WEEKBLAD VOOR ÈMÊÊmÊÊÊ HAASAZIJN De Zwarte rchidee Dineke gaaf geld verdienen (slof) fcn Wer het raadsel 1# HIER De ZAK VOL SRlfVfN: Er zijn nog 40.000 man ongeregelde troepen in Indonesië Onze mededelingen Het Radioprogramma Pnnd de Ronde Tafel Rovers en moordenaars worden onschadelijk gemaakt was, Wnï^aarbove'^ï, gegroeid graftombe die lange vorm ai f0606 chideeënpUnten er Jp gTng^bfn •°t~ zouden hun bloemen 1 eien' bedekken. or* geheel In de weken die volgden op haar bezoek aan Moeder, kreeg Dineke veel te doen. Mevrouw de Vries werd ziek en spoedig daarop bleef ook de werkster door ziekte weg. „Griep!", zei de dokter, maar geluk kig was de ziekte niet ernstig of van lange duur. Dineke stond echter alleen voor de gehele huishouding. Dapper *1* sioeg zij zich door de dagelijkse moei lijkheden en werkte tot laat in de avond ook op haar vrije dagen en avonden. Met een wit, smal gezichtje en donkere kringen van vermoeidheid onder de ogen, sjokte zij 's avonds laat de zoldertrap op naar haar ka mertje. Na veertien dagen kwarh de werkster weer terug en ook Mevrouw de Vries was in die tijd hersteld. Dineke had weinig aan thuis ge dacht in die drukke dagen, maar toen haar vrije avond was aangebroken, holde zij naar huis, nieuwsgierig hoe Moeder het wel gemaakt had in de laatste weken. Zij vond Moeder druk bezig aan haar- naaiwerk. Zo druk, dat zij ter nauwernood tijd had om op te kij ken. Dineke moest de kleintjes wassen en in bed stoppen en daarna voor de thee zorgen. Maar dit alles had een heel prettige oorzaak. Met een stralend gezicht had Moe der aan Dineke verteld hoe tevreden Mevrouw Dantuma en haar dochter waren geweest over het japonnetje. Het was dan ook iets heel moois ge worden. Dineke kon het zich best indenken. Moeder naaide keurig en zij had veel smaak en gevoel voor mooie kleuren combinaties. Dit alles had tot gevolg dat vele kennissen van Moeders nieuwe klan ten plotseling belangstelling voor haar werk toonden. „Heus, ik kan het alleen niet meer aan", zei Moeder lachend. „Er moet spoedig een hulpje bijkomen, want de kleintjes hebben mijn zorgen ook nog zo nodig." Dineke keek verrast op. „Een hulpje er bij? Wie komt er dan, Moeder en wat moet zij doen?" Moeder lachte geheimzinnig. „Daar zul je van ophoren, kind. Het is.... mijn oudste dochter Dineke en 7 ij mag mij nu eens helpen in de huis houding en bij eenvoudige naaiwerk jes. Ik hoop, dat zij komt, maar ik weet natuurlijk nog niet zeker of zij er zin in heeft." Dit laatste zei Moeder met een ef fen- gezicht en zij had grote moeite cm haar plezier te verbergen, want het toekomstige hulpje staarde haar met een stomverbaasd gezicht aan. „Moeder!zegt U dat nu voor da grap of meent U 't werkelijk? Nee, U lacht, U hield mij voor de gek, is 't niet?" „Echt niet, kind, ik meen werkelijk wat ik zeg", zei Moeder nu ernstig. Voor jongens en meisjes van 12 t.m. 16 jaar. 1. Mijn naam geeft aan, dat ik niet onverschillig ben. Hij bestaat drie delen. Deze hebben de vol gende betekenis: a. Schel aan de deur. b. Vrees. c. Rampzalige toestand. Hoe word ik genoemd? 