Stad, en Omgeving, Ongewenste toestanden leidden tot sluiting van kinderpension i Tweede lezing Volksuniversiteit over het kankervraagstuk De samenstelling der Raadscommissies Burgemeester Ritmeester greep persoonlijk in Marine-voetbalcompetitie is ook reeds begonnen Buurvrouw keek in de klok en gapte f 370. Koninklijke prijs voor pluimveetentoonstelling „Harmonie" presenteerde opera- en operetteconcert Tussen Haaks en Kuifje Aanblijven, menen B. en W. Glimlachje Inbraak snel opgehelderd De samenwerking tussen de Nederlandse en Belgische Marine Zij zat in geldnood Oplossing was moeilijk Huisduiner Belang brengt drie culturele avonden Wijziging van straatnamen Cursus voor bakkers aan de Ambachtsschool VAN MARSDIEP TOT Ij Hr. Ms. „Karei Doorman" op 2 Januari naar de West Prins Bernhard aan boord Bouw van proefwoningen gaat niet door Besommingen IJmuiden Pim, Pam en Pom en het Afrikaanse avontuur ■e^gg^g— j Mevrouw Schnatmeijer, die op 20 November 1947 haar kinderpension „Frieja" aan de Timorlaan op feestelijke wflae opende, heeft geen kans gezien, aan haar inrichting een goede reputatie te geven. De eerste maanden verliep alles naar wens, maar allengs kwamen de klachten. Het werd tenslotte zo ernstig, dat de Kinderpolitie een grondig onderzoek naar de toestanden in het tehuis heeft ingesteld. Feiten, die voor vervolging in aanmerking kwamen, werden daarbij niet steeds geconstateerd, maar het complex van omstandigheden groeide ten slotte zodanig uit, dat burgemeester Ritmeester na lezing van een uitvoerig rapport, uitgebracht door de Kinderpolitie besloot, persoonlijk in te grijpen. Hjj heeft Maandagmorgen mevr. S. bij zich ontboden, en haar met klem van redenen de sluiting van het pension in ernstige overweging gegeven. Het voort bestaan van deze inrichting moest in strijd met het algemeen belang worden geacht. De formele overwegingen die tot deze persoonlijke ingreep van de hoogste gezagsdrager in onze gemeente hebben geleid, hebben minder zwaar gewogen dan de morele zijde van de zaak. He laas voorziet de wet niet in gevallen als deze, waarin de behandeling van kinderen in tehuizen in algemene zin te wensen overlaat. De oprichting van een kinderpension is niet aan wettelijke normen gebonden en de overheid kan slechts ingrijpen wanneer door de lei ding ervan strafbare feiten worden ge pleegd. Toen wij enige maanden geleden het voornemen koesterden, een artikeltje te wijden aan het reilen en zeilen in Huize „Frieja", stelden wij ons op grond van informaties in verbinding met de Kinderpolitie. Men gaf ons het advies, publicaties over het kinderpen sion voorlopig achterwege te laten. Ook bij de politie waren namelijk klachten binnengekomen, die gezien hun vage karakter eerst terdege moesten worden •nderzocht. Het is ons bekend, dat de Kinderpolitie alles in het werk heeft gesteld om een juist inzicht in de gang van zaken in Huize „Frieja" te krijgen. Tal van betrokkenen werden gehoord: ouders van kinderen, leveranciers, dienstpersoneel, omwonenden. Gebrek aan liefde Wat daarbij voor de dag kwam, was voor de directrice van Huize .Frieja" allesbehalve vleiend. Helaas was er geen sprake van, dat de kinderen wier leef tijden varieerden van enkele maanden tot dertien jaar) er een liefderijke ver zorging ontvingen. Het pension, waar aan de ouders gedurende kortere of langere tijd hun kinderen toevertrouw den, gaf zeker niet datgene waarop de ouders meenden te kunnen