Stad at Omgeving. DE NIWIN WACHT OP BRIEFJES! Wat is toch objectiviteit? Met de Muziekkring naar Amsterdam Langs de velden Organisatie van toneelwedstrijd eist spoed „Harmonie" heeft weer een eigen orkest Leger des Heils concerteert in het Julianapark Hippolytushoef Demonstratie van de Wironruiters Concertgebouworkest speelde voor „de provincie Wasserij Munsfer uitgebreid Schaakkampioenen namen hun prijzen in ontvangst Tussen Haaks en Kuitje Consultatiebureau voor moeilijk opvoedbare kinderen /-\nna Paulowna Duivensport Texel „Hij heelt gelijk, want ik zie het ook zo....." Pim, Pam en Pom en het Afrikaanse avontUur Julianadorp Floralia Scheepvaartberichten VAN MARSDIEP TOT Ij De leden van bet plaatselijk MWIX-comité (ln het bijzonder de man die het Idéé heeft gelanceerd) werden van verschillende kanten aangesproken om nadere Inlichtingen omtrent de toneel- en cabaretwedstrjjd. Veel bijzonder heden konden nog niet worden medegedeeld, maar het deed reeds prettig aan dat de gedachte weerklank had gevonden. Wel kon een enkel misverstand uit de weg worden geruimd. Het is geen ogenblik de bedoeling geweest, om de deelnemende vereni gingen te laten afwijken van het pro gramma, dat zü voor het nieuwe sei zoen hebben opgesteld Integendeel. Iedere vereniging, die aan de wed strijd wil deelnemen, heeft niets an ders te doen dan daarvan kennis te geven aan het Niwin-comité, p/a de heer W. C. de Bie, secretaris, Loods- gracht 55. Deze opgave betekent een uitnodiging voor de jury, die dan als gaat de verenigingsavond komt bij wonen. Zo'n avond krijgt geen bij zonder cachet, want het programma wordt normaal afgewerkt, en de ju ry doet niets anders dan aanteke ningen maken over de opvoering. Het spreekt vanzelf, dat het daar bij in de eerste plaats gaat om het geven van punten, want aan het eind van het seizoen wordt berekend wel ke vereniging de eerste toneel-prijs krijgt, en welke de eerste prijs voor de cabaret-avonden. Voorts welke speler (of speelster) het hoogste aan tal punten heeft weten te verzame len en tenslotte welke regisseur naar het oordeel van de jury de beste prestatie heeft geleverd. Het Niwtn- cómité stelt zich voor, als eerste ver- enigingsprijs een wisselbeker uit te loven, en verder medailles en andere prijzen. De wethouder van Onderwijs stemt persoonlijk van harte met het plan in, en is eventueel zelfs bereid om in de jury zitting te nemen. Het comité koestert dan ook goede verwachtin gen van de medewerking van het ge meentebestuur, maar wil deze mede werking eerst officieel vragen, wan neer het aantal schriftelijke adhae- siebetuigingen tot minstens tien is gestegen. Wij willen daarom de besturen van toneel- en cabaretverenigingen en -clubs opwekken, met de meeste spoed zo'n adhaesiebetuiglng aan het Niwin-comité te zenden. Het kan im mers nodig zijn, dat vóór de wedstrijd een vergadering met de vertegen woordigers der verenigingen wordt gehouden, waar nog enkele practl- sche punten besproken kunnen wor den. De financiële baten, die de wed strijd voor de Niwin zal afwerpen, beschouwt ook het Niwin-comité niet als het voornaamste. Op dit onderdeel behoeft de deelname aan de wedstrijd zeker niet af te stuiten. En zoals gezegd evenmin op het bezwaar, De zang-, reciteer- en orkestvereni ging „Harmonie" belegde gisteravond ten huize van de voorzitter, de heer C. Wever, een bijeenkomt, waarin werd besloten tot de her-oprichting yan het eigen orkest. Na de bevrijding was het met „Har monie" zo gesteld, dat men door al lerlei omstandigheden (o.a. het uit de grond schieten