Stad en Omgeving* Burgem. Ritmeester beschermheer der Brandweervereniging Receptie en uitvoering getuigden van gezond verenigingsleven Krijgt „Hermes" nieuwe velden in Donkere Duinen? De „Hiddii ..««lus" voer de wereld rond Middenvoor De Vries verrichtte voor H.R.C. de hattrick o pening V.V.V.-bureau Visafslag Den Oever: symbool van vruchtbare samenwerking Onze brandweer paraat Mutaties bij de Marine VAN MARSDIEP TOT Ij Op weg naar huis „Pro Patria" in de bloemetjes Verwoeste gymnastieklokalen worden waarschijnlijk herbouwd Pim, Pam en Pom en het Afrikaanse avontuur Volley- en basketbal op de training Het oude kaperschip als goodwill-ambassadeur Fraaie 5—1 overwinning op Kinheim Humanistische levens houding Niet alleen ons Helderst- brandweerkorps, maar ook het personeel der reserve-politie maakte een voortreffelijke indruk, toen Zaterdagmiddag ge zamenlijk voor de burgemeester werd gedefileerd. Dat geschiedde ter gele genheid van het feit, dat burgemeester G. Ritmeester het beschermheerschap van de Brandweervereniging had aanvaard. Opperwachtmeester Rosseel van de brigade Den Helder der Koninklijke Marechaussée kon tevreden toezien op het resultaat van de onder zijn leiding gehouden exercities. De reserve-poli tie is geen militair corps, maar het deed toch prettig aan, dat de leden zich behoorlijk gedisciplineerd aan de burgemeester (en het kleine aantal belangstellenden uit de burgerij) kon den vertonen. Bikele oud-militairen spanden tussen de gelederen de kroon, maar het geheel zag er niettemin qua kleding, optreden en marcheren zeer correct en vetrouwenwekkend uit. Onmiskenbaar een corps, waarop de overheid zich verlaten kan, wanneer de normale gezagsapparaten verster king behoeven. Ook de brandweer, die in volle sterkte met al haar materieel (de autospuit, twee bellenwagens met mo torspuit, de ladderwagen met motor spuit, en de Julianadorper baby-spuit) ■was opgekomen, mocht gezien wor den. De capaciteiten van dit kleine keurcorps zijn voldoende bekend door de prestaties bij wedstrijden en in de praktijk. Toen het personeel van brandweer en reserve-politie voor het raadhuis stond aangetreden, en werd geïnspec- teed door de burgemeester en de heer K. Rijpma (commissaris van politie en commandant van de brandweer), kon het de critische blikken van deze autoriteiten met glans doorstaan. Verzilverde straalpijp. Op de inspectie volgde het défilé, waarna allen zich in de trouwzaal van het raadhuis verzamelden. Daar nam de secretaris van de brandweervereni ging, de heer J. J. Klaasse (de voor zitter was wegens ziekte verhinderd) het woord. Bestuur en leden hadden met genoegen vernomen, dat de bur gemeester het beschermheerschap had willen aanvaarden. Dat feit werd nu onderstreept door de aanbieding van een keurig gecalligrafeerde oorkonde, „Onze brandweer is paraat. Een paar minuten na het alarm ver schijnt zij op de plaats van de brand. Maar,,,, de bevolking moet ervoor zorgen, dat na het uitbre ken van een brand geen half uur verloopt vóór de brandweer ge waarschuwd wordt", aldus bur gemeester Ritmeester, en wij willen deze woorden graag door geven. Het telefoonnummer, dat in geval van brand moet worden gedraaid, is 3500. De kapitein-luitenants ter zee dr. M. W. Mouton en jhr. A. van Foreest zijn bevorderd tot kapitein ter zee. De luitenants ter zee der eersté klasse M. C. van Grondelle, G. E. A. Deane Bolier en N. W. Sluijter zijn bevorderd tot kapitein-luitenant Ier«ge. De, luitenants ter zee .van de technische dienst der eerste klasse L. Stam en R. de Bruijn zijn bevorderd tot kapitein luitenant ter zee van de technische dienst. Aan de luitenant ter zee van de technische dienst der eerste klasse W. A. Wachter werd eervol ontslag verleend wegens langdurige dienst. De officier-marva der vier de, klasse bij de K.M.R. (tijdelijk ver band) P. J. Annyas is bevorderd tot