Gistermiddag werd Oostduitse staat gevormd Golf van arrestaties in Praag H.M. Koningin Juliana legt de eerste steen voor het studentensanatorium Kort Bestek Palar blijft optimistisch over RTC Plesman sprak 4000 KLM-ers toe Import-goederen stijgen in prijs Verlaten Russische troepen Berlijn? Zaterdag 8 Oct. 1949 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 74e Jaargang Na 10704 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Volksraad keurde scherp manifest goed Slechle reacties op kerkwet verwacht Bemiddeling Wereldbank in financieël geschil? De R.TC. in tijdnood Weerbericht Jules Moch kabinets formateur in Frankrijk? JOODS V-MAN VOOR 'T BIJZONDERE HOF Weer ,,Deutschland über alles?" Ernstige rampokpartij op West-Java Luchtbeschermingsdienst wordt weer opgebouwd „De weg was mooi en zwaar" Bankbiljetten in kunstbeen naar Belgie gesmokkeld Ernstige muizenplaag in Friesland Friese redders onderscheiden Banden en aluminium- artikelen worden duurder A 1 A A A. BUHÜAU: Koningstraat 78—80 Den Helder Telefoon 2345 Post gironummer 449041 Hoofdredacteur; A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C KRAK (MANT TARIEVEN: Advertenties: 18 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm - Kleine advertenties uJuttertjes"tot 15 woor den Lelk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.t>y vooruitbe taling. plus incassokosten GISTERMIDDAG om even over drie nor heeft de onder Sowjetrussische aus piciën gestichte Duitse Volksraad eenparig besloten zich tot „Volkskammer van de Duitse Democratische Republiek" te verklaren. Hiermede werd de Oost duitse staat formeel opgericht. De Volksraad kwam bijeen in het vroegere ministerie van Luchtvaart te Berlijn. De 73-jarige communistische presi dent van de raad, Wilhelm Pieck, opende de vergadering en deelde mede, dat op 15 October 1950 algemene ver kiezingen in de Sowjetzone zouden worden gehouden. Een manifest namens de gezamenlijke partijen werd na een korte discussie met algemene stemmen goedgekeurd. In dit manifest eist het „Nationale Front" opheffing van de Westduitse staat, nietigverklaring van het Ruhrstatuut, beëindiging van de autonome status van het Saargebied, vorming van een Duitse democratische regering, stopzetting van de ontmante ling, terugtrekking van de bezettings troepen, verkiezing van Berlijn als hoofdstad van de republiek en invoe ring van een uniforme Duitse valuta. Het manifest doet tevens een beroep op alle Duitsers te strijden tegen de Westeuropese Unie, het Atlantisch Pact, oorlogsstokers „Duitse verraders in dienst van het Amerikaanse imperialis me" en Duitse separatisten. „Wij moe ten de zaken in eigen handen nemen", aldus het manifest. De vergadering keurde twee resolu ties goed, die een beroep doen op de Raad van ministers van Buitenlandse Zaken „uit naam van het gehele Duit se volk" om zo spoedig mogelijk een vredesverdrag te sluiten en alle bezettingstroepen terug te trekken en de provinciale parlementen (die deze maand opnieuw gekozen moeten wor den) oproepen nog een jaar in functie te blijven en afgevaardigden naar Ber lijn te zenden, opdat Maandag a.s. de Senaat zou kunnen worden samenge steld. Pieck besloot de zitting met de ver klaring, dat de Duitse Volksraad had opgehouden te bestaan en in plaats daarvan het parlement van de Duitse Democratische Republiek was ge vormd. De enige Sowjetrussische functiona ris, die men opmerkte, was kolonel Nasarof, plaatsvervangend hoofd van het Russische voorlichtingsbureau. Hij was in civiel. Dinsdag presidentsverkiezing De „Volkskammer" koos 's avonds met algemene stemmen Johannes liberaal-democra- Sowjet-zone tot Dieckmann van de tische partij in de voorzitter. Dieckmann verklaarde, dat de socia listische eenheidspartij (SED) als de sterkste partij in de Kamer hem had doen weten, dat zij een van haar voorzit ters, Otto Grotewohl, candidaat zou stellen voor de functie