Tito'sleger telt 800.000 man Automatisering telegraafverkeer Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Eerste besprekingen over de Unie Een vreedzame invasie in Bei leren Vrijdag 2 Sept. 1949 74e Jaargang No. 1067? Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Geen Briis-Amerikaans advies inzake voorlegging aan de Verenigde Naties Trumans wens Guerrillacongres nabij Djokj a Taifoen kostte 42 japanners het leven Britten bezetten fabrieken te Oberhausen De „Vriendschapstrein" komt naar Nederland Communistische successen in China Teletype gaai Morse-stelsel vervangen Attlee en Truman over de kwestie-Kasjmir Flinterman verbeterde Het hoogterecord met 3*/2 I1"1 Voorlopig in vijf steden telegraafautomaten Jacht op wilde honden Ethiopische tegenspraak NIEUW WERELDRECORD OP 10.000 METER Heino sneller dan Zatopek Manoeuvres in Duitsland Prof. Lieftinck naar Amerika 2, BUKKAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A KAPTE IN Directie: J. BIJLSMA en C KRAK HELDERSË COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. Kleine advertenties „Jutte rtjes'1 tot 15 woor den f 1.—elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal t 4.— nij vooruitbe taling. plus incassokosten Het officiële orgaan van de Kom- inforrs, de Kominform Journal, meldt, dat Tito thans een leger van 800.000 man op de been heeft, tegen een van 300.000. toen de Joegoslavische parti- sanenstrijd tegen de Duitsers op zijn hoogtepunt was. In dit getal van 800.000 zouden vol gens het blad Tito's politiemacht en geheime diensten niet zijn begrepen. De Kominform Journal verklaart, dat Tito Joegoslavië» in een legerkamp heeft herschapen en het beschuldigt hem ervan, dat hij door militaire en politie-terreur in het zadel blijft. Vernomen wordt dat de Amerikaan se en Britse regeringen hebben besloten de Joegoslavische regering niet van advies te dienen bij het nemen van de beslissing, of het geschil tussen de re geringen te Belgrado en te Moskou al dan niet aan de Verenigde Naties dient te worden voorgelegd. In welingelichte kringen te Belgrado laat men zich sceptisch uit over de be richten, dat vijf Sowjetrussische tank divisies de Joegoslavische grens dicht genaderd waren. Men was geneigd, deze berichten overdreven te noemen en er geen acht op te slaan. Truman over „zenuw-oorlog" Gevraagd om een commentaar op de tiende verjaardag van het uitbreken van de tweede wereldoorlog, zeide Tru man op een persconferentie te hopen, dat de „zenuwoorlog" tussen de com munistische en democratische regerin gen der wereld zou eindigen in de ca pitulatie van de communistische rege ringen en dat de wereld generaties lang in vrede zou kunnen leven. De president verklaarde gelukkig te zijn, dat de daadwerkelijke oorlog was afgelopen, doch hij was teleurgesteld, dat de zenuwoorlog de laatste jaren was voortgezet. Truman voegde hier aan toe, dat de koude oorlog in hevig heid verminderd is. In politie-kringen wordt meegedeeld, dat van 47 Japanners vast staat, dat zij omgekomen zijn. Tien worden er ver mist. De straten van Tokio zijn bezaaid met stukken hout en steen. 50.000 hui- zer staan in het water. Driehonderd Japanners zijn in de hogeschool in een voorstad van Tokio door het water in gesloten. Zeven schepen zijn gezonken in de haven van Yokohama. Een geheel dorp in de prefectuur Goemma, 120 km ten noordwesten van Tokio, is door het water van de rivier de Watarase weggevaagd. Het persbu reau Kyodo meldt, dat 31 Japanners verdronken. Lloyd's agenten melden uif Yokoha ma, dat het Nederlandse motorschip Rijnkerk" lossloeg in de haven van Yokohama en tegen het Nederlandse stoomschip „Tjibodas" botste, waardoor dit licht werd beschadigd. Walvis op Bali's sirand In de nabijheid van het aan alle touristen welbekende strand van