Iedere Brit haalt een gratis bril Herfsi in hei park Vroegere Nazi-leiders in Spandau 51' JÜÏÏERTJES Personeel vanOndergrondse in Londen doet „langzaam aan Brillenramp in Engeland Het voik heeft een staatspruik en de regering heeft de bokkenpruik op Sabotage op grote schaal Profest iegen afwijzing looneis Balkancommissie wil Grieks probleem regelen Daders van bankoverval te IJsselmonde gearresteerd Cadaverdiscipline eist slachtoffers Zeshonderd cellen voor zeven gevangenen Requesf van Minahassa Molukken en Timor De begroting van oorlog Bonn en Straatsburg HANDSCHOENEN verhogen Uw charme Te koop aangeboden Te koop gevraagd Personeel Diversen Koopkrachtige Lezers Heldersche Courant pNKELE MAANDEN nadat Aneurin Bevan, de Britse minister van Ge- xondheW, in Juli 194$ Labours nationale gezondheidsdiensten van stapel had laten lopen, kwam men reeds to^ de ontdekking, dat de aanvragen voor ft<rrfttis brillen" alle berekeningen zouden overtreffen. De ndnister waar schuwde toen dan ook, dat enige vertraging in de aflevering der grote hoe veelheden brillen on\ ernujdeiyk zou zijn. Zes maanden later was de wacht lijst echter vervierdubbeld en moest hij in het Lagerhuis aankondigen, dat de gemiddelde afleveringst^jd voor een bril minstens vier maanden geworden was. Dat deze stormloop na ruim een jaar tijds nog onafgebroken doorgaat en tot de huidige enorme wachtlQst van vier millioen brillen zou leiden, had de minister zelfs in z$fn wildste nachtmeries niet kunnen dromen. In April van dit jaar waren er in totaal reeds acht en een halt millioen vrije brillen voorgeschreven, en in Juli waren er hiervan vier en een half mil lioen afgeleverd. De vier millioen wachtenden zullen zich gelukkig kun nen rekenen, indien zij hun brillen dit jaar nog zullen ontvangen, terwijl die genen die er nu een aanvragen, pas in Maart 1950 aan de beurt komen. De afleveringstijd is nu n.1. tot zes maan den gestegen. Elke „gratis" bril kost de staat drie pond en vijf shilling (on geveer f 34.de kosten van het oog onderzoek f 7,—) en de aanmetings- kosten (f 13,—) niet meegerekend. En nog steeds stromen de aanvragen vtoe, tot wanhoop van de reeds met werk overstelpte genationaliseerde huisart sen! Om een staatsbril te krijgen, moet men n.1. eerst naar zijn toegewezen genummerde geneesheer gaan om een certificaat te halen, dat toegang verschaft tot de wachtkamer van een genationaliseerde oogarts of zoals in de meeste gevallen naar 'n staats opticien. De meeste huisartsen ver strekken dit certificaat zonder meer, daar dit slechts een zijner vele admi nistratiediensten is en hij tijdens zijn toch al boordevolle dagen geen tijd heeft voor argumenten met de ontel- baren, die vinden dat zij recht op een bril hebben, al mankeert er niets aan hun ogen. De adspirant-brlllendrager oprecht of „saboteur", gaat, gewapend met het certificaat van zijn Staatsarts, naar de districts-oogarts of naar de dito opticien. Indien de oogarts beslist, dat een bril volkomen overbodig is hetgeen dik wijls gebeurt, daar velen het verzame len van brillen als een soort sport be schouwen geen nood! Dan gaat men naar de opticien, waar men nooit zonder een voorschrift voor een bril wordt weggestuurd. Vadertje Staat betaalt. j^ET PUBLIEK begint aan een soort brillen-neurose te lijden. De „staat" betaalt het immers toch. Het is opmer kelijk dat juist deze saboteurs het luidste klagen over de hoge belastin gen, die zij nog steeds niet met de „gratis" brillen, gebitten, asperines, pleisters, hoestdrankjes, pruiken en rolstoelen schijnen te combineren. De opticiens varen er intussen wel bij en wakkeren de brillen-obcessie zoveel mogelijk aan. De vakbond van opticiens verklaarde onlangs, dat 20 millioen Britten brillen dragen of nodig hebben, m. a. w. dat veertig procent der bevol king slechte ogen heeft en dat er speciale