rekenen. Daar was een tekort aan liefde, waar mee samenhing een onvoldoende ver zorging. Het eten liet te wensen over, en ook de paedagogische talenten van mevr. S. schoten in vele opzichten te kort. Voor een rigoureuze ingreep be stond echter vooreerst geen reden. Wel heeft de Kinderpolitie de vele gegevens op papier gezet, en verza meld. Het totaal-beeld daarvan was wel zeer ongunstig, en gaf aanleiding tot de stellige overtuiging, dat in het Kinderpension „Frieja" de uitzonderin gen tot regel waren geworden. Wij werden in de gelegenheid gesteld om kennis te nemen van het uitvoerige rapport, dat de Kinderpolitie na maan den van intensieve arbeid (het onder zoek werd op 18 April j.1. geopend) heeft opgesteld Ook op gronden van onze eigen informaties waren wij ech ter reeds van mening, dat de toestand beter niet bestendigd kon blijven. Strenge ingreep Het rapport werd Zaterdag aan bur gemeester Ritmeester overhandigd. Na grondige bestudering kwam de bur gemeester tot de overtuiging, dat hier met strenge hand moest worden in gegrepen. De burgemeester ontbood de directrice bij zich, en deelde haar mede, dat hij het voortbestaan van haar inrichting niet langer gewenst achtte. Gezien de feiten diende het Kinderpension „Frieja" te verdwijnen, omdat een gunstige wending niet meer kon worden verwacht. De kruik, die vele malen te water was gegaan, was gebroken. De acht kinderen, die Maandagmor gen nog in Huize „Frieja" vertoefden, werden 's middags door bemiddeling van de,Kinderpolitie naar de duders (hoofdzakelijk te Amsterdam woonach tig) teruggebracht. Mevr. S.-D., wier echtgenoot in dienst is bij de Konink lijke Marine (hij vertrok in Juni naar Indonesië), zal het perceel Timorlaan la moeten verlaten. Haar zal een an dere woning worden toegewezen. Lokkende advertentie. Omtrent deze ergerlijke affaire ver neemt een onzer redacteuren nog de volgende bijzonderheden: In één van de dagbladen verscheen dit Jaar een advertentie, waarin de direc trice van het kinderhuis „Frieja" dertig kinderen tot zes jaar drie maanden va- eantie aanbood. De ouders van vijftien van deze kleuters moesten een kleinig heid in de kosten bijdragen. De overige kinderen zouden kosteloos worden ver zorgd. Dat lokte, en de aanvragen stroom den binnen. Maar er gebeurden vreem de dingen, 's Zondags bijvoorbeeld, mochten de ouders hun kinderen komen bezoeken. Maar de dienstmeisjes had den opdracht niemand binnen te laten en zodoende konden de ouders zich een plaatsje zoeken op de bank voor het huis. De directrice zelf liet zich niet zien. De meisjes mochten ook de kin deren niet afgeven als er-ouders kwa men om hen mee te nemen. Zo is het gebeurd, dat een blozend dienstmeisje een moeder wegstuurde, die haar kind kwam ophalen. De vrouw is toen op aandringen van buren naar de woning van mevr. Schn. teruggegaan en heeft haar kind opgeëist. We spraken een dame, die heeft ge zien dat een kleuter van een Jaar of drie van een stuk brood stond te (mui len als of het koek wasa Er was een baby die onvoldoende werd verschoond en gepoederd, met het gevolg dat het kind schrijnwonden kreeg en niet tot bedaren was te brengen. Het kwam regelmatig voor dat een leverancier zich verwonderd afvroeg: „Moeten al die zwakke kinderen daarvan aanster ken?" Het pension heeft vele dienst meisjes gekend, maar ze hielden het niet lang vol. Er waren er die er an derhalve week of drie weken bleven en er dan schoon genoeg van