Volleybal en basketbal vragen morgen de aandacht Schooltandverzorging begint Maandag Stad w. Omqeuitu} Rijdende kliniek een unicum in Nederland Er komen weer buitenlandse pleegkinderen Buurtvereniging Emmestraat jubileert Drie twaalftallen van KVH in de strijd Polifiediploma Handballers Zondag ook aan de slag „Noorder Kunstkring" binnenkort 25 jaar „O, dat kinderachtige spelletje Marine-nieuws in 't kort Distributiedienst Den Helder De heer Luyckx ontving Pauselijke onderscheiding Pirrt, Pam en Pom en De Kilima's komen het Afrikaanse avontuur Marine zeilt bij Brest Tussen Haaks en Kuitje Slecht weer van Invloed op de visvangst Wieringen Anna Paulowna Urk Scheepvaartberichten VAN MARSDIEP TOT j Marktberichten De jonge Stichting voor Schooltandverzorging, waarover wij reeds enige malen schreven, gaat Maandag 26 September met baar werkzaamheden beginnen. De gloednieuwe rtjdende kliniek is gistermiddag door het bestuur overgenomen, zodat ook de scholen ten plattelande in alle opzichten van het werk der stichting kunnen profiteren. Deze week zal worden vastgesteld, volgens welk schema de lagere scholen in de elf betrokken gemeenten sullen worden bezocht. stellend naar de resultaten, in ver band met elders te geven adviezen. Modern en practisch. Het is gelukkig, dat zovele ouders van schoolgaande kinderen het grote nut van de schooltandverzorging heb ben ingezien. Het betreft gedurende 't eerste jaar alleen nog de leerlingen van de klassen 1 en 2 der lagere scholen, maar toch werden in de gemeenten Den Helder, Texel, Anna" Paulowna, Wie- ringen, Callantsoog, Zijpe, Schagen, Wieringermeer, Wieringerwaard, Sint Maarten en Barsingerhorn reeds 1687 kinderen ingeschreven. Slechts 12 ou ders gaven te kennen, dat zij van de diensten der stichting geen gebruik wensen te maken, maar verwacht kan worden, dat zij hiervan terugkomen zodra zij merken hoe belangrijk het periodieke onderzoek van hun kinde ren is. Degenen, die de ontvangen cir culaire nog niet hebben ingevuld (het zijn er vérhoudingsgewijs zeer weinig), kunnen hun schade alsnog inhalen. Tweemaal per jaar zullen de gebit ten van de kinderen worden nagezien en zo nodig behandeld. Het nazien ge beurt op de scholen en de behande ling vindt, waar het Helderse kinderen betreft, plaats in een lokaal van de Ge meentelijke Geneeskundige en Gezond heidsdienst aan de Middenweg, en voor de scholen buiten Den Helder in de nieuwe rijdende kliniek, die gistermid dag door de firma Leeflang en Co aan het bestuur der stichting werd overge dragen. Voor hen, die bij een ziekenfonds zijn aangesloten, geschieden onderzoek en behandeling kosteloos, terwijl van de anderen een bijdrage van 2,50 per kind per jaar zal worden gevraagd. De overige kosten komen voor rekening van de betrokken gemeenten, en wel naar rato van het aantal Ingeschreven kinderen. Mochten er ouders zijn, die het bedrag van 2,50 per jaar niet kun nen missen, dan worden alle kosten door de gemeente gedragen. Deze eenvoudige en soepele regeling kon worden getroffen dank zij de me dewerking van de betroken gemeente besturen, ziekenfondsen, schoolvereni gingen, tandartsen en kruisverenigin gen. Al deze instanties zijn vertegen woordigd in het stichtingsbestuur. In het dagelijks bestuur hebben zitting de heren G. Ritmeester, burgemeester van Den Heldort voorzitter; W. H. Wognum. burgemeester van Sêhagen; F. W. Schreuder, tandarts te Den Hel der; W. R. Elema, tandarts