Helderse brandweer streeft naar eigen overbodigheid Molenaar Brommers gaat heen BISCHOFF Wenken voor de winter Rode haan moet in het nachthok blijven! De Leeszaal in September Van der Duin maakt het nu uitstekend P. J. STEINBERG Kapelaan de Wit vertrokken Zweedse onderscheiding voor Marine-officieren Predikbeurten Mijnen langs de kust In het kort Handbal-elftallen van HAV wacht zware strijd Glimlachje Houdt HCSC de punten in Den Helder? Algemene vergadering van de Helderse Sportraad Tussen Haaks en Kuitje K.V.H. speelt in Haarlem tegen Animo Ready Hippolytushoef Nachtrepetitie Kuikens in October Voor de jongens overzee VAN MARSDIEP TOT Ij IJmuiden 't^ Zand Vlotbrug van de Kooy naar 't Zand Pim, Pam en Pom en hel Afrikaanse avontuur jyjEN MOET BRANDMEESTER DE VISSER niet van lniheid betichten, wan neer wij schrijven dat hQ er naar streeft, de brandweer overbodig te maken. Het is een feit, dat commandant, brandmeester en brandwachts het liefst nooit meer uitrukken, en het begint er op te lijken dat zij ééns hnn zin zullen krijgen. In de twaalf maanden van April 1948 tot April 1949 moest de brandweer 42 maal uitrukken, in het jaar daarvóór 86 maal. We gaan dus vooruit, maar dat wil niet zeggen, dat de rode haan voor Den Helder geen gevaar meer oplevert. Wij moeten op onze hoede zijn. en er voor zorgen dat de deur van het nachthok hermetisch gesloten is en blijft. Gedurende het eerste halfjaar van 1949 werden in Nederland 2767 woon- huisbranden geteld, waarvan de helft veroorzaakt was door vuile of lekke schoorstenen, verkeerd geplaatste kachels of ondeskundig aangebrachte rookgeleidingen. Ook in Den Helder hadden dergelijke euvelen menige brand tot gevolg. Dat de burgerij (me de dank zij de gegeven voorlichting) da rode haan steeds beter weet aan te pakken, moge daaruit blijken, dat 16 van de 42 branden reeds door de bewo ners waren geblust vóór de brandweer ter plaatse was. Daaruit mag niet wor den opgemaakt, dat de brandweer dan blijkbaar lang op zich had laten wach ten, want het in de kiem smoren van een brand vergt meestal maar een paar minuten. In de andere 26 gevallen kon de brandweer volstaan met het gebruik maken van de emmerspuit. Mits door deskundige en geoefende handen be diend kan zo'n apparaat (dat een in houd heeft van niet meer dan negen li ter water) in enkele minuten tijd een kleine binnenbrand beteugelen. Bij elk alarm rukt de autospuit het eerst uit, maar bij de genoemde 42 branden behoefde hij niet éénmaal water te geven. Maar in ieder geval was na aankomst van de autospuit een blusca- paciteit van 1800 liter water per mi nuut aanwezig, en zo nodig konden ook de motorspuiten (met een gezamenlij ke capaciteit van 6200 liter per minuut) rog assistentie verlenen. Een water-be wapening derhalve van achtduizend li ter per minuut, wat voor Den Helder zeker voldoehde is. De brandweer is voortreffelijk uitgerust, het materiaal wordt met pijnlijke nauwkeurigheid verzorgd, en het personeel onderhoudt zijn vaardigheid door een grondige en serieuze peripdieke training. Niet voldoende! Hoe nuttig en nodig dat allemaal ook is, het mooiste zou zijn. wanneer de brandweer nimmer daadwerkelijk in actie behoefde te komen. De burgerij kan veel daartoe bijdragen. Het stookseizoen staat nu weer voor de deur. Zouden alle Helderse schoor stenen behoorlijk geveegd zijn? Zenden er nog rookkanalen zijn, die zich min der dan dertig centimeter van brand bare objecten (houtwerk, behang, gor dijnen etc.) bevinden? Zijn alle haard kachels en haarden van onderen tegen warmte-uitstrallng naar beneden be veiligd? Worden alle roetluiken in slaapkamers