Het weer blijft misera bel Dr. Adenauer Westduits kanselier Dinsdag Duitse regering? Nationale staking in Amerikaanse staalindustrie onvermijdelijk? Besprekingen over de Unie zijn op Indonesische eisen vastgelopen VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Geen devalutievan het Pond Twee arbeiders bij een ontploffing omgekomen Het proces tegen Rajk begint vandaag Vrijdag 16 Sept. 1949 74e Jaargang No. 10685 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Twee doden bij ketel ontploffing Snelverkeer eist twee doden te Nootdorp Nederlander in Belgie gearresteerd Dewey gelast onderzoek in Robeson-zaak Airbrone-pilgrimasfe in Arnhem aangekomen Tenzij de president tussenbeide komt Op wacht aan het Kanaal Tiny's kans is klein geworden Post per straaljager? Officieel Koninklijk bezoek aan Amsterdam Met gokken valt nog wel wat te verdienen. Daarom is het in Ne- 11 Geen vertraging door ruggespraak Amerikaanse dame bestolen bij inbraak te Amsterdam Canada wil verbreking der Dominionbanden BUREAU: Koningstraat 7880 Uen Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: y BIJLSMA en C. KRAK HELDER.SE II TARIEVEN: Advertenties: 18 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. Kleine advertenties ...Juttertjes' tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 jent Abonnementen per kwar taal t 4.— oij vooruitbe taling. plus incassokosten Vergissing van drie leden kostte hem bijna zijn overwinning pe Westduitse Bondsdag heeft Don derdag met 389 stemmen vóór, 142 te- e„ 44 onthoudingen dr. Adenauer, d 73-iarige christen-democratische lel- tot eerste kanselier van de West duitse republiek gekozen. Het doro Adenauer behaalde aantal «temmen is maar net het minimum, dat voor zijn verkiezing was vereist. jLjj vergising, die drie van zijn voor standers bij de stemming maakten, kostte hem bijna de overwinning. Zij noteerden Adenauers naam in plaats van eenvoudig „ja" of „neen" in te vullen. De Kamer stemde er echter in toe deze stemmen geldig te verklaren. De stemming was geheim. Bij de aanvang was Adenauer de enige candi- daat. De tegenstemmers waren "leden van de socialistische en communistische partijen. Er was voor deze verkiezing weinig belangstelling van het publiek en ook de diplomatenloge was leeg. Dr. Adenauer hield na zijn verkiezing geen toespraak en de gehele zitting verliep als een loutere formaliteit. De Bondsdag besloot, dat de nieu we regering Dinsdag aan het parle ment zal worden voorgesteld en dat dr. Adenauer wil stopzetting der ontmanteling Dr. Adenauer, de Duitse bondskanse lier heeft verklaard, dat hij hoopte Dinsdag zijn regering aan het parle ment voor te stellen. Hij zeide, dat Duitsland Churchills mening onder steunde, dat Frans-Duitse toenadering een belangrijke factor voor de vreed zame ontwikkeling van Europa is. Om politieke en economische redenen moet daaraan een herziening van de ontman- telingspolitiek vooraf gaan, aldus zeide dr. Adenauer. Naar aanleiding van de talrijke ge ruchten die in Amerika en over de gehele wereld circuleren, heeft men In kringen van het Britse ministerie van financiën gisteren opnieuw krachtig bevestigd, dat het pond sterling niet zal worden gedevalueerd. DR. ADENAUER Adenauer dan zijn regeringsverkla ring zal afleggen. De positie van de kanselier in het nieuwe Duitse bestel is zeer sterk. Hij wijst zijn ministers aan, bepaalt de po litiek en draagt de verantwoordelijk heid voor het gehele kabinet. Hij kan slechts worden afgezet als een meer derheid van de Bondsdag het eens is over een opvolger en niet door een motie van afkeuring. Deze bepaling werd in de Grondwet opgenomen om een herhaling van de tpestanden te voorkomen, die zich in de dagen van de republiek van Weimar veelvuldig voordeden, wanneer afgevaardigden van uiterst rechts en uiterst links te zamen een meerderheid