Sanur, in Zuid-Balt, waar de Bel gische schilder Le Mayeur met zijn Balische echtgenote Pollok verblijft, is thans een nieuwe cu riositeit te bezichtigen, n.l. een aangespoelde walvis: het dier is 15 m lang en 21/2 hoog en ligt op een koraalrif, dat bij laag water komt droog te liggen. Drommen mensen begeven zich naar het strand en vandaar naar het koraalrif om van het dier vlees en spek af te snijden, waar aan geneeskracht toegeschreven wordt: de walvis wordt dan ook met tamelijk grote snelheid ge sloopt. Britse troepen bezetten Donderdag middag de chemische fabrieken te Oberhausen. Zij werden later terug getrokken en vervangen door ongeveer 100 Duitse politiemannen. Woensdag werden 80 arbeiders, die opdracht had den de ontmanteling van een gedeelte der bedrijven uit te voeren, door de monstranten met stenen bekogeld. Bij de bezetting hebben zich geen inciden ten voorgedaan. Het Britse detache ment was ten dele bewapend met ma chinegeweren en gemotoriseerd. Ook enkele pantserwagens vergezelden het. B.F.O. en Republiek zijn hei nagenoeg eens De sirijd gaat voori Te Prabanan nabij Djokja zijn voor besprekingen gehouden van afgevaar digden van 20 strijdersorganisaties. Volgens het Chinees-Maleise dagblad „Sin Po" zal een guerrillacongres woi den belegd met het doel alle organi saties te coördineren, met inbegrip van de TNI. De correspondent van het blad meldt, dat de guerrilla's niet verwachten, dat de RTC goede resul taten zal afwerpen, doch^ desondanks schaart het congres zich achter de re publikeinse delegatie ter RTC. Men houdt zich echter gereed alle moge lijkheden het hoofd te bieden, indien de conferentie in Den Haag op een mislukking zou uitlopen. Alle deelnemende organisaties leg den aan het slot van de besprekingen een eed af om de guerrillastrijd van de reeds gevallen broeders tot de laatste adem te zullen voortzetten en de vrijheid van land en volk te ver dedigen. Op 17 September zullen in 't volledige guerrillacongres de grond stellingen en de aan te nemen houding nader worden vastgesteld. Bij gelegenheid van de vijfde herden king van het begin van de spoorweg staking zal de intergeallieerde vriend- schapstrein van de Association Inter- allié des Résistants du Rail een bezoek brengen aan Nederland. De trein bevat een verzetstentoonstelling en een bios cooprijtuig en zal een tournee maken langs een vijftal Nederlandse stations Op 17 September komt de trein op het station UtrechtMaliebaan aan en wordt daar officieel ontvangen. De minister van verkeer en waterstaat Mr. D. G. W. Spitzen zal bij de ontvangst van de trein aanwezig zijn. Het publiek kap tegen een geringe entreeprijs de trëin bezichtigen. De daaruit voortvloeiende baten komen ten goede van de Stichting. Gistermiddag zou, naar ANP-Aneta meldt, in een informele bijeenkomst van de sectievoorzitters van de staat kundige commissie der Ronde Tafel conferentie voor het eerst de Unie kwestie worden aangesneden. Een zegs man van de BFO verklaarde hierover, dat de meningen van de BFO en de Republikeinse delegatie hierover niet ver uiteenlopen. De drie delegaties heb ben over de Unie elk een werkschema opgesteld. B.F.O. heeft bezwaar tegen eenzijdige oproepingen Ofschoon men de goede sfeer der be sprekingen nog steeds aanwezig acht, verheelt men zich in sommige Indone sische kringen niet, dat men van Ne derlandse zijde vertegenwoordigers van „Waardevolle Belangen" naar Den Haag laat komen, zonder dat hierover overleg is gepleegd. Men wijst er op, dat volgens het reglement van orde de ze vertegenwoordigers verzoeken om hun inzichten naar voren te mogen brengen bij de Centrale Commissie moeten indienen. Een zegsman van de BFO merkte hierover op, dat indien Nederland een zijdig vertegenwoordigers van de „Waardevolle Belangen" ter conferen