De toekomst van Surabaja: Stad en Oinqeuituj- Wedstrijd voor toneel en cabaret Goed begin van het V. U.-seizoen Idéé is voor uHvoerirtg vatbaar Chandu, de veelzijdige Show-avond in Casino „Kunst aan het Volk" geeft najaarsconcert Haarlemse Orkestvereniging concerteerde Plannen van de Zweedse Marine Tussen Haaks en Kuifje In het kort ONDERSCHEIDINGEN Callantsoo g Ongeluk mef lorrie De burgemeesterswoning Gemeenteraad VAN MARSDIEP TOT 11 Slechts verzekerd in een collectief defensie-systeem voor het Verre Oosten DE WERELD IS BEZIG zich te verdelen in grote regionen, welke continenten en oceanen omvatten. Het beveiligingspact, dat de landen rondom de Noorde lijke Atlantic onlangs hebben gesloten, is het eerste op intercontinentale strategie berustende verdrag. De Amerikanen bouwen een „Pacific-wal" aan de uiterste Westgrens van hun militaire belangenzone. Rond de Indische Oceaan schijnen eveneens tekenen er op te wijzen, dat men in Zuid-Azie gaat denken In de richting van een alliantie en een defensie-systeem met Ceylon als centrum en Aden en Singapore als knooppunten op de buttencirkel. Indonesië, met de basis Surabaja, de brug tussen Azie en Australië, krijgt in dit grotere verband een wiJdser aspect. Doch reeds eerder had men aan het Westervaarwater een taak te verwerken, welke op hoger plan lag. Men herinnert zich daar nog bijzonder goed de waardering van Engelse en Amerikaanse zijde voor de verleende service in de spannende dagen van begin 1942, nadat Singapore was gevallen. De basis is weer opgebouwd en kan weer geheel voldoen aan de behoeften, welke de kleine eenheden, zoals de Koninklijke Marine die thans in het Oosten gesta- tionneerd heeft, stellen. Maar het ligt voor de hand, dat er meer gedaan zal kunnen worden. De beslissing kan niet worden uitgesteld Waf wil Amerika Breezand Grote belangstelling voor voetbalfilm Wieringen Werknemer veroorzaakt# aanzienlijke schadepost Zijpe Texel n£N HELDER mag zich verheugen in het bezit van een flink aantal amateur- toneelgezelschappen en cabaretgroepjes. Zij allen geven ieder seizoen voor hun getrouwe aanhang één of meer avonden, en alleen uit de krant blijkt hun betekenis voor de hele gemeenschap. Al die verenigingen doen stuk voor stuk hun best om zich in eigen kring verdienstelijk te maken en zij dienen daardoor het culturele leven in onze stad. Dat laatste is echter niet in de allereerste plaats hun bedoeling, wat hun overigens allerminst kwalijk genomen kan worden. Nu is er in het brein van een stadgenoot een idéé ontsproten, dat onzes inziens zeker voor verwezenlijking vatbaar is en waardoor de verschillende vereni gingen die zich met toneel en cabaret bezig houden, elkaar kunnen ontmoeten zonder dat de beschikbare zaalruimte moeilijkheden behoeft op te leveren. Wij willen zijn idéé hier doorgeven, opdat allen die er belan/in stellen, het eens kunnen overwegen. Wanneer het moet worden uitgevoerd, is er haast bi), want het seizoen is reeds begonnen! In de laatste vergadering van het plaatselijk NIWIN-comité kwam ser- geant-torpedomaker J. F. Steindel met de suggestie, eens een toneelwedstrijd te organiseren. Het was een plotselinge fcival, zodat het niet onmiddellijk tot beslissingen kon komen. De heer Stein del heeft eens nader over de zaak ge dacht en gisteravond kwam hij op de redactie zijn plan bespreken. Het behoeft geen betoog, dat wij zeer sympathiek staan tegenover ieder plan ter bevordering van het culturele leven in onze stad, De heer Steindel wilde iets organiseren ten bate van de NTWIN, aecoord, maar wij dachten toch onmiddellijk aan het nut voor onze stad. Dat moet onzes inziens in dit ge val