leesbrillen meegerekend in Engeland een totale markt is voor 2S millioen brillen. Ontelbare saboteurs-met-goede-ogen hebben op deze wijze twee of drie bril len bemachtigd, een gewone, een reserve en een leesbril, die zij niet ge bruiken, maar eenvoudig als tropheeën aan hun vrienden laten zien. Degenen, die werkelijk dringend een bril nodig hebben, zijn hier de dupe van en moe ten nu zes maanden wachten wegens het schreeuwende tekort aan lenzen. Sinds enkele weken is men nu einde lijk begonnen met een prioriteits systeem, maar alleen voor diegenen, die zonder bril niet kunnen werken en voor kinderen met progressieve oog ziekten. Bijziende kinderen krijgen deze prioriteit niet. Zij zijn de meest tragi sche gevallen. De ouders houden hen ten einde raad maar thuis, of, indien zij toch naar school gaan, raken zij on herroepelijk achter. Deze verwaarlo zing der kinderogen is een der treurig ste tekortkomingen van de nationale gezondheidsdiensten. Onder het huidige systeem zijn speciale behandelingen vervallen en moeten de kinderen dik wijls vijf maanden wachten voor zij hun ogen in een staatskliniek kunnen laten onderzoeken en dan nog eens ge middeld zes maanden vóór zij hun bril ontvangen. Het doel van de regering is om al het testen voor brillen in de hos pitalen te laten doen en de opticiens daar te laten werken onder het toezicht van een oogarts. Brillenreparaties duren gemiddeld drie maanden, dat is, indien men een opticien treft, die een reparatie wil aan nemen. De meesten schrijven maar liever meteen een nieuwe bril voor, waar men dan echter zes maanden op moet wachten. Een gebroken bril is dan ook een ware catastrophe. De buiten landers, die eveneens geheel vrij van alle Britse gezondheidsdiensten gebruik kunnen maken, worden dikwijls veel Prompter geholpen, daar zij niet onder de stapels formulieren, registraties en andere paperassen vallen, waaraan de van top tot teen genummerde Brit on derhevig is. Een typisch geval. JYPEREND was het onlangs gepubli ceerde geval van de Engelse oud soldaat, wiens dochtertje, dat een lichte graad van kinderverlamming had, acht maanden op een hospitaalbed moest wachten. De vader ontdekte tot zijn woede, dat er in datzelfde hospitaal •au ambtenaar van de Perzische rege- lag, die speciaal per vliegtuig naar Engeland gekomen was reiskosten f 900 om gratis een behandeling voor suikerziekte te wdergaan! Zeelieden Op het TUC-congres te Brid- lington waarschuwde premier Attlee tegen het misbruiken der nationale gezondheidsdiensten en zeide hij, dat de regering „sabo tage", veroorzaakt door het uit buiten dezer diensten, niet lan ger kon tolereren. Over de ach tergrond dezer sabotage, waar van het briUenschandaal één der hoofdpunten is, schrijft onze Londense correspondent het ne venstaande artikel. uit alle landen ter wereld maken van de gelegenheid gebruik om gratis een Engels gebit te krijgen. Het meest be- critiseerde geval was echter dat van de twee Canadese fabrieksarbeiders, die eind Augustus in Engeland aankwa men voor een gratis operatie, die hun in Canada tweeduizend gulden per man gekost zou hebben. Hun derde klasse bootretour kostte f 700 per stuk, zodat beiden f 1300 uitspaarden door maar even 3400 mijl naar Londen ie reizen. De twee mannen zijn werkzaam in een aluminiumfabriek in Kongston, Ontario. De personeelschef had toe stemming verleend tot de reis. Niet alleen in de afdeling brillen wordt de gezondheidsdienst misbruikt. Vele Britse arbeiders slaan er een .ziekteverlof' uit. En niet enkel in de fabrieken. In verscheidene regerings departementen zijn er gevallen gerap porteerd van ambtenaren, die negen a tien weken „ziek" zijn geweest met hoofdpijn, kiespijn, en steenpuisten! De regering is zich bewust van de situatie. Attlee's waarschuwing o'p het vakbondencongres te Bridlington hield onomwonden