te Scha gen; P. Bakker, vertegenwoordiger van het Maatschappij-Ziekenfonds Den Helder; A. L. van der Sluis, arts te Schagen, vertegenwoordiger van het Alkmaars Ziekenfonds; K. Keuris, ver tegenwoordiger van Ziekenzorg Anna Paulowna; als secretaris-penningmees ter en administrateur treedt op de heer L. J. Daalder te Den Helder. Twee tandartsen In de gistermiddag gehouden be- «tuursvergadering werden mej. G. Hen driks en de heer A. H. van Riel tot schooltandarts benoemd en de dames M. G. van Zoonen en M. Herder tot assistente. Mej. Hendriks zal het on derzoek en de behandeling der Hel derse schoolkinderen voor haar reke ning nemen, terwijl de heer Van Riel met zijn „dental-car" volgens een be paald schema de andere scholen in het district zal bezoeken. Burgemeester Ritmeester uitte gis termiddag zijn grote tevredenheid over de allerwege ondervonden medewer king. Het bestuur is de fa. Leeflang dankbaar voor de perfecte uitvoering van de rijdende kliniek en de heer Schreuder voor zijn deskundige ad viezen. De stichting kan trots zijn op de uitstekend uitgeruste wagen, die nog een unicum is in Nederland. De heer Sporenberg, inspecteur van de Tandheelkundige dienst, die ook namens dr. W. Banning, hoofdinspec teur van de Volksgezondheid, het woord voerde, was verheugd, dat op deze wijze ook de schooltandverzor ging ten plattelande ter hand geno men kon worden. Hij was zeer belang- De rijdende kliniek is zeer modern en practisch ingericht. De firma Leef lang te Amsterdam heeft een normale Chenard Walker bestelwagen in sa menwerking met de firma A. R. B. (W. Maarsen) te Amsterdam verbouwd tot een werkruimte, waarin de tandarts alle gemakken bij de hand heeft. De kraan in de auto kan worden aange sloten op de waterleiding, maar er is ook (boven de cabine) een tank voor 180 liter water. De wagen is uitgerust met een moderne behandelingsstoel, een boormachine, een goed-geoutilleer de kast voor gereedschap, een uitste kende verlichtingsinstallatie en zelfs een snelkoker. Het moet voor de kin deren een pleizier zijn, om hier in be handeling te worden genomen! Maar, al zou het geen pretje zijn, in deze wagen worden gebreken aan tanden en kiezen tijdig ontdekt en zo mogelijk verhol pen, waardoor de kinderen voor veel leed worden gespaard. Gaarne spreken wij de wens uit, dat de Stichting voor Schooltandverzorging nog veel en nuttig werk in het belang van de volksgezondheid zal kunnen verrichten. Men zal zich herinneren, dat in het voorjaar enkele Helderse gezinnen on derdak hebben verleend aan pleeg kinderen uit Duitsland. Op deze wijze wilde men een klein steentje bijdra gen tot bevordering <&r onderlinge verhouding tussen de volkeren van West-Europa, en tevens iets ,doen om de nood onder de Duitse jeugd te hel pen lenigen. „Humanitas" en het Hu manistisch Verbond willen op deze weg graag voortgaan. Over enkele weken zullen weer twee groepen kin deren, uit West-Duitsland en Oosten rijk, naar ons land komen. Stadgeno ten, die aan één of meer van deze kinderen gastvrijheid willen verlenen, kunnen zich opgeven bij mevrouw R. Ottevanger-te Boekhorst, Lijsterstraat 6, of mevrouw Grobben-van Steenwijk, Timorlaan 37. si» 1 ■:>,-!nor su De buurtvereniging Emmastraat, die op 22 Maart 1937 werd opgericht, viert Zaterdag met en feeetavond in „Cen traal'' het twaalf en een halfjarig be staan. Het belooft daar gezellig te wor den, want de personeelsvereniging El- gewa