Met krabben DÉBRALIIME r >Anak Agung: Nieuw Guinea is een Indonesische aangelegenheid rel* Meeting Staatspensioen te Haarlem Dr. Van der Vaart Smit voor de Bijzondere Raad van Cassatie S Nederlanders probeerden polifiek van Van Mook negatieve inhoud te geven Indonesië wordt een Bondsstaat Onopgemerkt in Noord-Holland Russen schenden het spoorweg-compromis Soldatenmoeder" blijft in hechtenis Amerika interesseert zich voor onze Diesels Alan Valentine roemt' Nederlands herstel Rheumatiek ondermijnt Uw hele gestel. Want 't knaagt en knaagt en knaagt maar.. Geen speelbank in Scheveningen Duitser liet 13-jarig knaapje fusilleren Wettelijke regeling van drinkwatervoorziening Hef Radioprogramma (Van een onzer redacteuren) „J-JFT IS EEN ERKEERDE GEDACHTE, als men mocht menen, dat de B.F.O. en <le Republiek Indonesia tegengestelde elementen in Indonesië lijn. Integendeel, de B.F.O. is mede door m\jn initiatief in het leven geroe pen om juist het eontaot tussen de Republiek en de deelgebieden buiten de Republiek tot stand te brengen en te verdiepen." Aldus de Minister-presi dent van Oost-Indonesie, Ide Anak Agung Gde Agung in een onderhoud priet één onzer redacteuren. ,,De B.F.O. (Bijeenkomst Federaal Overleg) heeft haar bestaansrecht ten volle bewezen en doet dit vooral ook nu tijdens df Ronde Tafelconferentie. Zjj zal dan ook eerst worden opgeheven als de- Verenigde Staten van Indonesië tot stand zijn gekomen." pf VERBAND met een recente uitla ting van de republikeinse gedele geerde mr. Maramis, dat de Denpasar- politiek van dr. Van Mook een toe nadering tussen de Republiek en de overige gebieden verscheidene jaren heeft tegengehouden, verklaarde de premier, dat deze uitspraak uiteraard geheel voor rekening van mr. Mara mis zelf blijft. Wel gaf hij toe, dat naar zijn mening tal van Nederlan ders aan de federale politiek van de voormalige Iuit,-gouverneur-generaal een negatieve inhoud hadden pogen te geven, hetgeen hjj betreurde. Al leen in positieve zin, zo zei hg, heeft het federalisme nut en op die manier zal het federalisme een heilzame In vloed op de ontwikkeling van Indo nesië kunnen hebben. Minister Anak Agung ziet in de ongelijke economische kracht der on derscheidene deelgebieden geen ge vaar voor de autonomie van die de len, zoals in sommige kringen wel eens wordt gevreesd. Veel zaken, zo zei hij, blijven vanzelfsprekend aan het te vormen centrale gezag voorbe houden, waaronder b.v. tal van finan ciële kwesties. De leider van de Oostindonesische delegatie haalde hierbij ter vergelijking de toestand in Nederland aan, waarbij de provin cies een zekere autonomie hebben, of schoon zjj ook in economisch opzicht soms belangrijke verschillen opleve ren. „Het federalisme hangt niet af van de economie der deelgebieden," aldus de premier. Natuurljjk een bondsstaat. Betreffende het oude vraagstuk of Indonesië een bondsstaat dan wel een statenbond zal worden, verklaarde de 31-jarige minister, dat dit voor de Indonesiërs al lang geen vraagstuk meer is. Natuurlijk wordt het een bondsstaat. Een statenbond zou iets worden als het Duitsland van vóór 1870. Dat zou geen Indonesische een heid betekenen, maar Indonesische verdeeldheid. Op de vraag hoe de Indonesische staatsman zich de toekomst van Nieuw-Guinea voorstelt, verklaarde hij, dat dit een punt is, dat dient te blijven rusten tot na de volledige over dracht van de souvereiniteit. Dat is, zo zei hij, een zuiver Indonesische aan gelegenheid. Of