in, dat tenzij deze „sabo tage" ophoudt, de werkers hun eigen sociale diensten ermee zullen torpede- De Bristolse dierentuin werd verblijd met een leeuwendrieling, June, Judith en Tiddler. Doorgaans kunnen zij het uitstekend met elkaar vinden en als er eens ruzie is, gaat dit meestal om een stuk vlees of om het speel goed. Judith en Tiddler kijken kwaad toe hoe June probeert al het speel goed voor zich alleen te houden. Als men zich aan de voorschriften houdt 19 De commissie der Verenigde Naties voor de Balkan heeft aanbevolen, dat tijdens de huidige zitting van de alge mene vergadering een nieuwe poging zal worden gedaan om een interna tionale regeling van het geschil tussen Griekenland en zijn noordelijke na buren Albanië, Bulgarije en Joegsla- vie tot stand te brengen. Ook wordt aanbevolen, dat de As semblee zal vaststellen, dat Albanië allereerst verantwoordelijk is voor de bedreiging van de vrede op de Balkan, daar het naar de mening van de commissie de voornaamste bron is van de materiële hulp aan de Griekse guerrillastrijders, en verder dat de „Assemblee „met bezorgdheid op merkt, dat er door zekere staten, die niet aan Griekenland grenzen, in het bijzonder Roemenie, omvangrijke steun aan de guerrillastrijders wordt verleend". (Telefonisch van onze correspondent in Londen) Het besluit van de 50.000 Londense spoorwegmannen om van Woensdag middernacht af langzaam-aan te gaan werken, zal een chaotische toestand doen ontstaan op de Londense onder grondse spoorwegen en een aantal an dere treindiensten in Zuid-Engeland. Deze actie, die nog niet gesteund wordt door de nationale spoorwegvakbond, is het resultaat van de massavergadering, die hier Maandagavond gehouden werd op initiatief van de Londense districts afdeling van de nationale spoorweg- vakbond. Met een overweldigende meerderheid van stemmen slechts 12 van de 800 afgevaardigden stemden tegen be sloot men tot deze actie over te gaan uit protest tegen de door de verzoe- ningsraad afgewezen eis tot een loons verhoging van f 5,per week voor alle Britse spoorwegmannen. De natio nale spoorwegvakbond zal pas volgen de week Donderdag bijeenkomen om zijn houding te bepalen. Men vreest, dat de verhoging van de broodprijs de kansen op een algemene spoorwegsta king heeft vergroot. Tijdens de massavergadering der Lon dense spoorwegmannen was dit een der doorslaggevende factoren om de lang zaam-aan actie te beginnen. De opge zweepte gemoederen der mannen ver oorzaakten kreten als: „Wij zijn de eer ste slachtoffers van de devaluatie; wij nemen het niet meer. Wy vroegen om een loonsverhoging, die ons toekwam. Niet alleen werd dit afgewezen, maar nu verhoogt men de prijs van ons brood". Wat langzaam-aan inhoudt De langzaam aan-actie bij de Londen se ondergrondse betekent, dat men practisch volgens de voorschriften van het vakbondsreglementsboekje zal gaan werken. Dit zal urenlange vertragin gen inhouden op de lynen, die li/j mil lioen Londenaren per dag vervoeren. Het boekje bevat 240 regels, waaraan de spoorwegmannen zich moeten hou den. De langzaam-aan-actie zal o.a. in- houden, dat men voor het vertrek van elke ondergrondse trein, die normaal om de paar minuten rijden, op elk per ron alle wagens gaat inspecteren om ;e zien of er b.v. geen rokende reizigers in „Niet roken"-wagons zitten;' dat men de roltrappen, die naar het straatop pervlak leiden, geregeld gaat stopzet ten om te zien of ze goed werken; dat men kleine handbagage, die normaal in het bagagenet gedeponeerd wordt, gaat opmeten om te zien of ze niet te groot is en in speciale goederenwagons ver voerd moet worden. De treindeuren, -ramen en -noodremmen zullen om het half uur geïnspecteerd worden of zij „veilig" zijn. Elk treinkaartje zal nauw keurig en langzaam geïnspecteerd wor den. Op de kantooruren, wanneer de mensen doorgaans als