verzorgt een cabaret-programma en dan wordt er nog gedanst. Er zijn niet veel buurtverenigingen die het klaar spelen een achtste eeuw in leven te blijven. Al vóór de oorlog waren de bewoners van de Emmastraat één familie en dat resulteerde tenslot te in dit jubileum. In de oorlog was de vereniging na tuurlijk niet zo actief als onder norma le omstandigheden. Maar na de bevrij ding was er reden tot feestvieren. Half Augustus was de eerste bijeenkomst en begin September werd er drie da gen achter elkaar de bloemetjes bui ten gezet. De leden zijn er nog steeds enthousiast, vertelde de heer C. Schor- sij, die, bijgestaan door de heren Triest en Endenburg, vrijwel het gehele be stuur in handen heeft. Bij de oprichting werd bepaald, dat het bestuur uit zeven personen zou be staan, maar men kan het met drie af. Toch zullen de oprichters en de leden van het eerste bestuur, die de feest avond bijwonen, het tegenwoordige be leid ongetwijfeld prijzen. Bij de bewo ners van de Emmasraat zullen de na men van mevrodw Grande en de he ren De Haan, Koopman, Bastiaanse, vd Laan, Boxmeer, De Vries en Kussen- drager, goede herinneringen in de ge dachten brengen. De korfbalvereniging Helder speelt Zondag tegen OKV uit Oostzaan. A'i de tweede aanval van KVH nu beter draait dan Zaterdag j.l„ durven wij de thuisclub een kleine overwinning te voorspellen. Het tweede twaalftal ontmoet, even eens op eigen terrein. ZKV 3. Wij ge loven dat dit een nederlaag wordt voor KVH 2. Beide wdstrijden worden ge speeld op het terrein aan de Kemp haanstraat. Wij kunnen onze lezers nog mededelen dat KVH er in is geslaagd een derde twaalftal aan de competitie te laten deelnemen. Voor. het politiediploma slaagden de agenten van politie mej. N. Olthoff en de heren E. de Ruiter en P. v. d. Weg, alsook de heer De Leeuw van de Bri gade Den Helder der Koninklijke Marechaussee. Zondag begint ook voor Den Helder de nieuwe handbalcompetitie. De HAV dames ontmoeten om twee uur op het HRC b-veld HOC 1 uit Haarlem. Het zal ons benieuwen wat de Helderse da mes ervan terecht brengen, want HOC werd het vorige jaar in de districts t\v?ede klasse, waarin ook de dames van HAV spelen, kampioen. Dit elftal slaagde er echter niet in te promoveren. De heren van HAV die ook in de districts tweede klasse uitkomen, spe len om drie uur tegen het eerste he ren-elftal van HOC, dat het vorige jaar is gepromoveerd, Voor de handballers (sters) dus een vrij zwaar begin. Morgenavond om half negen worden in de Sportschool op de Rijkswerf de in Nederland minder populaire spelen volleybal en basketbal gedemonstreerd. Wij schrijven minder populaire, daar deze sporten bij ons eigenlijk eerst na de be vrijding bekendheid verwierven en ook omdat men vooral wat volleybal betreft de neiging heeft te zeggen: „O, dat kinderachtige spelletje. Het zal op 5 Januari 1950 een kwart eeuw geleden zijn, dat de „Noorder Kunstkring" hier ter stede werd opge richt. Ter gelegenheid hiervan zal op 7 en 8 Januari een jubileum-tentoon stelling worden gehouden in de boven zaal van het distributiekantoor aan de Spoorstraat. Het bestuur stelt zich voor. niet al leen werken van leden, maar ook van oud-leden te exposeren. Wij hoorden de namen van mevr. Enklaar, Anton Pieck en Lambert Simon; er zullen ongetwijfeld nog anderen zijn, die de .Hoorder Kunstkring" in vroeger ja ren als actief lid hebben gesteund. Wij dekken bijvoorbeeld aan wijlen de heer Pinkhof, in