van buurtverenigingen e.d.) met de instudering van een ope rette eerst enkele weken vóór de op voering kon beginnen. De heer Wever bracht in zijn inlei dend woord naar voren, dat het vroeg tijdig in studie nemen van een operet te alleseins wenselijk is. De musici krijgen dan de gelegenheid zich ook te bekwamen in het spelen van an dere nummers. Men is zelfs van plan het orkest zo samen te stellen dat het niet altijd gebonden is aan de bege leiding, maar ook zelfstandig kan op treden. Er wordt een kleine contribu tie geheven die er toe zal bijdragen dat het orkest over een aparte repeti tie-avond kan beschikken. De heer L. F. van Loo Jr. verklaar de zich bereid, het geheel op gang te helpen en, zo mogelijk, de leiding op zich te nemen, tot eventueel de di recteur van „Harmonie", de heer H. J. Arisz, in staat is ook het orkest onder zijn hoede te nemen. De heren Jac. de Beurs (viool), D. Boon (bas), Luc. F. v. d. Bogaerde Jr. (viool), T. Fater (viool), C. van Dam (clarlnet), W. Raadgers (viool) en L. F. van Loo Jr. (viool), die gisteravond reeds acte de présence gaven, zijn de eerste leden van het herboren orkest. dat een vereniging op enigerlei ma nier gebonden zal zjjn. Naar wjj hopen kunnen spoedig definitiever mededelingen worden ge daan, hetzij via de krant hetzij door middel van een circulaire. De Niwin-dag Tenslotte nog een enkele herinne ring aan de Niwin-dag van a_s. Za terdag. Vrijdagavond tussen 7 en 8 uur, en Zaterdagmorgen na 9 uur kunnen de collectanten hun 'bussen afhalen ln „Formosa", Koningstraat. Wij geloven, dat er onder de meer dan 150 Helderde militairen, die tot de „jongens overzee" hebben be hoord, verscheidenen zijn die graag iets willen doen voor hun nog niet gerepatrieerde collega's. Welnu, hier vinden zij een prachtige gelegenheid! De Niwindag wordt besloten met een danswedstrijd in „Formosa", die ook voor publiek toegankelijk Is. En- trée voor deelnemers en toeschou wers één gulden, kaarten in voorver koop verkrijgbaar o.a. bij „Formosa" en de Nederlandse Middenstandsbank. Morgenavond van acht uur tot half tien geeft het muziekcorps van het Leger des Heils een concert in de mu ziektent in het Julianapark. Het pro gramma luidt: 1. The world for Jesus, mars. kapelm. J. Patisse; 2. Exalt Hhn, selectie, Coll. F. G. Hawkes; S. Jesus saves me now, Air Varië, kapelm. H. Kirk; 4. Matchless Joy, selectie, F, Dockevill; 5. A Penitent's Préyer, se lectie A, Briston; 6. Couragous, mars, kapelm. Wright. Verder worden nog enkele „Hymn tunes" ten gehore ge bracht. HR. MS. „TJERK HIDDES" NAAR VLISSINGEN Hr. Ms. torpedobootjager „Tjerk Hiddes", die zoals bekend uit Indonesië via de West thuisvaart, zal Vrijdag 30 September a.s. ter rede van Vlissingen aankomen, waar de Commandant der Zeemacht in Nederland, schout bij nacht J. J. L. Willinge, zich met een viertalden: le pr. P. de Jong, 2e J. de Jong. De Wiron-ruiters hebben een demon stratie gehouden op het terrein van de heer Rustenburg aan de Elft te Hippo lytushoef. Het publiek, dat in behoor lijken getale was opgekomen, heeft kun nen genieten van mooie paardensport. De leiding was in handen van de heer A. Zwaerts van Stroe, waarnemend in structeur, die de heer Kuipers verving. De jury bestond uit de heren C. Mooü, K. Reyne Jzn. en Saleteyn. De middag werd opgeluisterd door vrolijke mu ziek van de heer J. Bosker uit de Elft straat. De uitslag van de demonstratie was als volgt: Aan de parade en de dres suur achttal werd deelgenomen door de navolgende ruiters: A. Lont, C. Lont, T. Lont, N. Poppen, G. Koorn, mevr. Russelman-Dekker, H. Heiblok