officier-marva der derde klasse. De heer L. M. J. van Driel is be noemd tot luitenant ter zee arts der derde klasse. gestoken in een verzilverde straalpijp op statief. Bij de aanbieding vaft dit originele cadeau sprak de heer Klaas- se zijn bewondering uit voor de acti viteit van de burgemeester, die bij branden altijd als één der eersten pre sent is. In zijn dankwoord verklaarde de burgemeester, dat hij het zijn plicht achtte zo te handelen, ook omdat hij aan anderen het goede voorbeeld wil geven. Politie en brandweer hebben dat voorbeeld steeds gevolgd, over tuigd dat alleen op deze wijze, de be langen van de bevolking het best ge diend kunnen worden. Beide corpsen zijn paraat om onder alle omstandig heden hun plicht tegenover de ge meenschap te doen. Alkmaar voelt zich onaangenaam getroffen door de tijding, dat de post op de begroting van Waterstaat voor het maken van een nieuwe brug ter vervanging van de (beruchte, totaal verouderde) Friese brug is geschrapt PI Gisteren is in de Doopsgezinde kerk te De Rijp aandacht geschonken aan het bijzondere jubileum van de heer T. Dammes, die een halve eeuw 'als organist in functie was. Ook de Doopsgezinde Gemeente te Beemster had een jubilaris in haar midden, n.1. de heer D. Beets Az., die gedurende 45 jaar het köSterschap vervulde. Te Uitgeest is de slager D. op he terdaad betrapt bij het clandestien slachten van een koe in de stal van de veehouder B. aldaar. De slager is naar Alkmaar overgebracht. De heer A. W. J. Mul, secretaris van het Heemraadschap „De Vier Noorder Koggen" te Medemblik, is be noemd tot secretaris-penningmeester van het Heemraadschap Wieringer- meer. Het te Andijk gehouden muziek concours heeft een tekort van ƒ900 op geleverd, hetgeen betekent, dat het waarborgfonds voor 2/5 dient te wor den aangesproken. Te Hensbroek is de vorig jaar opgerichte voetbalver eniging „Landvogels" opgeheven. Gistermiddag heeft burgemeester Thomassen de nieuwe tribune van het voetbalveld van ZW te Zaandam offi cieel geopend. Aan boord van het s.s. „Zuiderkruis", dat op Maandag 10 October uit Indo nesië wordt terugverwacht, bevinden zich onze stadgenoten: A. J. Sijmons. Crocusstraat 26; W. van Vuren, Prof. Zeemanstraat 4; M. J. R. Marbus, Gla- diolenstraat 24; A. van Velzen, Kuiper straat 7; K. Dirkmaat, Kijkduinlaan 12, Huisduinen; T. de Boer, Jan in 't Veltstraat 115; H. K amer, Ruyghweg 117; D. M. van der Veer, Öostsloot- straat 40. De gymnastiekvereniging „Pro Patria" it! Zaterdag begonnen met de vie ring van haar vjjf en zestig-jarig bestaan. Het is een goede en geslaagde jubileumdag geworden, hetgeen tot uiting kwam in de drukke receptie, die 's middags in Formosa werd gehouden, en in de turnuitvoering, 's avonds in Tïvoli. Op Zaterdag 8 October worden de feestelijkheden besloten met een gezellige avond en een dansje in Formosa. Tijdens de receptie hebben vooral men hun gelukwensen aanbieden wethouder Van Loo. die namens het Burgemeester Ritmeester en Com- gemeentebestuur het woord voerde, en de voorzitter van het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond, de heer A. van Wieringen, tot het hart van de gyfnnastiekliefhebbers gespro ken. Dé heer Van Loo besprak de mo gelijkheid tot het bijbouwen van gymnastieklokalen in Den Helder en de heer Van Wieringen kon daarop antwoorden dat men reeds bij de mi nister is geweest, die heeft gezegd dat de verwoeste lokalen waarschijnlijk zullen worden herbouwd. Het bestuur van „Pro Patria" zat intussen volop in de bloemetjes en steeds meer verenigingsmensen kwa- 181. Voordat de Panko-negers begrij- allerlei soorten wapenen worden in pen, wat er eigenlijk aan de hand is, 'ze strijd gebruikt. Hier weet een aap komen er honderden apen uit de Do- een zwartje te overmeesteren, maar men gesprongen. Kokosnoten suizen daar stelt een Panko-neger weer een door de lucht. Het is Samba met