vooropstaan, waarbij natuurlijk de belangen van de NIWIN zeker niet ver geten mogen worden. Hoe het één met het ander kan worden gecombineerd, moet nog worden overwogen. Van avond vergadert het NIWIN-comité en dan zal dit onderwerp ongetwijfeld teqi sprake worden gebracht. SPOED! Daarom juist brengen wij het idéé van een wedstrijd tussen *de genoemde verenigingen even naar voren. Het is niet onmogelijk dat er lezers zijn, die ook hun gedachten al eens over zo'n wedstrijd hebben laten gaan. Misschien zien zij kans, om een enkele suggestie vluchtig op papier te zetten. Wanneer ztj het briefje vóór vanavond acht uur bij ons in de brievenbus. Koningstraat, deponeren, komt het nog in de NIWIN- vergadering ter tafel. Oppervlakkig bezien moet het moge lijk zijn, om een onafhankelijke jury alle toneel- en cabaretavonden met een plaatselijk karakter (en met nieuwe programma's) te laten bezoeken, uiter aard alleen wanneer de betrokken ver eniging prijs daarop stelt en aan de wedstrijd wil deelnemen. Er kan dan een puntenbeoordeling worden gegeven omtrent de totaal-indruk, de individu ele spelers en de regie. Aan het eind van het seizoen wordt de balans opge- Het programmaboekje dat gister avond in „Casino" werd verkocht en de experimenten van de „mentalist" Chandu moest toelichten, werd, toen het doek opging, haastig terzijde ge schoven. In zijn voorwoord in dat pro gramma schrijft Chandu onder meer, dat er voor het Engelse woord „men talist" geen goede Nederlandse verta ling bestaat. Het is afgeleid van het Latijnse woord „mentalls", hetgeen neerkomt op „de geest, de gedachte". Welnu, Chandu heeft bewezen een zeer heldere „geest" te bezitten. Zo begon de bezoeker de woorden geest en ge dachte tegen elkaar af te wegen, om het vraagstuk opgeluaht te vergeten bij het zien van die charmante, goed geklede doch bescheiden jongeman op het toneel. Chandu weet zijn werk te brengen en doet al dan niet op wetenschappe lijke wijze zijn publiek versteld staan. Het meest werd genoten van zijn ge heugenkunst, met een verbazend moei lijk woord aangekondigd als mnemo techniek. Wat Chandu hier presteerde mag werkelijk knap worden genoemd. Hij gaf een aantal dames en heren nummers van zes cijfers en wat later, na een volgend experiment, schreef hij ■e vlot op, zonder te aarzelen, op een wijze die een „gewoon mens" de haren te berge deed rijzen. Hij liet verder dertig zelfstandige naamwoorden noe men en dan kon men hem een half uur later vragen, wat nummer acht was en Chandu wist het „Nummer acht, mijnheer, dat was een inktpot. Nummer vijf een huzarensalade". Chandu deed tijdens dit gedeelte van zijn optreden aan het rekenwonder Pascal denken. Pascal is op dit ge bied ongetwijfeld niet te verslaan. Chandu is echter veelziidiger. Zijn te lepathische experimenten zijn niet buitengewoon: die hebben wij meer gezien. Zijn blindlezen en vooral ook het beantwoorden van vragen werd op hoge priis gesteld. Toen we tegen twaalf uur met een kronkel achter ons voorhoofd de zaal verlieten, hoorden we een heer zeg gen: „Allemaal boerenbedrog". Alle maal? Nee, dat zeker niet. Op Zaterdagavond 24 September geeft da arbeiderszangvereniging „Kunstaan het Volk", onder leiding van de heer Jan Willems, een najaarsconcert in Casino. Medewerking verlenen de he ren David Hollestelle. bariton en Nico Visser, piano. Het koor zingt liederen van Beethoven, Bortnianski, Tetterode, Roeske, Krelage en De Nobel. De heer Hollestelle brengt aria's van Handel en Mozart ten gehore, en tezamen met de heer Jan Willems duetten uit „Paulus" van Mendelssohn, „De Parelvissers" van Bizet en „L- forza del destino" van Verdi. De heer Willems is