De Schatkamer van het Oosten ontdekt Mogelijke candidaten voor het Indonesische kern-kabinet WEK DE GAL IN UW LEVER OP S//n BLevas Australische boer op het spoor van schatten van „De vergulde Draeck'? Vierhonderd-en-vijftig jaar geleden: De Portugees Vasco da Gama, 30 jaar oud, overtroefde Columbus Europa oriënteerde zich op nieuwe werelden Financieel-economische commissie heden bijeen Pim, Pam en Pom en het Afrikaanse avontuur Het Radioprogramma Het nieuwe boek s^oor Strozakken Drie eeuwen geleden strandde het schip ALLAN SWINTON INGEZONDEN Niet te veel! /-\I* 29 AUGUSTUS 1499 stapte in Portugal, na een reis van twee jaren en met de sporen van ontbering nog op zijn gezicht, de man aan wal, die méér dan lijn voorgangers recht had op de dank der natie. Hij veranderde met één slag het aanzien van de handel in heel het oude Europa. Hij bracht een reeds lang bekende, doch nog nooit door blanke voet betreden archipel binnen het bereik van de Westerse wereld, die daarmee plotseling een nieuwe (gouden) eeuw van bloei en beschaving tegemoet ging. Zijn naam was Vasco da Gama en hij vol bracht wat zijn grote voorganger C hristoforo Colombo niet gelukt was: hij ont dekte de zeeweg naar Indie. En die gedenkwaardige dag, 29 Augustus 1449, bood hij de bewijzen van zijn welslagen tn de vorm van een beseheiden lading specerijen aan zijn koning, Emanuel de Grote, aan. bij vriend en vijand zoveel ontzag in te boezemen, dat het toenmalig op perhoofd hem met alle eerbewijzen ontving. Na vier maanden oponthoud kon de leider van de expeditie met een kleine lading kostbare waren de terugreis aanvaarden. Twee jaren had hjj voor de uit- en thuisreis nodig. Meer dan de helft van zijn mannen keerde niet terug; verra derlijke overvallen en onbekende ziek ten zaaiden dood en verderf op de schepen. Maar toen deze tol betaald was, kende de koning van Portugal de rechtstreekse zeeweg naar Indie en werd onmiddellijk een nieuwe vloot van 10 bodems uitgerust om de schat kamers van het Verre Oosten gewa penderhand te bezetten. Deze expeditie werd een grote mis lukking. De commandant, Pedro Alva- rez Cabral, kon slechts op enkele plaat sen troepen aan land brengen. Te Cal- eutta werden de achtergelaten 40 Por tugezen zelfs koelbloedig vermoord. Vasco da Gama kreeg opdracht deze nederlaag te wreken en nu met 20 van deze avontuurlijke onderneming. Hij wist door zijn vermetel optreden het WAS HET BEGIN van een sterk tot de verbeelding sprekende periode van grote ontdekkingsreizen. Columbus had er de stöot toe gege ven, maar faalde in zijn oorspronke lijk voornemen. In Amerika beland noemde hij de inwoners Indianen. West-Indie herinnert ten eeuwige dage nog aan zijn schromelijke ver gissing. Zijn ideeën waren goed, maar het toen nog onbekende werelddeel versperde hem de weg naar het veel verder gelegen eilandenrijk. En het is trouwehs wel zeker, dat hij met zijn drie notedopjes, waarvan er hal verwege reeds één verging, nooit in die archipel zou zijn aangekomen. Amerika heeft hem op het juiste ogenblik voor een ondergang behoed en feitelijk onverdiende roem ge bracht! Die roem taande snel, toen duide lijk werd dat Indie nog niet bereikt was. Opnieuw 'moest men dus probe ren een directe weg naar dit fabel achtig land zien te vinden. Ditmaal rustte Portugal de schepen uit en 't opperbevel werd toevertrouwd aan een toen 28-jarige held Vasco da Gama, die