Met de camera langs Noordhollands kust FORMOSA 1 Reinder Visser werkt aan zijn toekomst r Kijkje in magazijn vol herinneringen DANST WEER ZONDAG Tragedie Van Nieuwediep naar Johannesburg Over vier jaar ierug uit Zuid-Afrika als mijnopzichter Circus Mullens komt van Donderdag t.m. Zondag „Het Noorden" liet 25 jaar de duifjes vliegen Eerste cabaret-revue in de marinecantine BASKET- en VOLLEYBAL enthousiast ontvangen Tussen Haaks en Kuifje Bureau Sociale Zaken K.M. wordt verplaatst Elftallen voor Zondag Tweede W.G.W.-veld wordt morgen feestelijk geopend In het kort Even voor de lens: TANTE CHARLA Burgemeester beschermheer van brandweervereniging Tweede vertoning van film „Geen grenzen meer" Texel Burgerlijke Stand DE WITTE: Het meisje van de Veenhoeva TIVOLI Dertig seconden boven Tokio DEIVDER VISSER, Binnenhaven 61, kreeg deier dagen bericht dat op vtJf Octcber liet vliegtuig voor hem ral klaar staan dat hem, en nog een en twintig andere Nederlandse jongens naar Znid-Afrika sal brengen. Daar ver wag wacht tfese jonge kerels een geheel nieuw en onbekend leven en naar «y bopen en vertrouwen een goede toekomst. Dat Reinder Visser tot dit plo?gJe van twee en twintig behoort is op zichzelf een voorrecht en doet het boste verwachten. Van de vele honderden jongemannen, die zich enkele maanden geleden aanmeldden, werden er tweehonderd gekeurd. Slechts twee- en-twintig jongens kwamen In aanmerking, om in Johannesbrfg een cursus op de Regeringsopleidingsscholen voor de Mijnbouw te gaan volgen. avonturier, die zich daar in Afrika een fortuin gaat vergaren. En hy heeft er wel degelijk over nagedacht wat hem De negentienjarige Reinder las op zekere dag in de Heldersche Courant, dat Zuid-Afrika gebrek heeft aan ge schoolde arbeidskrachten, vooral omdat de productie van de goudmijnen be langrijk moet worden opgevoerd. Het mijnbedrijf daar vormt namelijk de voornaamste bron van inkomsten. De Zuidafrikaanse regering zond daarom de commissie-Pienaar naar West-Euro pa met de bedoeling mannen tussen de negentien en drie en twintig jaar te werven voor de mijnbouw scholen. De Nederlandse regering staat hier sym pathiek tegenover, niet alleen omdat zij de emigratie wil bevorderen, maar vooral omdat hier aan jonge Nederlan ders de gelegenheid wordt geboden zich van een goede toekomst te verze keren. Reinder bedacht zi$h niet lang. Hu zag hier inderdaad mooie kansen voor de toekomst. Weer naar school. „De keuring was wel bijzonder zwaar", verzekerde Reinder ons. En dat kunnen we begrijpen. De candidaten moeten vanzelfsprekend een goed gestel hebben en dan wordt er nauwkeurig op de longen acht geslagen. Van de tweehonderd Nederlanders die werden gekeurd werd slechts tien procent aan genomen, waaruit dus wel blijkt dat de commissie-Pienaar niet over één nacht ijs gaat. De jongens moeten in Johannesburg gedurende twee jaar een school bezoe ken. Deze opleiding tot mijnopzichter geschiedt zowel theoretisch als prac- tisch en wordt geheel door de regering bekostigd. Het zal misschien niet mee vallen de eerste maanden, want men gaat uit van de regel, dat mijnopzich- ters hun werk slechts goed kunnen doen, wanneer zij ook zelf onder de grond hebben kennis gemaakt met de kleinste werkzaamheden. De gehele op leiding zal vier jaren in beslag nemen en het is gebleken dat er binnen twee Jaar reeds verscheidene leerlingen af vallen. Reinder Visser is het echter eens met een