Kort Bestek Winst voor de Volkspartij bij de Oostenrijkse verkiezingen Huis door gas-explosie vernield Gerrit de Stotteraar voor de vierde maal ontsnapt De derde wereldoorlog is reeds .begonnen" VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Maandag 10 Oct. 1949 74e Jaargang No. 10705 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Socialisten geven hun nederlaag toe JOEGOSLAVIË BESCHUL DIGT HONGARIJE „Aggressieve fascistische politiek Ruzie om een naam Leidde tot moordaanslag De Ver. Staten verruimen de invoermogelijkheden Rapport over de ramp van dé „Franeker" gereed Internationale manoeuvres in de Britse zone Wijzigingen in het Bulgaarse kabinet Vakgroepsecretaris verduisterde f 130.000 Geen huiswerk meer Vader en kind ie Vaals ernstig gewond Jules Moch kreeg de opdracht Onopgemerkt verliet hij de gevangenisrecreatiezaa Politie staat voor een raadsel Een boodschap van Tsjiang Kai Sjek Debarkatie „Zuiderkruis" door mist1 vertraagd SNELTREIN CREEP AMBULANCE-AUTO Twee ernstig gewonden Een afweerwapen tegen de atoombom? Gottwald bij Moskou in ongenade? Ernstig gewonde bij ontploffing in Amersfoort Wild-West in München Thans weer een overval op pensionhoudster BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Post gironummer 449041 Hoofdredacteur: A KAPTEIN Directie: j BIJLSMA en C KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Kleine advertenties ..Juttertjes' tot 15 woor den 1 L—elk woord meer 5 cent Abonnementen per fcwar taai 1— iij vooruitbe taling. plus incassokosten De oficiële uitslagen van de Zondag gehouden Oostenrijkse verkiezingen luiden als volgt: Volkspartij 70 zetels, Socialisten 61 zetels, Onafhankelijken II zetels, Communisten 2 zetels. Een en twintig zetels moeten nog verdeeld wor den. Volgens berichten uit alle delen van het land hebben zich geen incidenten bij het stemmen voorgedaan. Na de verdeling van de 21 zetels, die vastgesteld werd na een tweede telling, maakten functionarissen van het minis terie van binnenlandse zaken de vol gende cijfers bekend: Volkspartij 77 ze tels (85); ocialisten 67 zetels (76); On- afhankelijken 16 zetels; Linkse blok, waaronder Communisten 5 zetels (4/. Functionarissen van de socialistische partij hebben thans erkend, dat hun partij geen kans heeft, de Volkspartij te verslaan. In een officiële verklari-g deelt de Volkspartij mee, dat de socia listen en communisten 'n zware neder laag hebben geleden. De Volkspartij verbaast zich over het aantal stemmen, dat de onafhankelijken hebben gekre gen. De volkspartij ondervindt sterke steun van de zijde der R. K. kerk, landbouwkringen en grote zakenbe- langen. In de huidige kamer heeft zij Joegoslavië heeft in een diplomatie ke nota de Hongaarse communistische leiders beschuldigd van het doen her leven van de agressieve politiek van voormalige Hongaarse fascistische re geringen. Joegoslavië somt als „vijan dige daden" op: Het onthouden van de fundamentele rechten aan Joego slavische minderheden, schending der diplomatieke onschendbaarheid, uit het land zetten van Joegoslavische verte genwoordigers, het verlenen van on derdak en materiële hulp aan „verra ders en spionnen" en „voortdurende schendingen" van de Joegoslavische grens door Hongaarse grenspatrouilles teneinde onrust te verwekken. Volgens de nota is het proces Rajk tegen het volk van Joegoslavië gericht en heeft dit proces de vrede „onover zienbare schade" berokkend. Dit is het eerste antwoord van Joegoslavië aan één van de Kominform-staten. die het vriendschapsverdrag met Joegoslavië hebben opgezegd. 