Nieuw Guinea dan zal behoren tot de deelstaat Oost-Indo nesie, is een zaak, waarover nog niets te zeggen valt. De status van Nieuw- Guinea zal namelijk worden vastge steld volgens richtlijnen, die in de Indonesische Grondwet zullen worden vastgelegd. De bestuursvormen behoe ven voor de onderscheidene deelgebie den niet dezelfde te zijn. Dat is trou wens nu al duidelijk in Indonesië te zien, vooral ook in Oost-Indonesie, waar bijvoorbeeld het eiland Sumba een andere bestuursvorm heeft dan de andere daerahs in deze negara. Zo zal ook voor Nieuw-Guinea wel een bestuur komen, dat in overeen stemming is met de bijzondere om standigheden in dat gebied. Hebben Nederlanders nog kansen? Gevraagd- naar de toekomstige werkkansen voor Nederlanders in In donesië, verklaarde de Anak Agung, dat dit een vraag is, waarvan de be antwoording in hoofdzaak zal afhan gen van de goodwill, die Nederland in de naaste toekomst in Indonesië zal bezitten. Als wij als goede vrienden scheiden, zo zei de delegatieleider, dan zullen wij jraag vele Nederlanders in Indonesië zien. Anders zullen wi), dat begrijpt u wel, net zo lief werkers van andere nationaliteiten in ons midden hebben. Betrefferfde de datum van de twee de plenaire zitting van de RTC en de mogelijke duur van deze conferentie. De jeugdige Balische staatsman met de voor Nederlanders bijna niet te onthouden naam van Ide Anak Agung Gde Agung, schoon zoon van president Sukawati van Oost-Indonesie en minister-pre sident van diens regering, von den wij bereid ons iets mede te delen over enige aspecten van de m h'% MÈ ANAK AGUNG positief federalisme Rpnde Tafel-conferentie, waar aan hij als leider van de Oost indonesische delegatie deelneemt. De premier, die voorheen al tal van malen in Nederland vertoef de, is een liefhebber van het na tuurschoon, dat ons land biedt. Zo bracht hij twee weken gele den een onopgemerkt bezoek aan Alkmflar en het strand. Of hij in Bergen dan wel in één der an dere kustplaatsen was, wist hij niet. „Het was een badplaats met een grote toren", zei hij. Zijn echtgenote, die ook in Nederland is, was er niet bij. Zij is een maand geledenziek uit Indonesië meegekomen en verblijft thans in een ziekenhuis in Leiden. Maar haar toestand gaat ge lukkig goed vooruit. drukte de delegatieleider zich weinig positief uit. „Dat kan ik ook niet doen," zo zei hij, „want wij kunnen niet eenzjjdig mededelingen doen over de resultaten der besprekingen." Of de tweede voltallige bijeenkomst tussen 15 en 20 September zal zjjn wist hij niet. Voor deze bijeenkomst moet echter nog heel wat werk ver zet worden. En wat de duur der con ferentie betreft, blijft hij hopen, dat men binnen de aanvankelijk geraamde tijd van twee maanden gereed zal ko men. Nieuw parlement. Aan het slot van het onderhoud deelde de premier betreffende de si tuatie in zijn deelstaat, namelijk Oost- Indonesie, mee, dat de staatkundige vormgeving wel enige vertraging heeft gehad, maar niet stil staat. De ver kiezingen voor de eerste definitieve volksvertegenwoordiging, die het in 1946 op Bali tot stand gekomen voor lopige parlement uiterlijk aan het be gin van dit jaar had moeten vervan gen, zijn nu in volle gang. Dat neemt wel wat meer tijd dan bijvoorbeeld in Nederland. In de meeste daerahs van Oost-Indonesie worden z.g. getrapte verkiezingen gehouden. De bewoners der steden en kampongs kiezen eerst een zeker aantal kiesmannen, die dan later weer de volksvertegenwoordigers