Sowjetunie bevestigt bezit van atoombom Kort Bestek Djokja veroordeelt Hatta's houding Hevig noodweer boven ons land Reeks ernstige Amsterdam ongelukken in VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Maandag 26 Sept. 1949 74e Jaargang No. 10693 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Nieuwe explosie in Siberie geregistreerd Amerika bespoedigt voorzorgsmaatregelen Tito protesteert tegen het proces-Rajk Frans rapport over Indo- China kwam in Vietnamese handen Scherpe criiiek op het Unie-accoord Indonesische politici naar Djokja ontboden MILLIOEN EN LENING VOOR ENGELAND EN AUSTRALIË Wrevel in Republiek Over aflossing der troepen GROTE VIER HEDEN BIJEEN Waieren rond Bikini nog steeds radio-actief Kapitale boerderij te Burgerbrug verbrand De schade bedraagt zestig duizend gulden Vermiste meisjes terecht' Wat gebeurt er met Van der Waals? Twee en dertig doden bij auto-ongeluk Eén dode en vele zwaar gewonden Engels schip bij Terschelling op mijn gelopen De nieuwe Chinese Volksregering Mao Tse Toeng President? Enorme brand in Wenen BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A FCAPTEIN Directie: j BIJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN. Advertenties: 10 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm Kleine advertenties .„Juttertjes'1 tot 15 woor den t 1.elk woord meer 5 rent Abonnementen per kwar taal 4.— iij vooruitbe taling. plus incassokosten Het officiële Russische persbureau Tasa heeft bevestigd, dat Rusland een atoombom heeft, en wel sedert 1947. Er was echter „niet de minste reden tot ongerustheid. Rusland was nog steeds voorstanders van een absoluut verbod tot jet gebruiken van atoomwapens". Wat de productie van atoomenergie betreft herinnert Tass er aan, dat de minister van buitenlandse zaken, Molotof, reeds op g November 1947 heeft gezegd, dat het geheim van de atoombom reeds lang niet meer bestond. Dit betekende, dat de Sowjetunie dit wapen ook tot haar be schikking had. In wetenschappelijke kringen in de Ver. Staten, aldus Tass, be schouwde men de verklaring van Molotof als bluf. Men achtte het niet moge lijk, dat Rusland vóór 1952 een atoomwapen zou hebben. de Sowjetunie Amerika nooit op het ge bied van de atoomwapens zal inhalen. De Ver. Staten zijn nog steeds een eind voor op de Sowjetunie en zij zullen hun voorsprong naar alle waarschijnlijkheid nooit verliezen, zo zeide zij. Daarbij werd verklaard, dat de voorzorgsmaat regelen van de V.S. tegen een atoom- aanval thans zeer bespoedigd zullen worden. De reactie der Japanners, het enige volk, dat de gevolgen van de atoom bom heeft ondervonden, was er een van vrees en ongerustheid, aldus meldt de pers van Tokio. Volgens de „Mutual Broadcasting gystem" te New-York heeft op 14 Sep tember in de Sowjetunie een tweede atoomexplosie plaats gevonden. De seismograaf van het observatorium te Lund (Zweden) registreerde op die da tum een aardbeving, welke door een atoomexplosie in Siberie veroorzaakt zou kunnen zijn. Stalin was er bi). Wat de eerste explosie betreft, wordt uit Parijs vernomen, dat deze omstreeks 10 Juli moet hebben plaats gehad. De schokken, die toen te Parijs werden waargenomen, hadden als epicentra verschillende plaatsen in de Sowjet unie, waaronder Zuid-Siberie, het Alai- gebergte (in het zuiden van Russisch- Turkestan in centraal-Azie), in een ge bied ten zuiden van de Kaspische Zee en in een 1600 km ten Oosten van het Oeral-gebergte gelegen streek. Volgens de correspondent van de „Daily News" te Rome was Stalin „er bij", toen de atoombommen werden ge probeerd en wisten functionarissen van de geallieerde geheime dienst reeds minstens negen weken, dat de Sowjet unie de atoombom voltooid had. Explosie In fabriek? De „Evening Standard" publiceert een uit Praag afkomstig bericht, vol gens hetwelk een Tsjechoslowaakse mi nister, die kortgeleden een bezoek aan de Sowjetunie heeft gebracht, na zijn terugkeer in gezelschap heeft verklaard dat de