Het strijdtoneel in China Kort Bestek Stijgende spanning op de Balkan Revolutie in Bolivia uitgebroken Majoor Flinterman boven Ameland Paul Robeson zou zingen, maar... het toneel ging in vlammen op Maandag 29 Aug. 1949 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 74e Jaargang No' 10669 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Russische troepen-concenfraties langs de Joegoslavische grens? Felle Britse critiek Crote vergiftigingszaak in Frankrijk Veertien slachtoffers? TREIN OP JAVA OVERVALLEN Negen burgers gedood Regering zou toestand Communisten houden het initiatief beheersen Indonesische gedelegeerden op excursie Een snelheid van 955 K.M. per uur Wonder te Lourdes? Twee Nederlandse meisjes in Belgie omgekomen Abessijnse oproerleiders worden gehangen Stewards en piloten slaags op Leidseplein Oud-sirijders verhinderden concerf Ook Air France stelt automatische piloot buiten werking Prijs op het hoofd van Bao Dai Perzische soldaten door Sowjets gearresteerd Jongetje viel uit boom op ijzeren hek BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 440041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: j BIJLSMA en C. KRAK HEIMSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm - Kleine advertenties ^.Juttertjes"' tot 15 woor den f Lelk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal f 4.— bij vooruitbe taling, plus incassokosten De correspondent van de „New York Times" te Belgrado verklaart uit be trouwbare bron vernomen te hebben, dat drie Sowjetrussische gemechaniseerde divisies uit Roemenie Hongarije binnen getrokken zijn en stelling nemen langs de Joegoslavische grens. De correspondent, Sulzberger, voegt er aan toe: „De koude oorlog tussen Joegoslavië enerzijds en de Sowjetmarionettenorganisaties in de rest van Oost-Europa heeft naar men meent het ernstigste stadium bereikt sinds de Kominform een jaar geleden tot twist met Belgrado besloot. In diplo matieke kringen heerst een sfeer van spanning, die te vergelijken is met die in het voorjaar van 1941, toen Hitier Joegoslavië binnentrok". eenkomst betreffende de atoomenergie, de ontwapening en de oprichting van een internationale politiemacht onmo gelijk gemaakt, doch tracht niettemin de liefde voor de vrede, die fatsoenlijke mensen instinctief koesteren, te ex ploiteren", aldus McNeil. McNeil, de Britse minister van staat heeft Zondag in zijn stemdistrict Greennock, de Sowjetunie beschuldigt van „oorlogshetze en gekoeieneer in de Balkan" door haar campagne tegen Tito. Het communistische propaganda-offen- sief, dat „sinds de Duitse campagnes in 1939 ongeëvenaard in kwaadaardigheid en scherpte" was, stelt, volgens McNeil, de Sowjetregering aan de kaak als „een verstoorder van de vrede en een be dreiging voor de onafhankelijkheid van een kleine natie". De geruchten over troepenconcentra ties tegen Joegoslavië, zeide McNeil niet te geloven. Hij was echter van mening, dat de Sowjet-autoriteiten de verspreiding ervan toelaten. Ofschoon de minister niet geloofde, dat iemand een oorlog tegen Tito voor bereidt, laakte hij de Sowjetrussische campagne als „ongepast in een tijd als deze, nu Sowjet-Rusland zich als de kampioen van de vrede voordoet." „Het heeft een internationale over- De Franse justitie houdt zich bezig met de grootste vergiftigingszaak, die ooit in Frankrijk is behandeld. Maria Besnard, een vrouw uit Loudon is 21 Juli aangehouden in verband met de verdachte omstandigheden; waaronder haar echtgenoot is overleden. Spoedig viel de aandacht op de alleszins vreem de opeenvolging van sterfgevallen, een veertiental, in de familie Besnard. Ge tuigen hebben verklaard, dat sommige overledenen herhaaldelijk hebben ge klaagd over „de eigenaardige smaak van door Marie klaargemaakte soep". De lijken van de slachtoffers zijn op gegraven en in zes gevallen werd reeds de aanwezigheid van arsenicum vast gesteld. Verdachte houdt vol onschuldig te zijn. De familie Besnard was gefortu neerd. Onder de vermoedelijke slacht offers bevinden zich ook de moeder en de schoonouders van verdachte. De heer Besnard zou op zijn stefbed gezegd hebben „mijn vrouw heeft me vergiftigd" Men heeft inderdaad spo ren van arsenicum bij hem gevonden Vrijdag is nabij Kebumen (Midden- Java) een personentrein op een trek- bom gelopen en door een gewapende bende beschoten. De beschieting kost te aan negen burgers het leven, terwijl zes personen werden gewond. De ben de kon door de treinwachters na een hevig vuurgevecht worden verdreven. Europese Assemblée wenst meer politieke samenwerking Door commissies van de Europese Assemblee te Straatsburg zijn Zater dag twee besluiten genomen: Ten eerste zal een plan worden op gesteld voor een nauwere politieke vereniging van Europa, dat vóór 30 April 1950 aan het „kabinet" der mi nisters van buitenlandse zaken zal worden voorgelegd. Voorts zal een lijst worden opgesteld van mensenrech ten, tot de bescherming waarvan alle twaalf ledenstaten zich zullen verplich ten in het kader van een Europees handvest. De finale van het stayersnummer over 100 K.M. werd gewonnen dóór de Italiaan Frosio in de tijd van 1 uur 31 min. 20 sec. Onze landgenoot Pronk eindigde als tweede met een achterstand van 200 meter. Na afloop van de strijd feliciteert Pronk de Italiaan Frosio met het behaalde kampioenschap. Slechts de overblijfselen van twee Chinese nationalistische legertroepen, bestookt door duizenden guerrillastrij ders, bevinden - zich thans tussen de nood-hoofdstad, Kanton, en een vleu gel van het voor het Zuiden be stemde communistische leger, aldus te Hongkong ontvangen berichten. De communistische strijdkrachten van generaal Peng Teh-Hoesi zijn, naar gemeld wordt, Lantsjou, de hoofdstad van de provincie Kansoe, binnengerukt. De communistische radio te Pei- ping deelt mee, dat na een congres van zes dagen te Moekden oen Mand- fjoerijse „volksregering" is gevormd. In Bolivia is een revolutionnaire be weging uitgebroken. Het betreft hier een militaire opstand, waaraan elemen ten van de nationalistische revolution naire beweging deel zouden nemen. De opstand begon gelijktijdig in de steden Cochabamba, Oruro en Santa Crusz. Het voornaamste centrum van de op stand schijnt de stad Cochabamba te zijn, waar de politie is aangevallen en het vliegveld veroverd werd. Te Oruro hebben de opstandelingen een aanval gedaan op een artillerie regiment, waarvan zij de officieren als gijzelaars meevoerden. Te La Paz heeft de arrestatie van talrijke leden der na tionale revolutionnaire partij de bewe ging doen mislukken. Te Santa Cruz beheersen de opstandelingen de toe stand. De leider van de revolutionnaire strijdkrachten te Cochabamba is de ge- pensionneerde generaal Carlos Penay- lillo, een voormalig officier van de Bo liviaanse luchtmacht, die ten tijde van het presidentschap van majoor Gual- berto Villaroel die in Juli 1946 tij- Een twintigtal Indonesische gedele geerden ter Ronde Tafel-conferentie, w.o. Moh. Hatta en Sultan Hamid II, bracht Zaterdag een bezoek aan de staatsmijn Maurits en het stikstof- bindingsbedrijf te Heerlen. Op uitnodiging van de Nederlandse Radio-Unie hebben zeventig leden van de Indonesische delegatie, na in de morgenuren de zenders te Lopik te hebben bezocht, Zaterdagmiddag een bezoek gebracht aan de studio's te Hilversum. 