en op zolders wel goed afgesloten? Zal men ervoor zorgen, geen kleren in benzine uit te wassen in een vertrek waar de kachel of een gasstel brandt? Dat zijn zo een paar dingen, die voor het voorkomen van branden heel be langrijk zijn. Die uitstraling naar be neden bijvoorbeeld! Haarden en haardkachels staan meestal niet op pootjes, zodat dikwijls veel warmte dor de vloer wordt opgenomen. Een stukje asbest, dat minder dan een gul den kost, kan veel ellende voorkomen. Brandblusapparaten Nu nog een heel belangrijk punt. Ook in Den Helder zijn in kantoren, werkplaatsen en woningen tal van brandblusapparaten aanwezig, maar t is de vraag of de mensen hiervan in geval van nood op gepaste wijze gebruik weten te maken. Weet iedereen precies hoe deze apparaten gehanteerd moeten worden, en zal De Openbare Leeszaal werd geduren de de maand September bezocht door 277 mannen en 49 vrouwen, totaal 326 personen. Uitgeleend werden: 2941 ro mans, 1562 studiewerken en 2732 jeugd boeken, totaal 7225 boeken. Nieuwe aanwinsten. Romans: Boo, 'n Gelukskind; Brou wer, Maar de zon overwon,'dl. 2; Brou wer, En groot werd het leven, dl. 3: Corsari, Voetstappen op de trap; Dek ker, C.R. 133; Doolaard, den, De laatste ronde; Douglas, De mantel; Jannes, Ik leef maar eenmaal; Kampen, van, Zee zonder genade; Man, de, De kleine we reld; Nesna, De betere wereld; Sant, van 't, Wijs mij de weg; Strijt, Da groot ste gave; Vries, de 1848; dl. 2. Nieuwe rivieren. Studiewerken: Aisberg, Zowerkt de radio!; Capek, Kleine apocriefen; Faber. De wordingsgeschiedenis van Nederland; Jeans, De groei der natuur wetenschap; Morgan Sins, Jongens en electriciteit; Münching, von, Ne derlandse koopvaarders; Wouters, Lie deren Uit de oude doos; Het blakend minnevier Van avontuur en minne. Geschenken: Fast, The unvanquished; Frank, Die Fürstin; Gogh-Kaulbach, van. Jeugd; Greene, The confidental agent; Hoover, Persons in hiding; Johnson, Congorilla; Lilja, De vrou wen van het kerspel; London, The sea wolf: Luyken. Stichtelijke verzen; Mus set, de, Ón ne badine pas avec 1'amour; Penning, Het lichtende spoor; Hiesen. v., Een liefdeshistorie uit het oude Fries land; Rosegger. Acht Erzahlungen;- Scholtens. Een boek over Karthuizers; Veeneklaas Doktoren op marsch; Vis. Gerucht op de delta; Wells, The new Machiavelli; Wessem, van, De Ruyter. iedereen op het juiste moment zijn zenuwen in bedwang weten te hou den? Kalmte en paraatheid zijn van de grootste betekenis, maar het ken nen van de weinige (eenvoudige) handgrepen is van niet minder be lang. Iemand die kalm is, weet eerder wat hij moet doen, en iemand die weet wat hij doen moet, heeft min der last van de zenuwen. Ieder, die tot nu toe met een scheef oog naar z'n mooie rode brandblus- apparaat heeft gekeken, omdat hij eigenlijk niet precies weet hoe zo'n ding behandeld moet worden, kan rus tig even naar de brandweerkazerne aan de Javastraat stappen. Het personeel is te allen tijde bereid, deskundige ▼oorlichting te geven. Het telefoon nummer is 2301. Men draaie liever éénmaal teveel, dan dat de brandweer éénmaal teveel moet uitrukken. Het andere nummer van de brandweer, 350#, mag uitsluitend worden gebruikt, wan neer ergens een brand is uitgebroken. Ook dit nummer prente men goed in het hoofd, want elke minuut ts er één. Zesduizend gulden Elke minuut is er één, dat betekent dat elke minuut vertraging een be langrijke schadepost tot gevolg van hebben. Bij de 42 branden, waarover wij hierboven schreven, werd in totaal voor zesduizend gulden schade aange richt. Daarbij was, dank zij het feit dat de autospuit niet éénmaal in wer king behoefde te