Wie hèt de wereld bouwd? Politiemannen raakten de roos Vader klopt het lood en knipt de zinken platen Optimistische klanken in de tuinbouw Export van schapenvlees naar Engeland Twee opstoten met dodelijke afloop Bij Tiny Jonker thuis Moeder wast aardappelen en de vaten, schilt de leert zwemmen Nederlands motorschip bij Engelse kust aan de grond Mleekl Poos en Slagter in cassatie WESTFRIESE SCHETS yeel aardappelen naar over- zee blokveilingen een succes (Van onze agrarische medewerker) Hoewel Duitsland minder producten uit Noord-Holland betrok dan was ver dacht, is de afzet tot nu toe toch rede lijk goed geweest. Voor aardappelen kwam, betrekkelijk onverwachts, een goede vraag van overzee. Aanvankelijk waren het Cura?ao en Trinidad, die nog jl wat betrokken, later kwam de Oost wn de markt, in het bijzonder Singa pore. Voor de grovere hadden tenslotte Brazilië en Argentinië, IJsland en ook Luxemburg belangstelling. Het is moei lijk nauwkeurig te bepalen, hoeveel aardappelen deze landen betrokken, we hoorden de hoeveelheid echter op 2.000 wagons schatten. Wanneer men be denkt, dat Noord-Holiand in totaal misschien 10.000 wagons produceerde, dan springt de belangrijkheid van deze export duidelijk in het oog. Het prijzenverloop is dan ook bevre digend geweest. Weliswaar werden aan vankelijk enkele partijen doorgedraaid en uit de markt genomen, omdat ze de door de organisaties vastgestelde mini mumprijzen niet opbrachten, later kon den deze partijen echter toch nog te gen bevredigende prijzen van de hand worden gezet. De blokveilingen hebben groot succes gehad. Er zijn goede prijzen gemaakt, de exporteurs hadden het voordeel, dat ze de grovere soorten niet moeizaam in klein partijtjs bijeen behoefden te ko pen, terwijl tenslotte de quarantaine maatregelen in verband met eventueel voorkomende aardappelziekte bij de producent aan huis konden worden ge nomen in afwachting van het ogenblik, Practisch zonder limiet (Van onze agrarische medewerker) Het contract, dat is afgesloten met Engeland voor de export van schapen en lammeren bevat, naar we vernemen, een minimum en een maximum-aantal. Het maximum bedraagt 2500 ton, wat neerkomt op omstreeks 100.000 dieren. Hoewel er vroeger jaren zijn geweest, waarin Nederland het dubbele naar Engeland exporteerde, kan er op het ogenblik van zulk een uitvoer geen sprake zijn. Dit betekent dus practisch, dat ieder beschikbaar kwantum naar Engeland zal kunnen worden verzon den. Intussen heeft men van Engelse zijde een minimum-toezegging gewild. Deze is bepaald op 25.000 dieren, waarvan een derde deel zal mogen bestaan uit schapen, twee-derde deel uit lamme ren. Met dit minimum zal men hier geen moeilijkheden hebben, het aantal is betrekkelijk laag gehouden, mede in verband met het feit, dat men een re serve wilde houden voor eventuele ex port naar Belgie. Dit contract was nodig, omdat de consumptie van schapenvlees in Neder land nog altijd zeer gering is. De oor logsdagen, waarin een stukje schapen vlees o zo welkom was, hebben de smaak van het Nederlandse publiek niet kunnen veranderen. Op het ogen blik kan nog een zekere dwang worden uitgeoefend door meer schapenvlees en minder rundvlees ter beschikking van het publiek te stellen; zodra echter de afzet