BATAVUS De Zwarte 0 rchidee Sport in 't kort r Onze handel voor uitbreiding vatbaar Allengs naar nieuwe telefoontarieven Zwerftocht over IJsland (slot) Een officiële vertegenwoordiging noodzakelijk IJsland bezit een prima voetbalelftal v Driehonderd gulden geëist tegen hoofdredacteur van „De Waarheid" Ceheimzinnige explosies in Duitse fabrieken Nieuwe bonnen voor werkkleding Oplichting per advertentie Illegaal werker of V-man? Drie doden bij de brand te Nederweert Wielerwedstrijden afgelast. Nog kans in motorzesdaagse P |J W I E L E N Wijd en zijd, bekend door kwaliteit Het Radioprogramma -J gij DE ONTWIKKELING van Reykjavik heeft veel zich dikwijls uiterst moeilijk kunnen aanpassen. Zeker, het reizen te paard is grotendeels vervangen door het busvervoer, de binnenstad is van asphalt voorzien. Spoorwegen zouden van geen betekenis zijn in dit land met zijn geringe bevolkingsdichtheid en de schier eindeloze gebieden van gletschers en la va, waar toch geen mens kan wonen. De bezetting gedurende de oorlogs jaren door Amerikanen en Engelsen heeft haar sporen achtergelaten. Men behoeft niet zo ver buiten het centrum der stad te gaan om de resten van barakken voor militaire doeleinden te vinden. Maar ongetwijfeld heeft deze bezettingsperiode het stadsleven gemoderniseerd. De bevolking heeft zich aangepast bij de mode van buiten. Die is niet zo ver gegaan, dat men de dames buitenshuis ziet roken, maar in het uiterlijk en de kleding vindt men deze zeker terug. De opbouw der stad toont vele as pecten. Naast de „city" zal men de buitenwijken moeten bezoeken. Daar treft ons de moderne flatbouw, mis schien uiterst practisch, maar wat al t« rechtlijnig en wat kaal. Toch zijn er ook tal van fraaie villa's, met flinke tuinen. Elders, de meer eenvoudige wonin gen, dikwijls met typische huisbedek king van gegolfd plaatijzer. Helaas wat verveloos, maar de import van verf op IJsland is mede afhankelijk van de uitkomsten der haringvisserij, zoals zoveel in dit land op de haring is ingesteld. Het autoverkeer in de stad is buitengewoon intensief; het aantal aanrijdingen, dat ik met eigen ogen aanschouwde, groot. Boekenwin kels zijn er even zoveel als bij ons sigarenwinkels; aan bioscopen is geen gebrek. Voorts zag ik tweemaal een voet balwedstrijd van een IJslands team tegen de Engelse prof-club Lincoln City, waarbij de laatste maal de IJs- landers met niet minder dan 41 wonnen. Het was 'n uitstekende wed strijd, gespeeld op een terrein, waar geen enkel sprietje gras is te vinden. Het aantal toeschouwers bedroeg cir ca. 8000. De IJslandse spelers, allen amateurs, waren stevig gebouwde kna pen, met een zeer grote snelheid en die daarbij een uitstekend samenspel vertoonden. De Engelsen speelden een naar mijn gevoel veel te ver doorge voerd combinatiespel en moesten als gevolg daarvan het loodje leggen. Zeer interessant is de bedrijvigheid in het havengebied van Reykjavik. Ik kon niet nalaten daar iedere dag weer een kijkje te gaan nemen. Grote ha venhoofden omsluiten een uitgebreid watergebied, lange steigers geven de nodige mogelijkheden voor de schepen om een veilige ligplaats te vinden. Vooral het lossen der grote trawlers vormt een schouwspel, waarvan men uren achtereen kan genieten. En tus sen dat alles door de bergen op de achtergrond, nu na enkele dagen niet meer zo rijk van sneeuw voorzien als gedurende de eerste dagen van mijn verblijf. Maar het blijft sneeuw, omstreeks midden Juni! Ver op de achtergrond enkele gletschers, waar het eeuwige sneeuwdek nooit verdwijnt. Daar bij de haven klopt in me nig opzicht het hart van IJsland. Daar Met nevenstaand artikel be sluit Jhr. Dr. J. C. Mollerus