en A. Zwaerts. Uitslag 1-span landbouwpaar officieren van zijn staf voor inspectie aan boord zal begeven. Na deze inspectie stoomt Hr. Ms. „Tjerk Hiddes" op naar Rotterdam, waar het schip de volgende ochtend zal meren. BEëDIGING OFFICIEREN DER KONINKLIJKE MARINE In het marine-opleidingskamp te Hilversum zal Donderdag een aantal nleuw-benoemde officieren der Ko ninklijke Marine worden beëdigd. Het ligt niet in onze bedoeling, een verslag te maken van de excursie die op initiatief van de Muziekkring Den Helder werd gemaakt naar het Con certgebouw te Amsterdam. Wij hebben de reis meegemaakt, en kunnen slechts verklaren dat het Muziekkring-bestuur in alle opzichten holde toekomt. De 72 Helderse concertbezoekers zullen dat met enthousiasme onderschrijven. Met verlangen zien w(j reeds een volgende reis naar de hoofdstad tegemoet! Deze proefneming heeft bewezen dat het mogelijk is, om 's avonds tussen zes uur en kwart over zes uit Den Helder te vertrekken, tijdig in Amsterdam te zijn voor het bijwonen van een prach tig concert, en dan op een „menselijk uur" in Den Helder terug te zijn. De prijs van vijf gulden, alles inbegrepen, maakt het deelnemen aan zulk een ex cursie voor velen bereikbaar. Wij zou den het zelfs een bereikbaar voorrecht willen noemen, want een bezoek aan het Concertgebouw komt een Amster dammer meestal op een hoger bedrag te staan. Men is namelijk in dit seizoen begon nen met het geven van concerten voor bezoekers „uit de provincie". Het Con certgebouworkest heeft kunnen merken, dat hiermee in een behoefte werd voor zien. Zelden zal het voor een dankbaar der publiek hebben gespeeld dan op die beide avonden, toen in totaal meer dan vierduizend mensen'uit Groningen en Rotterdam, Arnhem en Leeuwarden, Zwolle en Den Helder en tal van an dere plaatsen het Concertgebouw vul den. Eduard van Beinum en zijn orkest, alsmede de eerste concertmeester Jan Damen, die als solist optrad, moesten menige ovatie ondergaan voor de wij ze waarop zij Berlioz en Beethoven, Dezer dagen werd de wasserij „Nep- tunus" van de heer Munster belangrijk uitgebreid, Het pand is niet vergroot, geen enorme verbouwingen hebben plaats gehad, zelfs geen dag stilstand heeft het bedrijf gekend. Er zijn wel een paar muren uitgebroken, zodat de hinderlijke lange gang verdwenen en de droogkamer naar de zolder is ver huisd, waar het ruimer en vanwege de hoogte ook nog droger moet zijn. Dit werkje knapte de firma Van der Plas op en tevens werden door haar de ce menten vloeren gegoten. De firma P. Smit plaatste de nieuwe machines die de eigenlijke uitbreiding uitmaken. Een grote stoommangel, die het wasgoed zo uit de forse centrifuge kan opnemen en geheel droog en glad mangelt, is een pronkstuk voor degenen, die er mee werken. Een moderne machine, die de natte boorden meteen droogt, strijkt en glanst, betekent ook een hele vooruit gang. Een grote nieuwe wasmachine is erbij gekomen en een reusachtige hoge- drukketel regelt de heetwatertoevoer. De afgewerkte stoom wordt weer op gevangen en gecondenseerd, zodat min der water kan worden gebruikt. Al de ze nieuwe machinerieën maken de was serij veel moderner en ook practischer. De schaakvereniging MSC houdt op Maandagavond 26 September in de bo venzaal van het Christelijk Militair Tehuis aan de Kanaalweg een gong wedstrijd, waaraan ook niet-leden kun nen deelnemen. De tweede voorzitter vroeg hiervoor in de laatste ledenvergadering de aan dacht, nadat hij de heer J. Bommel, die schaakkampioen 1949 werd, de Zil veren Koning