grote roem had verworven door zijn stoutmoedig optreden tegen de zeerovers. In 1469 was hg te Sines, in Zuid-Portugal, geboren. Dertig jaar later werd hij met titels, eerbe wijzen en beloningen overladen. We weten het: Indie oefende op de kooplieden van Europa, een sterke aantrekkingskracht uit. Men dreet er handel mee, via allerlei tussenper sonen, waarvan de Arabieren de grootste afzetters bleken. Onbekende schatten kwamen er vandaan, hoe veel zouden er daar zo voor het grij pen liggen? Indie moest gevonden worden! Vasco da Gama zou die schatkamer ontdekken. Geen storm, maar Goede Hoop! AAN HET HOOFD van vier sche pen en 118 koppen stak de vermetele held in zee om Zuidwaarts, langs de bekende kust van Afrika, de route te volgen van Bartholomeus Diaz naar de uiterste Zuidpunt van dit wereld deel, toen nog El Cabo Tormentoso (Stormkaap) geheten. 9 Juli 1497 vertrok Vasco van Lissabon, 10 No vember d.a.v. bereikte hij de rots, waar hg plotseling een vrjj uitzicht kreeg naar het Oosten. Dat gedenk waardige punt noemde hg: El Capo de Buena Esperanza Kaap de Goede Hoop. Na tien dagen oponthoud in de Ta felbaai zetten de schepen koers naar het Noorden langs de Oostkust. Dat gaf heel wat gemok onder de beman ning, die de tocht naar het onbekende al lang genoeg vond duren en nog steeds bang was tenslotte „over de rand van de aardschijf" heen te val lenMaar een gunstige wind stuwde de kleine vloot voort naar Sofala en daar trof de ontdekkings reiziger zowaar mensen aan, die Ara bisch spraken en handel dreven met Azie. Arabisch kende toen iedere koopman, die zaken deed met het Oosten, zodat er een geregeld gesprek mogelijk bleek. De weg naar 'Indie kende men evenwel ook daar niet. Verder ging het dus: naar Mozambique (1498), daarna naar Mombaza aan de kust van Zanzibar. Edoch, een aantal Mo ren herkende de Portugezen als het volk, dat sedert jaren aan de Noord kust van Afrika een hardnekkige oor log voerde tegen alles wat Mohamme daans was. Zij stookten de vorsten op tegen de schepelingen en meermalen verkeerde Vasco da Gama met zijn volgelingen in gevaar. Zijn doel bereikt TOT HET GELUKTE in Melinda, op 3 graden Zuiderbreedte, een loods aan boord te krijgen, die de weg naar In die wist. Vol goede moed zeilden de schepen Oostwaarts en op 20 Mei 1498 bereikte het smaldeel Calcutta aan de kust van Malabar, een bloeiende stad en het middelpunt van een uitgebreide handel met de Oostkust van Afrika. Arabie, Perzie en de omringende lan den. Ook hier poogden de Arabieren, die zich bedreigd zagen in hun monopolie van de handel op Europa, verzet te kweken tegen de vreemde blanke in dringers. Doch Vasco da Gama was niet voor niets aan het hoofd geplaatst schepen een handelspositie in het Oos ten te veroveren. Het gezag gevestigd MEN KENT het resultaat van zijn tweede onderneming: aan de Oostkust van Afrika stichtte de zeevaarder de twee Portugese koloniën Mozambique en Sofala, door het bombardement van Calcutta en het verbranden van de daar voor anker liggende oorlogsvloot van 29 schepen dwong hij de gebieder tot het betalen van een schadeloosstel ling en het sluiten van 'n handelsac- coord en als gevolg weer van dit door tastend optreden verwierf hg de vriendschap van verschillende inland se vorsten. Reeds 20 December 1503 bevond de hoofdmacht van de vloot zich 'weer met 13 rijkbeladen schepen in de thuishaven. Vijf onderkoningen