Wilhelm Pieck, presidentvan Oost-Duitsland Kort Bestek Groot aantal verkeersongelukken in Amsterdam VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN Ho Tung, rijkste man van China, brengt bezoek aan ons land Gepensionneerden vragen toeslag Woensdag 12 Oct. 1949 74e Jaargang No. i'o/u/ Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna „Onze diepgemeende dank aan de Sovjei-Unie'' Jeugd in blauwe hemden Wilhelm IIIkeizer van Pieckisian" Twintigduizend militairen in vier maanden naar huis Zes Nederlandse ministers naar Luxemburg Dirigent van „Wiener San- gerknaben" mishandelde koorknapen en oud PLANTER DOOR INDONE SIËR OP LAAGHARTIGE WIJZE VERMOORD Orkaan in Colorado eiste 24 mensenlevens Recept om rijk te worden r\e zes-en-tachtig jarige Sir Robert Ho Tung, de rijkste man van Chi na, vertoeft op het ogenblik in het Amstel Hotel te Amsterdam, teneinde, zoals hij vertelde, „de Europese lan den, die hij nog niet bezocht, vóór zijn dood te zien". Onder zijn blauw zijden kinomo en op zijn knieën zijn nog de lidtekens te zien, die 't jaren lange schrobben van vloeren hebben achtergelaten. Zeventig jaar geleden begon hij met deze arbeid, werkte zich op tot assistent van een advocaten kantoor, handelde in onroerende goe deren, bewoog zich in verzekeringen, Een dode en vier gewonden JULES MOCH KABINETS FORMATEUR Opnieuw bokser na wedstrijd overleden Nieuw zuivelcontract met Engeland op komst Glazenwasser misbruikte zijn beroep Auto met vier personen te water BUREAU: Koningstraat 78—80 Den Helder Telefoon 2345 poetgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J BIJLSMA en C. KRAK HELDGRSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Kleine advertenties „Juttertjes'tot 15 woor den f Lelk woord meer 5 cent Abonnementen per Kwar taal t 4.— vooruitbe taling. plus incassokosten Wilhelm Pi eek is Dinsdag gekozen tot president van de nieuwe staat in Oost-Duitsland. Toen Otto Nuschke, voorzitter van je CDU, Piecks benoeming voorstelde daar „hij verreweg de waardigste po litieke strijder voor vrede en eenheid was", weerklonk luide bijval en werd met bouquetten gewuifd. Vele handen werden opgestoken, toen de voorzit ter de goedkeuring der aanwezigen verzocht. De volle zaal stond op, toen Pi eek daarop verrees. Hij legde de volgende eed af; „Ik zweer, dat ik mijn kracht in dienst zal stellen van het welzijn van het Duitse volk. Ik zal de grondwet en de wetten verdedi gen en nauwgezet mijn plichten ver vullen en rechtvaardig tegenover al len handelen." Eerder had Dieckmann, die op de voorzitterszetel zat, le Sowjetrussi- sche aankondiging voorgelezen van de vervanging van het Sowjetrussische militaire bestuur door een commissie van toezicht en van het overnemen door het parlement van de regering. „Met diepe ontroering", zo zeide Dieckmann," geef ik uit naam van het volk uitdrukking aan onze diep gemeende dank aan de Sowjetunie". Hierop verrees het gehele Huis en ap- plaudiseerde verscheidene minuten. Een grote menigte had zich voor het gebouw van de economische com missie van het Sowjetbestuur ver enigd om de uitslag te horen. Onder de menigte bevonden zich honderden leden van de „Vrije Duitse" jeugd, met blauwe hemden aan. Deze orga nisatie ontvangt sterke steun van de communistische partij. Vele politie mannen en vrouwelijke leden van de politie hadden dienst. Eerste rede als president. In zijn presidentiële toespraak be loofde Pieck alles te doen wat hij kon om de vreedzame wederopbouw van Duitsland op democratische basis te bevorderen. Het is niet onbelangrijk, zei hij, of de twee Duitse regeringen elkaar erkennen of niet. Het is alleen van belang dat zij gezamenlijk voor de eenheid van Duitsland strijden. Hij wekte de Westduitse regering op te vechten tegen „de maatregelen, die door de Westerse imperialisten zijn opgelegd." Aan het slot van zijn rede verzocht Pieck de afgevaardigden 'n driewerf hoera uit te brengen op de eenheid van Duitsland, de vriendschap