had overhandigd. Zoals mep weet, heeft de Schaakbond moeten beslissen wie zich titelhouder mocht noemen, daar de heren Wijker en Bom mel in de hoofdafdeling elk vier pun ten hadden vergaard. De heer Bommel werd tot kampioen uitgeroepen, gezien een overwinning en een remisepartij tegen de heer Wijker. In de eerste klasse heeft de heer J. Koning de prijs in de wacht gesleept. De heer J. Beun ging in db tweede klasse met de eer strijken en in de der de klasse veroverde de heer J. Kiefte het kampioenschap. Alle heren werden met hun keurige prestatie gelukge wenst. De secretaris, de heer J. Bosch, bracht tenslotte verslag uit van de Za terdag in Haarlem gehouden vergade ring van gedelegeerden, waar enkele voorstellen van MSC betreffende de competitie-indeling en het reizen wer den behandeld. Schipper P. Post van de HD 47 meende gistermorgen, dat hij de „Vlie gende Hollander" in zijn vaarwater kreeg. Om half zeven zag hij een onbe kende coaster een hoogst ongebruike lijke koers nemen. Komende uit het Noorden steigerde het scheepje dood gemoedereerd in de richting van de Haaksgronden, en het voer rustig voort alsof het duizend vaam water onder de kiel had. Dwars over de zandplaten be woog zich de coaster, naar het scheen niet altijd even soepel, maar ze kwam toch veilig in het Westgat terecht en zocht pauw de geveegde vaargeul op. Gelukkig voor de coaster en haar crew dat het juist hoog water was. Zij zou anders het onderwerp geworden zijn van een groter verhaal Hr. Ms. torpedobootjager „Piet Hein" ligt momenteel in Amsterdam, z.g. „in dienst opgelegd". Het is morgen hoog water om 7.20 en 20.10 uur en laag water om 1.20 en 14.15 uur. Het is om 13.21 uur nieuwe maan. De temperatuur .van het zeewa ter was 17.4 graden Celsius. Richard Strauss en Ravel tot leven had den gebracht. Het waren kostelijke uren. Wij kunnen iedere muziekliefhebber aanraden, een volgende maal van de ge legenheid gebruik te maken, wanneer de Muziekkring Den Helder weer een dergelijke excursie organiseert. De dienst van de Stichting voor Geestelijke Volksgezondheid in Noord- Holland zal gevestigd worden in het gebouw Javastraat 149. In dat gebouw wordt gehuisvest het Consultatie bureau voor moeilijk opvoedbare kinderen. Als sociaal werksters zijn aan het Bureau verbonden mej. mr. J. van Houten te Alkmaar en mej. A. van Veen, alhier. De spreekuren worden gehouden des Dinsdagsmorgens van 10.3012 uur en des Vrijdagsmiddags van 2.304 uur. Binnenkort wordt een vergadering gehouden, waarin aan belangstellen den voorlichting zal worden gegeven omtrent doel en werkwijze van het bureau. Het eerste schoolconcert vanwege de stichting „Een uur muziek" vindt plaats op Donderdag 29 September, van 2.45—4.45 uur, ln „Casino" DAMCLUB „EXCELSIOR" Uitslagen gespeelde partijen: le klasse T. WiersmaH. Veenstra 02; J. Pie- terseD. v. d. Wallen 20; J. A. van VlietC. Weijers 02. 2e klasse: D. KruithofSj. v. d. Wal 02; P. Liefting C. Leijnse 02; A. SchoutenF. Tie- lens 20; L. Schouten AzW. A. Meijer 2—0. 3e G. Koorn. Hiervoor was door de heer C. Huibers een medaille beschik baar gesteld. Het begin der vrijheids dressuur verliep door het weigeren der paarden minder vlot, doch uiteindelijk werd dit nummer een succes, toen de paarden hun ruiters gehoorzaamden en de heer A. Zwaerts, staande op zijn logge paard voor de groep, de toeschou wers een saluut bracht. De eerste prijs werd gewonnen door de heer P. de Ruiter, 2e pr. P. de Jong, gereden door zijn zoon Jan, 3e pr. P. Dekker Jzn., 4e wed. D. N. Mulder. De firma T. Takes had een