De Zwarte fj rchidee Belgische winkelier over 't Kanaal SPORT-ALLERLEI Cees Bakker tweede te Geneve Laatste motorraces te Alkmaar Wolves verloren nog geen punt bla 22 uur uitgeput op het strand van Dover 33 Wandelaars lopen Amsterdam-Leeuwarden Zeilkampioenschappen op de Westeinder Plas De wereldkampioenschappen gewichtheffen Iranees breekt record Wielerwedstrijden in het Olympisch Stadion Hei Radioprogramma Van Vliet ook in Zürich de sterkste Schulte reed Coppi los Bakker won het Haagse Fruitmarktcriterium Van Est derde te Parijs De Voetbaluitslagen Athletiekkampioen- schappen Felle strijd bij afwezig heid van cracks Tommy Lawton weer in topvorm Wilkes prof-debuut Fernand du Moulin, een 34-jarige en J04 hg wagende Belgische winkel'er is in Po?inS het Kanaal over te swemmen, geslaagd. Hü begon Vrijdag avond te Kaap Gris Nez, nadat hij zich xtlf moed had ingedronken met een glas champagne en arriveerde Zater dagavond. na 22 uur te hebben ge zwommen, aan de Engelse kust. Du Moulin heeft zich niet voor deze Kanaaltocht getraind. Onderweg werd hij met soep gevoed, verder had men koffie bij zich, vlees, peren en ander fruit. Du Moulin zette voet aan land tussen Dover en Folkestone, nadat hij 21 uur en 59 minuten in het water was geweest. Hij had de laatste acht uren gevochten tegen het getij met de haven van Dover vóór zich. Toen hij het strand onder zijn voeten had stortte hij ineen en hij moest geruime tijd rus ten alvorens hij zich naar de begelei dende trawler kon begeven, waarmede hij naar Calais terugkeerde. Twee Egyptenaren, Abd El Moneim Abdul, 29 jaar oud, en Fahmy Attalah. 36 jaar, zijn Zondagmorgen gestart voor een poging het Kanaal over te zwem men. Drie en dertig wandelaars, afkomstig uit alle delen van het land, bleken dit weekeinde in staat de jaarlijkse mon- stertocht AmsterdamLeeuwarden (150 km) zonder noemenswaardige rustpauzen af te leggen. Zij vertrokken Zaterdagmiddag om 12 uur uit Amsterdam, namen drie kwartier rust in Hoorn en vervolgden toen hun tocht via Medemblik over de Afsluitdijk. De tempera .uur was zelfs gedurende de nacht op de Af sluitdijk voor deze wandeltocht te warm, vier van de 37 deelnemers moesten opgeven. Zondagmiddag even na vier uur ar riveerden de tippelaars bij Marsum, 3 km buiten Leeuwarden, waar zij wer den opgewacht door een muziekcorps, dat hen de resterende paar kilometer begeleidde naar de Friese hoofdstad Onder grote belangstelling van het pu bliek bereikten zij het eindpunt om 16.45 uur. Dit is de vierde tocht, die de Amster damse vereniging „De lange afstand tippelaars" heeft georganiseerd. Aan de wedstrijden om het nationale zeilkampioenschap. welke op 10 en 11 September en voorts op 17 en 18 Sep tember op de Westeinder plas worden gehouden, nemen de volgende zeilers deeil: Internationale 12 m2 klasse: W. Jungschlager, Sj. Kraan, R. Kremer, F. Laagwater, J. Mooy, B. E. Ott en G. Visser. Internationale Olympiajollenklasse: H. Bos. J. H. H. Dijkers, P. L. P. Ger- hards, mej. A. N. van Gooi, J. H. H. J. de Jong, H. Lesage, B. Markus, Jac. F. Stap en B. Willems. Pampusklasse: P. O. Besseling H. J. Dikkers, R. Ouwerkerk, G. N. Roepel Jr., J. H. C. Sieverts, KI. Spaargaren, W. M. van Staveren A. Volker Jr., J. N. van Walsum 16 m2 klasse: J. Bakker Dzn., J. Bol, Nic. Both, J. P. van Dijk, G. L. van Iterson, H. Prins, H. Schmitz, J. van der Smit, S. van der Steeg, Jac. W. Swart M. W. Visser, H. S. de Vries. Een uur later ging de 36-jarige Fransman Francois Perez, een bad meester van Biarritz. te water. Deze heeft het echter niet lang uitgehouden. Zondagmorgen kwart over 9 moest hij