vrij wordt is er geen kans op, dat het schapenvlees hier ook maar enigs zins in bevredigende mate zal worden afgenomen. Door dit contract is de afzet van schapen en lammeren geheel verzekerd en onze schapenhoudende streken, waaronder vooral Noord-Holland een voorname plaats inneemt, hebben alle aanleiding om de naaste toekomst met vertrouwen tegemoet te zien. waarop de aardappelen zouden worden afgeroepen. Voor wat de grove tuinbouwproduc ten betreft is Duitsland wel grotendeels uitgebleven, maar de droogte in Cen- traal-Europa had tengevolge, dat Frankrijk veel meer heeft afgenomen dan was verwacht. Daarnaast traden de bezettingslegers in Duitsland vooral als kopers op. Zuurkool-witte is er op het ogenblik zo weinig, dat de zuurkool-fa brikanten alleen de nog beschikbare voorraad stellig aankunnen. Wat de toekomst betreft is men op timistisch. Men zal dan ook in Duits land zijn aangewezen op de grove win tergroenten, vooral wanneer we wat kou krijgen. Gezien het feit, dat men daar niet of nauwelijks in de gelegen heid is de eigen groenten behoorlijk te bewaren, terwijl men hier bovendien 't voordeel heeft van de betere kwaliteit, is er alle aanleiding tot opgewektheid. De perspectieven worden in deskundige kringen dan ook als gunstig beoordeeld. CUNERAKERK NADERT VOLTOOIïNG De restauratie van de Cunerakerk te Rhenen is bijna gereed. Wanneer er geen tegenslagen meer komen zal dit monumentale bouwwerk met zijn schit terende oksaal komende Kertmis weer in gebruik worden genomen, na vijf tien jaar lang in restauratie te zijn ge weest. Luc van Dam gaat weer boksen Luc van Dam heeft dezer dagen in Parijs het contact weer opgenomen met Benaime de Franse en Lew Burs- ton, de Amerikaanse matchmaker, die beiden in hem geïnteresseerd zijn. Het gevolg is dat voor Van Dam een da tum open gehouden wordt in October, eventueel in November wanneer hij eerder nog niet volkomen fit mocht zijn. Van Dam zal dan een hoofdpartij boksen in de Seinestad tegen een na der aan te v/ijzen middengewicht. Dit zal in geen geval de Europese kampi oen Mitri zijn. V.V. „HAARLEM" 60 JAAR Ter gelegenheid van haar 60-jarig bestaan heeft de HFC Haarlem Woens dagavond op het verlichte terrein een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld tegen SW uit Schiedam. Bij de rust was de stand nog blank. In de tweede helft scoorden beide partijen ieder twee doelpunten, zodat het einde met een 22 gelijk spel kwam. DUEL SLIJKHUIS—BARRY Tijdens de atletiekwedstrijden op Te Werve, welke Zondag 18 September worden gehouden, zal Slijkhuis als voornaamste tegenstander tegenover zich vinden de Ierse athleet Barry, die dit seizoen uitstekende tijden heeft gemaakt. De wedstrijd zal gaan over I Engelse mijl. Schietwedstrijd te Castricum Georganiseerd door de Sportvereni ging van het district en gehouden op de chietbanen van de Politie-Schietvereni- ging te Castricum, heeft het district Alkmaar van de Rijkspolitie de jaar lijkse schietwedstrijden gehouden. Het reserve-personeel van de Rijkspolitie hield tezelfdertijd een onderlinge wed strijd. Hier volgen de uitslagen (max. te be halen aantal punten 50): Personeel geweer/karabijn (afstand 100 M.): 1. Wmr. Ie kl. N. F. Bleijendaal le Heerhugowaard, 47 pt.; 2. Wmr. Ie Kl. C. Stam