hadden. Buren vertelden hoe een kind met de hand op zijn buikje vertelde dat hij naar de W. C. moest maar het niet durfde zeggen, omdat het dan binnen moest blijven of misschien in de kel der werd gestopt. Verplee gsterscostuums. Het kwam voor', dat de kinderen in het tuintje achter het huis werden af gesnauwd en een klap in het gezicht kregen. Er lag een baby bijna bloot in de zon, en een ex-dienstmeisje sprak over een baby van negen maanden die aldoor huilend op zijn rug lag. De dienstmeisjes moesten, evenals de directrice, in verpleegsterscostuum ge kleed zijn, en kregen opdracht voorsfl lief te doen wanneer er bezoek mocht komen. Als ouders aan de deur werden afgescheept en later terug kwamen, had mevrouw Schn. het desbetreffende kind intussen netjes aangekleed. Op tal van andere klachten wensen wij niet eens in te gaan. Dat de 'bit- gemeester thans fors heeft ingegrepen zal ieder weldenkend mens veel genoe gen doen. Zoals men weet is er voor het sei zoen 1949'50 weer een marine-voet- balcompetitie georganiseerd. Deze is gesplitst in drie afdelingen, te weten District I met TOKM Amsterdam, Wachtschip Amsterdam, Verbinchngs- school, MOK Hilversum, Marine Hos pitaal Overveen. District 2: Marine Kazerne Den Haag, Marine Vliegkamp Valkenburg, Onderzeedienst Rotter dam, MOC Voorschoten, SMD Leiden, MRD Oegstgeest, Marine Hoek van Holland. District 3: Alle in Den Hel der gevestigde inrichtingen en geba seerde schepen. De wedstrijden wor den georganiseerd door de afdeling voetbal van de Marine-sportvereniging „Zeemacht" in samenwerking met O.S. en O. en de eerste resultaten waren: SchrijversMedische Dienst 3-1; Tor pedo-atelierKoninklijk Instituut 5-0; VulkaanDet. Mariniers Neptunus 1-1. De afdelingskampioenen spelen waarschijnlijk de bekerwedstrijd gedu rende de Marine-kampioenswedstrij den 1950, die in Den Helder worden gehouden. Een nijver stadgenoot placht iedere week iets weg te leggen voor de zeven magere jaren, althans voor de winter maanden, die hem tot nu toe weinig onkosten hadden gebracht. Iedere week ging er een tientje (of vijf gulden, net naar het uitkwam) in een porte feuille. die keurig netjes was opgebor gen in de klok op de schoorsteenmantel. De spaarzame heer A. voml echter, dat zijn schat maar aarzelend toenam. Wan neer hij meende, langzamerhand een briefje van honderd te kunnen inwis selen, zat er maar zestig gulden in de „safe". Buurvrouw kon hier wel iets meer van weten, dacht hij, en spande een valstrik. Een vriendin van mevr. A. werd in de arm genomen, en op een goede dag verliet mevr. A. het huis met een gezicht, alsof zij wel een middagje onderweg zou blijven. Buurvrouw liet zich lijmen, ging (ongevraagd) in het huis van A. op visite, en ledigde de „safe". Toen kwam de vriendin achter het gordijn vandaan. En of buurvrouw nu al onverstoorbaar opmerkte: „Ik moest eens kijken, of er nog geld van mij in die klok zat", zij was er gloeiend bij. En A. was, toen hij thuiskwam, zo verheugd dat hij buurvrouw gaarne vergaf, mits zij het gestolen geld (in totaal f 370) weer overhandigde. Dat ging niet, want het merendeel was uit gegeven. maar A. nam tenslotte genoe gen met een schriftelijke schuldbe kentenis. De justitie kan echter met dergelijke onderonsjes geen rekening houden, er was een strafbaar feit ge pleegd, dus buurvrouw moest daarvoor boeten. Zij zit nu in Alkmaar, in af wachting van wat de heren met de bef fen ervan zeggfen. Misschien is