149322 I vPtJL-'-PA" dens een opstand om het leven werd gebracht tot generaal werd bevor derd. In een door de Boliviaanse regering uitgegeven bekendmaking wordt ge zegd, dat zij thans de situatie beheerst, ontstaan door het uitbreken van een oproerige beweging, op touw gezet door ontevreden militairen, die samen werken met leden van de nationale revolutionnairbeweging en met aan hangers van de revolutionnaire arbei derspartij". In de bekendmaking wordt voort gezegd, dat in de drie voornaam ste centra der wanordelijkheden doden en gewonden zijn gevallen, doch dat het totaal aantal slachtoffers nog niet bekend is. Het Boliviaanse ministerie van defen sie heeft Zondagavond bekend ge maakt, dat regeringsvliegtuigen het vliegveld van Cochabamba hebben ge bombardeerd. Volgens de vice-president Memerto Urriolagoitia zal de bevolking strijden, totdat de samenzwering, „die het land met bloed bedekt", is vernie tigd. Engels Koningspaar volgend jaar naar Australië De Koning en de Koningin van En geland en hun dochter Margaret zullen het volgende jaar een bezoek aan Aus tralië brengen, zo verklaart de „Sun- day Herald". In een bericht uit Londen, wordt gezegd, dat de datum niet vast gesteld kan worden zolang de premier, Attlee, de datum van de algemene, verkiezingen niet bekend gemaakt heeft. Bovenstaand bericht is niet door het hof bevestigd. In hofkringen meent men, dat indien de reis begin volgend jaar had moeten plaats vinden, zulks reeds was aangekondigd, daar de voor bereidingen negen maanden in beslag zouden nemen. Bovendien vormden de komende verkiezingen een obstakel. Plannen voor communistisch Stille Oceaan Pact? Het te Singapore verschijnende blad „Sunday Tribune" (in Aziatische han den) verklaart, dat communistische leiders uit Australië. Polynesie, Micro nesië en Aziatische landen uitgenodigd zijn voor een conferentie te Peipina. beginnende 15 November, voor het op stellen van een ..groot rood plan voor de Stille Oceaan". Weerbericht Verwachting tot Maandagavond. Overwegend droog weer met nu en dan overdrijvende wolkenvel den, vooral in het Noorden van het land. Zwakke tot matige wnd hoofdzakelijk uit Noordelijke richtingen en ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. Op de Oerd op de Noord-Oostpunt van Ameland is Zondagmiddag om streeks 3 uur de snelheidsproef van de luchtstrijdkrachten afgelegd, nadat de ze Zaterdag wegens slecht zicht was uitgesteld. De eerste vlucht van vier runs werd gedaan door majoor Flinterman, de tweede door luitenant Wansink. Waar schijnlijk is deze tweede proef niet ge heel geslaagd, daar het vliegtuig bij de eerste run te laag vloog om op de foto cel vastgelegd te worden en het voorts niet vaststond of de apparatuur bij de ze tweede poging feilloos werkte. Bij de eerste vlucht werkte de apparatuur feilloos. Deskundigen schatten dat ma joor Flinterman bij de eerste vlucht een gemiddelde snelheid van 955 km. behaalde. Deze snelheid is echter niet cfficieel en zal waarschijnlijk wel bij de metingen herzien worden. Oude gids werd om de tuin geleid De gemeentelijke grotopzichter van Valkenburg, de heer Zef Kaaien, die thans dertig jaar als gids in de Val- kenburgse grotten fungeert, zou in verband met zijn pensionnering gehul digd worden. Hij wilde echter van geen huldiging weten. Tenslotte heeft <le burgemeester der gemeente, mr. P. A. Hens, door een list de oude gids weten mee te tronen. Hij liet het voorkomen, dat hij met de heer Kaaien een inspec tietocht zou ondernemen, en zo kwam de gids ongemerkt in het Romeinse deel van de gemeentegrot, waar de hele gemeenteraad stond opgesteld, en de heer Kaaien zich de hartelijke geluk wensen moest laten wel gevallen. Hem werd daarbij een portret aangeboden. Het Franse Journal du Dimanches bericht uit Lourdes, dat het 7-jaar oude Belgische meisje