te Twisk, 47 pt.; 3. Wmr. le kl. J. Kes te Hoogkarspel, 47 pt.; 4. Wmr. le kl. P. H. Kool te Heiloo, 46 pt.; 5 Wmr. le kl. G. W. Puts te Bergen, 46 pt. Personeel pistool/revolver (afstand 20 M.)1. Wmr. W. Verhoef te Alkmaar, 48 pt.; 2. Owmr. D. Dam te Blokker, 48 pt.; 3. Wmr. R. van Ingen te Wognum, 48 pt.; 4. Owmr. J. H. H. Post te Me- clemblik, 48 pt.; 5. Wmr. le kl. M. Last drager te Wieringerwerf, 47 pt. Vrije baan geweer/karabijn; (afstand 100 m.): 1. Wmr. C. Schut te Heiloo, 49 pt.; 2. Wmr. le kl. N. F. Bleijendaal te Heerhugowaard, 48 pt.; 3. Wmr. R. Visser te Grootebroek, 47 pt.; 4. Wmr. S Teilegen te Alkmaar, 47 pt.; 5. Omr. Ivf. Sjouw te Castricum, 47 pt.; 6. Wmr. W. Verhoef te Alkmaar, 47 pt.; 7. Omr. N. Waterdrinker te Heiloo, 46 pt.; 8. Wmr. T. v. d. Goot te Heerhugowaard, 45 pt.; 9. Omr. J. C. Japin te Heerhu gowaard, 45 pt.; 10. Res. Wmr. T. J. J. Kroon te Enkhuizen 45 pt. Vrije baan pistool/revolver; (afstand 20 m.): 1. Kapt. Mr. J". P. v. d. Steur te Heiloo, 49 pt.; 2. Owmr. U. Meijer te Alkmaar, 49 pt.; 3. Wmr. W. Verhoef te Alkmaar 49 pt.; 4. Wmr. G. Schoonbeek te Alkmaar 49 pt.; 5. Wmr. le kl. M. W. de Weijze te Alkmaar 49 pt.; 6. Owmr. M. Sjouw te Castricum 48 pt.; 7. Wmr. le kl. A. Jongkees te Callantsoog 48 pt.; 9. Owmr. J. de Feijter te Schagen 48 pt.; 10. Wmr. S. J. C. Vonk te Den Burg 48 pt. Reserve-Rijkspolitie: personeel ge weer/karabijn; afstand 100 m.): 1. T. J. J. Kroon te Enkhuizen 43 pt.; 2. J. Dek ker te Dirkshorn 43 pt.; 3. A. Bogtman te Schoorl 41 pt.; 4. H. Visser te Egmond aan Zee 41 pt. Reserve-Rijkspolitie: personeel pi stool/karabijn; (afstand 20 m.): 1. C, Rijke te Heiloo 42 pt.; 2. J. Voorthuizen te Middenmeer 39 pt.; 3. (naam onbe kend) 36 pt.; 4. R. Koning te Schoorl 34 Pt. De beschikbaar gestelde groepsprijzen voor geweer/karabijn en pistool/revol ver werden beide gewonnen door de groep Bergen met resp. 220 en 226 pt. Zoals men zich zal herinneren vond op Oudejaarsavond in een café op de Oudezijds Voorburgwal te Amsterdam een vechtpartij plaats. Zekere P. ge droeg zich onbehoorlijk tegenover de vrouw van de eigenaar, zodat deze werd geroepen om de bezoeker uit het café te verwijderen. De man kwam en er ontstond- een handgemeen, dat pas eindigde, toen een 20-jarige marinier te hulp snelde, die amateur-bokser is. Deze gaf P. twee opstoten tegen de kin en bracht hem naar buiten. P. is korte tijd na de vechtpartij overleden. Gisteren werd deze zaak door de Am sterdamse rechtbank behandeld. Hoe wel geen doodslag ten laste was gelegd, werd tegen de amateur-bokser drie maanden gevangenisstraf geëist. Mr. Van Dorssen, die.de marinier verdedigde, deed een beroep op nood weer omdat de opstoten een verweer waren. Een medicus heeft verklaard, aldus pleiter, dat zij geen ernstige ge volgen kunnen hebben gehad. Over veertien dagen zal de rechtbank uit spraak doen. DE VOORUNIE DER BENELUX Naar wij van officiële zijde verne men zijn te 's Gravenhage de bespre kingen over de invoering van de voor unie der Benelux hervat. „Afgesproken dus hoor, geen flauwe kul uithalen. Je hebt wel niets opgeschreven, maar je bent en je blijft krantenman. We houden niet van die drukte en Tiny is precies hetzelfde." In het drie-eeuwen-oude loodgietershuis aan de Klauwershoek