stal Champagne", maar diezelfde boer leeft altijd nog een beetje op die eer en niet meer van die 7 knaken, want die gin gen (druk dit s-v.p. een beetje ondui- lijk) diezelfde avond al ter ziele. En nu ik mijn boekhouding opensla, zie ik daar altijd nog een post van on voorziene uitgaven, groot (a la Vroom en Dreesmann) f 9.98. En nu lees ik nog eens van galopperen, na al die tijd geleefd te hebben op die eer.... Maar, opgelet redactie, ik zou altijd nog een getuige kunnen oproepen, die kan verklaren dat er die dag volgens alle regelen der kunst is gereden en wel notaris Van Leersum. Hij toch volgde de wedstrijden van de eerste tot de laatste rit vol geestdrift en moest tot twee maal toe uit de baan worden ge baald als de snelle dravers Wijntje en Trijntje van de „Stal Champagne" van start gingen. Mijnheer de redacteur, ik hoop als nog dat die ene regel niet al te per soonlijk is bedoeld"), want die 7 kna ken (zie boven) kan ik niet meer te- tug geven en tot uw geruststelling moet ik u zeggen, dat ik mijn mes niet voor u scherp S. VETHMAN Jz.. Lutjewinkel. Stellig niet. „Mijnheer de redac- teur" heeft het op het wilde gebied van galopperen nooit verder gebracht dan zijn hobbelpaard en laat dus ook het antwoord over dat gevaarlijke nies graag aan zijn deskundige medewer ker over. Als we de hele kwestie eens gezellig afdronken, eventueel met no taris Van Leersum als kroongetuige? t Is er uitstekend weertje voor!

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2