zijn serie over IJsland. In deze laatste bijdrage belicht hij onze han delsbetrekkingen met dit grote eiland, die nog in ruime mate voor verbetering vatbaar zijn. Het lijkt wel wat vroeg, maar als lU die prachtige map luxe post van Keg als Sint Nicolaaficadeau wilt bestemmen, is het goed dat U even JUw pnnten telt. U weet, 60 punten zijn voldoende. In elk pakje Keg's Boudoir thee* vindt U de waarde van 1 punt; in elk pak koffie A 2'/, punt. A Ais U Uwpunten tijdig inzendt met de naam en het adres, waar mede het papier bedrukt moet wor gden, maakt U met St. Nicolaas een goede beurt- leeft een groot gedeelte der bevolking in ijl-tempo, daar wordt geploeterd. De historie TEN MERKWAARDIGE geschiedenis kenmerkt dit eiland. Het kan bo gen op het oudste parlement, daterend uit het jaar 930. IJsland was onafhan kelijk tot het jaar 1380. Toen vestig den de Denen er hun heerschappij. In 1874 kreeg IJsland een eigen grondwet en werd met Denemarken een perso nele unie gevormd. Toen Denemarken in 1940 werd bezet door de Duitsers, verklaarde IJsland zich neutraal, waar na in 1944 dit land zich na een ge houden plebisciet als zelfstandige republiek vestigde. Onze handelsrelaties £N DE VERHOUDING tot ons land? Ik geloof, dat de belangstelling on zerzijds in het algemeen onvoldoende is. Men zegt zo gemakkelijk: de kleine bevolking van dit grote eiland biedt ons te weinig kansen. Mijnerzijds zou ik slechts willen opmerken, dat ieder gebied, waar handelsrelaties voor ons liggen de moeite waard is bewerkt te worden. Voor velen is de tijd misschien niet zo ver meer, dat men gaarne op IJsland had willen leveren, maar nu bemerkt te laat te zijn. Als handels partner is IJsland voor ons en trou wens ook in omgekeerde zin in be tekenis toegenomen. Ons huidige han delsverdrag levert daarvan verge leken bij de overige overeenkomst de duidelijke bewijzen. Dat Groot-Brittannie en de Verenig de Staten van Amerika een overwegen de positie op IJsland innemen, is vol komen verklaarbaar en het heeft niet de minste zin zich daaraan te erge ren. Maar wil men iets tot stand bren gen in dit land dan is het vóór alles nodig, dat men daar een goed geoutil leerde officiële vertegenwoordiging heeft. Die is er niet. De Nederlandse Consul-Generaal in Reykjavik woont al drie jaren in Amerika, al schijnt hij over enkele maanden terug te komen. Zijn zoon neemt dit consulaat waar. Die toestand is onbevredigend. Bedenkt men voorts nog, dat IJsland in Neder land geen enkele officiële vertegen woordiger heeft en dat die Nederlan der, die naar IJsland gaat, zijn visum voor dit land moet bemachtigen in Ko penhagen of in Londen, dan is daar mede het beeld der onvolmaaktheid op dit gebied voldoende getekend. Dit alles kan niet bevorderlijk zijn voor een krachtige ontwikkeling der handelsrelaties tussen beide landen. Het zou van groot belang zijn, indien voor zieningen werden getroffen om daarin wijziging te brengen. Britse maarschalk weigerde vliegvelden te vernielen Luchtmaarschalk Sir Keith Park, die tijdens de „Slag om Groot-Brittannie" het bevel voerde over de elfde groep jachtvliegtuigen van de Britse lucht macht, heeft onthuld dat hij indertijd heeft geweigerd een op 15 September 1940 door het Britse ministerie uitge vaardigde order, strekkende tot het treffen van voorbereidingen om elk vliegveld in Zuid-Engeland te vernie len, uit te voeren. Deze order werd uit gevaardigd op het tijdstip dat de vrees In Groot-Brittannie voor een Duitse inval op haar hoogst was. GOEDKOPE WEEK VOOR „JEUGD VAN NEDERLAND" Gedurende de laatste week van de tentoonstelling „Jeugd van Nederland" zijn de entréeprijzen voor de avonduren gereduceerd. Tegen