zijn aap buiten westen. De Panko-negers, volgelingen, dia juist op tijd gekomen .die niet weten, waaraan ze deze over- zijn om Pepi en zijn vrienden uit de val te danken hebben, vechten als gek- handen van de mensen-eters te redden! ken, want ze zijn niet van plan om zich Een verwoed gevecht ontstaat van man deze buit te laten ontsnappen, tegen aap. Knotsen, speren, steelpannen, De Helderse hockeyclub „Hermes" hield Vrijdagavond in hotel Bellevue een zeer geanimeerde jaarvergadering. Uit de jaarverslagen bleek, dat de vereniging een zeer bevredigend seizoen achter de rug heeft. Er was een behoorlijk kassaldo en het Bouwfonds bereikte dit jaar de duizend gulden. heer Schippers, tegen de Donkere Dui nen aan. Men heeft hiervoor in over- Op de dames A. van Strijen en L. Quant na stelde het hele bestuur zich herkiesbaar. In de plaats van deze le den werden gekozen de dames R. Ot- tevanger-te Boekhorst en T. Holdorp- Eelman, zodat het bestuur er nu als volgt uitziet: W. Lastdrager (voorz.) J. Kcrrtenhoeven (wedstrijd-seretaris) mevr. Ottevanger-te Boekhorst (secr). mevr. Holdorp-Eelman (penningm.) Chr. Steilberg (tweede voorz.), mej. J Bakker en H. Zegel (leden). De elftal commissie wordt gevormd door de he ren S. Fervaille (voorz.) en D. Dijks hoorn en mej. R. Romer. De veldennood vormde een belang rijk punt van bespreking Het bestuur van „Hermes" tracht drie nieuwe ter- einen t« krijgen op het lana van de ^g met de sportraad een plan ontwor pen, dat reeds aan B. en W. is gezon den. Er zijn natuurlijk nog vele moei lijkheden te overwinnen, doch men weet dat B. en W niet afwijzend te genover het plan staan. De gemeente krijgt in December de beschikking over het terrein. Verder bleek dat de leden van „Her mes" het volley- en basketbal enthou siast hebben ontvangen. Zo enthou siast, dat men deze spelers in de in- doortraining gaat opnemen. Voorts werd in principe besloten t honkbal als zomersport te gaan be oefenen. missaris Rijpma gaven ook van hun belangstelling blijk. Getekende gelukwens Tal van leidende figuren ln de' Helderse sportwereld hebben „t»ro Patria" gefeliciteerd. Daar waren ó.a de heren Langerak, namens de Hel derse Sportraad. A. Roodenburg (O KJ?.), H. A. Enklaar Jr. (H.A.V.), De Boer (H.R.C.), J Boonacker (Lyciir- gus en Turnkring Hollands-Noorder kwartier), Borgerding(Helder)H. J A. Lücker (W.G.W.), J. van Duyne (Turnlust), en afgevaardigden van de Adelborstensport-vereniging en de Amsterdamse Turnbond. Willy Quak overhandigde de voor zitter een getekende gelukwens, waar mee het bestuur zeer in z'n schik was Volledigheidshalve vermelden wij dat „Pro Patria", behalve tal van bloem stukken, van het-K.N.G.V. een legpen ning, van Hollands-Noorderkwartier een medaille, en van „Lycurgus" „H.R.C." en „Helder" een enveloppe met inhoud in ontvangst mochten ne men. De leden van „Pro Patria" hebben 's avonds gedemonstreerd wat zij waard zijn. Er werd vrij goed ge werkt. Wij noteerden fouten, maar daaraan was vooral de kleine toneel ruimte schuldig. In het bijzonder de kinderen en de heren hebhen zich uitstekend van hun taak gekweten en alleraardigst waren de oefeningen van de dames en heren „uit de oude doos". Jammer, dat een van de dames pech had met de bandjes van haar stijve zwarte kousen. We hebben kunnen constateren dat „Pro Patria" de jeugd bezit en dat betekent een goede toe komst. Als we nagaan dat zelfs de da mes en heren van de Amsterdamse Turnbond nog wel eens een steekje lieten vallen, dan mag „Pro Patria" tevreden zijn. Deze keurcorpsen en directeur A. Lagerwey hebben ervoor gzorgd, dat de uitvoering zo goed is gc slaagd. De voorzitter heette in Z'n openings woord in het bijzonder welkom bur gemeester Ritmeester, commissaris Rijpma en de heer Van Wieringen en daarna bracht hij de directeuren Van Hooydonck en Nol in dè herinnering Even later bood mevrouw Quak