vormden en een normaal bestuur onmogelijk maak ten. Ruim 125 arbeiders kwamen hierdoor zonder werk Donderdagmorgen is in de strocarton- fabriek „De Dollart" een grote stoom ketel uit elkaar gesprongen, waardoor grote schade werd aangericht. In het ketelhuis waren verscheidene arbeiders aan het werk. Een arbeider werd onder het puin bedolven en vond daarbij de dood. Een monteur van de firma Stork in Hengelo, die aan een andere ketel werkzaam was, werd zeel zwaar gewond. Twee andere arbeiders kregen ernstige wonden. De gewonden zijn naar het Academisch ziekenhuis in Groningen overgebracht. De fabriek „De Dollart" werd gedu rende de bevrijding van Nieuwe Schans in 1945 zeer ernstig beschadigd. Zij werkte thans weer met 130 arbei ders. De fabriek staat nu stil en zal ge ruime tijd niet kunnen werken. De schade is groot. Donderdagavond deed zich op de rijksweg GoudaDen Haag, ter hoogte van het viaduct te Nootdorp, een ver keersongeval voor, dat aan twee per sonen het leven kostte. Waarschijnlijk door gladheid van de weg slipte een motor, welke door twee PTT-ambtena- ren werd bereden. De bestuurder ver loor de macht over het stuur zodat de motor kwam te vallen. Een der ambte naren was op slag dood. De andere overleed na aankomst in het ziekenhuis St. Antoniushoeve te Voorburg. De slachtoffers zijn W. Smid en Hoogeveen beiden uit Den Haag. Zijn auio mei opzei in de Maas gereden? Enige dagen geleden legde de Ne derlander Peters, afkomstig uit Venlo, tegenover de politie te Brussel een merkwaardige verklaring af. Hij zou, naar zijn zeggen, in Juli, dus twee maanden geleden, te Wandre door twee individuen, die hij had toege staan met hem mede te rijden, zijn aangerand. Tijdens het gevecht, dat in de auto ontstond, zou hij er evenwel in geslaagd zijn uit de wagen te sprin gen, welke hierna met de beide man nen in de Maas zou zijn gereden. P. beweerde verder door de ondervonden emotie het geheugen te hebben verlo ren en zich. eerst thans dit voorval te herinneren. De politie, wie deze zaak verdacht voorkwam, stelde on middellijk ter laatste een onderzoek in en vond inderdaad een auto in de Maas. In tegenstelling met hetgeen P. had verklaard, bevond zich echter nie mand in de auto. Volgens de laatste berichten is de politie overgegaan tot de arrestatie van P. Hij wordt er namelijk van ver dacht. zijn wagen met opzet in de ri vier te hebben gereden, om de verze keringspremie uitbetaald te krijgen. P had, naar inmiddels is komen vast te staan, bii zijn verzekeringsmaatschap pij namelijk een eis tot schadevergoe ding van dertig duizend gulden voor het verlies van zün auto ingediend. De gouverneur van de staat New- York, Thomas Dewey, heeft een spe ciale grote jury opgedragen een on derzoek in te stellen naar de wanorde lijkheden, die vier September j.1. nabij Peekskill hebben plaats gevonden. Zo als gemeld, was de aanleiding hiertoe een aangekondigd concert door de communistische negerzanger Paul Ro- heson, dat, als gevolg van de wanor delijkheden, waarbij vijftig personen gewond werden, werd afgelast. Gouverneur Dewey beschreef het Incident als „schandelijk" en verklaar de: „In de staat New-York zal het bestaan van stormtroepen of particu lier militair gedoe, onverschillig of degenen, die zich hiermede bezig hou den, in witte of bruine hemden of in militair tenue ziin gestoken, niet wor den toegestaan." Gistermorgen zijn de deelnemer» aan de Airborne Pilgrimage 1949 in Arnhem en Oosterbeek aangekomen Op het station in Arnhem werden de gasten begroet door burgemeester Matser, waarna brigade-generaal Ha- ckett met enkele woorden danl.te voor de prettige ontvangst bij de vertrouw de vrienden in Arnhem en Oosterbeek. Te Pittsburgh beschouwt men het uit breken van een nationale staking in de Amerikaanse staalindustrie in tien dagen tijds als onafwendbaar tenzij de