De drie westelijke commandanten van Berlijn hebben de Sowjetrussische supervisor van de Oostduitse spoorwe gen. generaal Kwasjinin, en de Sowjet russische stadscommandant, generaal Kotikof, een protest doen toekomen te gen „de herhaalde schendingen" van het compromis, dat de staking van de Westberlijnse spoorwegmannen tot een einde bracht. Geprotesteerd wordt o.a. tegen het ontslag van bijna twee duizend vroe gere stakers en het feit, dat nog steeds niet meer dan 60 procent van de lonen in westelijke marken wordt betaald. In een rapport aan het Britse minis terie van Buitenlandse zaken wordt gezegd, dat er thans 227.000 werklozen in Westberlijn zijn. Dat is een op elke vier kostwinners, vorig jaar om deze tijd telde Westberlijn 100.000 werklozen. Het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam heeft gisteren de zaak tegen mevr. B. M. v. d. H.K„ beter bekend als „de soldatenmoeder Tante Bertha" terugverwezen naar de rechter-com- missaris. Tante Bertha werd twee en een half jaar geleden gearresteerd, verdacht van verduistering van geld en goederen, toebehorende aan Joodse landgenoten. De pleiter van verdachte, mr. B. W. Stomps, de voorzitter van de Bond van Oud-illegale werkers, verzocht het Hof zijn cliënt in vrijheid te willen stellen, aan welk verzoek echter niet voldaan werd. „Tante Bertha" blijft derhalve in hechtenis. ACHESON VOERT BESPREKINGEN De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Acheson, heeft verklaard dat hij de eerstvolgende drie dagen overleg zal plegen met Bevin en dat hij eerstdaags besprekingen zal voeren met de Franse minister van Buitenlandse Zaken Schuman. In goed in gelichte krin gen gelooft men, dat de ministers de al gemene politieke en economische toe stand zullen bespreken. Melkschaarsie in Engeland (The People) ,Hef spijt me vrouwtje, maar dit is de enige mogelijkheid zolang de melkschaarste voortduurt" Prof. Stanley Berge van de Noord westelijke universiteit te Evanston (Il linois) heeft verklaard, dat het gebruik van het Nederlandse type diesel- electrische motortreinen door de Ame rikaanse spoorwegen deze in staat zou stellen hun grote jaarlijkse verliezen op de exploitatie van personentreinen te verminderen of uiteindelijk geheel te voorkomen. Hij deelde mede, dat de bedrijfskos ten van een moderne uit drie wagens bestaande dieselmotortrein, welke zit plaats biedt aan ongeveer 200 passa giers, 0,775 1,00 dollar per mijl bedra gen. Gewoonlijk kost de benodigde stroom tweemaal zo veel. DE ECONOMISCHE MOEILIJK HEDEN VAN WEST-EUROPA Een groep vooraanstaande Ameri kaanse bankiers en indsutriëlen is van mening, dat de Westeuropese economi sche moeilijkheden waarschijnlijk niet zullen kunnen worden opgelost, indien de V.S. geen plannen opstellen voor volledige werkgelegenheid. Bij de hervatting van zijn functie als president van de universiteit van Ro- ehester, in de staat New York, heeft Alan Valentine, die elf maanden in Ne derland heeft vertoefd als hoofd van de ECA-missie. verklaard, dat geen en kel land bij zijn herstel beter is ge slaagd dan Nederland. Voor zijn volle dig herstel wacht Nederland slechts op de oplossing van het Indonesische pro bleem en op het herstel van de koop kracht van Duitsland, aldus Valentine. De Baljuwlaan te Haarlem vlak bij het station aldaar was een en al bedrijvigheid. De afmars als inzet van de grote provinciale actie van de Bond voor Staatspensionnering had daar plaats. In de optocht werden