Opa en moeke Ulder zijn vijf en dertig jaar man en vrouw VARA-artistenshow in Tivoli I ËSIÜA AAN pg TOP*" Leerzame en boeiende fiImtocht met de Nederlandse Reisvereniging Stad en OmgevUu} Janzenstraat 75 was voor militairen tijdens de mobilisatie tweede tehuis Nog steeds vele hartelijke brieven P. J. STEINBERG Vaardigheidsproeven Chr. Turnkring West-Friesland Kampioenen bij „Victoria" HCSC 1 en 2 voetballen in Hoorn tegen HCSV Propaganda-avond in feestelijke trant Filmavond CNV Jhr. van Holthe tevens bevelhebber zeestrijdkrachten CAFE OUD-HOLLAND Predikbeurten Tussen Haaks en Kuitje Met de camera op verkenning in Indonesië Nieuwe aanplant in de „Donkere Duinen" Het beroepingswerk in de Lutherse gemeente Zang van meisjes en mannen Glimlachje Koopt bij UI Bananen van eigen bodem Tip voor jakkeraars DAMESSTOFFEN iriprijs, keus en kwaliteit. Spoorstr. 103 KVH 1 wacht Zondag zware wedstrijd Winferclubwerk in Visbuurt gaat weer beginnen VAN MARSDIEP TOT IJ Hippolytushoef Propaganda Jeugdavond Zii ijpe Commissie Landbouw- statistiek Anna Paulowna Vieringen Besommingen IJmuiden VRIJDAG 14 OCTOBER 1949 QP 15 OCTOBER 1914 stapten zQ in het huwelijksbootje, moeke en opa Cider. Dat is morgen vijf en dertig Jaar geleden; een hele tijd zonden wjj dus zeggen, maar opa Ulder beweert, dat de Jaren voorbij vliegen, vooral al9 je wat onder wordt. Moeke is nu een en zestig jaar, haar man zestig, en werkelijk, je sou het ze niet geven, deze hartelijke en levenslustige oudjes. VUT EN DERTIG jaren lief en leed, vijf en dertig maal driehonderd vijf en ■estig dagen.Opa Ulder lacht er om. „Luister maar eens naar de radio, dan hoor je nog wat anders! Hoe vaak fe liciteert de omroeper niet twee men sen, die al vijftig en zelfs zestig jaar zijn getrouwd." Nee, de oude baas is het er niet mee eens, dat er een stukje h» de krant moet. Wat zegt het eigen lijk, dat je het vijf en dertig jaar goed met elkaar kunt vinden. Moeke Ulder is intussen druk in de weer met de thee, want als er gasten zijn moeten ze worden onthaald op een lekker „bakje", een snoepje en siga retten. Zo heeft ze er altijd over ge dacht, en wel het meest in 1939, toen de mobilisatie werd afgekondigd en vele genie-soldaten bij haar achter het huis op 't Veld werden ondergebracht. Ze laat ons zien hoe de jongens binnen konden komen, nadat ze eerst aarze lend om een kopje water of een an der kleinigheidje hadden gevraagd, en toen. Soldatenmoeder En toen is moeke Ulder soldaten moeder geworden. Een echte soldaten moeder met een warm-kloppend hart voor alle jongens en mannen die ver van huis in Den Helder hun plicht de den. Ze vonden in Janzenstraat 75 een tweede tehuis, en dat was ook de be doeling van moeke en opa Ulder. De soldaten hadden gauw bekeken dat deze mensen goed voor hen waren. Het duurde dan ook niet lang of ze dronken thee en koffie, en babbelden met moeder Ulder, of schreven in de gezellige wonkamer lange brieven naar huis. Ze waren het er over eens, dat moeke maar helemaal voor hen moest zorgen. De heer en mevrouw Ulder konden natuurlijk niet voor niets thee en kof fie blijven schenken. De Janzenstraat- bewoners begrepen dat ook en men riep een commissie in het leven die geld inzamelde om de thee-, koffie-, melk en suikerkosten te kunnen bestrijden. De jongens