Verlaging van uitgaven vertraagt bouw van acht eenheden Met een kleine zeilsloep naar Argentinië Van der Meulen kwam, zag en werd kampioen r! Toelichting op de Marine-begroting Verdere concentratie in Den Helder Vliegveld de Kooy weer in gebruik Opdracht voor gewijzigde organisatie Toekomst baart zorgen Buitenlandse officieren bezochten ,.Argis" Politie op het athletiekveld Tussen Haaks en Kuifje Op weg naar huis Huisvrouwen naar Alb. Heijn en bij Van Nelle Militaire Tehuixen vragen om steun Zondag nog zeilwedstrijden Uit Het politierapport In het kort Filmvoorstellingen in de Legerzaal ZIJ VERLIETEN BERLIJN. Even rust in Nieuwedieper jachthaven VAN MARSDIEP TOT Ij Marken de gast van HCSC Predikbeurten 't Zand Hippolytushoef Mevrouw Jonk over Woninginrichting De begroting van het departement van Marine is aan de Tweede Kamer aaifceboden met een eindcijfer van 312.813.220. Een vergelijking van de vroegere cijfers met die van de begro ting 1949 is niet wel mogelijk, aldus de toelichting, tengevolge van de ge wijzigde situatie in Indonesië. In beginsel wordt voor deze periode de voorkeur gegeven aan heften laste van de Nederlandse begroting* brengen van de totale vlootkosten in Indonesië, waartegenover Indonesië, als aandeel in die kosten, een bedrag in s' rijks schatkist zal storten. De minister mag niet verhelen, dat de samenstelling van de begroting voor het jaar 1950 grote zorgen heeft ge baard. Enerzijds brengen de verplich tingen, welke voor ons land uit het Westers pact voortvloeien aanzienlijke financiële consequenties mede. Ander zijds mag de extra militaire inspanning de economische wederopbouw van ons land niet vertragen. Vertraagde aanbouw Het bleek onvermijdelijk het hoogte punt in de uitgaven voor. de aanbouw te verlagen. Uiteraard heeft een der gelijke verlaging haar terugslag op de gereedheidsdatum van bepaalde pro jecten. Met name zullen hierdoor de beide kruisers en de zes onderzeeboot- jaars 1947, instede van in 1952, eerst in 1953 gereedkomen. BehaA'e deze ook door de minister slechts node aanvaarde beleidswijziging baart de verdere toekomst hem grote zorgen. Immers in die toekomst zijn verdere wisselingen van de politieke situatie alleszins waarschijnlijk. Na het verdrag van Brussel kwam het Atlantisch Pact, waarin ons. koninkrijk in zo hoge mate geïnteresseerd is, doch waarin het gebied van Suriname en van de Nederlandse Antillen niet zijn opgenomen. Voorts rusten op Neder land verplichtingen ten aanzien van de maritieme bescherming van het strate gisch zo belangrijke Indonesië, ver plichtingen, waarop, gezien de situatie in het Verre Oosten, in de toekomst wel eens opnieuw de nadruk zou kun nen vallen. Uit dergelijke overeenkomsten zul len voor ons in internationaal en unie- verband, maritieme verplichtingen voortvloeien. Neemt men daarbij dan nog de be scherming van de Nederlandse koop vaardij, een taak, welke Nederland uit welbegrepen eigenbelang en gezien als plicht jegens de Nederlandse zeeman, niet geheel aan anderen kan en mag overlaten, dan resulteert een totaal aan separate verplichtingen, hetwelk ge heel onoverzichtelijk zou dreigen te worden en, indien hierbij niet tijdig coördinerend wordt opgetreden, onver mijdelijk tot een chaos zou voeren. Immers een dergelijke opeenstape ling van taken is onlogisch, financieel onhoudbaar, moet technisch-organisato- risch (uit