te Zaandam zaten vader en moeder Jonker Dinsdagavond de eerste be richten te lezen over hun dochter Tiny, die de grote sprong gaat wagen. yOORDAT ze naar bed moesten hebben de jongste broertjes van Tiny Henk en Siem aan moeder nog eens ver teld hoe laat die radio-uit zendingen waren. De poti ge knapen vonden het eigenlijk toch wel lollig, dat hun zuster zou ver trekken. En daarom beslo ten ze maar naar de Dam straat te gaan, om te kij ken als Tiny met haar trai ner in de auto stapte. Maar moeder Jonker wilde daar niets van weten. „Probeer het niet, dat jullie wegaat hoor Ik weet precies hoe dat gaat Dan hollen ze nog even achter die auto aan. Maar daar komt niets van. Wat heb je aan die drukte en flauwe kul Suze, de dochter van moeder en vader Jonker, die op Zaandams lange af standszwemster volgt, ging mee naar IJmuiden en vond het wel leuk om te kijken op welke boot Tiny zou komen. Vader en moe der zijn thuis gebleven. Vader klopte het lood en knipte de zinkplaten in zijn werkplaats en moeder had haar werk in de huishou ding. Zoals het eergisteren was en de volgende dagen zal zijn. Brood met biefstuk. „Zenuwachtig? Wel nee man. Ze is Maandagavond even negen uur naar bed gegaan en heeft geslapen als een marmot. Dinsdag morgen is ze acht uur op gestaan en toen heeft ze eerst mij wat geholpen en hebben we daarna haar koffer gepakt. Tegen 12 uur heeft ze een paar sneetjes brood met een biefstukje gegeten en voor de rest weet je het al hè?" De jongens slapen en denken niet meer aan een zuster, wier beeltenis mis schien binnen enkele dagen in de wereldpers zal prij ken De jongste Henk vindt, dat er in een jon gensleven nog veel meer belangrijke dingen gebeu ren. „Daarom ga je niet van maide drome" is zijn con clusie Zelfs al is het je eigen, zuster, die hij Dins dagmorgen, toen hij de deur uitging een dikke zoen gegeven heeft. Want Henk en Siem, al zijn ze beiden nog op de lagere school, hebben het ook druk. Naar school, zwemmen, voetballen en niet te ver geten naar het land van Middelhoven, waar je zo machtig kunt spelen, nu ze die modder aan het opspui ten zijn. Moeder zwemt. Zwemmen kunnen de kin deren Jonker allemaal. Niet alleen de drie doch ters, maar ook de drie jongens. Deze edele sport werkt in dit loodgietersge zin aanstekelijk. Want sinds ruim een week is moeder Jonker ook begon nen. In de Bad- en Zwem inrichting op het eilandje te Zaandam krijgt ze haar les sen. Niet omdat ze aangemoe digd is door het succes van Tiny, maar eigenlijk meer een gevolg van het feit, dat de kinderen altijd gaan zwemmen, wanneer ze met vader en moeder Jonker uit varen gaan. In de eigen motorboot, waarmede nu al tal van tochtjes zfln ge maakt. Vader Jonker is over ééjl ding best te spreken. Dat z'n dochter er niet aan denkt om veel drukte te maken. Ook wanneer ze dé tocht haalt. „Toen ze de tocht van Noordwijk naar Zandvooït volbracht had, kreeg te bloemen. Vraagt ze me daar of ik die bloemen wil dragen, terwijl we door Zandvoort lopen", vertelt moeder Jonker, terwijl ze nog eens een kopje thee inschenkt. .En toen we in Zaandam kwamen heeft z# Henk de bloemen naar hufe laten brengen en is ze later zelf naar de Klauwers- hoek gekomen". Tiny is gelukkig gezond. Kerngezond, zeggen de doc toren, die