Geen land van ijsberen en Eskimo's o brak Wereldoorlog II uit De tijd vloog al vliegend om Amerika wenst dat Surabaja Nederlandse basis blijft Zwerftocht over IJsland (1) Het dunst bevolkte eiland van Europa Wordt „De Emmaüsgangers" weer tentoongesteld? Commissie voor opstelling van Indonesische grondwet Hef dramatische Augustuseinde van 1939 Scheepvaartberichten Bertus de Harder maakte goed debuut Russische gewichtheffers naar Scheveningen? DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1949 UET 39 PASSAGIERS vertrokken we van Schiphol met het „Amerika-Cura^ao"- 1 vliegtuig: de Pontianak. Er werd grotendeels boven de wolken gevlogen; in de verte was het Helderse Marsdiep te onderscheiden en gezellige kleine kinde ren, die op weg waren naar Cura^ao, vermaakten zich in de wandelgang tussen de beide rijen stoelen. De stewardess voorzag ons van sigaretten en later van een smakelijke kop koffie met cake. het bekende recept, dat de KLM zo populair heeft gemaakt. De tijd vloog al vliegend om, zodat het nauwelijks te begrijpen was, dat Prestwick, het vliegveld bij Glasgow in Schotland, na enkele uren reeds in zicht was. Nadat landingskaart en gezondheidscertificaat naar beste weten waren ingevuld, steeg ik precies om kwart voor negen uit. Trouwens de time-table van de KLM geeft dat aan! betekenis van het woord, kent men op IJsland niet. Bij een van mijn tochten wees men mij met enthousiasme op een honderdtal dennen, een bezienswaar digheid. Zo is het ook met de berken, die gewoonlijk tussen de vier en acht meter hoog zijn. Kolenmijnen zijn er feitelijk niet. De steenkool, die op en kele plaatsen in het Noorden wordt ge dolven, is van minder goede kwaliteit. Maar daartegenover is de waterkracht onuitputtelijk. Het is mij bijkans niet mogelijk u een opsomming te geven de reeks watervallen, welke ik kon bezoeken. De ene is al groter dan de andere. Daarnaast de warmwaterbron nen in alle varianten, stoomontwikke- ling, borrelende bronnen met zwavel- water, kokende modderbronnen enz De betekenis van dat alles is niet in woor den en evenmin in cijfers uit te druk- rvE VOLGENDE DAG zou de reis voortgezet worden en zou Reykjavik worden bereikt. Een primitieve hotel kamer op Prestwick bood mij die nacht onderdak. Maar in plaats van om half twee vertrokken we met circa 40 passa giers om half vijf. „Gullfaxa" was de naam van het vliegtuig, dat ons ver voerde. Andermaal een reis boven het wolkendek. Onderweg verzocht de vriendelijke IJslandse stewardess ons het horloge een vol uur terug te zet ten op IJsland heeft men n.1. de zo mertijd ingevoerd de passagiers kregen een zakje met pepermunt-drups en later een eenvoudige boterhammen- maaltijd. De inrichting van het vlieg tuig was anders dan op de Amerika- route. Er waren feitelijk drie passa gierscabines, elk voor zich af te sluiten met een gordijn, terwijl elke cabine ook weer aan beide zijden van de stoelen, dus langs de gang, met gordijnen ge sloten kon worden. Sneeuw op IJsland TALRIJKE papieren moesten worden ingevuld; de schier volledige geschie denis van de passagier moest worden geboekstaafd, een speciale landings kaart ontbrak niet. Tegen 7 -uur in de avond naderden we het eiland. De eer ste aanblik deed mij stom verbaasd opkijken. Alle bergen, om dg stad Reykjavik lagen onder de sneeuw. Tot vóór enkele dagen had het n.1. op IJs land flink gesneeuwd. Mijn buurman in het vliegtuig, een IJslander, die Engels sprak, deelde mij mede, dat na 1920 een dergelijke late lente op IJsland nog niet was voorgekomen. Ik zou trou wens in de komende dagen eerst ver nemen, wat dit voor het land beteken de. Hoe het zij, het uitzicht was prach tig, de zon bescheen de enorme sneeuw vlakten en temidden daarvan; Reyk javik, de hoofdstad van IJsland. Het