komen, vrijwel geen waterschade. Laten*we het zo houden. Den Helder neemt op het ogenblik al een ereplaats in, wat het optreden van de rode haan betreft. Maar laten we niet rusten, voordat dit gevreesde beestje Den Helder voorgoed de rug heeft toegekeerd. De deur van het nachthok moet op slot, laat dit in de komende winter ons aller devies zijn Tijdens de Zondag gespeelde voet balwedstrijd Watervogels 2—Alemaria Vietrix 4 brak de linksback van Wa tervogels, K. van der Duim, ten ge volge van een ongelukje zijn rechter been. Van der Duim, die in Parkzicht werd opgenomen, maakt het uitste kend. Voor een goede bril, welke doel matig is en aangenaam past. moet U tóch zijn bij KEIZERSTRAAT 47-49 Gediplomeerd vakoptlciën Reparatieinrichting. Levering aan alle Nederl. ziekenfondsen. Kapelaan P. J. de Wit is voor de vervulling der bisschoppelijke op dracht om een nieuwe parochie in de Wieringermeer te stichten, naar Hip- polytushoef vertrokken. In een speci aal daartoe belegd samenzijn hebben de Helderse katholieken, in het bij zonder uit de O.L.V.-parochie, afscheid van hem kunnen rtêmen. Enkele spre kers uit het verenigingsleven voerden daarbij het Wöbrd, nadat pastoor K. A. H. van Veen hem met een hartelijke toespraak had bedankt voor het vele in de parochie en daarbuiten verrich te werk, en hem het allerbeste voor 'de toekomst had gewenst. In zijn afscheidswoord vertolkte ka pelaan De Wit zijn vreugde over de pas-ontvangen taak. Z. M. de Koning van Zweden heeft aan twee officieren der Koninklijke Marine zijn erkentelijkheid betuigd voor de wijze, waarop zij hun taak als verbindingsofficier hebben verricht tij dens het bezoek van het Zweedse er- kader aan Amsterdam en van de krui ser „Gotland" aan Rotterdam. De lui tenant ter zee voor speciale diensten der le klasse KMR J. Ptasnik werd onderscheiden met het officierskruis in de Zwaardorde van Zweden, de luite nant ter zèe der 2e klasse J. Loois met het ridderkruis in dezelfde orde. VOOR ZONDAG 9 OCTOBER 1949 DEN HELDER. Ned. herv. gem., Nieuwe kerk, Weststraat, 10.30 uur ds. De Hoest; Palmstraat, 10 uur ds. Borg- hardt, 19 uur de heer Wanders; Huis duinen, 19 uur ds. Borghardt. Geref. kerk, Bethelkerk, 10 uur ds. Swen, 17 uur ds. Hartkamp; Rehobothkerk, 10 u. ds. Hartkamp, 17 uur ds. Swen. Geref. kerk, art. 31, Nieuwe kerk, West straat, 8.43 en 17 uur ds. Tollenaar. Oud-geref. kerk, Hoogstraat 86, 10 en 17 uur leesdienst. Geref. gemeenté, Janzendwarsstraat 8, 10 en 16 uur lees dienst. Luth. kerk, Wezenstraat, 10.30 uur prop. C. N. Graaff, van Amster dam. Doopsgezinde gemeente, 10.30 uur ds. J. J. J. van Sluijs; Dinsdag 19.30 uur gemeente-avond. Baptisten gemeente, Weststraat 66a, 10 uur de heer G. van Leeuwen, 12 uur Zondags school, 19.30 uur evang. F. G. J. Hof huis; Woensdag 20 uur Bijbelbespre king. Oud-kath. kerk, 10 uur Heilige mis, pastoor Verheij. Evangelisatie Vijzelstraat, 10 en 19.30 uur samen komst. 12 en 14.30 uur Zondagsschool; Woensdag 20 uur Bijbelkring; Donder dag 19.30 uur vrouwenkrans; Zaterdag 20 uur openluchtsamenkomst Visbuurt, 21 uur bidstond. Leger des Heils, 10 uur heiligingssamenkomst (opdracht- dienst), 12 uur Zondagsschool, 18.45 u. openluchtsamenkomst, 20 uur verlos singssamenkomst; Maandag 14.15 uur vrouwenbond; Zaterdag 20 uur open luchtsamenkomst Spoorstraat. JULIANADORP Ned. herv. gem., 10 uur ds. Salm. jeugddienst. 19 30 uur ds. Seppmeijer; Korte Vliet. 15 uur ds. Salm Geref. kerk. 10 uur leesdienst. 