deskundige die beweert dat de toe komst voor de jongen die volhoudt ver zekerd is. Nu is bewezen, dat de leer ling over capaciteiten beschikt, is het zelfs mogelijk dat hij op kosten van de Staat aan een Zuidafrikaanse universi teit mag gaan studeren. Het mooie is, dat bij uitzondering ongeschoolden een kans krijgen om naar Zuid-Afrika te emigreren. Als voornaamste eis naast de leeftijd wordt gesteld, dat de gegadigden de zesde klasse van de lagere school hebben doorlopen. Goede reis.... Als te zijner tijd mocht blijken dat men niet bestand is tegen het onder grondse werk, dan wordt men hiervoor uitgeschakeld. Een achturige werkdag bij een zeer hoge temperatuur vraagt op een diepte van negenduizend voet wel wat weerstandsvermogen. Maar Reinder Visser ziet hier niet tegen op. Wij hebben hem gesproken en we weten dat hij een kerel is die weet wat hy wil, Hü ziet er helemaal niet uit als een daar*" ver van Nieuwediep te wachten staat. Men zal alles van hem eisen, maar dan mag hij ook zeggen dat zijn kostje is gekocht. Pas over vier jaar zal hij Den Helder weer zien, want wij hopen dat Reinder het er goed af brengt als enige Nieuwedieper. En dan komt hij terug als mijnopzichter met een goed sdlaris. Reinder zelf weet misschien nog niet of hij alles wel moet geloven wat men hem over Afrika en zijn toekomst heeft verteld. Maar hij riskeert het en dat getuigt van wilskracht. Goede reis, Reinder! Het is al vele maanden geleden, dat onze stad door een circus werd be zocht. Daarom zal het een uitgebreid publiek genoegen doen, te vernemen dat het circus Jos Mullens de volgende week zijn tenten in Den Helder zal op slaan, op het terrein aan de H. A. Lo- rentzstraat. Van Donderdag 29 Sep tember tot en met Zondag 2 October zullen dagelyks voorstellingen worden gegeven. Er is een geheel nieuw programma samengesteld, omvangrijker en aan trekkelijker dan dat van verleden jaar. De vermaarde hogeschoolruiter Otto Schuman is ditmaal weer van de par ty, terwijl ook de ruitertroep Mullens enige nummers ten beste zal geven. Als speciale attracties werken mede Charlie Wijma, jongleur en balanceur van de „B. B. C.-television" uit Londen, de domteur Jefferson met zijn groep Afri kaanse leeuwen (o.a. de koorddansen- de leeuw „Frascita". en de Belgische muzikale clowns „Trio Babusio". Na tuurlijk ontbreken acrobatiek- én tra peze-nummers niet op het programma. Het is vandaag een kwart eeuw ge leden, dat de postduivenvereniging „Het Noorden" werd opgericht. De feestelqke viering van dit jubileum zal nog even worden uitgesteld, omdat de vereniging eerst het wedstrijdprogram ma wil afwerken. Op Zaterdag 8 Oc tober bestaat 's avonds van half acht tot negen uur gelegenheid, het jubile rende bestuur te feliciteren in het ge bouw „Mnsus Sacrum", Koningstraat. Toen op 24 September 1924 „Het Noorden" werd opgericht, waren er zeven leden, die hun kring gestadig za gen groeien. Alles ging voorspoedig, tot het zwarte jaar 1940 aanbrak, en alle duiven op last van de bezetter moesten worden afgeslacht. Slechts weinige liefhebbers durfden het aan, hun vogels te laten onderduiken, zodat men na de oorlog vrijwel van de grond af moest beginnen. Verscheidene nieu we liefhebbers traden tot de vereni ging toe, en er kon zelfs een adspiran- ten-afdeling worden opgericht, „Wie de jeugd heeft, heeft de toe komst", meent het bestuur terecht, en het gaat dan ook met frisse moed aan de volgende 