2. Twee personen verschillen zeven jaar in leeftijd. De oudste is nu 73 jaar. Hoeveel jaar geleden was de één twee maal zo oud als de an dere? De antwoorden op deze twee vragen kunnen vóór Zondag 11 September worden gezonden naar het bureau van dit blad. Er worden mooie boeken verloot onder de inzend(st)ers van goede op lossingen. „Aan jouw flinke hulp hebben wij het te danken, dat de zorgen tijd voor bij is. Ik kan mij nu de weelde ver oorloven om een hulpje te nemen en komt mijn eigen dochtertje dan niet in de eerste plaats? Weinig mensen zullen zich die avond zo gelukkig hebben gevoeld als Dineke. Nog een maand moest zij bij Mevrouw de Vries blijven, maar het werk viel haar licht en zij zong of neuriede vari de morgen tot de avond. Toen vertrok zij weer uit het grote huis aan de Singel, het oude rieten reismandje, waarmee zij gekomen was, onder de arm. maar met een op gewekt gezichtje, zonder een spoor van de vroegere verlegenheid. Rietje kwam haar afhalen en ge armd met het jongere zusje stapte zij naar huis, waar Moeder hen op wachtte om met thee en heerlijke koekjes de thuiskomst een beetje feestelijk te vieren. Toen de kleintjes naar bed waren, zaten Moeder en Dineke nog lang bij elkaar in het schermerlicht en maak ten plannen voor de toekomst. O, er waren zoveel dingen, die zij nog wensten. Het winkeltje overdoen en in een beter ruimer huis gaan wo nen. Nog een paar meisjes er bij voor het naaiwerk, zodat er nog meer ge naakt zou kunnen worden. Misschien kon Dineke dan lessen volgen aan de huishoudschool en een cursus in modetekenen. Dat laatste was wel Dineke's allergrootste wens. „Maar voor al deze dingen is er geld nodig en dat moet eerst verdiend worden door jou en mij", merkte Moeder ernstig op. Dineke knikte. Zij sloeg haar arm om Moeder heen en fluisterde, net als op de morgen toen zij voor het eerst van huis ging: „Wij zullen het wel voor elkaar krijgen. Moeder. Ik zal mijn best doen hoor!" IET. Wie wil corresponderen met een jongen of een meisje uit Ambon (In donesië) Natuurlek moet er vlot en geregeld gecorrespondeerd worden. Jongens en meisjes, die hier iets voor voelen wordt verzocht zich in ver binding te stellen met Bep Kamp, Hoogstraat 106, Den Helder. Sonja Karseboom, P. L. Takstraat 4, Alkmaar, zoekt een corresponden tievriendinnetje. Zy houdt veel van sport, in 't bijzonder van zwemmen, fietsen en schaatsenrijden en is 13 jaar oud. Bert Bosman, Hofdykstraat 30, Be verwijk, wil graag corresponderen. Liefst met een jongen, die op een boerderij woont. Hij is 13 jaar oud. Wie kan Ditha Warmerdam, Ane- monenstraat 37, Den Helder, helpen aan koffie- en theebonnen van Douwe Egberts? Zij wil ze graag ruilen voor andere bonnen. J PET UUR LEGER VADER KUIKENS BEROVEN STERK R I E ARM In de stam van de boom stond het woord „JEUGDKOERIER'. De prjjzen gaan deze week naar: Ans Boekei, Noord F 67, Schagen (13 jr.) Barend van Laar, Krugerstraat 48, Den Helder (14 jr.) Margot Ackema, Nassaulaan 25, Alkmaar (14 jr.) Jannie Ploeger Westergeest 42, Uitgeest. Nel Pouw Schoutenstraat 50, Hoorn (12 jr.) Gefeliciteerd jongelui! De boeken worden toegezonden. EEN GRAPJE VOOR HET GERECHT Tijdens een rechtzitting deed de advocaat al zijn best, de getuige, die gehoord werd, in de war te brengen. „U zegt", merkte hij op, „dat de per soon, die flauw viel, niet van kleur veranderde. Hoe kan dat nu? Daarvan heb ik nog nooit gehoord. „Toch wel" antwoordde de getuige kalm. „Hebt u dan ooit gehoord van iemand die flauw gevallen is en niet wit werd?" „Ja zeker, mijnheer de advocaat". „Is u er zelf getuige van geweest?" „Ja zeker, mijnheer de advocaat". „Wan neer was dat?" „Ongeveer een jaar ge leden". „Kunt u mij ook zeggen, wie dat geweest is?" „Zijn naam weet ik niet meer, maar het was een neger, mijnheer de advocaat". Zelfs de rech ter had moeite zich goed te houden. De advocaat verloor echter als verde diger zijn zaak, en zijn humeur was er ook niet beter op geworden. Voor jongelui van 12 t.m. 16 jaar. Hallo, jongens en meisjes, wij beginnen vandaag mef de brief van Sonja Karseboom. Kijk maar eens