de hoofdredacteur van de „Waarheid", F. Schoonenberg, is drie honderd gulden boete subs. 30 dagen hechtenis geëist, met een voorwaarde lijke gevangenisstraf van 3 maanden met een proeftijd van drie jaar. Op 2 December 1948 stond in „De Waarheid" een artikel, waarin de voor zitter van het NW, E. Kupers, ervan beschuldigd werd, het kaartsysteem van het NW alsmede het bezit van deze organisatie, groot f 35.000.000 aan de Duitsers te hebben uitgeleverd. De heer Kupers achtte zich door dit arti kel in zijn eer en goede naam aange tast en liet een vervolging instellen. De officier van Justitie meende dat de heer Kupers in het bedoelde artikel op een grove en sensationele wijze aan de kaak is gesteld. De heer Schoonen berg ontkende de bedoeling te hebben gehad, de heer Kupers te beledigen. De verdedigster, mr. Enthoven, vroeg vrij spraak. De uitspraak volgt op 29 Sep tember. In een chemische fabriek te Bom- litz (bij Lünenburg) heeft zich een zware ontploffing voorgedaan de derde explosie in deze fabriek in twee weken. Een Duitse arbeider werd ernstig gewond. De schade beloopt 50.000 mark. De eerste explosie, 14 dagen geleden, had de dood van een arbeider en een schade van 1.500.000 mark tengevolge. Bij de tweede ont ploffing twee dagen geleden ver loren twee arbeiders het leven en lie pen twee andere verwondingen op. De oorzaak der ontplofifngen is nog niet bekend. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de bonnen voor werkkleding H 18 en L 18 tot nader order geldig zijn voor het kopen van werkkleding. Op de bonnen H 18 kan men kopen; een overall of een werkpak van drill, ke per of satijn, een lange stofjas, een lan ge witte jas, een laboratoriumjas of een mouwschort. Op de bonnen L 18 kan men kopen; een werkbroek of werk- jasje van keper, drill, satijn, beaver- teen, Engels leer, manchester of pilow, een korte witte jas, een koksbuis of een korte stofjas. De bonnen H 13 t.m. H 17 en L 13 en L 17 blijven voorlopig geldig. De 78-jarige handelaar H. te Rotter dam heeft verschillende mensen opge licht voor bedragen van f 1000, f 550 en f 650. Per advertentie vroeg hij geldschieters, die hij grote winsten in het vooruitzicht stelde. De winsten werden natuurlijk nooit uitbetaald. Wel kregen de slachtoffers regelmatig grote onkostennota's te voldoen. Een werkman, die reeds 650 gulden in de „zaak" had gestoken, liep ten slotte naar de politie, waarop H. werd aan gehouden. De oplichter bleek een oude bekende van de politie te zijn. Hij is naar het huis van bewaring overge bracht. Spionnage bij de biecht Van gezaghebbende kerkelijke zijde is te Praag vernomen dat volgens een in de Tsjechoslowaakse hoofdstad ont vangen bericht de communisten in het Olmouc-district in Moravie op dracht hebben ontvangen priesters te bespionneren, die bezig zijn met het afnemen van de biecht. AMERIKAANSE LOF VOOR NEDERLANDSE GEVANGENISSEN Dr. Negley Teeters, een Amerikaans deskundige in het strafrecht, die in Europa rondreist om een studie van bij zijn vertrek uit ons land verklaard, dat Nederland zeer vooruitstrevend is in zijn behandeling van gestraften. Van het oude systeem, waarbij het accent voornamelijk op straf en boetedoening lag, is bijna niets meer te bespeuren. Men heeft, zo zei hij, in Nederland op wetenschapeplijke wijze weten te be reiken, dat de gevangenschap tevens een periode is, waarin een gestrafte wordt voorbereid op de tijd na zijn vrijlating. Op 20 September zullen in Washington besprekingen tussen Ca nada, Amerika en Engeland beginnen over de wederzijdse betrekkingen in zake de atoomenergie. De besprekin gen zouden geheel en al een „onder zoekend" karakter