de voorzitter namens de leden een prach tige nieuwe clubvlag aan. Na de pauze speldde de heer Van Wieringen het echtpaar Quak, mevr. Planken en de heer Kiljan, die meer dan een kwart eeuw lid van de ver eniging waren, de door het K.N.G.V rschikbaargestelde medailles voor vijf en twintig-jarige trouwe dienst op de borst. De voorzitter zegde deze trouwe leden het ere-lidmaatschap van de vereniging toe. Aan het eind van de avond werden de heer en mevrouw Lagerwey gehuldigd en de dames en heren uit Amsterdam kregen uit de nanden van een over-gelukkige voor zitter een herinnering aan een suc cesvolle avond. PERSONALIA Voor het politiedlploma is geslaagd de alhier gestationneerde wachtmeester R. de Boer. de palmen, met kleurige bloemslingers (Van onze maritieme medewerker) Zestig uren gore mist vormden de herfstige welkomstgroet van de Noord zee. als een klef handje bij de ont vangst in het vaderland en dat valt nooit in het pulletje, vooral niet als je al vier maanden bezig bent om thuis te varen, langs een omweg over de Pacific en de grote haringvijver. Maar toen Hr. Ms. torpedobootjager „Tjerk Hiddes" Zaterdagochtend aan de Parkhaven te Rotterdam afmeerde, voorzichtig langs de kant gevleid door de sleepboten en de goede zorgen van de loods, waren al die tijd, die maanden van tropenzon en blaüwe oceanen, die jaren van dienen in de Oost, de een zaamheid en het verlangen van al die marinemannen vergeten en vergeven, want daar stond Moeder-de-vrouw met Jantje, daar stond Marietje en daar stond Truus en ze waren nog even lief en blond als toen op die lang voorbije dag. toen er afscheid genomen moest worden, voor de uitreis naar dat verre en vreemde Indie. De „Tjerk" was thuis, nou ja, terug in het vaderland dan, want „thuis" komt het schip vermoedelijk eerst Za terdag, als ze op het Wierhoofd zeggen „Kijk, daar is-t-ie" en dan zullen ze zien, dat de trotse jager ontmand is, want intussen heeft Wilton-Fijenoord er de kanonnen afgehaald. Maar hoe dan ook, dan is de oude, trouwe „Hid- dius" weer thuis. Als eerste Nederlandse oorlogsbo dem heeft dit schip de reis om de we reld volbracht, na op 2 Juni 1947 onder commando van de kapitein-luitenant ter zee C. Hendrikse uit Amsterdam te zijn vertrokken, bijna twee jaren in de Oost te hebben gevaren, om tenslotte op 25 April van dit jaar voor de grote oversteek naar de Verenigde Staten uit Surabaja te vertrekken. Van Juni tot 7 September vertoefde het schip in de West. Veel is er gebeurd in de tijd tussen deze data, welke wij genoemd hebben, omdat er altijd nog iets in ons brein is blijven hangen van de vele raadgevingen van onze geschiedenisle raar, die ons vertelde, dat jaartallen de kapstokken zijn, waaraan men de geschiedenis ophangt. De geschiedenis van Hr. Ms. „Tjerk Hiddes" was altijd fel en bewogen, van het ogenblik af, dat zij in 1942 in dienst gesteld werd en haar oorlogsplicht deed bij de Brit se „Eastern Fleet" en later bij de „7th Fleet" van de Amerikaanse Navy. In Australië verwierf "zij de naam van kaperschip en de legende ontstond, dat de bemanning aan boord rondliep met rode lendedoeken om. waarin gro te messen gestoken waren. Haalde zij niet de guerrillastrijders van Timor weg? Wie kon je beter om een bood schap sturen dan deze Hollandse zee lui? Geheime opdrachten waren er plenty om de Jappen in de Grote Oost bezig te houden. Maar daar heeft geen van de huidige opvarend< énige notie van. Zij weten alleen te vertellen van hun tijd in de Oost. Alsof dat alleen al niet genoeg was.... Doch, waar zij eigenlijk het meeste van weten, waar zij niet over nitgêpraat raken, dat is hun wonder lijke thuisvaart, over twee oceanen, langs vreemde kusten en met nooit te voren bevroedde avonturen. Om te beginnen kreeg de „Hiddlus", zoals het schip in de Oost gemoedelijk genoemd werd, waarachtig weer een „boodschapje" te doen, de traditie