vliegtuig landde vlot op een der lan dingsterreinen buiten de stad gelegen. De douane-controle, verricht in een uiterst primitief gebouwtje, had weinig om het lijf. Het grootste gedeelte der passagiers werd door bekenden afge haald en ging met eigen auto's stad waarts, terwijl ik mij neerzette in een vrij bedenkelijk uitziende autobus. Twee passagiers, de stewardess en de chauffeur vormden het gezelschap. Deze eerste autotocht zal ik niet ge makkelijk vergeten. Met handen en voeten moest ik me zelf in het gelid houden. De buitenweg van het vlieg veld tot aan de stad voldeed feitelijk aan geen enkele eis, waaraan een be hoorlijke weg behoort te voldoen. Mijn achterman, een Reykjaviker, die aan dit geheel blijkbaar al lang gewend is, moest op een zeker ogenblik mijn hoed grijpen, die vanwege een fantasti sche kuil, die we doorkruisten mijn hoofd wenste te verlaten. In de stad kwam het geheel enigs zins tot rust er kon ik me wat vrijer bewegen. Omstreeks half negen stapte ik hotel Borg binnen en nauwelijks een kwartier later was ik op mijn kamer bezig de koffer en actetas te ledigen. Een en ander lag niet meer op de plaats waar ik het 's morgens op het vlieg veld Prestwick had gedeponeerd! Geen beren en Eskimo's AANGEZIEN mij maar al te goed bekend is, dat men bij ons weinig van IJsland weet en dat over dat eiland de meest belachelijke verhalen de ronde doen, als zouden er Eskimo's wonen en ijsberen ronddartelen, laat ik een aantal oriënterende opmerkingen vooraf gaan. Dit eiland is ongeveer driemaal zo groot als Nederland en ligt Westwaarts van Noorwegen, op een afstand van circa 600 mijl. Alleen een zeer klein gedeelte van IJsland ligt boven de poolcirkel, verreweg het grootste ge deelte er onder. Van het totale gebied is het binnenland grotendeels niet in cultuur gebracht en bestaat uit vulka nen, gletchers, lava en zand. Dank zij de warme golfstroom, welke IJsland omspoelt is de doorsnee-tem peratuur uiterst dragelijk. De Oost- Zuid- en Zuid-Westkusten zijn altijd ijs-vrij. De dierenwereld is klein. Scha pen en paarden vormen daarvan het hoofdbestanddeel. Het aantal vogelsoor ten is legio, terwijl de zeeën voor ha ring, kabeljauw enz. zorgdragen, de be langrijkste bron van inkomsten voor de IJslandse bevolking. De plantenwereld is van weinig betekenis. Bossen, in onze In Brussel loopt het gerucht, dat het curatorium van het museum Boymans te Rotterdam thans definitief heeft besloten het veelomstreden schilderij »De Emmaüsgangers" binnenkort weer tentoon te stellen. Deze beslissing zou in het bijzonder steunen op het onder zoek van de Belgische kunstkenner Jean de Coen. Zoals bekend is, ver dedigt deze de stelling, dat het doek geen vervalsing door Han van Meege ren is, doch een echte Vermeer De beer De Coen heeft het schilderij in ™ei van dit jaar schoon gemaakt, waardoor het zeer veel aan schoon eid moet hebben gewonnen. Met zijn goede woningen, zijn universiteit en talrijke gebouwen is Reykjavik een moderne stad, die dank zij de luchtvaart een geregelde verbinding heeft met de overige delen van Europa. Jhr. Dr. J. C. MOLLERUS Secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem geniet in onze provincie een grote bekendheid. Op tal rijke Nuts-avonden heeft hij zijn publiek geboeid met lezingen ove zijn reizen door Europa en ver daarbuiten. Enige maanden geleden vloog Dr. Mollerus naar IJsland. Het is ons een eer hier bij het eerste van een drietal ar tikelen te publiceren, waarin hij zijn reisbevindingen op dit eiland van gletchers en geysers neer schreef. Wij doen dit met de overtuiging, dat onze uitgebreide lezerskring met belangstelling zal kennis nemen van hetgeen Jhr. Dr. Mollerus op IJsland trof. ken. Zeker is, dat van deze gratis hulp krachten nog maar een