Stad ett Omgeving. St. Aloysiusschool thans geopend De duivenmelkers in het zilver Een jaar speurtocht naar waren Bezoekers brengen millioenen in Amsterdamse laadjes Meer ruimte voor drie onderwijsinrichtingen De Parola's slaagden! De zinker bij de Singel Gemeentezwembad gesloten In het kort Voor moed, beleid en trouw Tussen Haaks en Ruitje VAN MARSDIEP TOT IJ ,,Het Noorden'' hield gezellige receptie Morgenavond Chandu Pim, Pam en Pom en het Afrikaanse avontuur Het jaarverslag van de keuringsdienst Urk Brand gesticht in acht wagens stro? Julianadorp Machinaal rooien Glimlachje Marktberichten Belgen in de meerderheid MAANDAG 10 OCTOBER 1949. Na ook de nieawe St Aloysiusschool aan de Stokman Bossestraat is geopend, staat het lager onderwijs te Den Helder voorlopig geen verdere uitbreiding te wachten, o( het moest zijn de nieuwbouw van enkele broodnodige gymnastiek lokalen, waarvan op het ogenblik sprake is. Ook het Zaterdagmorgen geopende schoolgebouw is semi-permanent opgetrokken, maar het levert opnieuw het tast baar bewijs dat met een eenvoudige en sobere constructie wel degelijk een goede Inrichting met bet nodige comfort gepaard kan gaan. Do nieuwe sohool, die als jongens school werd geprojecteerd, werd Zater dagmorgen door pastoor K. A. H. van Veen plechtig ingezegend, nadat in de parochiekerk aan de Jan in 't Veltstraat aan H. Mis was opgedragen. De officiële opening werd om half elf, in het bjj- eijn van vele autoriteiten en genodig den, verricht door de hoogeerwaarde hoer Deken A. H. Harst, voorzitter van do stichting „Het R.K. onderwijs". Het gemeentebestuur was daarbij vertegen woordigd door de wethouders L. F. van Loo, P. S. van der Vaart en C. Steen- lage, en het bestuur van de Christelij ke schoolvereniging „Laat de kinder- kens tot Mij komen" door de heer G. J. Eijlders. Ook de directeur van Open- feare Werken, ir. J. F. A. Alozerij, en de chef van de afdeling Onderwijs ten raadhuize. de heer L. J. Daalder, waren aanwezig. Na een inleidend woord van Deken A. H. Harst werd het schoolgebouw door de architect, de heer Van Putten, aan de stichting overgedragen. De In specteur van het lager onderwijs in de inspectie Den Helder, de heer J. J. Fe- ringa, wenete stichtingsbestuur en leerkrachten van harte geluk met deze nieuwe aanwinst. Hij prees de inrich ting van het gebouw, waarin de bou wers met bescheiden middelen veel hebben weten te bereiken, en vestigde ook bij de opening van deze school de aandacht op de noodzaak van karakter vorming. Het komt niet in de allereer ste plaats aan op uiterlijk en inrichting van het schoolgebouw, maar op de geest van het onderwijs. Intellectuele vor ming is noodzakelijk, maar de opvoe ding tot persoonlijkheid moet één der voornaamste doeleinden van het onder wijs zijn. Hoezeer de St. Aloysiusschool in een sterk gevoelde behoefte voorziet, bleek uit de toespraken van de heren C. Ran (Katholiek De nHelder), M. Hoogen- bosch (kerkbestuur), J. H. Zijp (hoofd R.K. Jongensschool, sprekende mede namens mej. C. A. Lee wens, hoofd R.K. Meisjesschool), M. B. van der Vring (hoofd R. K. ULO) en P. Th. Luijckx. De heer Van der Vaart bood zijn geluk wensen aan namens het gemeente bestuur, en ook de aannemer, de heer C. Bot, sprak nog een enkel woord. Na afloop en ook Zaterdag- en gister middag, maakten velen van de geboden gelegenheid gebruik, om de school te bezichtigen. Het onderwijs was reeds vóór de officiële opening aangevangen. De eerste tijd zullen de jongensschool, de meisjesschool en de ULO de be schikbare ruimte nog samen moeten de len. De jongensschool heeft voorlopig genoeg aan drie