sardientjes in de ondergrondse treinen gepakt worden, zullen de conducteurs dit niet toelaten en terwijl de trein wacht, zullen zij eerst op hun gemak de reizigers gaan tellen, zich naar de stationschef bege ven om hem er rapport over uit te brengen, waarna alles volgens het reglementsboekje extra wagons aan gehaakt moeten worden. Dat hiermee alle ondergrondse treindiensten gestag neerd zullen worden, spreekt vanzelf. Men verwacht, dat van Donderdag af een reis van'een half uur dan ook drie uur zal duren. Ofschoon de politie aanvankelijk vermoedde, dat vier personen schti'djg zouden zijn aan de overval op de Boe renleenbank te IJsselmonde, heeft de Rotterdamse recherche Dinsdag toege grepen en vyf vermoedelijke daders gearresteerd. Twee van de vier man nen, die de overval pleegden, waren zware jongens. De vijfde man, een chauffeur, bleef tydens de overval achter het stuur wachten. 1 In Noord-Oost Iran drong een wolf de stad Gorgan binnen en viel de men sen op straat aan. Hij beet 15 personen en drong tenslotte een kazerne binnen De politieagenten die daar gestation- neerd waren, hadden geen vergunning van vuurwapens gebruik te maken zon der daartoe voorafgaande verstrekte orders; de mannen verdedigden zifrh met hun bajonetten, maar 35 van hen liepen wonden op, vóórdat de wolf met een bajonet gedood werd. In totaal werden 50 slachtoffers naar Teheran overgebracht, teneinde in het Pasteur- instituut aldaar tegen hondsdolheid te worden behandeld. Vijftien personen moesten opgenomen worden, waarvan twee in levensgevaar verkeren. INVOERVERGUNNINGEN KUN NEN IN BELGIE WEER AAN GEVRAAGD WORDEN Het Belgisehe ministerie van Econo mische Zaken heeft bekend gemaakt dat de mogelijkheid van het aanvra gen van invoervergunningen, die op 19 September voorlopig was ingetrok ken, met ingang van 21 September weer bestaat. CR zijn nog maar weinig mensen, die nog denken aan de zenen gevangenen K in de gevangenis van Spandau. Achter de muren, die door felle schijnwer pers worden belicht, leven nu reeds twee jaar Hess Speer Raeder Donüs, Xeurath, Schirach en Funk. Voor hun bewaking heeft men 150 man in dienst, in hoofdzaak Polen. Zij zijn zeer hoffelijk, maar ook zeer verbeten. Wanneer de wacht de celdeur openmaakt en roept „nummer 47 327 klaarmaken voor de wandeling", dan blijft de oud-rijksminitter Speer niets anders over dan het bevel zo vlug mogelijk op te volgen en zich bij de andere zes te voegendie inmiddels op de voorgeschreven afstand van elkaar op de gang staan. De ge- angenen mogen geen woörd spreken; tij wandelen achter elkaar in stilzwe gen tot de voorgeschreven tijd verstreken is. elkaar spreken en bezoek ontvangen. In de laatste zes maanden hebben de ge- Opstaan, eten, werken, slapen Zij schijnen er inmiddels aan ge wend te zijn. De dag is precies inge deeld. Opstaan, eten. werken en sla pen zUn de belangrijkste gebeurtenis sen. Zo nu en dan komt de dokter de gevangenen onderzoeken, waarby Hess de meeste aandacht nodig heeft In het eerste jaar van zijn gevangen schap meende men, dat hy het niet lang meer zou maken. In Neurenberg geloofde men met een krankzinnige te doen hebben. In zijn cel zit hy afwe zig voor zich uit te staren of steekt urenlange redevoeringen af. Bü de grootste hitte wikkeU hij zich in een dikke deken. Neurath is de man, die graag in de tuin werkt met schoffel en spa, terwijl Schirach zich verdiept in Franse boeken. Speer ontdekte plot seling, dat hij uitstekend geschikt was voor kellner. Enige tijd geleden heeft hij een poging tot zelfmoord gedaan door zich met een hamer op het hoofd te slaan. Sinds hij gemerkt heeft, dat de leiding van de gevangenis zijn ar beid kan gebruiken is hij weer kal mer geworden. Overigens maakt hij iedere week tezamen met Schirach de kleren en het wasgoed van de ge vangenen schoon. Het voorschrift, dat