25 jaar beginnen. Donderdagavond werd in de marine cantine het seizoen geopend met een aardige cabaret-revue, die de talryke aanwezigen enkele uren heeft geamu seerd. Dat moest ook haast wel, want wie moet niet lachen als hy Gerard Walden en Berry Kievits bezig ziet? Misschien waren sommige grappen niet zo geslaagd, maar dat werd hun, Coby Beek, Bob Nelson en Cas Rus gaarne vergeven. Coby Beek oogstte weer veel succes met enkele populaire melodieën. Het speet ons alleen, dat ze heeft gemeend het cantinepubliek wat oude kost te moeten voorzetten. Gerald Walden had vooral de lachers op zyn hand, toen hy als boertje een maagmassage moest ondergaan. Bob Nelson verzorgde de conférence en Cas Rus begeleidde het geheel op sublieme wy'ze. De Ned. herv. handwerkverenl- ging gaat Woensdag haar wekelijkse bijeenkomsten in 't Honk aan de Weststraat hervatten. De Helderse sportliefhebbers hebben gisteravond in de Sportschool op de RÜkswerf kennis gemaakt me tvolley- bal en basketbal. En, wij moeten het direct zeggen, deze eerste kennismaking beloaft iets voor de toekomst. De belangstelling was vry groot en wy verwachten, dat enkele verenigin gen tezijnertijd tenminste één van beide spelen in hun trainingsprogram ma zullen opnemen. Het kan zijn, dat wij ons vergissen, want waar zou men bijvoorbeeld basketbal moeten spelen? Nadat de voorzitter van de Sport raad, de heer Th. Luyckx, alle belang stellenden had welkom geheten, werd begonnen met de demonstratie van volleybal. Twee zestallen van de adel borsten hebben hun uiterste best ge daan de aanwezigen zoveel mogelijk van deze sport te leren. Zij zijn daar ten volle in geslaagd, mede dank zij de heuldere uiteenzetting van de heer F. v. d. Heuvel Rijnders. Het basketbal was wat levendiger en zal waarschijnlijk meer tot de toe schouwers hebben gesroken. D.E.D. en basketbalverenigingen, verzongden de demonstratie met zoveel enthousiasme dat men soms moeite had het spel op de voet te volgen. De heer Meeuwsen uit Amsterdam was er echter ook nog om een en ander te verklaren. D.E.D. toonde zich geroutineerder en won met 25—22. De heer Luyckx dankte tenslotte al len die de demonstratie deden slagen en in het bijzonder majoor Bol, die voor deze gelegenheid de Sportschool be schikbaar stelde. We zijn benieuwd of de gedemon streerde spelen in ons sortwereldje zul len worden opgenomen. Hr. Ms. onderzeebootjager „Queen Wilhelmina", die momenteel dienst doet voor de visserij-inspectie, kwam gistermiddag omstreeks twee uur in de haven. Hr. Ms. „Johan Maurits" volgde tegen half vier. De mynenvegers Hr. Ms. „Westerschelde", „Vliestroom", „Texelstroom", „Zuiderdiep", „Mars diep" en „Hollands Diep" keerden via Rotterdam en IJmuiden uit Vlissingen terug en gaan vermoedelijk in het be gin van de volgende week naar Bor- kum. Het is morgen hoog water om 9.25 en 21.55 uur en laag water om 3.35 en 16.15 uur. Maandag is het hoog wa ter om 10.05 en 22.35 uur en laag wa ter om 4.20 en 16.50 uur. De tempera tuur van het zeewater was 17.5 graden Celsius. JJONDERDDTJIZENDEN NEDERLANDERS genoten deze zomer van de schoon heid onzer onvolprezen duinen en zij zullen, nu de winter nadert, dikwijls terugdenken aan zorgeloze ogenblikken, doorgebracht aan een zonnig strand, in een schaduwrijk bos of op een gezellig dorpsterras, 's Avonds zullen de albums voor de dag komen, met de foto's waarop de aardigste momenten ver eeuwigd staan. Er