Sport in 1 Kort Doodstraf geëist tegen S.D.-ers Viebahn en Rühl Devaluatie in Indonesië gunstig ontvangen Een gesprek met Cor Braasem /s/a Dolle Dinsdag werden zij ,,goed" Truman pleit voor vrede in de staalindustrie Opnieuw 'n Sowjefrussische nota aan Italië Ook in Amerika Prijsverhogingen en. prijsverlaging in Engeland Kamerleden voetbalden Geen auto en toch (voor)-spoed! ZaHbommel heefi een jeugdgemeenieraad Publiek kan meewerken bij prijscontrole Engelse voeibalgroofmees- fers op eigen grond geslagen Gonzales gaai 60.000 dollar per jaar verdienen Militair technische werk groep der RTC gevormd Wij speelden beier dan in Londen" Anti-semitisme in Duitsland is niet dood Jeugdige offerblokken- lichters aangehouden Wordt Oostduitse volks politie voor grotere taken opgeleid? Marktoverzicht Purmerend Op de tweede dag van het proces tegen de SD-ers Viebahn en Rühl werd begonnen met het horen van getuigen décharge. Rühl wilde niet het onderste uit de kan hebben. Hij was al tevreden als hij wapens van illegalen in han den kreeg en liet de illegalen zelf dan gaan", zo verklaarde een getuige. Pree.: „Dat was dan toch in het late voorjaar van 1945". (jet.: „Inderdaad". Een vader kwam getuigen dat Rühl er voor had gezorgd, dat zijn zoon, die tot de doodstraf was ver oordeeld in November 1944, niet is gefusilleerd. Kapelaan Van Zijl werd in Novem- ber 1944. gearresteerd wegens het laten onderduiken van deserteurs en het leveren van wapens aan de ille galiteit. De kapelaan vertelde thans, dat Rühl de gegevens die hem in han den waren gespeeld niet ten volle heeft uitgebuit. De kapelaan werd na zijn arrestatie in de cel nogmaals verraden. „Rühl moet toen de nieuwe gegevens geheel hebben verdonkere maand. Er was genoeg tegen mij in gebracht om mij ter dood te veroor delen, aldus kapelaan Van Zijl en hij vervolgde: „Rühl heeft destijds tegen mij gezegd, ik zal in Uw zaak in ie der geval de doodstraf voorkomen". Getuige Buis werd in begin 1945 als voorzitter van de kern van het Nationaal Steunfonds gearresteerd met een groep medewerkers. Zijn zaak werd door Rühl en Viebahn be handeld. Het procesverbaal werd op gemaakt door Rühl en toen getuige destijds Utj het voorlezen opmerkte dat het niet klopte, voegde Rühl hem toe: „houdt je smoel, mens. Er staat geen letter waarheid in". Getuige begreep er niets van en vond dat het procesverbaal veel te „tam" was op gemaakt. Mevr. Van O. werd in Juli 1944 gearresteerd. Op haar werd een re volver gevonden en zij kreeg als „sachbearbeiter" Viebahn. Deze heeft haar, volgens getuige, goed behan deld en heeft in het voorjaar 1945 bewerkstelligd dat de jonge vrouw werd vrijgelaten. Viebahn en Rühl deden in het voor jaar van 1945 met een commando een inval in de garage van de Cen trale Oost, waar grote hoeveelheden wapens verborgen zouden zijn. In de garage werden twaalf personen aan getroffen, onder wie de getuige De Jong, die bezig was een revolver i schoon te maken Viebahn en RUhf hebben toen tegen De Jong gezegd, dat zij de andere elf mensen zouden laten gaan als De Jong alle wapens zou aanwijzen. De Jong ging op deze voorwaarde in en de elf anderen wer den terstond vrijgelaten. Getuige De. Jong kreeg voorts de verzekering, dat hij niet zou worden gefusilleerd. Toen de president Rühl onderhield over de Silbertanne-acties zei Rühl: „Darf ich fragen: was hatte ich denn tun sollen?" De president vond, dat het Hof hierop geen antwoord be hoefde te geven. Requisitoir De advocaat-fiscaal, mr. M. H. Ge- linck zei: „Viebahn zie ik als de ge middelde Duitser, niet beter en niet slechter, die door de oorlog op een plaats is gekomen, waarop hij in staat was God en iedereen kwaad te doen. Hij is mij echter door zijn ge drag tjjdens het onderzoek en op de zitting een eerlijk man gebleken. Rühl daarentegen is sluw als geen ander. Het was gevaarlijk in