tie laat verschijnen, de Republiek en de BFO zich het recht voorbehouden hetzelfde te doen. De voorlopige grondwet Naar het ANP verneemt zal de tech nische commissie, door Republikeinen en BFO ingesteld tot voorbereiding van de voorlopige constitutie van Indonesië, haar werkzaamheden begin volgende week aanvangen. Zij hoopt reeds in het midden van de volgende week met re sultaten te kunnen komen. Het ligt in de bedoeling, dat alsdan reeds enige ac tuele onderwerpen zullen zijn geformu leerd, b.v. de procedure voor de ver kiezing van een president, de wijze van verkiezing van de ministers met bijzon dere positie en de departementen, wel ke deze zullen beheren. Ook Foeisjou gevallen Door het onder communistische con trole staande omroepstation van Radio Peiping werd Donderdag beweerd dat de communistische troepen de hoofd stad van de provincie Foekien, Foetsjou benevens twee marine-bases en negen steden in deze provincie hebben ver overd. Tijdens de gevechten in Foekien zou den 50.000 man nationalistische troepen zijn gedood, gewond of gevangen ge nomen. Voorts zouden dertien nationa listische generaals zijn gevangen ge nomen, terwijl veel oorlogsmateriaal buit werd gemaakt. Ook zou de „Tsjien Koeo" van de nationalistische vloot tot zinken zijn gebracht. Verder zouden de nationalistische troepen, volgens Radio Peiping, bij de strijd om Lantsjou, in Noord-West Chi na, meer dan 23.000 man hebben ver loren. De Britse minister-president, Clement Attlee, heeft evenals president Truman een beroep gedaan op India en Pakis-l» ■13e Uit de metingen van het Nationaal Luchtvaart laboratorium is gebleken, dat majoor-vlieger J. L. Flinterman op 15 Augustus j.1. een hoogte bereikte van 14.821 meter. De poging om het nationaal hoogte record per Gloster Meteor IV te verbe teren is dus ten volle geslaagd. Majoor Flinterman kwam 3467 m hoger dan de vlieger H. Leegstra, die op 3 Septem ber 1938 boven Schiphol met een Fok ker D XXI een hoogte bereikte van 11.354 m. Leegstra bleef indertijd 1 uur en 25 minuten in de lucht; Flinterman landde op Leeuwarden reeds na 45 mi nuten. Het wereld-hoogterecord bedraagt 18.133 meter. Het werd behaald door John Cunningham in een voor dit doel speciaal uitgeruste en verbouwde De Havilland „Vampire" straaljager op 23 Maart 1948 te Hatfield (Engeland). In de toekomst zal het morse-stelsel uit het Nederlandse telegraafverkeer verdwijnen. De morse-toestellen zullen plaats maken voor moderne z.g. „Tele- type"-toestellen, verreschrijvers. Dit hangt samen met het besluit om het te legraafverkeer in ons land te automati seren. Daar bij het telegraafverkeer in Ne derland de personeelkosten thans zeer hoog zijn, is men gaan onderzoeken op welke wijze die kosten verminderd konden worden, Door een verminde ring zou men tevens de telegramkosten laag kunnen houden, hetgeen, als men zou doorgaan met de thans in gebruik zijnde manier van het verwerken van telegrammen, in de toekomst niet zou zijn vol te houden. Op grond van deze onderzoekingen is besloten het telegraafverkeer te au tomatiseren. In Amsterdam en vermoe delijk in Den Haag, Rotterdam, Zwolle en 's Hertogenbosch zullen telegraaf automaten komen. Een beslissing over het aantal dezer centrales is nog niet genomen, een beperking van het aantal van vijf is in overweging. Een PTT-ambtenaar in b.v. Delfzijl zal over enige jaren slechts enkele han delingen behoeven te verrichten om 'n telegram te verzenden naar b.v. Maas tricht. Hij slaat dan op de toetsen van zijn teletypetoestel het nummer van 't telegraafkantoor te Maastricht aan. Via de centrales te Zwolle en 's Hertogen- bos wordt deze verbinding dan langs automatische weg tot stand gebracht. Het telegram wordt dan in Delfzijl ge typt en komt op hetzelfde ogenblik in Maastricht aan. De levering van de definitieve auto maat is opgedragen aan een buitenland se maatschappij, Bij de bouw worden de vindingen van de Nederlandse PTT- technici toegepast. Een leveringstijd van ongeveer vier k vijf jaar werd vastgesteld. Zij zal, voor zover bekend, de enige in de wereld zijn. Tsjechoslowaakse tegenspraak inzake grenssluiting Een woordvoerder van het Tsjecho slowaakse ministerie van Buitenland se Zaken heeft de uit Wenen afkom- berichten, dat Tsjechoslowakije tan om te pogen de kwestie-Kasjmir te regelen en de laatste voorstellen van de V.N.