de gevangenen eenmaal per maand een brief mogen schrijven en ontvangen is nog steeds var. kracht. Hun post wordt door de bewakers gefotografeerd en onderzocht. Bovendien mogen de gevangenen één maal per maand een half uur met De heer L. Polhaupessy en drie an dere vertegenwoordigers van de „Twapro" en de „Persatuan Timur Besar", die in Nederland zijn aange komen om op te komen voor hun ver langen, dat de Minahassa, de Moluk ken en Timor onder Nederlands gezag blijven, hebben zich in een request tot de voorzitter van de Ronde Tafel-con ferentie en de Parlementaire Com missie van Negen gewend. Een af schrift van de request is aan de se cretaris-generaal van de Verenigde Naties gezonden. Op grond van het zelfbeschikkings recht der volkeren verlangen zij buiten de in vorming zijnde Verenigde Sta ten van Indonesië te biy'ven. In ieder geval vragen zij een serieus plebisciet waarvoor «oldoende waarborgen van onpartijdigheid zouden moeten wor den gesteld. Bij voorbaat wijzen zij een volksstemming af, die slechts tot registratie van voldongen feiten zou kunnen dienen. De requestranten be roepen zich bij hun aanspraken op tal van staatsstukken, zoals het Atlan tisch handvest, het Handvest der Ver enigde Naties, de overeenkomst van Linggadjati, de Renville-overeenkomst en de Van Roven-Rumovereenkomst. Aan de bij de begroting van het de partement van oorlog ingediende Me- moriefvan Toelichting ontlenen wij hier enkele punten. De begroting sluit met een eindcijfer van f 647.397.477. Er wordt naar ge streefd in 1950 te geraken tot een de partement van rijksverdediging. Aan de zorg voor nabestaanden van hen, die in militaire dienst het leven lieten, zal de grootst mogeiyke aandacht worden be steed. Het ligt in het voornemen in 1950 de terugkeer van de z.g. „7-Dec.- divisie" te voltooien en daarna de twee de divisie te repatriëren. By elke divi sie behoren zes bewakingsbataljons welke gelijk met de divisie waren uit gezonden. Bovendien wil men in 1950 de z.g. derde divisie (lichting 1947) repatriëren. De sterkte van de Kon. Landmacht zonder de luchtstrijdkrach ten zal dan in 1950 in Indonesië 46.300 man bedragen. De vredesorganisatie zal in 1950 voor het eerst een meer duurzaam karakter krijgen. De gemiddelde sterkte van de in Nederland verblijvende Kon. Land macht zal 51.868 man bedragen en de gemiddelde sterkte van de luchtmacht op 9884 man. vangenen hiervan geen gebruik ge- ■r r.akt. Zü leven als op een verlaten eiland. Het gehele personeel bestaat uit buitenlanders; een Duitser mag de gevangenis niet betreden, tenzij hy fa milie is en een toegangskaart heeft. Het bestuur van de westerse mo gendheden heeft opnieuw een verzoek te de Russen gericht de gevangenen n tr een andere gevangenis over te brengen, omdat het bestuursapparaat var. de gevangenis hoge kosten met zich meebrengt. De Russen hebben het voorstel afgewezen: Moabit of een an dere Berlijnse gevangenis is hun niet safe genoeg. Aangezien men niet tot overeenstemming is gekomen, bly'ven er 593 cellen in de grote gevangenis van Spandau leegstaan. QUITSLAND, dat wil zeggen West- Duitsland, vaart weer op eigen kracht. Het heeft een president, het heeft een regering en zijn parlement is al aan het werk gegaan op een wijze of er sinds 1933 geen onderbreking in het parlementaire leven is geweest. Daarmede is Europa in zekere zin teruggekeerd tot de toestand, die voor 1914 en 1939 bestond, met alle geva- len van dien. In het algemeen is men het er over eens, dat deze gevaren voor de toekomst bezworen kunnen worden door Duitsland op te nemen in een verenigd Europa. Helaas, de Duitse staat is eerder herboren, dan de Verenigde Staten van Europa tot stand gekomen zyn. Zeker, de Euro pese Assemblée in Straatsburg heeft bewezen, dat de wil tot een ver enigd Europa levend is. Maar daarnaast staat vast, dat nog