van eerste mi nister van de Oostduitse republiek. Dieckmann maakte bekend, dat ver tegenwoordigers van de Sowjetrussi sche regering Dinsdag de verenigde vergadering van Eerste en Tweede Kamer, waarop een president van de republiek zal worden gekozen, zullen toespreken. Door de Tweede Kamer werd vervolgens eenstemmig een reeks van wetsontwerpen goedge keurd, waarin wordt verklaard dat de grondwet van kracht is geworden. De regering zal bestaan uit een minister president, drie vice-premiers en 14 ministers. Friedrich Ebert, de burge- komen. meester van Oost-Berlijn, deelde het Duitse nieuwsbureau DPA mede, dat de Sowjet-sector van Berlijn niet bij de nieuwe republiek zou worden in gelijfd. Verlaten Russische troepen Berlijn? Volgens Duitse zegslieden, die be weren in nauwe betrekking te staan tot het Sowjetrussische hoofdkwartier, zou kolonel Alexis Yelisarof, waarne mend Sowjetrussisch commandant, op dracht gegeven hebben tot ontruiming van Berlijn door het gehele Sowjet russische garnizoen van 3000 man te gen de volgende week. De troepen zouden naar garnizoenen te Potsdam en andere centra in de buurt van Ber lijn overgebracht worden. Hierbij dient te worden aangete kend, dat Bonn vorige maand door de Westelijke bezettingstroepen ontruimd is, toen de regering van de Westduitse bondsrepubliek in functie trad. Westberlijnse gemeenteraad bijeen Dr. Otto Suhr, voorzitter van de Westberlijnse gemeenteraad, heeft een buitengewone zitting van de raad voor vandaag bekend gemaakt ter be spreking van de politieke situatie. De drie Westelijke commandanten van Berlijn zijn Vrijdagmorgen bijeenge- Te Praag blijven berichten binnen stromen over voortgezette arrestaties, onderzoeken door de politie en zuive ringen. Waarnemers te Praag zijn van mening dat de huidige golf van arres taties wordt uitgevoerd, omdat de Tsje- choslowaakse regering rekening houdt met een ongunstige reactie op haar voornemen de kerken in Tsjechoslowa- klje onder staatscontrole te brengen en van de priesters burger-ambtenaren te maken. Wat de arrestaties betreft, .hierover bestond Vrijdagavond te Praag de vol gende mening: Er heeft een uitgebrei de en grondige zuivering plaats gevon den in regeringskantoren en organisa ties van de communistische partij. Een aantal afdelingschefs van ministeries is vervangen; de afgezette functionaris sen zijn hetzij gevangen gezet, hetzij in verzekerde bewaring gesteld om on dervraagd te worden. Gewezen zaken lieden en uitoefenaars van de zoge naamde „vrije beroepen", wier zaken De heer Palar, Republikeins verte genwoordiger bij de Verenigde Naties, is Vrijdagavond naar de Verenigde Staten teruggekeerd. Ofschoon naar zijn mening de toe stand in de RTC op het ogenblik slech ter is dan toen hij in ons land aan kwam, bleef hij vertrouwen, dat de moeilijkheden, die zich op het ogen blik voordoen, zullen worden overwon nen. Van een „dead lock" is nog geen De Nederlandse delegatie maakt zich zorgen over het tempo van de R. T. C. in verband met het aantal onderwerpen, dat nog niet in bespreking is gekomen, b.v. de voorlopige constitutie van de R.I.S.", aldus verklaarde de voorzitter van de Nederlandse delegatie, minister Van Maarseveen tegenover de pers. De Nederlanders achten het nood zakelijk de tekst van deze constitutie zo spoedig mogelijk ter bestudering voorgelegd te krijgen, alvorens be paalde punten van de agenda der R.T.C. verder kunnen worden opge lost. Van Indonesische zijde verklaarde men, dat de R.T.C. niet tot bepaalde conclusies is gekomen, met name op de volgende punten: Nieuw-Guinea, het zelfbeschikkingsrecht, het vraagstuk van nationaliteit en burgerschap e.d. Over het algemeen valt in kringen van alle delegaties een gevoel van te leurstelling te bemerken over het feit, dat men nq zes en een halve week ver gaderen nog steeds zo weinig vaststaan de resultaten heeft bereikt. sprake, zeide hij, zodat mijn