zijn han den te vallen. Hij was een politieman die een uiterst scherp verstand en een uitstekend geheugen heeft". Mr. Gelinck achtte de ten laste gelegde feiten bewezen en zei tot slot: „La- ges is veroordeeld tot de zwaarste straf en ik zie alleen maar aanlei ding tegen deze verdachten dezelfde straf te eisen en vraag tegen hen dan ook de doodstraf". De verdediger van Rühl, mr. W. Broertjes, bestreed het bewijsmate riaal, dat de advocaat-fiscaal heeft aangevoerd inzake de mishandelin gen en deed voor zijn cliënt een be roep op overmacht en het ambtelijk bevel. Ook de verdediger van Vie bahn, mr. A. G. Besier, deed voor zijn- cliënt een beroep op overmacht en ambtelük bevel. Uitspraak 4 Oct. President Truman heeft verzocht om een „bestand" van zes dagen in de dreigende staking van een millioen Amerikaanse staalarbeiders, die in de nacht van Vrijdag op Zaterdag zou be ginnen. De leider van de regeringsbe middelaars verklaarde na een onder houd met Truman, de verwachting te koesteren, dat de staking zou worden afgewend. Naar verluidt, zou door de werkgevers een pensioenregeling zijn aangeboden in de automobielindustrie, die tot een overeenkomst zou kunnen leiden, Nader wordt gemeld, dat de U. S. Steel Corporation het verzoek van Truman heeft ingewilligd en zich be reid verklaard heeft met de Bond van Staalarbeiders te onderhandelen. De president had gevraagd het „bestand" tot 1 October te handhaven ,in het be lang van het land". In een Woensdagavond gepubliceerde nota van de Sowjetrussische regering aan Italië, Engeland, de V. S. en Frank rijk wordt nogmaals verklaard, dat Italië door toe te treden tot het Atlan tisch pact het vredesverdrag heeft ge schonden. De nota schuift de verant woordelijkheid voor deze „schending" op Engeland, de V.S. en Frankrijk. Op 28 Juli antwoordde Italië op de eerste desbetreffende Russische nota, dat Rusland zelf het vedrag geschonden had door zich te verzetten tegen toela ting van Italië tot de V.N. In de thans ingediende nota verklaart de Russische regering nimmer bezwaar gemaakt te hebben tegen de toelating van Italië „tezamen met andere staten, die om toelating verzocht hebben". Vorige week zijn »n Amerika de scholen weer begonnen. Millioe- nen moeders hebben zuchten van verlichting geslaakt over dit feit. Op straatkruisingen staan vers geschilderde borden, die automo bilisten waarschuwen: „de school is weer aan rij dus voorzich tig". Maar bij deze gebruikelijke verschijnselen van elke Septem ber doet zich thans een probleem voor, waartegen zelfs een mach tig land als de Verenigde Staten nauwelijks is opgewassen: er is een nijpend tekort aan scholen en onderwijskrachten, dat vooral veroorzaakt is door het sterk ge stegen geboortecijfer. Er waren reeds gister aanwijzingen, dat de Britse regering de strijd heeft aangebonden tegen de stijging van le vensonderhoud, die een devaluatie met zich brengt. Als resultaat van de Canadese deva luatie zal de broodprijs niet in die mate stijgen als Sir Stafford Cripps Zondag avond had voorspeld. De prijs van he' brood, dat tot dusverre 4'/2 pence kostte, zal stijgen tot 51/2 pence. De prijzen van bepaalde goederen, voorna melijk kleding, zullen met ingang van Maandag reeds met 5 dalen. Deze prijsverlaging was reeds bevolen, voor dat tot devaluatie was besloten. Waar schijnlijk zal de prijsverlaging worden uitgestrekt tot vele huishoudelijke arti kelen. De minister-president, Attlee, heeft opdracht gegeven de administratieve uitgaven der departementen dit jaar aanzienlijk te beperken. De besparin gen, die deze maatregel zal opleveren, zullen dp regering vermoedelijk in staat stellen de inkomstenbelasting te verlagen. En verloren van de journalisten Alvorens de Tweede Kamer en met haar de parlementaire pers haar werk zaamheden in het nieuwe zittingsjaar gaan aanvangen is er Woensdagmid dag een