zijn poging opgeven wegens een he vige aanval van kramp. Hij was 4 uur en 21 minuten in het water geweest. De 17-jarige Amerikaanse Shirley May I rance zal Dinsdag en Jose Antonio Cortinas de Cubaan, zal heden een poging wagen om het Kanaal over te zwemmen. Abd el Moneim Abdu, een van de beide Egyptenaren. gaf kort voor mid dernacht zijn poging op. Hij was toen twee mijlen van de Engelse kust vlak bij Folkestone. Zondag werd te Monza om de Grote Prijs der Naties gereden. Meer dan 100.000 toeschouwers waren getuige van een Italiaanse motorzege in alle klassen. Donderdag a.s. zal het Ierse voetbal team te Dublin tegen Finland spelen voor het tournooi om het wereldkam pioenschap. Bij het internationale concours hip- pique te Rotterdam werd Prins Bern- hard op Rex vierde in de dressuurproef. Koningin Juliana, Prinses Beatrix en de moeder van de Prins, Prinses Arm gard, woonden de wedstrijden bij. De Britse 1500 m.-kampioen Nanke- ville is uitgenodigd om op 18 Septem ber naar Den Haag te komen om al daar teen S'iikhuis te starten. De wereldkampioen achtervolging der amateurs, de Deen Knud Andersen verloor te Florence van de oud-wereld- h- mpioen Messina. De Amerikaanse tennis-ster Donald Pudge, die de wedstrijdsport vaarwel regt, heeft zijn laatste partij in het openbaar tegen Frank Kramer gespeeld. Kramer won met 97, 63. Bij de paardencourses te Veendam betaalde de toto in de finale van de kortebaan-draverij op „Ludwina" 89.60 uit. De landenwedstrijd tussen Tsjecho- slowakije en Bulgarije werd door de Bulgaren met 31 gewonnen. Na een uitstekende reis is de Neder landse waterpoloploeg Zondagmiddag te Milaan aangekomen, waar zij zal deelnemen aan het Europese waterpo- lotournooi. In het goed gevulde circus te Sche- veningen werd Zondagavond een aan vang gemaakt met 't wereldkampioen schap gewichtheffen. Drie avonden lang zullen de beste athleten van totaal 12 landen elkaar in zes gewichtsklassen om de wereldtitels bestrijden. Na een welkomstwoord van de voor zitter van de Nederlandse Krachtsport bond. de heer J. Perel, werden de ploe gen aan het publiek voorgesteld. De zwaargebouwde Belgen en Zweden, de smallere Iranezen en Italianen, de gro te groepen en de enkelingen zoals de Deen Runge en de vertegenwoordiger van Jamaica Harper, allen werden met een ovatie ontvangen. Daarna kon de grote strijd met de halters beginnen. In het bantamgewicht moest het stoten de beslissing brengen. De Iranees Namdju begon met 120; zijn tweede beurt bracht 125 kg. Ook dit lukte, totaal 312 <4. Dit bete kende een nieuw wereldrecord voor het bantam totaal, dat sedert 9 Augus tus 1948 met 307 y kg op naam stond van De Pietro, De uitslag van het ban tamgewicht luidt: 1. Namdju (Iran), drukken 90. treken 97.5 en stoten 125 totaal 312.5 kg (nieuw wereldrecord); 2. Mahgoub (Egypte) 80. 92,5 en 122 totaal 295 kg; 3. De Pietro (Ver. Sta ten). De uitslag van het halfzwaargewicht was: 1. en wereldkampioen Stanczyk (Ver. Staten) 130. 127,5 en 155. totaal 412,5 kg; 2. De Buff (Frankrijk) 110. 120 en 152,5, totaal 382,5 kg; 3. Raissi (Iran) 115. 110 en 140 kg. totaal 365 kg; 6. Stahlecker (Nederland) 105, 100 en 135, totaal 340 kg. De beide Fransen Thevenet (bantam) en De Buff (half zwaargewicht) werden tot kampioen van Europa uitgeroepen. Voetbal met water langs de zijlijn In de tweede helft van de voetbalwedstrijd VostaUdi, die Zondag in Enschede werd ge speeld, nam de scheidsrechter een merkwaardige, doch gezien de hitte voor de spelers welkome beslissing. 