Stad en Omgeving* Tramlijn Begeerte, een geestelijke aframmeling 1 Langs de velden Meesterlijke vertolking door Comedia Woensdagavond speelt IVA tegen HCSC Koopt bij BISCHOFF •en sterke Jongens- Plusfour vunuf i 8.75 Uit het politierapport Visbuurt sloot het seizoen met „Repelsteeltje" Examens Alg. Ned. Unie van Muziekverenigingen Laat nu uw achterspatbord wit schilderen Het lag voor het grijpen Glimlachje Spel op het water ZeemachtVios 2-2 HAV noteerde Zondag twee gelijke spelen JHC I (dames) won met1 5-0 van DTS I KVH speelde gelijk tegen Animo Ready Tussen Haaks en Kuitje Jaap Sax exposeert Verenigde Helderse Zangers concerteren volgende week „Doe open die deur" Julianadorp JVC verloor met 2-0 van Texelse Boys aa\t het«een de goedleTdende VAN MARSDIEP TOT Ij KOOPT BIJ Breezand DINSDAG 11 OCTOBER 1949 pE VOLKSUNIVERSITEIT beeft ons gisteravond met hart en ziel verplaatst in een vreemde wereld. Hiermede spreken we tegelijk het grootste compliment nit aan het adres van het gezelschap Comedia, dat onder de regie van Johan de Meester de verplaatsing in die vreemde wereld tot stand bracht. We mogen ons niet met een handige slinger van de zaak afmaken en zeggen, dat in „Tramljjn Begeerte" nu eens ons eigen leven met onbarmhartig realisme wordt uitgebeeld, en dat die „vreemde wereld" dus eigenlijk een ongewone visie op ons eigen leven is. Wanneer Tennessee Williams ons in dit stuk een spiegel voor houdt, dan is dat wel een spiegel die onze gedachten en daden meedogenloos ontleedt en tegelijk de uiterste consequenties ervan voor ogen houdt. We mogen dan in ons eigen leven passagier zijn op zulk een tram, die „Be geerte" heet, de rails en de bielzen, de halteplaatsen en zelfs het eindpunt worden dan toch door een nevel aan ons oog onttrokken, dezelfde nevel die ons scheidt van onze mede-passagiers. De auteur van „Tramlijn Begeerte" heeft met visionnaire blik deze nevel doorboord, en op meesterlijke wijze een uitbeelding gegeven van de dwalende mens, die altijd te weinig weet, altijd te w'einig begrijpt en altijd te weinig liefde heeft. Het kan nooit pleizierig zijn voor die dwalende mens om op ernstige en overtuigende manier op zijn tekortkomingen te worden gewe zen, en daarom was „Tramlijn Be geerte" geen pleizierig stuk. Het was zelfs geen tragedie, om meewarig te ondergaan onder het bij tijd en wijle wegslikken van een brok ontroering. „Tramlijn Begeerte" was voor de ruim negenhonderd mensen, die gisteravond In Tivoli zaten, een geestelijke afram meling. en dat wij ons dat stilzwijgend en zelfs genietend lieten welgevallen, bewees het meesterschap van de kun stenaar Tennessee Williams. Het gezelschap Comedia vormde een welhaast volmaakt intermediair tussen de. auteur en ons. Op het nuchtere puntenlijstje van een critische jury zouden hoge cijfers gestaan hebben voor mimiek en dictie, toneelaankle ding en décoratieve afwerking, rolken- nis en regie. Maar wat waren deze dingen toch eigenlijk onbelangrijk bij dat ongrijpbare, dat over het voetlicht kwam. Zij betekenden de constructie van de tramlijn, de inrichting van de wagen, de aanleg van de bovenleiding, en al dergelijke technische zaken meer. Maar het ging ook ditmaal om de on zichtbare electrische stroom, die de „Streetcar named Desire" rijden deed, door een wereld zonder nevel. Zwaar te verstaan. Wij hebben gisteravond geen kans gezien, om alle gedachten en ideeën, die Tennessee Williams in zijn stuk „Tramlijn Begeerte" heeft verwerkt, tot de bodem te peilen. Ondanks de klare helderheid van inhoud en weer gave bleef tussen ons oog en