klein gedeelte in exploitatie is. De bevolking IJSLAND is schaars bevolkt. Er wo nen in totaal circa 140.000 mensen, d.w.z. 1,4 per km2. Het eiland is het dunstbevolkte eiland van Europa. Noor wegen volgt dan met 9 inwoners per km2 en ons land staat aan de top met 2 In de laatste eeuw verdubbelde het aantal inwoners van IJsland. Ongeveer een derde gedeelte der huidige bevol king is landbouwer. De hoofdstad Reykjavik telt pl.m. 51.000 inwoners. Een uitgebreid wegen net in het land verzorgt de verbinding De delegaties van BFO en Republiek hebben een technische commissie tot opstelling van de voorlopige grondwet voor Indonesië benoemd. Deze com missie werd réeds aangekondigd in de resultaten van de Inter-Indonesisch» conferentie in Batavia. De commissie is als volgt samenge steld: voor de Republiek: prof. Supomo, Sujono Hadinoto en Mohammed Jamin. Voor de BFO: mr. Mohammed Kosasih Purwanegara, mr. Teng Tsjin Leng, Anak Agung Gde Agung en Radja Ka li amsj ah. Het ligt in de bedoeling, dat de com missie in haar werkzaamheden gelijke tred zal houden met de resultaten, die cp de Ronde Tafel-conferentie worden bereikt. tussen de verschillende plaatsen, in hoofdzaak met autobussen. Deze wegen, waarbij de fijngemaakte lavablokken van groot nut zijn, zijn uitermate stof fig. Zij zijn in aanleg en onderhoud zeer kostbaar. Ook biedt het vliegtuig in het binnenlands verkeer tal van mo gelijkheden. In de sneeuwmaanden zijn uiteraard bij het verkeer dikwijls grote moeilijkheden te overwinnen. Op IJsland bestaat verplicht onder- w-ijs voor allen van 7 tot 15 jaar. Een vijftigtal gouvernements-districtsartsen heeft mede de hygiënische verzorging in handen. In de kleinere rayons heeft men de beschikking over min of meer goed geoutilleerde ziekenhuizen. In Reykjavik en Akureyri vindt men mo derne ziekeninrichtingen. IJsland is een republiek onder leiding van een president, Sveinn Björnsson, zes mi nisters en een Parlement (Althing). Op 17 Juni 1944 scheidde IJsland zich na een gehouden plebisciet defi nitief van Denemarken af. (Wordt vervolgd). z yien jaar geleden stond de mensheid aan de vooravond van de Tweede Wereld oorlog. Tien jaar geleden liepen in alle steden van Europa de mensen des avonds bij drommen naar de dagbladbureaux, waar het ene bulletin na het andere werd opgehangen en luidsprekerinstallaties de berichten ook hoorbaar maakten. Andere zaten met bevende harten bij hun radiotoestellen, geen nieuws uitzending overslaand. Allen voorvoelend, dat een nieuwe oorlog zou uitbreken, tegen beter weten in hopend, dat de catastrofe op het laatste moment toch nog vermeden zou kunnen worden. Tien jaar geleden waagden in de Duitse steden nietige groepjes vrouwen het om te demonstreren tegen de oor log en vóór de vrede. Zij werden weggevaagd door Hitiers bruine benden, die juichend deor de straten trokken in het vooruitzicht van hun snelle zegepraal, die Hitier immers beloofd had. In de Rijkskanselarij en in Berchtesgaden speelden de Nazilei ders koel en berekenend hun spel. Zij geloofden niet aan oorlog, zij hadden alleen hun eigen volksmassa opge zweept. Zij waren ervan overtuigd, dat noch Engeland, noch Frankrijk het tot een cnoflict zou laten komen. Ook ditmaal, nu het om Polen ging, zouden zij op 't allerlaatste nippertje de Duit se verlangens inwilligen SPANNING, HET PAUZE-JAAR, Het had dat gehele jaar reeds ge spannen. Toen Hitier op de 30ste Janu ari zijn traditionele rede hield ter her denking van het aan het bewind ko men van de Nazi's in 1933, had hij met een verbijsterende brutaliteit ronduit verklaard, dat hij, toen de inbezitname van Oostenrijk voltooid was, onmiddel lijk bevel had gegeven aan het leger om 2 October 1938 tot een militaire ac tie tegen Tsjecho-Slowakije over te