is ontzaglijk veel gefotografeerd, deze zomer. De fotowin kels konden het werk niet aan en het personeel heeft onder hoogspanning gewerkt. Wel een bewijs, dat dank zij de verbeterde materiaalpositie de amateur-fotografen dit jaar hun hobby volledig konden uitleven. M Naar wy vernemen wordt het bu reau Sociale Zaken van de Koninktij- k. Marine met ingang van Maandag 26 September overgeplaatst van het Commondementsgebouw Buitenhaven naar Hoofdgracht 15, het voormalige marvahuis. Dit geldt zowel voor het bureau Sociale Zaken marinepersoneel »u voor het bureau Sociale Zaken oor logsslachtoffers. H.R.C dat om half drie aan de 8portlaan tegen D.I.O. speelt, komt uit in de volgende opstel ling: Dykshoorn; Bot en Swart; De Werker, De Jong en Van Trierum; Knyfff, P de Vries, G. de Vries, Heeris en Rijkers. Helder ontmoet om half drie in het Alkmaar se Sportpark de Alk- maarse Boys. De opstelling is: Boekei; Himpers en Bal. Beek hoven, Van der Neut en Puhl; Schouwenaars, Vonk, Driehuis, Van der Meulen en Blom. Watervogels speelt om elf uur tegen Nieuwe Niedorp. Hier is de opstelling: Dirks; Beers en v. 't Hert; Snyders, v. d. Hert en Been; Van Beekhoven, J. Snyders, Post, Van Wessel en wyker. HGW met Bouma, Toes, P. Hendriks, Lafëre, Noordeloos, J. Hendriks, Ramler. Winkel, Van Wees, Amersfoort en Schilder, krygt om half drie bezoek van JVC. En hoeveel honderdduizenden prentbriefkaarten zullen uit de vacantie-paradysjes langs de Ne derlandse kust verzonden zyn? De meeste met afbeeldingen van de mooiste plekjes, vertolkend de trots van de afzender: „Kyk eens, hier ben ik nou met va- cantie!" Is het wonder, dat de vacantieganger zijn kaarten met de grootste zorg uitzoekt? Alleen zal hy zich afvragen, waar die uitgebreide series toch vandaan komen. Deze week hebben wy een be zoek gebracht aan zo'n arsenaal van prentbriefkaarten, waar een klein millioen exemplaren keu rig in vakken en netjes verpakt lagen opgeborgen. Op een reus achtige kaart aan de wand waren de modellen geplakt: enige dozynen zeer eenvoudige, maar niet minder artistieke re producties van fraaie kunstfoto's. Dat was ook van de heerJac. de Boer niet anders te verwach ten. Hy is een fotograaf, die zyn vak terdege verstaat, bo vendien is hij op zijn terrein een kunstenaar, en tegelijk is hij altijd een hartstochtelijk ama- W teur gebleven. Met groot enthousiasme kan hy over zijn sport, die tevens zyn beroep is, vertellen. Zoeker van schoonheid. „Wy fotografen zien de wereld in zwart en wit. Nooit sal ik een opname Cf, g«nHrag|pS| maken voordat ik weet, hoe de zwart- wit-ver houding zal zyn. Een leek heeft geen verstand van compositie en de betekenis van invoerende lynen, de voorgrond boezemt hem weinig belang in en de achtergrond telt haast niet mee. Het gaat hem om de afbeelding, maar toch voelt een leek onbewust de verschillen aan. Hy proeft de sfeer- Zo, altijd bewust werkend, heeft de heer De Boer ook in zijn vrye tijd hon derden opnamen gemaakt, en schoon heid gevonden waaraan de oppervlak kige beschouwer voorbijgegaan zou zyn. Op verscheidene tentoonstellingen wer den zijn fotografische kunstwerkjes be kroond en zijn haast beroemd gewor den foto van de Helderse Dijk zal bij menig jubileum als cadeau zijn aange boden. Uit zijn uitgebreide collectie heeft de heer De Boer verleden jaar een kleine serie strand- en duinopnamen geselecteerd, en natuurlyk viel de keuze ook op enkele