dragen. Het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam onder presidium van A. D. van Regte- ren Altena, begon Donderdagmorgen met de behandeling van de zaak tegen de 44-jarige verhuisondernemer J. Oly- dam uit Heemstede. Olvdam, die op vrije voeten is, wordt ten laste gelegd, dat hü na Maart 1944 is opgetreden als tipgever van de inlichtingendienst van de Haarlemse politie. In deze func tie zou O. mededelingen hebben ver strekt omtrent verblijfplaatsen van Joden en van clandestien in bezit ge houden radiotoestellen en voorts zou hij gouden sieraden van Joden achter heb ben gehouden. Dit heeft de verdachte steeds ontkend. De eerste twee van de 14 getuigen a décharge, twee politiemannen uit Haarlem, vertelden dat na de Dolle Dinsdag er in Haarlem door het politie- verzet over is gesproken om O. uit de weg te ruimen omdat men hem niet vertrouwde. De oud-kapitein van de koopvaardij, de heer J. W. Wolters, die in de bezettingstijd hoofd van de ille gale militaire spionnage in de districten Haarlem en Alkmaar was, vertelde dat hij in 1943 reeds had gehoord, dat O. kind aan huis was bij de inlichtingen dienst. In de namiddag begon het Hof met het horen van de 23 getuigen a dé charge. Mevr. Mulder, in de illegaliteit bekend als „Tante Maartje" vertelde, dat O. haar na April 1944 wapens en NSB-uniformen leverde. „Ik had een groot vertrouwen in O. Hij had met tante Maartje gesproken over de vraag of hij zou trachten zijn positie bij de inlichtingendienst te handhaven. Op aanraden van tante Maartje heeft hij dit inderdaad gedaan. Hierop werd de zaak geschorst tot 22 September. De grote boerderijbrand, die Dins dagnacht onder de gemeente Neder weert heeft gewoed, heeft 4e familie Knapen wel zwaar getroffen, Nadat gisteren melding is gemaakt van het overlijden van het 5-jarig pleegdoch tertje, is de 64-jarige grootvader aan de bekomen verwondingen in het zie kenhuis overleden. De 63-jarige echtge note Knapen-Caris stierf later ook, zo dat deze brand drie levens heeft ge- eist. Nadat hij met zijn vrouw en het kindje uit de brandende boerderij was gehaald, heeft Knapen nog korte tijd meegeholpen aan het in veiligheid brengen van de huisinventaris. Eerst nadat van alle zijden op een transport naar het ziekenhuis was aangedrongen liet de zwaar gewonde zich per auto wegbrengen. in een distilleerderij in de Parijse voorstad Puteaux brak door bliksem, inslag een dusdanige brand uit, dat de Parijse brandweer te hulp moest komen. De vlammen, die soms 180 meter hoog opschoten werden met 37 stralen bestreden. Na drie uur had men de brand tn bedwang doch men kon niet verhinderen dat de fabriek tot op de grond afbrandde. Enige brandweerlieden rollen de vaten alcohol naar veiliger oorden. Interlocaal telefoneren wordt in veel gevallen goedkoper en in sommige duurder De directeur-generaal van de P.T.T. ir. L. Neher heeft gisteren in Utrecht bijzonderheden meegedeeld over de wij ziging in de interloeale telefoontarie ven, die zullen worden toegepast naarmate de opbouw van de nieuwe apparatuur vordert. In de sectoren Arnhem en Velp, waar de oude apparatuur geheel ver nieuwd moest worden, treedt het nieu we tarief het eerst in werking. Het zal nog wel enkele jaren duren voor de nieuwe tarieven voor het gehele land zullen gelden. Het aantal tariefkringen wordt van vijf op vier teruggebracht. Het nieuwe tarief komt meer in overeenstemming met de tijd gedurende welke de appa raten worden gebruikt. De prijzen zijn gebaseerd op een tijdlimiet van 1 minuut zonder een maximaal aantal minuten zoals voorheen. Veel gesprek ken duren maar 1 minuut en op die manier gezien wordt het interlocaal telefoneren goedkoper. De nieuwe ta rieven zijn dan ook, naar de heer Neher mededeelde, geen tariefsverhoging, maar een tariefsverschuiving, die de totale inkomsten voor de P.T.T. niet zullen verhogen. De tarieven worden nu als volgt! Onder de 10 km. 6 cent voor de eerste minuut, voor elke volgende minuut 3 cent. Van 10 tot 25 km. 15 of 18 ct voor de eerste minuut, voor elke vol gende minuut 6 ct. Van 25 tot 35 km. 27, 45 en 60 ct. per 1, 2 of 3 min. Boven 35 km. 42, 60 en 78 cent per 1, 2 of 3 minuten. 