haar nog onlangs onderzochten. Enige weken geleden kreeg ze wat pijn, ,,'t Zal m'n blinde darm wel zijn", zei Tiny tegen haar moeder. „Dat dingetje moet er eerst maar uit, voordat ik de tocht waag." Dus stapte ze naar haar huisarts, die constateerde, dat de blinde darm geen enkele revolution- naire neiging had en dus kon blijven zitten waar ze zat. Dinsdagmorgen klonk in de loodgieterswerkplaats weer het lied van de arbeid. En maakte moeder Jonker de bedden op, schilde de aardappelen en waste even later de vaat. En zaten Siem en Henk weer in de school, omdat dit bij hun dagelijkse bezigheden hoort. „Want er is toch niets bij zonders aan de hand. Het 192 ton metende Nederlandse motorschip „Sirius" uit Groningen is bij Eccles Gap, ter hoogte van Great Yarmouth (Norfolk) aan de grond ge lopen. De reddingboot „Cromer" en de sleepboot „Richard Lee" zijn ter assis tentie uitgevaren en blijven in de na bijheid van het schip. Voor de beman ning bestaat geen gevaar. De Oosten wind is voor het vlotbrengen van het schip ongunstig. PER 1 OCTOBER WEERBERICHTEN OOK PER TELEFpON Met ingang van 1 October zal men door het draaien van 001 de weersver wachting per telefoon kunnen beluiste ren. Voorlopig kunnen alleen aange slotenen op het telefoondistrict Utrecht van het telefonisch weerbericht profi teren. Het district Den Haag is na Utrecht aan de beurt. Het ligt in de be doeling dit geleidelijk uit te breiden ever de andere districten. De maximum duur van het weerbericht is drie minu ten, doch dit zal in het algemeen kor te.' zijn. UITVINDING TEGEN RADIO- STORINGEN Een radiotechnicus te Transvaal, P. Lamont, heeft een uitvinding gedaan, die in de nabijheid van een radio toestel optredende storingen, afkom stig van electrische machines, opheft en de kwaliteit van het geluid niet wijzigt. In 24 landen is op deze uitvin ding reeds patent verkregen. Wordt geleverd «n prac- tische maatlles met ban- dige schroefdop. Militaire marsen hebben altijd de belangstelling van de jeugd. Zodra de soldaten even halt houden, zijn de kinderen erbij om de tanks te bekijken. Zakenvrouwe n gaan zich organiseren „Vriendschappelijke verstandhouding met mannelijke collega's in bedrijven en organisaties" is een van de doelstel lingen, die een aantal Nederlandse za kenvrouwen op papier hebben gezet voor de oprichting van de Nederlandse vereniging van vrouwelijke bedrijfs- hoofden. De andere zijn: kennismaking en samenwerking van vrouwelijke be- drijfshoofden, zowel plaatselijk, lande lijk als internationaal. Strijd tegen on billijke toestanden, zoals de belastingen die in het bijzonder de gehuwde wer kende vrouw treffen. Medewerking aan het herstel van de goede zakenmoraal, die Nederland vóór de oorlog ken merkte. De Bijz. raad van Cassatie zal op Woensdag 21 November behandelen de cassatieberoepen van M. Slagter, des tijds inspecteur der staatsrecherche en L. A. Poos, destijds kapitein der staats politie, die wegens hun werkzaamhe den o.a. bij de documentatiedienst der Haagse politie door het Bijz. Gerechts hof te 's Gravenhage beiden tot de doodstraf zijn veroordeeld. „WATERMAN" VERTREKT VRIJDAG Het troepenschip „Waterman" zal Vrijdag 16 September met aflossings detachementen van het Kon. Ned. Ind. leger en de Koninklijke Landmacht uit de haven van Rotterdam vertrek ken naar Indonesië. (Historisch) 'T WAS 'N BUITENBIENTJE DE NUUWE MöLENAARdat hei je sebiet al merke' keunen, maar 't was gien wonder ok, hai kwam heel Vanuit de veerte, uit Zeiland, deer an de onderkant van ós land, weer zowat nag nooit 'n Westfries weest was. 