-commissie te aanvaarden. Van gezaghebbende zijde wordt ver nomen, dat Truman en Attlee India en Pakistan hebben verzocht de Ameri kaanse admiraal Chester W. Nimitz te aanvaarden als „neutrale bemiddelaar". zijn grens met Oostenrijk had geslo ten, tegengesproken. De laatste berichten uit Wenen dui den er op, dat de grenssluiting tijde lijk is en waarschijnlijk verband houdt met de Tsjechoslowaakse poging om de ontsnapping van vluchtelingen naar Oostenrijk te verhinderen. C. A. BANCR TE KOOP AANGEBODEN Het Zweedse schip de „C. A. Banck' dat vijf maanden op het Bloemen- daalse strand heeft gelegen en op 28 Juli werd vlot gesleept, zal worden verkocht. De averij-agenten Meijer en De Jong te Rotterdam hebben advertenties geplaatst, waarin het schip te koop wordt aangeboden. Van verschillende zijden is reeds een bod gedaan en met enkele kooplustigen zijn besprekingen gevoerd. De „C. A. Banck" ligt thans bij het Amsterdamse Droogdok Maat schappij te Amsterdam-Noord. Weerbericht Verwachting, geldig tot heden avond: Veranderlijke bewolking met perioden van zonneschijn en plaatselijk enkele regen- of on weersbuien Tot matig toenemen de Zuidwestelijke wind en later op de dag iets koeler. Sedert enige tijd maakt een tweetal wilde honden de omgeving van Oos terhout onveilig. Deze honden heb ben tot nu toe vijf kalveren gedood De landbouwers beginnen zeer onge rust te worden en houden 's nachts in samenwerking met de politie de wacht in de omgeving waar de beesten reeds enige malen gesignaleerd zijn. Vermoedelijk betreft het hier een zwarte verbasterde Bouvier-Groenen- daler en een geel grijze herdershond. Bij de nachtelijke patrouilletochten kregen de jagers de bewuste honden wel eens in het vizier, doch door de duisternis hebben de op de honden geloste schoten geen doel getroffen. De politie heeft een beroep op de bevolking gedaan om, zodra de hees* ten gesignaleerd worden, dit direct aan haar te melden. De Ethiopische delegatie te Londen heeft de berichten, volgens welke kei zer Haile Selassie de ophanging bevo len zou hebben van de leiders van een bij een incident te Diredawa betrokken groep, tegengesproken. Volgens de le gatie had het incident niets uit te staan met een staking van 600 spoorwegarbei ders in Ethiopië, maar ontstond het uit een ruzie tussen employé's van de Frans-Ethiopische spoorwegmaatschap pij. Voor zijn boodschap aan de vergadering van het Amerikaanse Legioen in Philadelphia, had president Harry S. Truman op het podium een onder onsje met de commandant van het Legioen, Perry Brown (rechts). Tijdens athletiekwedstrijden in de Finse stad Kouvola verbeterde de Fin Viljo Heino het wereldrecord op de 10.000 meter. Hij legde de afstand af in de tijd van 29 minuten 27,2 sec. Dit is seconde sneller dan het oude record, dat sedert 11 Juni van dit jaar op naam stond van de Tsjech Zatopek met 29 minuten 28,2 sec. Het hoofdkwartier van het Ameri kaanse leger te Heidelberg heeft be kend gemaakt, dat 110.000 soldaten, zeelieden en manschappen van de luchtmacht deel zullen nemen aan de najaarsoefeningen, welke van zes tot zeventien September tussen Neuren berg en München gehouden zullen worden. Naar men verwacht, zullen generaal De Lattre de