terugkeer naar de V. S. niet betekent, dat Indo nesië spoedig weer op de agenda van de algemene vergadering van de V. N. zal prijken en ik geloof ook niet dat het zover zal komen. In een onderhoud verklaarde hij, dat het vraagstuk van de regeling der In donesische openbare schuld wellicht het best tot een oplossing kan worden ge bracht onder auspiciën van een inter nationaal lichaam van financiële des kundigen, b.v. de Wereldbank. De voornaamste oorzaak van het uit- eenliggen van de beiderzijdse stand punten was volgens de heer Palar ge legen in het uitgangspunt aan Neder landse zijde dat de onderhandelingspo sitie haar basis dient te vinden in de toestand van na de twee politionele acties. Hij wees er op, dat de uitgaven voor de evacuatie, behuizing, voeding en kleding van de Nederlandse onder danen in Indonesië na de beëindiging van de oorlog met Japan die naar zijn zeggen meer dan een milliard gulden belopen ten onrechte ten laste van de Indonesische openbare schuld zijn gebracht. Waarschijnlijk tengevolge van on deugdelijke kaas zijn te Zuilen bij vijf kinderen ernstige vergiftigingsver schijnselen geconstateerd. Weersverwachting tot heden avond: In de ochtend plaatselijk nog wat mist Overigens enkele overdrijvende wolkenvelden, maar droog en vrij zonnig weer. Zwakke tot matige Oostelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. De president van de Franse repu bliek heeft zijn besprekingen tot op lossing van de kabinetscrisis gister ochtend reeds zeer vroeg hervat. Au- riol zou een twaalftal fractie- en partij voorzitters ontvangen en hoopte gis teravond reeds klaar te zijn met deze eerste reeks. Het is mogelijk, dat hij heden de politieke figuren ontbiedt, die hij geschikt acht om een nieuwe regering te vormen. Waarnemers zijn over het algemeen van oordeel, dat het formateurschap door president Auriol zal worden aan geboden aan een socialist. Deze socia listische leider die volgens sommige kranten wel eens Jules Moch zou kunnen zijn, zal op zijn beurt een aan tal besprekingen moeten voeren alvo rens hij in staat zal zijn de president te antwoorden. zijn onteigend of die het onmogelijk is gemaakt hun beroep verder uit te oefe nen, zijn nu in arrest gesteld, nadat men hen eerst nog op vrije voeten had gelaten. Er zijn door de politie naar schatting dertig personen gearresteerd, die ervan worden beschuldigd leden te zijn van een bende die zich speciaal zou hebben toegelegd op het bedrij ven van sabotage en die zich van in komsten zou hebben voorzien door zwarte handel op de geldmarkt. Het bijzonder gerechtshof te Amster dam begon Vrijdag mét de behandeling van de zaak tegen de 43-jarige kleer maker M. Brandon Bravo uit Leiden, die „Brammetje" werd genoemd. „Brammetje" wordt ten laste gelegd dat hij als V-man voor de Sicherheits- polizei van April 1942 tot Februari '45 een zeer groot aantal illegale werkers, onderduikers en Joodse Nederlanders aan de Duitsers heeft verraden. De president las verklaringen voor, volgens welke „Brammetje" vóór de oorlog had gezegd: „Het is wel goed, dat Hitier de Joden vervolgt, want Hitier vervolgt niet de echte joden". Verdach te, die voljoods is, stond onder zijn ge loofsgenoten vóór de oorlog bekend als pro-Duits en anti-Joods. Nadat hij in April 1942, in gevangen schap, had toegestemd om samen met de illegale werker Pasdeloup voor de Sipo te gaan, werken, drong hij zich in Mei in een illegale groep in Amster dam en liet de leiders van deze groep door S. D. arresteren. De advocaat-fiscaal had in deze zaak 28 getuigen 5 charge opgeroepen. De zitting wordt 14 October voortgezet. De fractie van de „Nationale Rechts- partij" in het Westduits parlement heeft een motie ingediend, die om de erkenning van het „Deutschland über alles" in ongewijzigde vorm als volks lied van de Bondsrepubliek verzoekt. De motie verklaart, dat de tekst van het door Hoffmann von Fallersleben