gaan. Huiverend hoorde Europa, dat alle schone beloften, die dus lagen tus sen Oostenrijks ondergang en de sma delijke conferentie van München, waar bij Tsjecho-Slowakije geofferd werd. slechts ten doel hadden gehad Hitiers ware bedoelingen te maskeren. Zes weken later ontbood de Führer de leidende Tsjechische staatslieden naar Berchtesgaden en maakte een eind aan de onafhankelijkheid van hun staat Bohemen en Moravie werden Duits protectoraat en Slowakije werd een vazalstaat van Berlijn. OORLOG? Het offer van München was vergeefs geweest. Een golf van verontwaardi ging ging door Europa. En 't zag er in die Maartdagen van 1939 naar uit, dat een conflict reeds onvermijdelijk was geworden, te meer, omdat Roosevelt op 15 April nog een persoonlijke poging waagde om Hitier de veiligheid van dertig met name genoemde staten te doen garanderen in ruil voor economi sche steun enmogelijke terugga ve der Duitse koloniën, maar Hitier dit aanbod, deze poging honend van de hand wees. Wel proclameerde de aan grenzeloze zelfoverschatting, aan hoogmoedswaan zin leidende Duitse kanselier nu zijn eisen jegens Polen. Dat gebeurde op 28 April: tegelijkertijd werden door'Duits land het vlootverdrag met Engeland en het niet-aanvalsverdrag met Polen op gezegd. Engeland en Frankrijk hadden reeds eerder verklaard Polen te zullen steunen. Polen wees op grond van deze verzekering de Duitse eisen af en zeide geen vrede tot elke prijs te wensen Nu moest het conflict uitbreken RUSLAND Er gebeurde echter niets. De waak zaamheid der millioenen in Europa verslapte. Men gaf zich over aan de ijdele waan, dat Duitsland zich door Engeland en Frankrijk had laten im poneren, Wat in werkelijkheid geschiedde, was dat Hitier onderhandelingen aanknoop te met Sowjet-Rusland, dat toentertijd reeds maandenlang besprekingen voer de met Engeland en Frankrijk. Zorgvuldig werden deze onderhande lingen tussen nationaal-socialisten en communisten geheim gehouden. Waren zij bekend geworden, niemand zou trouwens geloofd hebben aan een tast baar resultaat. Water en vuur immers konden onmogelijk samen gaan. DONDERSLAG BIJ HELDERE HEMEL Maar zy gingen samen. Op 19 Au gustus werd bekend gemaakt, dat TIEN jaar geleden, op de 1ste September brak de tweede We reldoorlog uit. Het relaas der ge beurtenissen in de laatste dagen laat zich lezen als een detective roman. In drie korte artikelen roepen wy het weergaloze drama der laatste Augustusdagen van 1939 nog eenmaal voor onze lezers op. Duitsland en Rusland een handelsver drag hadden gesloten, op 21 Augustus kwam als een donderslag bij heldere hemel de tijding, dat er ook een niet- aanvalsverdrag was afgesloten. Engeland en Frankrijk werden er volkomen door verrast: het was voor de democratische staten een diploma tieke nederlaag, die haar weerga in de historie niet kende. Eensklaps had Hit- Ier de handen vrij gekregen. Zelfs als Engeland en Frankrijk bij een gewa pend conflict Polen te hulp zouden snellen, zou Hitier niet meer bevreesd behoeven te zijn voor een twee fron tenoorlog. Rusland en Duitsland had den onder elkaar Oost- en Midden-Eu ropa verdeeld Dat de oorlog nu zou uitbreken was duidelijk, Stalin had door zijn bondge nootschap met Hitier de laatste hinder, palen, die tussen Hitier en een nieuw succes schenen te staan, weggenomen. Evenzeer als bij Duitsland, ligt bij de Sowjetunie de verantwoordelijkheid voor het losbarsten van de oorlog, die aan zovele millioenen het leven kostte. Maar vóór deze tweede Wereldoorlog uitbrak, in de luttele dagen, die de 21ste Augustus scheidden van de 1ste September, volgde er nog een diploma tieke activiteit, zoals de mensheid nim mer had aanschouwd, om de vrede te redden en Duitsland terug te houden van de laatste, noodlottige stappen. Duizenden