Sowjetunie thans over drie fa brieken voor de opwekking van atoom energie beschikt. In een van deze fa brieken is, volgens de minister, voor tijdig een atoombom tot ontploffing ge komen, waardoor Duitse en Russische geleerden werden gedood en waaruit tevens bleek, dat ook de Sowjetunie het geheim voor de vervaardiging van de atoombom kende. Amerika niet bevreesd. Hoge Amerikaanse ambtenaren voor spelden Zaterdag met vertrouwen, dat Maarschalk Tito heeft, in zijn func tie van waarnemend minister van Bui tenlandse Zaken, persoonlijk een nota aan de Hongaarse ambassadeur te Bel grado, Eresjes Sandor, overhandigd, waarin de Joegoslavische regering pro test aantekent tegen het proces tegen Rajk c.s. In de nota wordt het proces als een „juridische klucht" en als een „mon sterachtige provocatie" beschreven, waarin „openlijk aanvalszuchtige be doelingen en het aanzetten tot onder grondse acties tegen een bevriend land en zijn regering" tot uiting zijn geko men. In de Joegoslavische nota wordt verder verklaard dat het proces tegen Laszlo Rajk c.s. een daad van aanhit sen tot oorlog is, welke een onderdeel vormt van een stelselmatige stook- en hitscampagne, welke wordt gevoerd door staten, wier regeringen de grootste vijanden zijn van vrede en vooruitgang in de wereld". Een geheim Frans rapport over Indo- China, inlichtingen over de sterkte en bewapening van de Franse troepen be vattend, is vermenigvuldigd en heeft in kringen van de Vietminh (nationa listen uit Annam) de ronde gedaan. Drie Vietnamezen zijn te Parijs gear resteerd, maar later weer vrijgelaten. De politie ontdekte een afdruk van geheime rapport in de tas van een Vietnamezé soldaat die in een tas in f^ijs ruzie had gekregen met een Franse soldaat en deze met zijn tas in et gezicht sloeg. Naderhand vond de Politie 80 stencilcopieën in Parijse per celen, die door Vietnamezen bewoond worden. Het onderzoek wordt* voort gezet. Weerberichf Weersverwachting tot heden avond: Droog weer met nu en dan overdrijvende wolkenvelden en in de ochtend plaatselijke ■ttist. Meest zwakke wind uit uit- eenlopende richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Mening van De Gaulle. In een openlucht-bijeenkomst te Bordeaux heeft generaal De Gaulle verklaard, dat het Atlantische Pact „nut zou hebben als Amerika het mo nopolie van de atoombom had kunnen behouden". „Als het atoomwapen ech ter in handen van beide kampen is, zal het pact in zijn huidige vorm echter eer groot deel van zijn kracht voor Europa verloren hebben", zo zeide hij. „U bent wat laat" Volgens Duitse zegslieden, die in nauw contact heten te staan met het Sowjetrussisch militair bestuur in Duitsland, heeft Se- meonof, politiek adviseur van de Sowjetrussische militaire gouver neur, generaal Wassili Tsjoeikof, verklaard, dat de atoomproeven van de Sowjetunie reeds in Ja nuari van dit jaar een beslissend stadium hadden bereikt. „U bent wat laat", was zijn antwoord op de gelukwensen, die generaal Tsjoeikof van de lei ders der Tsjechische en Poolse militaire missies te Berlijn ont vangen zou hebben na Trumans onthulling. Amerikaanse geleerden De Amerikaanse atoomgeleerde dr. Urey achtte de ereste 50 jaar geen an dere verdediging tegen de atoombom mogelijk dan politieke organisatie. Dr. Horfin Hogness van de universiteit te Chicago, en dr. Samuel Allison kwa men tezamen tot de conclusie, dat de Sowjetunie op grond van de aard van haar gebied en wegens de verborgen oorlogsindustrieën niet even veel atoombommen nodig zou hebben als de Verenigde Staten om hierin de V.S. te kunnen evenaren. Voorts verklaarden zij, dat «atoomwapens alleen niet be slissend zouden zijn in een oorlog, die tenminste 10 jaar zou duren. De secretaris-generaal van de Partai Nasional Indonesia, Gatot Mangkupradja, deelde aan de vertegenwoordiger van Aneta te Djokja mede, dat de te Namen bereikte overeenkomst een bewijs is voor het zwakke standpunt van de Repu blikeinse delegatie op de Ronde