met de Sowjetunie en de vrijheidslie vende landen en pp de totstandkoming van nauwe economische betrekkingen tussen Oost en West. Toen Pieck het gebouw verliet, pre senteerde de volkspolitie het geweer. De nieuwe president reed in een open auto, geëscorteerd door acht politie mannen op motoren, naar Unter den Linden, waar hij een menigte van naar schatting meer dan 100.000 per sonen toesprak. Uit alle delen van Oost-Berlijn hadden mensen zich naar Unter den Linden begeven. Urenlang trokken optochten met vlaggen door de stra ten. Boeren uit de Russische zone wa ren gekomen met wagens en tracto ren, die met jemen waren versierd. Samenwerking mogelijk? Karl Arnold, de voorzitter van de Westduitse bondsraad, heeft gisteren in Miinchen verklaard, dat samen werking tussen West- en Oost-Duits land mogelijk is als Oost-Duitsland be wijst, dat het geen satelliet van de Sowjetunie is. Het met Franse licentie verschijnen de W estberlijnse blad „Der Kurier" heeft de nieuwe Oostduitse staat, waarvan Wilhelm Pieck president ge worden is, „Pieckistan" gedoopt. „Der Abend", dat met Amerikaanse ver gunning werkt, sprak van Wilhelm Pieck als „Wilhelm de Derde". Engelse schepen worden ingelegd Naar de directeur voor de demobili satie van de Koninklijke Landmacht mededeelt, is bi) het opmaken van het definitieve afvoerschema gebleken, dat het cijfer van de troepen, die tussen October 1949 en Januari 1950 uit Indo nesië naar Nederland moeten terugke ren, belangrijk hoger ligt dan de oor spronkelijke berekening. Daar van het gepubliceerde schema 20.000 man in de periode October 1949 t.e.m. Januari 1950 onder geen beding zal worden afgeweken, zal extra scheepsruimte ge charterd worden. Het eerste schip, dat voor dit doel wordt ingelegd is het En gelse stoomschip „Empire Brent", dat vermoedelijk nog deze week met Ne derlandse troepen uit Indonesië zal vertrekken. Aan de Benelux ministerconferentie, die van 13 tot 15 October te Luxemburg zal worden gehouden, zal van Neder landse zijde worden deelgenomen door minister-president dr. W. Drees, de mi nister van buitenlandse zaken, mr. D. U. Stikker, de minister van economische zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink, de minister van financiën, prof. mr. P. Lieftinck, de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt en de minister van ver keer en waterstaat, mr. D. W. G. Spitzen. De politie te Winterswijk heeft een onderzoek ingesteld naar de gedra gingen van Peter Lacovich, de 22-jari- ge dirigent van de Wiener Sanger- knaben, die na afloop van de op 4 October te Winterswijk gegeven uit voering 2 koorknapen achter de cou lissen een pak slaag zou hebben toe gediend. Het resulutaat van dit onder zoek is geweest, dat tegen de dirigent, die sedert April van dit jaar bij de Sangerknaben is verbonden, proces verbaal is opgemaakt terzake „vermoe delijke mishandeling". Op de oliepalmonderneming „Dolok Sinumbah" in het Siantarse is Maan dagmiddag de 39-jarige planter K. W. G. Catharinus op klaarlichte dag door een achttal lieden vermoord. Het slachtoffer bevond zich, verge zeld door een gewapende onderne- mingswachter, in de tuinen. Tevoren was een jeep met enkele andere ge wapende ondernemingswachters, ach tergelaten. In de tuinen ontmoette C. acht lieden, die om vuur voor een si garet vroegen, hetgeen door de on dernemingswachter verstrekt werd. Plotseling werd de ondernemings wachter het geweer uit de handen ge- nJrt, waarop de planter en de onder- nemingswachter hef op een Iepen zettene. De Indonesiër, die het geweer had bemachtigd, schoot daarop de heer Catharinus in de nek. De daders ontkwamen. Door een hevige orkaan, die over Colorado heeft gewoed, zijn 24 perso nen om het leven gekomen. De orkaan heeft bovendien grote materiële schade aangericht. Slagregens hebben overstro mingen verwekt tot in Texas en Okla- homa toe. scheepvaart en industrie en werd millionnair. |_jO TUNG ontmoette in Zweden kroon prins Gustaaf