wie de kring een wel zeer te waarderen medewerker heeft ge had. Mogelijk kunnen ook enkele van zijn werken worden geëxposeerd. Verder is het de bedoeling, dat de collecte wordt aangevuld met beeld houwwerk en keramiek. De tentoon stelling zal voor iedere belangstellen de vrij toegankelijk zijn. Vóór de opening, op Zaterdagmid dag 7 Januari, zal in dezelfde zaal een receptie worden gehoudrsi. Maar zo kinderachtig of eenvoudig is deze sport niet. Integendeel, volleybal vraagt uithoudingsvermogen en boven al vaardigheid in het springen en in 't slaan van de bal. En dan spreken we nog maar niet over de kunst van het samenspelen. Volleybal wordt gespeeld door twee partijen van zes personen op een veld van twintig bij tien meter, dat in twee gelijke stukken is verdeeld door een net waarvan de bovenrand zich 2.40 m. boven de grond bevindt. Het spel begint met de opslag van de rechter- achterspeler, die de bal over het net in het vak van de tegenpartij tracht te slaan. De spelers van de tegenpartij pro beren de bal al of niet door samenspel en zonder dat hij de grond heeft ge raakt, terug te slaan in het veld van de serverende partij die op haar beurt de bal retourneert. Er mag in haar vak ten hoogste drie keer worden overge speeld en dit over en .weer slaan duurt tot de bal op de grond komt of een van de teams een fout maakt. Maakt de opslagpartij een fout, dan krijgt de an dere partij de bal om op te slaan, te serveren. Maakt de ontvangende ploeg een fout, dan krijgt de opslagpartij een punt. Uit dit ingewikkelde verhaal blijkt dus dat alleen de opslagpartij punten kan behalen. Het spel, de „game", wordt gewonnen door het team dat het eerst vijftien punten heeft. Elk des zes spelers krijgt door een opschuifsysteem het recht van opslaan. Er zijn natuurlijk tal van re gels waaraan zij zijn gebonden. Zo mag het net niet worden aangeraakt, de op slag is fout wanneer de bal in het net komt enz., enz. Basketbal. Basketbal brengt twee ploegen van vijf tot negen personen tegen elkaar. De leider werpt de bal in het midden van het veld recht omhoog tot een hoogte die groter is dan een van de spelers met een Sprong zou kunnen be reiken. Twee tegenstanders proberen met een slag met de vlakke hand de bal naar een ploeggenoot te slaan. Vervolgens trachten beide partijen door samenspel de bal bij het doel te brengen en hem rechtstreeks of via het bord, waaraan een ring met een bo demloos net is bevestigd, door de ring te werpen. Een goede worp levert twee punten op. De speeltijd is twee maal twintig minuten, onderbroken dooreen korte pauze waarna van doel wordt ge wisseld. Het zou te ver voeren de spelen vol ledig te behandelen, temeer daar het ons niet mogelijk was hierbij verkla rende tekeningen af te drukken. Mor genavond kan men alles over deze sporten te weten komen. Wij hopen dat men op de juiste wijze oordeelt. Mocht men er in de toekomst niet in slagen een plaatselijke competitie te organiseren, hetgeen toch de bedoeling is, dan zullen er misschien vereni gingen zijn die volleybal en basketbal op hun traningsavonden invoeren. Daarvoor zijn ze bij uitstek geschikt. Hr. Ms. „Karei Doornman", waar van een gedeelte der verblijven een verbouwing heeft ondergaan, zal in de loop van deze maand de onderhouds periode beëindigen. Het vliegkamp schip zal op 26 September a.s. zee kie zen voor een korte vaartocht en op 30 September te Rotterdam terugkeren. De maanden