die bodem dezelfde nevel, die onze kleine wereld altijd afsluit, zij het ook minder dicht. Misschien dat deze nevel eerst zou ver dwijnen na de derde of vierde maal dat wij het stuk zouden zien. Maar met ons zullen alle bezoekers ten diepste hebben aangevoeld, welk een groot en onbegrepen leed Blanche Dubois met zich droeg. Ank van der Moer, die deze rol vertolkte, deed dat met al haar gaven van pur-sang ac trice en declamatrice. De teksten die zij zeide hadden dikwijls de vorm van kleine prozagedichten, waardoor het onwezenlijke en tegelijk zeer tastbare van deze tragische figuur temeer tot uiting kwam. Truus Dekker speelde Stella Dubois, de getrouwde zuster en gastvrouwe van Blanehe, door de auteur het minst volgestopt met problemen en daardoor veelal een rustpunt temidden van een fel woedend geestelijk onweer. Zij scheen niet zo te passen in het milieu waarin ze verkeerde en evenmin in het toneelstuk zelf, maar juist daar om was zij een zeer belangrijke figuur. Deze Stella, wier leven zo nauw was verweven met de levens der andere hoofdpersonen, vergemakkelijkte het contact tussen beide zijden van het voetlicht. Zij ook zorgde voor één der dramatische hoogtepunten, toen zij te rugkeerde tot haar man op een ogen blik dat het nuchtere verstand heel anders zou adviseren. Deze man, Stanley, werd door Han Bentz van den Berg uitgebeeld in al Zijn rauwe eerlijkheid, zijn verbeten cynisme, zijn onberedeneerde mense lijkheid. Een zeer reële figuur, die geen grein begrip toonde voor de gecompli ceerdheid van Blanches wezen. Stanley en Blanche stonden wel volkomen los van elkaar en hadden toch zoveel met elkaar te maken. Wie droeg de schuld van het conflict tussen hen beiden? Was het niet de wet van oorzaak en gevolg, waarbij terugredeneren reeds uitermate moeilijk is, maar vooruitzien wel de zwaarste opgave? Tennessee Williams heeft de „street car named Desire" wel laten rijden over een traject, waarin de wissels naar de uiterste consequenties voerden. Onbarmhartig en realistisch heeft hij getoond, dat de „Tramlijn Begeerte" de Zondag is ook het tafeltennissei- zoen weer begonnen. Den Helder is dit jaar in de competitie bij de Ned. Ta- feltennisbond met niet minder dan vier verenigingen vertegenwoordigd. Dit zflni Adelborsten, HCSC, IVA en de nieuweling WGW. Aan de Helder- se competitie, die in twee afdelingen is verdeeld, nemen deel ATTV, HCSC en IVA. Vooral in de afdeling A zal hard worden gestreden, want daaruit zullen de tien sterkste spe lers (sters) tegen elkaar aantreden om het persoonlijk kampioenschap van Den Helder. Woensdagavond is er reeds een belangrijke wedstrijd voor de Helderse competitie. Dan speelt IVA tegen HCSC. i dwalende mens voorbij zijn idealen kan voeren naar een dorre woestijn, een oord van eenzaamheid waar hij de liefde ontberen moet. Naast deze mees terlijke tekening der menselijke ellen de biedt Tennessee Williams maar zeer weinig troost. Niet meer dan de on baatzuchtige overgave van Stella, de vorstelijke tred van de krankzinnige Blanche wanneer zij wordt weggeleid, en het laconieke „Wie geeft" van de pokerspelers aan het eind van het laatste tafereel. „Tramlijn Begeerte" is als uitbeel ding van de mens-in-nood een kunst werk. Tennessee Williams zal tot nog groter hoogte moeten stijgen, wanneer hij eens werkelijk de weg naar de „Elysian Fields" zal willen en kunnen aanwijzen. Maar zouden wij hem deze opgave ooit mogen stellen? Dezer dagen vermiste de gym- nastieklerares mej. E. enkele dozen met tennis- en hockeyballen. De po litie vond deze kostbare materialen