Tafel-conferentie. Hij zeide: „Wij veroordelen de houding van Moh. Hatta, die de andere leden der delegatie, die onder het volk een hechte politieke achtergrond hebben, bij deze besprekingen niet ge hoord heeft". Van nu af aan is het de plicht van het Indonesische volk, om een wakend oog te houden op de handelingen der delegatie, aldus Gatot Mang kupradja. een verkleining van de bevoegdheden der delegatie. De financieel-economische betrekkingen. In het Zaterdag uitgegeven periodiek verslag van de RTC wordt over de werkzaamheden in de financieel-econo mische commissie opgemerkt, dat in het algemeen kan worden gezegd, dat t.a.v. het toekomstige beleid van de toekomstige RIS op financieel en eco nomisch terrein tussen de partijen een aanzienlijke mate van overeenstemming bestaat. Ook de Republikeinse minister van buitenlandse zaken, Hadji Agus Salim legde een verklaring af tegenover de vertegenwoordiger van Aneta, waarin hij o.a. zeide, dat mogelijk vice-presi- dent MoMh. Hatta naar Djokja zal wor den ontboden indien op de R.T.C. de besprekingen te verward zouden wor den. De minister voegde er aan toe, dat met een „lichte unie" wordt bedoeld een instelling, die lager staat dan beide betrokken landen, welke instelling geen enkele bevoegdheid bezit. De Republiek kan geen unie-ministers accepteren, doch wel een bijeenkomst van minis ters der beide landen. Aldus Hadji Agus Salim. Tenslotte heeft Mohamad Saleh, de secretaris-generaal van „Masjumi" te Djokja aan de vertegenwoordiger van Aneta medegedeeld, „dat in verband met de uiterst stroeve gang van zaken bij de besprekingen ter R.T.C., het hoofdbestuur van „Masjumi" Dr. Suki- man heeft teruggeroepen, met het doel, gegevens uit de eerste hand te kunnen verkrijgen over alle problemen, die zich op de conferentie voordoen, voor namelijk over de geheime besprekingen te Namen". Hij verklaarde, dat de Mas jumi de te Namen bereikte overeen komst betreffende het Uniestatuut niet kan goedkeuren, omdat dit niets an ders inhoudt dan een andere vorm van kolonisatie. De Masjumi houdt vast aan het standpunt, dat de politiek van de staat dient te worden bepaald door Djokja en niet door de delegatie in Den Haag. Tenslotte deelde Moh Saleh me de, dat de Masjumi zal aandringen op Uit gezaghebbende bron te Canber ra wordt vernomen, dat Engeland en Australië het Internationale Monetai re fonds om een lening van 1.125.000.000 zullen verzoeken. Engeland zou in dat geval in de ko mende drie jaar 975 millioen dollar ontvangen (325 per jaar) tegen een rentevoet van 1 y, procent in het eer ste jaar en een maximum van a 3 procent in het derde jaar, Australië 150 millioen (50 per jaar) op dezelfde voorwaarden. Te Londen en Washington wordt het bericht „uiterst onwaarschijnlijk" ge noemd. DE GEZONDHEIDSTOESTAND VAN KONING GUSTAAF Kroonprins Gustaaf Adolf en kroon prinses Louise van Zweden hebben hun voorgenomen reis in de volgende maand naar Italië en Engeland uitge steld met het oog op de ziekte van ko ning Gustaaf, Volgens de hofarts is de toestand van de koning bevredigend. ATOOM ONTWIKKELING IN SOWJET UNIE SIBERIE. Ofschoon maar zeer weinig be kend geworden is omtrent de Russische activiteit inzake de ver vaardiging van atoombommen zijn in de loop van de laatste maanden vier feiten bekend geworden: de plaats van een enorme cyclotron, welke niet ver van Moskou werd opgericht; de ontwikkeling van een industriecentrum in het Azi atische Rusland, welke men reeds de „atoomstad" noemt en tenslotte twee gebieden, waar experimenten met atoombommen gedaan worden, zoals de Amerikanen dat in New- Mexico, Bikini en Kwinetok deden. Met wrevel heeft men in Republi keinse kringen te Batavia kennis geno men van het besluit der Nederlandse legering om volgend jaar nieuwe troe pen naar Indonesië te zenden ter ver vanging van de gerepatrieerden. Men legt er in deze kringen de nadruk op, dat het zenden van een infanterie-bri- gade en drie bataljons in het komend