85 zetels vergeleken bij 76 socialistische. Het totale aantal is 165. De volkspartij zal, indien zij een do minerende positie verkrijgt, trachten ondernemersvrijheid in te voeren en enkele staatsbedrijven te „denationali seren". De rechtse liga van onafhankelijken heeft betrekkelijk veel stemmen be haald te Braunau, de plaats, waar Adolf Hitier in 1889 werd geboren. In percentages uitgedrukt, werden door de aan de verkiezingen deelne mende partijen te Wenen de volgende lesultaten behaald: Socialistische partij 57.4, Volkspartij 27.5, linkse blok tien en liga van onafhankelijk 4.4 procent. Zaterdagavond is in de Zwarte Paar denstraat te Rotterdam een moordaan slag gepleegl op de 48-jarige classifi ceerder J. v. S. De dader, de 47-jarige havenarbeider H. J. Sch., is in arrest gesteld. Hij heeft een volledige beken tenis afgelegd. De reden tot deze aanslag moet ge zocht worden in een famliietwist en het overmatig gebruik van alcohol. De zoon van het slachtoffer was vijf we ken geleden getrouwd met de dochter van Sch., maar reeds nu bleek het hu welijk verkeerd te zijn gegaan. In het jonge gezin werd een baby verwacht. Tussen de wederzijdse schoonouders ontstond onenigheid over de naam van het kind. Deze steeg zó hoog, dat de vader van de dochter, na eerst wat moed te hebben ingedronken, bij de vader van zijn schoonzoon aan belde en deze zodra hij de deur ge opend had met 'n mes zwaar aan het onderlichaam verwondde. Hevig bloe dend zeeg de man neer, terwijl de da der de vlucht nam. Hij kon later door de politie worden ingerekend. Als resultaat van de besprekingen, welke van 8 April tot 27 Augustus te Annecy zijn gevoerd, hebben de Ver. Staten zich bereid verklaard tot tarief concessies, betrekking hebbende op een invoer ter waarde van 250 millioen dol lar in 1948. De besprekingen werden gevoerd door 23 landen. De wijzigingen in de bestaande in voerrechten zullen niet vóór 1 Januari 1950 van kracht worden. In een verkla ring van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken te Washington worden de resultaten van de conferen tie „een nieuwe mijlpaal in de inter nationale handelsbetrekkingen ge noemd". De regering van India heeft aan de Nederlandse regering een copie ge zonden van het rapport der commissie, die een onderzoek heeft ingesteld naar de ramp van het KLM-vliegtuig „Fra- neker" op het vliegveld Santa Cruz bij Bombay. De Nederlandse regering had mede gedeeld, dat zij het rapport gaarne vóór publicatie zou zien, omdat Ne derlandse ambtenaren bij het onder zoek betrokken waren geweest. De regering van India heeft daarop het rapport opgezonden om de Nederland se regering tot een nauwkeurige be studering in staat te stellen. Met het oog op deze gang van zaken wordt geen publicatie vóór de eerste week van November verwacht. Op de vuilnisbelt te Lommei in Bel gisch Limburg heeft een arbeider Za terdag een manshoofd ontdekt, dat ter hoogte van de hals was afgesneden. De vuilnis is afkomstig van de Brusselse voorstad Etterbeek. Ongeveer 25.000 man Britse, Ameri kaanse, Belgische, Franse en Noorse troepen hebben Zondag in het gebied ten zuiden van Paderborn in de Britse zone van Duitsland stellingen betrok ken voor een week van militaire oefe ningen. De manoeuvres zullen worden gadegeslagen door de Britse minister van oorlog, Shinwell en militaire be velhebbers van de landen van het At lantisch Pact. VROUW IN AMSTERDAM UIT RAAM GEVALLEN Zaterdagmorgen is een vrouw van 'n balcon op de derde verdieping van een huis aan de Stadionweg te Amsterdam gevallen. Met een hersenschuding en diverse fracturen is zij in zorgwekken de toestand naar het Wilhelminagast huis overgebracht. Weerbericht Weersverwachting geldig tot he denavond In de ochtend plaatse lijk mist. Overigens veranderlijke bewolking met vooral in het Z van het land enkele buien. Zwak ke tot