regeerden over het nieuwe Portugese rijk in Indie, dat zich langzamerhand over de archipel uitbreidde. Toen kwamen er kapers op de kust. Zeerovers verschenen te midden van de Oostindische eilanden en kaapten menig Portugese vracht vaarder. Hier en daar werden de gar nizoenen verdreven. Schepen, havens en pakhuizen werden door gewéld of list genomen. Opnieuw riep de Portu gese koning, nu Jao m, Vasco da Gama te hulp. Het heeft niet meer gebaat. Wel werden in sommige plaatsen voordeli ge posities heroverd en kon de betrek kelijk kleine vloot van 14 schepen hier en daar de vijand danig afbreuk doen, maar weer verschenen ook de Arabie ren op het toneel. En temidden van de strijd stierf de beroemde ontdekkings reiziger als zesde onderkoning van dê door hem ontsloten archipel. Op 24 December 1524 sloot hij te Cochin, op de kust van Malabar. voorgoed de ogen. U zult morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw Ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER S L.EVERPIL- LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen etromen. Eist Carter s Leverpilletjes. Nadat Vrijdag j.1. de eerste onderlin ge ontmoeting en oriënterende gedach tewisseling in de verschillende commis sies had plaats gevonden, hebben de drie delegaties Maandag in eigen kring besprekingen gevoerd. De drie voorzitters met hun plaats vervangers van de financieel-econo mische commissie zijn Maandagmor gen voor een onderlinge bespreking bijeen geweest, met als resultaat dat hedenmiddag een vergadering van de gehele commissie zal plaats vinden. Heden hebben besprekingen plaats tussen de voorzitters en vice-voorzit- ters der delegaties uit de overige com missies (cq sub-commissies) ter bepa ling van vergaderdatum en te volgen procedure. Maandagmiddag heeft een bijeen komst plaats gehad van de prominente leden van de Republikeinse sectie met de leidende figuren uit de sectie der 3FO. Hier is, naar wij vernemen ge sproken over de opstelling van een voorlopige constitutie gesproken. Individuele gedelegeerden spreken natuurlijk reeds over de personen, die eventueel zouden zitting nemen in het „kernkabinet". Zo hoort men algemeen de naam van Sukarno als de toekom stige president van de RIS. Als eerste minister wordt veelal Mohammed Hatta gënoemd en als minister van Binnenlandse Zaken Anak Agung Gde Agung. De sultan van Pontianak zou dan de portefeuille van defensie krij gen, ofschoon anderen spreken over de sultan van Djokja als minister van defensie en sultan Hamid als comman dant van het federale leger. Voorts noemde men in Republikeinse kringen Sjahrir algemeen als minister van bui tenlandse zaken. Men wees er ons ech ter op, dat over dit alles nog niets vaststaat. 15.000 TON GROENTEN NAAR FRANKRIJK Hoewel in het onlangs van kracht geworden nieuwe handelsverdrag met Frankrijk geen post was opgenomen voor de uitvoer van verse groenten naar dat land, heeft de Franse regering sinds 27 Augustus j.L de import van 15.000 ton Nederlandse groenten, te we ten uien, prei, rode bieten, rapen, peen en alle soorten kool, toegestaan. 