Jacqueline Gau- dier, dat wegens verlamming van linker-arm en-been niet kon lopen, in de bedevaartplaats plotseling genezen is Te i midden van 5.000 andere Belgi sche pelgrims had zij Donderdag in de basiliek van Lourdes de hoogmis bij gewoond, toen zij plotseling tegen haar moeder zei, dat zij voelde te kunnen lopen. Nadat zij met haar in- validenwagen de basiliek was uitge reden, slaagde Jacqueline er in om steunend op haar wagentje 100 meter te lopen. De hotelier, bij wie het kind met haar moeder verblijft, verklaarde tegenover een correspondent van Reu ter, dat Jacqueline thans elke dag zonder steun een langere afstand kan lopen. Het kind zal door de medische raad te Lourdes grondig worden onder zocht. De dokters zullen eerst over een jaar een oordeel over haar geval vellen. Vrijdagavond heeft zich nabij Bergen (Henegouwen) een ernstig auto-onge val voorgedaan, waarvan twee Neder landse meisjes het slachtoffer zijn ge worden. Beide meisjes maakten hun reis al liftend en hadden bij 't douane kantoor van Bettignies plaats gevonden in een Belgische auto. Nauwelijks een kilometer verder kwam het voertuig, bestuurd door de heer Dangoisse, door onbekende oorzaak met een boom in aanraking. De bestuurder van de auto en de 28-jarige Margaretha de Groote uit Amsterdam werden op slag gedood. Het tweede meisje, de 29-jarige Hanna Rodriguez de Miranda, eveneens uit Amsterdam, is vannacht aan haar ver wondingen bezweken. Keizer Haile Selassie van Ethiopië heeft bevel gegeven de leiders van de zeshonderd spoorweglieden, die vorige week de kantoren en fabrieken van de Frans-Ethiopische spoorwegmaat schappij te Direwada tussen Addis Abeba en Djibouti bestormden, op te hangen. De communistische generaal Lioe Po-Tsjang trekt met negen legers over het moeilijke bergachtige grensterrein tussen Kiangsi en Kwangtoeng. Hij strijdt op twee fronten. Bij de passen bevinden zich hoogstens 20.000 natio nalisten. Andere communistische legers ruk ken onder leiding van generaal Tsjen Ji zonder tegenstand te ontmoeten op naar Amoy, 300 mijl ten Noordoosten van Kanton. Men is van oordeel, dat de communisten Lantsjou, de hoofd stad van Kansoe, op korte afstand van de Tibetaanse grens gelegen, binnen zijn getrokken, na de stad een kort# tijd te hebben belegerd. De nationalis» tische nederlaag zou hier gedeeltelijk te wijten zijn aan gebrek aan wapens en ammunitie, doch men meent, dat de anti-communistische Mohamme daanse Chinezen aldaar de communis ten zware schade toegebracht hebben. De goed georganiseerde nationalisti sche blokkade heeft in feite de door de communistische troepen bezette havenstad Sjanghai afgesloten, zo ver klaren te Hongkong aangekomen rei zigers. De handel in de rijkste stad van het Oosten ligt stil. Zaterdagmorgen vroeg hebben drie stewards van een scheepvaartmaat schappij en drie piloten van een lucht vaartmaatschappij in het kleine Gart- manplantsoen te Amsterdam een woor denwisseling gekregen, waaruit een vechtpartij ontstond. Alle partijen wa ren lichtelijk onder invloed van sterke arank en de vechtpartij nam mogelijk daardoor zulke ernstige vormen aan, dat de politie moest ingrijpen. Een vrouw die er bij betrokken was, kreeg van een der stewards zulk een harde klap, dat zij naar het Wilhelmina Gast huis is overgebracht. Later kon zij naar haar woning gaan. De politie arresteer de deze steward en een van de piloten. De laatste bleek hierover zo veront waardigd, dat hij in het arrestanten lokaal van het bureau Leidseplein een stoel greep en daarmede een ruit ver nielde. Het State Department heeft ver klaard niets af te weten van een Ame rikaans plan om het eiland Formosa (Taiwan) van de Chinese nationalisten over te