20 minuten na rust floot hij af en gunde de spelers even verkoeling b\j de bakken met water, die aan de zijlijn wa ren opgesteld. Nadat zij hun dorst hadden gelest en zich zelf hadden afgespoeld, werd de wed strijd, een competitiewedstrijd voor de 2e klasse oost, voortge zet. AMERIKAANS LEGERVLIEGTUIG VERONGELUKT. De zeven bemanningsleden van een „C 47" legervliegtuig, dat een oefen- vlucht uitvoerde, zijn om het leven ge komen, toen het toestel nabij Fire Is- leand, in Alaska, in het water stortte. Een schip van de zeemacht is ter plaatse aangekomen, doch men kon geen der slachtoffers terug vinden. Donderdagavond 15 Sept. a.s. om 20.00 uur zullen in het Olympisch Sta dion te Amsterdam wielerwedstrijden worden gehouden. Op het programma staat o.m. een achtervolging tussen Van Steenbergen en Schulte. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.30 Strijdkrachten. '.30 Beethoven-concert. 9.20 Een snufje land, een lepel water. 9.50 Met band en plaat voor u paraat. 10.10 Sweelinck-kwartet. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Piano-werken. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.20 Malando. 7.00 Dolle Dinsdag. 7.30 Muziek en zang. 8.15 Promenade-orkest. 8.50 De Ducdalf. 9.10 Ca baret. 9.55 Radio Bhilharmonisch-orkest. 11.15 Cramofoonmuziek. VOOR DINSDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten cm 7, 8, 1, 7, 8 en II uur. 8.15 Pluk ia 9.00 Lichtbaken. 9.25 Strijkkwartet. 10.15 Opera-fragmenten. 11.00 Concert 11.40 Sonate. 12.03 Piano-recital. 12.30 Voor Land en Tuinbouw. 12.33 Promenade-orkest. 1.20 Metropole-orkest. 1.50 Kwintet. 2.30 Onder ons. 3.00 Orkest zonder naam. 3.20 Lichte middag- klanken. 4.00 De Zonnebloem. 4.30 Zieken- k)f. 5.15 De Wigwam. 6.00 Amusements-orkest 6-20 Sport. 6.30 Strijdkrachten. 8.12 Blaas- kwintet. 8.45 Vragen van deze tijd. 9.07 Mu- «ca Sacra. 10.15 Muziek. 11.15 Van Engeland Caar Mexico. HILVERSUM H, 415 m. Nieuwsberichten on> 7, 8, 1, 6. 8 en 11 uur. - 8.15 Ochtend- varia. 9.00 Muziek. 9.35 Aubade. 10.15 Ar beidsvitaminen. 11.00 Lyra-trio. 11.30 De Wekker. 12.00 Orgelspel. 12.30 Vooi Land en Tuinbouw. 1.15 Avro-Musette-orkest 2.00 Met oaald en schaar. 2.30 Radio-matinée. 4.40 De Schoolbel. 5.00 Kinderkoor. 5.30 Troeven "''Amerika. 6.30 Muziek. 7.05 Na het eten, 7.30 The Skymasters. 8.05 Wiene Geschichten O 4o Hoorspel. 9.55 Onrroep-orkest. 10.45 eportreportage. 11.15 johann StTauss, operette RADIODISTRIBUTIE-DIENST lijn III: 7.05 Gram 7.30 Kroa. 7.40 Gymn. 7.50 Gram. 8.05 Concert. 9.10 Verz. P' 10.00 Orgel. 10.30 Eng. H.S.: John Reyn- °'r* en orkest. 11.00 Eng L.P.: „Serenade»". "•45 Voordracht. 12.00 VI. Br.: Zane. 12.32 yikest Peter Welitens. 1 r5 Gram. 2.00 Svmph. ncert. 3.00 Eng. L.P.: Miniatunr-orkest. 3.30 oerrtet Crackwell. 4.00 NWDR: Piano. 4.30 vV' Gram. 5.00 Kootwijk: Batavia. 6.00 Br.: Werken van Chopin. 6.20 Voor de auivenliefKhbcrs. fi.30 Voor de soldaten 7.30 9 ^orkest. 8.45 Instrumentale nu 00 F •L'Elisir d'Amore". 10.15 11Tyme Dance Orch.". 11.00 Voordracht Raebum 01 .est Vrijdagavond werd te Genève een stayerswedstrijd gereden met deelne ming van enkele renners die ook te Ko penhagen in de wereldkampioenschap pen waren uitgekomen. Ten einde de volgorde van de start te bepalen werd eerst 1 km tegen het uurwerk gereden. Hiervan was de uitslag: 1 Frosio (It.) 1 min. 04.8, 2 Besson (Zwits.) 1 min. 05.6, 3 Burtin (Zwits.) 