0E INTERNATIONALE wielerwed strijden, die gisteravond in 't Olym pisch Stadion te Amsterdam zouden worden gehouden, zyn wegens de regen afgelast. Indien de weersomstandighe den dit toelaten zullen de wedstrijden hedenavond gehouden worden. De Nederlandse scheidsrechter Karei v. d. Meer zal op 9 October de wedstrijd ZuidslavieFrankrijk leiden. Deze wedstrijd vormt één der ontmoe tingen in de voorronde van het tour- nooi om de wereldbeker-Coupe Jules Rimet, De Franse tennis-journalist Edgar Joubert heeft een lijst ontworpen van de beste tennisspelers (sters) ter wereld. Bij de heren neemt de Amerikaan Schroeder de eerste plaats in, gevolgd door Gonzales (VS) en Parker (VS). Bij de dames bezet Margaret Dupont Osborne (VS) de ere-plaats. Louise Brough, eveneens Amerikaanse, volgt op de tweede plaats en haar landgeno te Doris Hart op de derde plaats. De Britse autocoureur luitenant kolonel A. T. „Goldy" Gardner heeft op de autoweg van Jabbeke (Belgie) drie nieuwe wereldrecords gevestigd voor de 500 cc klasse. Het landenklassement in de wed strijden om het Britannia Shield luidt: 1. Frankrijk 109 pnt.; 2. Gr. Brittannie 88 pnt.; 3. Nederland 73 pnt, Het Nederlandse A-team (Vaas team) in de internationale motorzes daagse was na drie dagen nog geheel strafpuntenvrü, evenals het Engelse A- team en het Tsjechische B-team. Hon garije kwam met 4 punten op de vier de plaats. Zwitserland B noteerde 7 punten, Ierland A en Italië I resp. 21 en 23. De overige zeven vaas-teams heb ben meer dan 100 strafpunten en zyn daardoor practisch uitgeschakeld voor de zilveren vaas. Volgens officieuze berichten van het KNMV-jurylid heeft ons team evenwel gisteren vijf strafpunten opgelopen, doordat Flinterman te veel tijd ver speelde met verschillende kleine repa raties. Het C Z-team heeft geen kans meer op een prijs, omdat merkenteams geen strafpunten mogen hebben. Van Dinter had er al tien opgelopen en kreeg ook de vierde dag moeilijkheden. Herman Zuur moest, geheel buiten zyn schuld, de strijd staken. Twee uren na start heeft hij moeten opgeven, om dat met deze machine niet meer veilig kon worden gereden. De rest van de Nederlanders bleef ook deze dag zonder strafpunten. Nederland staat' er on danks zyn vijf punten nog zeer goed voor, want elk moment kan de stand van de vaas-teams volkomen verande ren, VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.30 Strijdkrachten. 7.30 Eiabants halfuur. 8.05 De gewone man. 8.12 Omroeporkest. 8.45 Lezing. 9.00 Omroep-orkest (verv.). 9.30 Actualiteiten. 9.40 Blaas-ensemble. 10.08 Zwervers. 11.15 A la Danse. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.15 De Vara feliciteert. 7.00 Denk om de bocht. 7.15 Vtrjongde tele graaf. 7.50 Tien voor acht. 8.05 Chopin-pro- gramma. 8.30 Lezing. 9.00 Men vraagt. en wij draaien. 9.35 Barcarole. 10.15 Swing and <:\veet. 10.45 Avondwijding. 11.15 Philharmo- nisch-orkest. VOOR. ZATERDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. 8.15 Pluk de dag. 8.45 Hoogmis. 10.15 Kamermuziek. 11.00 De Zonnebloem. 12.03 Piano-recital. 12.30 Voor Land- en Tuinbouw. 12.33 Metropole orkest. 10.00 Strijdkrachten. 1.30 Metropole- erkest. 2.10 Zangvereniging. 