lokalen, zodat hiervoor de vleugel aan de straatzijde het meest geschikt is. Van de vier lokalen in de Toen het Helderse acrobaten-groepje „De Parola's" tijdens de kermis be sloot het geld voor een Niwin-rimbu- kist bijeen te brengen, kon het niet bevroeden hoeveel moeite haar dat zou kosten. Een bedrag van f 450 is geen kleinigheid, vooral wanneer het met dubbeltjes en kwartjes moet warden verzameld. Maar de Parola's hebben doorgezet, zelfs tijdens hun vacantie en zij hebben eindelijk succes geboekt. De aanhouder wint en zo is dan nu rimbukist nummer 814 naar de Oost gegaan. Op het etiket staat als afzen der vermeld: „Acrobaten-groep de Pa rola's Den Helder". Degenen, die de inhoud straks dankbaar zullen gebrui ken, moesten eens weten hoeveel enthousiasme en doorzettingsvermogen nodig zijn geweest om het zover te krijgen! Ook in de buurtvereniging Binnen haven en omgeving is men ijverig voor de rimbukisten-actie aan het werk geweest, met als resultaat dat een bedrag van rond f 125 aan de penningmeester van het plaatselijk Niwin-comité kon worden afgedragen. Misschien kunnen andere verenigingen dit voorbeeld volgen, nu de Kerstpak ketten-actie gestart is. De etiketten liggen klaar. Op 7 Juni stelde de raad een crediet van 18.100 beschikbaar voor het ma ken van een zinker met aansluitende rioleringswerken etc., bestemd voor de afvoer van Oud Den Helder naar de Singel. Laagste inschrijfster voor dit karwei was de fa. J. ten Brinke te Hip- polytushoef voor de som van 16.290. In verband met een inmiddels aange brachte wijziging in het bestek moet thans echter worden gerekend op een totaal kostenbedrag van 17.410. Daar om vragen B. en W. aan de raad een aanvullend crediet van 1310. Het had er lang de schijn van, dat de zomer geen afscheid wilde nemen. Ook de temperatuur van het zeewater ia tot voor kort verrassend hoog ge bleven. Onherroepelijk komt echter de herfst, voelbaar aangekondigd door kille nevels.«Voor het gros der zwem mers houdt dit in, dat zwempak en badhanddoek een half jaartje opgebor gen kunnen worden. In hét gemeen te-zwembad aan de Dijkweg kan men in ieder geval niet meer terecht, want het is met ingang van vandaag voor het publiek gesloten. De kuip is leeg en wacht op het lente-water van 1950. loodrecht hierop staande vleugel krij gen de meisjesschool en de ULO er elk twee. Het interieur is fris en ruim, en de kleurverschillen in het verfwerk ver hogen de levendigheid van het geheel. De banken en leermiddelen zijn groten deels nieuw, zodat alles wel een bij zonder verzorgde indruk maakte. Ach ter de school ligt een flinke betegelde speelplaats, die alleen nog vraagt om een afscheiding van het stuk „nie mandsland" ernaast. Al gaat het bij het onderwijs in de eerste plaats om de geest, stichtingsbestuur, leerkrachten cn ouders kunnen niettemin dankbaar zijn voor de belangrijke verbetering der ma teriële omstandigheden waarin dat on derwijs thans kan worden gegeven. Voor de aankoop van atlassen voor de openbare lagere school aan de Her- zogstraat wordt een crediet van 453.60 gevraagd, Vanavond om acht uur begint in Tivoll de V.U.