solist in aria's van Mozart en Handel, o.a. het beroemde „Largo". maakt en kunnen in een bijeenkomst met vertegenwoordigers van alle deel nemende verenigingen- de prijzen in de drie groepen worden uitgereikt. Het komt ons voor, dat zulk een wed strijd de animo bij de verenigingen zal stimuleren. Hun arbeid krijgt daardoór ook een directer betekenis voor de grote kring van beoefenaren en liefhebbers van toneel en cabaret, waarvan de eigen vereniging deel uitmaakt. Wij hopen, dat het idéé van de heer Steindel goe de vruchten zal dragen, zowel voor Den Helder als onze jongens overzee. Wij zijn zeer belangstellend naar hetgeen het NIWIN-comité vanavond zal besluiten. COMMISSIEN VAN BIJSTAND Burgemeester en wethouders van Den Helder brengen ter openbare kennis, dat de Raad der gemeente in zijn ver gadering van 6 September 1949 heeft benoemd tot leden der Commissie van Bijstand voor: i a. de water- en lichtbedrijven: de heren H. Meijer, K. Hoornsman, G. J. Eijlders en A. J. Mulder; b. de openbare werken: de heren J. J Landman, F. M. van der Woude, C. Ran en J. H. Keijzer; c. de financien: de heren C. Bakker, J. Kreuger, J. J. Kistemaker en J. H. Keijzer; d. het onderwijs: de heren J. H. Smith, P. Th. Luijckx, mr. J. Mulder en S. Prins; e. sociale aangelegenheden en volks gezondheid: Mevr. C. A. Hamel, geb. Dito, de heren S. Makelaar, P. J. Dies- bergen en W. de Boer; en dat zij in hun vergadering van 9 September 1949 tot voorzitter hebben tangewezen van de commissie genoemd onder a. de heer P. S. van der Vaart; b. de heer P. S. van der Vaart; c. de heer P. S. van der Vaart; d. de heer L. S van Loo; e. de heer C. Steenlage. Den Helder, 9 September 1949. LOCO-BURGEMEESTER BURGEMEESTER en WETHOUDERS van DEN HELDER maken bekend, dat zij voor de vervanging van de Burge meester in de eerste plaats hebben aan gewezen de wethouder P. S. van der Vaart, in de tweede plaats de wethou der L. F. van Loo en in de derde plaats de wethouder C. Steenlage. Den Helder, 12 September 1949. Al had het aantal bezoekers belangrijk groter kunnen zijn, de Helderse Volks universiteit mag niettemin met voldoening terugzien op het eerste concert in het nieuwe seizoen. De bijna vierhonderd stadgenoten, die gisteravond in de Nieuwe kefk naar de Haarlemse orkestvereniging hebben geluisterd, zullen on getwijfeld in eigen kring een lans voor de V.U. breken, wanneer dat nodig mocht zijn. De H.O.V. heeft onder de bezielende leiding van Marinus Adam een lange reeks van V.U.-avonden prachtig ingezet. Na een kort inleidend woord van de heer J. Ph. Klapmeijer hield burge meester Ritmeester ben gloedvolle rede ter opening van de avond en tevens van het V.U.-seizoen. Het speet de bur gemeester dat er geen duizend mensen in de kerk waren. „We kunnen niemand dwingen deze avonden te bezoeken, maar het werk van de Volksuniversiteit verdient toch een krachtige propagan da, opdat steeds meer bezoekers ko men op de toneelavonden en concerten, lezingen en cursussen. Hier wórdt bui tengewoon nuttig werk gedaan dat door het gemeentebestuur wffir mogelijk zal worden gesteund". Met de wens dat de H.O.V. nog menigmaal in Den Helder zal mogen optreden, verklaarde de bur gemeester de avond voor geopend. Bij deze seizoen-opening toonden ook de wethouders Van der Vaart en Van Loo, de gemeentesecretaris mr, dr. Van Bolhuis, de commandant dér marine commandeur I. W. Reijnierse en de di recteur der Rijkswerf kapitein ter zee S. G. Barendregt, hun belangstelling. Reeds in het eerste werk, de „St. An- toni Chorale" van Brahms, toonde het orkest zijn artistieke capaciteiten. Deze variaties over een thema van Haydn werden zeer kleurrijk