onder de mededelingen naar je verzoekje, Sónja. Aan foto's van filmsterren kunnen wij je niet helpen. Wat plezierig dat je naar de Stadsschouwburg in Utrecht bent geweest. Wat heb je daar gezien, Sonja? Piet Kuitwaard, ik Wens je veel succes toe en ik hoop dat je blijft schrijven als je gelegenheid hebt. Je bent nu dus al een paar dagen aan 't werk. Is het mee gevallen? Berta de Vries, wat jammer dat je mij verkeerd hebt begrepen. Ik kreeg de vorige keer heel mooie en keurige sigarenbandjes van jou, waaraan ik kon zien dat je die bandjes alemaal al over- en dubbel had. Daarom schreef ik dat ik aan jou niet veel bijzonders te sturen had. Ik heb wel veel bandjes van de soorten die jij al hebt, maar daar had ik natuurlijk niets aan. Begrijp je nu hoe ik het bedoelde? Kaatje Semler, wat aardig dat je zilverpapier hebt gespaard. Hartelijk dank hoor! Heb je mijn brief gekregen? Willy Godijn, de oplossing was in orde hoor! Heb je de brief al ontvangen? Jacobtje Briek, ja, jij bent nog een oude bekende voor mij. De brief was best te lezen, meisje! Maud Nooitgedagt, je mag mij „Tante Iet noe men. Dat doen de andere jongens en meisjes ook. Ben je nog in Lunteren? Mooi is het daar, vind je ook niet? Hilly Jeurink, allereerst dank ik je hartelijk voor de postzegels. Ben je al weei terug uit Utrecht? Ik hoop dat je plezier hebt gehad. Ja, in Ommen is het buitengewoon mooi. Heb je er gekampeerd? Coba Kramer, welbedankt voor het zilverpapier, meisje. Ik ben er blij mee. Hoe gaat het nu met jou? „Wimpel", fijn dat je zo genoten hebt in het kamp. Schrijf je er nog eens over hoe jullie de dagen hebben doorgebracht? Bertie Bosman, de jon gen, die punten wilde hebben, heeft er nu al genoeg gekregen hoor! Er zijn wel enkele meisjes die ze sparen. Welke punten heb jij verzameld, Bertie? Bedankt voor de aardige tekening op de achterkant van je brief. Leuk gedaan zeg! Jannie Ploeger, natuurlijk wil ik je helpen om een correspondentie-vriendin te vinden. Maar ik zou nog wel graag even weten hoe oud je bent, Jannie. Wil je dat nog schrijven? Gelukkig dat je het zo naar je zin hebt in Uitgeest. Ben je al van school af, Jannie? „Pauwstaart", wat jammer dat je nog een paar maanden moet wach ten voor je naar de huishoudschool kunt gaan. Ja, 't is. wel pech als je weer naar school moet, terwijl 't nog zulk prachtig weer is voor het strand. Misschien kun je de vrije middagen er wel doorbrengen of heeft Moeder je hulp nodig? Jan Nellestein, je broertje is welkom hoor! Ik vind het prettig dat hij ook mee gaat doen.. Was het boek wel naar je zin, Jan? Roelof Otten, wat leuk dat jij nog een overgrootmoeder hebt. Wil je haar bedanken en hartelijke groeten van mij terug doen? Joh, wat heb jij een lange fietstocht gemaakt. Was het niet te ver voor je? Ik heb met verbazing gekeken naar alles wat er uit die grote enveloppe van jou te voorschijn kwam. Jij kunt sparen zeg! Heel veel dank voor alles, Roelof! Tineke Zon, jij hebt een boek ontvangen dat je al had. Neen, dat is niet leuk. Stuur het maar gerust terug hoor. Ik zal je dan een ander boek toezenden. Frans Ham, gezellig dat je weer meedoet! K. Spander, wat heb je aardig postpapier van de K.L.M. Schrijf je mij jé leeftijd en je voornamen eens? Ditha War merdam, je bent welkom, meisje. Je verzoekje staat onder de mededelingen, hoor! Bep Kamp, ik heb je verzoekje onder de mededelingen geplaatst. Kijk maar eens of het zo in orde is. „Lollypop", wel bedankt voor de bandjes. Ja, jij had het raadsel gauw uitgepuzzeld, zeg! Heb je een prettige vacantie gehad? „Sneeuwklokje", jij deed het al