1 min 5.8, 4 Bak ker (Ned.) 1 min 06, 5 Fournier (Fr.) 1 min. 07. Het resultaat van de 1 uur stayer wedstrijd luidde: 1 Frosio, 66.900 km; 2 Bakker op 20.1 m, 3 Fournier op 320 m, 4 Burtin op 1 ronde. Besson moest opgeven wegens motorpanne van zijn gangmaker. Zaterdagavond werden er op de baan te Zürich internationale sprint- en sttyerswedstrijden gehouden. De sprint werd gewonnen door Van Vliet vóór Gerardin, Plattner, Scherens en Derk- sen. De uitslagen van de stayerswed strijd eerste manche over 30 km: 1 Besson tijd 25 min. 49,2 sec; 2 Frosio, 3 Lesueur, 4 Bakker, 5 Pronk. Tweede manche 50 km: 1 Lesueur tijd 43 min. 16.2 sec, 2 Frosio, 3 Pronk, 4 Bakker. Besson staakte de strijd. Algemeen klassement: 1 Frosio 79.974 km. 2 Le sueur 79,941 km, 3 Bakker 79,592 Irm, 4 Pronk 79,558 km. Naar schatting 35.000 toeschouwers waren in het prachtige plantsoen-par- cours in Den Bosch getuige van een 130 km wielerwedstrijd voor profs. On danks de aanwezigheid van de gebroe- o'ers Fausto en Serge Coppi, de sterke Belg Albert Hendrikx en diens land genoot Nest Sterkse is het een zuiver Nederlandse aangelegenheid geworden. Schulte maakte zich na ruim 100 km los van het peloton en met Lakeman. Pellenaars en Saveïberg aan zijn wiel wist hij een flinke voorsprong te ne men, die met nog enkele ronden voor de boeg bijna tot een geslaagde winst ronde leidde. Fausto Coppi verliet in de laatste ronde de strijd. De zeer span nende sprint werd door Gerrit Schulte gewonnen met Kees Pellenaars aan zijn wiel. Lakeman uit Amsterdam werd derde en Saveïberg uit Hoensbroek vierde. De tijd was 3 uur 14 minuten en 56 seconden; 5. v. d. Zande uit Hal steren op 1 minuut; 7. Albert Hendrikx Belgie; 8. Harm Smits, Amsterdam; 9. P. Evers, Wormerveer. Het fruitmarktcriterium te Den Haag werd een internationale wedstrijd voor profs over een afstand van 100 km. Verschillende bekende renners namen deel, o.a. Arnold (Australië) en de Ne derlanders de Groot, Bakker en de Vries. De Zaandammer Bakker was de sterkste renner en werd eerste in de tijd van 2 uur 30 min 19 sec. Op 1 ron de: 2. Koot (Eindhoven). Op 2 ronden: 3 Bijl (Den Haag), 4 de Korver (Rotter dam), 5 Buysse (Rotterdam). Daarna volgde het peloton. Zeventien renners hadden ingeschre ven voor de belangrijke wedstrijden over 100 km achter Dernymotoren op het parcours van Longchamps. De wed strijd werd gewonnen door Louis Bo- bet (Frankrijk) in 1 uur 54 min 20 sec., gemiddelde uursnelheid van 52.479 km. over 100 km. Tweede werd Fausto Coppi (Italië) op 41 seconden, derde Wim van Est op 51 seconden, vierde Carrara (Frank rijk) op 1 minuut 3 sec. Zilveren bal-tournooi. Finale: Emma— Eindhoven 30. Arol-tournooi: Halve finales: KFC Zeeburgia 3—3 (KFC wint na straf schoppen); AjaxWest-Frisia 5—3. Finale: Ajax—KFC 3—3 (Ajax wint na strafschoppen) Spaarnebeker-tournooi: VSVZFC 11 (VSV wint door strafschoppen). Verl.ronde: ZFC—Volewyckers 30; Finale: Haarlem—VSV 2—2 (VSV wint na strafschoppen). Groninger dagblad-beker: HVVVe- locitas 30; HengeloBe Quick 20; GVAV-HW 1—2; Velocitas—Be Quick 1—1; Hengelo—GVAV 2—1. Vriendschappelijk: HBSFeijenoord 5—2; ADO—NAC 1—2; HSC—Velox 25; SneekBlauw Wit 52; DOS MW 25; ElinkwijkStormvogels 3—4. Op de Nenijto-sintelbaan werden Zondag de athletiekwedstrijden om de Wouter Groenesteinbeker gehouden, waaraan verbonden het clubkampioen schap van Nederland voor juniores. Kampioen werd ZAAC 54 p. gevolgd door 2. V. en L. 35 p., 3. Minerva 25 p„ 4. A.A.V. 24 p. 5-6 DOS en SISO 22^ p., 7. Haarlem 20 p., 8. Doves 18 p., 9. Holland 7 p, 10. S.C.R. 3 p. Nadat Magftta de vorige week reeds het dames clubkampioenschap van Nederland behaalde, plaatste deze Am sterdamse vereniging zich ook Zondag bij de clubkampioenschappen voor meisjes, die op de Sintelbaan te Am sterdam werden gehouden, als eerste. WEG OOSTHUIZEN—EDAM De KNAC deelt ons mede, dat het gladde weggedeelte gelegen ten noor den van de ophaalbrug de