vaandels en spandoeken medegedragen met leuzen als: „Op voor de vrijheid", „Geen oud en arm meer"e.d. Met een muziekcorps voorop koos de optocht zjjn weg naar de Gem. Concertzaal. Tweeledig doel Nadat de heer A. Greeuw uit Hei- loo, voorzitter van het provinciaal co mité, de diverse sprekers, de declama- trice Aafje Top en de belangstellenden welkom had geheten, deelde hij mede, dat deze vergadering een tweeledig doel had, n.L niet alleen in Haarlem vastere voet te krijgen dan tot nu toe het geval is, doch tevens de propagan da te bevorderen als inzet van de grootscheepse actie voor geheel Noord- Holland. Er staat een zeer belangrijk jaar te wachten, nu de Noodwet-Drees over een jaar afloopt. Na deze inleiding hield mej. Aafje Top enkele declamaties, waarvan „Mat- tenvlechter" en „Gewekte Arbeid" die pe indruk maakt. Daarna was het woord aan de heer D. J. A. Geluk, wethouder van Haarlem, die er op wees, dat het jammer is, dat voor dit doel dat de Bond voor Staats pensionnering voorstaat, nog gestreden moet worden. Spr. wees op de vóórge schiedenis van deze 50jarige strijd, toen in een rijk land als het onze niet mogelijk bleek „oud en arm" de we reld uit te helpen, wat wel gebeurde in ons arme land na de bevrijding door de Noodwet-Drees. kiezen. De Anak Agung hoopte, dat deze verkiezingen aan het eind van dit jaar haar beslag zullen hebben ge kregen. Dan zal ook kunnen worden overgegaan tot een nieuwe verkiezing voor het presidentschap over deze deelstaat. Wij moeten echter komen, aldus spr., tot een bodempensioen, hetgeen door eigen initiatief desnoods aange vuld kan worden. Na de pauze trad wederom Aafje Top met enkele declamaties op, om na afloop een ware ovatie in ontvangst te nemen. Tot slot sprak de heer J. Burger, secretaris van het N.V.V.. Deze begon met de tweetal voorzieningen te be spreken vanaf 1900. Uitvoerig werd stilgestaan bij de vroegere lange werk dagen, lage lonen en slechte woning toestanden. Tevens hoe de mensen die oud en arm waren, aangewezen waren op kerkbesturen, armbesturen en hulp van kinderen die het daardoor ook weer zwaarder kregen. Spr. belichtte uitvoerig het bodem pensioen van de technische kant en stond speciaal stil bij de kleine zelf standigen. Waar moeten deze mensen heen als ze niet meer kunnen? Voorkomen moet worden overbodige administratie en ambtenarij, een bodempensioen schept ons die kansen. Laat men in 1950 de moed hebben voorgoed uit deze ma terie te geraken. Gistermorgen behandelde de Bijz Raad van Cassatie de zaak tegen de 60-jarige predikant dr. H. W. van der Vaart Smit, die door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam is veroor deeld tot 9 jaar gevangenisstraf met aftrek. Requirant, die voor de oorlog in Her vormde en journalistieke kringen gro te bekendheid genoot, hechtte gedu rende de bezetting, als hoofd van het bijkantoor van het A.N.P. te 's-Gra- venhage, zijn goedkeuring aan het pu bliceren van een artikel in de Neder landse pers, dat in hoge mate bele digend kan worden geacht voor het Nederlandse vorstenhuis en de toen maals in Londen zetelende regering. De verdediger, mr. Reumer, viel in zijn pleidooi de tenlastelegging op verschillende volgens hem „onjuist heden" aan. Het gewraakte artikel, dat in de „Nederlandse pers" werd ge publiceerd verscheen slechts in „Het Vaderland" en hij vroeg zich af, welke waarde men moet hechten aan een ar tikel, dat in bezettingstijd de Duitse censuur is gepasseerd. Hij wees voorts op de gezondheidstoestand van zijn cliënt en verzocht de Raad om zjjn on middellijke invrijheidsstelling. Nadat de Raad zich in raadskamer had teruggetrokken, deelde de presi dent, Prof. Verzijl, mede, dat het ver zoek van de raadsman voor onmid dellijke invrijheidstelling werd ver worpen. De conclusie van de proc.