specifiek Helderse onderwerpen. Maar het merendeel toch geeft afbeeldingen van wondermooie plekjes langs onze kust tussen het Noordzeekanaal en het Eierlandse Gat. Het reproduceren bracht nog enige moeilijkheden mee. Geglansde foto reproducties vond de heer De Boer te weinig artistiek, te koud. In boekdruk kregen de plaatjes een iets te zakelijk cachet. Daarom viel de keuze op het kostbare koperdiepdruk-procedé. De firma Enschede te Haarlem vervaardig de een grote partij van dergelijke re producties, en wij moeten zeggen dat het resultaat bewondering afdwingt. Om een indruk te geven, hebben wij bij dit artikel een tweetal plaatjes afge drukt. Het zijn kranten-reproducties van reproducties, zodat men het de fotograaf niet mag aanrekenen, wan neer hier de artisticiteit nagenoeg niet blijkt. Gezien de grote hoeveelheid, die in geheel Noord-Holland werd verspreid, zullen de lezers deze kaarten reeds kennen, of anders te gelegener tijd te zien krijgen. Misschien worden zij dan met groter interesse bekeken, zoals ieder werkstuk verdient dat door vakman schap en artisticiteit tot stand is ge komen. De consul van de KNVB, de heer A G. van der Linde, heeft Donderdag avond, in afwachting van de definitie ve keuring, het tweede WGW-veld voorlopig goedgekeurd. Er zal dus morgen op dit terrein gespeeld kunnen worden. Het veld zal om twee uur door kapelaan A. Dekker worden geopend. De geneeskundige dienst wordt ge durende dit weekend te Den Helder waargenomen door de artsen A. J. F. Thorbecke, Javastraat 113, telefoon 2103, en P. Schoorl, Timorlaan 25, tele foon 3108. Vanavond geeft de arbeiders-zang vereniging „Kunst aan het Volk" o.l.v. de heer J. Willems haar najaarsconcert in Casino» omvte CHARLA was, toen wij haar in haar woning aan de Brakkeveia. JA.WTE CHAR haar schik over de wvze waarop ,n Den Helder weg opzocht merette Repelsteeltje", die onder kaar leiding do0- te gesproken over TnindoTp is opgevoerd. Jk was zelf eigenlijk kinderen ™n de P gn dan schlet je plotseling te binnen- Tadnik het ntZaar zó gedaan, of zó", zegt ze en terwijl ze een paar la,. Ce ^ren onder haar hoofddoek stopt, voegt ze er verontschuldigd aan toe: „Ik ben aan de was Mflar h0g belangrijk voor de goeig huisvrouw de was ook is, mevrouw Van Tetering onderbrak haar werk graag om iets te vertellen over haar hobby Charla Knies heette zij, toen haar er gens in Hilversum tijdens de becry. dingsfeesten werd gevraagd „even iets te doen met de kinderen uit de straat". En zij deed het. Zij presteerde het bi een week met de kinderen de operette „Assepoester" in te studeren. Het was geen kleinigheid, temeer daar de op- poering maar tien minuten in beslag mocht nemen. Het werd een succes; de straat van tante Charla won van twee andere straten en het resultaat was de oprichting van een buurtvereniging. Tante Charla glimlacht vergenoegd, als ze vertelt, hoe ze in September 19<j in Den Helder kwam. „Mijn man werk te hier al, maar we hadden geen fami lie en ik kende niemand en nw noemt bijna iedereen me tante Charla". Mevrouw Van Tetering is van plan ióór te gaan met de kinderen van Tuindorp. Ze heeft zelfs een uitnodiging gekregen van de Speeltuinver enigingen Visbuurt en Vogelwijk om ook voor haar kinderen „Repel steeltje" op het toneel te brengen. Dat is dan op 24 September. „En met St. Nicolaas wil ik ook iets doen, maar de tijd gaat zo snel. Ik ben nu ge trouwd, moet u rekenen". Haar