gedichte lied niet aanmatigend is en niet bedoelt andere volken of landen te kleineren, doch ontsproten is aan een „natuurlijk en nationaal bewust zijn." Twintig personen zijn gedood en on geveer duizend huizen in as gelegd door een bende plunderaars, die in de nacht van 4 op 5 October een dessa nabij Sumedang, tussen Bandung en Cheribon in West-Java heeft aangeval len, zo meldt Radio-Batavia. De minister van Binnenlandse Zaken heeft een dringend beroep gedaan op de burgemeesters der Nederlandse gemeenten de organisatie der bescher ming tegen luchtaanvallen ter hand te nemen, opdat dit belangrijke onder deel van onze nationale verdediging tijdig paraat zij. Deze oproep is vergezeld gegaan van een leidraad voor de opbouw van een civiele luchtbeschermingsorgani satie. Uit deze richtlijnen blijkt, dat men voor de toekomst in grote trekken hetzelfde schema denkt te volgen als gold bij de mobilisatie in 1939. De maatregelen zullen evenwel van veel ingrijpender aard blijken te zijn. Onder zeer grote belangstelling heeft H. M. Koningin Juliana Vrijdagmiddag de eerste steen gelegd voor het pavil joen Curagao van het Nederlands Stu dentensanatorium te Laren. Onder de talrijke genodigden bevon den zich de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof dr. F. J. Th. Rutten; een vertegenwoordiger van de gouverneur van Curagao, de rectores-magnifici van vrijwel alle uni versiteiten, talrijke professoren, de Commissaris der Koningin in de pro vincie Noord-Holland, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk en de burge meesters van Blaricum, Laren en Utrecht. De Koningin werd ontvangen door het dagelijks bestuur der stichting. Na een toespraak van de voorzitter der stichting, prof. dr. G. C. Heringa, nam H. M. de Koningin het woord. „Sinds in 1944 langs illegale weg mij het verzoek bereikte beschermvrouwe te worden van het Studentensanato rium, dat als huldeblijk voor het ver zet zou worden opgericht, heb ik met grote aandacht de ontwikkeling van dit initiatief gevolgd. De houding der stu- „Toen ik dertig jaar geleden als jong vlieger-officier in de deftige kamer van de notaris zat en luisterde naar de statuten, had ik nooit kunnen dromen, dat ik ooit tot een dergelijk aantal men sen van ons bedrijf zou spreken. Ik wist niet hoe romantisch de weg zou zijn, hoe mooi en zwaar. Zwaar was die weg vaak, maar toch is het een groots gevoel, dat we vandaag die weg hebben afgelegd". Staande te midden van 4000 op Schip hol werkende employé's, zo uit hun werk gekomen, heeft dr. A. Plesman, president-directeur van de KLM, Vrij dagmiddag in een der hangars de stich ting van dit bedrijf, nu 30 jaar gele den, herdacht. Dr. Plesman zwaaide de regering lof toe voor haar begrip en medewerking en zei o.m.: „Als de regering van de eerste dag der oprichting af niet bereid was geweest de luchtvaart te helpen, had de KLM niet eens bestaan". Dr. Plesman releveerde in verband hiermede de recente moelijkheden op de route naar Batavia, die de KLM zon der de hulp der regering te gronde zouden hebben gericht. Hij herinnerde er aan, welk een jeugdig bedrijf de KLM eigenlijk is: bijna 90 procent van het personeel werkt hierbij nog geen vier jaar, 35 KLM-ers ontvangen pas pensioen. Desondanks omvat het lucht- jyjag ik u even vervelen met een paar cijfers, vrienden? Cijfers, die u overigens wel zullen interesseren. Welaan dan, van de 43 millioen parti culiere auto's die de wereld telt, rijden llllllllllllliillllllllllllllllllllllllllllllillllillllJIIIIIIIIIIIIIIIIIIilllillllllllllllllltllllniiiniiiiniiniHiiKlt j^ocht u, in verband met de nog altijd moeilijke kolenpositie, OP' er 34 millioen in Amerika rond, dat is zten tegen de winter, dan raad ik u aan, dus 75%. Daar, in het land van ons al ler Oom Sam, heeft één op de vier men- proef te nemen met het nieuwste Ame rikaanse product, een pak van popeline j x- j en nylon, waarin ge u