Kort Bestek Felle Amerikaanse perscampagne gericht tegen Engeland Britse regering verlaagt uitgaven Alkmaarse auto botste tegen brik Hoopvol perspectief uit het door Nederland politiek verloren spel VERENIGDE NOORD HOLLANDSE DAGBLADEN „Alles leugens" mompelt Von Manstein Vrijdag 26 Aug. 1949 74e Jaargang No. 10667 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Londen heeft Amerikaanse sieun nodig, maar laai zich niet de wei voorschrijven Westeuropese export moet opgevoerd worden Bezuiniging van 150 millioen Pond „GROTE BEER" THUIS Jongens vroegen om „Samba" en „Paardenhoofdste!" Weerbericht Een dode en iwee gewonden bij verkeersongeval Chauffeur uit Oudkarspel bekwam een shock Brullend Kamerlid trok een revolver Stemmingen ter R.T.C. Zware aanklacht tegen de ex-veldheer ONRUST IN K.N.I.L. BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J BIJLSMA en C KRAK mmm coijmt TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. Kleine advertenties v„Juttertjes"' tot 15 woor den 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal f 4— bij vooruitbe taling, plus incassokosten (Van onze correspondent te Londen) DE HUIDIGE TRANSATLANTISCHE SCHELDPARTIJ tussen de Amerikaanse en Engelse pers wordt hier als een weinig aanmoedigende inleiding gezien tot de voor Engeland zo vitale dollarconferentie, die begin September te Washington zal beginnen tussen Amerika, Engeland en Canada. De Amerikaanse pers, gesteund door een groot aantal Congresleden, doet al wekenlang heftige aanvallen op de wijze, waarop Engeland „zijn Marshalldollars besteedt om het waanzinnige socialistische nationalisatieprogramma te financieren". Naarmate de datum der dollarconferentie nadert, is deze critiek in felheid toegenomen en zij culmineert nu in een „eis" om Cripps onverrichterzake van Washington naar huis te sturen, tenzij Engeland het Pond Sterling devalueert en de nationalisatie zijner industrieën stopzet. pE ENGELSE BLADEN, die zich tot voor enige dagen van repliek ont houden hadden, zijn nu echter even eens opgelaaid, in een felle anti-Ame- rikaanse campagne. In „open brieven" san Amerika, wijzen de verbitterde linkse bladen erop, dat de nationali satie van Engelands industrieën be kostigd wcrrdt uit de zak van de Britse belastingbetaler, die zwaarder ge taxeerd is dan enig ander burger ter wereld. Onmiddellijk ketste de Yan kee-pers het antwoord terug, dat dit precies hetzelfde was als het gebrui ken van Marshall-dollars, daar zonder deze hulp de Engelse fabrieken niet zouden draaien en er dan geen lonen verdiend zouden worden om deze be lasting van te betalen. Engelands con servatieve oppositiebladen, die zich van het begin af aan voor het meren deel tegen alle verstrekkende dollar leningen gekant hadden en een nau were economische samenwerking met de Britse Dominions hadden willen zien, gaan nu even heftig te keer tegen de Amerikaanse „beledigingen aan Engeland" als tegen het Labourplan, om over een nieuwe Amerikaanse hulplening te gaan onderhandelen. Wat wil Washington? Britse regeringskringen vragen zich intussen met groeiende ongerustheid af welke voorwaarden Amerika hier aan zal stellen. Dat men deze verdere hulp niet zal kunnen verkrijgen zon der dat Amerika hier bepaalde voor waarden aan verbindt, beseft men te Londen maar al te goed. Men vreest dat Amerika zal eisen, dat Engeland bovenal zijn productiekosten verlaagt door te gaan bezuinigen op de uitga ven van het sociale verzekeringsstel sel en op de astronomische kosten der nationale gezondheidsdiensten en tevens het stopzetten zal vergen van het nationalisatie-programma. Een dergelijke eis van Washington zou de Labourregering voor de vol gende keus plaatsen: a.) de Ameri kaanse voorwaarden accepteren en daardoor een volkomen bankroet ver mijden, maar daarbij een opstand ris keren van de vakbonden, die haar er van zouden beschuldigen de Labour- principes „verkocht" te hebben, of b.) deze