en duizenden volgden tien jaar geleden het verloop daarvan met bonzend hart, met ingehouden adem. Nu tien jaar later, laat het relaas zich lezen als een detectiveroman, even sen sationeel, even spannend, even lugu ber Noodzakelijk verweer legen opdringend communisme (Van onze diplomatieke medewerker) WANNEER MEN niets voegt bjj niets, is de uitkomst nog altijd nul. Het is deze waarheid als een koe, die het enthousiasme der Amerikanen voor een Stille Zuidzeepact, als een soort pendant van het Atlantische Pact. ge heel heeft bekoeld en bovendien heeft geleid tot wat meer begrip aan Ame rikaanse zijde voor het Nederlandse standpunt in de Indonesische kwestie, die, naar men hopen mag, thans aan qc Ronde Tafel in de Haagse Ridder zaal een bevredigende oplossing tege moet gaat. Maar deze regeling moet en de Amerikanen maken er niet lan ger een geheim van, dat dit ook hun nadrukkelijke wens is de beschik baarstelling van de vlootbasis Surabaja aan de Nederlanders omvatten. Dit is beslist geen onredelijk verlangen. Want een keten van bolwerken in het Verre Oosten en Zuid-Oost-Azie, die een dam kan vormen tegen het opdringende cummunisme, is niet slechts een le vensbelang voor de Atlantische ge meenschap, waarvan zowel de Ver enigde Staten als Nederland deel uit maken, maar ook voor Indonesië zelf. De Amerikanen hebben lang ge dacht, dat men de nationalistische beweging in Azie slechts de vrije teu gel behoefde te laten en de nieuwe regiefns hoogstens met wat raad, daad en in het uiterste geval een paar scheepsladingen wapens zou hebben bij te staan, om het communisme ach ter de grenzen van Buiten-Mongolie, Mandsjoerije en Noord-Korea te kun nen houden. De ontwikkeling, in het bijzonder in landen als China in Bir ma (dit laatste land kreeg de onvoor waardelijke vrijheid van Engeland, om onmiddellijk daarna in de chaos te verzinken) heeft hen echter ge leerd, dat de Aziatische landen, wanneer het eenmaal werkelijk ernst wordt, nagenoeg geen innerlijk weer standsvermogen bezitten. Dat is ook geen wonder. Azie mist de welonder- legde bevolking, het organisatiever mogen en de industrie, welke ten min ste op het Westelijk halfrond in de strijd tussen democratie en commu nisme de weegschaal ten gunste van de eerste levensbeschouwing doet doorslaan. De landen van Oost-Azie en Zuid- Oost-Azie, die hun onafhankelijkheid leeds gekregen hebben of deze spoe dig zullen verwerven, in een bondge nootschap aaneen te smeden, zoals door de presidenten van de Philippij- nen Zuid-Korea is voorgesteld en oor spronkelijk ook wel door de Amerika nen overwogen is, heeft geen enkel nut Want, zoals al gezegd, wanneer men niets voegt bij nietsZelfs v/apenleverantios op grote schaal kunnen niet baten, wanneer het door Moskou geleide communisme tot de definitieve aanval overgaat en deze landen voor het overige op zichzelf aangewezen zijn. Het snel zijn onder gang tegemoet gaande nationalistische China bewijst het. In India en Pa kistan ligt de macht weliswaar nog steeds in handen van de democratisch georiënteerde nationalisten, maar nie. mand zal durven garanderen, dat dez: landen, wanneer het communisme hun grenzen dichter genaderd is, de vuurproef kunnen doorstaan. Voor de nieuwe Verenigde Staten van Indo. nesie zullen de zaken niet anders lig gen. De Republiek moge er in ge slaagd zijn ongetwijfeld mede dank zij het feit, dat de Nederlanders zich dicht in de buurt bevonden met een Muso af te rekenen, maar Moskou zal ongetwijfeld een nieuwe „man met een opdracht" zenden., wanneer het de tijd er toe rijp acht. En de tijd (al er toe rijp worden, indien het Wesiett zou besluiten, Azie de vrijheid, maar ook niets verder dan de vrijheid te geven. Dat zien nu ook de Amerika nen in en zij zijn klaarblijkelijk be reid