matige wind in de Z. helft van het land lussen Z. en W., in het N. uit uiteenlopende richtin gen. Weinig verandering in tem peratuur. Naar het voorbeeld van de jeugdparlementen in het buitenland is in Zalt bommel op initiatief van enige raadsleden een jeugdgemeenteraad opge richt. De raad telt 11 leden, allen tussen de 16 en 25 jaar. Vrijdagavond werd deze gemeenteraad door de burgemeester van Zaltbommel geïnstal leerd. De eerste secretaris, Frits van Wijk, 18 jaar, tijdens zijn rede. Links naast de burgemeester de eerste wethouder Jan Stuyvenberg. Nadat Vrijdag Tontsjef, de Bulgaar se minister voor spoorwegen en zijn plaatsvervanger Markof ontslagen wa ren, „daar zij niet tegen hun werk waren opgewassen", heeft het presi dium van de Bulgaarse nationale ver gadering Zaterdag Koning, minister van financien, van zijn functie ontheven evenals zijn plaatsvervanger. Lazaref, voorzitter van de planningscommissie, is tot opvolger van Koning benoemd, mevrouw Vela Todor Loeanova tot plaatsvervangend minister van finan cien. Na een accountantsonderzoek is de secretaris van de vakgroep groothandel in gebruikte vaten te Rotterdam, de 38- jarige fabrikant J. H. W. aangehouden, omdat hij ervan verdacht wordt een bedrag van 130 000 te hebben verduis terd. Op een vergadering van de vak groep te Utrecht, welke na de fraude bijeenkwam, zou medegedeeld zijn, dat W. ook 80.000 bij een bank heeft op genomen, welk bedrag eveneens ver dwenen zou zijn. Luid juichend verlieten de kinderen Zaterdagmiddag hun scholen in Brussel, toen bekend was geworden, dat Leo Munde- leer, de Belgische minister van onderwijs, huiswerk voor de la gere school had afgeschaft. „In het belang van de gezondheid der kinderen", is deze maatregel genomen, aldus het regerings decreet. In de woning van de schoenmaker H. in Vaals heeft zich een ontploffing voorgedaan, welke een groot deel van de woning tot een ruïne maakte. De schoenmaker en zijn dochtertje liepen ernstige brandwonden op. H. kwam om twintig minuten over zeven (de klok, die vernield werd, wees deze tijd aan) met zijn dochter tje op de arm naar beneden. In de ka mer draaide hij de knop van het elec- trisch licht aan en toen volgde de ex plosie. De hele kamer en een aangrenzend vertrek werden vrijwel totaal vernield. De zoldering werd twintig centimeter opgetild, de vloer verzakte en deuren en rame:. werden uitgescheurd. De hitte van de ontploffing was zó groot, dat de gordijnen in de kamer volkomen verteerd bleken. Ook in de bovenwo ning werd zware schade aan de meube len aangericht. Bij een ingesteld onder zoek bleek, dat zich in de kamer een gasmengsel heeft opgehoopt, dat door een vonk in de schakelaar van het electrisch licht tot ontploffing is ge komen. De Franse president,*Vincent Auriol, heeft Jules Moch, minister van binnen landse zaken in het kabinet-Queuille, de informatieve opdracht gegeven een nieuwe Franse regering te vormen. Moch verklaarde tegenover de jour nalisten, dat hij zou proberen de ver schillende coalitie-partijen tot een com promis te brengen over de loonkwestie, die oorzaak was van het aftreden van Queuille. Gerrit de Stotteraar, een der beruchtste Amsterdamse insluipers, die bekend» beid verwierf, omdat hjj tot tweemaal toe uit een politiebureau en eenmaal daarna uit het huis van bewaring te Amsterdam wist te ontsnappen, heeft Zate*» dagavond kans gezien ook uit de strafgevangenis te Utrecht, waar hij in ver» band met zijn veroordeling tot vier jaar gevangenisstraf verbleef, te breken. Hoe het ditmaal is gebeurd staat nog niet vast, daar de Utrechtse politie een uitgebreid onderzoek instelt, waarvan het resultaat nog niet bekend is. Het is zo deelde men ons mede niet