verklankt, waar bij de uitstekende verzorging van de bas- en hobo-partijen opviel. Het ko per was soms nog wat luidruchtig, in verhouding met de enigszins zwakke bezetting aan eerste violen. In het Vioolconcert in g van Max Bruch had het ensemble het juiste evenwicht ge vonden. Zeer harmonieus en volgzaam vulden strijkers en blazers het begaaf de vioolspel van Dick de Reus aan. De samenwerking tussen dirigent, solist en orkest getuigde van een gedegen studie. Deze compositie was voor het meren deel der toehoorders geen dagelijks brood, maar door de uiterst bewogen vertolking, vooral van de solopartijen, sprak het werk duidelijk aan. Door de keuze ervan werd geheel in de geest der V.U. gehandeld, want dit vioolcon cert kwam boven het peil der routine- muziek uit, zonder onmiddellijk hoge eisen aan het muzikaal bevattingsver mogen te stellen. De uitvoerenden de den de bekoorlijke melodiek en gave vormgeving uitstekend tot hun recht komen. Een bijzonder interessant werk, dat ook na vele audities boeiend blijft, is de vijfde symphonie van Dvorak, ge ïnspireerd op zijn indrukken uit de Nieuwe Wereld. Deze contrastrijke compositie is wonderlijk verankerd in de geest van twee werelden. Verschei dene maten zouden door Smetana (com ponist van „Die Moldau") geschreven kunnen zijn en tegelijk ontleend aan een negro-spiritual. Het adagio is het meest evenwichtige deel en heeft een melancholiek en pastoraal karakter; de hoboïst van het ensemble bleef door zijn bedachtzaam blazen prachtig in de sfeer. Het spreekt vanzelf, dat enige donder- en bliksem-effecten „aus der neuen Welt" niet mochten ontbreken. Fors en rhythmisch (overigens slechts in verre verten aan jazz herinnerend) was vooral het laatste deel, waarin Ma- FUNCTIE-VERDELING WETHOUDERS BURGEMEESTER en WETHOUDERS van DEN HELDER maken bekend, dat san de Wethouders, leden van hun col lege, de voorbereiding derzaken als volgt is opgedragen: 1. Financiën, Water- en Lichtbedrijven, Volkshuisvesting, Openbare Werken en Wederopbouw aan wethouder P. S. van der Vaart; 2. Onderwijs, Personeelsaangelegenhe den (Georganiseerd Overleg), Vis- afslag en Vleeskeuringsdienst aan Wethouder L. F. van Loo; 3 Geneeskundige- en Gezondheids dienst, Ziekenhuis en Sociale Zaken aan wethouder C. Steenlage. Den Helder, 9 September 1949. rinus Adam het zijn dames en heren niet gemakkelijk maakte. De felle te genstellingen in tempo en volume wer den echter zeer slagvaardig en vrijwel feilloos tot uitdrukking gebracht. De eerste violen rehabiliteerden zich hier tenvolle. Meer nog dan door de technische kwaliteiten van het orkest slaagde deze eerste concertavond door de bezieling en het meeslepende enthousiasme van de musici. Bezieling en enthousiasme, twee eigenschappen die bjj de Helderse bevolking zeker niet overmatig aan wezig zijn. De V.U. en de H.O.V. komt dank toe voor de dosis van gisteravond! De opperbevelhebber der Zweedse vloot, admiraal Stroembaeck, heeft ver klaard, dat Zweden zijn marine zal ver sterken met onderzeebootjagers, motor torpedoboten en bestuurbare torpedo's, die nog op de geheime lfjst voorkomen. Deze verklaring werd gisteren tijdens manoeuvres op zee afgelegd en heden in Stockholm bekend gemaakt. De ver sterking was bedoeld om iedere bedrei ging in de Baltische Zee het hoofd te kunnen bieden. Zij licht voor de Zweden voor de eerste maal een tip van de sluier op over de plannen der Marine om zich ta weer te stellen tegen de vloot van grote ondërzeeërs, die de Sowjetunie thans volgens de Stockholmse pers, in de Baltische landen bouwt De admiraal had verklaard, dat men in geval van oorlog ernstig met het ge vaar van mijnen- en