een algemeen-, personeels- en materieelsgeleidsoogpunt) voor de Koninklijke Marine ontwrichtende ge volgen hebben en zou ongetwijfeld tot geldverspilling leiden. De minister heeft zich over een en ander ernstig beraden. Hij is daarbij tot de conclusie geko men, dat gestreefd moet worden naar een binnen de grenzen van ons vermo gen liggende, scherp afgebakende ma rine, welke die elementen bevat, die de beste waarborg geven, dat wij de door ons aanvaarde en hog te aanvaarden verplichtingen, alsmede de taken, wel ke de regering in eigen handen meent te moeten houden, zo goed mogelijk zullen kunnen volbrengen. Opdracht. Daarbij zal ten volle profijt moeten worden getrokken van de karakteris tieke eigenschap van de vloot, de mo biliteit, welke het mogelijk maakt de schepen op korte termijn daar ter we reld In te zetten, waar de strategische eisen van het ogenblik dit noodzakelijk maken. Aan de marinestaf is dan ook opdracht gegeven op korte termijn het plan voor een dergelijke marine, blij vend binnen het kader van het finan- Gedurende twee dagen hebben in het kader van de samenwerking in de Western Union enkele Britse en Franse marine-officieren een bezoek gebracht aan de artillerie- en gevechtsinforma- tieschool „Argis" in het fort Oostbat terij. De opleiding was in vplle gang, zodat de buitenlandse gasten zich vol ledig op de hoogte konden stellen van de organisatie, de methoden en de leer middelen bij onze artillerie-opleiding. Het waren de commander Sarnolle en de lieutenant-commander Le Scott van de Engelse marine, en de lieutenant- de-vaisseau Dubois van de Franse ma rine. Zij konden de Nederlandse manier van opleiden vergelijken met die bij de eigen marine, en met de Nederlandse instructeurs van gdachten wisselen o^er theoretische en pradtische vraag stukken. De Mitchell 18—2 van het marine vliegkamp Valkenburg heeft beide da gen schijnaanvallen op het fort gedaan, waarbij de cursisten zich konden oefe nen in het richten en het gebruik van de afstandmeters. Dergelijke oefe ningen in samenwerking met de vlieg- dienst worden voortaan één of twee dagen per maand gehouden. MINISTER SCHOKKING '....vele problemen.... cieel toelaatbare en rekening houden de met een redelijk te verwachten ma teriele en financiële steun van buiten, alsmede een zo groot mogelijke ratio nalisatie van walinrichtingen e.d. te ontwerpen en het ligt in het voorne men naar gelang van de gereedheid van het plan, daaromtrent in de defen siecommissie en bij de verdere schrif telijke en mondelinge behandeling van de begroting mededelingen te doen. Medewerking wordt verleend aan het voormen van een Indonesische Fe derale Marine. Met de opbouw daar van zullen echter jaren gemoeid zijn. Den Helder De concentratie van de Koninklijke Marine te Den Helder heeft voort gang. Het ligt in het voornemen het commandement der zeemacht in Ne derland aan het einde van dit jaar wederom naar Den Helder te ver plaatsen, waarmede niet alleen zal worden bereikt, dat de commandant der zeemacht wederom in de marine basis zal zijn gevestigd, doch tevens een rationalisatie bij het bezetten van staf-functies wordt nagestreefd. De werkzaamheden voor de aanleg van de nieuwe haven zijn aangevan gen. De personeelssterkte, welke in 1949 tot een gemiddelde van ongeveer 26.700 man zal worden teruggebracht zal, indien geen storende invloeden de bestaande