October en November zullen worden gebruikt voor invaren, opwerken en oefenen met de aan boord ingescheepte vliegtuigen. Kapitein ter zee van de technische dienst H. L. ten Cate, die onlangs uit Indonesië is gerepatrieerd, is bij K.B. op zijn verzoek per 1 October a.s. eer vol uit de zeedienst ontslagen wegens langdurige dienst. De (tijdelijke) kapitein ter zee L. H. Quant, die tot voor kort in Indonesië was belast met de functie van comman dant der marine te Soerabaja, is on langs per m.s. „Oranje" in Nederland aangekomen. Hij is als kapitein-luite nant ter zee geplaatst bij het minis terie van marine, en bestemd voor de functie van voorzitter der doelmatig heidsinspectie. Gistermorgen heeft de aftredende commandant der zeemacht, vice-admi - raai A. S. Pinke, zijn opvolger, vice- admiraal F. J. Kist, die met de „Wil lem Ruys" aankwam, te Tandjong Priok begroet. Mevrouw Kist ontving bloemen van de echtgenote van de ad judant van vice-admiraal Kist. de luit. ter zee Van der Berg. Drie Catalina's van de Marine Luchtvaartdienst cir kelden boven het schip toen het de ha ven binnenvoer. De overdracht van het commando zal op 30 September plaats vinden. Kapitein ter zee C. W. Slot, tot voor kort werkzaam op het ministerie van marine, afdeling marinestaf, is met ingang van 12 September j.1. belast met het bevel over Hr. Ms. vliegkampschip „Karei Doorman". De verschillende kantoren van de Distributiedienst, kring Den Helder, zullen met ingang van Maandag 26 September a.s. op de volgende uren geopend zijn: Den Helder, Spoorstraat 44, van Maandag t/m Vrijdag van 8.30 tot 12 uur en van 14 tot 16.30 uur, des Zater dags van 8.30 tot 11.30 uur. Anna Paulowna. bodekamer raad huis, alleen Dinsdags van 9.45 tot 12 uur en van 14 tot 15 uur. Hippolytushoef, Mekkenstuinweg 20, alleen Maandags van 9.30 tot 12 uur en van 14 tot 15 uur. Callantsoog, ten raadhuize, op Don derdag om de veertien dagen (29 Sept., 13 Oct., 27 Oct. enz.) van 9.30 tot 12 uur en van 14 tot 15 uur. Den Burg, Nieuwstraat, op Maandag, Dinsdag en Woensdag van 8.30 tot 12 uur en van 14 tot 16.30 uur. De heer P. Th. Luyckx, Timorlaan 1, een zeer bekende figuur in het Hel derse verenigingsleven en raadslid voor de KVP, werd op grond van zijn verdiensten voor de R.K. verenigingen en organisaties hier ter stede door Z.H. de Paus onderscheiden met het kruis „Pro Ecclesia et Pontifice". Deze onderscheiding werd hem in een fees telijke bijeenkomst in het R.K. Mili tair Tehuis uitgereikt, en Dinsdagavond bracht de harmoniekapel „Winnubst" hem een serenade. Het populaire ensemble „De Kilima Hawaiians" maakt op het ogenblik ter gelegenheid van zijn derde lustrum een tournee door ons land Ook in Den Helder hopen de Kilima's een jubi leum-uitvoering te geven, en wel op Donderdagavond 29 September in Ti- voli. Zij hebben zich van de medewer king verzekerd van kleinkunstenaars als de accordeonist Ted Valerio (voor Den Helder geen onbekende), Wim en Bram Scholte, de Zeeuwse boertjes, de Drie Willy's, Coos Speenhoff en Paul Engelen. 