Adolf, in Noorwegen koning Haakon, in Denemarken het Deense koningspaar en werd in Enge land op Buckingham Palace ontvangen. Tevens ontmoette hij daar zijn oude vriend Bernard Shaw, die in 1933 bij hem in Honkong logeerde. Tungs groot ste liefde gaat na China uit naar Enge land. Zijn acht zoons en twee dochters gaf hij Engelse namen. Zijn oudste zoon is 55 jaar. Deze verloor in 1941 be-'de benen tijdens een bombardement, een paar dagen na het diamanten huwelijksfeest van zijn ouders. „Kunt u ons een advies geven op welke wijze men het snelst rijk wordt?" vroeg een journalist, toen deze Ho Tung inte. viewde in zijn hotelkamer. De Chinees hief zijn handen op als een profeet: „Mijn kinderen, de voorwaar den daartoe zijn in de eerste plaats eerlijkheid, waarmede een onblusbare vlijt dient samen te gaan en niet te vergeten een staalhard doorzettingsver mogen. Dan heb je de gave van spaar zaamheid ontegenzeggelijk nodig, e™ goed moraal en een behoorlijk talent, Dat is alle»". Sir Roberts kapitaal groeide in de loop der jaren gestadig. „Ik belijd ech ter de leer van „ontvangen en wegge ven" zegt Ho Tung. Kwistig strooide hij in de afgelopen jaren met zijn millloe- nen. Zo schonk hij o.a. een millioen dollar voor het bouwen van een uni versiteit te Honkong. Maar het groot ste werk van de schatrijke Chinees zal beginnen na zijn dood. Hij wil een fonds stichten, dat doet denken aan de Carnegie-stichting. Het geld is uitslui tend voor China bestemd. Behalve over het rijk worden, bezit Ho Tung ook zijn eigen ideeën over het oud worden. „Ten eerste beslist God daarover. Ten tweede heb ik altijd bij al mijn ziekten mijzelf genezen, door nauwgezet mijn dagtaken in te delen. Mijn doktoren, die mij anders adviseerden, zijn allen gestorven. Ik leef nog„Ook nu ik 86 ben, zorg ik voor mijn eigen gezondheid. Ik ge bruik één maaltijd per dag en voor de rest drink ik een paar glazen melk". En dan heb ik nog een goede raad voor u: „trouw vroeg". Ho Tung gaat dezer dagen naar Den Haag op uitnodiging van de Britse ambassadeur. Begin November vliegt hij terug naar Honkong. „Daar wil ik wonen. Ik ben ervan overtuigd, dat in mijn dagen Hongkong geen oorlogster- rein zal worden". Weerbericht Weersverwachting, geldig tot he denavond: Wisselend bewolkt met enkele verspreidt buien en voor al later op de dag flinke opklarin gen Matige, langs de kust nu en dan vrij krachtige wind tussen Zuid en West. Vrij zacht voor de tijd van het jaar. In dc loop van de middag en de avond zijn in Amsterdam verschillende ernstige ongelukken gebeurd. Een 71- jarige wielrijder werd aangereden en kreeg een schedelbasisfractuur en werd in levensgevaarlijke toestand naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. Enkele minuten later werd in de Utrechtse- b'raat een 53-jarige caféhouder door de tram overreden en op slag gedood. De man had te veel gedronken, maar wilde desondanks op zijn rijwiel naar huis gaan. Bij het opstappen kwam hij te vallen juist voor een passerende tram. Omstreeks vier uur is een 8-jarig jon getje op de Admiraal de Ruyterweg bij het plotseling oversteken door een auto gegrepen. Hij kreeg een hersen schudding en een beenbreuk.. In de zelfde straat werd om zes uur een wiel- rijdster, die bij het oversteken van de weg naliet richting aan te geven, even eens door een auto aangereden. Ook zij moest naar het Ziekenhuis worden ver voerd. Op het Stationsplein werd een voet gangster door het opdringende publiek onder de voet gelopen. Zij kreeg vrij ernstige verwondingen. Tenslotte zijn in de avond een vracht auto en een personenauto op de hoek van de Linnaeusstraat en het Ooster park tegen elkaar gebotst. De inzit tenden van de vrachtauto sprongen on middellijk uit de wagen en verdwenen in het Oosterpark. Van de beide man nen is geen spoor té bekennen. Jules Moch heeft de opdracht tot vorming van een nieuwe Franse rege ring aanvaard. Hij was socialistisch minister van binnenlandse zaken in