A.'s ver gevensgezinde houding nog aanleiding tot enige mildheid.... Voor de nationale pluimvee tentoonstelling. die met de Kerst dagen wordt georganiseerd door de kleindiersportvereniging „Den Helder en Omstreken", heeft H.M. Koningin Juliana een grote plaquette als prijs beschikbaar gesteld. Talrijke moeilijkheden zijn er de oorzaak van, dat de zang-, reciteer- en orkestvereniging ..Harmonie" per seizoen niet zelf twee operettes kan opvoeren. Hierbij doet zich, naast de toneelmoeiljjkheden, het gemis aan in strumentale begeleiding gevoelen. En daarom was het initiatief van het be stuur, het solisten-ensemble „Entre- Nous" uit Amsterdam een opera- en operetteconcert te laten verzorgen, zo prijzenswaardig. De leden zullen dit met ons onge twijfeld op zeer hoge prijs hebben ge steld, al bleek spoedig dat Casino Maandagavond maar heel weinig ope rakenners telde onder het toch al geringe aantal belangstellenden. Men moet er echter wel rekening mee hou den, dat vóór de pauze de operette liefhebber eigenlijk vreemd stond te genover het operalied. De bariton Anton Hoskam, de so pranen Ninette Piëta en Tienka Niel- sen, de violiste Georgien Sluiter en de pianist Hein Peters hebben niette min veel waardering ontmoet voor hun muzikale capaciteiten. Mogen we „Entre Nous" aanraden in het vervolg wat bekender operaliederen in het programma op te nemen? Het gezelschap zal hebben opgemerkt dat zijn succes was verzekerd bij de aria „La Favorita" en het duet uit „Don Juan" van Mozart. Na de pauze ging men over tot het lichtere genre. Toen kregen de solis ten meer vat op hun toehoorders, o.a. door „II Bacio" (Tienka Nielsen), een duet uit Paganinl (Ninette Piëta en Anton Hoskam) en het eenvoudige oud-Russische volksliedje. Menig applausje ging over in een kleine ovatie, zo ook bjj „Salut d'A mour" van Elgar, gefpeeld door de violiste Georgien Sluiter. Rest ons te vermelden, dat solisten zowel als publiek tevreden waren, toen de heer Wever de beide sopranen en de violiste bloemen overhandigde, Het is morgen hoog water om 7.10 en 19.40 uur, en laag water om 1.15 en 13.55 uur. De temperatuur van zeewater was 16.5 graden Celcius. In zijn tweede en laatste lezing voor de Volksuniversiteit over het kanker- vraagstuk ging dr. Wassink dieper in op de mogelijkheden van bestrijding van deze gevreesde ziekte. De spreker vertelde hoe door het optreden van het schoorsteenvegersgilde in Engeland reeds in de zeventiende eeuw aan jeugdige personen werd verboden dit beroep uit te oefenen. Er deed zich onder de kleine schoorsteenvegers namelijk kanker voor, waarschijnlijk het gevolg van een verkeerde constructie in de bouw van schoorstenen. Ook de bedrijven waarin teerpro- ducten worden verwerkt zijn voor deze ziekte zeer gevaarlijk. De aanraking met genoemde producten moet zoveel mogelijk worden gemeden. Aan de hand van een grafiek kre gen de aanwezigen een indruk van de tien meest voorkomende gevallen van kanker in zes verschillende be roepen. Maagkanker treft men vooral aan bij boeren, tuinders en landarbei ders, en misschien zijn bepaalde ge woonten van eten hiervan wel de oor zaak. Bij stedelingen komt maagkan ker in veel mindere mate voor. Onder studenten daarentegen constateerde men veel longkanker. Een onderzoek tussen mensen met en te zwaar gewicht in verhouding tot hun lengte, en personen die het vereis te gewicht niet bereiken heeft uitge wezen dat de laatsten er het best aan Naar