van de bodem getrouw Het schip heeft van de Oost afscheid genomen door een eilandje aan te doen, het laatste van onze immense archipel, waar nog mensen moesten zijn, van wie men niets meer af wist. Dat was het eiland je Pegun, op 150 mijl ten noorden, van Manokwari, ten noorden van Nieuw Guinea dus, het meest oostelijke stukje grond, waar de driekleur nog gehesen kon worden. En die werd gehesen! Ze ventien zielen bleken hun eentonig en van de wereld afgesloten leven daar nog te hebben gesleten, vier jaar lang in volslagen eenzaamheid na het ver trek van de Amerikanen, die er een basis hadden ingericht en de kleine bevolking een voorraad aan leeftocht achterlieten, waarvan deze nu nog pro fiteerde. De torpedobootjager kreeg en geestdriftige ontvangst en liet als tastbaar bewijs, dat het gouvernement deze lieden niet vergeten had een voorraadje textiel, tabak, lucifers en andere noodzakelijke levensbehoeften achter. 'n Complete verrassing. Verder ging de reis over Guam en naar Midway, de grote Amerikaanse marinebasis midden in de ontzaglijke wijdheid van de Grote Oceaan, een zandplaat zo plat als een schol in een baaierd van water, 'n voortreffelijk in gericht steunpunt, waar de mensen al even enthousiast waren als op dat lastige stukje groen van die gordel van smaragd. Maar de Amerikanen zagen in de komst van de Nederlandse ma rinemannen een prachtig middel om even de eenzaamheid en het saaie leven te vergeten en zo konden zij de com mandant bewegen om een nacht over te blijven en met de hele bemanning nog eens de vriendschap te beklinken, welke tussen deze grote en de kleine natie gedurende de oorlog, ook in deze oceaan, was ontstaan. Nee. Midway zul len de mannen van de „Tjerk Hiddes" niet zo gauw vergeten, omdat het een J verrassing was, een complete verras - sing. Want zij hadden zich eigenlijk van die basis toch niet zoveel voorgesteld. Teleurstelling op Hawaiï. Met geheel andere verwachtingen ging het op Hawaiï af, maar dat is tegengevallen. Geweldig, natuurlijk, dat was het, alles echt Amerikaans. De ontvangst liep gesmeerd en iedereen kreeg alles te zien wat er te zien was maar dat was het 'm nu juist. Behalve dat zouden die argeloze Hollanders ooi' nog graag iets gezien hebben van d' romantiek, waarover de wereld ver teld wordt, die hoela hoela-bewegin de dansende meisjes en guitaar spe lende jongens op een door een zilveren maan beschenen strand, onder wulven- om. Maar het strand bij Schevemngen is veel breder en mooier dan Waikiki- beach en in de kajuit van de comman dant hangt nu nog wel een slingertje uit Hawaiï, maar dat is van papier. De Kilima's hebben mooiere „That's California" De USA zelf zorgde voor de verras sing en deze werd hun bereid in de eerste de beste haven, waar het schip op af stevende: San Diego. in Califor- nie. Mist hing er langs de Westkust van de Verenigde Staten, toen de „Tjerk Hiddes" de loods aan boord nam en van het verwachte schone schouwspel scheen niets te komen. Doch naderbij gekomen lichtte het in de hoogte wat op en terwijl er over de blauwe golven van de oceaan nog een bed van grijze nevels bleef liggen, zette plotseling de beroemde Califor- nische zon de heuvels en de bergen in de verte in een warme gloed en vol trots strekte de loods op de brug zijn arm uit en meldde de commandant: „Well, Captain, that's California". Wat er allemaal precies gebeurd is in San Diego is niet zo-maar in een paar zinnen uit te leggen, maar wie je ook sprak, iedereen was er nog vol van. De Nederlandse marineman is er een voortreffelijk goodwill-ambassa deur voor zijn land gebleken. Via het Panama-kanaal, dat der opvarenden ooit tevoren had, volgde er nog een onvergetejjï? ontvangst door de Nederlandse r~, in Colon. Na Colbn kwam er voor het slecht weer. Het schip moest vu? maken en zat af en toe van voor achter onder water, maar de „Tjerk- kon