-voorstelling van „Tram lijn-Begeerte" door het gezelschap „Co- media". Woensdagavond houdt het Onaf hankelijk verbond van bedrijfsorganisa ties een propaganda-vergadering in café Sanderse, Koningsplein. De tijdelijk sergeant-majoof der ma riniers J. de Waard is benoemd tot Ridder 4e klasse in de Militaire Wil lemsorde, wegens zijn uitstekende da den van moed, beleid en trouw, waar mede hij zich heeft onderscheiden in de strijd tegen terroristische benden op Oost-Java. Het is morgen hoog water om 9.30 en 21.45 uur en laag water om 3.45 en 16.00 uur. De temperatuur van het zee water was 15.5 graden Celsius. Nu Ged. Staten afwijzend hebben beschikt op het raadsbesluit, een kap perszaak tot raadhuis in te richten, heeft de raad van Oude Niedorp be sloten een plan voor een aieuw gebouw te doen ontwerpen, q De raad van Winkel heeft besloten een badinrich ting te stichten. Alkmaar heeft op grootse wijze en in blijde opgewektheid het historisch feest harer bevrijding in 1573 gevierd. Er waren duizenden feestgangers op de been. Burgemeester mr. dr. Wytema werd benoemd tot erelid van de 8 Oc- tober-vereniging .Alkmaar Ontzet". O De onlangs in de Kaasstad gehouden internationale poppententoonstelling heeft een batig saldo van f 8000 opge leverd. O Te Heiloo is, 74 jaar oud, plotseling overleden oud-wethouder J. Obdam. In Alkmaar zal, voor het eerst na vele jaren, op 20 November weer de z.g. Singelloop worden gehou den. In een tuin te Hensbroek wer den voor de tweede maal in dit jaar frambozen geplukt. Te Enkhuizen is op 76-jarige leef tijd overleden de heer M. A. van Leeu wen, die belangrijk werk heeft gedaan op charitatief, cultureel en sociaal ter rein. De afdeling Hoogkarspel van Het Witte Kruis heeft haar 50-jarig bestaan feestelijk gevierd. Te Berkhout is het 3%-jarig kind van de familie P. Veld in de sloot achter de woning ver dronken. 'n Droeve tijding: één van de vier te Schagen in Circus Mullens geboren leeuwtjes is gestorven. Doordat haar stofzuiger niet goed functioneerde is mevr. N. Lommers— de Vries te Purmerend door stroom ge troffen en onmiddellijk overleden. Zij was moeder van zes kinderen. O De heer T. Dammes herdacht zijn 50-jarig jubileum als organist van de Doopsge zinde Gemeente te Graft. Castricum is de bezettingschade te boven. Gingen in de oorlog aldaar 271 woningen verloren, sedert de bevrijding zijn er 282 huizen gebouwd of nog in aanbouw. Niettemin zijn er nog 300 woningzoekenden. De Zaanse hengelcompetitie is ge ëindigd. De volgende vangsten werden bekroond: karper 81 cm., brasem 58t/2 cm., snoek 116 cm. en snoekbaars 85 cm. De politiekorpsen van Koog a. d. Zaan, Zaandijk, Wormerveer en Krom menie overwegen de oprichting van een politie-sportvereniging. De duifjes, die de vereniging „Het Noorden" op hun ranke vleugels naar het 25-jarig jubileum hebben gedragen, waren niet vertegenwoordigd op de receptie en feestavond, die Zaterdag in Musis Sacrum werd gegeven. Alle 1500 vogels, die de „duivenmelkers" van deze vereniging momenteel verzorgen, konden daar ook moeilijk zijn... Maar er werd wel voor hen gezorgd, want de dames der leden boden als jubileum-geschenk een drietal prachtige inkorfmanden aan. Sinds de oprichting hebben zich in de vereniging veel mutaties voorgedaan. Eén der oprichters, die thans nog lid is, de heer H. ten Ka te, werd het ere-lidmaat- schap aangeboden. Toen de vereniging in 1924 startte, telde zij zeven leden, met als dagelijks bestuur de heren S. Schellinger (voor zitter), K. Holst (secretaris) en A. Vos (penningmeester). Op het ogenblik wordt het dagelijks bestuur gevormd door de heren P. Dirks, G. J. Wetten- berg en Kos. De heer R. Ran opende Zaterdag avond om acht uur de receptie met een enkel woord, waarna enkele sprekers hun gelukwensen aanboden. De heer G. Bethlehem, afgevaardigde van het afdelingsbestuur van de Algemene Ne derlandse Bond van Postduivenliefheb- bers, bood een fraaie bloemenmand aan. Nadat ook de andere sprekers, de heren J. Duinker (Helderse Concours-Com missie), J. Riemers (Victoria), R. Mul der (Hollands Noordpunt), H. Giezen (V.O.P.), P. Ham (Nieuwediep), R. Ran (namens de feestcommissie) en mevr. Ran (nemens het dames-comité), hun gelukwensen hadden aangeboden, stond de bestuurstafel vol met prachtige bloemstukken, terwijl op het toneel de drie splinternieuwe inkorfmanden prijk ten. Maar het bestuur had ook nog iets in petto. Aan het eind van zijn dank woord deelde voorzitter Dirks mede, dat de heer H. ten Kate door omstan digheden niet aanwezig kon zijn, zodat hem de oorkonde, verbonden aan het ere-lidmaatschap, zou worden toegezon den. Van de gelegenheid werd gebruik gemaakt, om de prijzen aan de kam pioenen uit te reiken. De gelukkigen waren: gebr. Buis (vitesse-kampioen), G. J. Wittenberg (midfond-kampioen), C. Bontes (navlucht-kampioen), G. J. Wittenberg (kampioen-generaal oude duiven), C. Bontes (kampioen-generaal jonge duiven), C. Bontes (kampioen- generaal, G. J. Wittenberg (kampioen doffer oud), gebr. Buis (kampioen-duif oud), C. Bontes (kampioen-vogel jong), P. Dirks (kampioen-duif navlucht). Zo stond de avond in het teken der gulhartigheid, en deze prettige stem ming bleef bestaan na het einde der of ficiële receptie, toen onder leiding van de heer Vierwindt uit Haarlem nog even een ongedwongen viering van het zilveren jubileum volgde, met een ge zellig dansje tot besluit. De naam Chandu is inmiddels in Den Helder wel bekend, nu hij hier enige malen voor het voetlicht is ge komen. Morgenavond treedt hij weer op in Casino en dat zal voorlopig voor het laatst zijn, want Chandu gaat vol gende week een uitgebreide tournee maken, die hem ook buiten de lands grenzen zal voeren. Gister vond te Leeuwen-Peneden onder grote belangstelling de jaarlijkse dodenherdenking plaats en werd het herdenkingsmonument van het Re giment Stoottroepen onthuld. Een overzicht tijdens de onthulling van het monument door de vertegenwoordiger van H. M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhardde adjudant der Koningin, kapitein J. C. Bührmann 187. Samba is niet meer te houden, sinds hij de kreet van Pepi gehoord heeft. De gehele lijfwacht van Dubbel dik heeft hij tegen de grond geslagen en ook de negerkoning zelf ligt nog in katzwijm! Angstig kijkt Samba om zich heen. Waar kwam die kreet vandaan? Dan ziet hij zijn zoon, zijn Pepi in de pot zitten. Gelukkigi hij is juist op tijd gekomen. „Pappaaaa!" roept Pepi weer en Samba rent naar de pot om zijn zoon eruit te halen, maar laat eerst wat water over het vuur lopen. Het werd voor Pepi al aardig heet in zijn kookpot, want de takkenbossen eron der hadden toch vlam gevat. „Juist op tijd", hijgt Samba en rukt dan de tou wen los, waarmee Pepi in de pot vast gebonden was. „Juist op tijd" herhaalt hij en drukt zijn zoon aan het hart. Vader en zoon zijn weer verenigd. In het jaarverslag 1948 vinden we een overzicht van de werkzaamheden en bevindingen van de keuringsdienst voor Waren in het Keuringsgebied Alkmaar. Zijn nuttige werkzaamheden strekken zich over alle gemeenten in dit gebied uit. Dat intussen een regelmatig toe zicht op de waren nog wel van groot belang is, nog afgezien van de preven tieve werking, moge blijken uit de bon te staalkaart van voorbeelden in het verslag verwerkt, waaruit we enige grepen deden. In totaal werden in het laboratorium 14944 monsters onderzocht, waarvan er 1951 werden afgekeurd. Het aantal par tijen dat werd afgekeurd bedroeg 1596 tegen 1759 in 1947, een vermindering alzo, doch steeds nog zeer veel in ver houding tot de cijfers van vóór de oorlog (1940 b.v. 475). In 432 gevallen werd proces-verbaal opgemaakt, waarvan er 70 bij vonnis werden afgedaan tot een totaalbedrag van 2478 aan boete. Aan