man, die door de kinderen al spoedig oom Jan werd genoemd, kijkt lachend naar zijn vrouw. Hij gaat altijd met haar mee. „Ik doe het graag", vertelt hij. „En dan ravot ik verder nog wat met honden". De heer Van Tetering is namelijk druk bezig met het africhten van zijn hond. Ja, we hebben daar bij een kopje thee en een snoepje gezellig zitten praten en we geloven graag, dat de kinderen hun best doen voor tante Charla en oom Jan. Op Zaterdag 1 October om half drie zal burgemeester G. Ritmeester het be schermheerschap van de Helderse Brandweervereniging aanvaarden. Dit geschiedt met eniï ceremonieel voor het gemeentehuis. De corpsen van de brandweer en de hulppolitie zullen onder leiding van de commandant brandweer, de heer K. Rypma, defileren, waarna de burge meester een oorkonde wordt aangebo den. Deze oorkonde wordt overhandigd in een straalpyp, die op een bruinhou ten voetstuk staat, en geheel is verzil verd. Na de oorlog heeft het Nederlands Bybelgenootschap een geluidsfilm laten vervaardigen over het werk dat door deze instelling wordt verricht. Het eer ste deel van deze film „Geen grenzen meer" ig gewijd aan de plaats die de Bijbel inneemt In kerk en gezin, en het leven van jong en oud. Het tweede deel laat veel zien over het werk der Bij belvertaling en de druk ervan, waarna het slot de verspreiding van het Boek der boeken in woord en beeld geeft. In het najaar van 1948 werd deze film reeds in Den Helder vertoond, maar ge zien de grote belangstelling zal a.s. Maandagavond een tweede voorstelling worden gegeven ln de Nieuwe kerk aan de Weststraat, aanvang acht uur. Geboren: Johan, z. van Abram Blom en Martje Knol. Reijer H., z. van Simon van der Slikke en Nellie Smidt. Johanna C., d. van Wilhelmus van Engelen en Maartje M. Bakker. Hylkjen, d. van Andreas Homma en Jaai Visser. Theodorus L., z. van Ja- cob Schraag en Theodora E. de Porto. Overleden: Pieter Drijver, 74 jaar, echtg. van Dieuwertje J. M. Rab Rab. Gevonden voorwerpen: werk- mansvest, steeksleutel. Selma Lagerlöf schetst in haar boeken vaak het eenvoudige en het meest gewone. Daarom zijn haar boeken zo prachtig en bij alle be volkingsklassen geliefd. Zo was haar boek: „Het meisje van de Veenhoeve" de karakterschets van het eenvoudige dienstmeisje, dat, zuiver ia haar gevoelens en goed van geloof, haar eer komt te verliezen. Daarmee verliest ze ook haar goede naam, niemand wil haar zelfs meer als dienstmeisje hebben. Toch zijn er mensen, die van haar houden, ze waarderen haar, om dat ze echt is en eerlijk. Toch is dit niet ge noeg om haar leven gelukkig te maken. Hoe wel ze aanvoelt dat het verkeerd is, gaat ze toch door van de mensen, waar ze werkt, te houden. Dit wordt haar ongeluk, zijdelings raakt ze zelfs in een moord betrokken. Het lijkt allemaal misschien sensationeel, het is het echter niet. Zo menselijk en diep gevoeld Selma Lagerlöf dit gegeven in baar boek wist uit te werken, zo geeft de film het boek weer op het witte doek. De mensen leven werkelijk. Heel goed is de regisseur er in ge slaagd de strijd van het meisje uit te beelden, niet overdreven of zelfs maar fel. Heel simpel, hoewel soms wel een beetje te eenvoudig, deed hij haar leven temidden van de harde vijan dige mensen. Zo als het boek en ook de film bet tonen, is het nog dikwijls gesteld in dezs wereld. Is dit goed of niet? Moet iemand, die echt en vast gelooft in het goede van het leven, door