in het bezit van twee jongetjes (zes en zeven jaar oud), die zeiden de do zen te hebben gevonden in het struik gewas bij de Watertoren. Inderdaad werden daar nog enkele ballen aan getroffen, zodat er vermoedelijk kwa- jongenswerk in het spel is geweest. Kwajongens hebben waarschijn lijk ook op hun geweten de verdwij ning van 32, kg springstof uit een bunker bij Duinoord. De aanvuurla- dingen van deze springstof, die wordt gebruikt bij het opruimen van bun kers in de duinen, waren achterge bleven. Het slot van de bergplaats was geforceerd. De politie zal dank baar zijn voor iedere aanwijzing, die tot opsporing van het gevaarlijke goedje kan leiden. Op de hoek VismarktSpoor- gracht werd een fietser aangereden door een motorrijder die, komende van de Botbrug, de bocht naar links te kort nam. De fiets werd licht be schadigd. Op de Botbrug raakte een fiet ser in het nauw, toen een auto die van de Spoorgracht kwam, te weinig ruimte overliet Een kind, dat vooz op de fiets zat, kwam met het hoofd tegen de brugleuning terecht en kreeg een schaafwond aan de linker arm. Het werd ter observatie naar het ziekenhuis gebracht, waar geluk kig geen verdere nadelige gevolgen werden geconstateerd. In de nacht van Zaterdag op Zondag werd in het Julianapark een vijftienjarig meisje uit Amsterdam aangetroffen dat de laatste boot naar Texel had gemist en de nacht in de open lucht wilde doorbrengen. De po litie oordeelde het beter, haar binnen de veilige muren van het hoofdbureau te laten overnachten. Enige tijd geleden voerden kinderen van de speeltuin „Tuindorp" onder lei ding van mevrouw Van Tetering, be ter bekend als tante Charla, de ope rette „Repelsteeltje" op. Het werd een succes en daarom behoeft het geen verwondering te wekken dat de speel tuinvereniging „Visbuurt" op de goe de gedachte kwam deze operette ook voor haar kinderen te laten brengen. Dat is dan Zaterdagmiddag gebeurd. De „Visbuurt" organiseert elk jaar bij het aflopen van het seizoen een slui- tingsfeest. Voor deze gelegenheid werd .Repelsteeltje" ten tonele gevoerd. Welnu, tante Charla heeft eer van haar werk gehad. Vierhonderdenvijftig kinderen hebben met open oren en monden genoten van dit aardige zang spel. De kleine acteurs en actrices hebben weer hun best gedaan en het geheel getuigde van een verzorgde leiding. De voorzitter, de heer Th. Mallet, wees er ten slotte op dat het speel tuinwerk uitvoeringen en middagen als deze zo nodig heeft. Tante Charla, oom Jan (de heer Te tering) en mevrouw Fluit mochten hierna bloemen in ontvangst nemen. UIT HET ZAKENLEVEN In het Handelsregister werden de volgende inschrijvingen gewijzigd: L. A. van Hees, Den Helder, Oranje straat 13. Brood- en banketbakkersbe drijf. Uitgetreden eigenaar: L. A. van Hees. Bedrijf wordt voortgezet door een vennootschap onder firma. L. A. van Hees en Zonen. Vennoten: L A W P. F. en F. B. H. van Hees. J v. Beem, Texel, Den Burg, Binnen- burg 5. Filiaal gevestigd te: Texel, De Koog, Dorpsstraat 157, waarin het 'dro- gisteerijbedrijf en de fotografische kleinhandel wordt uitgeoefend. De Algemene Nederlandse Unie van Muziekverenigingen heeft Zater dag en Zondag in het geitouw der HBB aan de Zuidstraat muziekexa- mens afgenomen. Deze examens wor den in ons land zeer gewaardeerd en vele dilettanten hebben er reeds aan deelgenomen. De resultaten van de candidaten in de uitslag genoemd, zijn niet slecht. Het minimum aantal punten dat no dig is voor het diploma bedraagt zes tig, voor practjjk en theorie samen, De geslaagden zijn: Examen A: D. van Zandwijk (alt sax.) 71 