onderzeeboten in de Oostzee rekening ijioest houden. Hij had de technici aan het werk gezet om iets werkelijk nieuws te construeren. De admiraal verklaarde dat het par lement om 10 11 millioen kronen zal worden verzocht voor de bouw van vier torpedojagers van 600 ton, die een snelheid van 25 knopen bereiken. Geen enkele andere marine heeft dergelijke schepen, aldus de admiraal. Hun enige artillerie zou bestaan uit 40 man auto matische luchtafweerkanonen, doch zij zouden „een formidabele lading diepte bommen" aan boord kunnen hebben. Zweden had volgens de admiraal ten minste 12 motortorpedobootjagers in eerste linie nodig, waardoor de huidige macht verdubbeld zou worden. Gisteren voer de „Franziska", bela den met stukgoed, de haven binnen. Het schip komt uit Bremen en was on derweg naar Rotterdam. De „Queen Wilhelmina" verliet gis termiddag om vier uur de haven op weg naar de visserij-gronden. Het is morgen hoog water om 12.25 uur en laag water om 6.25 en 18.45 uur. De temperatuur van het zeewater was 17,9 graden Celsius. De heer C. Kraakman, leerling van de Zeevaartschool In Den Helder, slaagde in Den Haag voor het examen derde stuurman grote handelsvaart. Onze stadgenoot, de heer J. Boon uit de Javastraat, zal vermoedelijk op 1 October met de Sibajak uit Indonesië in Nederland terugkeren. De afdeling Den Helder van de Vereniging voor facultatieve lijkver branding organiseert op Zondag 25 Sept. een excursie voor leden en niet-leden naar het crematorium te Westerveld. Vice-admiraal A S. mkeJieeri voor dingen uitgereikt. p Vroon, De kapitein ter zee i^«P- vr^, commandant van d ontving het S',urSTOt'*d, J," als commandant van Hr. M- P boot „Friso" in het tijdvak van ICI tot 12 Mei 1940 op het IJselmeen d gedemobiliMerde Tïf* -« .Urm .- verdienste scheiden met het KTX^ _ntrPden voor zijn moedig en beleidvol optreden bij het commando mantieme mi delen te Tandjong Priok in het tijdvak 15 Februari tot 6 Maart 1942, en e g demobiliseerde stoker-olieman Heidsieck ontving eveneens het knus van verdienste wegens zyn optreden aan boord van Hr. Ms. „Friso" op 12 Mei' 1940. Een van de strekdammen bij kilo- meterpaal 8 wordt op het-ogenblik her steld. Daartoe worden met een lorrie stenen aangevoerd. Een van de arbei ders had bij dit werk het ongeluk met de met zware stenen geladen lorrie om te slaan. Het slachtoffer, de heer J. ten Boekei, kwam onder de stenen te recht, waarbij hij zijn enkel brak en een lelijke kniefractuur opliep. Dr. Swaters. die de eerste hulp verleende, achtte het noodzakelijk, dat de gewon de in het ziekenhuis te Alkmaar werd opgenomen. Bü het gemeentebestuur is bericht ingekomen van Ged. Staten, dat een suppletoir bouwvolume van 316 kub. m beschikbaar gesteld, waardoor de bouw van de burgemeesterswoning mogelijk is. De aanbesteding door B. en W. zal heden om half twaalf in het Raadhuis plaatsvinden. De gemeenteraad zal hedenmiddag bijeenkomen. O.m. zullen voorstellen in behandeling komen inzake het verlenen van een crediet voor de bouw van de burgemeesterswoning en een voorstel om gedurende een jaar deel te nemen aan de Sociale Volkscredietbank te Alkmaar. Evenals zovele andere ge meenten stellen B. en W, verder nog voor, dat ook Callantsoog toe zal tre den tot de Stichting Schooltandverzor- ging in Den Helder. De heer W. C. Rijpma, hoot(jin,_ teur van politie te Alkmaar, is h, lijke functie benoemd te R0tteM8e' P De Commissaris der Koningin te Heiloo de grote middenstands^? toonstelling, de Gemidza, officjeei opend. Op de Bierkade te AU— werd een juist passerende wiek*!? uit Limmen getroffen door een vervallende ladder, tengevolge van de 20-jarige jongeman