medaille beschikbaar gesteld voor dit nummer. Ingelast werd een demonstratie met 4-span, eigenaar wed. D. N. Mulder, voorgereden door de voorzitter der Rij- vereniging, de heer J. Mulder. Als bij zonderheid vermelden wij dat het vier span één familie was, n.1. moeder, dochter, dochter, kleinzoon. De uitslag van het barricade-springen was: 1. T. Lont Pd., foutloos parcours; 2. mevr. Russelman-Dekker 4 fouten; 3 G. Koorn 1 fout; 4 C. Lont 11 fouten 1 weigering; 5 A. Lont 12 fouten. Uitslag groepspringen: 1. Dames Rus selman-DekkerT. Lont 4 fouten; 2. G. KoornM. Heiblok 7 fouten; 3. A. LontC. Lont 10 fouten. De Postduivenvereniging de Lucht post van Wieringen heeft 'n wedvlucht gehouden vanaf Mons (Belgie). Er na men 58 duiven aan de wedstrijd deel. De uitsla gig als volgt; R. Holtjer 1, 2, 3, 6; N. Helsloot 4; T. Nieuwenburg 5, 7, 11, 12; D. Hollander 8; H. Kaan 9; G. Edens 10. VESTIGINGSWET Aan E. Rotgans te Den Oever is krachtens de vestigingswet vergun ning verleend tot de uitoefening van een schildersbedrijf in perceel Hof straat nó. 63. aldaar. I'-X of IMS ÓHsi/T- VISSERIJ URK, 20 Sept. 1949. Door 80 vaartui gen wérd Dinsdag aangevoerd; 12134 pond kuilpaling 62—70 cent; 1650 pond lijn- 'of beugaal 72—82 cent en 5070 pond wit vis 625 cent. Alles per pond. VERKOOP VAN IN BESLAG GENOMEN TEXTIEL Een manufacturenhandel te Den Burg verkoopt meestal ln beslag geno men textielgoederen. De verkoop ge schiedt onder controle van de Distex. De goéderen worden tegen sterk gere duceerde, dikwijls gehalveerde, prijs en soms puntenvrij, verkocht. De belangstelling voor deze verkoop is overweldigend. Honderden kopers staan in een lange rij te wachten op hun beurt Zondagavond om 8 uur stonden er reeds adspirant-kopers voor de deur. JJEZER DAGEN geraakten wij met een goede relatie in gesprek over de vraag „Wat is objectiviteit?" Dat is «en onderwerp, waarover even interessant (en dikwijls even vruchteloos) kan worden geconverseerd als over schoon heid, waarheid en dergelijke abstracte begrippen. Het valt ook niet mee, om het begrip „objectiviteit" precies te definiëren. Veel gemakkelijker is hei om te zeggen, wat het zeer beslist iet is. Nu is het jammer, dat Ijele volks stammen juist zo'n pertinent verkeerde opvatting over objectiviteit hebben. Daarom brengen wij hier een enkele gedachte naar voren. De meeste mensen beoordelen (en dat is begrijpelijk) de dingen op grond van hun eigen standpunt. Zulk een subjectieve beoordeling kan een grote waarde hebben, niet in de eerste plaats voor de vorming van een welgefun- deerd inzicht in de feiten met hun achtergronden, maar om de persoon te leren kennen die zijn subjectieve mening naar voren heeft gebracht. Een objectieve beoordeling kan pas worden gegeven, waanneer men zijn eigen subjectieve mening vooraf ob jectief heeft bekeken. Dat staat hier vrij ingewikkeld neergeschreven, en dat is wel goed, want het is ook een heel ingewikkeld geval. Zo ingewik keld, dat de meeste mensen de moeite maar niet eens nemen, en zo maar in het wilde weg over subjectiviteit en objectiviteit gaan raaskallen. Het enige wat men uit die raaskal- lerij kan leren, is dat de volksstam men, waarover wij in de aanhef spra ken. een bepaalde mening of een be paald oordeel objectief vinden, wan neer het volkomen strookt met hun eigen subjectieve opvatting. Zo is in hun oog een couranten-artikel eerst objectief geredigeerd, wanneer zijzelf het van a tot z kunnen onderschrijven. Sommige mensen zijn op dit punt bij zonder fel, en wraken een artikel als niet-objectief wanneer