aanleiding van het feit, dat de raadsleden W. de Boer (AR), P. J. Dies- bergen (WD), G. J. Eijlders (AR), J. H. Keijzer (CH), J. J. Kistemaker (WD), F. Th. Luijckx (KVP), A. J. Mulder (KVP), mr. J. Mulder (AR), S. Prins (WD) en C. Ran (KVP) schriftelijk hebben bedankt voor hun benoemingen tot leden der raadscommissies, schrijven B. en W. aan de raad onder meer het volgende: „Wij zijn de opvatting toegedaan, dat formeel gezien een lid van de raad voor zijn benoeming tot lid van een commis sie van bijstand kan bedanken en dat hij, wanneer hij de benoeming heeft aangenomen, de vergaderingen van de commissie, al dan niet kan bijwonen. Noch op het bedanken, noch op het wegblijven van de vergaderingen heeft de gemeentewet een zekere sanctie ge steld. Echter, het is in het algemeen belang, in het belang van de gemeente dus, dat de leden van de raad, die door de raad zijn benoemd tot lid van de commissiën van bijstand, hun benoemingen aan vaarden en daadwerkelijk aan het werk van de commissiën meedoen. Wij hopen dan ook dat de raad de weg zal vinden, dat de leden, die voor hun be noeming als zodanig bedankt hebben, alsnog daarop zullen kunnen terugko men en dus hun benoeming zullen kun nen aanvaarden. Zouden deze leden dit toch niet doen, dan zou het volgende mogelijk zijn: a. de commissiën van bijstand blij ven haar werk doen, zonder dat de vacatures worden vervuld; in plaats van uit 4 leden (buiten de voorzitter) zouden de commissiën dan als volgt blijven samengesteld: de commissie voor de water- en lichtbedrijven uit 2 leden; de commissie voor de openbare werken uit 2 leden; de commissie voor het onderwijs uit 1 lid; de commissie voor de financiën uit 2 leden; de com missie voor sociale aangelegenheden en volksgezondheid uit 2 leden. Het be hoeft geen betoog, dat op deze wijze een vruchtdragend werk van de com missiën bijna niet mogelijk is. Deze toestand zou dus niet in het belang van de gemeente zijn. b. De vacatures worden vervuld door de benoeming van leden van de raad die hun benoeming wél zouden aanne men. Het gevolg daarvan zou zijn, dat de z.g. minderheid voor de huidige zit tingsperiode van de raad totdat eventueel een weg zou zijn gevonden om uit de gerezen moeilijkheden te ge raken van het werk der commis siën van bijstand zou blijven uitgeslo ten. Ook deze oplossing is, naar het ons voorkomt, niet in het belang van de gemeente. Wy spreken ten slotte als onze ver wachting uit, dat uw raad in het be lang van de gemeente een goed func tioneren van de vaste commissiën van bijstand zal kunnen bevorderen," zo besluiten B. en W. hun betoog. In het meubelmagazijn. „Zjjn die kinderen van u, meneert" toe waren. Het aantal patiënten dat kan worden geholpen en ook genezing vindt, is nog niet zo groot. Bij de vrouw treft men de zichtbare kanker meer aan dan bij de man, waardoor de kans op herstel ook gro ter is. Het optreden van kanker ver oorzaakt geen pijn waardoor de kans op verwaarlozing van de ziekte zeer groot is. Een leek zal de kanker niet herkennen. Men kan het nagaan als men weet, dat dertig procent van hen, die op eigen verzoek op kanker wer den onderzocht, niets hadden te vre zen. Omtrent de erfelijkheid is vrijwel niets bekend, doch het verdient aan beveling, aldus dr. Wassink, dat men sen in wier familie gevallen van kan ker voorkwamen zich laten onder zoeken. Met behulp van lantaarnplaatjes hebben wij op het doek de verschrik king en de uitzaaiing