niet minder dan je zusje. Is de vacantie voor jou ook weer afgelopen op 1 September? Weintje Stokhof, hartelijk dank voor het snoezige kleedje! Wat was dat een verrassing zeg. Ik .was er erg blij mee en zal je Moeder en jou deze week schrijven, Weintje! „Vrolijke Frans", jij bent dus geslaagd voor het toe latingsexamen van de H.B.S.. Hoera! Van harte gefeliciteerd jóh! Die cijferlijst was lang niet mis. Ik ben blij met de sigarenbandjes die je mij zond en vooral met de Amerikaanse postze gels. Er zijn zoveel kinderen die mij om buitenlandse postzegels vragen en ik heb ze tot mijn spijt maar zelden. N. van Koerten, K. Boontjes, Ans Boekei, Jan But, Dieuwertje Jongeboer, Jan de Rooy( Rudie Nieuwpoort, Magje Fonteijn, A. Oomes, P. Reddingius, Wim van Dijk, Loes van Geelen, Ben Smit, Jannie Adema, en Lenie van Schaik, jullie zijn welkom bij ons. Jongelui, de brieven voor ons volgende correspondentie-hoekje verwacht ik graag voor Zondag 11 September. Hartelijke groeten voor jullie allen van TANTE IET. DOOR 0 ALLAN SWINTON „Ja. Een parmantig kort mannetje ir.et een Vandijck-baardje. Pasquale was al meer met hem op trek ge weest en daar het logboek voortdu rend zijn geest bezig hield, hield hij jou in Caracas in de gaten. Hij volgde ons die avond, dat wij naar het huis van Hulpé gingen. Herinner je je? Nadat wij dat café binnen gegaan wa ren, kwam hij ook binnen". Mary herinnerde het zich. En ook herinnerde zy zich met een eigenaar dig gevoel van afgunst het donkere meisje Tina met het vriendelijke ge zichtje, dat naast Pasquale zat, maar met haar hart in haar stem voor Semple gezongen had. Semple ging voort: „Toen Bourassa hoorde, dat lij met Sam meereisde trok hij zijn conclussies en besloot, dat het voor hem de moeite waard was, om zijn volgende tocht op louw spoor te maken. Oh, ja, ik neem aan. VOOR HEDENAVOND. HILVERSUM II, 415 M. - Nieuwsberichten cm 6, 7.25 en 11 uur. 6.15 Sportpraatje. 6.30 Maria Zamora en orkest. 6.50 Lezing. 7.00 Slafmuziek. 7.30 Muziekfestival te Edenburgh 3.40 Hoorspel. 9.05 Surinaamse muziek. 9.25 „Fopularis". 10.00 Een rede van Paul Valéry. 10.20 Le piano romantique. 10.35 The Sky- ruasters. 11.15 Van Weber tot Maillart. HILVERSUM I, 301 M. - Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.15 Land- en tuinbouw. 6 30 Strijdkrachten. 7.15 Nederlandse orga nisten. 7.30 Ver van moeders pappot. 7.45 De R.V.D. antwoordt. 8.05 Programma pro loog. 8.15 Plaatvaria. 9.00 Contact met het buitenland. 9.30 Tuinconcert. 10.15 De vaart der volken. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Beroemde concerten. VOOR VRIJDAG. HILVERSUM II, 415 M. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.18 Orgelspel. 9.00 Serenades. 10.15 Morgenwijding. 10.30 Voor de vrouw. 11.30 lan Vogel en orkest. 12 00 Jierre Palla (orgel), 12.33 Sport en prog nose, 12.45 Ivonne Blanc (piano). 1.15 Zi- -uajsqoc OZ'Z jsumpiooji 00'Z -)(0|znuuauna3 concert. 3.00 Ons volk in zijn dichters. 3.20 Platencabaret. 4.00 Scbumann en Debussy. 4.30 Tussen twaalt en zestien. 5.00 Kwartet Jan Corduwener. 5.20 Wij en de muziek. 6.15 De V.A.R.A. feliciteert. 6.45 gr.pl. 7.00 Denk om de bocht. 7.15 Steunt wettig gezag. 7.30 Fragment. 7.50 Tien voor acht. 8.05 Orgel werken. 8.30 Lezing. 