punten; A. Valkhof (trombo ne) 63 punten; J. Kok (piston) 68 punten; E. J. W. van Zandwijk Sons (sopr. sax.) 74 punten; J. Tim mermans (corno) 63 punten; F. Pronk (bugel) 63,5 punten; R. v. d. Vaart (tuba) 72 punten; T. Muntjewerf (alt sax.) 63 punten (allen leden van het Helderse Fanfarecorps)M. Grooff (clarinet) 65 punten; J. Albers(hoorn) 64,5 punten (leden van het Stedelijk Muziekcorps, Den Helder); G. Kiljan (bugel) 64 punten („Door eigen Kracht", Den Hoorn); H. Brouwer (clarinet) 65 punten; J. Borgo Jr. (ba riton) 77,5 punten; H. P. Brouwer (hoorn) 66 punten; P. Weijers (trom bone) 73 punten; R. Moerland (tuba) 67 punten (leden van „Concordia", Breezand); Annie Constant (alto) 67,5 punten; Tini de Vries (corno) 66 punten; W. de Reep (tuba) 63,5 pun ten; Leo de Reep (clarinet) 71 pun ten (leden van „Kunstzin" Juliana- dorp). Voor het examen B slaagden: B. J. v. d. Blom (tenor sax.) 77,5 punten (Held. Fanfare corps; Jac. Koopman (piston) 61,5 pnt. en S. Zijm (bugel) 65 punten (leden van „Door Eigen Kracht", Den Hoorn, Texel). J. Bor go (piston), lid van „Concordia", Breezand, slaagde met 86 punten met lof voor hetzelfde diploma. Het examen D (eindexamen) werd met succes afgelegd door J. Cornelis- se (clarinet) met 63 punten (lid Ste delijk Muziekcorps, Den Helder). Nu de dagen gaan korten, beginnen bepaalde verplichtingen van de weg gebruikers weer zwaarder te wegen. De verlichting van hun voertuigen moet aan zekere eisen voldoen, opdat ook tijdens de duisternis het verkeer zo veilig mogelijk voortgang kan vin den. Het z.g. „langzame verkeer" le vert in het donker dikwijls nog het meeste gevaar op. Vooral op buiten wegen zonder trottoirs staan de (on verlichte!) wandelaars aan grote risi co's bloot, zodat hun wordt geadvi seerd links te houden; zij kunnen dan het tegemoetkomende verkeer duide lijk zien naderen, en desnoods tijdig bermwaarts vluchten. Ook de wielrijders kunnen bij duis ternis niet voorzichtig genoeg zijn. Niet voor niets wordt ir> artikel 59 van het Motor- en Rijwielreglement bepaald, dat rijwielen voorzien moe ten zijn van een achterspatbord met een witte strook ter lengte van dertig centimeter. De Vereniging voor Veilig Verkeer wil het publiek behulpzaam zijn bij het naleven van deze bepaling. Dank zij de medewerking van politie- en brandweerautoriteiten wordt aan ieder rijwielbezltter de gelegenheid ge boden, z(jn (of haar) fiets gratis te voorzien van een wit achterspatbord. De schilder staat t/m Zaterdag 22 Oc- tober dagelijks klaar in de brandweer kazerne aan de Soembastraat, van 9 12.30 en van 1^—17.30 uur (op Zater dag alleen van 912.30 uur). Gevonden: Gelakte houten auto ped met dunne banden, blauwe plastic ceintuur, leerboekje (Handelskennis), witte gehaakte ceintuur, jonge grijze postduif, 12 kaasbonnen en 8 textiel punten, bruin etui inh. blauwe vulpen en blauw vulpotlood, bruin hondje, hamer, zilveren polshorloge met leren bandje, beige dameskous, jaeger on derbroek, drie portemonnaies, gouden ringetje met rood steentje, rozenkrans met koperen penning, bos geteerd touw, roodlederen damestas met in houd, groen vulpotlood. Verloren: zilveren armband, blanke autoped met houten wielen, rode autoped met luchtbanden, benen broche, driewielig fietsje, gladharige witte terrier, gebrand zilveren dames polshorloge, foxterrier (wit met bruin), polshorloge met roodlederen armband, gouden hangertje, kettinkje van witte imitatieparels, maandkaart N.S., grijze jongensmuts, vier portemonnaies met inhoud, pakje met sigaren en pakjes shag, zilveren rozenkrans, ring met