3.00 Werken van Mozart en Mendelssohn. 3.30 Amusements orkest. 4.30 De schoonheid van het Grego riaans. 5.00 Wigwam. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Actualiteiten. 8.05 De gewone man. 8.20 Licht baken. 9.00 Negen heit de klok. 10.00 Week end-serenade. 10.30 Wij luiden de Zondag in. 11.20 Symphonie. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten cm 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.15 Sym- phonie-orkest. 9.00 Berlijns Opera-orkest. 10.05 Morgenwijding. 10.35 Voor de arbeiders. 11.30 Piano. 12.00 Orgelspel. 12.30 Voor Land- en Tuinbouw. 12.33 The Lecuona Boys. 2.00 Ne derlands lied. 2.20 Stafmuziek. 2.50 Streek- pyogramma. 3.15 Omroep-orkest. 4.00 Komt u binnen. 4.45 Sportpraatje. 5.00 Nieuws van de platenmarkt. 5.30 Om en nabij de twintig. C.15 Populaire liedjes en melodietjes. 7.00 Ar tistieke staalkaart. 8.05 Dingen van de dag. 8.15 Samen uit, samen thuis. 9.15 Promenade- concert. 10.15 Vindobona Schrammern. 11.15 Gramofoonmuziek. 11.35 Muziek. RADIODISTRIBUTIE-DIENST LIJN III 7.05 Gram. 7.30 Kron. 7.40 Gymn. 7.50 Gram. 8.05 Concert. 9.10 Verz. pr- 10.00 Monia Liter-kwartet. 10.30 Eng. H.S.: van Dam en orkest. 11.00 BBC Welsh Orchestre. 12.00 VI. Br.: Salonorkest. 12.32 Licht orkest. 1.15 Cabaret. 2.00 Fr. Br.: Verz. pr. 2.30 Gram. 3.00 Zang. 4.00 Klassiek pro gramma. 5.00 Kootwijk: Batavia. 6.00 VI. Br.f Accordeon. 6.15 Jazz-piano. 6.30 Voor dé sol daten. 7.30 Eng. L.P.: BBC Symphonisch or kest o. 1. v.' Sir Adrian Boult met solisten, 9.15 Zie voor vervolg concert programma Vara. 9.15 VI. Br.: Dansmuziek. 10.15 Verz. pr. 11.05 Jazzmuziek. 11.30 Melachrino. DOOR 49 ALLAN SWINTON Hij keek naar boven, om de goede rich ting te kunnen nemen En toen. ter wijl de beide anderen naast hem ge spannen toekeken, gooide hy een lijn uit, die parallel liep met de boven rand van de kloof. „Vier en vijftig, vyf en vijftig, zes en vijftig!" Het bracht ben naar een plek, die ongeveer tien meter verwijderd was van een hoop rotsstukken en stenen, die gedeeltelijk op de wal, gedeeltelijk in de rivier lagen. Hugh zei; „Dit ziet er uit als de aardstorting, die de zaak omlaag bracht". Hij liep er op af. bukte zich. boog zich plotseling nog meei omlaag en begon te trachten een rotsblok te kan telen. Sam hielp hem tot de grote steen omgekeerd was. Hugh, die op zyn knieën lag, bracht met een schep pende beweging zijn handen bij el kaar. Toen stond hy op en liet hen zyn handen zien, gevuld met ruwe gouden munten. Gedurende enkele ogenblikken bleef het drietal stil en sprakeloos staan. Toen liet Hugh het goud weer op de grond vallen en richtte zich op, één grote munt omhoog houdend. Met een gebaar, waaruit te zien was met welk een hartstocht hij gewerkt en gehoopt had op succes, wierp hij de munt om hoog en ving haar weer op. En de an deren begrepen, dat hij misschien nog meer tot zichzelf sprak dan tegen hen, toen hij zei: „Je weet. wat dat bete kent, hè? Naar huis!" Hy keek naar Mary. „Geen tegenslagen meer De mogelijkheid om datgene te doen. waarin je gelooft en er niet alleen maar van te dromen en te hopen Jouw kinderen en de mijne, die als vrije mensen kunnen worden groot gebracht. Ga mee. Laten we eens kij ken, hoeveel er buiten de rivier te recht is «ek'imen". Koortsachtig werkten zij voort, zich laag bukkend over de losse stenen, ieder rotsblok, dat licht genoeg was, verschuivend en raapten munten, sma ragden, stenen, die zij dachten, dat wel eens smaragden zijn konden en een of twee maal een kleine gouden doos of bokaal op. Toen er niets meer te zien was en geen rotsen meer, die zij kon den omkeren, richtten zij zich op, moe, zwetend ondanks de koude, met