presi dent tussenbeide komt. Het tegenwoor dige „bestand" tussen de Amerikaanse staalproducenten en de staal-vakvereni- ging loopt middernacht 24 September ten einde. De „United States Steel Corporation" heeft geweigerd de aanbevelingen van de door Truman ingestelde commissie van onderzoek te aanvaarden. Deze aanbevelingen waren bedoeld als voor waarden voor de hervattingen van de onderhandelingen over een arbeids contract met de vakvereniging. De commissie was tot de slotsom gekomen dat een algemene loonsverhoging niet gerechtvaardigd was. De president van de „Corporation", Benjamin Fairless, heeft verklaard, dat de invoering van het voorgestelde stel sel van sociale verzorging de staal industrie jaarlijks tweehonderd mil lioen zou kosten. Dit zou de productie kosten van staal met drie dollar per ton verhogen vergeleken bij het vorige jaar. De invoering van dit stelsel zou verstrekkende en ernstige gevolgen voor de gehele natie hebben. De vakvereniging van staalarbeiders, die eerder een verhoging van 30 cents per uur aan loon en pensioen - en ver zekeringsgelden had geëist, heeft de aanbevelingen van de colnmissie aan vaard. Fabrieksongeluk in Helmond Donderdagmiddag deed zich bij de katoenfabriek Van Vlissingen te Hel mond door onbekende oorzaak een ontploffing voor van een blik cellulo sestof. Ten gevolge hiervan werden twee arbeiders gedood. Het waren de 37-)arige H. Bosman uit Bakel, ge huwd en vader van vier kinderen, en de 30-jarige J. Maas uit Helmond. Door de ontploffing ontstond brand in de graveerderij. De Helmondse brandweer was evenwel onmiddellijk aanwezig, waardoor uitbreiding van de brand voorkomen kon worden. Bovendien slaagde de brandweer er in drie arbei ders. die ingesloten waren en in de cellulosedamp dreigden te stikken, tij dig uit hun benarde positie te verlossen. (Van onze redacteur aan boord van de „Albatros") ^ES-EN-ZESTIG overleden burgemees ters van de goede stad Calais kij ken mij vanuit hun vergulde lijsten met strenge blik aan, als ik mij in de grote zaal van het gemeentehuis achter een gammele schrijfmachine zet om het stukje te typen van „De Wacht aan het Kanaal". Woensdagmiddag hebben wij deze wacht betrokken met de hoop deze hedennacht te verwisselen voor een plaatsje in de volgboot, die Tlni op haar nachtelijke zwemtocht zal vergezellen. Zal het een ijdele hoop blijken? Wij weten het niet. Toch moeilijkheden op de R.T.C. Waarschijnlijk Amerikaanse inmenging JJE BESPREKINGEN betreffende de Nederlands-Indonesische Unie zijn thans in een beslissend stadium gekomen, aldus wordt in kringen der Ronde Tafel conferentie verklaard. Algemeen is men van opvatting dat de aangekondigde week-end-conferentie van bijzonder groot belang zal zijn voor het verdere ver loop van de besprekingen. De standpunten van partijen zijn thans voldoende duidelijk in informele besprekingen uiteengezet. Zoals bekend wil men aan Indonesische zijde het internationale karakter van de Unie uitdrukkelijk zien vastgesteld terwijl daarnaast de ,Unie naar Indonesisch inzicht gesloten moet worden tussen twee partijen, die op het moment van ondertekening van het verdrag volledig souverein zijn. In de Nederlandse Unie-conceptie blijft men van Indonesische zijde te veel het karakter van „superstaat" zien. Overeenkomstig het verschil in algemene karakterisering van de Unie wórdt ook een verschillende functie en status aan de Unie-organen toegedacht. In Indonesische kringen leven ernstige bezwaren tegen permanente Unie-orga nen met uitsluitend beslissende be voegdheden. Men ziet de samenwerking in '1? ie verband liever verwerkelijkt door incidentele samenkomsten van ministers der partners met het doel over bepaalde aangelegenheden met elkander te overleggen telkens wan neer de noodzakelijkheid of wenselijk heid zich voordoet. Een ander bezwaar van