152. Gelukkig komt het vlot nu zonder ongelukken klaar en het is Pepi's plan om nog dezelfde dag over te steken. „Gelukkig," zucht hij. „Nu kunnen we tenminste opschieten. Ik verlang hoe langer hoe meer naar mijn vader." „Ik kan het me voorstel len" roept Pom uit en denkt aan zijn moeder. „Ik zou ook wel eens bij mijn moeder willen zijn en veilig in mijn eigen mandje slapen. Pam en Pom zuchten ook maar eens en denken het zelfde. „Ja, jullie wilden mij nu een maal wegbrengen", roept Pepi uit „Maar heus we hebben nu het moei lijkste deel van de reis achter de rug en als ik eenmaal thuis ben, gaan jul lie ook weer zo gauw mogelijk naar je land terug! Kijk de krokodillen zijn ook verderop gegaan. We kunnen nu opschieten. Er zijn hier geen vijanden meer! Nee, geen zichtbare vijanden tenminste. Maar wat beweegt daar in het bosje? H'm, één van de beruchte Panko-negers bespiedt hen daar van achter een boom. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Amusementsorkest. 8.05 De gewone man 8.12 Concertgebouw-orkest. 9.05 Vragen van deze tijd. 9.20 Kamermuziekconcert. 10.30 Actualiteiten. 11.15 Symphonette-orkest. HILVERSUM n, 415 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.30 The Bomancers. 7.05 Ik zou zo graag.... 7.30 Promenade concert. 8.05 In het radio zoeklicht. 8.15 Musicotda. 8.45 Hoorspel. 9.05 Muziek. 10.00 Piano en cello. 10.25 Reportage Wielrennen. 10.35 The Skymasters. 11.15 Robert Schumann Concert. RADIODISTRIBUTIE-DIENST DERDE LIJN. 6.00 Eng. LJP. Macpherson, 6.30 VI. Br.: Voor de soldaten. 7.30 Eng. L.P.: „Luck's Way". 8.00 Orkest Etapleton. 8.30 Verz. pr. 9.00 VI. Br.: Actueel. 9 15 Gram. 10.15 Eng. L.P.: Olde Tyme Dance Orch. 11.00 Voordracht. 11.15 „The Raebürn Orch." VOOR WOENSDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. 8.15 Te Deum Lau- damus. 9.00 Ochtendbezoek. 9.30 Muziek bij het werk. 10.00 Schotse fantasie. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Muziek. 11.30 Kon. Müi*aire Ka pel 12.00 Trio Fantasia. 12.30 Voor land en tuin bouw. 12.33 Orgelconcert. 1.15 Mandolinata. 2.00 Strijkkwartet. 2.30 NCRV koor. 3.00 Ka merorkest. 4.15 Voor onze jongens en meisjes. 5.30 Concertgebouworkest. 6.00 Nederlandse ko ren en korpsen. 6.30 Strijdkrachten. 7.30 Ac tueel geluid. 8.00 Nationaal Programma. Zie Hilversum II. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten ora 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.18 Orgelspel. 9.00 Weens Philharmonisch orkest. 10.05 Morgenwij ding. 10.35 Voor de huisvrouw. 11.00 Non-stop programma. 12.00 Accordeola. 12.30 voor land en tuinbouw. 12.38 Muziek. 1.15 Omroeporkest 2.15 Victor Kamerorkest 3.00 De Regenboog. 3.30 Radiosextet. 4.30 Vragen staat vrij. 5.15 Malando. 6.30 Lezing. 7.15 Nieuws uit Indo nesië. 720 Voor de jeugd. 8.00 Nationaal programma. 8.05 Nieuwe Ne- aeilandse Verpozingsmuziek. 8.30 Nederlandse liederen. 8.45 Historisch hoorspel. 9.25 Radio rhilharmonisch orkest. 10.10 Nederlandse ge dichten. 10.25 Koninginnefeest in 1899. 11.15 Reportages. 11.30 Metropole orkest. RADIODISTRIBUTIE-DIENST LIJN III. 7.05 Concert. 7.30 Kron. 7.40 Gymn. 7.50 Gram. 8.05 Concert. 9.05 Gram. 10.00 Eng. L.P.: Orgel. 10.30 Eng H.S.: Ork. White. 11.00 Eng. L.P.: Lichte muziek uit Triëst. 11.45 Voordracht. 12.00 VI. Br.: Conc. 12.32 Trio Hamy. 13.15 Tsjechische Orae pro gramma. 14.00 Gram. 15.00 Eng. L.P.: Serena de Orch. (ev. v. 15.15—15 45 PCJ het schip v. d week). 15.30 Pol. prk. 16.00 NWDR: Piano. 16.30 Eng. H.S.ï Gram. 17.00 Kootwijk: Bata via. 18.00 r. Br.: Voor de sold. 18.30 VI. Br.: Voor de sold. 19.30 Eng. L.P.: „Stand easy". 20 00 VI. Br.: Gram. 20.15 Act. 20.30 Beiaard- concert. 21.00 Omroeporkest. 