voorjaar, gevolgd door drie andere ba taljons in de herfst, niet te verenigen is met het doel van de R.T.C., welke de souvereiniteitsoverdracht aan Indonesië vóór eind 1949 beoogt. Men vraagt zich af of de Nederlanders deze overdracht niet nog wensen uit te stellen. Men brengt het besluit van de Ne derlandse regering in verband met (met bevestigde) informaties, volgens welke cte Nederlanders niet bereid zouden zijn hun troepen eerder terug te trekken dan twee jaar na de vorming van de RIS, terwijl de Indonesiërs zouden vra gen de evacuatie te doen geschieden gedurende de zes maanden na de vor ming van de RIS. Vernomen wordt, dat de ministers van buitenlandse zaken der „Grote Vier", Bevin, Schuman, Acheson en Wysjinski, hedenmiddag te New York zullen bijeenkomen. Men meent te weten, dat tijdens deze bijeenkomst uit sluitend over het met Oostenrijk te sluiten vredesverdrag zal worden ge sproken. In een officieel rapport wordt ver klaard, dat de wateren rondom het atol van Bikini, waarin drie jaar ge leden een atoombom tot ontploffing is gebracht, nog steeds radio-actief zijn, niettegenstaande het feit dat dit wa ter, als gevolg van het getij ter plaatse, eens in de 28 dagen voor de helft door ander water wordt ver vangen. „Niemand weet", aldus wordt in het rapport verder verklaard, „wan neer de inboorlingen van Bikini naar hun woonplaatsen terug zullen kunnen keren, daar nog steeds niet kan wor den uitgemaakt of de inboorlingen al dan niet nadelige gevolgen zouden ondervinden van het consumeren van in de lagune gevangen vis". \7rienden, een mens kan zich ver- gissen. Ik heb altijd gedacht, dat de Folies Bergères in Parijs een instel ling was, waar getrouwde mannen maar liever niet zonder hun vrouwen moes ten heengaan en waar op het toneel de textiel als een overbodige luxe werd beschouwd. Maar ziet, de Franse Staat denkt daar heel anders over. Meneer Paul Derval, die al dertig jaar in de F.B. aan de touwtjes trekt en iedere avond het kasgeld natelt, om zijn winst vast te stellen, die meneer Derval dus, de directeur van de Folies Bergères, is benoemd tot ridder van het Franse Le gioen van Eer. Wegens „dertig jaar sociale dienst". Als je dat goed over denkt, doe je met een slippertje naar de revue nog een sociaal werk ook! Dit tipje ter overdenking, vrienden, kost u niets. Dat behoort bij onze service. U herinnert zich allen nog wel de scheepsramp in Toronto, waarbij de Noronic in vlammen opging. Die ramp heeft nog een nasleep ook, want de ka pitein van het ongelukkige schip, Wil- liam Taylor, eheft een eis tot schade vergoeding wegens laster ingediend te gen Wilson uit Qubec, omdat die gezegd had, dat de kapitein dronken was op het ogenblik van de ramp. '-imiiiiiiitiiMiiiitiiiaiM gepaald vriendelijk doet het bericht aan, volgens hetwelk generaal MacArthur bijna alle beperkingen op de vriendschappelijke betrekkingen tus sen de bezettingstroepen en de Japan se bevolking heeft opgeheven. De Geisha's rijden nu in jeeps en de G.I.'s snijden hun biefstuk met een Samoerai- Wissel me even een kwartje, vóór dot óók nog devalueert! zwaard. Harakiri wordt verplicht on derwezen in Amerika en Hirohito plakt zijn kauwgom zolang onder zijn troon. Alles vanwege de verbroedering. Dat stond er allemaal niet bij, vrienden, maar dat heb ik er maar bijgedaan, om het een beetje mooier te maken. O De po litie te Seattle heeft een 49-jarige doof stomme vrouw uit een kamer bevrijd, waar zij door haar moeder de laatste 25 jaar verborgen' was gehouden. De deur van de kamer was gepanserd en het enige meubelstuk was een bed. De moeder zei, dat haar dochter „de buren aan het schrikken bracht". Jn een gemeente bij Spoleto is een Stradivarius van 1717 ontdekt. De waarde van het instrument wordt op 2 millioen lire geschat, doch een kunste naar uit Rome heeft de eigenaar voor de viool 4 millioen lire geboden. De kunstenaars schijnen daar niet noodlij dend te zijn! En op het vliegveld Bergem bij