nemen. Op een picnicterrein bü Peekskill in de staat New York, waar Paul Robe son in de open lucht zou zingen heeft zich een vechtpartij van drie uur voor gedaan, waarbij minstens 5000 personen waren betrokken. Een uur voordat de negerzanger zou optreden, marcheerden oudstrijders naar de plaats om dit verhinderen. Welen van U, vrienden, zullen ware filmliefhebbers zijn. Wij leven nu eenmaal in de eeuw van atoombom, radar en film. Te hunnen gerieve geef iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiim^ ik U hier een methode, om onfeilbaar En daarom vieren de oude Pekelaars twee koppen gevangen. Het dier" wordt de leeftijd van Uw lievelingsster te feest. Met een militaire parade en veel door de zoölogen bestudeerd Een naam het laar lawaai. Zelfs een schijngevecht werd op hebben Daarbij komt geen persfotograaf te pas. Alleen maar ijskoude mannen- van- het-vak-met-doodsverachting. In Finland heeft een visser een snoek met kunnen bepalen. Men neme van haar geboorte, trekke daarvanaf touw gezet, dat zo echt was, dat een hetzelfde getal en verbandt het papier- granaat vlak voor de voeten van een tje met de cijfers. Dan telle men het persfotograaf neerkwam. De man nam aantal brieven van haar fan-mail op een sprong om zich in veiligheid te bij de recette van haar laatste^ film, stellen en tien seconden later plofte het ding met een knal uiteen. Daarom zult ge wel geen plaatjes van het Oude de geleerde heren nog niet uitgedacht. Wat zoudt ge zeggen van Janus Dicephalus Finnicus? Of is dat te geleerd visserslatijn? trekke haar salaris daarvanaf, dele het restant door het aantal pers-agenten die voor haar werken, voege het aan tal harer huwelijken toe, telle drie Roermond maanden bij voor elke baby, die zij moordtuig. Qnlangs hebt ge in ons blad een artikel kunnen lezen over de Pekela in de krant zien. Ook in heksenprocessen in Duitsland. Dat dit kwam opschudding door artikel niet uit onze poreuze duim te Twee zware bommen van voorschijn kwam wordt glashelder be wezen door het feit, dat men thans bij - Bremen een compleet dossier heeft ge- gen leeftijd dan nog hoger zijn dan die, monsters deze week laten springen, vonden van een heksenproces in 1607, heeft gehad en trekke tien jaar af uit 501 kilo elk werden gevonden bij graaf- ridderlijkheid. Mocht de aldus verkre- werk. In Venlo zal men de oorlogs- welke de filmmaatschappij heeft be paald, dan roepe men Jeremia Blom te hulp. die enkele wiskundige fouten zal wegwerken totdat het antwoord juist is.0 Mocht ge, na al dat gecijfer nog lust hebben in wat getallen, leest dan verder: De Belgen rookten in de eerste helft van dit jaar 35 millioen sigaren (negen millioen minder dan in dezelfde periode van 1948), maar 57% meer sigaretten, namelijk 4.127 milliani stuks. Ge moet heel wat O'tjes blazefi. om dat getal voor U te zien, vrienden! rjude Pekela bestaat 350 jaar. Daar- om heet het ook Oude Pekela. Oh, yee, er ztji weer bananen! waarin ook de „bekentenis" van het slachtoffer. D Genemuiden, vrienden, zit op de (Genemuider) matten. Er worden uit India niet genoeg cocos- garens geïmporteerd om matten van te vlechten, zodat men in Genemuiden zijn matten wel kan oprollen. En dat is heel erg. want 650 mensen met hun ge zinnen (driekwart van de bevolking van het plaatsje) leven van de mat- tenindustrie. |-| Tenzij er een wonder geschiedt. Maar wonderen gebeuren tegenwoordig slechts nog bij Maas tricht. waar een meisje van drie jaar op de St. Pietersberg tien meter omlaag viel en alleen maar.... ge schrokhen was. Zij droegen spandoeken met anticom munistische leuzen met zich mee. De oudstrijders, die tot drie organisaties behoorden, bezetten de weg naar de vergaderplaats. Toen de