zeer sportieve samenkomst tussen beider vertegenwoordigers ge houden in de vorm van een voetbal wedstrijd op het HBS-terrein op Hout- rust te 's Gravenhage. De echtgenote van de Kamervoorzitter, mevrouw Kortenhorst, bracht de bal aan het rollen op deze zeer bijzondere wed strijd, welke door de parlementaire pers met 10 werd gewonnen. Deze overwinning is niets bijzonders, om dat zoals de aanvoerder van de par lementaire plcfeg, mr. Burger, na af loop opmerkte de Kamer nu een maal gewoon is door de pers te wor den „verslagen". De wedstrijd droeg wel een uitzonderlijk karakter: de speeltijd was aanzienlijk ingekort en de spelers mochten zich naar belie ven laten vervangen. Maar overigens waren de normale spelregels van kracht. Onder deze omstandigheden kon het voorkomen, dat er op een ge geven ogenblik zelfs vierentwintig spelers in het veld waren. Maar ove rigens was het een zeer genoeglijke ontmoeting, welke door tal van col lega's van beide partijen werd bijge woond. In bankkringen te Batavia voelt men zich ten zeerste verlicht over het feit, dat na de devaluatie de pariteit tussen de Indonesische gulden en de Neder landse gulden niet veranderd is. Voor de meeste banken in Indonesië zou een ongunstige pariteit van de Indonesische gulden ten opzichte van de Nederlandse gulden een gevoelig verlies hebben betekend. VOORZITTER KOMITE NASIONAL VAN ZUID-BORNEO GEARRESTEERD De alg. politie te Bandjermasin heeft mr. Burhanuddin, voorzitter van het Komite Nasional, gearresteerd onder verdenking van het aanzetten tot sta king. Het onderzoek is nog gaande. De heer en mevrouw F. Versluis uit Hoek van Holland wonnen de hoofd prijs in de doolhof-puzzle van 't Rode Kruis. Gister werd deze prijs, een Skoda-automobiel, hun door de heer A. van Embden, een der directeuren van het Rode Kruis, overgedragen. De auto was met bloemen en vlaggen ver sierd. De heer Verslfiis, die grondwerker is. vertelde dat hij zijn nieuwe aan winst vanwege de kosten niet kan behouden. Maar het geld, dat hij bij verkoop krijgt, betekent een grote ruggesteun voor het gezin. „Er is zo veel nodig", vertelt zijn vrouw, die moeder van twee dochters en een zoon is. „Wij kunnen ons nu eens een extro- tje gunnen en ook wat achter de hand houden". Geen auto dus en toch (voor)-spoed. Men ziet algemeen de toekomst met vertrouwen tegemoet, hetgeen groten» deels gebaseerd is op het feit, dat door de devaluatie de opbrengst van de export naar landen met harde valuta met circa 200 millioen guldqn zal wór den verhoogd. In bankkringen legde men er echter de nadruk 'op, dat da nieuwe waardebepaling van de Indo» nesische gulden slechts dan een nut tig effect zou hebben, indien men er in slaagt de politieke rust in Indonesië te herstellen. Daarvan is de export immers voor een groot deel afhanka- lijk. De heer E. T. Kuiper, directeur van het Deviezeninstituut voor Indonesië heeft verklaard, dat er geen aanlei ding bestaat te verwachten, dat de de- viezenpositie moeilijker zal worden dan in de afgelopen maanden. Eerder is een lichte ontspanning aannemelijk, want Indonesië had op het ogenblik der devaluatie meer bezit en vorde ringen in dollars uitstaan dan schul den. Binnenkort zal de burgemeester van Zcdtbommel niet alleen de zittingen van de normale, maar ook van de nieuwe jeugdgemeenteraad aldaar pre sideren. Naar 't voorbeeld van de jeugdpar- lementen in het buitenland is in Zalt- bcmmel n.l. een jeugdgemeenteraad opgericht, waarin zitting hebben ge nomen vijf leden uit de jeugdgroepe- ringen der P. v.d. A., twee uit die van de K.V.P., twee uit die van de V.V.D., één uit die van de Anti-Revolution- nairen en één uit die van de C.H.U.. Deze staatkundige groepering is de zelfde als die van de officiële gemeen teraad. De leden, onder wie twee wet houders, zijn allen tussen de leeftijd van 16 en 25 jaar en zullen als reoel