172. Pim, Pam en Pom zijn alleen gelaten in het „gastenverblijf" De cere monie-meester heeft hen onder de no dige verontschuldigingen aan een haik opgehangen en daar hangen ze nu te midden van allerlei andere etenswa ren. Pim voelt zich wel heel schuldig en durft zijn broertjes haast niet aan te kijken. „Waren we maar nooit naar Afrika gegaan", roept Pam huilend, maar Pom neemt het voor zijn broer tje op. „Begin nu niet met verwijten, we wilden allemaal graag mat Popi mee. Laten we proberen er het beste van te maken". De drie hondjes hebben niet bemerkt dat de kok intussen bin nengekomen is. Hij heeft juist de laat ste woorden van Pom opgevangen. „Ja, dat waren de woorden van Zijne Ma jesteit ook", zegt hü opgewekt „Pro beer er het beste van te maken! Ik hoop, dat U mij niet kwalijk neemt als ik begin". Meteen neemt hij een grote lik mosterd uit een mosterdpot en sprenkelt die over Poms hoofd! Momenteel worden nabij de haven van Brest internationale militaire zeil wedstrijden voor jachten van de btar- klasse gehouden. Nederland is daarin vertegenwoordigd door twee zeilers der Koninklijke Marine, die reeds me nigmaal van zich deden spreken, o.a. tijdens de periodieke zeilwedstrijden die enige maanden geleden op de rede van Texel werden gehouden. Het zijn de luitenant ter zee der le klasse J. Bussemaker en de luitenant ter zee der 2e klasse T. Kasemier, die op de eerste wedstrijddag met 402 punten de tweede plaats bezetten achter Denemarken met 703 punten. Het Engelse équipe ver overde 226 punten en het Franse moest halverwege opgeven wegens technische moeilijkheden. Het is morgen hoog water om 8.05 en 20.45 uur, en laag water om 2.10 en 14.55 uur. De temperatuur van het zeewater was 17.5 graden Celsius. De aanvoer van paling was vorige week door het ruwe weer niet groot. De meeste vaartuigen zochten de lage kant bij Enkhuizen op om daar het bedrijf uit te oefenen, vooral ook om dat daar de vangsten over het alge meen groter wapen dan bij Urk. De vangsten bij Urk waren zeer ge ring, een enkele uitzondering daarge laten. De gemiddelde aanvoer per dag bedroeg ongeveer 40 tot 70 kg. On danks de lage aanvoer bleken de prij zen van de paling niet vast te zijn. Zelfs was een tamelijke daling merk baar. De oorzaak daarvan lag voorna melijk in het feit, dat aan de afslagen „om de Noord" veel schierpaling werd aangevoerd, waardoor de vraag naar kuilpaling geringer werd. Een andere belangrijke oorzaak was de grote aan voer van Deense schierpaling, welke een belangrijke daling van de prijs veroorzaakte. De gemiddelde prijs der kuilpaling varieerde van ongeveer f 1.20 tot f 1.70 per kg. Voor de lijnaalvissers was het weer veelal te slecht om het bedrijf uit te oefenen. Slecht twee dagen konden zij de beug in zee brengen. De vangsten waren niet onbevredigend. De prijs was echter laag, ook al door de bo venvermelde oorzaken. Gemiddeld no teerde ongesorteerde lijnpaling van ongeveer f 1.70 tot f 2.14 per kg. De aanvoer van witvis was niet zo groot. Snoekbaars noteerde per kg van f 0.32 tot f 0.44 en rode baars van f 0.38 tot f 0.88 per kg. De aanvoer van nest was goed. Prijs per 25 kg f 1.25. De weekbesommingen der kuilvis- sers varieerden vorige week van f 200 tot f 800 per vaartuig. Voor de lijnaal vissers waren deze van f 150 tot f 250 per vaartuig. Aangevoerd werd de afgelopen week:- 27070 kg kuilpaling, 2012 kg lijnpaling, 5061 kg snoekbaars, 747 kg rode baars, 83000 kg nest. De totale omzet be droeg ongeveer f 49.000. EERVOL ONTSLAG BIJ DE PTT De heer J. Visser, besteller le klasse, ten postkantoor Hippolytushoef, is per 2 October e.k. eervol ontslag verleend. DUIVENSPORT Met de duiven van de vereniging „Altijd Verder" werd een wedvlucht gehouden vanaf Mons (Belgie), afstand 278 km. Om 9,35 uur in vrijheid gesteld, arriveerde de eerste duif om 13 uur 47 min. 38 sec. Prijzen en punten behaalden: W. BlaauWr 1. 