bij enkele gra- sen een auto, in Canada een op de acht, den vorst in 2eewsater in West-Europa een op de vijfentwintig jjjk voen Wanneer ge, aan de andere en in de Sowjetunie één op de driehon- kant, de koude mint, doch de hitte derd. Deze cijfers geven een vrij goed schuwt, dan hebben diezelfde Yankees beeld van de welstand van de „gewone voor u iets in de kast hangen, eveneens man", want waar van elke vijfentwin- de crème de la crème, 'van aluminium tig mensen één 'n auto heeft, moeten daarbij toch heel wat wagens in het bezit zijn van eenvoudige lieden. Het lijkt er dus op, dat de Sowjetbureau- craat rijdt, de gewone kameraad loopt. Hoe het ten onzent is gesteld, vermeldt de historie niet. Alleen weet ik, dat ondergetekende, uw dienaar, zich per pedes voortbeweegt. Q Overigens kun je daar ook oud bij worden. En dan over een poosje je zilveren jubileum vieren. Net als die arbeiders van de emaillefabrieken in Kampen. Daar hul digde de directie enkele jubilarissen wegens 25 of 40 jaar trouwe dienst. De Stadsgehoorzaal moest voor het feest worden afgehuurd, want er waren er maar Hefst honderdentwintig. Riskant beroep, kassier. dat spaarbank en nylon, waarin ge drie minuten lang niet eens zoudt merken dat men rond om u een vuurtje stookt van 1000 gra den Celsius. En je kunt maar nooit weten, hoe zoiets nog eens te pas kan komen, q Een landbouwer bij Uden- hout zag gisteravond een wild zwijn tussen zijn varkens lopen. De man zag kans, het zwijn voornoemd te vangen. Hoe, dat staat er niet bij, maar de mogelijkheid bestaat, dat hij het een snufje zout op de staart heeft gedepo neerd. J)e beeltenis van Koningin Juliana heeft een plaatsje gekregen in het wassen-beelden kabinet van Ma dame Tussaud in Londen. Het beeld, waarvoor de koningin in Juni op Soest- Jijk heeft geposeerd, is gekleed in het kroningskleed, dat door Hare Majesteit is afgestaan. Het Griekse schip Bas- pasia Nomikos (tien keer hard op zeg gen) bracht een lading schroot naar Baltimore. Tussen de lading vond men een reuzenslak. Nu gaat men met wa- terstofcyanide (ook tien keer hardop zeggen) het schip uitmesten, want de slak die 13 centimeter lang kan worden vermenigvuldigt zich zeer snel. Het beest is tweeslachtig en één exemplaar kan in een enkele nacht een krop sla opeten. net van de KLM honderdveertigduizend km, groeide het bedrijf in dertig jaar van 12 man tot bijna 14.000 man. In die dertig jaar verloor het bedrijf 100 man door ziekte, 97 bij vliegtuigonge lukken en 54 door oorlogshandelingen. Een minuut stonden allen in de grote hangar op verzoek van dr. Plesman zwijgend om hen te gedenken. De minister van Verkeer en Water staat, mr. Df G. W. Spitzen, constateer de, dat de luchtvaart op ons volk een magnetische aantrekkingskracht hèeft. „Waarom? Omdat -de Nederlander ver langt naar vrijheid van de lucht, ver langt naar ruimte." Met alle respect voor alle anderen, die aan de bouw van de KLM hebben meegewerkt, zo zeide de minister, is dr. Plesman voor de KLM de leider, de oprichter en de stuw kracht, iemand, wiens naam voor altijd in de Nederlandse historie een begrip zal zijn. Plesman-anecdoie Een man, die 25 jaar geleden bij de KLM in dienst kwam en op Waalhaven werkte als plaatwer ker en schilder, zag op zekere dag twee personen de hangar waar hij werkte, binnenwande len. Ze rookten een sigaret en de KLM-employé zei„Die siga retten weg, je mag hier niet ro ken." Eén van de aangesproke nen trapte dadelijk zijn sigaret uit en vroeg: „Wie ben jij?" De employé noemde zijn naam en vroeg de ander wie hij was. ,J>lesman" was het antwoord. Toen de employé zijn jubileum vierde feliciteerde dr. Plesman hem en zei: „Jij was toch de man, die indertijd tegen me zei, dut er niet gerookt mocht worden?" denten tijdens de oorlog staat ons nog helder voor de geest. Begrijpelijk is, dat de neiging ontstond een gedenk teken te stichten voor wat deze groep jonge