transactie boete (schikkingen) werd voor 335 ge vallen totaal 9336 opgelegd. Het laag ste vonnis was 1.het hogste 200. Naast de boete werd in twee gevallen een voorwaardelijke straf uitgesproken. In één geval vond geen strafoplegging plaats. De keurmeesters verrichtten in win kels, op markten, fabrieken en werk plaatsen enz. in 1948 21751 inspecties. Daarbij werden zonder monsterneming reeds 1175 waarschuwingen uitgereikt in verband met de hoedanigheid der waren, en in 1Ó7 gevallen in verband met verkeerde aanduiding der waren. In 768 gevallen wegens onvoldoende hygiënische eisen en 255 maai omdat niet aan andere eisen was voldaan. Van de 7540 genomen melkmonsters werden er 210 afgekeurd, 19 wegens watertoevoeging, 32 wegens te hoog vetgehalte, 103 wegens te laag vet gehalte en 56 om andere redenen. Van 147 onderzochte monsters gepasteuri seerde melk werden er 47 afgekeurd. 27 wegens aanwezigheid van colibac- teriën, anderen wegens te hoog kiem- gehalte. In totaal werden 34798 broden gewo gen. Onderzocht werden 2523 broden. Afgekeurd 795. 773 wegens te laag drogestofgehalte (tekort meel) Van 416 onderzochte monsters consumptie-ijs werden er 210 afgekeurd. Van 926 mon sters vis- en vleeswaren 52. Op brood, melk, ijs en vlees werd de strengste keuring toegepast. Het aantal proces- senverbaai op brood bedroeg 332 op ijs 12, op melk enz. 32 en op vlees 42. Het verslag bevat nog een overzicht van de afgekeurde waren, een over zicht dat de gevarieerdheid der con- tróle wel zeer accentueert. Men vindt daar variërend van 6 flessen Munche- ner bier, 16 potten augurken en 340 ca detten, tot. 3 kuikens nog 2126 broden, allerlei chocolaterieën, snoep en gebak, 400 blik doperwten, 3418 potten jam, honderden kilo's banketbakkerspoeder, 570 kg boter, 555 bokkingen, 763 flessen bleekwater, 85 pakjes sigaretten, bonen, erwten, sucade, bessensap, koffie, vet, enz. In een lijvig overzicht worden de be vindingen ten aanzien van alle onder zochte artikelen rubrieksgewijze ver meld. Onvoldoende aanduiding of zelfs misleidende aanduiding wordt daarbij nogal eens geconstateerd. Opgemerkt wordt dat het gebruik van minerale olie bij de broodbereiding nu wel tot een minimum is gereduceerd. Er wordt streng op toegezien. Een fabrikant werd verbaliseerd omdat hü een rode teer- kleurstof aan azijn had toegevoegd om de indruk te wekken dat dit artikel be reid was door gisting van een rode wijn. Teleurstellend is het dat nu de voof- lichting en vakopleidig zoveel heeft bij gedragen tot de scholing van de ijs- bereider, nog zoveel aanmerkingen moesten worden gemaakt op de bac teriologische gesteldheid van het con sumptie-ijs. Door gebrek aan amandelen wordt veelal een surrogaat bereid uit bonen, suiker en amandelessence. Vele malen moest aanmerking worden gemaakt op de onjuiste aanduiding „amandelspijs". Dit surrogaat mag slechts worden aan geduid als banketspijs. Erger was het feit dat enige malen geconstateerd werd dat deze producten het vergifte be standdeel phasine bevatten. Deze .stof die een normaal bestanddeel van bonen is, wordt door voldoende verhitting on schadelijk. Terwijl rauwe bonen ver giftig zijn, zijn gekookte bonen een zeer goed en volkomen onschadelijk voed sel. Tegen de verwerking van onvol doende verhitte bonen moest herhaal delijk worden opgetreden. Onjuiste aanduiding bij jams, limo nades, siropen, vruchten op sap, kwam nog veel voor, evenals gisting, kunst matig kleuren, te weinig inhoud, te laag suikergehalte e.d. Schimmel, mijt, spinsel, worm e.d. werd nog veel in meel en grutterswaren gevonden. Ook op specerijen zijn nog steeds veel