daaruit de consequenties te trek ken. Wat de nieuwe souvereine staten van Azie van hét Westen nodig heb ben, is samenwerking, voorlichting en economische hulp, die op ruime schaal en zonder imperialistische bijbedoelin gen moet wcrrden gegeven. Slechts op deze wijze zal het mogelijk zijn, deze potentieel rijke gebieden te ontwikke len tot een macht in dienst van d« wereldvrede en de welvaart der ge hele mensheid. Een mogelijkheid INMIDDELS echter is het nodig, Zuid- Oost-Azie (hetzelfde geldt overigens ook voor het Nabije Oosten) te bevei ligen tegen de communistische vloed golf. En de enige macht, die daartoe in staat is, is de Atlantische gemeen schap. Om deze taak te kunnen ver vullen zal zij moeten kunnen beschik ken over basis, die aan de rand van het gevarengebied en niet duizenden kilometers daarvan verwijderd liggen. Dit is de reden van de Amerikaanse belangstelling voor Surabaja en zal er ook de reden van zijn, wanneer zij straks by het sluiten van een vredes verdrag met Japan, voor de Atlanti sche gemeenschap aanspraak op vlooi en luchtvlootbasis maken. Zoals men ziet, wenst het Westen in Azie geen militaire steunpunten op grond van egoïstische motieven. Zodra de Aziatische landen zich ontwikkeld hebben tot een macht, in staat zich- zelve tegen het communisme te verde digen, zullen zij als overbodig ont ruimd kunnen worden. Helaas ziet men aan Indonesische en in ieder geval aan Republikeinse zijde het noodzakelijke en daarom ge rechtvaardigde van de Westerse aan spraak op een militaire basis nog niet goed in. Klaarblijkelijk in de weten schap van hetgeen kermen moest, neeft Mohammed Hatta in vele interviews te kennen gegeven, dat de Verenigde Staten van Indonesië neutraal moeten blijven en zich aan geen enkel blok mogen binden. Ongetwijfeld zijn deze verklaringen afgelegd in de angst, wellicht de ene afhankelijkheid voor de andere té moeten ruilen, en niet uit liefde voor het communisme. Mis schien ook hebben de Nederlanders er wel enige schuld aan, omdat zij tcrt nog toe nagelaten hebben, de Indo nesiërs de doelstellingen van hun bui tenlandse politiek (medewerking aan de vorming van een macht, sterk ge noeg om het communisme in toom te houden en zodoende de wereldvrede te handhaven) voldoende duidelijk te maken. Maar hoe dit ook zij -L er is nog steeds tijd om de Indonesiërs te verklaren, dat ook zij offers voor de organisatie van de wereldvrede moe ten brengen. Want zonder deze wereldvrede zal de onafhankelijkheid, die zij op het punt staan te verwer ven, niet meer dan een droombeeld blijken te zijn. Alderamin 30 Aug. van Vlaardi^gen te Lulea. Aikaid Beira-Amsterdam pass 30 Aug. Kaap da Gata. Alnati Buenos Aires Kctterdam 30 Aug. 120 mijl West Kaap Bianca. Anisteldiep Batavia-Amsterdam pass. 30 Aug. Kaap Bougaronica. Benne kom Amsterdam-Chiii 30 Aug. van Antwer pen. Boissevain Buenos Aires-Japan 31 Aug. te Tamatave. Drente Java-New York 30 Aug. van Batavia. - Jacob Cats 30 Aug. van Lulea naar Rotterdam. Java Amsterdam-Ja va pass. 30 Aug. Minicoy. Jaarstroom^ Am sterdam-West Afrika 30 Aug. van Dakar. - Joh. van Oldenbamevelt Java-Amsterdam pass. 30 Aug. n.m. Malta. -Kota Baroe Java Rotterdam pass. 31 Aug. Algiers. - Klipfon tein Kaapstad-Amsterdam 30 Aug. van Tene rilfe. - Lemsterkerk Calcutta-Rotterdam 30 Aug. te Boulogne. Maetsuycker 30 Aug. van Singapore te Fremantle. Malvina (t) 31 Aug. van Miri te Pladjoe. - Muiderkerk 31 Aug. van Lobito te Pointe Noire. - Omala (t) 31 Aug. van Tripolis te Havre. - Ovula (t) 30 Aug. van Singapore naar Pladjoe. - Poly- doius Makassar-Amsterdam pass. 30 Aug, Minicoy. Riouw 30 Aug. van Bombay te Xarachi. Rotti Bombay—Antwerpen 30 Aug. te Port Said. Sibajak 30 Aug. van Soera- baya naar Semarang. Singkep 30 Aug. van Port Swettenham