sleutels, zilveren rammelaar, rood ge bloemd schort, bruine actetas met schoolboeken, reservewiel met band (auto), gele speelgoed-kruiwagen, blauwe poppenwagen, blauw zwempak. Inlichtingen op het hoofdbureau van politie. Haal dat beeld alsjeblieft gauw naar binnen, als de politie me ziet, komt er narigheid van. Hoor het Noordhollands Kanaal sluipi een sleepschip. De oevers van hei kanaal liggen gedoken achter een tu len gordijn van mist, dat de geluiden smoort en het schip nog stiller maakt Veertig meter naar voren sleurt een stiekum sleepbootje aan de stalen tros van het schip door het rimpelloze tva ter, alsof het er terluiks vandoor wil gaan, onopgemerkt wil oplossen in de lichtgrijze oneindigheid van de ijle herfstnevel. Het schip is geladen met zand. Diep- geladen „Tot zijn nekharen", zeggen de schippers. Voorop hangt de wit-ge blokte sleepvlag loom bij de stok neer, achter loopt de schipper in de tred molen van zijn stuurstoel, de handen licht rhkend de spaken van ztfn enorm wiel. Hij is een gelukkig mens, die schipper. Hij is altijd thuis. Hij laat vrouw en kroost nimmer in de steek Hij laat zijn woning slepen naar waar de strijd om het dagelijks brood hem voert. Door een mistig kanaal met een klein, stiekum bootje voorop aan een ■lange stalen tros. En kijk, daar spelen zijn kinderen Soms bergt het schip kolen of erts of stenen of kisten en balen en vaten Dan spelen zij op de luiken of in de roef. Nu vaart vader zand. O, heer lijkheid, de speeltuin vaart mee. Zij graven en spitten zomaar in die eigen ste lading rond. Wie doet hen wat.' Geen barse agent, die zegt: „Dat mag niet!" Geen bordjes met artikel 461 Geen ruzie met de buurjongetjes, die óók eens willen scheppen. Alleen maar zand. Zand van vader. In het schip van vader. En hun speeltuin vaart langs groene oevers en door steden en dor pen en door kanalen en sluizen en bruggen. Met vader aan het roer. En moeder mikt de aardappelschillen zo maar vlak naast hun kasteel in het water Hun stemmen klinken ijl en pril in de stilte van de mistige herfstdag. Tot de sleepboot het geluid uitéénscheurt in een klaaglijk geloei om de spoor brug open te krijgen. De marinemensen die nog geen enkel puntje haden weten te behalen, betra den het veld met de vaste wil, nu eens voor een verrassing te zorgen. Het be gin was goed. Reeds onmiddellijk moest de V.-keeper handelend op treden. Langzamerhand kwam er verandering in de strijd. VIOS wist het spel te ver plaatsen en meerdere malen achtereen kroop het Zeemacht-doel door het oog van de naald. Laten we er direct aan toevoegen, dat de voorhoede van VIOS het hoofd niet gebruikte. Ware dat wel het geval geweest, dan zou het nie mand verwonderd hebben als VIOS met de rust een nuttige 30 voorsprong zou hebben gehad. Nu ging de rust dubbel blank in. In de tweede helft pakte de marine goed aan, maar steeds weer was de stug ingrijpende V.-achterhoede de Z.- voorwaartsen de baas. Het spel van VIOS was in deze periode wat te non chalant. Plotseling brak de Z.-rechts- buiten door en gaf met een vliegend schot Zeemacht de leiding. Dat werd V. toch wat al te bar. Ze werkte dat het een lieve lust was en dit had tot resultaat dat de stand spoedig gelijk werd. Weer was van alles mogelijk. Toen de V.-lihksbinnen op een moment door twee Z.-spelers genomen werd, wist hij de bal nog juist^voor de toe lopende doelverdediger in het net te werken (21). Wie gedacht had dat Zeemacht het bijltje er bij neer zou leggen, kwam bedrogen uit. Wel ont kwam haar doel enige malen op won derlijke wijze aan een doorboring, maar ze bleef volhouden. Eén minuut voor het einde werkte de Z.