twee of drie weken na de vergadering van de officiële raad bijeenkomen, de eerste maal op 7 October. Aan deze raad wordt toegestaan de reeds door de gemeenteraad behandel de agenda te bespreken, waartoe elk der jeugdleden de stukken van een officieel gemeenteraadslid ter beschik king zal krijaen. De bedoeling is, dat cleze jeugdraad voorstellen indient bij de gemeenteraad, opdat deze even tueel kan profiteren van de Jrissere" 'deeën der jongeren. Het dagelijks bestuur van het NVV doet een dringend beroep op de arbei dersbevolking nauwlettend toe te zien, dat het door de regering afgekondigde verbod tot prijsverhoging wordt nage leefd en adviseert indien men toch prijsopdrijving vaststelt, zich te wen den tot de plaatselijke prijscommissie. Dit opdat de lasten der devaluatie niet op de schouders van de minder draagkrachtigen afgewenteld worden en het prijspeil niet nodeloos wordt op geschroefd. Daarnaast heeft het dage lijks bestuur van het NW zich tot haar vertegenwoordigers in de plaat selijke prijscommissies gericht met de oproep te zorgen, dat onmiddellijk maatregelen worden genomen voor een effectieve prijscontrole ter plaatse, als mede voor een goede en vlotte behan deling van binnengekomen klachten van het publiek. Tweëenvüftigduizend ogenparen za- De jeugdige Amerikaanse tennis- gen Woensdag in Liverpool gebeuren crack Gonzales doet het „beter". Hij wat nog nimmer in de geschiedenis heeft gisteren een contract getekend, van het Engelse voetbal is gebeurd: waarmede hij zich voor een jaar aan Het Engelse voetbalelftal werd op eigen het reizend professional gezelschap van bodem door een overzees landenteam Bobby Riggs heeft verbonden. Op 25 geslagen. October zal hij in Madison Square Gar- Het waren de Ieren die voor deze den Jack Kramer ontmoeten. Voor de prestatie zorgden. Gelukkig voor En- honderd partijen welke Gonzales tij geland gold deze wedstrijd niet als dens de tournee tegen Kramer moet voorwedstrijd van het tournooi om het spelen, zal hij een bedrag van 60.000 wereldkampioenschap. dollar ontvangen plus een flink percen- Tegenover de twee doelpunten van tage van de recettes. Kort na het teke- De commissie voor militaire aange legenheden heeft besloten tot het in stellen van een technische werkgroep voor het bestuderen van militair- technische problemen, samenhangende met het terugtrekken van Nederlandse troepen uit Indonesië, en in verband met de eventueel te verlenen bijstand op personeel en materieel gebied voor de opbouw der strijdkrachten van de Republik Indonesia Serikat. De technische werkgroep zal nog deze week met haar werkzaamheden beginnen. de Ieren konden de Engelsen geen en kel doelpunt stellen, ondanks het feit, dat zü voor het grootste deel van de wedstrijd in de meerderheid waren. Het Ierse succes is voornamelijk te nen van het contract zei Gonzales: „Ik ben blij dat ik prof ben geworden. Ik heb het geld hard nodig om mijn fami lie te onderhouden." Dat is allemaal wel erg prettig voor Gonzales en zijn danken aan het prachtige spel van hun familie, maar wij kunnen ons toch moei- verdediging, waarin vooral Carey, Mar- lijk voorstellen dat hetgeen Bobby tin en de jeugdige doelman Tommy Riggs en zijn (tennis) gezelschap gaan Godwin een zeer goede wedstrijd speel- vertonen veel met sport te maken zal den. De Engelse voorhoede miste alle hebben. Stootkracht, hoofdzakelijk doordat mid- voor Pye volkomen door Martin werd uitgeschakeld. Het eerste doelpunt ont stond uit een penalty, welke onberis pelijk door Martin in de vierendertigste minuut werd ingeschoten. Het tweede doelpunt ontstond vijf minuten vóór het eindsignaal, toen O'Connor langs De Robbenzwemster Geertje Wie- lema zal Vrijdagavond een poging wa gen het Nederlands record op de vier honderd meter rugcrawl te verbeteren. Dit record staat sinds Februari 1938 op naam van Iet Koster-van