aanmerkingen. Bij foelie, kruid nagels, nootmuscaat en peper werden te hoog as- en ruwzandgehalte geconsta teerd. Aan het pellen van garnalen in huis industrie blijken nog zeer veel hygiëni sche bezwaren verbonden. Men merkt op dat een garnalenpelmachine hier uitkomst zou kunnen brengen; tot op heden schijnt een dergelijk apparaat er nog niet te zijn dat kan wedijveren met het handwerk. (Heren uitvinders voor!) In diverse worstsoorten e.d. werden nog veel afwijkingen gevonden. Het verslag spreekt de verwachting uit dat de opheffing der vleesdistributie wel veel verbetering in dit opzicht zal bren gen. Op markten en in poulierswinkels werd geregeld gecontroleerd. 213 kip pen, 3 kuikens, 1 konijn en 8 eenden werden aan de consumptie onttrokken. Deze dieren waren deels spontaan ge storven deels lijdende aan tuberculose of andere kwalen. Ook op verzoek van particulieren vonden veel onderzoekin gen plaats van allerlei gebruiksartike len. Het verslag besluit met de opmer king dat de werkzaamheden nog zijn uitgebreid doordat Nederlandse fabri kanten vaak zuiverheidscertificaten vragen bij door hen geleverde voedings middelen, welke papieren het buiten land meermalen eist. Zondagmiddag kreeg de politie t« Urk uit één der werkkampen in de Noord-Oost-polder bericht, dat er in de nabijheid van Urk brand werd waargenomen. Het bleek, dat een partij stro in brand geraakt was, dat het eigendom was van de directie van de Noord-Oost-polder. Men vond de smeulende resten van acht wagens, die, geladen met stro, gereed stonden om Maandagmorgen weggehaald fc worden. Daar het volgens de burgemeester van Urk, de heer G. Keyzer, uitgeslo- ten moet worden geacht, dat per on geluk acht verschillende wagens in brand geraken, is direct een politie- onderzoel Ingesteld, waarbij gebruik wordt gemaakt van politiehonden. De schade wordt op meer dan ïo.ooo geschat. VISSERIJ Door 40 vaartuigen werden Zaterdag aangevoerd: 2817 pond lijnaal o.94-_ 1.03, 820 pond snoekbaars 0.15—0.17 en 718 pond witvis 0.02—0.20, alles per pond. Door de bedrijfsvereniging „Koegra» en Callantsoog" werd onder flink» belangstelling op het land van de heer J. Hoornsman een demonstratie met aardappelrooimachines gegeven, waar bij met verschillende typen werd ge- werkt. Bij een der machines werden de aardappelen direct in de zak ver zameld. Over 't algemeen voldeden de proefnemingen niet aan de verwach tingen, wat niet alleen op rekening van de machies mag gesteld worden, maar ook wel enigszins aan de toe stand van het veld lag. Dit was name lijk het vorige jaar pas gescheurd en de graszode was niet overal goed on dergewerkt, terwijl het veld ook te veel onkruid bevatte. Hoofdvereiste voor een goed resultaat is: een veld, vrij van inkruid en rooien onmiddal- lijk na het afsterven van het loof. LANGEDIJKEB GROENTENCENTRALE, 8 October. - 30.000 kg Uien 13-13,80, grove 11,80—12,30, drielingen 14,10—15,60 en nep 18,50-14,20; 17.000 kg Peen: II 5,70-6,20 en III 5,50; 7000 kg Andijvie 5-10; 55.000 kg Witte kool 6-6,10; 35.000 kg Groene kool 5-7,40; 9000 kg Gele kool 5-5,80; 53.000 kg Rode kool 5,50-11,40; 4000 kg Slabonen 24—51. NOORDER MARKTBOND, 8 Oct. Aanvoer 20.000 kg aardappelen. Grove eerstelingen 8.708.80, eigenheimers 7, blauwe eigenheimers 6.80—7.50, be velanders 6.40—6.90, bintje 9.10; 34.000 kg uien 11.40—13.30, drielingen 12.90— 15.20, nep 13—14.40, 2700 kg peen II 5.505.60, 7000 kg bieten I 66.10, 16.000 kg rode kool 5.50—10.20, 6000 kg gele kool 5—6.10, 600 kg groene kool 8.60, 5000 kg witte kool 6, 10.000 kg slabonen 39—51, afwijkend 33—44. Dat is erger dan een honden leven. Iedere