Indonesische zijde betreft het Ne derlandse voorstel om in het Unie statuut een bepaling over „handhaving der algemeen menselijke rechten én vrijheden" op te nemen. De Indonesi sche delegaties zijn van mening, dat een dergelijke bepaling thuishoort in de constitutie van de R.I.S., zoals reeds tijdens de Inter-Indonesische Confe rentie werd overeengekomen. Hoewel noch bij de UNCI noch bij de delegaties hiervan bevestiging ver krijgbaar is menen welingelichte waar nemers dat de UNCI de laatste dagen haar louter passieve houding heeft la ten varen. Men dacht hierbij aan de Een netwerk van uiterst snelle post vliegtuigen met straalaandrijving zal Vaar de opvatting van de heer Jean Eemouel, directeur-generaal van de Franse P.T.T.. in de naaste toekomst over de wereld worden gelegd. Bin- van enkele jaren zullen de snelste vliegtuigen tet% wereld speciaal voor Postvervoer door het luchtruim razen De minister van onderwijs, kuns ten en wetenschappen, prof. dr. F. J *h Rutten, is gisteren 50 jaar gewor den. Weerbericht Weersverwachting, geldig tot he denavond: Over het algemeen veel bewolking met bijna overal enkele buien. Zwakke tot matige Zuide lijke tot Zuidwestelijke wind. Weinig verandering in tempe ratuur. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van H. M. de Koningin en Z. K H. de Prins der Nederlanden op Donderdag 22 September a.s. een offi cieel bezoek te brengen aan Amster dam, Na de lunch zal het Koninklpk paar aankomen en de verdere dag in de hoofdstad vertoeven. Adolf Hitier" en „Bismarck" Op twee nietige stembiljetten, die bij de verkiezing van de nieu we Westduitse president door le den van de federale conventie te Bonn in de stembus waren ge daan, stond respectievelijk „Adolf Hitier" en „Bismarck", aldus meldt de „Frankfurter Neue Pres- se". Het blad zegt zijn inlichtin gen te hebben ontvangen van af gevaardigden naar de federale conventie uit München. Liet schijnt in Duitsland niet al te beroerd te gaan. In ieder geval K OTT DÖStPK beter, dan toen de leider aller Edelger- manen nog aan de touwtjes trok. Vol- iiii»iiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiniiiiiiiiiiniiuiiiiiiiiMiuiiiiHiiiiiiiiHiiiiiMiiii gens de winkeliers krijgen de West- kleinzoon van een opperhoofd uit Ba- Berlijners geleidelijk hun vooroorlogse ranyanka in het Belgisch mandaatge- omvang terug. De cheffin van de af- bied Oeroendi. Ik begrijp niet, waarom deling corsetten van een groot waren- 0ver zoiets deining moet worden ge- bewapening wil houden? In Hirosjima de plaats, waar de eerste atoombom viel. De uitnodiging kwam van de Ja panse delegatie. huis zeide: „De Berlijnse vrouwen wor- maakt. Maar zelfs in Belgie schijnt dat derland waarschijnlijk ook verboden, den elke dag diker". En in heel Ber- nodig te zijn. De „Nieuwe Gids" noemt Maar hoe het ook zij, in Italië heeft lijn wordt reclame gemaakt voor zes het geval een precedent, „waardoor een jongen van negen jaar in een voet soorten vermageringspillen. Er is niets het probleem der inlanders nog meer balpool de somma van 17.500.000 lire bestendig in deze wereld, vrienden, en dan ooit om een oplossing zal vragen." gewonnen. Zeventien en een half mil- Breero zei al: „Het kan verkeren". Wat kunnen sommige mensen het zich- lioen lire. Dat is geen kinderspul, vrien- In het aantal gevallen van kinderver- Zelf toch moeilijk maken! Q Waar den. Daarom is het een erg verstandige lamming in de Verenigde Staten schijnt denkt u, dat men de volgende bijeen- maatregel, om te bepalen, dat hij het een kleine verbetering op te treden, komst voor geestelijke en morele her- In de afgelopen week werden 2628 ge- mogelijkheid, dat in het bijzonder het Amerikaanse lid, Cochran, bij een ont- werp-compromis betrokken is en her innerde aan de zg. „Cochran-proposals" van September 1948. Door dezelfde waarnemers wordt