voorwaarden afwijzen en zo doende met het oog op de naderende verkiezingen de politieke russ ln het Labourkamp bewaren, en zijn kop dan maar in het zand te steken voor de onvermijdelijke economische ineen storting, die van een dergelijk besluit het gevolg zou zijn. Dat het Britse kabinet hieromtrent zelf nog geen eenheid heeft bereikt, leidt men af uit het feit, dat Bevin en Cripps hun reis naar Washington bijna een week hebben uitgesteld. Zij zul len nu volgende week Woensdag pas uit Londen vertrekken. Naar verluidt zou Cripps niet tevreden zijn met het programma, dat voor de conferentie is opgesteld en zou hij gekant zijn tegen een onvoorwaardelijke overgave aan Amerika's eisen. In het vierde verslag van de ECA aan het Amerikaanse congres over het jaar tot 2 April 1949 wordt na druk gelegd op de grote vorderingen, die door de deelnemende landen zijn gemaakt, doch tevens wordt de aan dacht gevestigd op de noodzakelijk heid voor West-Europa zjjn uitvoer in 1952 en 1953 met minstens 1/3 op te voeren. Het 'verslag stelt vast, dat het succes der inspanning van de deel nemende naties zal afhangen van hun vermogen de wereldconcur- rentie te doorstaan. In het verslag wordt er eveneens op gewezen, dat de inflatie in geheel West-Europa voorlopig tot staan is gekomen. De Internationale Organisatie voor de Kankerbestrijding te New York koopt geregeld materialen aan voor de kankerbestrijding in diverse landen van Europa. De in Leiden geboren Amerikaanse filmster Nina Fock over handigt aan de K.LM.-stewardess Barbara Ferrie een kist met belang rijke materialen bestemd voor het Anthony van Leeuwenhoek-huis te Amsterdam. De Britse regering heeft gisteren op dracht gegeven alle uitgaven van de staat te verminderen. Men meent, dat gestreefd wordt naar een omlaag bren gen der uitgaven met minstens vijf procent. De bezuinigingsmaatregelen zullen 't ontslag van een aantal ambtenaren met zich brengen. Men verwacht dat op een begroting tot een bedrag van 3.000.000.000 pond sterling een bedrag van 150.00u.000 pond sterling zal kun nen worden bezuinigd. Functionarissen van het ministerie van financiën hebben tegenover de chefs der regeringsinstanties in monde linge toelichtingen op het bezuinigings- rondschrijven van het ministerie met nadruk verklaard dat de genoemde vijf procent bezuiniging inderdaad als een minimum moet worden beschouwd. Men hoopt, dat de uitgaven van be paalde departementen méér dan vijf Het duurde geruime tijd eer de „Groote Beer" Donderdag aan de Amsterdamse kade kwam. De stem ming aan boord was echter opper best, getuige het applaus en de uit roepen, die na ieder nummer -weer klonken. „In the mood", een Samba, „Het Paardenhoofdstel" en meer van deze verzoeken werden gedaan, die echter niet door de Kon. Militaire kapel konden worden ingewilligd. Teen het schip ongeveer kwart vóór twee voor de kade lag, begroette vice- admiraal N. A. Rost van Tonningen namens HM. de Koningin de man schappen. De minister van Oorlog en Marine mr. F. W. Schokking heette namens de regering de mannen har telijk welkom in het vaderland.' Hij zeide o.a.: „Gij hebt ons vanmorgen enkele uren laten wachten, maar ik geloof, wij zijn niet quitte. Wij heb ben U langer laten wachten en heel wat langer ook. Het is merkwaardig, aldus de mi nister, dat uw terugkeer is geschied kort na de opening van de Ronde Ta felconferentie, waaraan U door Uw moed en beleid mede een stoot in de richting hebt gegeven. De minister vervolgde: „Er zijn onder U, die terug komen in hun gezin, maar er zijn er ook, die een gezin gaan stichten, hen wens ik veel succes. Er wachten nog veel Nederlandse meisjes." (Gejuich aan boord). Vervolgens schilderde de minister de moeilijkheden, die de jon gens nog zullen moeten ondervinden moeilijkheden, die hij echter gering noemde, gezien de ervaringen, die de soldaten in Indonesië hebben opge daan. Verwachting, geldig tot heden avond: Vrij zonnig