14.30 uur ds Swen. Star of hope Mission, 10 en 19 uur samenkomst, 15 uur Zondagsschool; Dinsdag 16 uur meisjeskrans, 19.30 uur bidstond: Don derdag 19 uur meisjeskrans: Zaterdag 19 30 ur bidstond C*ALLLANTSOOG Ned herv. gem., 19 uur ds. Salm. Door de afdeling Hydrografie van het ministerie van Marine werd een uitvoe rig „Bericht aan Zeevarenden" (no. 218) uitgegeven betreffende de aanwezig heid van Duitse mijnversperrlngen langs de Nederlandse kust. Nauwkeu rig wordt daarin de plaats der gevaar lijke gebieden omschreven, zodat het voor belanghebbenden zeker aanbeve ling verdient, van dit bericht aan zee varenden kennis te nemen. Het betreft hier de nog aanwezige versperringen van z.g. Khfitie-mijnen, waarvan het opruimen geleidelijk voortgang vindt. Het is voor alle sche pen en vaartuigen, van welke soort ook, uitermate gevaarlijk zich binnen de grenzen dezer gevaarlijke gebieden te begeven. Deze gebieden worden door de afdeling Hydrografie niet op de kaarten aangebracht, zodat men dat zelf aan de hand van bericht no. 218 zal moeten doen. Wij vestigen er nog even de aan dacht van de leden der Speeltuin Vis buurt op, dat hun kinderen morgen middag om half twee bij de tuin wor den verwacht. Zij marcheren dan ge zamenlijk naar Casino, waar om half drie de feestmiddag begint. Woensdagmiddag werd in Formo- sa de periodieke vergadering van de afdeling Noord-Holland van de bond van hoger politiepersoneel gehouden. Op initiatief van de heer K. Rijpma maakten de commissarissen en hoofd inspecteurs van de gelegenheid gebruik om een kleine excursie te maken. Teneinde de Helderse amateur fotografen te wijzen op de mogelijk heden van het fotograferen bij kunst licht, heeft de heer Werner Crone een technicus van Philips uitgenodigd, dit onderwerp te behandelen. Verscheide ne stadgenoten hebben Woensdagavond in Formosa geluisterd naar de uitéén zettingen en technische wenken, gege ven door de heer K. de Jong uit Eind hoven, die ook enkele demonstraties gaf. De handbalelftallen van HAV staan Zondag weer voor sterke tegenstan ders. De dames ontvangen om twee uur op het HRC b-terrein Gita uit Haar lem. Dit is een oude bekende van de HAV-dames en zij zullen haar uiterste best moeten doen om tenminste op een puntje beslag te kunnen leggen. Het elftal van Gita beschikt over een stug ge verdediging. HAV komt in de vol gende opstelling uit: J. de Graaf; T. Manuel en J. Pieterse, O. Mallant, A. Krijnen en J. Bontes; H. van Straten, E. Thurkow, J. Augustijn, C. Bot en C. v. d. Maas. Om drie uur treden de heren van HAV en het Amsterdamse Turno tegen elkaar ln het veld. De Amsterdammers zijn nog ongeslagen en werden vorig jaar kampioen der diatricts tweede klasse. Zij slaagden er niet in te pro moveren. De HAV-heren W. Erkelens, Th. Bruin. C. van El, G. v. Markus, C. Tijs- sen, Giesbers, P. Kroon, H. Enklaar, R. Kalf, A. Lagerwey en M. van Essen wacht dus ook een zware wedstrijd. HCSC 1 krijgt Zaterdagmiddag om vier uur bezoek van And. Boys 1. De Boys eindigden verleden jaar hoger op de ranglijst dan de Nieuwediepers, maar we geloven dat de thuisclub nu sterker is, We rekenen dus op een over winning van HCSC. In deze afdeling worden verder gespeeld: HCSV 2Bl.- Wit 2; Marken 1Flevo 1; Gouwzee- Boys 1—EVC 1. Om half drie wordt de wedstrijd HCSC 2—Breez. Boys 1 gespeeld. Daar de Boys er altijd op gebrand waren het eerste elftal van HCSC de punten te ontfutselen, kan men er van ver zekerd zijn dat ze deze wedstrijd wil len winnen. Voor deze afdeling staan nog op het programma: ZCFC 2Mar ken 2 en Vrone 1—HCSV 3. Voorts komen tegen elkaar: Reiger Boys 1—HCSC 3; Wiron a—HCSC a; Flevo bHCSC b en Watervogels b HCSC c. De Helderse Sportraad houdt op Vrij dagavond 14 October om acht uur in „Musis Sacrum" een algemene verga dering. De