heel wat hebben en gedroeg dan ook prachtig. Om trots op te Ejn, Willemstad was Hollands, met 'Ji Pontjesbrug en die geveltjes en „a» krijg je het toch wel eventjes' kwaad, al heb je daar in de regei weinig lastvan.Drie maanden bleef het schip in de West, regelmati, varend om te oefenen en het bezocht tijdens deze tochten alle eilanden, óók Paramaribo, waar men ook al een en al hartelijkheid was en de Boven- windse eilanden: St. Eustatius, st" Martin en Saba. Saba moet volgens dè ervaringen van de opvarenden van het schip een ideaal oord zijn om ér veer- tien dagen met je vrouw te passagio ren. Toen ging het via Casablanca op huis aan, wederom een voorspoedige reis, maar tenslotte gooide de mist in Het Kanaal en de op de Noordzeè roet in het eten, zodat de inspectie van de Commandant der Zeemacht, Schout zij Nacht J. J. L. Willinge, die odr- spronkelijk ter rede van Vlissingen zou aanvangen, nu verschoven werd r.aar de Hoek. De laatste nacht voor de aankomst bracht het schip voor- gaats door. speeld, toen P. de Vries de spil van Kinheim in de luren legde en met een goed schot de stand op 1—3 braeht. HRC bleef veel sterker en de gast heren moesten alle zeilen bijzetten ora verder onheil te voorkomen. Dit lukte aanvankelijk wel, maar na twintig mi nuten miste Groeneveld een bal en kon middenvoor De Vries nummer vier in de touwen jagen. Kinheim wij. zigde haar opstelling door Groeneveld in de voorhoede te plaatsen, maar. ook dit had weinig resultaat. Het bleef alles HRC wat de klok sloeg, en bij wat meer overleg hadden er nog ver scheidene doelpunten kunnen bijko men. Nu bleef het bij één doelpunt, dat een kwartier vóór het einde door P. de Vries werd gemaakt. Scheids rechter Willems heeft de wedstrijd naar behoren geleid. HRC heeft de leiding weten te. be houden door haar van ouds bekende tegenstandster Kinheim met maar even 51 te verslaan. Voor de rust lukte het niet al te best bij de rood- jakken; zij hadden weliswaar een licht veldoverwicht, maar veel verband zat er niet ln de ploeg. In de tweede helft ging het veef beter, hoewel toen even eens bleek, dat er enkele zwakke plaatsen in het elftal zijn. Bij Kinheim vonden wij spil Groe neveld en rechtsbuiten v. d. Linde de beste spelers en ook doelman Keis schieter deed goed werk. In het begin werd er wat over en weer gespeeld, maar na zeven minuten kon rechtsbui ten Knyff van vrij grote afstand zijn club de leiding geven (01). De bal werd middenuit gespeeld en meteen volgde er een gevaarlijke aan val. De bal kwam via het been van Bot bij de rechtsbuiten van Kinheim terecht en deze bracht de partijen met een hard schot op gelijke voet. De geel-zwarten, hierdoor aangemoedigd,, bleven aanvallen en Dijkshoorn c.s. kregen bergen werk te verzetten. Lang duurde dit offensief niet. HRC speelde zich los en ging de toon aan geven. Voor het doel wilde het echter niet vlotten en Groeneveld kon steeds tijdig ingrijpen. Enkele minuten voor de thee wist hij echter niets anders te doen dan de bal weg te stompen om middenvoor De Vries een schietkans te ontnemen. Dit kostte Kinheim een strafschop, die door G. de Vries on houdbaar werd ingeschoten (1—2). Na de hervatting bleek al gauw, dat HRC uit een heel ander vaatje ging tappen. Er waren nog geen vijf minuten ge- Zoals wij reeds eerder bericht ten, zal de algemene vergadering der Federatie van V.V.V.'s in Noord-Holland ditmaal in Den Helder worden gehouden, en wel op Zaterdag 22 October in „Mu- sis Sacrum". Alvorens deze ver gadering om tien uur wordt ge opend, zal om kwart over negen 't nieuwe V.V.V.