- fiscaal werd aangehouden tot de vol gende week. Maak toch een einde aan die ondragelijke plaag, die U ziek maakt en moedelos en allengs tol niets meer in staat. Pak Uw kwaal in de oorzaak aan. Met de weldadige Kruschen-kuur. Ou Uw bloed te zuiveren van die pijnverwek- kende onzuiverheden, die zich nu meer en meer vastzetten in hoeken en gaatj'es en. die zich eerst meldden met scheuten en steken, maar aUengs werden tot dagen en nachten van onaf gebroken pijn. Zoals ettelijke tienduizenden Rheumatiek-lijders over de hele wereld verlos sing vonden bij Kruschen, zo zal ook vooi U de weldadige werking zich haast als een wonder openbaren. Met de kleine dagelijkse dosis Kru- sehen voelt ge U al gauw weer een heel ander mens: fit, monter en opgewekt en met geen zweem van pijn meer, omdat Kruschen Uw bloedzuiverende organen weer nieuwe energie ea levenskracht schoDk. Vraag Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist. Naar aanleiding van een onlangs le Scheveningen gehouden persconferen tie, waarop de heer Max Rossler uit Monaco mededeelde, met de directie van het Casino te Scheveningen een overeenkomst te hebben getroffen om gezamenlijk een concessie voor de ex ploitatie van een speelgelegenheid aan te vragen, verneemt het ANP, op een desbetreffende vraag, van de „Societe anonyme des bains de mer et du cercle des errangers Monaco", die aldaar het Casino, the Sporting-Club, Hotel da Paris en het strand exploiteert het vol gende: Hoewel de heer Rossler een van de voornaamste aandeelhouders van bovengenoemde „Société" is, draagt deze geen kennis van de verklaringen, welke de heer Rossler aan de Neder landse pers heeft afgelegd. De bespre kingen, welke de heer Rossler in Ne derland heeft gevoerd en de contacten, die hij daar heeft gehad, komen uitslui tend voor zijn eigen rekening. Voor de Bijz. strafkamer van de ar rondissementsrechtbank te Groningen werd de zaak behandeld tegen de 52- jarige voormalige majoor vdn de Gril- ne Polizei te Groningen, J. Michels, wien ten laste werd gelegd bevel te hebben gegeven tot achttien executies. Gedurende de Mei-stakingen in Mei 1943 gaf verdachte bevel zestien in woners van Trimunt te executeren. Onder hen bevond zich de 13-jarige S. van der Wier. Voorts liet verdachte in Augustus 1943 te Zuid-Laren twee mensen doodschieten. M probeerde zich ter zitting te beroepen op bevel van hogerhand Na een langdurige zit ting besloot de strafkamer de zaak te schorsen tot Maandag. De minister van Sociale Zaken heeft ingesteld een commissie inzake een wettelijke regeling van de drinkwater voorziening. Aan deze commissie is op gedragen hem op korte termijn van advies te dienen omtrent de vraag of ee.. wettelijke voorziening op dit ge bied gewenst is en, zo ja, hem een voorstel ter zake te doen. met dien verstande, dat deze opdracht niet zal omvatten een regeling met betrekking tot de subsidiëring van de drinkwater voorziening van onrendabele gebieden, de onttrekking van water aan de bo dem en de bestemming van waterwin- plaatsen. Voorzitter is mr. E. H. J. Ba ron van Voorst tot Voorst te Tilburg. Gevangenen in vrijheid Donderdag zijn