agenda bevat onder meer de volgende punten: voorstel tot wij ziging van het huishoudelijk regle ment, benoeming kascommissie, be- stuursuitbreiding (het bestuur stelt voor de heer R. H. Perels te benoe men) en de instelling van een volley bal- en/of baskettbal-competitie. Het kanongebulder en mitrail- leurgeratel, dat gisteren van de Texel se Zuidkust naar Den Helder over woei, was afkomstig van een periodie ke oefening van de mariniers, die ge legerd zijn in het Amphibisch Oefen kamp te De Mok. Vanmorgen is Hr. Ms. „Tjerk Hiddes", komende uit Rotterdam, de haven binnengelopen. De „Brandenburg", een Deens schoenertje beladen met hout, liep gis teren de haven binnen. Het scheepje is nu weer onderweg naar Willordes in Belgie. Het ig morgen hoog water om 8.10 en 20.30 uur, en laag water om 2 20 en 14.50 uur. De temperatuur van het zee water was 16,6 graden Celsius. Midden in het wijde land, achter de duinen, dicht bij de Belkumerweg, woont de molenaar D. Brommer. Hg woont daar al gedurende een mensen leeftijd. De heer Brommer, die thans 77 jaar is, werd op 19-jarige leeftijd, dus 58 jaar geleden, aangesteld als mo- lenmeester bij het Waterschap Zijpe en Hazepoider. In zijn knusse woning, aan de voet van de oude, uit het jaar 1765 daterende molen, mochten wij een onderhoud met de krasse, oude baas hebben. Hoe lief moet deze man zijn vak „want het is een vak en een mooi vak, meneer" zeide hij ons, wel hebben om meer dan een halve eeuw, op zo'n stille plaats, want de molen ligt een heel eind van de weg af, het beroep uit te oefenen, dat hem zo na aan het hart ligt. Met hoeveel kleur weet hij te^ver- tellen van het verleden, dat verleden toen er niet minder dan vierentwintig van die stoere, het landschap zo schoon stofferende reuzen wiekten in het vlakke polderland van de Zljpe. Bij hoog water, als het stormde uit het Zuid, ging dan de blauwe vlag om hoog, in nachten van naderend onheil de flikkerende stormlamp! Nacht en dag, zonder zich ook maar enige rust te gunnen, was de molenaar dan op zijn post. De molen moest malen, steeds maar malen, opdat Hollands vrucht bare polders droog zouden blijven! Voorbij! Nu gaat dit alles voorbij. En er klonk weemoed in zijn stem toen de oude baas ons vertelde over het verdwij nen van onze*mooie Hollandse wind molens, de een na de ander. In enkel tientallen jaren is het aantal moler in de Zijpe al teruggelopen tot bij*" de helft. Zo bande de techniek ook hier schoonheid uit, want wat is er bezienswaardigs aan een electrisc) maal en wat zou een molenaar r handen aan het lijf, een die gewer op de wind te letten en zeilen kar ven als de beste schipper, dèèr midden van al die machinerieën hemelsnaam moeten doen? Het viel echter niet mee om in „die goeie, ouwe tijd" molenaar te zijn op Komme jullie beslist efje langs, als je ooit in Den Heiier mocht komen! D. BROMMER. 58 jaar molenaar in De Zijpe.... een tractement van.... f 100 's jaars en enige emolumenten. Dan dient er aangepakt te worden om het hoofd boven water te houden, vooral wan neer er een zich steeds uitbreidender gezin is. Werkdagen van tien tot twaalf uur waren dan ook geen zeld zaamheid en je was dan al blij, zo vertelde de heer Brommer ons, als je met sloot graven drie kwartjes per dag kon verdienen Later toen de kinderen groter wer- !en en de sociale toestanden verbeter- 'en, werd het wel wat gemakkelijker, -laar toch is het molenmeesterschap ltijd een ..nevenberoep" gebleven. De heer Brommer gaat nu zijn taak verdragen aan een jongere Kracht. Eigenlijk is hij al sinds 1 October geen -nolenmeester meer, maar tot Maart wanneer de nieuwe