Tassigny, be velhebber der landstrijdkrachten van de Westeuropese Unie, generaal Sir Charles Keightly, commandant van bet Britse leger aan de Rijn, evenals o.m. Turkse, Noorse en Canadese of ficieren de oefeningen bijwonen. Ongeveer 30.000 Sowjet-soldaten ne men deel aan manoeuvres in Thürin- gen (Sowjet-zone). De grootste con centratie van troepen, gesteund door tanks en langeafstandgeschut, bevindt zich bij Zwatzen, 11 km van Jena ge legen. Ter bijwoning van de aanstaande bijeenkomst van het bestuur van het Internationale monetaire fonds te Washington zal de Nederlandse mi nister van financiën, prof. mrt J. Lief tinck, aan het einde van de /algende week naar de Ver. Staten vertrekken. Hij zal echter weer tijdig naar Neder land terugkeren voor het indienen van zijn millioenennota. Ook zal Dr. H. M. Hirschfeld, rege ringscommissaris voor het Europees herstelprogram, zal zich Zaterdag a.s. naar de Verenigde Staten begeven ten einde daar besprekingen te voeren met autoriteiten van het monetaire fonds. Muizenplaag langs de Rijn In 'n vergadering van het gemeente bestuur van Amerongen met verschil lende besturen van land- en tuinbouw organisaties en waterschappen is het niet gelukt om een regeling tegen de muizenplaag in de gebieden langs de Rijn te treffen. Vooral de uiterwaarden bij Amerongen hebben van de muizen zeer te lijden. Men was van oordeel, dat het de pachters aan tijd ontbreekt, om de bestrijding naar behoren ter hand te nemen. Het besluit werd geno men om alle belanghebbenden in een schrijven van de ernst van de toestand op de hoogte te stellen en hen tevens over de bestrijdingsmethoden in te lichten. DE STAKINGEN IN FINLAND Volgens een schatting van het Finse vakverbond zijn thans nog slechts 33.000 man in staking, tegen 100.000 enkele weken geleden. Het zijn voor namelijk havenarbeiders en metaalar beiders die de staking nog voortzetten. In Helsinki en Tampere zijn de metaal arbeiders weer aan het werk. BENDELEIDERS GEARRESTEERD In de nacht van 22 óp 23 Augustus heeft de politie in de desa Galuh, vijf kilometer van Ngawi, drie beruchte bendeleiders kunnen arresteren, n.l. Toto, Senen en Kemis. Zij hadden acht handgranaten bij zich. ZEEPOST VOOR OOST EN WEST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De datum van uiterlijke terpostbezorging staat tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Indonesië m.s. „Mataram" (8 Sept.); Curagao s.s. „Stuyvesant" (7 Sept.); Suriname s.s. „Cottica" (14 Sept.) Oost-Duiisers gingen een dagje uii Donderdagmiddag stroomde bij de grensovergang van Coburg een menigte van tien a vijftienduizend Duitsers uit de Sowjetzone, na de slagbomen verwij derd te hebben, over de grens naar Neustadt in de Amerikaanse zone, "*et voorbijgaan van de twintig a dertig Duitse grenswachten. Deze invasie werd uitgevoerd nadat een groot aantal Amerikaanse politie- Js het in uw woonplaats óók kermis, vrienden, of hebt ge deze lawaai- fabriek nog te goed? In vroeger jaren, toen de dames nog in queue-de-Paris rondliepen en met matelotjes op, was een kermis iets, waar de lach en het ge joel overheersten. Vandaag-an-de-dag iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiii den van de Aga Khan bij elkaar. Die, tussen twee haakjes, nog altijd zoek zijn. De kalender mag dan Septem ber wijzen, in de natuur is het nog vol op zomer. Warm en drukkend het weer, droog de velden en de rivieren leeg, gewoon leeg. Je kunt er hier en daar yoelt ge iets voor een gelukstele gram aan de heer en mevrouw (om mijn leverancier van aardappelen te ren^^Te^fgj^i^uwrUjksfee'st ^De dwars doorheen loPen- De schippers citeren) worden de uitingen van vro- bruid is 79 W man 8^ aar oud Dit zitten met de gebakken peren, want lijkheid gesmoord in het gedreun van diamanten 'sieraad is veel