personeelsplannen door kruisen, gedurende 1950 verder dalen tot een gemiddelde van 24.000 man. Op goede gronden mag worden ver wacht, dat binnenkort een vliegveld zal worden toegewezen aan de marine luchtvaartdienst. Dit veld zal dan daarvoor geheel geschikt moeten wor den gemaakt en hoewel een raming van kosten nog niet kan worden gege ven, wordt voor 1950 voorshands een bedrag van f 2.200.000 aangevraagd om de eerstnodige voorzieningen ter hand te kunnen nemen. Vliegveld de Kooy Voorts ligt het in het voornemen om op het terrein van het vóór de oorlog bestaande vliegveld De Kooy te Den Helder een onderhoudsinrich- ting te bouwen voor reparatie en re visie van vliegtuigen in eigen beheer. Hier zal dan in de toekomst tevens»de opleiding voor vliegtuigmakers plaats kunnen vinden, terwijl eveneens de orthodoxe vliegtuigen van de leger- luchtmacht in onderhoud kunnen wor den genomen. Een bedrag van f 750.000 is voor dit (kiel opgebracht. Het aantal vlootpredikanten en vlootaalmoezeniers in Nederland is voor 1950 gesteld op resp. 12 en 11, hetgeen een uitbreiding van 2 vloot- geestelijken betekent. H Adjudant-inspecteur H. van der Meulen is voor een jaar kampioen van de Helderse politie-sportvereniging. Hij is hier nog niet zo lang, zodat de ere-voor- zitter van de HPSV, commissaris K. Rijpma, terecht kon zeggen: „Vermeulen kwam, zag en overwon". De blonde politieman moest deze en nog veel meer hartelijke woorden en ge lukwensen in ontvangst nemen tijdens de prijsuitreiking na afloop van de on derlinge athletiekwedstrijden die gistermiddag op het HRC b-veld werden ge houden. De heer Rijpma sprak er zijn blijd schap over uit dat er zo veel enthou siasme voor deze sportmiddag had be staan, gezien het aantal deelnemers dat vijf en twintig bedroeg. Hij spoorde de leden aan op deze wijze voort te gaan, daar de sport de goede verstandhou ding in het corps slechts kan dienen. Het weer was vrij goed, toen de wed strijden, die onder technische leiding stonden van de heer H. Posthuma. ge assisteerd door de heren Mobach en Leenbrink, begonnen. Het viel ons niet moeilijk te constateren dat hardlopen en hoogspringen nu niet direct tot de dagelijkse bezigheden van onze poli tiemensen behoren. Er werden niette min aardige prestaties geleverd. De honderd meter hardlopen waren met 12,9 sec. voor Van der Meulen. Tweede werd Mol met 13,4 seconde. Het nummer kogelstoten was voor Zwaneveld, die met een worp van 9.29 meter de aanwezige dames versteld deed staan. Backer wierp de kogel 9.19 m. ver en werd tweede. Zwaneveld en Van der Meulen leverden een span nende strijd bij het hoogspringen. Zij sprongen elk 1.40 m. en slaagden er geen van beiden in er vijf centimeter meer uit te persen. De loting besliste De ijzeren bekroning van het to rentje der nieuwe marineschool voor Adelborsten is aangebracht. Het zal nog wel minstens twee maanden du ren alvorens het gebouw in gebruik kan worden genomen. Nog korte tijd, en het verkeer over de Marineschutsluis zal weer nor maal voortgang vinden. Gistermorgen werd het gerepareerde brugdek op zijn plaats gebracht. Een lang-gekoesterde wens is in vervulling gegaan: op de hoek Anker parkBuitenhaven werd een bordje aangebracht „Doorgaand verkeer", met een pijl in de richting van de Binnen haven. Hr. Ms. „Johan Maurits" wordt vanmiddag omstreeks drie uur in de haven verwacht. Het havenkantoor