Singel te Edam gelegen in de weg EdamOost huizen zeer binnenkort van een nieuwe slijtlaag zal worden voorzien. Ongeveer 4000 mensen zijn Zaterdag middag op de Alkmaarse sintelbaan getuige geweest van de laatste Alk maarse motorraces in dit seizoen. Het feit, dat cracks als Van Aartsen en Hartman in het buitenland vertoeven en de Engelse coureur Len Newcombe verstek liet gaan, was oorzaak, dat de mindere goden ditmaal in een felle strijd om de prijzen gereden hebben. Z« joegen hun Japs Saroleas, Rudges en Veiocettes over de sintels en wisten het publiek te boeien door een aantrek kelijke rivaliteit. Uit sportief oogpunt hadden de wed strijden jammer genoeg een onbevredi gend slot. Toen in de laatste race een langebaanwedstrijd senioren 500 cc, de Alkmaarder Dick de Geus en de Hage naar J. Bosman na een uiterst enerve rende motor-aan-motor-race over de finish-lijn gingen, verklaarde de jury de strijd onbeslist en beiden tot win naar. Het publiek dat zich met ons recht tegenover de finish bevond, nam hiermede geen genoegen. Bosman had, ook o.i., met ruim een half wiel- iengte gewonnen. Het pleit voor het Alkmaarse publiek, dat het overigens tevergeefs protesteerde tegen deze be slissing, waarbij een stadgenoot meer kreeg dan hem rechtens toekwam. Naast deze ongelukige uitspraak dreigden enige valpartijen een scha duw te werpen op de overigens ge slaagde races. Gelukkig hadden zij geen ernstige gevolgen en konden de zij span-coureurs P. van Rooyen en Van Esch na zich onder doktersbehandeling te hebben gesteld, licht geblesseerd huiswaarts keren. In de junioren 250 cc-klasse toonde Verbrugge zich op overtuigende wijze meester van het veld. Evenals Steutel in de 350 cc wist hij zich na twee ge wonnen manches zeker van de eerste plaats. De 350 cc-senioren bracht dit maal de sympathieke Limburger Cor- dang op het eerste plan. De tweede plaats werd fel omstreden door Thys se en Sieuwertsen, wier strijd in de tweede manche op de eindstreep beslist werd. Drie baanronden had Thysses Jap de Sarolea van Sieuwertsen achter zich gelaten, maar toen laatstgenoemde i*> de laatste bocht de gaskraan open draaide, zag het er naar uit, dat Thysse verloren was. De aanval was echter een fi actie van een seconde te laat ingezet. Zoals te verwachten was, ging het m de zware klasse der junioren hard toe. Na twee spannende series en een her kansing plaatsten Jonker, Romijn, van Esch, Verhoef. Stuivenberg, Piersma, Hulst, Hartman en Thuys zich in de finale. De Amsterdamse Speedway-rij- c'er Verhoef, die deel uitmaakt van „De Vliegende Hollanders" draaide zich in de tijd van 1 min. 49 seconden naar de overwinning. Tweede werd Jonker in Wolverhampton Wanderers is de eni ge club, welke nog geen punt in de competitie heeft verloren. Opmerkelijk is de overwinning van de Wolves in de uitwedstrijd tegen het zeer sterke elftal van Blackpooi. Intussen vormde deze zege de vijfde achtereenvolgende. In de eerste di visie zijn Wol verhampton Wan derers, Manches ter United en Li- verpool nog steeds ongeslagen. Er zijn nog heel wat ver enigingen, welke het tot nu toe niet tot een over winning hebben kunnen brengen, zoals Hudders- field Town en Bury. De grote wedstrijd tussen Manches ter United en Manchester City werd verstoord door het feit, dat vlak vóór tijd Cockburn, de Engelse internatio nal van Manchester United en Linacre, een van de voorhoedespelers van Man chester City, uit het veld werden ge stuurd. Met rust leidde City met 1—0. In de tweede helft kon zij echter geen stand houden tegen de snelle beweeg- Lawton lijke aanvalspelers van Manchester United, zodat de