wantrouwen en verachting worden gestraft? In de film wordt hierop geen ant woord gegeven, maar toch weet ieder, die een groot en warm hart heeft, hoe gehandeld moet worden. Juist, omdat hier wordt getoond, hoe het niet moet. Daarom kunnen we blij zijn met een film als deze, we kunnen een bezoek aan De Witte dan ook hartelijk aanbevelen. De naam „Dertig seconden boven Tokio" fc goed gekozen *voor de film, die tot en met Maandagavond in Tivoli draait. Want op deze dertig seconden komt het aan. Alles in de voorafgaande scènes stuurt op geraffineerde wijze aan op dat dramatische hoogtepunt, wan neer de vliegers van generaal Doolittle (Spen cer Tracy) hun eerste luchtaanval doen op het hart van Japan. De toeschouwer gevoelt iets van de spanning, die de vliegtuigbemanningen moet hebben vervuld toen zij dat grote waagstuk ondernamen. Die dertig seconden zijn geladen met knap-gesuggereerde emoties, maar dan zijn we er nog niet, evenmin ais is de realiteit. De terugtocht komt nog, en de benzine-voof- raad raakt uitgeput. De bemanning krijgt nog veel mee te maken: een noodlanding, de vrien delijke hulpvaardigheid van de Chinese bevol king, de dreiging der oprukkende Jappen. Een interessante film, spannend, maar zonder on gezonde sensatie. JJET was geen plezier jacht, dat gistermid dag om twaalf uur licht en speels over het rusti ge Marsdiep dobberde. De kleine grauwe zeiltjes stonden bol in de frisse bries en op de smalle achterplecht zaten twee donkere figuurtjes. Een enkele visser, aan de voet van de Dijk, keek het vrolijk steigerende scheepje na. „Ieder zijn plezier," moet hij ge dacht hebben, zijn aan dacht weer richtend op eijn vistuig. Misschien hebben Paul en Aga Muller deze visser daar zien zitten, zo gemoede lijk en vredig en prettig dicht bij huis. Maar hun gedachten waren moei lijk te peilen. Zij zagen, net als wij, een ranke torpedobootjager uit het Molengat komen: de Banckertop weg naar veilige ree. En zij ont. moetten twee stug-tjok- kerende botters, tegen de ebstroom stampend naar huis. NEEN, het was geen plezierjacht, die notedop „Berlin". En haar manning moet etr zield zijn geweest ,„el de moed der wanhoop da# vwt numa», Bet be- be- met werd heiig aan de kim en wy zagen het jachtje aan. Hoe wijd en ruim was de grijze zee rond dat grijze stipje. Hoe nietig dat mensenpaar in de oneindigheid, zonder thuishaven en met een doel ergens achter het grauw van een verre ho rizon. Wij dachten, zien- dat «ffcMHMt niet aan landsgrenzen en taalver schillen, historisch ge- groeide tegenstellingen en politieke verwikke lingen. Wij zagen twe* mensen, die het verleden trachtten los te laten en in een broze hulk voeren naar een onzekere toe komst. Daar tussen de Razende Bol en 1 Xijk- duinshoofd bevonden zich een oude man en een jong meisje, representa tief voor een wereld nol mensen in onzekerheid. Ren wereld de grijst», in een zee van moeilijks heden. En de vrijheid ver. En de eeuwige vre de is ver. Op groter af stand dan Argentinië- Maar de mensen kopen op het goede, net <d> Paul en Aga Müller. HAAM tekeningetje van de zelfbewuste ama zone, hierbij afgedrukt spreekt van die ont«m- bare levensmoed, zorgen licht doet *ehv' nen en de Atlantisch Oceaan een smalle vv~ ver. Maar mensen, weten kunnen, zeggen, dat de kleine Orv** „Berlin" de overkom niet zal halen. De kan wreed zijn, net at* het leven.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2