6, 7, 16, 19, 21 met 324 punten; Geb" Jansen 2 13, 23 met 276 pnt; H. van Dalen ,'J 17 ™et 276 pnt: S' Brommer 4 met 159 pnt; J. Maesen 5, 10 met 176 pnt- S. Boerman 8, 22 met 186 pnt; A. Liefhebbei 9, 15, 18 met 222 pnt; J. Filipse 11 met 117 pnt; N. Kaan 20 met 83 pnt. PERSONALIA M!i' G1erUg' beh»alde het einddiploma van de School voor Maatschappelijk Werk te Amsterdam. VISSERIJ Op Woensdag 21 Sept. werd door 120 vaar- utigen aangevoerd: 13.103 pond kuilpaling 0,65 -0,70, 1217 pond lijn- of beugaal 0,75-0,92 en 3840 pond witvis 0,06-0,25; alles per pond. BEROEP AANGENOMEN J- A- Ge'derman, Ned. Herv predikant te urk, heeft het beroep naar Enschedé aan- genomen. Alblasserdijk, R'damGolf van Mexico, 21-9 te Antwerpen - Arendsdijk, New York-Buenos Aires, 20-9 21 uur van Monevideo - Farmsum, R'dam—Montreal, passeerde 21-9 Scillie Gooiland, A'dam— Buenos Aires, passeerde 21-9 Evenaar - Klipfontein, 21-9 van Hamburg naar Bremen - Loosdrecht, 21-9 van Londen te R'dam - Maasland, Buenos Aires-A'dam, 20-9 te Rio de Janeiro - Mapia, 20-9 van -famlla te Cebu - Mataram, R'dam-Java, 21-9 van Suez - Nieuw Amsterdam, R'damlxew lork. 21-9 7 uur te Havrc. - Tarakan, New ïoik—Java. passeerde 21-9 Gibraltar Wieken bugh, 20-9 va„ Rouen „aas Londen Op Zaterdag 24 September wordt Schagen voor de eerste maal 'n schooi1 wandeling gehouden Den Oev wordt een belangrijk centrum van T NACO. Zij bouwt aldaar een grote rage Hoewel het raadhuis van Wi ringermeer nog moet verrijzen ,v* thans reeds alle gemeentelijke dienste? te Wieringerwerf geconcentreerd. Anderhalf jaar gevangenisstraf geëist tegen de ex postkantoorhoud» te Noord-Scharwoude die zich voor Alkmaarse Rechtbank had te verant woorden wegens verduistering VaB f 2000. Ter gelegenheid van de Jaar lijkse landbouwtentoonstelling, wordt van 24 Sept. t.e.m. 1 Oct. te Alkmaar een winkelweek gehouden. De inteë. geallieerde „Vriendschapstreln" is J 27 en 28 Sept. te Alkmaar te bezichti gen. Te Obdam is een particuli» koelhuis geopend, ruimte biedende aan 20 k 25.000 kg fruit. Ook zal de inrich ting worden benut voor het opslag De Hoornse Lawn Tennis Club viert Zaterdag haar 25-jarig bestaan Q jje gemeenteraad van Opperdoes heeft be- sloten voor f 7500 een huis aan te koi pen. teneinde dit als ambtswoning voor de burgemeester te bestemmen n De destructor te Midwoud krijgt een nieuwe inst-llatie, wat tevens voor d« omwonenden het einde van de stank- plaag betekent. De Zuiderzee-tentoonstelling te Enk- huizen is met twee dagen verlengd en sluit Zaterdag a.s. definitief. Te dier gelegenheid zal een militair muziek corps een concert geven De Enkhui. zer Scheepsbouw Mij heeft, wegens slapte in het bedrijf, 12 personeelsleden ontslagen. De gemeente Worm er veer ontving toestemming voor de bouw van 24 hui zen, w.o. 16 duplexwoningen Acht uur lang heeft men moeten werken om een vrachtauto te bevrijden welke te Assendelft met 10 ton stenen in de berm van de weg was weggezakt. Van de l'/j millioen die de Hoog ovens uit de winst beschikbaar stelde* voor 't personeel wordt f 150.000 aange- voor de bouw van een recreatiegebouw fondsen, f 250.000 als eerste termijn voor de bouw van eenrecreatiegebouw en een groot bedrag voor. verbetering van pensioenen. Tevens hoopt men toe stemming te ontvangen voor het ver lenen van een gratificatie. Te Be verwijk is opnieuw een kind