ontmoeting met 2—1 door Manchester United werd gewon nen. Het eens zo machtige Arsenal staat er wel heel povertjes voor. Het is lang niet onmogelijk, dat de club binnenkort op de transfermarkt een poging zal doen door spelersaankoop het team te versterken. Voor de derde achtereen volgende maal leed Arsenal op eigen veld een nederlaag. Van de onderste zeven plaatsen in de eerste divisie worden er thans drie bezet door Londense clubs, n.1. Charl- ton, Fulham, en Arsenal. Zaterdag bleek duidelijk, dat de vroegere middenvoor van Engeland, Tommy Lawton, 29 jaar oud, op het ogenblik weer in topvorm is en dat het lang niet onmogelijk is, dat hij weer in het elftal zal worden gekozen. Het was dank zij hem, dat Notts County wederom in de derde divisie een zege boekte en dat deze vereniging thans aan de kop staat van de derde divisie De uitslagen luiden: ArsenalLiver- pool 12; Birmingham CityBurnley 01; Blackpooi—Wolverhampton Wan derers 12; Bolton WanderersSun- derland 2—1; Derby CountyStoke City 23; EvertonHuddersfield Town 30; FulhamCharlton Athletic 12; Manchester UnitedManchester City 21; MiddlesboroughPortsmouth 1-5; Newcastle UnitedAston Villa 32; Westbromwich AlbionChelsea 11. 1 min. 52.6 sec. en derde Stuivenberg in 1 min. 55.4 sec. Van Esch kwam in de zuidelijke bocht, waar overigens vier van de vijf valpartijen plaats vonden, ten val. De strjjd in de 500 cc-klasse senioren won aan spanning door het deelnamen van de Nederlandse speedway-kam pioen H. Steman, die in de eerste serie bedreigd werd door Dick de Geus. Zij aan zij spoten zij door de bochten, ga ven elkander geen meter toe en reeds bereidde men zich voor op een sensa tionele finish, toen de motor van Steman vast liep en Dick de Geus in 1 min. 47,1 sec. winnaar werd. Was deze tijd op zichzelf veelbelovend, in de tweede serie ging Tinus Metzelaar een tiende seconde sneller. Opgejaagd door Jan Bosman en Cordang liet da Limmenaar prachtig bochtenwerk zien, dat met een verdiende zege bekroond werd. De finale bracht v. Hemelrijk, de Geus, Willard, Molenaar, Metselaar, Bosman, Cordang, Houweling en d« Zaandammer Buur aan de start. Reeds onmiddellijk vormde zich een kopgroep van drie coureurs, die later dan ook de ere-plaatsen bezetten. De Jap van de Rotterdammer Molenaar bleek in uit stekende conditie te zijn en bestuurd door deze vakkundige renner, die daar bij het geluk had, dat De Geus in de laatste ronde op een lekke band reed en Bosman viel, wist zij de finale van de 500 cc in de fraaie tijd vain 1 min. 46.7 sec. te winnen. De langebaan-wedstrijd in de 350 cc- klasse was eentonig. Piet Cordang wyn met een straatlengte van Thysse, die op zijn beurt T. v. Rijswijk tientallen me ters achter zich liet. Zijspan-races. Tot één van de attracties van de Alk maarse motorraces behoren de laatste tijd de zijspan-races, een spectaculair nummer, dat door mannen als Steman, Dammers, Zuur, Van Rooyen en Hommel op uitstekende wijze gebracht wordt. Met voldoening zag het publiek hoe Hommel met zijn Harley Davidson het lange tijd volhield tegen de zij span-crack Steman en met spanning werd in een andere manche het duel tussen Dammers en Steman gevolgd. Een schok van verbijstering ging door de rijen toeschouwers, toen in de laat ste manche de zijspan van Van Royen in de zuidelijke bocht omsloeg. De zij span-rijder stond onmiddellijk opi, maar Van Royen bleef liggen. Geluk kig bleken zijn verwondingen na een doktersonderzoek niet van ernstige aard te zijn. De totaal-uitslag van deze races vermeldde Steman als winnaar. De uitslagen van de wedstrijden luidden: Junioren 250 cc.: 