toehoorders aankwamen, nam het gevecht een aan vang. De oudstrijders vernielden het toneel en staken de stoelen in de brand. De menigte bestond uit blanken en ne gers. Bij het gevecht werd gebruik ge maakt van stenen, stokken en andere wapens. Tientallen auto's werden om vergeworpen. Paul Robeson, die men had gewaar schuwd, verscheen niet ter plaatse. William Patterson, secretaris van het „Congres voor burgerrechten", dat de baten van het concert zou ontvangen, verklaarde, dat het mobiliseren van de oudstrijders kenmerkend was voor de Ku Klux Klan, van plan zijnde een neger te lynchen". De Franse luchtvaartmaatschappij Air France heeft de electrische auto matische piloot in haar Lockhead Con- stellation-toestellen voorlopig buiten werking gesteld. In tegenstelling tot de K.L.M., die deze maatregel heeft toegepast voor al haar toestellen voor zien van een ele< ische automatische piloot, heeft de maatregel bij de Air France alleen betrekking op de Con- stellations. In de straten van Saigon zijn pam fletten uitgestrooid, waarin de Indochi- nese autonomistische beweging van Ho Tsji-Minh respectievelijk 100.000 en 50.000 piasters uitlooft voor degene, die Bao Dai, het nieuwe staatshoofd van Indo-China, levend of dood aan haar uitlevert. De pamfletten riepen op tot bespoe diging van de revolutie en verwoesting van Saigpn en Chokn. De Perzische minister van buiten landse zaken, Ali Asghar Hekmat, heeft medegedeeld, dat Perzie „krachtig bij de Sowjetunie geprotesteerd heeft te gen het gevangen nemen van elf man van de Perzische grenstroepen en on middellijke vrijlating eist. De minis ter verklaarde, dat de manschap pen door Sowjettroepen omsingeld wa ren op Perzisch gebied. Het incident deed zich voor in het gebied van Gor- gan. Reeds eerder in dit jaar zijn een reeks grensincidenten gemeld. Vrijdagmiddag klom een jongetje uit Vlissingen in een boom. Doordat een dode tak plotseling brak, viel hij naar beneden op een ijzeren hek, waarvan een spijl hem in de zijde drong. Deze werd opengescheurd en tussen twee ribben door kwam de punt in de on middellijke omgeving van een der lon gen terecht. Het ventje wist zich nog zelf van het hek te 'bevrijden en pro beerde naar huis te komen, doch on derweg zakte het spoedig in elkaar. Het jongetje is in het ziekenhuis opge nomen. Zijn toestand is nog steeds zeer ernstig. Melkrijder overreed zijn eigen zoontje Vrijdag overreed de melkrijder B. Rinsma uit Franeker zijn eigen zoon tje. Het kind was op slag dood. Het 6-jarig zoontje zat met een vriendje op de lege laadbak van de rijdende vrachtauto van zijn vader. Op onver klaarbare wijze viel het kind van de wagen waarbij het achterwiel over het hoofd ging. Het kind was onmiddellijk dood. WEER TRAANGAS IN RIALTO- THEATER In het Rialtotheater te Amsterdam, waar in Juli' j.1. de film „Het Geval Gouzenko" draaide, is Zaterdagavond evenals enkele weken geleden weder om na afloop van de eerste voorstel ling een klein met traangas gevuld glazen projectiel tot ontploffing ge bracht. Het personeel begon onmiddel- met water te sproeien en de tweede voorstelling kon met twintig minuten vertraging normaal doorgaan. DE RIJKSWEG AMSTERDAM-DEN OEVER De wegvakken in de Wieringermeer- polder, noordelijk van Wieringermeer Rijksweg no. 7 van Amsterdam naar Den Oever) zullen naar de KNAC ver neemt op 7 September a.s. voor het verkeer worden vrijgegeven. HOND BEET DRIE KALVEREN DOOD Gedurende de afgelopen week wer den bij de landbouwer D van Bavel te Oosterhout drie kalveren door een wilde hond doodgebeten. De op deze gevaarlijke hond ondernomen drijf jachten hebben tot op heden nog geen resultaten opgeleverd.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1