slachtoffer geworden van een ongeluk. Toen een 2i/i-jarig jongetje op een melkwagen mocht meerijden, sloeg het paard op hol en viel het kind van de bok. Het kwam op het hoofdje terecht en was op slag dood. De gemeente Velsen is voornemens voor f 3500 een groep van vier beelden te kopen, welke zich momenteel bevindt in de buitenplaats „Spaarnberg". o De Nijverheidsschool te Velsen zal een dag-cursus voor lood gieters- en gas- en waterfitters openen. Twee inwoners van Edam die, in vro lijke stemming verkerende, enkele bruggen aldaar hadden opengezet, wer den veroordeeld tpt f 200 boete met "n voorwaardelijke hechtenis van een maand. De eis was één maand gevan genisstraf. VACATURE-STEINMETZ IN TWEEDE KAMER Nu de heer Steinmetz heeft bedankt als lid der Tweede Kamer heeft de voorzitter van het Centraal Stembureau in diens plaats benoemd verklaard mr. J. H. van Maarseveen, die voornemens is te bedanken. Na hem komen respec tievelijk op de betreffende lijst voor mr. P. J. M. Aalberse te Wassenaar en mej. W. van Lanschot te Utrecht, die ook zullen bedanken, omdat zij be stemd zijn zo nodig kwaliteitszetels te bezetten. Vervolgens komt aan de beurt de heer C. J. van der Ploeg te Haarlem, voorzitter van een R.K. landarbeiders- bond. BROEK OP LANGENDIJK, 21 September. - 9000 kg Aardappelen: Bevelander 6,80 en bi- Eigenheimers 6,70; 8000 kg Uien 11,60-12,20 en idem grove 9,40—11,60; 7000 kg Bieten 5,20-5,40; 5000 kg Peen: II 8-9,20 en III 5,50-5,90; 150 kg Andijvie 12,60; 100.000 kg Witte kool 6-8,20; 30.000 kg Gele kool 5-8,50; 10.000 kg Groene kool 7,20-11,90; 50.000 kg Rode kool 5.50-8,60; 4600 kg Sla- bonen 23-52; 6000 stuks Bloemkool: I 28,80- 36,20 en afw. I 8—19,10. NOORD-SCHARWOUDE, 21 September. - 11.000 kg Aardappelen: Eerstelingen 8,00, bl. Eigenheimers 7,60. Bevelanders 66,60 en Bintjes 6-7.40; 34.000 Kg Rode kool 5.50- 7,60; 6000 kg Gele kool 5-8,30; 150.000 kg Witte kool 6—7,50 en idem, succes 6—6,80; 600 kg Groene kool 10; 7500 kg Uien: 11,20 -12,90, drielingen 10.30-10,80 en nep 13,40 -13,70; 2300 kg Peen: II 6,30 en m 5,50; 12.000 kg Slabonen 31-48 en afw. 20-31. WARMENHUIZEN, 21 Sept. Aan voer 18.800 kg aardappelen. Eigenhei mers 6.50—7.30, bevelanders 6.20—6.80, bintje 8, koopmans blauwen 6.306.40, 23.000 kg rode kool 5.50—6.40, 4900 kg gele kool 7.30—8, 38.200 kg witte kool 6.50 7, 1300 kg groene kool 10, 3290 kg slabonen 32—46, 3500 kg uien 12.30 —12.90. 60 kg andijvie 12.20. ZWAAG. 19 Sept 1949. Aardappelen 7_40; Spinazie 11—23; Postelein 15—16; Uien 6.30—8.10; Bieten 5—7.50; Savoye kool 1014.20; Gele bew. kool 5.2010; Rode kool 6.30—8.50; Slabonen 20—60; Snijbonen 20—61; Witlof 29—31; Toma ten 16—22; Augurken 61—101; Breek- Peen 10; Waspeen 16—22; Peen (pe' 100 bos) 18; Andijvie 22—29; Sla 10.80 —17 60; Bloemkool 842; Komkommer» 10—20; Perziken 4—24; Reine Victoria pr. 27 66; Witte druiven 441.42: Alt" 1-22; Frankenthaler 5993; Westfrisia 54; Meloenen 40-62; Benoni 0-29: Transp. de Cronsels 12—33; Zi geunerin 9-19; Schellinkhouter 7—28; j-rlorie v. Holland 7—24: Notaris-appel 0—9: James Greeve 10—41; Elisons Oranje 1038; Manks Godlin 626; Signeur Fillisch 8—30: Beurré: d'Aman- hs 10—13. Hardy 12—32, Durandeau 17. de Mérode 6-15 en Lebrun 316; Bonne Louise d'or 4—27; Clapp's Favo- rit 1524: Confprence 423; Maagden- Peer 4; Hertogin Elza 5—16; Willis™ uchess 4—19, Triomphe de Vienne 1— 27»

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2