weer met s middags enkele verspreid op tredende onweersbuien. Zwakke tot matige wind. hoofdzakelijk uit richtingen tussen Oost en Zuid. Aanhoudend warm weer. Een ernstige botsing tussen een door een paard getrokken brik en een fruit- auto uit Alkmaar op de Rijksweg tus sen Baarn en Laren heeft een dode ge- eist, een zwaar gewonde en twee licht gewonden. Om half vier Donderdagmiddag reed de brik met drie Limburgers, die te zamen 209 jaar telden, op de Rijksweg onder Eemnes, toen plotseling het paard door een onverwacht geluid schrok en begon te steigeren. De brik kwam daar door aan de linkerkant van de weg terecht. Een achter de brik rijdende fruitauto van de firma Y. Spanjaard uit Alkmaar, die bestuurd werd door de heer K. uit Oudkarspel, wilde op dat ogenblik de brik juist passeren en greep nu door de onverwachte wending van het voertuig de brik van achter. Alle drie inzittenden, afkomstig uit Houthem, werden uit de geheel ver nielde brik geworpen. De 70-jarige M. Raven werd op slag gedood, zijn 65-ja- rige neef H. Raven werd deerlijk aan hoofd en borst gewond en brak beide benen. De derde en oudste inzittende van de brik, de 74-jarige E. Raven kwam er het beste af. Hij liep slechts lichte verwondingen op. De fruitauto werd nauwelijks beschadigd en ook de chauffeur bekwam nagenoeg geen verwondingen. Eén der inzittenden droeg een foto toestel bij zich. doch de rijkspolitie te Eemnes, die rr««- het onderzoek is be last, heeft dit niet ter plaatse kunnen vinden, zodat het niet uitgesloten mag worden beschouwd, dat dit later is ont vreemd. Chauffeur kreeg shock. Naar de Rijkspolitie te Eemnes ons gisteravond telefonisch mededeelde, be kwam de chauffeur van de Alkmaarse fruitauto de heer K. uit Oudkarspel, door het gebeurde een shock. Hij ver liet onmiddellijk zijn auto en wilde zich naar de gekwetsten begeven, maar werd hiervan, gezien zijn overspannen toestand, door enkele vrouwen weer houden. De heer K. is daarop, evenals 't stoffelijk overschot van de heer Raven en de andere gewonden naar het St. Jans ziekenhuis in Laren overgebracht. Op doktersadvies is de chauffeur later op de dag per ziekenauto naar zijn wo ning te Oudkarspel vervoerd. Uit het getuigenverhoor is gebleken, dat de chauffeur met matige snelheid reed. Toen de heer K. de brik plotse ling dwars over de weg zag gaan, trachtte hij nog uit te wijken, hetgeen evenwel niet gelukte. De auto is ten behoeve van het onderzoek door de Rijkspolitie in beslag genomen. De explosie op de Schelde Naar vernomen wordt, had de lich ter „Marguerite-Marie", die te Lief- kenshoek nabij Antwerpen in de lucht is gevlogen, 30 ton dynamiet en TNT aan boord. De luchtdruk van de ontploffing was zo groot, dat men niets van de slachtoffers heeft kun nen terugvinden. Verscheidene koei en, die op het ogenblik van de explo sie langs de Schelde liepen te gra zen, werden gewond en moesten wor den afgemaakt. procent zullen kunnen worden terug gebracht. Het verluidt, dat het Britse ministe rie van financien aan alle regeringsin stanties een waarschuwing heeft doen toekomen, waarin haar wordt opgedra gen de geschatte uitgaven voor het in April aanvangende begrotingsjaar terug te brengen. In deze waarschuwing wordt tevens de nadruk gelegd op het belang van de komende besprekingen te Washington over de dollar-crisis. In officiële kringen te Londen wordt verklaard, dat de opdracht van het mi nisterie van Financiën aan de Britse regeringsinstanties niet ter kennis is gebracht van de Amerkaanse autoritei ten, die ook tevoren hiervan niet op de hoogte zijn gebracht. (Van onze speciale verslaggever* De aanwezigheid van een groot aantal vooraanstaande Indonesiërs in Den Haag, het ongedwongen contact, dat men met hen kan hebben in de Rolzaal» die is ingericht als recreatiezaal voor de gedelegeerden en de persvertegenwoor digers, zij geven gelegenheid tot menig diepgaand en verhelderend gesprek. D* journalist, die