wordt uitge rust met een z.g. „loudhailer", een flinke luidspreker waarmee zo nodig binnenvarende of uitgaande schepen kunnen worden aangeroepen. De ou derwetse scheepsroeper zal dan heb ben afgedaan. De geluidsversterker wordt gevoed door een 12 volts accu. Het is morgen hoog water om 8.45 en' 21.20 uur, en laag water om 2.55 ën 15.35 uur. De temperatuur van het zeewater was 17.6 graden Celsius. Aan boord van het s.s. „Kota Inten", dat op Zaterdag 1 October uit Indo nesië wordt terugverwacht, bevinden zich onze stadgenoten: S. J. Gillissen. Keizersgracht 80; C. de Graaf, Tuin straat 18; W. Keizer, Dahliastraat 65; W. H. Greiner, Meeuwenstraat 11; J Vermeulen. Stakman Bossestraat 56; P. C Alblas. H A. Lorentzstr'aat 70: C Dito, Lijsterstraat 32; G. W. Gleijm, Bothastraat 30. dat Van der Meulen eerste werd en Zwaneveld tweede. Zwaneveld toonde zieh ook bij het discuswerpen de sterkste. Hij bereikte 28,37 meter. Als tweede eindigde hier Backer met 26,08 meter. Het ver springen was onbeslist voor Van der Meulen met 5.66 meter. De marechaus see Wagenaar snoepte de gemeentepo litie met 4,91 meter de tweede plaats af. De uitslag bracht Van der Meulen het kampioenschap. Hij veroverde 1863 punten. Als tweede eindigde Zwane veld met 1753 punten en derde werd Backer met 1657 punten. De eerste en tweede prijswinnaars kregen een medaille en Van der Meu len legde beslag op de wisselbeker, be schikbaar gesteld door commissaris Rijpma. De afdeling Den Helder van de Ned. Bond van huisvrouwen is de laatste dagen erg actief. Nauwelijks zijn de da mes bekomen van een prachtige ge slaagde excursie naar de Albert Heyn- fabrieken te Zaandam, of ze komen al weer in groten getale naar zaal San- derse, waar de firma Van Nelle uit Rotterdam een reclame filmavond geeft. Het is ook voor huisvrouwen erg nuttig en misschien wel nodig om eens kennis te maken met het verwerken en verpakken van de artikelen, die ze later in hun gezin tot smakelijke hap jes en heerlijke lafenis maken. Maar ook blijkt bij zo'n excursie of zo'n re clame-avond dat de dames zich abso luut geen knollen voor citroenen laten verkopen, want als er gelegenheid is tot vragen stellen of commentaar ge ven, dan staan de monden niet stil en heerst er een geroezemoes van op- en aanmerkingen. Maar prettig is het toch en onwillekeurig doen de huisvrouwen weer nieuwe recepten en werkwijzen en een grote dosis kennis op met zo'n gelegenheid. Dinsdag gingen vijftig dames op stap naar Zaandam, waar ze in de ontspaf- ningslokalen bij de fabrieken werden ontvangen en in groepen gedeeld. Door de machinehallen, langs lopen de banden en verpakkingstafels werden ze geleld, zagen hoe de verschillende producten werden bereid en afgewerkt, daalden af in de kaaskelders en be zichtigden de koffiebranderij..Het ge hele productieproces van de onder scheiden artikelen werd hun verteld en de dames merkten vjel, hoeveel zorg aan de artikelen werd besteed. Deze excursie was wel uitermate ge slaagd. Woensdagavond waren de dames al weer verzameld in zaal Sanderse, waar de firma Van Nelle haar producten, de koffie en de thee, in een paar aardige films en praatjes aanprees. Een gramo- foon met vrolijke plaatjes bracht de stemming er direct in en de heren Oskamp en Dekker, die de koffiebes en het theeblad van de plant tot het geu rige kopje-na-het-eten volgden, had den de onverdeelde