-midden- voor zich door de V.-verdediging heen. Men tekkelde hem; hij behield de bal en had een kans. Toen weer een over treding volgde, wees de scheidsrechter naar de beruchte stip. Hierdoor werd de gelijkmaker geboren. Kort hierna was het einde daar en had Z. haar eerste punt behaald. Voor VIOS geldt echter dat deze wedstrijd gewonnen had kunen worden, zeer zeker met een verschil van enige doelpunten, maar men bedenke dat voetbal ook hersen werk is. De handbalfelftallen van HAV heb ben het er Zondag niet slecht afge bracht. De dames namen het op tegen Gita uit Haarlem. Het was een spor tieve en gelijkopgaande wedstrijd, met nu eens Gita, dan weer HAV in de aanval. Het viel de Helderse dames moeilijk de hechte Gita-verdediging te passeren. Dit gelukte dan ook maar één maal. Met de rust was de stand 10. Reeds spoedig in de tweede helft maakte Gita uit een vrije worp gelijk (11). Met deze stand kwam ook het einde. Het resultaat dat de HAV-heren te gen het gevreesde Turno uit Amster dam behaalden, is meegevallen. On ze stadgenoten stonden twee minuten vóór het einde zelfs nog met 32 voor. Toen moest de uitstekend spelende doelman Erkelens de gelijkmaker uit het net halen. Wij moeten hieraan on middellijk toevoegen, dat de Amster dammers dit gelijke spel verdienden. In de eerste helft noteerde HAV een 2—0 voorsprong. Na de rust kon de score tot 30 worden opgevoerd, maar daarna kwam het gemis van een goe de conditie aan het licht. Het gevolg was, dat Turno toch nog een punt ver overde (33). De handbal sters van JHC versche nen Zondag alle weer in het veld. JHC 2 speelde om half tien tegen Callantsoog 1 en dolf met 4—0 het on derspit. JHC 1 deed het beter, door met 50 van DTS 1 te winnen. De JHC adspiranten zegevierden met 5—1 over de adspiranten van DES. Burgerlijke Stand A A Ruiten—Broek- Be vallen. A. struijk_Kreuzen, dU-G. Meeuwsen-Bosma^-^dc ?oe^t-VKoppenhol-Groenhuü- zen, z. - A. A. Schoonhoven-Schou ten, d. - J. Moor-de Jong. d. W. d. Meijden-v. d. Linden, - J- mansTaylor, d A. Buck-Domberg, d. J. Bakker—Schreurs, z. Ondertrouwd: J. F. Laan H. Groot. - H. W. Bouthoorn en F. B- v. d. Heuvel. - P. E. Riensfra en J. C. Poorters. - R. Kiefte en H. A. v. a. Put. B. Bakker en J. Dokter. Getrouwd: A. de Jong en T. vilij. T. Appelman en M. M ,Bl""g g2 Overleden: E. S. Herwegh m. 62 jaar. In een vooral na de rust rommelige wedstrijd heeft de korfbalvereniging Helder aan Animo Ready een kostbaar punt verspeeld. Vijf minuten vóór e einde stuurde de scheidsrechter een speler van Animo Ready wegens onge oorloofd spel het veld uit. Lokkers opende voor KVH de score. Met de rust was de stand 2—1. In de tweede helft noteerden wij nog twee doelpunten van KVH en drie van Ani mo Ready (44). De doelpunten waren van Lokkers, W. Visser, C. Schutte en C. de Jonge. KVH 2 won met 5—3 van SKV 1. De reserves behaalden hiermee de eerste overwinning. KVH 3 stond in de wedstrijd tegen WWSV met de rust met 3—0 achter. De KVH'ers wisten gelijk te maken, maar verloren tenslotte toch met 43. Aan de gemeentelijke visafslag werd gedurende de Vorige week aange voerd: 518 kg bot, 1243 kg garnalen, 455 kg kaan, 404 kg kabeljauw, 939 kg rog, 4400 kg schar, 15501 kg schol, 68 kg pie terman, 161 kg poon, 566 kg tarbot, 4120 kg tong, 2464 kg wijting, 1 kreeft. Hr. Ms. „Queen Wilhelmina" is gistermiddag weer uitgevaren ter visse rij-inspectie. Hr. Ms. „Tjerk Hiddes" werd gis termiddag versleept naar de P. W., waar de munitie wordt gelost. Hr. Ms. „Oosterschelde" en „Born- diep" hebben gistermiddag een uurtje op de rede proefgestoomd. Het is morgen hoog water om 10 en 22.10 uur, en laag water om 4.15 en 16.25 uur. De temperatuur van het zee water was 15.9 graden Celsius. De reeds eerder aangekondigde ten toonstelling van werken van de Ber gense kunstschilder Jaap Sax zal van Zaterdag 15 tot en met Zondag 23 Oc- tober worden gehouden in het atelier van de „Noorder Kunstkring", Prinsen straat 9. Ook een aantal werken van leden zal daar worden geëxposeerd. De tentoonstelling zal op Zaterdag en Zondag geopend zijn van drie tot ne gen uur, op werkdagen van zeven tot negen uur. Op Woensdag 19 October geven de Verenigde Helderse Zangers onder lei ding van de heer Geert de Boer een concert in Casino, waarbij medewer king wordt verleend door het Helderse Meisjeskoor, eveneens onder leiding van de heer De Boer, en de hoboïst J. Bakker uit Wieringen, die zal optreden met pianobegeleiding van mej. G. Boon. De titel van het programma, dat zal worden uitgevoerd op de VARA-pro- paganda-avond in Tivoli, luidt: „Doe open die deur". De avond wordt gege ven op Donderdag 13 October, en de me dewerkende artisten zijn Cor Steyn (so- lovox) met 't bekende ensemble „Ac- cordeola", het kwartet van Jan Cordu- wener, de Balsamo's, Ina Verwoerd, Ju lia de Gruyter, Jetty Cantor, Cees de Lange en Maarten Kapteijn. De heer J. W. Lebon zal een toespraak houden. VALSHEID IN GESCHRIFTE Voor de Politierechter in Alkmaar, mr. R. W, J. C. Van den Wall Bake, stond gisteren H. L. uit Den Helder terecht. Haar was ten laste gelegd dat zij verscheidene malen postwissels ter waarde van f 50, die aan een meisje gericht waren dat vroeger bij haar in woonde, aan zichzelf endosseerde en het geld daarna inde. Uiteraard moest zij dan een valse handtekening plaat sen. In totaal kwam zij hierdoor on rechtmatig aan een bedrag van f 650 De officier, mr. A. W. Holsteijn, zeide in zijn requisitoir dat dit soort verval singen in de regel een gevangenisstraf ten gevolge heeft. Alleen het feit dat verdachte gunstig bekend staat en dat haar bedoelingen aanvankelijk met slecht waren, weerhield hem er van gevangenisstraf te eisen. Mr. Holsteijn vroeg twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en f 100 subs. 30 dagen. De uitspraak was conform de eis. JVC speelde Zondagmiddag tegen Texelse Boys I. Onmiddellijk na de aftrap zaten de gasten stevig 0p de bal. Het plaatsen van JVC liet veel te wensen over. Haar doelman deed goed werk, maar hij kon toch niet verhin- ^r?n Texlse Boys vóór de rust leiding nam. De nieuwe midden- IZ T JVC miste nog een opge- fti T' Cn d® rechtsbinnen raakte de bal, alvorens te doelpunten, met de scheidsrechter Spaans niet ontging diend me®02loWOn WCdStrijd ver" JVC verloor mot 3—0 voa HRC b Een oud-SS'er hield zich in ^lk maar bezig i -t oplichtenpraktijken door kantoorpersoneel te animeren zich voor een in het vooruitzicht gesteld betrekking a raison van f 25 te laten testen Hedenavond zal bij het mo nument te Stompetoren een herdenking plaats hebben van de gevallenen in a» z.g slag bij Rustenburg Het li/.;, rig zoontje van de heer Th. Zuurbi» te Nieuwe Niedorp is in de nabijheid van zijn wonig in een sloot geraakt en verdronken. De stank verspreidende Beverwijk, se haven wordt steeds meer berucht. Zo is het marine-contactvaartuig yan dersteng" bij zijn bezoek aan Bever! wijk de haven uitgevlucht. Het schip zag er ontoonbaar uit en de romp moest zelfs worden bijgeverfd. De gymnas- tiekvereniging „Sparta" heeft te Velsen. Noord een receptie en een feestavond gehouden bij