-verkeersbureau in de woonark, liggende nabij de Postbrug, met een korte plech tigheid officieel worden geopènd. Voor de humanistische gemeenschap Den Helder sprak gistermorgen de heer .A. Eiiks uit Aïkmaar,' op de eerste bij eenkomst in het nieuwe-seizoen. Hij'vertélde, iri de vorm5' van een sprookje, zijn inzichten in de levens houding, die een waarlijk humanist kenmerken. Deze wordt niet in de eerste plaats gekenmerkt door wat hij zegt, of wat hij denkt, maar door wat hij doet, hoe hij zich in het leven gedraagt. Het ware le vensgeluk wordt niet gevonden bij de gene, die zoveel mogelijk in dit leven tracht te nemen, en zo weinig mogelijk daarvoor tracht te geven. Evenmin bij wio, los van de wereld, door overpein zing zichzelf tracht geluk te geven, of systemen probeert te ontwerpen, waar bij ieders wensen bevredigd kunnen worden, en daarbij de naastliggende ge legenheid tot hulpbieden overziet. Slechts wie, met een open oog voor wat de omringende wereld hem voor schoons biedt, op alle levensterreinen, door het voortdurende besef gedragen wordt, hoeveel geluk er in ligt te hel pen waar hij kan, zonder omzien, en te vens zijn medemensen toestaat hemzelf wedwkerig te helpen, en dit besef in al zijn daden in de wereld uitdraagtj heeft de „steen der wijzén" gevonden. Deze vertelling werd, afgewisseld door walsen van Brahms en Schubert, vertolkt door mevr. Nieuwenhuis, met grote belangstelling door de aanwezi gen aangehoord. £)E GEUR AX BLOEMEN en sigarenrook domineerde op de openingsdag in de splinternieuwe visafslag te Den Oever, maar zU moet spoedig plaat» maken voor die zilte en pikante reuk, zonder welke een visafslag geen vis afslag kan zjjn. Dan wapperen niet meer feestelijk de vlaggen ln het dorp en langs de haven, en dan zal het vroljjk gewoel van de openingsplechtigheid snel vergeten worden onder de drukte, die het aan- en afvoeren van de verse \is met zich brengt. Maar al zullen de viskopers zelden meer ln hun Zon dagse pak ter afslag tijgen, één moment zal hun in de herinnering blijven- Voor het eerst hadden zij plaats genomen in de groene banken voor het mjjntoestel en daar gleed de wijzer langs de cijfers. Nummer zes gloeide aan! Ka veld was eigenaar van de eerste vijftig pond. Dat zwarte cyfer op p Je' 1801118 °P hel bovenste rijtje, zullen bestuur en leden van D.E.T.V. met gauw vergeten! der oprichters van het Vissersfonds, voorloper van DETV)P. Bakker (aan nemer van het bouwwerk), J. Lont JGzn. en S. Wagemaker (bestuursleden van DETV). Het is ons onmogelijk, »1 het gesprokene aan te halen. Laten wij volstaan met vast te stellen, dat DETV van alle zijden werd geprezen voor het betoonde doorzettingsvermogen. Het zag er eerst, sinds de afsluiting van de Zuiderzee, niet rooskleurig voor de vissers uit. afslag te De HaukeS moest reeds opgeheven worden, en het Vissersfonds moet menigmaal bij springen. De vissers van Den Oever sloegen de handen inéén, zij stichten de coöperatieve vereniging DÉTV, na de oorlog werden goede vangsten gemaakt en de toekomst begon er weer rooskleu riger uit te zien. De totstandkoming van de nieuwe ruime visafslag (archi tect de heer B. G. Zandstra) is het be wijs van de moed en het optimisme var DETV. Vóór dat nummertje branden ging, waren er veel woorden gesproken. De heer P. de Graaf had allen welkom ge heten en enkele telegrammen voorgele zen, de heer J. Bakker Jr. had als voor zitter een boekje uit de geschiedenis opgedaan, en burgemeester L. C. Kolff had een gloedvolle rede gehouden, ge lijk wij Zaterdag reeds meldden. Maar ook na het moment van de of ficiële opening kwamen verscheidene sprekers achter de microfoon. Achter eenvolgens de heren ir. van Erp (Vis serij-inspectie), Bakker (hoofdinspectie Registratie en Domeinen), Joh. W. Stevenson (voorzitter Nederlandse vis sersbond), Kammel (bedrijfschap voor ,'isserijproducten), Lub (coöperatieve ereniging van IJselmeervissers te Enk- uizen), Van Hespen (techn. dienst TT), de directeur van het koel- en .rieshuis te Harlingen, dr. Hildebrand (afdeling visserij van het landbouw- economisch instituut), Broer Kat (één

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2