het geen recla me maakt voor hun standje of (door een nuchtere en feitelijke redenering) afbreuk dreigt te doen aan hetgeen zijzelf zo graag gepropageerd zagen. Zij verlangen dus van een artikel, dat het overeenstemt met de subjec tieve gevoelens van alle lezers persoon lijk. Wat zij wensen, is derhalve geen objectiviteit, maar de grootst gemene deler van een uitgebreide serie sijb- jectiviteiten, aangenomen tenminste dat zij ook anderen hun deel gunnen. Vermoedelijk hebben wij degenen, die zulk een merkwaardige zienswijze over het begrip „objectiviteit" hebben, nog niet van hun ongelijk overtuigd. Alleen reeds het feit, dat onze ziens wijze een andere is, dan immers een zeer belemmerende factor zijn Anderen komen misschien met de tegenwerping, dat zij tevreden zijn met een „eerlijke" berichtgeving, en zij veronderstellen dat eerlijkheid en objectiviteit zo ongeveer synoniem zijn. Een misvatting! Een eerlijk uit gesproken mening behoeft nog niet objectief te zijn, al dient een objec tief oordeel wel eerlijk te worden uit gesproken. Voor ons gevoel betekent objectivi teit: een mening eerst uitspreken wan neer alle kanten van het „object" grondig onder de Ioupe zijn genomen, zonder daarbij onderworpen te zijn ge weest aan enigerlei invloed, pressie of dwang. Een objectief oordeel is een volkomen onafhankelijk oordeel, met kennis van zaken gevormd en eerlijk geformuleerd. 171. Veel te vlug naar de zin van Pim, Pam en Pom zijn ze weer terug in Panko-dorp en worden zij door een van de peddelaars weer bij een andere neger gebracht, die hen met een keu- rend oog bekijkt. „Is dat alles?" vraagt hij met een teleurgesteld gezicht. „Nee, nee", is het antwoord, er is ook nog een dikkere bij! Maar die hebben we voor alle zekerheid maar gebonden „Goed, goed, daar kan ik wel iets bruikbaars van maken, de dikke voor de soep en hoofdschotels en de drie jonkies als dessert". Pim, Pam en Pom kunnen van angst geen woord uit brengen. „Zo en als U nu even m«« wilt gaan", wendt de neger met ziin hoge hoed zich tot de drie hondje, „dan zal ik U naar het gastenverblijf brengen. Ik ben hier de ceremonie- meester", stelt hij dan zichzelf voor. ju heb hier zogezegd de leiding bij j. feestelijkheden" En hij brengt Pim Pam en Pom naar een hut. „Wilt tt maar even voorgaan?" Heel beleefd dringt hij hen de hut binnen en vóór de drie hondjes weten, wat er ge. beurt, worden ze keurig gebonden aan drie haken opgehangen. DEN BURG, 19 Sept. 1949. Aange voerd werden 84 schapen f 40—f 65; 60 Lammeren f 30—f 45; 27 Rammen f 70 f 150; 18 Biggen f 45f 70; 3 Koeien f 450—f 650. Voor de levering: 71 Scha pen, 6 koeien en 3 nuchtere kalveren. Op verzoek van verschillende ne ringdoenden wordt aan de floralia- tentoonstelling, die op 24 en 25 Sep tember in café Rol zal worden gehou den een middenstandstentoonstelling verbonden. In het midden van de zaal worden de ter opkweking uitgegeven plantjes en de ter opluistering inge brachte planten tentoongesteld, terwijl de zijkanten door de stands van de ver schillende neringdoenden zullen wor den ingenomen. Aan deze beide ten toonstellingen zijn ook nog verschil lende attracties verbonden, die een be zoek hieraan voor het publiek aantrek kelijk zullen maken. De toneelvereniging „Kunstmin" te Julianadorp heeft voor het aanstaan de seizoen in studie genomen: „Zo waarlijk helpe mij.een spel van het land. WETHOUDERLI.JK RAPPORT INZAKE VISAFZET Vorige maand hebben de twee oud wethouders, de heren K. Koffeman en T. Visser, een tocht gemaakt door de Noordelijke en Oostelijke