Feggelen met een tijd van 5 min. 41,4 sec. Eens was dit Nederlands record ook een wereld- enkele verdedigers flitste en een afge- record doch de FINA heeft inmiddels meten voorzet gaf, waaruit Farrel wel dg vierhonderd meter rugslag van de moést doelpunten, Op de tweede dag van de tennis wedstrijd Frankrijk-Nederland (dames) hebben de Nederlandse dames al hun partijen verloten, zodat de Franse da mes thans de leiding hebben met 72. De Zuidafrikaanse bevolking zal voorlopig van snelheidswedstrijden met motor of auto gespeend blijven. De mi nister van economische zaken, Eric pojrtsmouth, heeft gisteren een Louw, heeft bekend gemaakt dat de regering het benzineverbruik in de Zuid-Afrikaanse Unie terug wil bfen- gen. lijst van wereldrecords geschrapt. Nu reeds is bepaald wanneer de Olympische Dag 1950, de mooiste sportdag van 't jaar, zal plaats vinden Sportvrienden noteert het in Uw agenda: Zondag 18 Juni. (Ziet U kans om kaarten te krijgen?) De Engelse League-kampioen, 6—2 overwinning behaald op een Deens Bond^elftal waarin een aantal interna tionals was opgesteld. De benoeming van een Joodse dokter tot hoofd van een ziekenhuis in Offen bach in West Duitsland is ingetrokken na een protest van de burgemeester, aldus schrijft de „Frankfurter Rund schau". Dokter Herbert Lewin van het zie kenhuis van de Keulse universiteit was benoemd tot hoofd van de vrou wenkliniek van Offenbach. De burge meester Dr. Kaspetkowitz heeft toen het volgende protest ingediend: „De vrouwen van Offenbach kunnen niet overgeleverd worden aan een Joodse dokter, aangezien deze haat moet koes teren tegen niet-Joodse personen". Het gemeentebestuur heeft daarna 'n niet-Joodse dokter benoemd. Een voor aanstaand lid van de Joodse gemeen schap te Frankfurt, Dr. Josef Kli- bansky, heeft verklaard: „Dit is een typisch voorbeeld van de huidige ont wikkeling van het anti -semitisme in Vest Duitsland". Mistroostig zaten wij Zaterdagmid dag in 't Gouden Hoofd op de Haagse Groenmarkt achter een kop koffie. Ge staag kletterde de regen tegen de rui ten en wij konden ons niet eens be haaglijk voelen met de wetenschap dat het binnen droog e" de koffie lek ker was. De gehele ochtend was de regen met bakken uit de lucht komen vallen en bij de keuringen van de dravers en volbloeds op „Duindigt" hadden wij voldoende genoten van Pluvius* milde gaven om de verdere dag met natte sokken en een verregende boord rond te moeten lopen. Het werd druk in 't Gouden Hoofd. Natte bezoekers kwamen en werden onverschillig opgenomen in de kring van druipende voorgangers en de ver regende make-ups van de Haagse schonen waren niet in staat ook maar een glimp van enthousiasme te tove ren op de gezichten van de zich mise rabel voelende menigte. Zo ging het ons ook, tot dat een ongeveer zes voet lange, breedgeschouderde jongeling m.et blonde haren en blauwe ogen zich door de draaideur naar binnen wrong. De regen was niet in staat ge weest de lach uit zijn ogen weg te vagen. Het kon ook eigenlijk niet an ders, want overal waar water is voelt Cor Braasem zich in zijn element. Het zonnige Zuiden. Inderdaad: het was Cor Braasem, aanvoerder van het Nederlands water- polo-zevental, dat in Italië het (offi- cieuse) wereldkampioenschap verover de. Het werd gezellig aan ons tafeltje. Natte voeten en ongezellig humeur verdwenen, toen Cor ons van zijn er varingen in het zonnige Zuiden ver telde. Natuurlijk wisten zij, en iedere Nederlander die zich voor sport in teresseert, dat Nederland tien winst punten uit vijf wedstrijden behaalde, dat Rudi van Feggelen vijftien van de eenentwintig doelpunten voor zijn lekening had genomen, dat Italië en Hongarije rum, Belgie slecht en Zwe den fair speelden. Toch was het pret tig dit allemaal nog eens te vernemen uit de mond van een insider, die zelf een belangrijk aandeel heeft gehad in het uitstekende