8.55 Zo juist verschenen. dat jullie het logboek te pakken ge kregen hebt later". Zij vertelde hem wat er gebeurd was. Hij rilde van afschuw. „Grote He mel. wat een einde! Maar hij had er om gevraagd Wel, als die kreek niet al te diep is, en helder genoeg, zal ik het logboek er wel voor je uithalen. In die geoliede omslag gewikkeld zal bet boek wel niet al te veel bescha digd zijn". „Maar die verschrikkelijke vissen?" protesteerde Mary. „We zullen wat wild schieten, ze caarmee weglokken en ze blijven voe ren. Dat kan wel geregeld worden". Mary's blik was over de open plek f gegaan. De mannen zagen een uit drukking van verdriet in haar ogen komen en hun ogen volgden de hare De Jivantés hadden zich voor de raads hut verzameld, van welks stoep Don Arturo's lijkwade afgedragen werd Zij was nu zwaar door haar inhoud gesloten als een grote cocon en was onder aan een lange staak opgehan gen. Semple wisselde een blik met Sam. die knikte. Mary legde uit: „Zij ston den er op, dat hij bij hen hoorde" Zy zweeg even en keek hen verdrietig 9.00 Men vraagt en wij draaien. 9.30 Cor Steyn (orgel). 10.00 Buitenlands weekover zicht. 10.15 Swing and sweet. 10.45 Avond wijding. 1.15 Symphonie. HILVERSUM I, 301 M. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. 8.15 Pluk de (lag. 9.25 Fragmenten. 10.20 Muziek houdt fit. 11.00 De zonnebloem. 11.35 Als de ziele luistert. 12.03 Zang en piano. 12.33 De Bie terbouwers. 1.20 Amusementsorkest. 2.00 Pro menade orkest. 2.30' Cabaretingrediënten. 3.20 Maastrichts Stedelijk orkest. 4.00 De zonne bloem. 5.00 Vacantieverhaal. 5.15 Kinderkoor. 5.45 Wat het buitenland leest. 6.00 Sympho- nette orkest. 6.20 Actualiteiten. 6.30 Voor de strijdkrachten. 7.15 Klankbeeld. 7.30 „De drie landen". 7.45 gr.pl. 8.05 De gewone man. 8.12 Herinnering aan de zilvervloot. 8.30 Muziek festival te Edinburgh. 9.15 Charles Trenet zingt. 9.30 Pianowerken. 10.00 Hawaiimuziek. 10.10 Metropole orkest. 10.45 Avondgebed. 11.15 Kamermuziekrogramma. RADIODIS TRIBUTIEDIENST. LIJN III: 7.05 gr.pl. 7.30 Kron. 7.40 gymn. 7.50 gr.pl. 8.05 Conc. 9.05 gr.pl. 10.00 Eng. L.P.: orgel. 10.30 Eng. H.S.: Ork. Rose. 11.00 Eng. L.P.: Zigeuner orkest. 11.45 Voordracht. 12.00 VI. Br.: Volksliederen. 12.32 Omroep orkest. 13.15 Muziek uit de 17e en 18e eeuw. 14.00 Operetteconcert. 15.00 Eng. L.P.: Se renade Orch." 15.30 Troise en ens. 16.00 NWDR: Sonate voor viool en piano van Grieg. tavia. 18.00 Fr. Br.i Voor de soldaten. 18.30 i6.30 Eng. H.S.: gr.pl. 17.00 Kootwijk: Ba- VI. Br.: Voor de soldaten. 19.30 Muziekfesti val te Salzburg „Der Rosenkavalier" (om 20.40 filmmuziek en overz.) 23.15 Div. aan. „Ik.... ik heb het er niet op be grepen. Het schijnt volkomen ver keerd, dat...." Semple viel haar in de rede: „Wou ie er bij zijn?" Er verschrikt en erg jeugdig uit ziende, knikte zij even en zei: „Alleen maar omrespect te tonen". Manuel was dicht in de buurt. Sem ple riep hem en zei: „Ga mee" en ging hen voor over de open plek". Vlak bij de menigte bleef hij staan met uitgestrekte handen, de palmen naar boven. De mensen keken hem nieuwsgierig aan, terwijl de zwaargebouwde leider door de menigte heendrong en op hen afkwam. Semple stelde hun vraag. Na een korte woordenwisseling met Manuel knikte de Jivanté. Zich met een hof felijk gebaar tot Mary wendend, be- c'uidde hij haar zich bij de meeigte te voegen en leidde hen zelf naar het middelpunt. De menigte, vettig, heet en stinkend, maakte plaats voor hen Twee mannen hieven de staak op hun schouders en leidden hen langs een voetpad naar het Zuiden van de jungle. Na ongeveer tien minuten wendden zij zich terzijde en drongen over een afstand van ongeveer honderd meter EEN FORTUINLIJKE VAL De 34-jarige arbeider Malachy Coal- ter leefde nog na een val van de tien de verdieping van een in aanbouw zijnd gebouw. Hij had echter vele fractures opgelopen. Coalter raakte de hoogspanningsdraden ter hoogte van de tweede