22.15 Gr. 22.55 Gram. 23.00 Div. Vierde deel der E.N.S.l.E. Het vierde deel van de Eerste Ne derlandse systematisch ingerichte en- cyclopaedie, welke in tien delen zal verschijnen, is thans uitgekomen. Het is in het bijzonder gewijd aan de wis kunde, de natuurkunde, de scheikun de en de sterrekunde en het is begrij pelijk, dat men bij het samenstellen van dit deel voor bijzondere moei lijkheden heeft gestaan. Hier wordt een samenvatting ge geven van vier takken van oude we tenschap, die nauw met elkaar ver want zijn. Hoewel de systematische verbinding en de wijze waarop de stof behandeld is geheel nieuw zijn, is het begrijpelijk, dat juist dit deel van de niet-gespecialiseerde lezer meer dan gewone inspanning zal vragen Men is daaraan evenwel zoveel moge lijk tegemoet gekomen door het rijk te illustreren en van vele tabellari sche overzichten te voorzien. Prof. Dr. H. A. Kramer, lid van de Internationale Atoomcommissie, heeft in de inleiding tot dit deel laten uit komen, dat het boek niet slechts een handleiding is voor de eenvoudige in hoofdzaak middelbare schoolwiskun de, maar dat het ook de vakman waar devolle gegevens zal kunnen verschaf fen. Het jonge, ontluikende Intellect zal er waarschijnlijk bij het zoeken van eigen wegen waardevolle gege vens in kunnen vinden. Zo past ook dit deel dus zeker in de reeks van algemeen opvoedende en inlichtende wetenschappelijke werken van deze tijd en de zorg die er door zeer bekwame deskundigen aan 1 ge wijd is, bewijst wel dat de uitgevers alies in het werk stellen om de E.S. I.E. tot een onmisbaar standaardwerk te maken. Het vijfde deel, gewijd aan „De Aarde", zal weldra verkrijgbaar wor den gesteld. Het omvangrijke zesde deel, dat de biologie en de medische wetenschappen behandelt, zal waar schijnlijk begin September uitkomen. Wie nagaat met welk een uiterste zorg deze wetenschappelijke werken door bekwame deskundigen op zo po pulair mogelijke wijze worden behan deld, zal er van overtuigd zijn, dat dit omvangrijke naslagwerk in de weten schappelijke voorlichting van ons volk een plaats van grote betekenis in neemt. vi ryE MAN DIE HET BED heeft uitgevonden, verdient een stand beeld. Niet zo'n kleintje, maar een knaap van een ding In marmer met allemaal zacht veren bedden er om heen. Thuis heb ik ook een bed, een veren bed waarin je zo zalig kunt wegzinken. Een oase na een drukke dag. Dat is thuis. Hier heb ik niets, althans nog niets, want m'n strozak is nog niet pit-klaar. Het wil maar niet vorderen. Het zweet vloeit rijkelijk en het walmt stof. Armen vol duw ik in de slok op, maar het schijnt niet te helpen. Ik ben het zat. Het lange lijf rijg ik dicht met, het eindje touw dat de fourier een ieder beschikbaar stelde. Bij de strozak hoort een hoofdkus sen. Daar moet ook stro in. Als het geheel compleet is zucht ik diep, hijs de bui op m'n nek en ga wan delen. Het lijkt een lang stuk, terug naar het onderdeel. Bij de deur van het compagnie's gebouw staat een korporaal. u weet wel zo eentje met een streep met visgraatjes. Nu is dat van die korporaal niet erg en ook dat van die visgraatjes gaat nog. Maar de man ziet iets in „mijn" strozak. M'n zwoegen onder het helse monster valt hem bepaald op, de goeierd. Ik moet afladen. „Hoe heet je?" vraagt hij korpo- raals-achtig. „Simmetje", zeg ik, „van de derde compagnie". Hij kijkt me eens aan en ik voel dat hij met me te doen heeft. Ik puf nog