van kanker op het gelaat gezien. En hoe gaaf was het gezicht na een bestraling met radium en. waar nodig, na operatief ingrijpen. Dr. Wassink beantwoordde ten slot te enkele van de vele gestelde vra gen, waarna de voorzitter hem dank bracht voor de beide lezingen die door een groot aantal belangstellenden met aandacht zijn gevolgd. Zaterdagavond werd in het kantoor van de Blauwe Expres aan de West gracht ingebroken, waarbij een blik ken sigarendoos met een inhoud van f 158 werd ontvreemd. Dank zij het snelle optreden der recherche kon de dader reeds Maandag worden aange houden. Het was de 22-jarige zuivel- bereider A., die bereids heeft bekend en op transport naar het Huis van Be waring te Alkmaar is gesteld. De regeringen van Nederland en Belgie, die zich beijveren om de nau we samenwerking tussen de weder zijdse vloten te versterken, zijn over eengekomen een vereenvoudigende re geling te treffen met betrekking tot de toegang der oorlogsschepen van een der beide staten in de havens van het andere land, alsook omtrent de door vaart van gemeenschappelijke water wegen. De formaliteiten zijn tot een mini mum beperkt: De toegang of de doorvaart van oor logsschepen die zich verplaatsen om dienstredenen, wordt geregeld door een eenvoudige kennisgeving aan de be voegde autoriteiten van het andere land. Deze kennisgeving heeft tot doel de veiligheid der scheepvaart te verze keren. Dit accoord werd in feite reeds toe gepast op 24 September 1948 bij de doorvaart van de „Vulcaan" en van Nederlandse mijnenvegers en op meer recente datum, toen 20 Juli 1949 een Belgisch flottielje de Schelde is opge varen om zich ter gelegenheid van het nationale feest naar Antwerpen te be geven. Voor de Meervoudige Kamer te Alk maar stond gistermiddag terecht Jo- sephine Henriëtte Den B„ wonende te Den Helder. Verdachte, die in de oor- logs jaren in Indonesië verbleef ia daar van een vriendin een aantal sie raden, gouden voorwerpen en juwelen, in bewaring gekregen. De vriendin liep namelijk gevaar in een kamp te wor- den opgesloten en daar verdachte nie geheel van Nederlandse afkomst was liep zij dit risico niet. De vriendin werd inderdaad door de Japanners in een kamp ondergebracht en zij zag kans, ondanks meerdere moeilijkheden vrij te blijven en de sieraden onder zich te houden. Toen zij na de capitulatie naar Surabaja werd geëvacueerd en in geldzorgen kwam te verkeren verkocht zij, ter waarde van 1300.een deel van de aan haar toevertrouwde siera den. Verdachte zei dat haar bedoeling was geweest om, zodra het haar moge lijk was, de schade te vergoeden. Nadat de officier 500.— subsidiair zes maanden had geëist, kwam de ver dediger aan het woord. Uitvoerig schetste verdediger de abnormale om standigheden waaronder men, na de capitulatie in Indonesië had moeten le ven. Verdachte had dringend geld no dig en verkocht ten einde raad, nadat zij ruim drie jaar op de sieraden had gepast, enkele voorwerpen. De raads man meende dat de straf, welke de officier eiste, te zwaar was en drong er op aan dat zijn cliënte alleen tot een geldboete zou worden veroordeeld. „Huisduiner Belang", dat dezer da gen in vergadering bijeen was, heeft bij de ingekomen stukken onder meer een brief behandeld van het Niwin- comité waarin de vereniging werd verzocht deel te nemen aan de bin nenkort te houden toneelwedstrijd. Men was van mening alleen al te moe ten meedoen, omdat het hier een lief dadig doel gold. Hierna