molenaar komt blijft hij wonen op de plaats, waar hij heeft gezwoegd, jaren aaneen om de goede grond droog te ïlouden. de plaats die hij maar node verlaten zal Het eerste twaalftal van de korfbal vereniging Helder bindt Zondag in Haarlem de strijd aan met Animo Ready. Als K.V.H. ongeslagen wil blij ven, dan moet zij zich ten volle geven. De stand in deze afdeling is: K. V. H. A'mum Togo M. E. O. An. Ready O. K. V. Z. K. C. K. C. O 19—10 7 30—10 8 21—21 11—6 10—12 8—15 9—19 6—18 1 K.V.H. 2 ontmoet om twee uur aan de Kemphaanstraat S.K.V. Onze stad genoten kunnen hieruit de eerste pun ten halen. K.V.H. 3 ontvangt om twaalf uur W.W.S.V. 2 uit Wijde Wormer. Maandagavond werd in „Cinema de Haan",' het grote toneelstuk „Nachtre petitie" opgevoerd, een blijspel in drie bedrijven van Franz Mölman in de be werking van P. G. Wodehouse. De voorzitter de heer Boom van de „Kunstkring Wieringen" heette allen welkom, in het bijzonder de toneel groep „Comedia" van Amsterdam, die bovengenoemd stuk zou opvoeren, en hij hopte dat de aanwezigen 'n pretti ge avond zouden hebben, zoals we, al dus de voorzitter, dat voorheen ge woon waren. Daarna werd met 't stuk begonnen Het liet ons zien: twee beroemde to neelschrijvers, en een verliefde compo nist, een ontrouwe primadonna, een in gebeelde acteur en een wereldwijze buttler. Geestig, een tikje ondeugend, met een sprankelende dialoog, en van een bravour en onbezorgde levensblij heid, die in deze sombere tijd dikwijls maar heel weinig voorkomt. Een stuk dat nergens raakte aan de problemen en vragen, waar onze wereld onder ge bukt gaat, maar juist daarom zo'n ver kwikkende charme uitstraalde, omdat het ons onze zorgen en zwarigheden van elke dag voor een paar uur volko men deed vergeten. Een brillant stuk waarin met de eeu wenoude begrippen, liefde en ontrouw waarheid en leugen werd gegoocheld maar waar tenslotte alles weer braaf or> z'n pootjes terecht kwam. Dit stuk dat zich afspeelde op een kasteel, aan de Italiaanse Rivièra, op een zomerse Zaterdag, is nog altijd boeiend en mee slepend. De kunstkring „Wieringen" kan óp een geslaagde avond terug zien. „Die het goede kan waarderen, zal de kunstkring blijven eren", Een kip van de heer B. Holtrop, wo nende W.Klieft H.hoef, was enkele we ken zoek. Maar dezer dagen kwam de vermiste weer uit haar schuilplaats vandaan en wel met negen kuikens bij zich. Een zeldzaamheid in de maand October. Het bestuur van de Band Ned.—Indie brengt hartelijk dank voor de gehouden collecten op bruiloften voor onze jon gens over zee. Ontvangen werd van- Berghuis de Krijger f 7.37; Kok—de Vries f 15; Folkersvan Hal f 13.20. De muziekvereniging Apollo (jubileum) f 68.67; Mevr. Hollander—Koorn f 340- de heer Wiegman f 3.50. NED. HERV. EVANGELISATIE De catechisaties van de Ned. herv. evangelisatie beginnen de volgende week weer en wel: H.hoef, Maandag avond 8 uur; Den Oever, Donderdag avond 8 uur. Koopt bij Egyptische katoenen regenjassen 39.90 57.50 7S.00 De rijkspolitie in de Wieringentetr trok met de revolvers in de vuist naar een boerderij, waar volgens telefoni. sche melding een inbraak werd pleegd. De hilariteit was groot, toen bleek dat de brandweer uit Slootdors op het erf een avondoefening hield., De gemeenteraad van Heerhugo. waard heeft besloten tot de stichting van een school voor voortgezet Uger onderwijs en een crediet van 5x qoo toegestaan voor het moderniseren «n uitbreiden van het tehuis voor ouden van dagen. Teneinde het nog 0nt- brekende bedrag voor restauratie Van de kerkjes te Schoorl en Groet bijeen te brengen, zal de Ned. Herv. Gemeen- te een verloting houden, welke 