't Zat zo: Jan Skraal had z'n meel- mólen verkocht, „Windjewaai" zelle we maar zegge, maar hai hiette oigen- lik aars, maar omdat dut 'n histories verhaal is, kennen we de naam oigen- lik niet al te best in 't openbaar noeme. Alliendig, 't had wat mit 'n ooie vaar te maken en de ingewoide wete den wel wie we op 't oug hewwe 't Was 'n bar mooie molen en 't is bar spoitig voor 't durp, weer-ie midden in sting, dat-ie later ofbrand is en dat er zoö'n stienen geval mit 'n gas- of 'n elektriese moter voor in de plaas kommen is Bai de molen sting in de buurt 'n lang huis, weer altoid ien van de knech" te van Jan Skraal in weund had... en de achterste weuning was net leeg kommen.deer kon Meermans zo in. Of z'n vrouw mee kwam, had Jan Skraal vroegen, maar toe had die Meer mans den toch zo lache moeten, dat 't op 't end van 't durp wel te horen was. Weer moet ik die vedaan hale? had-ie vroegen. Nou, had dat den derekt zoid, Maar Jan Skraal den, had z'n molen verkocht; z'n skoönzeun had er gien zin in en die had 't ok 'n beetje op z'n asem en den is meelmalen mit al die stoftroep netuurlik 'n slecht vak.en zn oigen zeun zwierf liever wat op de weg en handelde.en voor molenaar aheen d'r gien ien in de wieg loid. Jan Skraal het toen 'n avvertensie ht de groöte krante zet, die over 't hille land komme, nei nie+ in dat dings- wat bai ós de voorlichtster was, want dat kwam netuurlik niet veer genog en aster wat geld uit komme most, nou dsn most 't wel van ve rderop komme, Want in dut land wiere de minse zo 2°etjes-an allegaar zo kaal as 'n kerk- de minse kochte allegaar al op Pof en as de kool d'rs proizig wier, den kwam 't wel terecht, maar hou je vast, as 't 'n kwakkel wintert je ler en de boel wier niks waard..'t Was toe ok al net as nou: as de öoster- hre de boel niet kochte, den konne e houwers wel op 'n houtje boite. Maar jan Skraal had tuk; d'r wamme koikers, weervan d'r ien kou- Per wieren op 'n goeie dag wier 't nUrp vereerd mit de komst van de uuwe molenaar, leite we 'm Meermans °eme, maar hai hiette oigenlik aars. mopperde Jan Skraal, want kerel, weer hei jai den 'n huis voor noödig? Nou, 'k zei toch onder dak moete, had Meer mans zoid nou ja, hai zoide t ne tuurlik aars, in zoin oigen taaltje, want dat van ós versting hai maar zo-zo en prate kon-ie dat netuurlik helegaar niet- H Affoin, Meermans kwam en de molen gong deur de vang.want den most-ie weg voor dut en den voor dat en z'n kop liep om. Neem den 'n huishouwster, had Sien- tje, de vrouw van Jan Skraal, zoid en deer skeen Meermans wel zin in te hewwen.en ok hai gong avvertere, maar netuurlijk in 't leugenblaadje van 't durp de vaatdoek zoide ze deer. En d'r wasze stollestante genog, want d'r wasze wel zeuven brieve op kommen.... Deer most nou de beste uitzocht worre en Sientje gong Meermans, die d'r ne tuurlik gien-ien van kon, assestere... en dat had tot gevolg, dat Grietje van Gert en Mointje d'r kwam, 'n bar pittig