verdieping, veerde on geveer een meter terug en kwam toen terecht op een houten rand, die uit stak boven het trottoir. HET VLIEGEREN IN HET GRENSGEBIED In de Memorie van Antwoord op het voorlopige verslag der commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer verklaren de ministers van Justitie en van Economische Zaken geen enkel bezwaar te zien tegen het stellen van een algeheel verbod van vliegeropia ten binnen bepaalde grenslijnen. President Truman heeft een be roep gedaan op India en Pakistan om de voorstellen der V.N. tot een regeling van het geschil Kasjmir aan te nemen. door de dichte struiken, waarna zy te recht kwamen op een plek van adem benemende primitieve schoonheid. Onder het bladerdak, dat door de cmringende bomen gevormd werd, was de grond geheel open en vormde een kloosterachtige plek van rust en groengetinte licht en schaduw. Onder een boom, die zijn takken wyd uit spreidde, bleven de dragers staan. Bij het op zijn bestemming brengen van hun vriend werd door de menigte geen woord gezegd, geen gebaar gemaakt. Twee jonge mannen, van wie er één een lijn bij zich had, klommen in de lianen, die van de boom afhingen Langs de onderste met klimplanten be dekte takken, klommen zij naar de vol gende, die ongeveer een dertig voet boven de grond waren. Vandaar uit lieten zij Je lijn zakken waaraan zij, die beneden gebleven waren, de mand vastbonden. Toen werd die opgehaald tot de korf zachtjes slingerend rechtop hing. waarbij het ondereinde ongeveer twee voet van de grond was Toon kwamen er meisjes met orchideeën- planten, alle voorzien van een eind koord, waarmee zy aan de korf werden vastgebonden Toen er op di. wijze ongeveer dertig aan bevestigd waren traden zij terug. Het stamhoofd hield een laatste in- (Van onze parlementaire redacteur). r-Ti t npFV IN" INDONESIË thans nog tussen de veertig en vijftig dui^ ER lope:s IN rond, rebellen, extremisten, guerrillastrijder, man gewapende 8™*** „aaronder ook nog verscheidene hoe men ze dan ook noemen go hmndstiehters en moordenoo.. Indonesiërs, die als rovers, plunderaars. brandstlchter^ ^moordena^, wreed bedrijf uit van de 200.000 i mannen, die op nei Met enkele hunner hebben Ronde Tafel-conferentie, erkennen cl 1 siërs, die ais rover respectabel aantal, ongeveer een vBfa bedrijf "«toefenen Dat Is lTSX Zeifa de Republikeinse'™' van de 200.000 800.0 e" n H vertoeven ter bijwoning van mannen, die op het ogenblik in Den Haag K van ivonue iznrYiPTi hoe men in cie xvepuuuei* over net .pao.- ÏÏÏÏZÏÏ en overeet onschadelijk maken van deze benden en het herste, fire" denkt en over van orde, rust en veiligheid. TOEN op 3 Augustus j.1. de order Staakt het vuren" werd afgekon digd, die voor Java met ingang van middernacht 10-11 Augustusenvoor Sumatra met ingang van middernacht 1415 Augustus in werking moe. treden, wist men niet alleen aan Re publikeinse kant, maar ook aan Ne derlandse zijde, dat het schieten me aanstonds zou ophouden. Het Neder landse leger en het Republikeinse (d T.N.I.) zouden elkaar niet langer be vechten, maar de ongeregelde benden heeft men niet in de hand en exces sen zijn dus niet te voorkomen. Ook in de toekomst zullen ongetwijfeld nog schietpartijen gemeld worden. Tij dens de politionele actie zijn de guer rillabenden door de Rep. regering aan gemoedigd om de Nederlanders te be strijden en zelfs zijn daarvoor duizen den communisten los gelaten. Zij la ten zich niet gemakkelijk aan banden leggen. Het is niet alleen de taak van het Nederlandse leger de Koninklijke Landmacht met het K.N.I.L. maar ook en in de eerste plaats die