een j^W" zing van het linker schouderblad w!" kwam. Te Hensbroek bestaat h toneelvereniging ,,'t Viooltje" 75 welk jubileum op 21, 24 en 25 gZ wordt gevierd met speciale voorst? lingen. Negen maanden met aftrek was j eis tegen een brievenbesteller Hoorn, die een zilverbon van f 2.50 J een brief had ontvreemd, p z jarig meisje, dat te Obdam door eej motorrijder werd aangereden, toen het Per autoped achter een auto van daan kwam, werd met twee gebroken armpjes naar een ziekenhuis te Alk. maar vervoerd. Na tientallen jaren voor de 6000 u hebben geschommeld, heeft Purm»r. end eindelijk zijn 7000-ste inwon» begroet. Het ministerie van O., en W. heeft goedkeuring gehecht 'Mit het restauratieplan van de toren t« Midden-Beemster, waarvan de kosten zijn begroot op f 120.750. 'n Ingezetene Beverwijk, a, heer G. v. d. Wiele, heeft een nieuw, automatische kiesinrichting voor tel»! foontoestellen uitgevonden. In de Zaanse hengelcompetitie wö(j de weekprijs ditmaal gewonnen doc- de heer S. Engel te Zaandijk voor een brasem van '8 cm. n Doordat de ge. meente Zaandam in kort geding jj het ongelijk is gesteld, zal zij het hal! aan het Kalf 10 binnen tien dagen moeten ontruimen. (Van onze marinemedewerker) zijn een Indonesische zeemachl uit de mouw te schudden. Van Nederlandse marinezijde verleent men de nodige medewerking en zo ziet het er naar uit, dat de Marine nog geruime tijd in de Oost zal blijven. Deze overwegingen evenwel dienen geprojecteerd te worden op de huidige situatie en de te verwachten ontwikke ling in het Verre Oosten, waarvan de archipel een deel uitmaakt. De voor naamste gebeurtenis, welke zich daar afspeelt, is de blijkbaar niet te stuiten opmars van het communisme, dat zich meester maakt van de havens, zich con solideert in het binnenland en intussen wegen openbreekt naar het Zuiden, naar Achter-Azie. Het ziet er naar uit, dat het Verre Oosten geen afdoende beveiliging tegen deze opdringende macht kan bieden zonder internationale samenwerking, zoals wij die kennen voor de westerse wereld in het Atlan tische pact en.de Westeuropese Unie. Geen zekerheid zai er kunnen zijn zon der gecombineerde defensieve maatre gelen op grote schaal en over uitge strekte gebieden, van Straat Bering tot Australië. Met Japan als. centrum zal op de uiterste westgrens van de Paclfic- zone een keten van bases aanwezig moeten zijn. Voldoende achterland heb ben deze bases alleen in Japan zelf, op de Philipijnen en m Indonesië. Singa pore en Surabaja zullen verder de aan knopingspunten kunnen vormen, zowel met de Indische Ocaan als met Austra lië. Beslissing moet thans vallen. IN DIT grote verband zal het ontbre ken van Surabaja, als onderdeel van welke defensieve plannen ook, niet al leen een verzwakking van de positie van de archipel, doch tevens de oorzaak van het ontstaan van een gat betekenen in de anders op natuurlijke wijze slui tende keten, In 1941 was de Nederlands- Indische regering volkomen doordron gen van de noodzakelijkheid van een gemeenschappelijk optreden tegen de toenmalige aggressor. In de huidige si tuatie zal de maritiem-strategische waarde van Indonesië des te groter zyn indien tevoren vaststaat welke de posi- QP MEER dan 800 mijl afstand hemels breed van Singapore, halverwege Australië, ligt Surabaja aan de uiterste rand van de Stille Oceaan en op de grgns van de Indische Oceaan. De ma rinebasis omvat kaden en werven, dok en havencapaciteit, reparatiewerkplaat- sen en opslagloodsen, kazerneringsruim te, een vliegveld en een luchtbasis in de onmiddellijke nabijheid. Het zou 'n ideale basis op internationaal peil zijn, indien enkele uitbreidingen en verbete ringen