1. H. Verbrugge, Ouderkerk aan de Amstel (Jap); 2. W. A. van Rossum, Utrecht (Triumph), 3. S. Oudshoorn, IJmuiden (Jap). Junioren 350 cc.: 1. H. M. Steutel, Amsterdam (Jap), 2. J. Hagenaar, 8. H. J. J. Thuys, Laren (Rudge). Junioren 500 cc.: 1. H. G. Verhoef, Amsterdam (Jap), 2. G. Jonker (Am sterdam (Jap), 3. J. Stuivenberg, Velp (Jap). Senioren 350 cc.: 1. P. Cordang, Swalmen (Norton), 2. G. Thysse, Rot terdam (Jap), 3. P. Boef, Amsterdam (Sarolea). Senioren 500 cc.: 1. E. Molenaar, Rotterdam (Jap, 2. M. Metselaar, Lim- men (Jap), 3. D. de Geus, Alkmaar (Jap). Senioren 350 cc. langebaan; 1. P. Cordang, 2. G. Thysse, 3. T. v. Rijswijk. Senioren 500 cc. langebaan: 1. J. Bos man en D. de Geus. DOOR 39 ALLAN SWINTON Pasquale vertelt mij, dat Bourassa ^ijn kamp verliet op de middag voor de moeilijkheden zich hier voordeden en nooit terugkwam Jij waart toen in het moeras Je zoudt hem toen ontmoet en gedood kunnen hebben, zodat hij ter beschikking was. om belast te worden met de schuld van de diefstal, terwijl je tegelijk zijn karavaan kon inpikken Toen het onvoorziene met Don Arturo gebeurde, was het eenvoudig, om de schuld daarvan ook op Bourassa te leg gen Er zijn ook nog andere varia ties mogelijk De enige manier om iets te controle ren. is door de Jivantés. maar ik kan alleen met hen praten door bemidde ling van twee Indianen. Het is zeer goed mogelijk, dat evenals Hulpé. ook Manuel op jouw hand is en ik heb nu langzamerhand genoeg meegemaakt, om te weten dat jij en Hulpé gemak kelijk zo'n verhaal, als je ons gedaan hebt. in elkaar zouden hebben kunnen zetten. Je hebt me er al eens meer een verteld, dat net zo goed was. En Hulpé kan die morgen wel bij je geweest zijn. Toen Mary naar het kamp ging. om jou te zoeken, was hij er niet. Hij kwam later achter haar het kamp in. Je zoudt de tijd hebben gehad, om je verhaal met hem te arrangeren. In ieder geval verliet Bourassa zijn kamp en werd niet weer gezien, be halve door jou. En de volgende dag ging je naar zijn kamp, gaf zijn hoofd man een pak slaag en nam de zaak in bezit Nu kom je met dit plan voor de dag, dat je volkomen moet vrijwaren voor moeilijkheden met de autoriteiten. Het is allemaal te glad, Hugh. Het riekt te veel naar die Zwarte Orchidee-co- medie en het past goed in jouw kader. Het enige, wat je ditmaal ontbreekt, is een sentimentele gek, die er in trapt" Met samengeknepen lippen, zei Sem- ple: „Ik heb je verteld, wat er gebeurd is. volledig. Het is waar, dat ik op de eerste dag misschien Bourassa's kamp zou hebben kunnen vinden en dat ik hem vóór die beide sterfgevallen oad kunnen ontmoeten. Maar ik deed het niet. Weet je, we zijn hier net ten zui den van een petroleumstreek en de eerste keer. dat ik in dat moeras was. meende ik sporen van petroleum te vinden. De middag vóór die sterfgeval len ging ik er weer heen. om te zien. t.f ik ze zou kunnen volgen. Wat betreft het feit. dat Bourassa zijn kamp die middag verlaten had. d*Pr: van kan ik alleen dit zeggen. Hij moet deze plaats eerst bij daglicht xijn ko men bekijken. Ik weet, dat hij een kij ker bij zich had, omdat ik die gezien heb. Toen moet hij zich verborgen heb ben en gewacht tot de maan op was, om dit karwei op te knappen, terwijl wij sliepen. Maar je zult je misschien herinneren, dat het donkerder werd en begon te regenen. De nacht werd stik donker en het deed hem wachten tot het aanbreken van (je dag. vóór hij be gon". Sam zei „Het zou kunnen zijn, dat het zo was, maar je orchidee-verhaal was net even plausibel en toch een volledig verzinsel" Semple stond daar met zijn mond harmonica in de hand geklemd „Wat