in Pekalongan 127, Maandag in Ambarawa 75 en deze week zullen in Semarang 40 politiek* gevangenen en krijgsgevangenen wor den vrijgelaten. In totaal worden uit Nusakembangan circa 1000 man vrijge laten, in geheel Midden-Java zullen er vóór 1 November circa 4000 gevange nen worden vrijgelaten. PRINS BERNHARD OP DE JAARBEURS Gistermiddag bracht Prins Bern- hard een informeel bezoek aan de Jaarbeurs. Gedurende een uur deed Z.K.H., gekleed in het uniform der Luchtmacht en vergezeld van zijn se cretaris de heer W. Thomassen, een rondgang ovei het terrein en door tal van paviljoens. jsp7 als Uw huid jeukt Dat maakt i =f het erger en het veroorzaakt j§ p" infecties. Neem vandaag nog het - beroemde huidgeneesmiddel DODELIJK BEDRIJFSONGEVAL BIJ DE N.D.S.M. Gistermorgen om kwart over negen is de 30-jarige N.I> S.M.-arbeider, F. Schouten uit Wormerveer. die aan het werk was op een schip, dat in aanbouw is, van tien meter hoogte in een ruim gestort. De man kwam op zijn borst terecht en overleed vrijwel onmiddel lijk aan zijn verwondingen. Het lijk is naar het Wilhelmina-gasthuis over gebracht. NIEUWE BOND IN DE VISHANDEL Teneinde hun belangen gezamenlijk en beter te kunnen behartigen bestaan er plannen om te komen tot het oprich ten van een landelijke bond van de detailhandelaren in vis. In verband hiermede, zal, naar ons werd medege deeld, op Maandag 19 Sept., des mid dags om 1 uur, te 'Hilversum, in het restaurant „Sandbergen", een vergade ring worden gehouden, met het doel tot oprichting van deze bond over te gaan en tevens om een voorlopig bestuur te kiezen. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 ra. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.00 Amusements-orkest. 6.20 Sportpraatje. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Amusements-orkest. 7.35 Dit is leven. 7.45 Rond de Ronde-tafelconferentie. 7.50 Rubriek. S.05 De gewone man. 8.12 Gramofoonplaten. 8.15 Promenade-concert. 9.00 Vragen van deze tijd. 9.45 Actualiteiten. 9.55 Zangrecital. 10.30 Sextet. 10.45 Avondgebed. 11.15 Gedeelten uit opera's. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichte® om 6, 8 en 11 uur. 6.15 Tom Erich, piano. 6.30 Jazz-orkest. 7.05 Franse dhansons. 7.15 Aehter het voetlicht. 7.30 Piano-recital. 8.05 In het Radio-Zoeklicht. 8.15 Amsterdamse Politie- kapel. 8.45 Cabaret-programma. 9.20 Melo dieën op het Hammond-orgel. 9.35 Buitenland» overzicht. 9.50 Strijk-trio's van Beethoven. 10.30 Musicorda. 11.15 Arturo Toscanini dirigeert. VOOR WOENSDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. 8.15 Te deum laudamus. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Concert gebouw-orkest. 10.30 Morgendienst. 11.30 Zi geuner-orkest. 12.00 Sextet Johnny Kroon. 12.30 Mededelingen. 12.33 NCRV-koor. 1.15 Man- dolinata. 2.00 Piano-recital. 3.15 Promenade- orkest. 4.00 Voor de postzegelverzamelaars. 6.00 Onze Nederlandse koren en corpsen. 6..30 Strijdkrachten. 7.15 Werken van Strauss. 7.30 Actueel geluid. 8.15 Radio Philharmonisch- orkest. 9.15 Vergadering Raad van Europa in Straatsburg. 9.35 Orgelconcert. 10.20 Piano- werken. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Louis Levy en zijn orkest. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.15 Orgel spel. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Philhar- monisch-orkest. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Onze keuken. 10.35 Als de stofzuiger zwijgt. 11.00 Herfst in onze bossen. 