de afgetreden regering-Queuille. Als hij er in slaagt een regering te vormen, zal het de dertiende sinds de bevrijding zijn. De Nationale Vergadermg is voor Don derdag bijeengeroepen. De bokser Talmadge Bussey is Dins dag te Detroit overleden aan de ver wondingen, welke hij had opgelopen in zijn partij tegen Luther Rawlings. Bussey is de negende bokser, die sinds 1 Januari in Amerika het leven ver loor als gevolg van tijdens een wed strijd ontvangen slagen. Tjjdens een lunch na de jaarlijkse bijeenkomst van de Nederlandse Ka mer van Koophandel in Londen, heeft de Britse minister van handel, Harold Wilson, Dinsdag medegedeeld, dat binnenkort besprekingen zullen wor den geopend tussen Engeland en Ne derland over een contract op lange termijn voor de levering van zuivel producten. Aan de lunch zaten ook prof. dr. J. R. M. van den Brink, de Nederlandse minister van economische zaken en jhr. Michiels van Verduynen, Neder lands ambassadeur te Londen. De sleepboot „Zwarte Zee" is van Vlissingen naar Suez vertrokken met een sleep bestaande uit twee bokken en een zandzuiger, die bij de verbre ding van het Suezkanaal zullen wor den gebruikt. De „Oslofjord", het nieuwe vlag- geschip van de Noorse koopvaar dijvloot, dat bij de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw Maatschap pij te Amsterdam wordt gebouwd, is bijna voltooid. Het -prachtige schip ligt thans in het „stenen dok", waar de kiel wordt geschil derd en de schroefassen worden aangebracht. Een overzicht van het machtige schip, dat over enige dagen zijn proefvaart gaat maken. Een 24-jarige Haagse glazenwasser moest bij een oude dame op de Staten- laan de ramen zemen. Bij het binnen werk had hij kans gezien een kast open te breken, waarin zich een juwe lenkistje bevond. Hij had daar een platina met brillanten bezet armband horloge ter waarde van 1200 gulden uitgenomen. M. J. bekende tevens, dat trj bij een Haagse juwelier op dezelfde wijze had ingebroken. Zijn hele buit bestond toen uit één vulpen. EEN KONINGIN WILHELMINALAAN IN PRETORIA De burgemeester van Pretoria heeft Vrijdag, na het uitspreken van een kor te rede, waarin hij de persoon van Prinses Wilhelmina schetste alsmede de historische banden, die Zuid-Afrika aan haar en Nederland verbinden, door het neerhalen van een oranje doek de naamplaat „Koningin Wilhelminalaan" ("Queen Wilhelmina Avenue") onthuld. Wij hebben recht op levens avond zonder gebrek Duizenden gepensionneerden zijn Dinsdag naar Den Haag gekomen om actie te voeren voor een verhoging van de toeslag op de pensioenen. De grote zaal van de dierentuin bleek te klein om allen op te nemen. Om 12 uur werd daarom de eerste vergadering gehou den voor een duizendtal Amsterdam mers, die met bussen, waarop geschre ven stond „Medezeggenschap voor de gepensionneerden", uit de hoofdstad waren gekomen. Deze vergadering werd gevolgd door nog twee andere voor ge pensionneerden uit geheel Nederland. De grootste drukte heerste op de twee- J7r zijn een paar records verbeterd. Van die echt belangrijke records, waarmee de wereld staat of valt. Het eerste is gebroken door de heren Bob Woodhouse en Woody Jongeward uit Yuma in Arizona. Die zijn Maandag met hun vliegtuig geland na een non MlllttllllHllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|j||||||||||||||||j|!llllllllllll!llllltlllllllllHIIIII!llllll .Koningin van de Maas". Ik heb u verteld van de natuur in Bolsward, die haar tweede jeugd beleeft. En nu zijn zelfs de vogels in de war, want er zit In de maand September kwamen in daar een wilde eend te broeden op een de Rotterdamse haven 980 zee- nesf met vijftien eieren. Zonder kunst schepen binnen. Uit Groot-Brittannie matige middelen komt er van dit broe- stopvlucht van 46 dagen. Of om precies arriveerden de meeste, namelijk 354, uit den niets terecht en daarom houdt een te zijn, na 1124 uur en 18 minuten in Rusland de minste, in ronde cijfers nul. lid van de plaatselijke vogelwacht een de