naar Singapore. Sloterdijk 30 Aug. van New York naar 'New Orleans. Soestdijk 30 Aug. van Puket naar Aden. Stad Dordrecht 30 Aug. van Setubal naar Rotterdam. Stad Schiedam 30 Aug. van Glasgow naar Lulea. Stuyvesant Parama ribo-Amsterdam 31 Aug. te Plymouth. Sumatra Ainsterdam-Java 30 Aug. van Suez. - Talisse Java-Liverpool pass. 30 Aug. Al giers. Tabian Java-Amsterdam 30 Aug. van Djeddah. Telamou 30 Aug. van Trinidad naar Madeira. - Waterland Buenos Aires- Amsterdam 30 Aug. te Las Pa lm as. - Zuider kruis Rotterdam-Java pass. 30 Aug. 24 uur Kaap Guardafui. - Aicyone Amsterdam-Basra 30 Aug. van Port Said. - Blitar Roiterdam- Java 30 Aug. te Singapore. Frenoe Java- New York 31 Aug. te Singapore verwacht. - Friesland New York-Java 30 Aug. te Port- Scedan. Indrapoera Rotterdam—Batavia 30 Aug. 1.45 uur van Suez. Kota Inten 31 Aug. 5 uur van Rotterdam op rede batavia. - Mariekerk Rotterdam-Japan 31 Aug. van Singapore. - Pr. Fred. Hendrik 30 Aug. van Montreal te Rouen. - Pr. Joh. Will. Friso Rotterdam—Montreai 30 Aug. 520 mijl west Scillies. - Pr. Philips Willem 30 Aug. van Halifax te Philadelphia. - Pr. Willem II 31 Aug. van Rotterdam te Antwerpen. - Pr. Willem IV 30 Aug. van Fort Alired naar Antwerpen. Zeeman 29 Aug. van Lorenzo Marqué/, te Calcutta. - Zuiderkruis Rotter- clam-Batavia 30 Aug. 2 uur van Aden. - Aigorab Porto Alegre-Rotterdam 30 Aug. van Santos. - Akkrumdijk 31 Aug. van Antwer pen te Rotterdam. - Alphard 30 Aug. van llio Grande naar Buenos Aires. Bertus de Harder heeft Zondag j.1. voor zijn nieuwe club Bordeaux tegen Stade-Red Star gespeeld en de voetbal medewerker van de Equipe is zeer goed te spreken over zijn debuut in de competitie. De Harder wordt in tech nisch opzicht een van de beste spelers van de Franse eredivisie genoemd. Hij heeft een meesterlijke balcontröle, kent de kunst van de schijnbewegingen tot in de puntjes en munt eveneens uit in het zuiver doorgeven van de bal naar ongedekte medespelers. In. tweeërlei opzicht schiet hij naar de mening van de man van de Equipe echter nog te kort: zijn conditie is nog niet voldoen de voor het beroepsvoetbal en hij be seft niet genoeg wat van een voor waarts in het hedendaagse voetbal ge- eist wordt. Toen bijvoorbeeld de rechts half van Stade-Red Star, dus zijn on middellijke tegenstander, in de tweede Tielft een aanval opzette, liet De Harder hem kalm zijn gang gaan, zonder een vin te verroeren. Maar als deze twee leemten in zijn spel verdwenen zijn zal De Harder uitstekend voldoen, besluit de medewerker van de Equipe. De wedstrijd in kwestie werd met 21 door Bordeaux gewonnen. Naar wij vernemen is bij de organi satiecommissie van de wereldkampioen schappen op 4, 5 en 6 September a.s. te Scheveningen via de Tsechoslowaak- se krachtsportbond bericht ontvangen dat Rusland een volledige ploeg naar Scheveningen zal afvaardigen. Dit was door een Russische official meegedeeld aan een bestuurslid van de Tsjechische bond. De Russen hebben evenwel of ficieel nog niets van zich laten horen, maar het is niet uitgesloten, dat zij kort vóór de aanvang der wedstrijden in Nederland zullen verschijnen. Alhoe wel de inschrijvingstermijn al lang ver streken is zal de organisatiecommissie geen bezwaar maken tegen hun deel neming: een krachtmeting tussen Rus sen en Amerikanen zou een der hoogte punten van de kampioenschappen zijn. BEVORDERING VAN DE EXPORT Naar wy van officiële zijde verne men zal de minister van Economische Zaken, prof J. R. M. van den Brink, op Dinsdag 6 September te Utrecht 'n bijeenkomst houden met vertegenwoor digers van het bedrijfsleven om mede delingen te doen nopens de maatrege len, welke de regering denkt te treffen tot het bevorderen van de export.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 3