uitgesloten, dat hjj hulp van buitenaf heeft gekregen. Zoals gebruikelijk waren Zaterdag avond een aantal gevangenen, waar onder Gerrit zijn ware naam is Ger rit Cornelis Blom bijeen in de re creatiezaal, waar geschaakt en gedamd werd. Deze zaal ligt buiten het eigen lijke gebouw, maar binnen de ring muur. Gerrit moet kans gezien hebben dit lokaal ongemerkt te verlaten, waar door hij op de binnenplaats kwam en moet daarna over de ringmuur, welke enkele meters hoog is, geklommen zijn. Hij had dit stoute stukje eveneens ge presteerd toen hij destijds uit het huis van bewaring te 'Amsterdam ontsnapte; doch toen lagen er tegen de muur en kele lege vaten en had hij de tijd een tegelpad op te breken en met de tegels en vaten een soort trap te maken. Het was Zaterdagavond zeer mistig en daarvan heeft hij waarschijnlijk kun nen profiteren. Vooralsnog staat de di rectie van de strafgevangenis voor een raadsel. Onmiddellijk nadat zijn ontsnapping bekend was, zijn de politieautoriteiten overal in den lande gewaarschuwd. De Amsterdamse recherche Gerrit is Amsterdammer en zowel zijn vrouw I' „De derde we reldoorlog is reeds begonnen en het militairisme van de communis tische internatio nale zal slechts overwonnen kun nen worden, wan neer de democra tische naties in grijpen", zo heef'. Tsjiang Kai Sjek in een boodschap ter gelegenheid van de 38-ste ver jaardag van de stichting der Chinese republiek gezegd. „De Sowjets hebben duidelijk de ou de expansiepolitiek van het Tsaristi sche Rusland overgenomen door de hand te leggen op Mongolië en Sin- kiang en door hun controle in het Noordoosten van China uit te breiden. Het is betreurenswaardig, dat onze vrienden de Chinese communisten ne- Het troepentransportschip „Zuider kruis", dat met een aantal demobilise rende militairen aan boord Zondagmor gen in Rotterdam zou aankomen, is door mist opgehouden. In verband met de mist werd het niet verantwoord geacht de militairen in de loop van de Zondagavond en de nacht r.cg naar huis te vervoeren. Onvoorzie ne omstandigheden voorbehouden zou de debarkatie hedenmorgen om 8 uur een aanvang nemen. F\e Friezen hebben wat uitgevon- den. Ze zijn op een origineel idee gekomen. Ze gaan in Bolsward een standwerkerswedstrijd houden. Twaalf van de beste standwerkers zijn aangezocht, om op llllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll er iets stroef. De parlementaire ver kiezingen zijn uitgesteld „om technische redenen" en de minister voor de spoor wegen, Stefan Tjontsjef (stationschef zonder sta) en diens plaatsvervanger men voor eenvoudige hervormers van het agrarisch stelsel,, terwijl zij in fei te handlangers van Moskou zijn". „De Verenigde Staten", zo besloot Tsjiang Kai Sjek, „kunnen hun inter nationale verantwoordelijkheid niet ontlopen. De onmiddellijke erkenning van de Peking-regering door Moskou is niet alleen een schending van het in 1945 ondertekende Chinees-Russische verdrag en van de accoorden van Jal- ta, doch zij herinnert tevens op een treffende wijze aan de oprichting door Japan in 1932 van de schijnstaat Mand- sjoekwo. Inmiddels wordt uit Hongkong ge meld, dat de communistische troepen langs de spoorlijn Hankou-Kanton op rukken en Jingtak, 100 km ten Noor den van Kanton, hebben bezet. De val van Kanton wordt binnen tien dagen verwacht. als zijn moeder wonen in de hoofdstad was direct op pad om op de diverse adressen, waar hij wel kwam een on derzoek in te stellen. Voorlopig echter nog tevergeefs. Men zou mogen zeggen, dat Gerrit een zekere „populariteit" geniet zeer ten onrechte evenwel, zeide ons een Amsterdamse rechercheur, die reeds vele malen jacht op deze insluiper heeft gemaakt, want hij behoort tot die onsociale wezens, die