ronddwaalt in en om de Ridderzaal, zoekt in dit stadium, terwijl de conferentie nauwelijks begonnen is, reeds naar het perspectief, dat uit de overeenkomst, die tot stand zal worden gebracht, zal voortspruiten. Hij peilt stemmingen, vraagt meningen, wellicht voor het eerst is hier de gelegenheid om alle bjj het Indonesische conflict betrokken groepen te polsen en hun in zichten te leren kennen. Welnu: de stemming, die heerst onder de gedelegeerden uit de verschillende kampen is allerminst pessimistisch. Natuurlijk, allen die hier aanwezig zijn, zijn het over één ding volkomen eens: Nederland heeft het politieke spel volkomen verloren. Er is geen weg terug, men kan gedane zaken niet ongedaan maken. Toen het Argentijnse parlement 18 uur achtereen had gedebatteerd over het Brits-Argentijnse vleesverdrag, waren de gemoederen zo verhit, dat de Peronistische afgevaardigde Eduar- óo Colom aanstalten maakte om zijn revolver te trekken. Uitroepen als b,stommeling" en „lafaard" klonken herhaaldelijk boven het geluid van de bel uit, die de Kamer tot de orderiep. De radicale afgevaardigde Arturo Frondizi gaf de toon van de oppositie aan, toen hij verklaarde, „bij de onder handelingen over het verdrag brulden wij voor het gezicht van de gehele wereld als leeuwen, maar wij beëin digden de besprekingen bijna als schapen." Als Schermerhorn op de Hoge Ve- luwe de helft aangeboden had van wat nu geschieden gaat, zou de Republiek gejuicht hebben maar het heeft geen zin daarop terug te komen. En als men nu vooraanstaande Republi keinen spreekt, dan is hun conclusie: misschien is het goed, dat een derge lijk accoord toen niét bereikt werd het zou reeds de bron van nieuwe con flicten en nieuwe strijd in zich hebben gedragen.... Men kan de juistheid van deze op merking aanvaarden: men kent thans voldoende de doelbewustheid van de Republikeinen. Zij zouden met het halve ei geen genoegen hebben geno men. Kracht uit zwakheid In dit verband is één ding van grote betekenis en Moh Hatta heeft daarop in zijn rede bij de opening der confe rentie uitdrukkelijk de aandacht ge vestigd: de Republiek dringt erop aan, dat de Unie, die tot stand gebracht zal worden tussen Nederland en de Ver enigde Staten van Indonesië, zo los mogelijk zal zijn. Geen knellende ban de. Zij zullen slechts leiden tot nieu we onverkwikkelijkheden. In plaats daarvan echter: een vrijelijk op voet van volledige gelijkheid samengaan van twee volkomen zelfstandige part ners. De kracht van deze Unie, zo ver zekerde mij trouwens ook een voor aanstaande figuur uit het niet-Repu- blikeinse kamp, zal moeten liggen in haar zwakte. Geen vodje papier. Aan een der leidende journalistieke figuren uit het Republikeinse kamp stelden wij de vraag of het gevaar dan niet groot is, dat de Republiek juist zulk een losse unie zal beschou wen als een vodje papier. Het ant woord kwam met een onverwachte felheid. Als alle overheersing verdwenen is, zullen de banden die blijven be staan, onverschillig of zij van econo mische, van financiële of van cultu rele aard zijn, sterk genoeg zijn om deze tot een eeuwig verdict te maken Een ander voegde daaraan toe: Als de Nederlanders niet komen als Tuwan Besar, maar als vriend en „Allemaal leugens" en „vuil" mom pelde ex-veldmaarschalk Fritz Erich von Manstein verscheidene malen, toen hü zich door de aanklager hoorde be schuldigen van liquidatie van duizen den Russen, Joden en zigeuners en van het gebruiken van gevangenen o.m, als gids in mijnenvelden. Duizenden Russische burgers, aldus Sir Arthur Comyns Carr, de eerste openbare aanklager, zijn onder een of ander voorwendsel terechtgesteld. Een vrouw is geëxecuteerd omdat zij niet voor Duitse soldaten wilde wassen. De vroegere SS-generaal Ohlendorf, destijds commandant van een beruchte „verdelgingsgroep", die een groot deel van de executies heeft uitgevoerd, heeft geweigerd voor of tegen von Manstein te getuigen, aldus