van de T.N.I. daartegen op te treden, de benden tot de orde te roepen, te ont wapenen of als gedisciplineerde man schappen in het bestaande, officiële Republikeinse leger in te lijven. Moeilijke taak. QAT IS EEN moeilijke en misschien ook een langdurige taak. Als Ne derlander kan men wanhopen aan een spoedige terugkeer van een rustig en geordend leven in Indonesië, de Repu blikeinen doen dat niet. Integendeel, een woordvoerder van de Republikein se regering verklaarde tegenover ons, dat het zuiveringsproces, dat reeds aan de gang is, in versneld tempo zal voortgaan, zodra> de souvereiniteit ls overgedragen en' het vrijheidsideaal, dat de strijders met de geest en met het zwaard als een fel begeerd goed voor ogen zweeft, verwezenlijkt is. Wil men de opvattingen van de Re publikeinen begrijpen, dan is het no dig het ontstaan en de groei van het Republikeinse leger en de daarnaast opererende „benden" ln korte trekken weer te geven. Ten tijde van de bezetting van In donesië vormden de Japanners in heemse strijdgroepen, uiteraard om deze dienstbaar te maken aan hun eigen oorlogsdoeleinden. Maar tege lijkertijd wakkerden zij het nationa- istisch denken aan. Er melden zich In donesische jongeren aan, of zij werden eenvoudig opgehaald en deze jongeren leerden met de wapens omgaan, niet aldus onze zegsman om daar mede een dienst te bewijzen aan de overheersers, maar om later, als het zover komen mocht, de vrijheid en de onafhankelijkheid van Nederland te verwerven. Bovendien organiseerden de Japanners zelfstandige, plaatselijke verdedigingen, die de beschikking over wapens kregen. Tijdens het gezagsvacuüm, dat ont stond na de Japanse capitulatie en vóór de komst van de Nederlanders, bleven er gewapende groepen Indone siërs bestaan. Daar waren afdelingen bij, die zich dadelijk bij de proclamatie van de Republiek op 17 Augustus 1945 onder het Republikeins gezag stelden. Maar ook bleven er troepjes rond zwerven, die óf hun wapens van de Japs ontvangen hadden, óf deze op hen hadden buitgemaakt, óf wel ge vonden in de vele geheime opslag plaatsen, die de Japanners veelal met behulp van Indonesiërs, zodat dezen wisten waar zij zoeken moesten, had den aangelegd. Er waren voorraden voor zeven jaar aangelegd. De soldaten, die zich onder het ge- spectie. Toen gaf hy een teken aan de twee jongemannen daarboven en deze trokken datgene naar boven, wat er nog over was van Arthur Cottar vriend van files, wat in het wild leef de, orchideeënjager, wetenschappelyk philosoof, man van actie en vrije ziel. een Paar meter afstand van de 8» Waa5Van meer korden afhingen, om de mand vast te maken, werd deze hieraan bevestigd. De lijn viel na^ beneden en de jongemannen volgden. ongescho°We kinderen van het woud waarvan de oude man zovoe gehouden had, stonden enige ogenblik ken naar boven te kyken. Toe® heen hijgend om en gingen H°e d"e bla"ken bewogen zich niet Het geritsel van de Jivantes in ken stierf wee- stiltlhl 1 de strui" het bos. Alleen het Weer in de parkieten en het die! 6UW Van een vlucht wilde bijen om hun®!8 V3n boom was hoorbaar m homng' Somber naar boven starend, zei Sem- zag van de Republiek stelden en z« die zich later aanmeldden, vormdZ' de P.E.T.A. (Pembela Tanah Air? verdediger van het vaderland. Daar.' uit groeide de B.K.R. (Badan Keama! nan Rakjat), een voiksveilighej^ leger; vervolgens hieruit de TRt (Tentera Republik Indonesia), het In donesisch Republikeins leger en ten slotte de T.N.I. (Tentera Nasional In. donesia), het tegenwoordige Indone! sische nationale leger, dat de kern zal vormen van het toekomstige leger van de Verenigde Staten van Indonesië. De jonge V.S.I. beschikt niet over een vloot, een onontbeerlijk verdedl- gingsmiddel voor en zo uitgebreid eilandenrijk als de Indonesische Ar chipel. Wat dat betreft, aldus de Re. publikeinse woordvoerder, zal de V.S.I. een beroep moeten doen op Nederland! Opgenomen in de T.N.