eens demonstratief en veeg wat nattig heid weg. „Zo", zegt hij dan „als jij Simmetje bent zou ik. maar eens gauw die strozak gaan bijvullen, want dat lijkt wel een „plank". Op schieten, en als je klaar bent bij mij laten zien". M'n tong proeft stro en ik weifel. Maar hij vraagt of er nog wat van komt, en ik ga. Touw tjes los, voorzichtig oprollen en in m'n broekzak. Dan vullen. Ik krijg stro in de zak en duw en duw nog eens. Moet maar. Als het nu niet goed is kan die vent uit elkaar plof fen. Er kan toch niets meer bij. Met m'n strozak op de nek peins ik voort. Wat denkt zo'n idioot wel? Bij de deur staat de streep. Hij heeft het al gezien voordat ik af geladen heb. „Knudde. Deugt geen snars van. Kan je niet op slapen. Ga maar weer terug en stop er stro in, be grepen?" Ik sta perplex. Hoe durft ie! Waar haalt die snotneus de moed vandaan. Met open mond sta ik hem wolken stof in z'n gezicht te hijgen. Moedeloos ga ik weer te rug. Weer alles openmaken. Wat 'n rot-vent. Nijdig prop ik raak en neem me voor 't ding zo vol te stampen, dat hij stijl achterover slaat. Ach, je bent ook eigenlijk gek om je zo idioot aan te stellen. Vooruit maar, als het nu niet goed is Bij het compagnie-gebouw zie ik een paar jongens staan. Vlug ritst het me door het brein: Het raam is open! „Zeg, jongens, vlug, pak even die strozak aanDe jongens grijpen en ik duw hem door het open raam. Nog even.... Moet je net geloven. „Hé daar, heb ik niet gezegd dat je hier moet ko men met die strozak?" Het zal de korporaal niet zijn! Ik krijg een stro zakken-complex. De korporaal ket tert. Ik kook. „Is dit strepen-ver- dwazing of pesterij? Jij korporaal en ik gewoon soldaat? Niet erg leuk, hoor!" De korporaal is be leefd. Ik had het wel gedacht. „Nee jongen, het is voor je eigen bestwil. Ik doe het ook niet voor m'n lol. Zo'n strozak moet nu eenmaal goed gevuld zijn, begrijp je dat nu niet. Kom maar eens mee, dan zullen we samen het ding nog eens wat opvul len!" Dus toch, ijdele hoop. Het bed wandelt weer terug, en de kor poraal zegt hoe of ik het touwtje moet losmaken en waar of ik het stro moet stoppen. De strozak wordt technisch gevuld. Eigenlijk kan er niets meer bij, maar wat er in zit moet er uit. Zit niet goed. Zie je zo. Stom eigenlijk dat ik dat niet da delijk zag. Zo'n korporaal toch, fijne vent om zo privé de technische kneepjes te vertellen. Zoals wij reeds meldden heeft on langs een Australische boer op zijn land sporen ontdekt van een schip breuk, die ongeveer 300 jaar geleden moet zijn geschied. De boer gelooft nu op het spoor te zijn van de schat van „De vergulde Draeck", een Ne derlands schip, dat in 1656 op de Westaustralische kust verging. „De vergulde Draeck" vertrok 4 October 1655 met schipper Pieter Aalbertsz en een bemanning van 200 koppen van dh rede van Texel naar Batavia. Er waren goederen aan boord met een waarde van 106.400 en baar geld, verpakt in acht kisten, ter waarde van 78.600. Langs de gebruikelijke zuiderroute ging het schip naar Indie, maar liep op 28 April des morgens om vier uur met volle zeilen op een rif, andenhalve mgl van de Australische kust. De schok was zo hevig, dat het schip ,,'t eenemael geborsten en te gronde gestoten was". Slechts 75 opvarenden onder wie enige vrouwen, bereikten de kust „sonder dat oock van het costelycke cargasoen, daarin geladen, ietwes het alderminste geborcht heeft connen