Sir Arthur. Ohlen dorf en drie van zijn officieren bevin den zich in de Landsberg-gevangenis in Beieren. Zij zijn reeds ter dood veroor deeld. Andere getuigen zullen echter verklaren, dat het bevel tot de massa executie van 10.000 Joden op de Krim in 1941 afkomstig was van het hoofd kwartier van Von Manstein. Ten aanzien van het 17e en laatste punt van beschuldiging, de politiek der verschroeide aarde, zei de openbare aanklager, dat de evacuatie van Sow- jetburgers meedogenloos werd uitge voerd en dat iedereen, die later in het ontruimde gebied werd aangetroffen, als spion werd doodgeschoten. In het Donetz-bekken werden dorpen en ste den in brand gestoken. Amerika mag dan er op aangekeken worden, dat het het land is, waar alles kan en waar ze van alles het grootste hebben, wij hier in Nederland zijn toch ook lang niet achterlijk. Wij den. Dat bewijst het bericht, dat bij de hebben de grootste dijk, wjj hebben de Amerikaanse strijdkrachten 135.000 man grootste zeesluis en nu is aan deze lijst burgerpersoneel zal worden ontslagen van superlatieven weer een nieuw toe gevoegd. Bij Tiel verrijst een van de in verband met bezuiniging. Men hoopt een bedrag van een half milliard dollar teld. Twintig jaar geleden, zei hij, kost te het onderhoud van de staatsorganen het gemiddelde gezin 200, nu 1300. Twintig jaar geleden was er één ambte naar op elke 40 Amerikanen en thans één op iedere twintig. Men leeft nu eenmaal in de eeuw der bureaucratie, óók in Amerika! De toestand op Sumatra De commandant van het Republi keinse leger op Sumatra, kolonel Hi dajat, arriveerde Donderdagmiddag met een K.L.M.-toestel in Medan. In een onderhoud met de correspondent van Aneta te Medan verklaarde de kolonel voorzichtig optimistisch ge stemd te zijn ten aanzien van het sta ken van de vijandelijkheden op Suma tra. Hij geloofde niet, dat er zich op dit eiland sterke benden bevinden welke zich niet storen aan genoemd bevel „al zijn er hier en daar rovers- tenden, die geen enkel gezag erken nen". grootste binnensluizen van Europa. In per jaar te besparen. En dat is geen kinderspul, vrienden. Er gaan dagen voorbij, dat ik het niet in mijn handen krijg. Nu is het een feit, dat de staat aan zijn burgers in het land der onbe grensde mogelijkheden zware lasten op legt. Dat heeft oud-president Herbert Hoover, die onlangs 75 jaar werd, ver- de tweede helft van 1948 is men aan de bouw begonnen. De deuren wegen 550.000 kilo en de pompen, die de bouw put drooghouden, verwerken 7000 ku bieke meter water per uur. Toch zijn er nog zestig van die pompen nodig om de put droog te houden. Ik zeg maar zo: Wie doet het ons na? Q Een land kan altijd beter zijn geld uitgeven voor zulke doeleinden dan voor bewapening, bewapening en nog eens bewapening. Zuid-Afrika begint ook al. De minister van defensie, met de wijsgerige naam van F. C. Erasmus heeft verklaard, dat zijn land belangstelling heeft voor Ame rikaanse bommenwerpers en straal jagers. ^/ermoedelijk zal zo'n leverantie in het land van Oom Sam hartelijk welkom zijn, want dollars zijn nooit t« versma- Zou ik niet kunnen, wat een Engelse schooljongen wel kan? Tn New-York is het zo warm geweest, dat des nachts duizenden sliepen op de daken van hun huizen, of op de overlopen van de brandladders tegen de gevels. En in Detroit wandelden 45.000 werklieden in de automobielfabrieken weg, omdat het te warm was om een slag uit te voeren. Om u de waarheid te zeggen, denk ik daar ook hard over, maar dan hebt u morgen geen apen- circus in de krant en dat mogen wij u niet aandoen. Bonne III is een neger koning van de Goudkust. Zijne Majes teit reisde naar Londen omdat daar gra tis een bril voor hem te krijgen was. Net als voor iedereen, Engelsman of vreemdeling. Hij krijgt ook zijn bril. Voor niks. Maar hij moet vijf maanden wachten. Want er staan één millioen driehonderdduizend Engelsen vóór hem op de wachtlijst. Omdat het nou niets