belangstelling van de huisvrouwen. Hoewel we natuurlijk niet die reclame willen maken, die de heer Oskamp voor zijn fabriek maak te, kunnen we toch wel zeggen, dat toen we op de film het bedrijf in vol le gang zagen, we er werkelijk bewon dering voor hadden. Met een kop ech te Van Nelle koffie werden de dames in de pauze verrast en nadat ze alle maal met voorzichtige teugjes hadden gekeurd, konden ze een kruisvuur van vragen en opmerkingen uitstorten. Hoe wel de heer Oskamp kon praten als Brugman, hem, werd toch door de Hel derse dames aan het verstand gebracht, dat melk In de tlye een kwestie van smaak is. Nadat nog een paar verba zend leuke teken- en poppenfilms ver toond waren, werd de avond door de voorzitster, mevrouw VeenNoot, ge sloten. De watersportvereniging „Helder WillemsoordNieuwediep" sluit Zon dag het seizoen met zeilwedstrijden op het Amstelmeer. Bij voldoende deel name zijn er voor motorboten wedstrij den in het zogenaamde boeitjes pikken. Om negen uur vertrekken de jachten gezamenlijk van de jachthaven. Het bestuur der H.S.V. „De Ly- ceist" is thans als volgt samengesteld: J. Beeker. voorzitter; J. Schouten, se cretaris; F. Pronk, 2e secretaris; A. v. Dijk, penningmeester; C. van Prooyen, 2e penningmeesteresse. Bond voor Oost en West ollecte sloten dit jaar gezamenlijk e^n te houden en de opbrengst procentsg wijze te verdelen. Financieel beteken. dit een achteruitgang tenzij de op brengst drie maal zo g*oot is als ge woonlijk. Om dit te bereiken zijn tr in de eerste plaats tachtig collectanten van zeventien jaar en ouder nodig. Mocht dit niet gelukken dan zou dat betekenen dat er niet voldoendegeldis om de leger- en vlootpredijranten van het nodige te voorzien en om de vijf-en veertig Chr. Militaire Tehuizen in Ne derland en een tiental tehuizen in de overzeese gebiedsdelen m stand te hou den. Deze grote landelijke collec wordt in Den Helder gehouden van II tot 22 October. Collectanten kunnen zich opgeven in het Militair Tehuis Kanaalweg 106. C. J. R. uit Alkmaar deed bij de politie aangifte van vermissing van zijn portefeuille, inhoudende f 500. Hij had de jas waarin de portefeuille zich be vond tien minuten onbeheerd laten hangen bij het Koninklijk Instituut waar men aan het werk is. Het is eph" ter mogelijk, dat R. de portefeuille reeds eerder heeft verloren. Het gebeurde dezer dagen dat acht leerlingen van de H.B.S. boven op het Zeeheldenmonument zaten. De knapen zullen hierover ernstig worden onder houden. Vijf mannen, waarvan één in uni form, hebben 's nachts bij mevrouw D. de vlaggemast vernield. De Speeltuin Visbuurt organiseert op Zaterdag 8 October in „Casino" een feestmiddag voor kinderen van de leden van vijf tot en met dertien jaar. De kinderen komen om half twee bij de speeltuin bij elkaar en marcheren ge zamenlijk naar de zaal. Een vrachtauto van de fa. Doorn bos geraakte door een defect aan de stuurinrichting in de vaart lang" de Van Foreestweg, en werd later door een andere auto weer op het droge getrokken. De bestuurder kwam er met een nat pak af.. De heer G. de Croos, groenten- handelaar in Den Helder, heeft het filiaal van zijn zaak te Julianadorp, thans gedreven door de heer S. de Graaf, verkocht aan de heer Kossen uit Den Helder, die zich binnenkort als groenten- en fruithandelaar te Ju lianadorp zal vestigen. In de zaal van het Leger des Heils aan de Spoorgracht