Ï, Langzamerhand zijn verscheidene ongeregelde troepen in de T.N.I. 0p. genomen. Wijselijk zijn de manschap pen verspreid. Zij worden terdege op hun betrouwbaarheid en hun be kwaamheden onderzocht en als zij on geschikt blijken, in het maatschappe lijk leven opgenomen, waarvoor het ministerie van Sociale Zaken Inge- schakeld is. Maar nog altijd zwerven benden rond, die een leven van roof en plun dering, niet zelden vergezeld gaande van doodslag, preferen boven de ar beid op de sawah's. Zij zijn voor de Republiek en voor geheel Java en Su- matra even lastig en gevaarlijk als voor de Nederlanders en hun bestrjj. ding voelen de Indonesiërs even nood zakelijk als ons land. De Republiek is er niet minder van doordrongen dan Nederland, aldus onze zegsman, dat zij haar eigen bevolking tegen deze mensen moet beschermen. Ervaart de bevolking, dat de T.N.I. inderdaad in staat is, de benden onschadelijk te ma. ken, dan zal zij daarbij hulp bieden en het zuiveringsproces helpen bespoe digen. Hierdoor en ook doordat de ben- den ten slotte niet meer over vol doende middelen beschikken om zich te handhaven, zal men allengs min der van schietpartijen gaan horen. In de naaste toekomst zal het Ne derlandse leger, tezamen met de T.N.I, de bestrijding krachtig ter hand ne men, ieder in een eigen patrouille- gebied. Het zou kunnen voorkomen, dat een door de T.N.I. achtervolgde bende naar het nog door Nederland beheerste gebied uitwijkt. De T.N.I. mag dan de achtervolging niet langer voortzetten, omdat anders weer klach ten zouden rijzen over overschrijding van „demarcatielijnen". De Republiek wenst daarom een goede samenwer king met de Nederlanders, totdat de T.N.I. baas ls in het gehele eigen huis. Als het Nederlandse leger is terugge trokken en dat zal moeten gebeu ren, zeggen de Republikeinen, ook om een sfeer van vertrouwen te schep pen, de souvereiniteit van Indonesië 'n wezenlijke inhoud te geven en de grondslag te leggen voor samenwer king op voet van gelijkheid dan zal de V.S.I, het met de benden wel klaren, op Java op korte termijn, op Sumatra wat minder gemakkelijk. Maar komen op de Philippijnen na vier jaren niet nog steeds ongeregelde benden voor? LEVERING VAN KAAS AAN FRANKRIJK VERSNELD Daar de Franse productie van kaas, ten gevolge van de droogte ten achter is gebleven bij de normale behoefte» zal Frankrijk in de komende dagen reeds 3500 ton kaas hebben afgenomen van de 6600 ton, die het op grond van de 1 Augustus jongstleden met Neder land afgesloten handelsovereenkomst van daar zou betrekken. Ple: „Wij noemden hem krankzinnife maar wie was werkelijk verstandiger, of die millioenen in de steden, die, zoals hij zei, hun halve tijd doorbrach ten met het najagen van geld en de andere helft in pogingen om hun eigen ik te ontvluchten." Een snik klonk uit Mary's mond. Zij zei: „Weet iemand.... wat er gezegd moet worden?" Semple had meermalen heimelijke begrafenissen meegemaakt van com mando-kameraden, die op Nazi-bodem gevallen waren. Hij nam zijn hoed af en Sam volgde zijn voorbeeld. Sempl® leve?' ben de opstanding e" (wordt vervolgd) Men moei de mensen niei beoordelen naar hun kennis of diploma s, maar naar het gebruik, dat zij ervan maken.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 4