kost, begrijpt u? medewerker, zullen wij hem het liefst zien van alle wereldburgers. Als onze Indonesiërs geen koelies meer zijn, maar vrije arbeiders, zal er veel ge wonnen zijn. Vergeet niet, dat wij allen in Nederland gestudeerd hebben, dat wij nog in geen jaren voldoende eigen mensen zullen hebben om de leidende posten te bezetten. Studeren? Natuurlijk in Nederland. Met name de culturele banden acht ten deze Republikeinse zegslieden van zeer grote betekenis. Telkens komen zij weer terug op het feit, dat zij in Ne derland hun opleiding genoten hebben. En waar stuurt U dan Uw kinde ren naar toe om hun opleiding te ont vangen, vroegen wij. Het antwoord kwam als uit één mond: Niet naar Amerika, niet naar Engeland of Frankrijk, maar zoals vroe ger naar Nederland. Vergeet niet, dat wij thuis geen Maleis, maar Nederlands spreken. Dat wij onder elkaar ons ook graag in het Nederlands uitdrukken, en inderdaad: zelfs de felste Republikeinse journalist, de hoofdredacteur van de Merdeka, B. M. Diah, verzekerde ons, dat er in zijn woning meestentijds Nederlands wordt gesproken. Hoopvol perspectief. Tegenover al deze bemoedigende ge luiden staat niettemin de aggressieve, hier en daar bittere toon van de rede van Hatta. Het antwoord op een op merking in die richting gaf voor deze toon een acceptabele verklaring. Het luidde: vergeet niet, dat deze rede ook in Indonesië werd uitgezon den en in de pers daar gepubliceerd wordt. Wanneer Hatta de puntjes niet op de i had gezet en niet onomwonden uiting had gegeven aan hetgeen de Re publiek van de Ronde Tafel-conferen tie verwacht, zou het hem in Indone sië kwalijk zijn genomen en verlies van prestige hebben betekend. De grondtoon van ieder gesprek met figuren uit het Republikeinse kamp blijkt te bestaan uit vertrouwen in de levensvatbaarheid van de Unie, ver trouwen in vruchtbare samenwerking tussen beide Unie-partners, Hoopvol perspectief dus uit door Nederland po litiek verloren spel Receptie Gisteravond recipieerde de Neder landse regering in de Ridderzaal ter gelegenheid van de Ronde Tafel conferentie. Op ongedwongen wijze onderhielden de Nederlandse politici zich met hun collega's uit Indonesië. De minderheden Een woordvoerder van de B.F.O. heeft medegedeeld, dat volgens het reglement van orde vertegenwoordi ging van de minderheden tot de al gemene vergadering der Ronde-Tafel conferentie kunnen worden toegela ten, indien een der delegaties de wens daartoe te kennen geeft. Ter voorkoming van misverstand wordt er echter door de woordvoer der van de B.F.O. met nadruk op ge wezen, dat deze vertegenwoordigers alleen gehoord kunnen worden na een eenstemmig besluit van de Centrale Commissie. Op een persconferentie te Batavia heeft het hoofdbestuur van de ruim 4.000 actief dienende onderofficieren van het KNIL vertegenwoordigende vereniging „Ons aller Belang" uiting gegeven aan de grote ongerustheid on der zijn leden, in verband met het uit blijven van een garantieverklaring in zake het KNIL. Voor het korps van beroeps-onderof ficieren worden de volgende mogelijk heden gezien: een fusie KL-KNIL met redelijke sfvloeiingsvoorwaarden, het vormen van een z.g. militair bijstands korps ter beschikking van het te vor men federale leger, een omvorming van het huidige KNIL tot een unieleger en tenslotte een opname en bloc van de Europese en Indo-Europese onderoffi cieren in de KKL. In het laatste geval zouden bijstandsdiensten op vrijwillige basis dan altijd nog mogelijk zijn. Het Westduitse parlement komt 7 September bijeen Beide huizen van het nieuwe West duitse federale parlement zullen voor de eerste maal op Woensdag 7 Sep tember te Bonn, de voorlopige hoofd stad, bijeenkomen. De Westduitse premiers bevalen aan, dat de federale Assemblée van 804 afgevaardigden, welke de presi dent van de federale republiek zal kiezen, op 12 September bfceen zal komen.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1