5009 loten omvat. De in Alkmaar te bon- wen industrie-flat zal in eenheden van 150 m2 worden verdeeld en verhuurd Waarschijnlijk zal een stichting de bouw financieren. Het benodigde kapi. taal wordt als volgt verkregen: Herstel, bank 55 proc.. gemeente, rijk en gega. digden ieder 15 proc. De rechtbank te Alkmaar heeft gisteren in een bij. zondere zitting een verzoek van ds Franse regering behandeld tot uitlev». ting van de statenloos geworden ex- Nederlander W. F Maatman, die zich in Frankrijk heeft schuldig gemaakt aan oplichting van geestelijken. d» gemeenteraad van St. Pancras besloot met op één na algemene stemmen «en subsidie van 10 proc. 7750,te ver* lenen in de kosten van restauratie van de Ned. Herv. Kerk aldaar. Op de weg tussen Oudendijk en Scharwoude heeft een ernstige aanrij ding plaats gehad tussen een aanhan ger-combinatie en een tientons trailer. Wonder boven wonder bleven persoon lijke ongelukken uit. De materiële schade was echter groot, zelfs zodanig, dat drie kraanwagens de auto-ruïne moesten opruimen. Het verkeer was drie uren gestremd. De afdeling Wij- denes van de PvdA heeft een hartelijke hulde bereid aan de heer C. Ham die dertig jaar lang raadslid dier gemeente is, waarvan twaalf jaar wethouder. De afdeling Andijk van het Witte Kruis is in het bezit gekomen van een urgen tie-verklaring voor de bouw van een wijkgebouw annex badhuis.. Ter verwe zenlijking van de bouw wordt o.a. een renteloze lening van 10.000 uitgeschre ven. Gedeputeerde Staten vragen aan de Prov. Staten een aanvullend crediet van 25.000 voor het voortzetten van het onderzoek naar de mogelijkheid v an wateronttrekking aan het IJsel- meer nabij Enkhuizen. Gedeputeerde Staten hebben op dracht gegeven, een nota samen te stel len over de schade, die het ontbreken van een tunnel onder het Noordzeeka naal te Velsen aan het bedrijfsleven veroorzaakt. Donderdag 3 November zal de NCRV vanuit Zaandam een uitzending verzorgen van haar bekende Spraak waterval en Familie-competitie. VISSERIJ-BESOMMINGEN De aanvoer was gisteren 5555 kisten, waar van 8730 met verse haring. Besommingen: 2 stoomtrawlers f 40.100| IJM 6 126.180; IJM 241 f260; IJM 213 f420 en „De Katwi|k" f 620. De noteringen waren: per kg: gr. tong 2,45; gr, middel tong 2,30; kl. middel tong 2,65— 2,25; tong I 1,95-1,80; tong II 1,20-0,94; tarbot 2,25—2,00. Per 50 kg: gr. schelvis 67— 56; middel schelvis 66,50—52; gr. schol 55— 51; middel schol 57-43; kl. schol 36,50- 16,50; bot 41-33; schar 30,50-16; verse ha ring 15,10-10,30; makreel 24-17 en tong schar 57. Per 125 kg: gr. kabeljauw 192-154. Nu de grote vaste brug bij De Kooy gereed is gekomen, zal de ponton brug, welke tot nu toe bij De Kooy in gebruik was, worden overgebracht naar 't Zand, waar de bestaande vlot brug in zeer slechte staat verkeerde. De opritten worden thans in gereed heid gebracht. 185. De lijfwacht van koning Dub- beidik heeft bemerkt, dat hun gebie der door Samba, de apenkoning is overvallen en na rijp beraad hebben ze genoeg moed bijeengegaard om gezamenlijk tot de aanval over te gaan. Pim ziet het gevaar aankomen en wil nog een waarschuwing geven maar het is al te laat! Als één man storten de Panko'» zich op Samba, die zich niet zo gauw weet te redden, aó hlhü.1 'S de overmacht. De tropeO- wordt hem over de oren gesla- nccoJ" onbarmhartig trommelen de S-rpu! met hun steelpannetjes op aanef„r ®?aar h°e is het met die pepi. Hjj heeft zijn vader her- DubheM-v f nu de lijfwacht van het vecv,\ rondom zijn vader aan kreef i e n1S Dan stoot hÜ een lange uit: „Pappaaaaaaaa!"

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2