gelegenheid van haar 45. jarig bestaan. Nabij Urk zijn vele met stro bela den wagens, eigendom van de directie van de Noord-Oost-polder, in vlammen opgegaan. Verondersteld wordt, dat hier brandstichting in het spel is. De schade bedraagt ruim f 10.000. Na jaren (sinds het uitbreken-van het kerkelijk conflict) heeft de Geref. Kerk te Oostzaan, weer een eigen voor! ganger gekregen met de komst van ds. W. L. Korfker, em. predikant van de Geref. kerk te Barneveld. q De voor malige luitenant van politie te Zaan dam, de heer J. A. van G. is door het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam ver oordeeld tot 1 dag gevangenisstraf. De eis was vrijspraak. De heer P. in 't Hul, marktmeester te Zaandam, is Don derdag 25 jaar in functie. BABY MANTELTJES EN JASJES 15.50 - 22.90 - 26.85 WOONHUIS BRACHT 4350 OP, In café Bossen werd door notaris Koomen van Wieringerwaard in het openbaar verkocht: een dubbel woon huis met erf en tuingrond aan de Zandvaart, groot 27 a., 36 c.a. en eigen dom van de familie Voorthuizen— Koorn. Het perceel is vrij van huur te aanvaarden. Bij opbod was de heer J. Buisman met 3350 hoogste bieder. Bij afslag werd op 1000 gemijnd door de heer N. J. v. d. Berg, zodat deze voor 4350 eigenaar werd. GEDIPLOMEERDE MUZIKANTEN. De Algemene Ned. Unie van Muziek verenigingen heeft een bondsexamen gehouden in Den Helder. Zes leden van onze plaatselijke harmonie „Con cordia" namen er aan deel en slaagden allen. Om in het bezit van een diploma te komen moesten voor theorie en practijk tezamen 60 punten behaald worden. Voor diploma A slaagden de heren: A. Moerland met 67 punten, P. Weyers met 73, H. Brouwer met 65, H. P. Brouwer met 66 en J. Borgo Sr. met 77i/2 punt. Voor diploma B slaagde de heer J. Borgo Jr. met lof. Hij verwierf 86 p. Een mooie succes voor deze leden, maar zeker niet minder voor de heer D. Steinroth, directeur van „Concordia" ZONDAGAVOND yje zijn half September begon nen en dat was ons laat ge noeg naar de zin. Hoe eerder we begonnen hoe liever, want 't moet dit seizoen nou maar 's raak zijn. Dat gepruts in de derde klasse zijn we nu zo langzamerhand beu, en gezien de fraaie successen te gen sterke tweede klassers in „vredestijd", menen we nu ook al zo ongeveer, dat elke tegen stander normaal moet verliezen. Deze gedachtensfeer dreigt 't ge noegen van goede sport bij velen totaal te bederven. Deze opinie heeft bij velen de deuren ver sperd, waardoor de waardering en erkenning van de waarden van de tegenstander, zouden wil len binnentreden. Elke nederlaag wordt voor deze clubaanhanger een zo grote teleurstelling, dat het zien van sport alleen maar vreugde kan schenken bij een overwinning en verbittering bij een nederlaag. Wie gisteravond enkele minuten had kunnen luis teren naar de opinie van „the man in the street", over de wed strijd RacingTerrasvogels, had van deze verbittering een goede indruk kunnen krijgen. Het „zdl ik je 's wat vertellen", was niet van de lucht, om van andere opinies maar te zwegen. Sport kan, mits goed geleid, haar waarde hebben in een sociaal en cultureel leven. Tussen club en aanhang KUNNEN gevoelens leven van kameraadschap en saamhorigheid, die van beteke nis kunnen zijn voor ons gehele verdere leven. Een mentaliteit, die er op ge richt is een club te beschouwen a s eeu automaat, waav men een muntstuk inwerpt en dan z'n han den ophoudt om het kampioen- schap op fg vangen, deze men taliteit is geen bevordering voor deze kameraadschap, maar veel eer een bedreiging. TOEAN TIK-TIK.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2