trachten te leven van de kleine man. Gerrits werk methode was in te sluipen in huizen, waarvan de bewoners even weg waren en de deur open hadden gelaten. Soms maakte hij gebruik van een loper, maar nimmer zette hij een grote kraak, zo als de vakterm luidt. Hij schaamde zich niet bij de armste der armen dis tributiebescheiden of andere voorwer pen van geringe waarde te stelen, zelfs oude alleenwonende mensen waren voor hem niet veilig, reden waarom hij bij de Amsterdamse politie als totaal a-sociaal bekend staat. „Gerrit is geen sportieve vent" luidde het oordeel, dat wij over hem kregen, al spreken uiter aard zijn legendarische ontvluchtingen tot de verbeelding. Tot tweemaal toe ontsnapte hij na een arrestatie uit een politiebureau. Eenmaal zat hij reeds in het huis van bewaring. Daar kreeg hij een paar schoenen waar in de zolen vijlen ver borgen waren, zodat hij een spijl van zijn cel kon doorvijlen en zoals reeds beschreven is over de buitenmuur kon ontsnappen. Na deze laatste ontvluch ting duurde het geruime tijd voor men hem in Den Haag weer wist te vinden. Meer dan zestig insluipingen en in braken werden hem ten laste gelegd. Op de spoorlijn EindhovenWeert had Zaterdag de overwegwachter van de spoorwegen de bomen gesloten voor het laten voorbijgaan van een rangeren de locomotief. Toen hij de bomen even later omhoog haalde en een ambulance auto van de medische dienst der Phi- lipsfabrieken de rails kruiste, kwam tot zijn grote schrik de trein Eindhoven Maastricht in volle vaart aangereden en sleurde de ambulancewagen mede. De auto werd totaal vernield. Omwonenden wisten de chauffeur K., uit Eindhoven en de tweede inzitten den, de 24-jarige verpleegster L. K., uit de wagen te bevrijden. Htm toestand was hoogst ernstig. Zij zijn naar het ziekenhuis vervoerd. Voor het leven van de chauffeur wordt gevreesd. De te Sydney verschijnende „Sun- day Herald" schrijft uit betrouwbare bron te hebben vernomen, dat een groep deskundigen uit drie landen te Salisbury (Zuid-Australie) werkt aan een nieuw geheim wapen, dat het ant. woord zou kunnen worden op de atoombom. Radar en hoog-frequente radiogolven zouden bij het gebruik van dit wapen te pas komen. Het in de lucht doen exploderen van een vijan delijk vliegtuig of een projectiel zou het doel zijn van dit wapen. Door radio frequentie zal het afweerwapen naar zijn doel geleid worden. Tot de groep deskundigen behoren ook Duitse ge leerden, die volgens een overeenkomst met de Engelse regering naar Australië zijn gebracht, aldus het blad. 3 November de Waar blij£t de meister nou met zijn Vascü Mark f ontsiagen, daar „zij strijd tegen elkaar aan te binden, verhoging van de bandenprijs? Eén zo'n niet t werk opgewassen wa Standwerker* u weet het, zijn die lie bandIe sPaart Paar &scale aansla- den. die beschikken over een onge- fe" uit! "xaanse blijk geeft van een verbijsterende muzi- looflijk flux-de-bouche en die op luchtbrug heeft m de _vbftlen maanden kaje inslag tekent hierbij aan, dat marktdagen hun waren aanprijzen. De van aar es aan J?8 vluchten uit- overwogen wordt een nieuwe volkslied prijs (een polshorloge met inscriptie) gevoerd, waarbij 2.326.205 ton goederen te C0mp0neren, dat, naar Haydn's is voor hem die zijn waren op de vervoerd weroen. Dat is geen klemig- v00rbeeld, ..Symphonie met de Pauker- meest originele en verkoopkrachtige b«d. vrienden want een ton is nog slag.. zal heten wijze aan de man weet te brengen. In altijd duizend kilo! In Bulgarije loopt de jury zit onder anderen de directeur n n v i ii ren- E Jeremia Blom, die af en toe De Engels-Amerikaanse blijk geeft van het Amsterdams marktwezen. En als dié het niet weet. weet niemand het. In datzelfde