worden". De volgende dagen spoelden vele wrakstukken aan, als mede victualie en enige vaten drink water, Onder de geredden bevond zich ook de schipper. Met een klein bootje deden zeven mannen een po ging om Batavia te bereiken. De schipper bleef achter: „om het volck in orde te houden ende oneenigheyt onder hetselve voor te comen". Op 7 Juni bereikten zeven uitgeputte man nen Batavia. Verschillende pogingen werden aan gewend om de schipbreukelingen op het Australische strand te redden, echter zonder resultaat. bouwvakarbeider viel van derde verdieping Maandagmiddag is de 43-jarige bouwvakarbeider B. C. N. te Amster dam van een balcon op de derde ver dieping van een perceel aan de Hof- wijekstraat, waar hg werkzaamheden verrichtte, omlaag gestort. De man was terstond dood. De oorzaak en de eventuele schuld worden' onderzocht. Mevrouw Hatta zal 1 September met een vliegtuig van de KLM van Batavia naar Den Haag vertrekken. DOOR Ik was daar al mee bezig, toen mij een gedachte door het hoofd schoot, die ,nij de haren te berge deed rijzen. De Jivantés zouden de nieuwe sporen zien, die vanuit de hut over de open plek liepen. Zij wisten zeker, dat wij Don Arturo niet welkom waren geweest en net was best mogelijk, dat zij inmid dels mijn sporen gevonden hadden en omdat zij missdhien zouden den ken, dat ik hem gedood had, mij reeds op de hielen zouden zitten. En daar was ik als iedere nieuweling oiep in het bos en feitelijk aan hun ge nade overgeleverd In da) dichte bos zou ik geen enkele kans hebben. Zij zouden mij zien vóór ik hen zag en mij besluipen en het eerste, wat ik van hen bemerken zou, zou zijn, als ik door een van hun pijlen geraakt werd. Ik heb jullie gezegd, dat er twee dingen zijn, waar ik bang voor ben en dat zijn slangen en curaré. Ik heb zo'n idee. dat als mijn tijd gekomen is, ik door een van die twee dingen er uit zal stappen en ik voelde daar nog niets voor. Ik stond onder dikke bomen, die vol hingen met zware lianen. Ik sprong naar een vrij dik exemplaar en ver school men in een vork van die boom, waar ik het terrein daar onder mij in tiet oog kon honden. En of ik blij was, dat ik dat gedaan had. Binnen de tien minuten kwamen zes Jivantés aanzetten. Het was een oe- arygstigend gezicht, om hen daar door die ondergroei te zien snellen, fel op het spoor, zeker van hun taak en onhoor baar. Ik hield mijn adem in bij de ge dachte, dat ze zouden zien, dat mijn sporen ophielden, maar ze gingen door op die van die vent vóór mij. Ik wist. dat hij niet lang meer te leven had en een vreselijke dood zou sterven en het was geen prettige gewaarwording. Maar e* was niets redelijks, wat ik doen kon en hij had Don Arturo neergeslagen, dus liet ik de zaak maar op haar be loop. Wel, terwijl ik daar boven zat te .vachten, had ik tijd, om na te denken. Ik was niet van plan, om langs dezelfde weg 'terug te gaan, die ik gekomen was. Er konden nog wel eens meer van die kerels met blaaspijpen en verkeerde ideeën rondlopen. De zon was nu opge gaan en om geen ontmoeting met één van hen te risqueren, had ik mij voor genomen om een wijde boog naar het Luid-Oosten te maken en dan open en b'oot door de stad weer binnen te ko men. Maar nu dacht ik. kon ik twee vliegen in één klap slaan.... n.1. lang genoeg wegblijven, om de zaken nier tot rust te laten komen en meteen mijn theorie eens te testen betreffende die vent, die dat logboek