kwam het winterprogramma aan de orde en.... Huisduinen kan weer tevreden zijn. Het bestuur zal namelijk evenals het vorige seizoen een drietal culturele avonden organi seren. Het programma is nog niet sa mengesteld, maar als men weet dat Huisduiner Belang verleden jaar zelfs mensen uit de stad heeft getrokken, dan kan worden aangenomen dat er iets goeds wordt geboden. Verder zal de vereniging weer enkele sociëteits avonden beleggen. Tijdens de rondvraag kwam het kleuteronderwijs ter sprake. Het lo kaaltje is disponibel, en men verwacht dat de kleuters al spoedig aan de slag kunnen. Verder werd een steeds weerkeren de klacht behandeld: de slechte riole ring. Men heeft besloten nogmaals bij Openbare Werken op verbetering aan te dringen. Ingevolge het raadsbesluit van 12 Augustus 1930 zou de straat, die on langs werd aangelgd als verbinding van H. A. Lorentzstraat en Sumastra- straat, eveneens H. A. Lorentzstraat moeten heten, Het blijkt om practische redenen echter gewenst, aan deze straat de naam Pasteurstraat te geven en de huidige Pasteurstraat (die vrij wel in het verlengde loopt van het be bouwde deel der H. A. Lorentzstraat) eveneens H. A. Lorentzstraat te noe men. Aangezien door deze naamsver andering geen enkel bijzonder belang wordt geschaad, stellen B. en W. aan de raad voor, tot deze wijziging te be sluiten. Tegelijkertijd stellen zij voor, de naam Nieuwe Brugsteeg te verande ren in Nieuwe Brugstraat, overeenkom stig de benaming in de volksmond. Het bestuur van de Ambachtsschool wil een opleiding voor brood- en ban ketbakkers in het leven roepen, wat gelijk men weet de volle instem ming heeft van de plaatselijke bakkers patroons- en -gezellenorganisaties. Met de commissie van toezicht op het Nij verheidsonderwijs is de Inspecteur van dit onderwijs de mening toegedaan, dst aan zulk een opleiding inderdaad be hoefte bestaat. Het college van B. en W. wil de gevraagde medewerking gaarne verlenen, en heeft een dien overeenkomstig voorstel tot de raad gericht, Het is de bedoeling, de oplei ding te doen bestaan uit een 2-jarige dagopleiijing tot halfwas, een 2-jarige avondschoolopleiding tot halfwas en een 2-jarige avondschoolopleiding tot gezel. Op de Laat te Alkmaar is een iu jarig meisje bij het oversteken v»n de rijweg onder een auto geraakt t» op slag gedood. Uit een weiland a» de Nieuwe Schermerweg te Alkmas, zijn drie koeien ontvreemd. De bood ze op de markt te Loosduinen t« koop aan voor 800 in totaal. De/ lage prijs wekte argwaan. Resultaat' de dief achter slot en grendel en d« koeien grazen weer in de weide n De WV „Noord-Kennemerland" te Schoorl bestaat 40 jaar, welk jubiie. um Zaterdag feestelijk wordt gevierd" Heel Schoorl en Groet hebben hun hartelijke belangstelling betuigd met t 40-jffrig jubileum van dr. Heringa ali geneesheer aldaar. Door de uitgifte van bouwsteen, certificaten hoopt men te Oostereud op Texel gelden bijeen te b'engen voor de bouw van een muzieknis De verlichting van de hoofden der Hoornse haven heeft een aanzienlijke verbetering ondergaan. B. en W. héb- ben zich daarvan tijdens een boottocht in de avonduren overtuigd, q heer P. Vos Mz. was op 1 October ge. durende een kwart eeuw in functie ais ontvanger der gemeente Hoogwoud. De afdeling Beverwijk van de Alg Ned. Bond van Geheel-Onthouders bei staat binnenkort 50 jaar. Te Velsen is de Stichting Sociaal-Cultureel Werk opgericht, welke beschikt over een ka- pitaal van 120.000 (afkomstig van Volksherstel) en als eerste daad t, IJmuiden een Volkshuis gaat bouwen, Een inwoner van Zaandam heeft een zilveren beker uitgeloofd voor de gene die in 1950 de beste sportpresta tie in de Zaanstreek levert. Vijf. honderd kg cacaobonen gingen in vlammen op bij een begin van brand in Cacaofabriek „De Jonker" te Zaan dam. Tijdens de receptie ter gele- genheid van Hét 20-jarig bestaan der Libertaire Schoolvereniging en het gedurende 10 jaar in gebruik zijn van de Libertaire school te Zaandijk heeft burgemeester Van Gelderen een bete re huisvesting der school in het voor uitzicht gesteld. Gistermorgen werd ons tijdens een persconferentie aan boord van Hr. Ms. vliegdekschip „Karei Doorman" te Rotterdam medegedeeld, dat deze bo dem, vergezeld van Hr. Ms. „Johan Maurits", op Maandag 2 Januari 1950 naar West-Indie zal vertrekken. De reis zal worden meegemaakt door de In specteur-Generaal van de Zeemacht, Z.K.H. Prins Bernhard. De bouw van de vier proefwoningen volgens het systeem „Plasticrete", waar toe de raad indertijd zijn toestemming gaf, zal geen doorgang kunnen vinden, aangezien de betrokken aannemer zich om financiële redenen heeft terugge trokken. De bouwkosten, aan dit sy steem verbonden, blijken te hoog te zijn. De beschikbaar gestelde grond zal nu aan enkele herbouwplichtigen kun nen worden toegewezen. Ds. J. HALLEWAS BEDANKT VOOR BEROEP Ds. J. Hallewas, Ev. Luthers predi kant te Nieuwe Pekela, heeft bedankt voor het op hem uitgebrachte beroep van de Herst. Evang. Luth. kerk hier ter stede. Besommingen: 1 trawler f 6800; IJm. 31, f 12960; 54, f 16820; 129, f 16580; 99, f 16450; Sch. 91, f 21200; IJm 204, f 2430; 53, f 1730; Kw. 17, f 2680; 64 f 2630; 77, f 2460; 69, f 3010; 51, f 2150; 28 f 3380; 41, f 1040; 166, f 2960; 59, f 2310; 108, f 3100; 91, f 2880; 89, f 4560; 125, f 2900, 24, f 4340; 37, f 940; 122, f 365; 210, f 2590; 53, f 2130; 122, f 360; IJm. 228, f 2470; 316, f 1350; 277, f 2700; 276, f 1350; 228, f 1670; 52, f 1560. De aanvoer was 9760 kisten, waar onder 6550 kisten verse haring. Prijzen per kilo gr. tong 2.652.35, mid. tong 2.30—J2.05, kl. mid. tong 225 2.05, tong I 2.25—1.80; tong II 0.96- 0.80, tarbot I 2.251.80. Prijzen per 50 kilo tarbot II 94—85, tarbot III 54, gr. schol 57—55, mid. schol 52—26, kl. schol 31—20, schar 22.50—16.50, makreel 31 —21, verse haring 13.40—10.50. gr. gu1 44—37, mid gul 34—31, kl. gul 22.50-11. haai 18.50—17.50, gr. schelvis 68—54.50, mid. schelvis 57—37. kl. schelvis I 33- 23.50, kl. schelvis II 23.50—17.50, wij ting 149. Prijzen per 125 kg: kabel jauw 150120, leng 76, koolvis 6153. 183. Arme Pim, Pam en Pom! Ze hadden gedacht, zich te kunnen ver bergen, totdat het gevecht over zou zjjn. Maar koning Dubbeldik had de ontsnappingspoging in de gaten en heeft hen met een allervriendelijkst lachje aan een boom gebonden. „Zo jongens en blijf hier nu maar zoet 'op mij wachten. Ik kom straks wel terug' Uitstel is afstel, zegt men wel eens ia dtt geval niet. Ik m] eerst even echter met die bos-apen afrekenen!" Maar dat behoeft al niet meer. Wie komt daar aangevlogen? W el, het is Samba in hoogst eigeB persoon, die met een fraaie boog bo ven op de negerkoning belandt. Sam ba heeft zijn oude vijand ontdekt eti maakt korte metten met Dubbeldik- Boven op zijn rug staat hij een samba uit te voeren, terwijl Dubbeldik W te steunen en hijgen van angst!

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2