mensen voor onze geestelijke vrijheid heeft gedaan. Het is een ge lukkig idee dit te doen in een vorm, dia tevens tegemoet komt aan de reeds eerder gebleken behoefte aan verzor ging van diegenen onder hen, die door tuberculose zijn getroffen. Aan het slot van haar rede zei da Koningin: „Ik vertrouw, dat de uit breiding, die u nu aan uw sanatorium gaat geven, u in staat zal stellen werk zaam te zijn tot heil van de jonge men- sA, die daar genezing komen zoeken". Hierna ging de Koningin tot de eer stesteenlegging over. De Koningin maakte tot slot een rondgang langs de patiëntenkamers en onderhield zich met alle zieken. De directeur van een tapijtenfabriek H. de S. te Breda, is door de politie gearresteerd verdacht van ongeoor loofde tapijtephandel. Hij zou zijn pro ducten voor zwarte prijzen verkocht hebben. In de woning van één zijner personeelsleden is een „zwarte" boek houding aangetroffen. De fabrikant, die in Antwerpen woont, zou ook in ge smokkelde tapijten hebben gedaan, die in Nederland tegen behoorlijke prijzen van de hand zouden zijn gedaan. Hij had een Belgische employé in dienst, die bankbiljetten in zijn kunstbeen naar Belgie zou hebben gesmokkeld. De muizenplaag, lang beperkt geble ven tot de Noord Oost Polder, neemt op het ogenblik in geheel Z.W. Fries land noodlottige vormen aan. Met grote snelheid woekert de plaag voort. Sommige stukken weiland worden in korte tijd dor door de honderden en duizenden muizen. De dieren vermenig vuldigen zich als gevolg van het zachte herfstweer buitengewoon snel. Nesten met 18 tot 22 jongen zijn geen zeld zaamheid. En dan te bedenken, dat deze met enige weken zelf reeds weer jongen kunnen werpen Volgens de boeren kan alleen een zeer natte periode de voortwoekering dezer plaag tot staan brengen. De Finse gezant heeft Vrijdagmiddag in het gemeentehuis van Metslawier onderscheidingen uitgereikt aan de be manning van de reddingboot „Insulin- de", gestationneerd te Oostmahorn, die op 31 Januari van dit jaar het genoegen mocht smaken, van de Finse boot „Sa- takunta" zes mannen en vier vrouwen te redden. De echtgenote van de gezant spelde de redders de medailles op de borst in aanwezigheid van de waarne mend directeur-generaal van de Scheep vaart, de directeur van de Noord- en Zuidhollandse Reddingmaatschappij en vele andere autoriteiten. Met ingang van heden is het ver oorloofd bij het bepalen van de prij zen van de hieronder vermelde goede ren die onder de beschikking prijsstop 1949 vallen, de verhoging van de im- portprijs van de in deze goederen ver werkte importgoederen door te be rekenen, voor zover ten minste deze verhoging ook inderdaad betaald of verschuldigd is. De goederen zijn: rijwiel-, motorrij wiel, auto- en tractorbanden, gerubbe- riseerde stoffen, rubberschoeisel en rubbermateriaal voor zolen en hak ken, alsmede alle overige geheel of grotendeels uit rubber, latex of ther- moplastiek vervaardigde producten, met uitzondering van rubber kunstge bitten, natuur-, synthetisohe, regen- rubber en latex, verf in iedere vorm en samenstelling, verf af bijtmiddelen en verfverdunningsmiddelen, met uit zondering van natuurterpentijn, ter- pentina en de bij het verven van tex- tielgoederen toegepaste kleurstoffen, appendages uit non-ferro metaal ver vaardigd, gietwerk van non-ferro me talen, uit metaal vervaardigde sani taire artikelen, metalen huishoudelijke artikelen vervaardigd van aluminium, met uitzondering van verwarmings- en kookapparaten. kurk en kurkproduc- ten, accumulatoren, aetherische oliën, synthetische reukstoffen en essences, insecticiden en plantenziektebestrij- 'dingsmiddelen, aluminium- en koper zouten, ammonium- en magnesiumzou- ten (andere dan voor bemestingsdoel einden), badzouten voor galvanische baden en chemische hulpmiddelen voor de galvanische techniek, borax en na- triumperboraat.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1