gestolen had. Hij had precies geweten, waj hij heb ben wilde en dus moest hij goed inge licht zijn over Don Arturo. Mijn gis sing was, dat wij van Carracas af ge- *dgd waren door iémand, die wellicht wist, waar het ons om te doen was. Het verbaasde mij niet erg, want ik bid meermalen op ons spoor achter oits rook gezien en had mij afgevraagd, wat dat te betekenen had. Bovendien nad ik er over nagedacht, wie het wel zijn kon, die hiervoor in aanmerking kwam. Vóór we hier kwamen, zijn we een week in die open vallei geweest. Een «der, die ons gevolgd zou zijn, zou ze ker daar langs komen en ik zou mis- srluen hun kamp kunnen vinden. Om mijn spoor vrij te maken, ging ik over enige afstand door de toppen vtn de bomen. Toen liet ik mij zakken et stak over naar het zuidoosten; de stad liet ik daar terzijde liggen en ik kwam in de vallei niet ver van de plek, waar wij die verlaten hadden. En jawel, drie mijlen verderop vond ik Pasquale en de karavaan netjes in een soort holte opgeborgen en dat deed alles precies kloppen. Zie je Mary onderbrak hem: „Die karavaan was zeker van Pierre Bourassa?" „Ja. Als je er even over nadenkt, was het nogal dftidelijk" „We hadden al beredeneerd, dat het op de een of andere manier zijn werk moest zijn", zei Mary, „ofschoon we het mis hadden betreffende de details. Was hij het, die zijgedood heb ben?" (wordt vervolgd) (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Het spijt me oprecht, mijnheer de redacteur, dat U zo boos bent over de f 12.000 pensioen voor doctor Beel, want nu hebt U slapende honden wakker gemaakt. Ik gun docter Beel dat beeldige douceurtje van harte, en ik gun het alle beunhazen, wier acti viteit ons Nederlandse volk ontelbare millioenen schade heeft berokkend. Laten de heren Beel, Romme, Van Mook. Van Kleffens, Schermerhorn, Van Maarseveen en alle anderen van het legioen Indie-kenners maar rustig met pensioen gaan en geef hun wat mij betreft het dubbele per jaar. Dat zou niet alleen voor de schatkist voor deliger, maar voor de toekomst van ons vaderland een grote weldaad zijn. Misschien zouden scribenten als H. van Hulst (die deze week een verras send gedegen ingezonden stuk in deze courant schreef) en Frans Goedhart (alias Pieter 't Hoen) hun geestelijk voedsel in hun provisiekast houden, wanneer zij jaarlijks (laten wij niet al te breed doen) f 6.000 ond/erstand ont vingen. Uw medewerker Anthony van Kampen, die nog besef heeft van de ware grootheid van een volk, kan dan, wat mij betreft, van regeringswege met f 1.000 worden gehonoreerd voor ieder vervolg op de beide voortreffe lijke ingezonden stukken, die hij in Uw blad schreef. Tot de heer Van Hulst zou ik willen zeggen: de na-oorlogse Nederlandse regeringen hebben hun politiek kun nen voeren, dank zij de steun van een meerderheid, die op uiterst geraffi neerde wijze werd verkregen en (op 't kantje af) behouden. De regeringspar tijen danken het grootste percentage van hun stemmen aan de „grijze mid denstof', die politiek ongeschoold is en met een paar mooie leuzen gemakke lijk te lijmen valt. Onder de tegen standers van de regeringspolitiek schuilen naar mijn gevoel meer des kundige en tot oordelen bevoegde, meer principiële en zelfstandige Ne derlanders dan onder degenen die nu ons land in vier jaar tijd naar de af grond hebben gevoerd. Den Helder. a. O.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 3