alles gedaan moet wor den, om deze wil te verwezenlijken. De Europese Assemblée heeft aange toond, dat zü werk, zelfs groot werk kan doen. Maar haar macht is be perkt tot het doen van aanbevelingen, die door de nationale regeringen een voudig ter zijde kunnen worden ge legd. Het huidige Duitsland is ongetwij feld bereid, in een verenigd Europa op te gaan. Maar Duitsland is op nieuw een staat in volle ontwikkeling (de geallieerde cöntróle zal nauwe lijks voelbaar zyn), terwyl de Euro pese federatie nog niet veel meer dan een trein zonder locomotief is. En hoe meer tyd verstrükt, des te groter de kans is, dat Duitsland als van ouds op zijn eng nationalisme terugvalt. Daar om is het nodig, dat „Straatsburg" 20 spoedig mogelijk tot een werkelijk heid wordt. Het lot van de Verenigde Staten van Europa ligt in hoofdzaak in handen van de Britse regering. Duitsland wil er aan deelnemen; Frankrijk, Italië en de Benelux-staten ook. Slechts Londen aarzelt. Natuurlijk, het heeft daarvoor bepaalde redenen. Een er van is de moeiiykheid, de bijzondere betrekkingen met de landen van het Gemenebest in overeenstemming te brengen met een aansluiting bij een verenigd Europa. Verder bezit Groot- Brittannie op het ogenblik een socia listische regering, terwyi Europa bij na zeker een parlement met een nlet- socialistische meerderheid zou kiezen en dus een niet-socialistische regering zou krijgen. Maar daartegenover zul len de Britse socialisten het feit moe ten stellen, dat, met een weer be staand Duitsland en een niet be staand verenigd Europa, de situatie teruggekeerd, waaruit twee wereld oorlogen voortvloeiden en een derde kan voortspruiten. Want zoals de toe stand nu is, kan Dutsland, al naar het te pas komt, of met het Westen, of met het Oosten gemene zaak maken. Daarom kan de keuze der Britten, die gaat tussen een verenigd Europa en de dodelijke gevaren, die men zo goed uit het verleden kent, niet al te moeilijk zyn. Stoffen handschoenen div. kleuren 1 2.75 tot 17.55 Nappa handschoenen zwart, bruin en donker blauw vanaf f 13.50 4UHSQU*5IBMJ.73 De adressen Bureau enz. uitslui tend 's middags na vier uur. Prachtig hondje. - Ruyghweg 74, Den Helder. Vier crapauds. v. d. Duyn van Maasdafeistraat 26. Donderdag tus sen 3 en 6 uur. Aquarium met standaard 44 x 4$ x 33. Adres: Bur. van dit blad. Prachtige zware matzijden witte trouwjapon zonder punten f 35,—. Adres: Bur. van dit blad. Nieuwe laadbak met draaibare achter- en zijborden voor vracht auto f 265,—. Maarten Smit, Tel. K 2235—202, Julianadorp. Zes jonge hennen tegen de leg, met haan en 3 hennen, 31/* mna; ook met hok. Hugo de Groot straat 5. Prima herenrijwiel, ENR, elk aannemelijk bod. Singel 101; 2 x bellen, tussen 5 en 7 uur. Accordeon, 120 bassen, tegen elk aannemelijk bod. - Molen gracht 40. Een buitenbourd-motor (dciect) f 125,— en oen prima pasoven I 45,-. Adres: AxuboaaUaat 86. Indische voorwerpen van hout, sarongs. 15. erpen 1 koper, porcelein, kleden, enz. Van Meurs, Koningstraat 31 Alle merken defecte radiotoe stellen van na 1936. Welk defect geen bezwaar. Zuidstraat 3. Flink tneisje gevraagd van 's middags 12 tot avonds 8 uur. Hotel Bakker, Spoorstraat 31. Jongen zoekt net kosthuis. Br. onder nr 220, Bur. van dit blad. Welk kindje heeft per abuis de \erkeerde cape meegenomenn? Frö belschool Narcisstraat. Gaame terug. Gladiolenstraat 32 LEERT ESPERANTO! Corres pondeert met de gehele wereld. Meldt U aan als cursist. Inlich tingen: Kjrzogstraat 40. Twee matr. S.D., z/m., 25 jaar, zoeken kamer zonder pension in Centrum. Br. onder nr 216, Bur. ven dit bind. Br art niet aMeen 'tijging ia ons abonnementen aantal, maar onk de Handeldrijvende Middenstand aiet zijn belang en ad verteert in steeds toenemende mate in de ImlUWIIIWIIIIHIIIIIIIIMffifflHlIlHw^

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 5