resultaat van het Ne derlands waterpolo-zevental. Moreel overwicht. Dat ons echter bovenal interesseer de, was, hoe dit plotselinge succes (want dat is het!) tot stand was ge komen. „Nu ja, wij speelden beter dan in Londen tijdens de Olympische Spelen en verder hebben wij het geluk ge had, dat de scheidsrechters uitstekend varen", meende Cor. Bovendien was er een voordeel van zuiver morele aard. De meeste zeventallen hadden de eerste wedstrijd van Nederland tegen Italië gezien. Ons zevental speelde een goede wedstrijd en vooral vóór de rust hadden de Italianen niet veel in te brengen. Na deze wedstrijd gaven spelers van Belgie en Zweden te kennen, dat naar hun mening Ne derland de beste papieren bezat om de Coppa Italia in haar bezit te krijgen. Wij zelf waren daar nog lang niet van overtuigd". Arena, ruw. „Speelden de Italianen nu inderdaad zo ruw?" „Ja, het was werkelijk een sensa tionele wedstrijd, waarin vooral de voorspeler van Italië, Arena, een ver bluffend arsenaal van minder pret tige trucjes ten toon spreide. De fluit concerten van het Italiaanse publiek waren echter meer tegen de scheids rechter dan tegen de Nederlandse spelers gericht. Er waren scheidsrech ters, die van alles naar hun hoofd kregen, van zitkussentjes tot jassen. Vooral de Italiaanse scheidsrechter, die de wedstrijd NederlandHongarije moest fluiten, had het zwaar te ver duren. Na afloop van het tournooi deelde deze referee mee, dat hij geen waterpolowedstrijden meer zou flui ten". Cor Braasem had niets dan lof voor deze Italiaan, die strikt onpar tijdig beslissingen nam. Centrale training. „Hoe is het mogelijk, dat het Neder lands zevental de laatste jaren zulke opmerkelijke successen heeft kunnen boeken". „De centrale training van Frans Kuijper, die in 1935 begon, is daar de oorzaak van. In dat jaar was het slecht gesteld met het Nederlands water polo-zevental. Jan de Vries, voorzit ter van de Nederlandse Zwembond, kwam toen op het idee om, evenals Karl Lotsy dat bij de KNVB had ge daan, een centrale training in te stel len, een club te vormen, waaruit men het materiaal kon halen om een zo sterk mogelijk zevental samen te stel len. In de oorlog kwam hier natuur lijk niets van terecht, doch in 1946 zijn wij daar weer mee begonnen en de resultaten wijzen wel uit, dat dit systeem succes heeft". Holland op zqn smalst. Cor Braasem heeft aan het tournooi niets anders dan prettige herinnerin gen, uitgezonderd dan de wedstrijd tegen Italië, die sportief wel op een zeer laag peil stond. „Wij kregen alle mogelijk medewer king. Alleen hier in Nederland hadden wij voor ons vertrek een vervelende tegenvaller. Henny Ketelaer stond in het zevental opgesteld ven wij waren allemaal van mening, dat hij voor die elf dagen wel verlof zou krijgen van zijn militaire commandant, temeer daar Henny een speciale cursus volgt, waarvan de instructeurs juist veertien dagen met verlof waren. Tot in de hoogste instantie is Frans Kuijper aan het werk geweest en zelfs kolonel Pahud de Mortange, voorzitter van het Nederlands Olympisch Comité, was niet in staat 9tn voor Ketelaer verlof te krijgen. Kijk, dat was nu weer Holland op zijn smalst en toen wü het tegen de Zweden en Belgen vertelden, keken zij ons eerst onge lovig aan en barstten toen in lachen uit". Inderdaad In de tram naar „Duindigt", waar 's middags courses werden gehouden, was het druk. De regen vormden klei ne kanaaltjes op de beslagen ramen en paardenliefhebbers controleerden om beurten of wij misschien in het bezit van likdocyns waren. Onder deze om standigheden waren wij het roerend met Cor eens: „Dat was inderdaad weer Holland op zijn smalst." De Maastrichtse recherche heeft een serie offerbloklichtingen, die in de ac-tste twee jaar in vrijwel alle ker ken van Maastricht werden gepleegd, opgehelderd en de daders er van aan gehouden. Het waren