moidje, dat oigenlik al lang al 'n man hewwe moeten had, maar dat zómaar op 't skeipewoidje raakt was, glad ver geten. meskien was ze wel te groöt voor servet weest en te kloin voor tafellaken... want vader molk nag 'n koe of drie en hai bouwde ok nag 'n endje, dat 't was nag wat meer as kom-al-de-dag, en wie den niks het, die ziet er teugen op en wie wat het, die wul d'r wat meer bai hewwe as Grietje in 't verskiet had.En zo kwam Grietje bai Meermans.Nou, as Grietje nou an 't vertellen most in- plaas van ik, den wiste jullie d'r ne tuurlik heel wat meer van, want o, zal maakte 'm mee van haver tot gort en wai manne van buiten, die hoorden 'm alliendig naar bai de barbier, bai Frans wou ik zegge, maar den had ik me al weer verskreven.dat was die barbier weer je zelf je waterbakkie nag vast houwe most en die je mit z'n knokkels inzeipte.en die om je heen hinkte met plof-plof, ze zelle 't nag wel wete, van dat houten bien wat-ie had. Nei, Grietje zoide d'r niet veul van, maar de bure hewwe wat roddeld. Pa ter de Greeve had toe nag niks in de melk te brokkelen, maar as dat 't geval weest was, wat had-ie den 'n speldjes verkoupe keunen. De melkboer en de groenteboer, de bakker en de kruienier, allegaar die an de deur kwamme en netuurlik 'n praat je maakte, wasze zo nuuwskierig as Aagie nooit weze keunen had.en die had toch de naam, is 't niet zo? 't Is puur erg, zoide Grietje den teu gen Meermans, de mense hewwe jou bai de kop.en astie den thuis kwam, as-ie 'n eivend hier of deer d'rs wat klucht had had, den kwam Meermans 't streitje op en liep-ie maar in z'n oigen te praten van: 't is puur erg, 't is puur bar, 't is puur puur. En „puur", zoasse ze 'm noeme gonge, raakte van de kouk en zette d'r 'n bor reltje op in.weg was alle ambisie, de boel kon van hem de boel bloive. alliendig bai Grietje was 't nag wel gezellig. EN GRIETJE bouwde 't 'vallen ge val weer op.ze steunde en skraagde, ze achterhaalde de zotteklap, die wulde dat er in d'r huis maar ien bed op maakt wier (de goeie verstaanders hewwe an 'n half woord genog, zoide ze), ze nam Meermans onder hande en kwam zo veer, dat-ie werempel goec vond om nei de vrageleering te gaan, want hai most annomen worre, mien- de Grietje. As 't ien keer zo veer kwam, den zouw domenee wel invloed op 'm uitoefene kenne en 't trof nou nag al, want d'r wasze nag meer oudjes op de vrageleering, de veldwachter incluis En Meermans gong nei domenee en 't gong al z'n levensdage goed, maar ien keer was de boot den toch weer best an. Jan Skraal had al d'rs oftig mit Meer mans sproken, want 't gong die netuur lik erg an 't hart, dat 't mit de molen berg-of gong. Hai had van dut en van dat en van alles wat met Meermans be praat en zo was die den toch mit 'n heleboel dinge in en van 't durp bekend raakt. Hai kende z'n bure. hai kende z'n kornuite netuurlik ok van de her berg, die-ie de leste toid wat meden had maar die-ie toch nooit hilkendal vergete kon en zo had-ie van alles wat verstand. Domenee sting wel wat perpleks van z'n leerling, dat had-ie niet docht dat dat er nag van terecht komme zouw. die Grietje van Gert en Mointje was toch maar 'n primjee moid dat die Meermans weer zo op de bien holpen had.hai most er mit de kerkeraad maar d'rs over prate of-ie