zouden worden aangebracht, bij voorbeeld dok-capaciteit voor grotere schepen en bomvrije ligplaatsen voor onderzeeboten. Voorlopig zijn deze niet nodig, aangezien noch het ene, noch het andere type in het Oosten aanwezig is. De behoeften van de Nederlandse oor logsvloot in de Indonesische wateren worden door de huidige capaciteit ge dekt. Uitbreiding ligt dan ook niet in het voornemen. Ook met het oog op de vage en verre toekojjast zou het onver antwoord zijn aan een dergelijk uit breidingsobject millioenen te gaan be steden. Marine blijft nog. Toch is het juist die toekomst, de be stemming-van-morgen, welke de positie en de capaciteit van Surabaja als mari ne-basis zullen bepalen, Nederland heeft er met veel geld en harde arbeid van gemaakt wat mogelijk was en het resultaat is geweest, dat het Marine etablissement korte tijd na de bevrij ding weer op volle toeren kon draaien. Het behoeft geen betoog, dat de te stichten Indonesische federatie aanvan kelijk niet bij machte zal zijn deze taak over te nemen. Er is geen vloot en deze zal slechts langzaam, over een tijdperk van een aantal jaren, kunnen groeien. De plannen bestaan inderdaad, zelfs is er een begin van opleiding, maar als de Engelsen er ongeveer dertig jaar over deden om de Britsindische vloot op te bouwen, zal het zeker niet mogelijk tie van Surabaja zal zyn. Deze zal nu moeten worden bepaald, nu het gehele Indonesische probleem op de snijtafel ligt. In de komende staatkundige con stellatie zal de basis een afzonderlijke positie moeten innemen. Zolang er geen sprake is van een federale oorlogsmari ne, zal de Koninklijke Marine vanzelf sprekend fungeren als het maritieme wapen van de Unie. De marine zal dus het beheer over de basis aan het Wes tervaarwater moeten behouden, alsme de sterke steun verlenen aan de stich ting en de opbouw van een federale zeemacht. Het is ook van het grootste belang voor de positie ter zee van de toe komstige R.S.I., dat Surapaja de enige vlootbasis in een uitgestrekte ar chipel - als zodanig behouden blijft. Dit verklaart de unieke positie van deze oorlogshaven. In ruimer verband geldt op grond van het principe van collec tieve veiligheid in het Verre Oosten de noodzaak van internationale samenwer king. Wat voor West-Europa in de na bije toekomst werkelijkheid zal worden: militaire steun van de Verenigde Sta ten, dient ook van toepassing gebracht te worden op de landen rond de Paci fic. De Amerikaanse generaal Bradley verklaarde onlangs voor de commissies van buitenlandse zaken en de strijd krachten van de Senaat: „Het bewape ningsprogram zal de basis moeten vor men voor een zich steeds uitbreidend systeem van collectieve veiligheid", Deze woorden doelden op de Ameri kaanse militaire steun aan West-Euro pa. Het Verre Oosten verkeert in een zelfde positie. Op basis van een Pacific-pact. WELKE de vormgeving zal zijn van de Amerikaanse „belangstelling" voor Surabaja, zij zal ten uitvoer gelegd moeten worden op basis en als uitvloei sel van een Pacific-pact. Geen enkele oplossing zal voldoende zekerheid bie den aan de bij de RTC betrokken par tijen. Zolang geen oplossing in deze richting is tot stand gekomen, zal Su rabaja als marinebasis in stand gehou den dienen te worden door de Konink lijke Marine, waarbij wellicht gedacht kan worden aan ex-territorialiteit van de haven, doch in ieder geval in over eenstemming en samenmerking met de toekomstige federatie, welke immers zeer bepaalde voornemens koestert op t gebied van de defensie. Wat het ma ritieme gedeelte betreft, dient men de werkelijkheid te aanvaarden en deze komt hierop neer, dat men geen vuist kan maken als men geen