meer waard hun schepen lopen om de haverklap POST VOOR „GROOTE BEER" Post gericht aan militairen aan boord van het troepenschip „Groote Beer", dient, teneinde in de tussenhavens te kunnen worden uitgereikt, uiterlijk op 4 September a.s. ter post te worden bezorgd. Post, bestemd voor de eind- haven, moet uiterlijk op 18 September a.s. bezorgd worden. motoren, het gegier van sirenes en de cacophonie van samba's en foxtrots per zwarte schijf. Alles wordt gemecha- niseerd, de techniek schrijdt voort en de voedster dier techniek, de weten schap, houdt daarmee gelijke tred. En gelukkig niet alleen op het zo frivole terrein van de kerrummus. Twee Zweed se professoren aan de universiteit van Uppsala in Zweden hebben een metho de ontdekt om ook van de weke delen van het menselijk lichaam röntgen foto's te maken. Huid en spieren kun nen nauwkeurig worden gefotografeerd. In Johannesburg hebben ze het een beetje verder gezocht. Daar kwam men een komeet van de 14e grootte op het spoor, die in het sterrenbeeld Steenbok rondreist. Het lijkt veel, 14e grootte, maar het is akelig klein. Met het blote oog ziet ge er niets van. En om zo'n ding tóch te ontdekken, dat noem ik knapl dan alle saffieren, robijnen en smarag- Haal je hart nog maar eens op. Ik heb al bladeren tien vallen! aan de grond. In de Waal, in de IJsel. in de Maas. Ook in Frankrijk zijn de rivierbeddingen drooggevallen en daar ontdekte men op 15 kilometer van Limoges de overblijfselen van een Ro meinse brug, die tot dusverre onder water zaten. J)e eigenaar van een nachtclub in Washington vond een luchtfoto van die stad, die hij zó mooi vond, dat hij haar liet vergroten en aan de muur hing. Laat nou de marine ontdekken, dat de goede man de diepste staatsge heimen zó maar aan de openbaarheid prijs gaf! In de nachtclub prijkte na melijk een strikt geheime foto, geno men met een geheime camera uit een marine-vliegtuig. Alle militaire instal laties van Washington staan er duide lijk op! Het zou me niets verbazen, als een nieuwe senaatscommissie deze „spionnage" ging onderzoeken! jeeps en bewapende troepenwagens, dat het overgangspunt bezet gehouden had, waren ingerukt. De politiemacht was naar de grens gedirigeerd ingevol ge berichten, dat een duizendtal Duit sers sedert de vroege morgenuren ille gaal de grens naar Beieren was over gestoken. De Sowjetrussische autoritei ten hadden de Duitsers toegestaan vrijelijk de grens te overschrijden voor een periode van 24 uur ter viering van de eerste September als „vredesdag". De Russische grenswachten keken ge amuseerd toe bij het overschrijden van de grens door de menigte Duitsers en kwamen niet tussenbeide. Zij vroegen ook geen inzage van identiteitspapie ren. De uit de Sowjetzone gekomen Duit sers, voor het merendeel armoedig in de kleren, waren voorzien van rugzak-, ken en tassen en sloegen in Neustadt allerlei voedingswaren en huishoude lijke artikelen in voor Oostmarken of boden textiel, in het bijzonder zijden kousen, aan in ruil voor andere goede ren. Velen maal-ten van de gelegen heid gebruik om een bezoek aan familie of vrienden te brengen. ADENAUER LEIDER CHRISTEN DEMOCRATISCHE FRACTIE Dr. Konrad Adenauer is tot leider ge kozen van de 139 man sterke fractie van christen-democratische en chris ten-sociale afgevaardigden in het nieu we Westduitse 'federale parlement. Dr. Adenauer werd gemachtigd de onder handelingen voor het samenstellen van een Westduitse regering voort te zet ten. In de Britse en Amerikaanse be zettingszones zegt men, dat Dr. Erhard een goede kans maakt tot minister van economische zaken te worden benoemd. CHURCHILL NAAR HUIS Churchill is in gezelschap van zijn arts, Lord Moran, per vliegtuig uit Nice naar Londen vertrokken.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1