provincies, om het kopen van vis aan de Gem. Visafslag alhier te bevorderen. Thans hebben de twee afgetreden wethou ders een uitvoerig rapport uitge bracht aan de nieuwe Raad aangaan de hun bevindingen tijdens deze tocht. WORDT KUIL VISSERIJ VERLENGD? Officieel zal de kuilvisserij op paling met ingang van I October a.s. gesloten zijn. Er is echter een verzoek van de vissersverenigingen onderweg om uit stel van deze sluiting te verkrijgen, Hierop is nog geen antwoord binnen gekomen. Alchiba. Basra—R'dam, 19-9 van Genua Aletta (t), 19-9 van Bangkok te Pladju Amstelveen, R'dam—Bombay, 21-9 te Bombay verwacht Antonia (t), 20-9 van Miri te Pladju - Cleodora (t), 20-9 van Curagao te Buenos Aües Gadila (t), 19-9 van Pladju naar Sin gapore en Kaapstad Grote Beer, A'dam- Java, 19-9 op 2345 mijl van Batavia Helena, Faramaribo—A'dam, passeerde 19-9 Ouessant Indrapoera, 20-9 van R'dam te Batavia Ja para (KRL), New York—Java, 19-9 van Port Swettenham Kota Baroe, 19-9 van R'dam te te Aalborg Leopoldskerk, Calcutta—R'dam, passeerde 19-9 Gibraltar - Lombok, 20-9 van Belawan te Singapore Maaskerk, 19-9 van Calabar naar Port Harcourt - Mapia, 19-9 van Manilla naar Cebu - Mataram, R'dm— Japan, 19-9 te Port Said Meliskerk, 20-9 te Mozambique verwacht - Molenkerk, R'dam -Japan, 20-9 te Port Said. Nigerstroom, 19-9 van Matadi naar Loanda Pema (t), 19-9 van Montevideo naar Curacao - Poelau Laut, A'- dam-Makassar, 19-9 te Port Said - Bonaire, 19-9 v. Paramaribo n. A'dam - Celebes, 20-9 V. Batavia te Singapore Kertosono, Java-R'- dem, passeerde 20-9 4 uur Kaap Bon - Ke- doe, New Orleans—Kaapstad, passeerde 19-9 Fernando Noronha - Waterman, 22-9 6 uur te Bizerta verwacht, vertrok 19-9 van Lissabon. Alhena, 18-9 van R'dam te Buenos Aires Alphard, 19-9 van Rio Grande naar Sao Fran- cisco Arkeldijk, 20-9 van Bremen te R'dam - Arnedijk, 18-9 te Newport News - Andijk 19-9 van Corpus Christi te Galveston - Itter- sum, Basra—Karachi, 19-9 te Bandarsharpour - Lekkerkerk, Aden-R'dam, 19-9 van Genua - Lindekerk, R'dam-Calcutta, 19-9 Van Madras Meliskerk, 20-9 van Mozambique te Dar es Salaam verwacht - Prins Alcrander, 20-9 van Hamburg, 21-9 van Montreal te R'dam ver wacht - Prins Frederik Hendrik, 19-9 Van h dam te Montreal - Prins Maurits, 19-9 van Chicago te Montreal - Prins Willem III Oue- bec-Antwerp^n, 19.9 3.50 mi,l west Lands End - aalland, A dam-Buenos Aires, 20-9 te Mon- tevideo - Schiedijk, 18-9 van New York naar tad Almaar, vermoedelijk 20-9 van £,dam ?a" Sorel Volendam, New York- dam> 23-9 5 uur aan de Hoek van Holland verwacht - Westland, Buenos Aires-A'dam passeerde 19-9 Casqeuts - Willem Ruys, 21-9 van R dam te Batavia verwacht - Zeeman 19-9 van Singapore naar Manilla - Zuider ^CBeZ,.a-R'dftm' 19"9 °P 700 m"' S^^maRd-8B^Sfk,5" 19Prevtde Nsuvik naar Antwerpen - Kota Inten, Java-R'dam, 20-9 te Suez - Lusekerk, R'dam-Basra, 20-9 van Genua -Lucrta (t), 20-9 van Heysham naar Avonmouthy - Lutterkerk R'dam n„ ba>, 20-9 van Genua -Manoeran, 20-9 van Sin Francisco naar Vancouver. x A15h,/Ca' 1'otdc—Buenos Aires, 19-9 te Tnrndad - Farmsum, R'dam-Montreal nas seerde 20-9 Beachyhead - Helison, 19-9 Puerto Plata naar New York - Hmsilia 20-9 van Maracaibo te Curacao Lawat on q Basra te Abadan -"Vaas, 20 9^' c™ö naar Guanta Mark-pn RMo™. Vv Roads passeerde 20-9 Dun'geness - Alezander 20-9 van Hamburg naar R'dam - WiUem van Oranje, 19-9 van Detroit naar Cleveland - Prins Willem V 20-9 van Cleveland te Detroit - Tjipanas;20-9 Z Fremantle naar Singapore - Tiba, Buenos Air^ -Antwerpen, 20-9 14 uur bij Vlissingen v™ waCj J* estland, Buenos Aires-A'dam pas seerde 20-9 10 uur Dover - nssel iq q P Mobile naar Houston. 