voorts de veronderstelling geuit, dat het compromis zou gaan in de richting van een „consultatieve raad" min of meer te vergelijken met die der Wes terse Unie. In kringen der delegaties was men echter niet bereid deze ver onderstelling te bevestigen. En geen meningsverschil lussen Republikeinen en B.F.O. In een gezamenlijk communiqué van de Republikeinse delegatie en de dele gatie van de BFO wordt gezegd: „In verband met berichten in de Neder landse pers, als zouden de besprekin gen over de IndonesischNederlandse Unie vertraagd worden door de om standigheid. dat vooral de Republi keinse leden ter RTC zich genood zaakt zouden zien ruggespraak te hou den met hun regering en als zouden er in de tweede plaats vele geschil punten bestaan tussen de Republi keinse delegatie en de delegatie der BFO, wordt hierbii met nadruk ver klaard, dat de beide Indonesische de legaties een volledige volmacht van hun regeringen hebben gekregen, ten einde de besprekingen ter RTC tot een goed einde te brengen. Wat betreft het tweede punt kan verklaard wor den. dat .dat eveneens van elke waar heid ontbloot is". Schipper Haasnoot is pessimist. De barometer loopt nog steeds terug, het weer is nog niet om. Ook Maarten de Ruyter toonde zich gistermiddag wei nig hoopvol. „Er is nog 5 'h> kans, dat Tiny zal starten", was zijn mening. Gistermorgen leek het erop of de weergoden ons eindelijk welgezind zou den worden. De wind nam af en de regen hield zich schuil. Reeds zagen wij in onze verbeelding een spiegelglad Kanaal, waardoor het Zaanse zwem- stertje met forse slag zich een weg zou banen naar de witte krijtrotsen van Dover, maar in de middaguren kwam de desillusie. Slagregens ranselden onze gedachten weg en een straffe wind maakte de hoofden koel. Het Kanaal had zich opgelost in een grijsgrauwe waas. Een enkele meeuw klapte met trage wiekslag de zwanenzang van onze hoop Neen de verwachtingen zijn niet hoog gespannen, maar alles is nog niet vei», loren. Het weer behoeft maar even mee te werken, om Tiny aan het Franse trand te brengen. De eerste nacht op Franse bodem heeft zij met Maarten de Ruyter en diens echtgenote doorge bracht in hotel „Metropole", teneinde uit te rusten van de vermoeienissen van de zeereis. Gisteravond is zij weer fit aan boord gekomen. De dag brengen wij door met wandelingen door het grotendeels verwoeste Calais. dat zich moeizaam opricht van de zware ver nielingen, die het oorlogsgeweld hiér heeft aangericht. Schipper Haasnoot is naar de Nederlandse consul geweest om wat deviezen los te krijgen, hetgeen hem uitstekend is gelukt. De frankskes zijn echter niet de enige zorg van de kapitein van de „Albatros". Zijn 15- jarige zoon Cees ligt ziek aan boord. Hij heeft koortsaanvallen en brengt nu de tijd door in zijn kooi. De enge bedempte ruimte van het roefje is nu niet bepaald een ideale ziekenzaal. De kok bakt en braadt in het keukentje, dat naast de kooi is ge legen en zijn kacheltje verspreidt een schier ondraaglijke hitte. Schipper Haasnoot heeft al zijn medische ken nis vergaard om zijn zoon weer beter te krijgen. „Waarom haalt u geen Franse dokter?" hebben wij hem ge vraagd, maar de schipper keek ons aan. knipoogde en zei ..Komt niks van in Stel je voor, dat die dokter Cees hier houdt". Cees is dezelfde mening toegedaan. Hij wfl niets missen van de grote gebeurtenis, waarop wij al len nog hopen. Uiterlijk Zaterdag morgen zal de beslissing genomen worden. Duimt U voor ons? Dank U. Met deze wetenschap kan ik het moede hoofd gerust neerleggen on het kussen van visnetten en de leden strekken op de „sponde" van touwen. MOORDENAAR VAN GANDHI GAAT IN BEROEP. De moordenaar van Gandhi, Natoe- ram Vinajad Godse, die door een Indi sche rechtbank ter dood is veroordeeld, heeft verzocht beroep te mogen aan tekenen bij „de Koning en de Kroon raad". De Kroonraad zal