dag twee uur sjou wen aan de lijn voor haar lijn. ALKMAAR, 7 Oct. (Exportveiling). BI. Eigenheimers 6,70; Bevelanders 7,20; Bi. Eigenheimers 7,20; Slabonen 35—58 en afw. 20-30; Stoksnijbonen 39-75 en kas 91-1,05; Pronkbonen 20—33; Komkommers 8—26 en 7 10; Tomaten: A 24—33; afw. 16-20 en bonken 16-20; Witlof 61-65; Bloemkool: IA 32-41, I 20-24 en II 8-15; rode kool 5,50—9,10; Savoye kool 5,50—7; Groene kool 5,50-9; Spinazie 10—32; Postelein 16-34; Sla 8—10 (kas) en 5—7 (koud); Andijvie 5- 10; Rode bieten 5,50—6,20; Bospeen 6—18; Winterpeen 6—20; Waspeen 6—8; Uien: I 9— 13 en afw. 3—8, drielingen 7—8 en nep 9— 10; prei 9—14; Soepgroenten 1—8; Selie 1— 2; Augurken: grof-grof 27, klein-grof 45-75 en basterd 85—1,18; Druiven: Frankenthaleis 62—95, Alicante 58—85 en West-Frisia 48— 56; Appels: Bramley Seedling 8—13, Char* lemowsky 15-30, Glorie van Holland 11-13, Manks Codlin 23-30 en Yellow 8-30; Peren: Beurré Clairgeau 6-8, Beurrè Hardy 6-12, Beurré Mérode 4—6; Bonne Louise d'Avran- ches 6—24, Conférence 6—14, Hertogin Elsa 4—8, Maagdepeer 6—10, Marguérite Marillst 6-14, Seigneur d'Esperen 7-12. Triomph» 8» Vienne 7-17 en Williams Duchess 5-7. QE KAMERMEISJES der gezamenlijke hotels in Amsterdam hebben, als dit jaar om is, in 1949 méér dan een millioen bedden moeten opmaken. Dat is nog geen enkel jaar gebeurd, wat op een toenemende toeristenstroom naar de hoofdstad wijst. Interessant is de verhouding der nationaliteiten na te gaan, indien men deze vergelijkt met 1938. Tien jaar ge leden kwamen slechts 9.960 Belgen fi.,aoAoAmSt^dam' 1948 waren het er 62.208, proftterend van de goedkope gulden. Het aantal Engelsen nam toe van 36.631 tot 60.635, het aantal Amerikanen van 30.079 tot 56.186, het aantal Fran sen van 27.562 tot 36.394. het aantal Zwitsers van 12.897 tot 27.124, het aan tal Zweden van 4731 tot 16.941, het aan tal Denen van 4671 tot 15 799, het aantal Noren van 2.754 tot 8.921, Alleen het fnf io»2,U SerS Verminderde van 83.065 tot 19.844; overigens nog een hoeveel heid, waarover men zich zou kunnen verbazen. De toeneming van Engelsen en Ame rikanen is ongetwijfeld te danken al klinkt dit woord wat wrang aan de slag om Arnhem en andere oorlogs gebeurtenissen. Verwacht wordt, dat dit aantal nog zal toenemen. Voor Ame rikanen is Nederland nu wel spotgoed koop; voor Engelsen is er in de valuta- verhouding met Nederland niets ver anderd, maar «;j zullen Zwitserland, Italië, Belgie en Frankrijk voor een deel te duur geworden vinden. De gro tere belangstelling der Scandinaviër» wordt gezocht in het uitvallen van Duitsland als toeristengebied. Wat het oplevert Wat betekent nu deze vreemdelingen stroom in economische zin? Reken de Nederlandse toerist gerust op 20 gld en de buitenlandse op 30 gld, zegt de heer Nikerk, die het weten kan. Dan bete kent dat een inkomen voor het Amster damse „vreemdelingenbedrijf' van 4 na 8 millioen gulden aan binnenlandse en bijna 11 millioen aan buitenlandse va luta; tezamen een kleine negentien mil lioen. In werkelijkheid is het evenwel veel en veel groter, want dit heeft al leen betrekking op overnachtende be zoekers. Hoeveel niet-overnachtende er wel zijn geweest is ten naaste bij af ta leiden uit het cijfer van 559.190 bezoe kers aan Artis. 423.965 aan het Rijks museum en 750.056 aan Schiphol, stad genoten inbegrepen. De verteringen van deze mensen lopen eveneens in millioenen. Het buitenlandse vreemdelingenbe- zoek concentreerde zich in 1948 voor 44.4 pet op Amsterdam. Daarna volgde" Haag-Scheveningen met 26,2 en Rotterdam met 10 procent.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2