nou mitien mit Goeie Vroidag, die ankommende was, 'm maar niet anneme zou En de kerkeraad zoide netuurlik ja, koik zeg nou zellef, as domenee dat nou zelf voorstelt, den kin je toch gien „nei" zegge, want domenee zei wel wete of-ie roip is voor 't anneme. EN ZOO KWAM den vlak voor Goeie Vroidag de heele leerlingeskaar in de pastorie, bai domenee thuis, want deer wier 't „eksamen" ofnomen Grietje had d'r baas zoo goed as 't kon opdoft, d'r was gien pluisie meel op 'm te vinden, 't heer was in de krul en de hoed sting meist op ien oor Deer stiefelde-ie de deur uit, wat ze nuwachtig, want hai had er niet veul van terug om deer bai die ouwe Jan Boöt en bai die messelaar Bram Kreeft op te lepelen wat-ie allegaar leerd had as ze wat wete moste van de molen, den zou-ie 't ze wel rad vertelle maar hier in dut vak was-ie al d'rs eerder mit 'n mond vol tande 't ant woord skuldig bleven Ik kon wel d'rs, docht-ie toe-ie op 't streitje liep en Grietje de deur weer dichttrokken had weer ze 'm efkies nei-ougde, 'n zenuwdrankie gaan kou- pe.... nou ja, gien Hoffmandroppels, maar 'n beetje van Lucas Bols, vuur water noeme ze dat.... Affoin, 't wier puur gezellig om 'm heen, bakker Pieterse was deer net op z'n muile ankommen en die had 'm ok al aardig raakt en de kasteloin die spuugde d'r zelf ok niet in en zoo stiefelde Meermans mit 'n hele dosis koeragie en vol goeie moed op de pas torie an, om ze 't d'rs puur goed te vertellen Hai was al wat laat, maar „klante, late klante domenee, niks an te doen, dat zelle de heere ok wel d'rs hewwe en asze ze 'n huis bouwe leite wulle, nou den sting Jan Boöt ok klaar en Bram Kreeft zou er de heele annemerai bai vergete, is 't niet, nou ja, 't is puur puur En domenee had 't geval al d'rs an keken, stelde z'n vrage an Meermans maar uit, maar ja, helegaar overslaan kon-ie 'm toch niet en as iederien den zoowat 'n beurt had had, den vroeg-ie an Meermans: „Vertelt u de heren nu eens, wie de wereld gebouwd heeft". De ouge van Meermans glunderde; hai had veneivend al zooveul hoord, wat buiten z'n hart om gaan was. Hai zat liever an 'n koppie troost bai Griet en den was-ie vast niet op sjouw gaan ok. 't Was hilkendal 'n gevolg van dut geval, dat-ie hier nou zat, oigenlik mit 'n mond vol tande. Wie heeft de wereld gebouwd? had domenee vroegen. Ja, om de deksels, wie had dat nou dein? Deer most-ie toch wat op zegge.... en hai wist 't niet. Nei, de bakker op z'n sloffe had 't niet op z'n geweten en de kasteloin ok niet. Griet was er ok niet debet an en Domenee zelf was ok pas kommen toe de wereld er al was Hai krabde d'rs achter z'n ore.... z'n jeugdige medeleerlingen begonne te lachen, ze hadde wel murken, dat Meermans efkies te veul of te diep in t glaasie keken had En plots hoorden ze hem zeggen: Nó, 't is puur, maar Jan Bóót het 'ra timmerd en Bram Kreeft het 'm mes- s.eld". Tableau. Het was het slot van die eivend niet en ok wil 'k u niet vertelle hoewel ik 't wel weet of Meermans diö eivend nag slaagd is ja dan nei. Maar 't was in elk geval puur gotlw ofloupen mit z'n mölenaarskap, hai gong nei Zeiland terug en nam Griet mee.... De berichte wasze later: „mit ós gaat t goed en de kinders worre al puur gróót

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 3