probeer je mij eigenlijk te vertellen?" Dat als ik hier uit het oerwoud kom ik geen verklaringen kan afleg gen over de wijze, waarop Don Arturo en Bourassa stierven" ..Je bedoelt, dat mijn woorden bij 1ou geen gewicht in de schaal leggen?" Niet betreffende zo iets. Hoe kan ik, r-a wat mij gepasseerd is. jouw bewe gingen zonder meer aanvaarden?" Semple werd bleek en een ogenblik leek het, of hij Sam een slag zou geven Maar hij haalde diep adem en wend de zich tot Mary „Wat denk jij er van?" Mary was langzamerhand bijna in een paniekstemming gekomen; niet door het vraagstuk van die sterfgeval len, mt»r door haar hartstocht voor hem Toen zij zich Sam's klaarblijke lijke genoegen herinnerde bij het vooruitzicht van de maanden, die zij zouden doorbrengen, bevrijd van Hugh's tegenwoordigheid, twijfelde zij niet aan hetgeen er ging gebeuren. Hugh zou hen met Bourassa's karavaan verlaten. Zij stond op het punt hem te verliezen. Op dit punt kwamen alle twijfel, vrees en teleurstelling, die zij resoluut achteruit geschoven had, weer met ver dubbelde kracht naar boven. Zij kon niet meer denken en barstte uit: „Oh, ik weet het niet! Ik weet niets." Zij sprong op en liet hen zitten, ter wijl zij naar de brug liep. Semple's blik volgde haar en kwam toen weer naar Sam terug. „Vertel mij eens even", zei hij op ijskoude toon, „beschouw je jezelf als de sterke arm der wet, of is dit allemaal zuiver aca demisch?" Sam kreeg een kleur „Hoe het ook z.j. je weet, dat ik in deze niets doen kan", gaf hij toe. „Zolang je dat maar weet", zei Hugh op dreigende toon, „is het mij best. We zullen nu uit elkaar gaan. En ik zal Hulpé meenemen. Ik was van plan, om je om hem te vragen, maar nu neem ik hem. Ik zal hem ruilen voor Pas quale". „Je kunt ze allebei krijgen. Ik heb Pasquale niet nodig". (Wordt vervolgd) Zondagmiddag heeft Faas Wilkes te Milaan zijn debuut als prof ge maakt in de vriendschappelijke wed strijd tussen Internazionale en A ta lante. Niet minder dan 45.000 toe schouwers zagen onze landgenoot bij een hitte van 95 graden in de scha duw aan het werk. Het elftal van InteTnazionale stelde teleur. Atdlante won met 31, nadat de rust reeds met een 20-voorsprong was inge gaan. Voor de rust speelde Wilkes een voortreffelijke partij, maar na de pauze kon hij kennelijk het tempo niet meer volgen. In de ploeg van Internazionale speelden verder mee de Argentijnse spil Bassi en de Hon gaarse linksbuiten Neiers. Bij Ata- lante waren ook enkele buitenlan ders opgesteld, zoals de beide Deen se ex-internationals Hansen en Soe- rensen en verder de Zweed Berthil Nordahl. Beide teams bleken na af loop volkomen uitgeput te zijn. SPANJAARDEN JUICHTEN AMERIKAANSE OORLOGSSCHEPEN TOE Zaterdag werden de vier Ameri kaanse oorlogsschepen, die een bezoek brengen aan Spanje, bij aankomst in de marinebasis El Ferroi door een grote menigte toegejuicht. De aankomst vormt het eerste bezoek van geallieerde marine eenheden aan Spanje sinds de oorlog. Men geeft er de uitleg aan, dat dit een der stappen is om tot normale betrekkingen tussen Spanje en de westerse mogendheden terug te keren, aldus Reuter. RING KWAM NA 17 JAAR TE VOORSCHIJN Zeventien jaar geleden verloor de heer H. Tui nstra te Arum bij het bloem- bollenrooien zijn trouwring. Een dezer dagen, ruim 17 jaar later, kwam de ring op hetzelfde stuk land weer te voorschijn, toen de heer Terpstra voor bereidingen trof om zijn aardappelen ten plaatsje voor de winter te geven. De ring, die kenbaar was aan de in scriptie, zit thans weer aan de hand van de heer Tulnstra.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 3