enkele jongelui, waarvan er twee nog op een middel bare school in Maastricht gingen. Twee jaar geleden begonnen de toen nog 16- en 17-jarige knapen met en kele offerblokdiefstallen, die geluk ten. Daardoor overmoedig geworden, stalen ze geregeld in vrijwel alle ker ken van de stad en hebben in die tijd waarschijnlijk voor honderden guldens ontvreemd. Van het geld werd goede sier gemaakt met bioscoop- zoek, sigaretten, biertjes, enz. Ze kwamen ook nog tot verschillende andere diefstallen. De verduistering tfan een fiets, waarbij een van de jon gelui betrokken was, leidde tot de op heldering van de kerkdiefstallen. „Daar het Russische leger' niet lang meer in Duitsland zal blijven, mag ver wacht worden, dat de Westelijke zones eveneens ontruimd zullen worden. Op dat ogenblik zullen de divisies van de volkspolitie der Russische zone met de wapens de Duitse eenheid herstellen", aldüs sprak volgens de „Sozialdemo- krat" de divisie-commissaris, Reinhold Rau, hoofd van de grenspolitie in Sak sen, op een conferentie van politieman nen te Bischofswerda bij Dresden. ,De volkspolitie is er niet alleen om de openbare orde te handhaven. Bij de ontruiming van Duitsland door de be zettingstroepen zal zij grotere taken te vervullen hebben. Het is dus tijd, dat zij militair wordt opgeleid en wel op 'n wijze, waarbij die van de Reichswehr vergeleken onbeduidend is", zou Rau er aan toegevoegd hebben. Er werd ter markt druk gesproken over de devaluatie, maar men kon niet zeggen, dat deze reeds van invloed was op de handel. Wel was de vraag iets beter voor het gebruiksvee, maar dit was een uitvloeisel van het feit dat de regen veel goed aan de weilanden heeft gedaan. Vandaar dan ook dat er iets meer belangstelling was voor een verse melkkoe. Niet dat de verkoop zo veel vlugger was, want daarvoor zijn de prijzen te hoog. Met de geldekoeien ging het beter. Bij een vluggere gang zijn de prijzen spoedig iets vaster. Het aantal vette koeien voor de levering viel niet tegen. Echter komt het jonge vee nog maar slecht los. Het aantal daarvan is nog maar heel gering, maar deze soort begint toch meer in trek te komen. Met de stieren blijft het nog maar steeds een stugge boel. Er gebeurt op de markt weinig of het moet zijn voor de levering. Op de wolveemarkt was het merkbaar dat er druk gekocht werd voor export naar Engeland, waardoor niet alleen de schapen, maar voor de lammetjes veel hoger in prijs waren. Ook was de vraag naar fokkers heel wat beter en zelfs de oude „mokken" van Texel waren beter te plaatsen. Voor bokken en geiten was de vraag stug en ten opzichte van de biggen was het niet veel beter. Er was een groot aanbod, zodat van het begin af het heel traag toeging, al kan men niet zeggen, dat de prijzen ineen- zonken. Ook de vraag naar fokzeugen was gering en op de paardenmarkt was het niet veel beter. Op de pluim- veemarkt waren het de jonge haantjes die in prijs heel wat hoger waren. Ver der was ook daar de gang van zaken kalm. Aangevoerd 659 runderen, waaronder 235 vette koeien, 8 stieren, 104 nuchtere kalveren, 146 schapen en 28 vette var kens voor de levering. 129 melk- en kalfkoeien 500725 (kalm)230 geldekoeien 380—600 (goed) 20 pinken 300—425 (kalm); 15 graskal veren 110—200 (matig); 22 stieren 350 —575 (stug); 580 schapen 55—75, lam meren 32—55 (goed); 77 bokken t\i geiten 10—50 (stug); 786 biggen 30—CO (stug); 60 paarden 350—575, veulen? 110—200 (stug); 13 fokzeugen 280—409 (stug); 9200 oude kippen en hanen (ró- de en witte) 1.50—1.70 p. kg; 800 blauwe 1-90 2.10 p. kg.; 1500 jonge hanen (ro de en witte) 2.40-2.70 p. kg; 200 blau we 2.75-3 p. kg.; 1600 jonge hennen 4—5.50 p. st.; 900 eenden 1.50—2.50 p stuk; 550 konijnen 0.50—6.50 p. st.; 7000 /2; 4000 eenden- ««wijucJl \J.OKJ— kippeneieren 0.09—0.141 eieren 0.0\y2—0.07.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 3