ge wonde handen en gescheurde kleren. Naar de kleine hoop kostbaarheden kijkend, zei Hugh: „Er is hier geld genoeg, om aan onze moeilijkheden eens voor goed een eind te maken. Maar met behoorlijk licht en hefbo men om de grotere rotsblokken te verwijderen, zullen we nog wel meer vinden. Dan is er nog wat in de ri vier ligt. Ik zal een afdamming bou wen, om een rustige plek te krijgen in het water, waarin gewerkt kan worden en we zullen er tenminste een deel uit krygen. We hebben de zaak voor elkaar gekregen tenminste tot dusver. Het moet nu nog het land uit gebracht worden". Hy keerde zich naar Sam en keek hem nadenkend aan. „Een derde er van is van jou. Dat weet je natuur lijk". Sam schudde het hoofd. „Neen neen. Ik heb er geen deel aan gehad, om dit te krijgen. Het is geheel en al van jou". „Nonsens. Maar daar zullen we het later wel over hebben. Als jij vol houdt, dat je er geen aandeel in had, om het te krygen, neem ik aan, dat je het niet nodig zult vinden het in je rapport te vermelden". Sam's hoofd ging omhoog. De vraag was schrander, men zou zelfs kunnen zeggen een beetje sluw, gesteld. Sam beet zich op de lippen en het was dui delijk, dat hij een innerlijke stryd voerde. Tenslotte zei hij: „Ik ben ver plicht de stad en de grot te vermel den. Maar ik meet het af naar datge ne, wat door de expeditie van de Stichting ontdekt is. Dit was een avontuur, dat jij alleen begonnen bent en waar ik toevallig op in gekomen ben. Als je mij vraagt, om daar geen melding van te maken, zal ik het niet doen". Mary werd zich bewust van een warm gevoel van waardering voor hem, want zy wist, wat die beslissing hem kostte. Hugh sprak op een toon, die aan toonde, dat hy zich niet minder be wust was van het loyale van deze op vatting: „Dank je, Sam. Dat waardeer ik, En ik zal je dit zeggen: Ik ben geen vandaal. Een deel van deze din gen heeft, evenals die doos, die ik je zond, de meeste waarde als antiquitei ten. Ik zal die nietopsmelten. Ik zal alleen de losse stenen en de munten gebruiken. Als ik die verkocht heb en ik er zeker, van ben, dat ik safe ben, zal ik de antiquiteiten naar het gou vernement zenden met een verklaring, waar ik ze vandaan gehaald heb en welk verhaal my erheen geleid heeft". Met warmte in zijn stem zei Sam: „Dat doet me plezier, Hugh. Daar maakte ik mij eigenlijk ongerust over". „Wel, dat behoef je dan niet meer te doen. Er is nog iets. Je hebt een probleem met je meegebracht. Ik neem aan, dat Pasquale daar boven is?" „Ja". „Die vent heeft een geweldige he kel aan my. Hij is sluw en hij is ge meen en handelt vlug, Als hij hiervan iets te weten komt, zal hij mij het gouvernement op de hielen sturen, zo dra we de stad bereiken. Als ik hem een aandeel geef, zal hij hetzelfde doen en er nog harder om lachen, zodra hij a weet, dat hij op een veilige afstand van my zit. We zullen dit stil moeten houden, tot hij weg is". „Mij best", zei Sam, „als je meent, dat dit nodig is". „Het is absoluut noodzakelijk. Niet alleen nu, maar altijd. Datgene, wat ik aan het gouvernement zal zenden, moet doorgaan voor alles, wat wy gevonden hebben. De rest moet ergens goed verborgen worden, of we komen in eindeloze moeilijkheden. We zullen nu naar boven gaan en ik zal ze zeg gen, dat de buit in de rivier gevallen is en dat we er niet bij kunnen en we zullen verder niets doen, tot jij ver trokken bent. Dan zal ik aan Hulpé uitleg geven en we zullen aan het werk gaan. En als alles voor elkaar is, zal ik jou je deel per chèque zenden". (Wordt vervolgd). Het leven is een gelegenheid om te dienen; zonder dit bestaat geen echt geluk. Tolstcï.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 4