wordt Zaterdag en filmavond gegeven met een zeer ge varieerd programma. Er is een, smake lijke „hors d'oeurre", en het hoofdge recht bestaat uit filmflitsen die werden opgenomen in Suriname. Zeden en ge woonten van de bevolking worden in beeld gebracht, en de bezoeker maakt kennis met het Leger-werk in geheel de West. Een filmpje „Holland Days laat zien, hoe sommige Amerikanen zich Holland voorstellen. De avond staat onder leiding van majoor Jos. Govaars, die ook de samenkomsten op Zondag zal leiden. Zaterdagmiddag om half vijf wordt een speciale kindervoorstelling gege ven. Gistermiddag om vier uur ste vende een kleine grijze hulk het Nieuwediep binnen. Aan 't roer stond een magere, baardige oude man. Naast het zeil een breed, donker kind, in een zwarte jek ker. Vader en dochter, ontvlucht uit Berlijn, zeilend op weg naar Zuid-Amerika. Zij hadden hun anker verspeeld en moesten daar om Den Helder aandoen. Een ongewilde onderbreking van het traject BorkumIerland. Daar gaat Aga Muller, achttien jaar oud, klein en donker, met vastberaden stap over het vers-geteerde plankier van de jachthaven. Zij slaat geen acht op de welverzorgde scheepjes van de HWN-vloot, waartussen nu haar eigen onoog lijke bootje ergens verscholen ligt. De heer Harnis, opzichter van de jachthaven, heeft in zijn veelbewogen leven wel meer vreemde figuren ontmoet, maar zo'n wonderlijke bemanning als die van de „Berlln" (registratienummer SO 76) is hij zelden tegengekomen. Ook een paar zeevaartscholieren zien toe, hoe Aga vers water tapt uit de kraan bi) de poort. En dan vertelt dat kind ons haar verhaal. Haar donkere ogen verraden wan trouwen, als wij ons belangstellend tonen naar het doel van de reis. Zelf bewust maar voorzichtig is dit meisje, dat is opgegroeid in een politiestaat. Uit Berlijn komt ze. Een vacantie- reisje? Neen, honger. Vader, 63 jaar oud, heeft geen werk, en wie geen werk heeft krijgt in Berlijn geen geld. Haar broer moest het schamele eten verdienen voor vader en moeder eh hun twee kinderen. Dat was niet vol te houden en daarom besloten vader en dochter Berlijn te verlaten. Doel: Argentinië. We werpen tersluiks een blik op de grijze notedop, waarvan de twaalf vierkante meters zeil nu opge rold zijn. En we vragen het meisje naar haar naam. Weer aarzelt ze Het is allerminst onze bedoeling, hen in moeilijkheden te brengen; wij wil len alleen maar een klein verhaaltje schrijven in de krant. Aga Muller tekent Dat breekt even het ijs. Haar vader heet Paul Müller en zij is Aga. Voor de grootste Berlijnse krant, „Der Te- iegraph", gaat zij stukjes schrijven over de reis, met tekeningen erbij. Journaliste is ze niet. „Moet je juist journalist zijn, om in een krant te schrijven?" Maar ze heeft een middag cursus in tekenen gevolgd, tot hun bootje op 14 Augustus (bijna zes we ken geleden) de grote reis aanvaardde. Drie minuten later zitten we in el kaar gedoken in het grijze roefje, en dan komt uit een hoekje een klein te kenboek. Terwijl wij bladeren en ons verwonderen over het tekentalent van deze kleine verdrevene, vertelt Aga. Ja, 't is in de Amerikaanse sector stuk ken beter dan in de Russische, maar er is toch veel werkloosheid. Een man van 63 komt niet meer aan bod. Horst verdient nog niet veel, en haar teken diploma's zouden te laat komen.. Moe der en Horst kunnen het samen red den; vader en dochter zegden