Bolsward en ook in Makkum en andere plaatsen in Zuid-West-Friesland staat een aantal appelbomen voor de tweede keer in bloei. Soms zelfs ziet men aan dezelf de boom, zowel vruchten als bloesems. ï\r. Charles F. Fryling van de Phil- lips Petroleum Company in Phil lips in de staat Texas heeft medege deeld, dat binnen afzienbare tijd auto banden in de handel zullen komen, die bij normaal gebruik acht jaar meegaan. Theodoor, de proeten van Gerrit. "U* het paleis Morosini in Venetie is voor 25 millioen lire gestolen aan schilderijen, manuscripten, boeken, kunstvoorwerpen, meubelen en antiek- porcelein. Venetie ligt niet op Sicilië. Ik zeg dit maar, opdat u de verkeerde er niet op aankijkt. In Tsjecho-Slo wakije is een nieuwe loonschaal voor mijnwerkers ingesteld, met betaling naar prestatie als basis. Is dat niet het systeem, dal men in beschaafde landen heeft laten /ellen, als zijnde ondeugde lijk? Tenslotte een droef bericht: In Amerika stortte een Dakota van de luchtmacht neer. De negen inzittenden vonden de dood. Volgens de „Observer" behoren Za- potecky, minster-president en Klement Gottwald, president van Tsjechoslowa- kije, tot de vier vooraanstaande Tsje- choslowaakse regeringspersonen, die, naar men aanneemt, „het vertrouwen van Moskou hebben verloren". De an dere twee zouden zijn: Clementis, mi nister van buitenlandse zaken, die zich thans te Lake Success bevindt en No- sek, minister van binnenlandse zaken. Te Praag heeft men van deze berichten met geamuseerde verwondering kennis genomen. Men wijst er op, dat Gottwald Vrij dag nog een decreet ondertekende, waarbij de nationale vergadering vóór 14 October wordt bijeengeroepen en onlangs voor de fotograaf poseerde met de Sowjetrussische ambassadeur en een groep bezoekende Sowjetrussische officieren. Voor de poorten van Kanton Van gewoonlijk betrouwbare Chinese zijde te Hongkong werd vernomen dat een kleine afdeling communistische troepen tot 112 kilometer ten noorden va*- Kanton is doorgedrongen. Militaire waarnemers zijn van me ning dat, nu Jingtak gevallen is, er vrijwel geen hinderpalen meer zijn voor de naar Kanton oprukkende troepen van generaal Tijen. Zaterdagmorgen deed zich in een loods naast de chemische fabriek van dr. J. F. B. van Hasselt te Amersfoort een vrij ernstige ontploffing voor, waar bij de 72-jarige dr. van Hasselt levens gevaarlijk werd gewond. Kort na de ontploffing zag de procu ratiehouder uit de loods een enorme rookkolom opstijgen. Hij waarschuwde onmiddellijk de brandweer en enkele brandwachts, die voorzien van rook- maskers de loods binnendrongen, en op de vloer het lichaam van dr. van H. vonden. Vermoed wordt, dat dr. van H. in de loods proeven aan het nemen was. Een groep van ongeveer 50 zwarte- handelaren heeft een Zwitser aangeval len, die poogde de straat van de zwarte handel in München, de Möhlstrasse, te fotograferen. Hij werd bewusteloos ge slagen en pas, actentas en toestel wer den hem ofgenomen. De politie greep niet in „teneinde niet in strijd met de Amerikaanse jurisdictie als bezetter te handelen" De Zwitser ontving zieken huis-behandeling. Zijn eigendommen werden hem later teruggegeven, be halve de films met de zwarte hande laren. Zaterdagavond is een roofoverval ge pleegd op de weduwe F., een pension houdster in de Prins Frederiklaan te Amersfoort. Een net gekleed man kwam bij mevrouw F. op bezoek. HU trok een dolkmes en eiste geld. De on verlaat verdween met een vrij groot geldbedrag, een gouden armband, een horloge, gouden oorbellen en een aan tal juwelen. De politie begon onmiddel lijk een uitgebreid onderzoek. Met een speurhond werd de omgeving nfge oc&fc»

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1