19 9 van Op 63-jarige leeftijd is te Alkmaar overleden de heer C. D. F. Kohnert, dia gedurende 40 jaar als leraar het nijver, heidsonderwijs diende en als spreker voor het Instituut v. Arbeidersontwik, keling in de gehele provincie een grote reputatie genoot. Dr. M. Euwe ral op Maandag 10 October te Alkmaar aan 35 schaakborden simultaan spelen. O De winnaar van de rookwedstrijd te De Rijp wist zijn sigaar gedurende 2 uur en 35 minuten brandende te hou den. De harddraverij te Medemblik had de volgende uitslag: 1. Jay MacGregor, 2. Lucky Fanfare, 3. Integritty Scott,' 4. Lactaire A. Op de Alkmaarseweg te Beverwijk is het driejarig dochtertje van de fami- lie K. tegen een passerende auto opge lopen. Het kind werd z0 zwaar gewond, dat het enkele uren later aan de gevol gen is overleden. O Ir. A. H. Ingen Housz, president-directeur van de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken, her- denkt Vrijdag 30 Sept. zijn 25-jarig directeurschap. De Zaandamse gemeentebegroting voor 1950 vertoont een overschot van f 200.000. Het fanfarecorps „Crescen do" uit Westzaan zal Zondagmiddag om 5.30 uur voor de radio concerteren. Te Wormerveer vindt Zaterdag een wielerronde plaats. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft ip hoger beroep uitspraak gedaan in 4e Heemskerkse moordzaak. Vrouw M. C, B„ die tezamen met haar tegenwoordige man haar vroegere echtgenoot tijden» een gezelschapsspelletje had gewurgd, werd veroordeeld tot 12 jaar met af trek tot 2 Juni 1949. Het vonnis van de Haarlemse rechtbank was 12 jaar. ZONDAGAVOND WE zo full-speed bezig zyn met een pachtige nieuwe haven en de huizen in Oud-Den Helder als frisse geraniums uit de grond schieten, beginnen we ook op 1 terrein van de sportprestaties zo'n beetje met de borst vooruit te lopen. Dat regende vandaag over alle linies overwinningen en prima resultaten. Van Racing tot Wit- Geel-Wit, van Helder tot Water vogels en de Jonkers met de Ran- gers, 't was alles „djempo" wat de klok sloeg. Jammer van Zeemacht, dat zo wel thuis als „buitengaats" nog niet anders deed dan de tegenstanders met de volle buit laten vertrekken. Nog één nederlaag, majoor Smeets, en wij gaan jullie naam verande ren! Dat „Zee" mag blijven, maar voor „macht" zullen wij iets an ders gaan bedenken. Laat het sover niet komen, mannen! Jammer te meer, omdat de Ma rine ons zo fijn steunt in ons streven ook andere takken van sport ingang te doen vinden. Zo zullen a.s. Vrijdagavond in de Sportschool op de Rijkswerf vol leybal en basketbal worden gede monstreerd, waarbij door deskun digen een uiteenzetting zal worden gegeven. De bedoeling van dit alles is na tuurlijk niet alleen demonstraties te geven, doch tevens te trachten een zodanige belangstelling le wekken, dat men deze, hier viü- wel onbekende spelen, wil gaan beoefenen en dat hier een .plaat' selijke competitie kan worden ge organiseerd. Mocht XJ deze interessante de- monstratie gaarne willen bijwonen, dan kunt V dat verzoeken aan de secretaris van de Helderse Sport raad, Badhuisstraat 86. Als ik V dan nog even herinner aan de prachtige instructieve füm over de techniek van het voet bol" welke film Zaterdagmiddag WPC*kwart over drie, in de Witte Bioscoop zal worden ver toond, dan geloof ik te mogen ze9~ ben, dat de telegraaf van de Hel- derse sportwereld op „volle kracht vooruit" staat. tDat t zo moge blijven! TOEAN TIK-TIK

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2