Berlijn vaarwel, in dit omgebouwde sloepje. Dwars door de Russische zone, die ge heel Berlijn omsluit. Een sleepbootje nam hen mee, de Elbe af. De politie zorgde voor grote moeilijkheden, maar ze kwamen eruit. Twee dagen geleden verlieten ze Borkum, op weg naar Ierland. Brits onderdaan In dit deel van de wereld hopen zij iets te hebben aan Aga's Britse natio naliteit. In Brits West-Indie, op de Bahama-eilanden. werd ze geboren. Aan deze strowis klampen zij zien vast. En zo zit zij glimlachend naast ons, blij dat wij haar tekeningen zo mooi vinden. En vader Paul babbelt, dat hun scheepje proviand genoeg heeft om weken te varen. Aardappelen zyn er voldoende en hard brood, en zes pond suiker en acht pond vet. Och, Ierland is niet zo ver. Over. veer tien dagen zijn we er. En dan gaat het op Zuid-Amerika aan.. „Daar gaan we werk zoeken. Mis schien kunnen we nog eens een farm kopen. Met een heel kleine farm zijn we tevreden. En dan komen moeder en Horst ook naar Argentinië!" Welja, zie de toekomst maar opti mistisch inDe Atlantische Oceaan is niet zo breed, en zo ellendig als in Berlijn kan het nergens zijn. En wie doet je wat, met 120 liter water aan boord? Aga lacht, en vertelt de bedoe ling van de tekeningen. „Dat is Jo- hann Strauss, en dat een beroemd En gels kunstschilder. Er horen onder schriften bij, maar die liggen nog in Berlijn". Achter die simpele zwart-wit teke ningetjes verrijst een achtergrond van diepe tragiek. Een kind, opgegroeid in een mistroostige omgeving, maakte deze prentjes in blijde uren, op de te- kenschool. Een kind zonder vaderland en zonder toekomst, dat mannen burger niet vertrouwt, ongewone vragen stellen Daar komt de marechaussée aan boord. Er moeten formaliteiten wor den vervuld. Of vader Müller wil mee gaan. Ja, de dochter ook. Nu toont geen van beiden enig wantrouwen Aan mannen in uniform zijn ze wel gewend, daar in bezet Berlijn. Unifor men zijn een stuk van hun leven ge worden en ze zijn haast blij dfze vriendehjke Helderse marechaussée te mogen vergezellen. Opgewekt stappen ze langs de Bul tenhaven. Vader en dochter Müller ÏIvT VEnS' die één moment het onze le%p"aen^ J sp. renOf zullen zij zjch Dit 111 wanneer zij ene, De heer P. Groot Jz. is herkozen ak dijkgraaf van het ambacht West. Friesland, genaamd Drechterland. n Te Bovenkarspel is een 17 jaar ge leden verloren verlovingsring terugl gevonden. De gemeenteraad van Blokker heeft besloten tot de vervaar diging van een sluitregel, teneinfo door het gebruik daarvan de bekend- heid der gemeente te bevorderen. Op de begroting voor 1950 van het ministerie van Verkeer en Waterstaat zijn geen gelden uitgetrokken vpor de hervatting van de tunnelbouw on der het Noordzeekanaal te Velsen. De heer P. Jonker, ambtenaar van de burgerlijke stand te Koog aan de Zaan, werd gefêteerd ter gelegenheid van het feit, dat door hem het 400ste huwelijk (in elf jaar) werd voltrok- ken. In de Zaanstreek is een be gin gemaakt het radiodistributienet met een vierde lijn uit te breiden. HCSC 1 wacht morgen een zware strijd. Als nieuweling in de eerste klas se zal ze het moeten opnemen tegen het eerste elftal van Marken, dat 't vorige jaar op de derde plaats eindigde. Wij durven ons, hoewel HCSC drie nieuwe spelers heeft, niet aan een voorspelling te wagen. De wedstrijd begint om half vijf. In deze Zaterdagmiddagafdeling worden verder gespeeld: Flevo—Blauw Wit 2. And. Boys—Dindua 2 en EVC— HCSV. Het tweede en het derde elftal van HCSC vertrekken om half drie van garage Moorman naar de Langedijk, waar respectievelijk Vrone - en DTS 1 als gastheren optreden. In de afdeling 2 worden nog gespeeld: Jong Holland 2—DEK 1, Breezand Boys 1—Marken 2 en ZCFC 2—HCSV 3, VOOR ZONDAG 25 SEPTEMBER DEN HELDER. Ned. herv. kerk, Weststraat, 10.30 uur de heer J. J. I,andman (jeugdienst); 17 uur ds. W. J. de Hoest; Palmstraat, 10 uur ds. J. Borghardt; 19 uur de heer E. Wand era. Geref. kerk, Bethelkerk, 10 uur ds. Hamming; 17 uur ds. Swen; Rehoboth- kerk 10 uur ds. Swen; 17 uur ds. Ham ming. Geref. kerk art. 31, Nieuwe kerk. Weststraat, 8.45 en 17 uur lees dienst. Chr. geref. kerk, Steengracht, 10 en 17 uur leesdienst. Oud geref. kerk, Hoogstraat 86. 10 en 17 uur de heer G. Struik van Sliedrecht; Donder dag 19.15 uur ds. van Dijk. Geref. Gem. Janzendwarsstraat 8, 10 en 16 uur leesdienst. Doopsgezinde Gem., 10.30 uur ds. J. J. J. van Sluijs. Luth. kerk, 10.30 uur prop. Kok van Amster dam. Baptisten-Gem., 10 uur de heer G. van Leeuwen; 12 uur Zondags school: 20 uur evangelist F. G. J. Hof huis; Vriidae bijbelbesoreking. Oud- kath. kerk. 10 uur Heilige Mis. pas toor Verheij. Evangelisatie Vijzel straat, 10 en 19.30 uur J. v. d. Brink, evangelist: 12 en 14.30 uur Zondags school; Woensdag 20 uur Bijbelkring; Donderdag 19.30 uur vrouwenkrans; Zaterdag, openluchtsamenkomst in de Visbuurt en bidstond. Leger des Heils, Zaterdag 20 uur Zendingsfilm; Zondag 10 uur heiligingssamenkomst, tevens altaardienst: 18.45 uur open luchtsamenkomst: 20 uur verlossings samenkomst; leider Sr. majoor J. Goo- vaars. JULIANADORP. Ned. herv. kerk, 10 uur ds. Salm. Star of Hope, 10 en 10 uur samenkomst; 15 uur Zondagsschool', Dinsdag 16 uur meisjeskrans; 19.30 uur bidstond; Donderdag 19 uur meisjes- krans; Zaterdag 19.30 uur bidstond. Geref. kerk, 10 uur leesdienst; 14.30 uur ds. Hamming. HUISDUINEN. Ned. herv. gem., 10 uur ds. Sepmeyer. CALLANTSOOG. Ned. herv, kerk, 19 uur ds. Salm. 'T ZANDT. Ned. herv. kerk, 14.80 uur ds. de Hoest. GEEN DRAVERIJ Wegens omstandigheden zal de te gen 10 October alhier aangekondigde harddraverij niet doorgaan. De Plattelandsvrouwen van Wierin- gen kwamen Dinsdagavond in de foyer van Cinema de Haan bijeen. D* presidente, mevrouw Boon van Ooster- land, deed enige mededelingen °ve* het programma voor het komende winterseizoen. Zij stelde voor om nu reeds te gaan sparen voor het tochtje naar de Avro-studio, omdat de re™" kosten f 10 per persoon zullen bedra gen. Aldus werd besloten. Nadat nog was medegedeeld, dat een zangkoortje was opgericht, kreeg mevr. Jonk he woord, die het onderwerp „De ninginrichting" behandelde. Zij er op, dat een woning licht en luchtig moet zijn. Een kamer met veel m®u" bels maakt al gauw een rommelig indruk. Met enige voorbeelden we__ aangetoond op welke wijze een ning doelmatig en toch niet te duU gemeubileerd kan worden. Na de lezing was er gelegenheid*®* het stellen van vragen, waarvan doo» enige dames gebruik werd gemaakt- Aan het slot van de vergadert»» deelde mevr. Boon nog mede, dat W* gelse boeren gastvrijheid aangebode hadden voor boeren uit Wieringem die eens naar Engeland willen onder voorwaarde, dat ook eens Engels bceren enkele dagen hier zouden kun nen vortoeveu.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2