lucht te zijn geweest. Q Het tweede In September van het vorig jaar brach- °°gie in het zeil. is nog veel belangrijker. Dat is het ten 746 schepen een bezoek aan de Maandagavond is een trailer, gela den met bietenloof uit de Noordoost- polder, op weg van Lemmer naar Son- del bij het uitwijken voor een perso nenauto over de kop geslagen en in de daar bevindende diepe vaart terecht gekomen. In de cabine van de auto za ten drie volwassenen en een klein jongetje Een van de volwassenen slaagde er in onder water een ruit stuk te trappen: hierdoor konden allen worden gered. Hoewel zij veel water en modder binnengekregen hadden, is hun toestand bevredigend De trailer kon worden gelicht; de lading bietenloof is eveneens opgevist. wereldrecord hongerstaken. Een fakir in Bordeaux heeft het gepresteerd, om het 43 dagen in een glazen kist zonder voedsel uit te houden. Hij lag al die tijd op z'n gemak op glasscherven en vertoefde in het opwekkende gezelschap van enige slangen. Ik kan me nou maar niet indenken, wat zo'n man daar èèn vindt. En het gaat me helemaal boven m'n pet, dat de vent nog een verloofde heeft óók. Aan dat stel kan een meubelmaker nooit veel verdie nen Ongeschaafd hout is goed genoeg! In de laatste weken hebben zes kap pers in West-Berlijn zelfmoord ge pleegd, gedreven door geldzorgen. Om dat de klanten hun haarnee, niet laten groeien, maar het in de Sowjet- sector laten knippen. Daar zijn ze veel goedkoper uitl Ik hoor maar niks meer Schallenberg! over gen viool, waarop men aan de bin nenzijde zeer duidelijk kan lezen „Antonius Stradivarius 1705", gevolgd door de letters A. F., omringd door een dubbele cirkel met bovenaan een kruis van Malta, is te Charente ontdekt. Radio-Moskou heeft verteld, dat in Ki- rakoera in Azerbeidsjan een boer woont die honderdveertig jaar oud is. Zijn vrouw is 117 en hun oudste dochter 100 jaar. De boer zou 112 nakomelingen hebben. Q Een nieuwe Japanse secte met een vrouw aan het hoofd, die zich reïncarnatie van de Zcnnegodin noemt, heeft gevraagd om vrijstelling van be lasting, omdat de leden „hoog boven de wolken leven". Dat doen sommige lieden te onzent óók wel, maar de heer Lieftinck weet hen evengoed wel ta vinden! de vergadering, die door ruim 2000 per sonen werd bezocht. De voorzitter van de Algemene Ne derlandse Bond van Gepensionneerden de heer G. Wolters, verklaarde, dat deze bijeenkomst het uiterste middel was om meer bekendheid te geven aan de gerechtvaardigde teleurstelling van de gepensionneerden over de onvol doende behartiging van hun materiële belangen door de regering en de onder vonden achterstelling tegenover actief- dienende ambtenaren en particuliere loontrekkers, in verband met de stij ging van kosten voor levensonderhoud als gevolg van de oorlog. Drie sprekers gaven daarna nog uiting aan de verlangens der gepen sionneerden. Ook wij hebben recht op een levensavond zonder gebrek, ver klaarde de heer Groen van de Alg. Ned. Bond van Gepensionneerden. Voorts sprak de heer Castricum van de Bond van Gepensionneerden der Ne derlandse Spoor- en Tramwegen en de heer Klooster van de Algemene Mili taire Pensioenbond. De vergadering nam een resolutie aan, waarin er bij de Regering en de Staten-Generaal op wordt aangedrongen de toeslag-percen tages en de toeslag-maxima van de pensioenen te verhogen. VIJF DODEN BIJ TREINBOTSING Kort vóór middernacht zijn te Bue nos Aires een passagiers- en een goe derentrein met elkander in botsing gekomen, waardoor vijf personen om het leven -zijn gekomen. Ruim vijftig anderen werden gewond. Drie wagons werden bijna geheel vernield. KANTON WORDT NIET VERDEDIGD. Van buitenlandse zijde werd gister avond te Kanton vernomen dat alles erop wees, dat de stad niet tegen de communistische troepen zou worden verdedigd. Een gerucht wil, dat Tsjiang Kal- Sjek te Kanton is aangekomen Offi ciële bevestiging hiervan was echter niet te verkrijgen.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1