11.30 Non-stop programma. 12.00 Accordeola. 12.30 Mede delingen. 12.33 Voor het Platteland. 12.38 Piano-duo. 1.20 Omroep-orkest. 2.00 Gesproken portretten. 2.15 Kwintet voor piano. 3.00 Do Regenboog.- 3.30 De Roodbortsjes. 4.00 Or kest van de week. 4.15 Voor de kleuters. 4.30 Vragen staat vrij. 6.15 Vara-varia. 6.30 So ciale problemen. 7,00 Lezing. 7.15 Nieuws uit Indonesië. 7.30 Voor de jeugd. 8.05 Dingen van de dag. 8.20 Metropole-orkest 8.55 Een Ween se ballade, hoorspel. 10.25 Orgelspel. 10.45 \an boek tot boek. 11.15 Dansmuziek. RADIODISTRIBUTIE-DIENST LIJN Hl: 7.05 Gram. 7.30 Kron. 7 40 Gvmn. 7.50 Gram. 8.05 Concert. 9.05 Gramo- fuon. lO.OOEng. L.P.: Orgel. 10.30 Eng. H.S.: Victor Silvester. 11.00 Eng. L.P.: „Light Me lodie Orchestre". 11.45 Voordracht 12.00 VI. Bi.: Volkskoren. 12.32 Trio José Fontaine. 1.15 Klassieke muziek. 2.00 Zweeds concert. 8.00 Eng. L.P.: Reg. King en ens. (ev. 3.15—3.45 PCJ het schip van de week). 3.30 Politie- orkest. 4.00 NWDR: Liederen van Mendels- schn. 4.15 Piano. 4.30 Eng. H.S.: Fram, 5.00 Kootwijk: Batavia. 6.00 Fr. Br.: Voor de sol daten. 6.30 VI. Br.: Voor de soldaten. 7.30 Symph. dansen. 8.00 VI. Br.: ..Middernacht» tango", operette van Komjati. 10.15 Jazzmu ziek. 10.55 Gram lt.00 Diversen. 0 46 DOOR ALLAN 5 WINTON „Het zal niet nodig zijn. Ik weiger, om je te helpen jezelf weg te gooien en dat is het, waa» dit op neer zou komen Ik heb je hierheen gebracht en ik ben er verantwoordelijk voor, dat je er ook weer uit komt." ..Geen mens is verantwoordelijk voor een andere volwassene Alle levens worden op zichzelf geleefd. Wie kan 2eSgen, wat er hierna kemt? Maar voor m'j is er nu maar één weg en die neem ik." ■En ik zal alles doen, wat ik kan om je tegen te houden. Je gaat mee oier het bos uit. En in Caracas zal ik de zaak rapporteren aan de consul van de Ver. Staten Hij zal er voor zorgen dot je naar huis gebracht wordt Er 2'.ih wettelijke bepalingen voor derge- ike dingen, weet je?" Er viel een lange en gespannen stil te met Sam achter de kleine tafel met zijn keurige schetsen van planten en Mary tegenover hem. Een vrouw kan volkomen meedogenloos zijn, als zij vecht voor hetgeen zij hebben wil. Zij zei: ..Het was eerst om principiële re denen dat je bezwaar maakte om de twee sterfgevallen te rapporteren op de manier, waarop hij ons verteld had, dat ze plaats gevonden hadden, maar daar ben je overheen gestapt, nu je denkt dat het in jouw plannen ten opzichte van mij beter past. Je hebt heel wat hatelijkheden verkocht met als onderwerp Hugh's integriteit, maar ik begin me af te vragen, hoe ver die bij jou zelf gaat. Is het. omdat je er werkelijk wat om geeft, wat er met mij gebeurt, of ben je eenvoudig maar zelfzuchtig? Je hebt uit eigen bewe ging een dozijn keren gezegd, dat ie mij var, dienst wenste te zijn Welnu, daar doe ik dan nu een beroep op. Er is slechts één ding. wat ik hebben wil en jij kunt het mij geven. Of praatte ie maar wat?" Het bloed vloog Sam naar het hoofd en hij sprong op. Genadeloos ging zij voort: „Daar komt het ten slotte op neer. Of je meende het niet en dit is de afreke ning". Zij keerde zich om en ging haar tent binnen. Na enige tijd kwam zij er weer uit Sam was nergens te zien. Het duurde twee uur voor zij hem zag en toen zei hij geen woord. De rest van de mid dag ging in een gespannen ijzige stilte voorbij. Bij het avondeten wisselden zij geen dozijn woorden. Toen ze klaar waren, stond zij op. „Morgenochtend