hand heeft hetgeen wil zeggen, dat men ter zee geen vlag kan voeren als schepen en bemanningen ontbreken. Deze zullen er komen na verloop van tijd Intussen dient Surabaja ongehinderd en onver" anderd haar taak als marinebasis te blijven vervuilen, ook als het nodig i, in het kader van gecombineerde defen- siebelangen in het Oosten, bijzonderlijk als een van de belangrijkste posten on de Zuidelijke flank van het militaire Pacific-sy.teem. Hierbij zyn Ook de Amerikaanse belangen het meest g,! „Koning Voetbal", de film van 6» KNVB, waarnaar heel voetballievend Nederland erg nieuwsgierig is en dl, pas ln een enkele grote plaats werd ge- draaid is hier reeds in de zaal van de heer Bossen vertoond. Dat was moge lijk, dank zij doortastendheid van de heer Folge, die daarbij rekende op jamenwerking van BKC, BB en ZAP, Hij faalde niet. De belangstelling bij de leden dezer verenigingen, die resp 9, 2 en Ï1 elftallen in het veld brengen, en van de supporters was zó groot, dat de heer Folge een stampvolle zaal kon welkom heten. Enkele zang-, show- en tekenfilm- pje» gingen aan „Koning Voetbal" voor af. Aan hetgeen ons blad schreef naai aanleiding van de eerste vertoning der hoofdfilm, behoeven we niet veel toe te voegen. Dat de film „sprak" tot de aanwezigen bleek uit de grote aandacht die klein en groot er voor had. „Voetballen kan niet van een fik geleerd worden", zei de verklsrendi film, dat „techniek de basis is van al- stem. Inderdaad, maar wel leerde de les" en een betere techniek alleen te verkrijgen is door „oefenen, oefenen en nog eens oefenen". De van nature begaafde, niet minder dan degeen, die nooit een „ster" zal worden, hebben oefening nodig om hun lichaam te le ren beheersen en daardoor de bal onder bepaalde omstandigheden beter te kun nen behandelen, hun snelheid en de vlugheid van reactie op te voeren. Zij zullen daarmee hun spel verbeteren en „hoe beter men het spel beheerst, hoe meer vreugde er aan beleefd wordt". De grootste waarde van „Koning Voetbal" lijkt ons dan ook te liggen in de aansporing, die zij geeft aan iedere voetballer, om zo intens mogelijk trainen! Voor de Bijzondere Politierechter in Alkmaar, mr. J. A. Markus, had zich gisteren S. W. uit Wieringen te verantwoorden, daar deze als werk nemer in een landbouwonderneming van het werk was weggebleven, zon der de vereiste opzegtermijn in a®11' te nemen en zonder goedvinden van zijn werkgever. Zijn wegblijven had ernstige gevolgen, omdat hierdoor het selecteren van aardappelen moest worden stopgezet, tengevolge waar van drie H.A. pootaardappelen wer den afgekeurd; een aanzienlijke scha depost voor de boer. De officier, mr. dr. J. M. Veiling»* verwierp het verweer van verdacht® dat hij was weggebleven omdat het loon niet in orde was. Dit had hij dan door de Stichting voor de Landbouw' moeten laten onderzoeken. Mr. Vel linga eiste 35. subs. 15 dagen. uitspraak was 30.— subs. 15 dagen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Adriaan A., z. v, H- BW» en C. Blok. Elizabeth A., d. v. A. Smit en E. Bommer. Jan J. V. C. Sn 9 en T G. Jongbloed. Johanna M. M. d. J. L. Visser en M. M. Klaver. Johanne» z- v- H. Roersma en M. Wiersma. Gehuwd: P. Westra en M. Kreijg* Overleden: Trijntje Veer, oud aren, wejduwe van M. Grin. Gevonden: kettinkje, kinderpok* monnaie, hondenriem, zonnebril, P°r temonnaie, Eng. sleutel. VISSERIJ URK, 14 Sept. 1949. Door 100 vaal uigen weFden aangevojr^ VISSERIJ -• 1949. L tuigen werden Woensdag aangevt 12896 pond Kuilpaling, prijs f °L,0 f 0.85; 1Q8 pond lijnaal, prijs f 1 eI1 pond witvis, prijs f 0.06—f 0.42, alle» r pond.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2