het verzoek 12 October in overweging nemen. KAMP VUGIIT WORDT WEER MILITAIR OEFENTERREIN Naar wij vernemen zal het kamp Vught, dat oorspronkelijk militair oefenterrein was. op 2 October weer als zodanig worden gebruikt Slechts een gedeelte blijft nog ter beschikking van de justitie. Het belangrijkste sinds vallen gemeld, tegen in de week daar voor 3119 ziektegevallen. O Graaf Gott- frid von Bismarck, de 48-jarige klein zoon van de „Jzeren kanselier" is met zijn vrouw bij een auto-ongeluk in de Britse zone van Duits1 and om het leven gekomen. Tn de intellectuele wereld van Bel- gie heerst een weinig opschud ding. Voor het eerst in de geschiedenis zal een neger gaan studeren aan de Universiteit van Antwerpen. De nieuwe student is Joseph Biroli, de adellijke De Ronde Tafel krijgt scherpe kantjeTheo door! geld pas krijgt, als hij meerderjarig is. Om te voorkomen, dat het wordt om gezet in duimdrop en kauwgom waar schijnlijk. Q Hebt u het zien onweren, de laatste tijd? Laat in de zomer, maar toch nog weerlicht en donderslagen Gelukkig niet erg, en zeker niet zo hevig als in datzelfde Italië, waar negen personen door hagelstenen gedood wer den tijdens een onweder. Sommige van de kiezels wogen drie ons. Van één van de gewonden moest zelfs een Röntgen foto worden genomen, omdat men dacht dat de man een schedelbreuk had bekomen. Geef mij dan maar liever zo'n plensbuitje als van de laatste dertig jaar Ongeveer zestig journalisten van de buitenlandse pers zullen het spionna- ge-proces tegen de voormalige Hon gaarse minister van Buitenlandse Za ken, Laszlo Rajk en zeven anderen dat vandaag te Budapest begint, ver slaan. Ongeveer veertig van hen zul len speciaal voor deze gelegenheid naar Budapest komen. vWaarnemers achten het proces het belangrijkste in zijn soort sedert de verraad-processen, welke dertien jaar geleden te Moskou werden gevoerd tegen Leon Trotsky, maarschalk Toe- chatsjefsky en de Duitse regering. De beklaagden zijn beschuldigd van verraad en spionnage en deelneming aan een complot om de Hongaarse re gering met geweld omver te werpen, als agenten van de Amerikaanse ge heime dienst en de Joegoslavische regering. Tijdens afwezigheid van de bewoners is ingebroken in de Rooseveltlaan te Amsterdam. De buit bestond uit een gouden armband, drie met juwelen be zette ringen en een hoeveelheid buiten lands geld tot een bedrag van onge veer 1000 gulden. Al het gestolene be hoort toe aan een Amerikaanse dame die bij familieleden in de Rooseveltlaan logeert. Door forcering van de voor deur hebben de inbrekers, die geen „amateurs" waren, zich toegang weten te verschaffen. In zijn rede bij de opening van het Canadese parlement heeft de gouver neur-generaal, burggraaf Alexander, een tweetal wetsontwerpen aangekondigd tot verbreking van de dominionbanden met Westminster. Alexander verklaarde, dat een wets ontwerp zou worden ingediend tot amendering van de wet op het hoog gerechtshof, zodat het hooggerechtshof van Canada in laatste instantie recht kan spreken (en geen beroep op de Engelse geheimraad des konings meer mogelijk is. Red.) Het andere wets ontwerp zal de vorm hebben van een verzoekschrift aan het Britse parle ment tot wijziging van de huidige situa tie waarbij de Canadese grondwet een wet van het parlement van Westminster is die slechts kan worden geamendeerd met goedkeuring van het Britse parle ment. ONDERHOUD ACHESON—SFORZA Na afloop van een onderhoud tussen graaf Sforza, Italiaans minister van Buitenlandse Zaken en staatssecreta ris Acheson, is een gemeenschappelijk communiqué bekendgemaakt waaruit blijkt, dat een aantal problemen, waarbij beide landen zijn betrokken, zoals de organisatie van het Atlantisch Pact en de bestemming van de vroe gere Italiaanse koloniën, onder ogen werd gezien.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1