is hf' eerste, wat ik doe met of zonder Manuel en voedsel, mij met mijn muildier op pad begeven. Ik kan ten slotte wel van wild fruit leven tot ik de Jivantés weer gevon den heb". Gedurende enige ogenblikken bleef zij zonder iets te zeggen staan. Er was een uitdrukking van verwarring en verdriet in zijn ogen Toen zei hij: „We gaan allemaal terug Ik zal je mee te rug nemen naar de stad en vandaar uit werken, tot hij korrt". Hij keerde zich on zijn hielen om en liet haar staan. Zwijgend en be schaamd bleef zij staan. HOOFDSTUK XIII Van het laatste kamp op hun terug weg was het nog een mars van twee uur naar de stad. Het was een kristal heldere morgen en zij kwamen door de vallei langs de weg, die zij reeds ge volgd hadden, toen zij voor het eerst de stad bereikten. Deze weg was. door dat er inmiddels verschillende keren een karavaan langs getrokken was. duidelijk gemarkeerd. Op de plaza hing de geurende dro merige rust, die zij er reeds van ken den met hetzelfde gefladder van kleine fluwelen vleugels of veren langs Don Arturo's r.rchideeën. Enkele ervan wa ren reeds uitgebloeid; andere hadden hun bloemen pas geopend en dit ver anderde enigsz'ns het aspect van de plaats, daai de kleuren op die manier andi e accenten legden. Aan de verst afgelegen zijde gaapte in de rotswand de zwarte opening van de ingang van de grot met de gebeeldhouwde omlijs ting. Het di-pe geluid, dat daaruit voortkwam vervulde de lucht. Nu zij na vier weken weer tfcsen die grote beelden doorliep, had M*y bijna het idee, of zij weer thuis kwam. Zij wist. dat er weken voorbij moes- 'en gaan voor zy Hugh weer te zien zou krijgen, maar hü sou komsn en tij zou hem wachten. Voor hetgeen hij ge daan had, stond zij diep bij Sam in de schuld. Om hem zoveel mogelijk van wederdienst te zijn, moest zij hem zo goed als slechts in haar vermogen lag bij zijn werk helpen. Haar overdenkingen werden onder broken door het feit, dat Sam haar bij de arm greep, terwijl hij vol verbazing bleef staan. Het volgend ogenblik zag zij met even grote verbazing als hij, wat hem tot staan had gebracht Uit de donkere opening van de grot waren twee muildieren gekomen, die door een Indiaan gedreven werden Zij hadden irekharnachementen, die op primitieve manier zó waren gearrangeerd, dat zij aan een vrij ruw gedraaid touw trok ken, dat achter hen in de tunnel ver dween. Halverwege de plaza ontmoetten de dieren Sam en Mary, die de Indiaan herkenden als een van de karavaan van Bourassa, die bij Hugh achtergebleven was. Toen zij hoorden, wat hij hun te vertellen had, glinsterden Mary's ogen er Sam stotterde: „Wie had dat ooit gedacht?" Naast het nog steeds in beweging zijnde touw haastten zü zich door de grote deuropening met haar frame van cattleya naar binnen Toen zij halver wege de tunnel waren, zagen zij voor zich de gloed van toortsen. De grot vogels, die nu langzamerhand gewend waren aan het werk in hun woonhuis, zaten rustig op hun rotsranden en uit steeksels. De onverwachte verandering in haar situatie had Mary opgeschrikt en haar een beetje verward. In plaats van we ken van wachten en onzekerheid, waar zij zich op had voorbereid, vond zii dit. Binnen enkele ogenblikken zou zij Hugh zien. En de bedoeling van zijn activiteit was maar al te duidelijk Het zou misschien, neen het moes* het einde zijn van de moeilijkheden. (Wordt vervolgd). Zolang ik iwee handen heb, heb ik tv/ee vrienden

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 3