Brussel heeft de politie een uitgebreide cocaïne-handel ontdekt. Toen de Sherlokken aan het snuffelen waren, grepen ze en passant een bende, die valse 1000-franc biljetten vervaar digde. q Me dunkt, dat u het vandaag hiermee moet doeoJ Zaterdagavond ontwikkelden zich op vele plaatsen boven ons land hevige onweersbuien, die vooral in het kustge bied ernstige vormen aannamen. Twee boerderijen werden door het hemel vuur getroffen, terwijl de snelopeenvol- gende bliksemflitsen in het circus Strassburger te Rotterdam bijna een paniek veroorzaakten. Omstreeks kwart voor twaalf des avonds sloeg de bliksem in een boerde rij aan de Belkemerweg bij Burgerbrug in de gemeente Zijpe, eigendom van de heer Eriks te Schagen en bewoond door de familie W. Boontjes. Het vuur vond in het rieten dak van de boerde rij gretig voedsel. De brandweer van Schagerbrug, die uitrukte, kon hier te gen de vlammenzee niet veel meer uit- De 15-jarige Cornelia van Rijzewijk en de 14-jarige Gerarda Jongen uit Waubach, die sedert Dinsdag j.1. wer den vermist, zijn inmiddels aangehou den door de kinderpolitie te Den Haag. Zij bleken al liftend naar Den Haag getrokken te zijn om daar een betrek king te zoeken. Toen zij geen geld meer hadden, vroegen zij onderdak bij een Haagse familie, aan wie zij vertel den, dat zij van plan waren te gaan logeren bij kennissen. Zij zouden ech ter het adres van deze kennissen zijn kwijt geraakt. Toen Vrijdag de familie via de krant te weten kwam, dat twee meisjes uit Waubach van huis waren weggelopen, begreep zij hoe de vork aan de steel zat en waarschuwde zij de politie. Pof voor de burgemeester De woordvoerder van de C.P.N.- fractie in de Heerlense gemeente raad liet zich dezer dagen in het vuur van zijn rede ontvallen, dat „de kleine ijzeren gordijntjes" in de K.V.P.-fractie maar eens moesten worden opgeruimd. Toen de burgemeester hem in de rede viel met de vraag: „Waar is dan het grote?" had het communis tische raadslid geen antwoord gereed. richten. Het gehele huis brandde tot de grond toe af. Getracht werd nog iets van de inboedel te redden, maar de vlammen grepen zó snel om zich heen, dat practisch alles verloren ging. Daar toe behoorden ook 60.000 kg hooi, 10.000 kg stro, 3500 kg gerst, 2500 kg haver en 1000 kg erwten. Een schuur, die geregeld nat werd gehouden, bleef behouden, De schade wordt geraamd op f 50 k t 60.000. Eigenaar en bewoner zijn slechts matig verzekerd. De brand was tot in verre omtrek zichtbaar. Brandweren uit omliggende plaatsen hielden zich gereed om uit te rukken, doch behoefden geen dienst te doen. Te Zonnemaire in Zeeland sloeg de bliksem in de kapitale boerderij van de landbouwer V., waardoor een schuur met een grote hoeveelheid graan, hooi en stro verloren ging. Slechts de brand vrije stallen bleven staan. Het vee be vond zich in de weide. De belendende woning wist men te behouden. Zwaar weer boven Rotterdam De felle bliksemschichten waren zo zeer in de tent van Strassburger zicht baar, dat er even een paniek dreigde te ontstaan. Een vrouw, die dacht dat de tent in brand stond, verloor het be wustzijn. Anderen drongen overhaast naar de uitgangen. Men was de toe stand echter weer spoedig meester. De voorstelling ging door, doch de zware regens zorgden voor een onaangename verrassing. De gehele vloer tot aan de piste liep onder water. Velen trokken kousen en schoenen uit en verlieten pootjebadend de tent Naar wij vernemen, zal de oorlogs misdadiger Anton van der Waals, die als V-man van Schreieder een rol speel de in het England Spiel en die deswege in hoogste instantie ter dood werd ver oordeeld, op het ogenblik door medici worden onderzocht. Hij verblijft in de strafgevangenis te Rotterdam in af wachting van de beslissing op zijn gra tieverzoek. Naar verluidt, zouden 42 personen Zaterdagavond de dood gevonden heb ben bij een autobusongeluk nabij Brno. De bus zou van een steile heuvelhelling omlaag gestort zijn. Volgens niet beves tigde berichten bevonden zich 70 in zittenden in de bus. In Amsterdam keerde Zaterdagnacht de 35-jarige P. H„ die onder invloed verkeerde van sterke drank, per taxi naar zijn woning terug. Daar aangeko men weigerde hjj echter te betalen. Spoedig bemoeiden enkele buurtbe woners zich met het geval, hetgeen tot resultaat had, dat er een flinke vecht partij ontstond. Op een gegeven mo ment pakte H., een forse figuur, een kleine buurman beet en deze zou zijn interventie zeker in het ziekenhuis hebben moeten overpeinzen, indien niet zijn vrouw had ingegrepen. Zij trok haar schoen uit en bewerkte daarmede het hoofd van de belager van haar echt genoot zó, dat deze nu met een schedel- basisfractuur in het ziekenhuis ligt. Op de voetbalvelden geraakten Zon dagmiddag zeven spelers gewond. Twee hunner moesten met gebroken benen in het ziekenhuis worden opgenomen. Een twaalfjarig meisje viel uit de luchtschommel op de kermis op 't Su- rinameplein. Met een schedelbasisfrac- tuur werd zij naar het Wilhelminagast- huis vervoerd. Een vierjarig meisje viel eveneens uit één der kermis-at- tracties en moest in het Wilhelmina- gasthuis worden opgenomen. Een dame Zaterdagavond is het 4157 brt meten de Engelse vrachtschip „Empire Baltic" op de Noordergronden bij Terschelling op een mijn gelopen. Het schip zond SOS-seinen uit, maar kort nadat de sleepboten „Oceaan" en' „Noord-Hol land", en de motorreddingboot „Twen- the" van Terschilling waren uitgeva ren, seinde de kapitein, dat hij geen sleepbootassistentie nodig had. Alle boten keerden toen terug. De „Empire Baltic" liep machineschade op. Het schip is later door twee sleepboten naar Hamburg gesleept. BIJ ZWEMMEN DOOR HARTVERLAMMING GETROFFEN. De 44-jarige H. Kaiser uit Hilversum is bij het zwemmen in de plassen te Kortenhoef verdronken. De man is waarschijnlijk door een hartverlam ming getroffen, doordat hij verhit van bet roeien, ia het koele we ter dook. werd uit de zweefmolen geslingerd en verpletterde in haar val twee jongens, die op de kermis liepen. De jongste van de twee was dertien jaar. Hij liep een schedelbasisfractuur en een hersen schudding op en werd naar het Bin nengasthuis vervoerd. Zijn vriendje van veertien jaar werd met een hersen schudding naar huis gebracht. De juf frouw zelf moest in 't Wilhelminagast- huis worden opgenomen, vermoedelijk met een wervelfractuur. De 39-jarige motorrijder H. van V., die Zaterdagmiddag op de in een bocht liggende kruising Emmastraat Lairessestraat met een auto in botsing kwam. is Zondag in 't Wilhelminagast huis aan zijn verwondingen overleden. Mevrouw Soen Yat Sen, weduwe van de stichter der Chinese republiek en zuster van mevrouw Tsjiang Kai Sjek, zal waarschijnlijk één van de vier vice-presidenten worden van de nieuwe Chinese volksregering. Men gelooft algemeen, dat Mao Tse Toeng, de lei der der Chinese communisten, eerste president zal worden van de nieuwe regering, die naar verwachting 10 Oe- tober te Peiping zal worden uitgeroe pen. Generaal Tsjoe En Lai zal waar schijnlijk minister-president en minis ter van Buitenlandse Zaken worden, generaal Tsjoe Ten, thans opperbevel hebber van het leger, voorzitter van de militaire commissie. Het nationale volkscongres zal de hoogste staats macht uitoefenen, doch zolang er nog geen verkiezingen zijn gehouden zal de politieke consultatieve raad van het volk in zijn plaats treden. Meer dan dertig brandweerbrigades hebben Zondag te Wenen drie en een half uur gestreden tegen een brand, die een terrein van ongeveer een vierkante kilometer teisterde bij de Reichs-brug over de Donau in de Sowjet-sector. In deze wijk liggen veel warenhuizen en andere zakengebouwen. De brand brak uit in een autobusga rage van de gemeente en sloeg snel over naar zeven blokken gebouwen, waaronder houten gebouwen van de Siemens-Schuckert-Werken. De papier fabriek van Bunzl en Biach werd on der meer door het vuur vernield.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1