bteaalden drie cent vqor de koffie en de thee moest twee cent per kop opbrengen. Van winst kon dus moeilijk worden gesproken... En zo bemoederde mevrouw Ulder haar jongens. Ze heeft eer van haar werk gehad ook. Alleen, toen de Duit sers kwamen, had ze er genoeg van. Die wilden dat ze ook voor hen zou zorgen, maar moeke Ulder was „krank" en als je ziek bent kun je niet werken, wel..7 Herinneringen •Het is deze oudjes in hun leven niet voor de wind gegaan. Opa Ulder werd al heel lang geleden voor de marine afgekeurd en het gevolg was dat oe- ke moest bijspringen. Van 1920 tot 1940 Voor een goede bril, welke doel matig is en aangenaam past, moet U tóch zijn bij Keizerstraat 4749 Gediplomeerd vakopticiën Reparatieinrichting Levering aan alle Nederl. ziekenfondsen. De Christelijke Turnkring West- Friesland organiseert Zaterdagmiddag om half drie in de ULO-school in de Molenstraat de Vaardigheidsproeven 1949, die onder auspiciën staan van het Nederlands Christelijk Gymnastiek Ver bond. Tot nog toe werden jaarlijks on derlinge wedstrijden gehouden, maar dit jaar heeft men deze ontmoetingen om de Wimpel gecombineerd met vaar digheidsproeven. Als gastvrouwe treedt de Helderde vereniging „Turnlust" op, die met een vijftal andere verenigingen werkt voor de Wimpel, die de vorige keer werd gewonnen door „Dindua" uit Enkhuizen, en voor een vaardigheids diploma van het Gymnastiekverbond. De dames doen de volgende oefenin gen; ringen (zwaaien), brug, paard- voltige, paardsprong (le en 2e graad), evenwichtsbalk (3e graad) en een vrije oefening. Voor de heren is het pro gramma: hoogrek, hoogbrug, stil staande ringoefening, paardensprong (lengte), vrije oefening in vier onder delen. Voor het diploma moeten dertig pun ten worden behaald, waarbij geen vier of lager cijfer mag zijn. De deelnemende verenigingen zijn „Dindua" uit Enkhuizen, E.M.S. (An dijk), Jong Holland (Alkmaar), dames ploeg „Turnlust" (Hoorn), „Turnlust" (Den Helder) en „Vlug en Vaardig" (Purmerend) met in totaal 163 athleten. Juryleden zijn de heren J. de Huu (Am sterdam), D. C. van Alewijk (Heemste de), A R. Ran (Amsterdam), de direc teur van „Hercules" (Beverwijk) en A Lagerwev en J. van den Heuvel uit Den Helder. Het geheel staat onder leiding van de heer J. van Duyne. voor zitter van de Technische Commissie Chr. Turnkring West Friesland. hield ze het belastingkantoor schoon. Haar man hielp haar er bij. De brui degom kwam uit Wognum, de bruid uit Middelburg en zo kon het gebeuren dat moeke Ulder vorig jaar in Zee land de overste ontmoette die in 1939 in Den Helder commandant van de genie was. Dat was een heerlijke dag voor haar. De overste was inmiddels kolonel geworden, en hy genoot niet minder dan mevrouw Ulder van de prettige herinneringen die zy aan de mobilisatietyd hadden. Er zyn vele militairen die nog aan de beide oudjes denken. De post brengt nog steeds brieven van jongens die in de Janzenstraat een tweede moeder vonden. Is het een wonder, dat moeke Ulder een schat van foto's heeft, en dat de brievenbesteller met Kerstmis en Nieuwjaar vraagt of er iemand jarig is? Morgen zyn vader en moeder Ulder vijf en dertig jaar man en vrouw. We hopen, dat het huis in de Janzenstraat de mensen niet kan bergen, al houdt opa Ulder ook niet van veel drukte. „Dat wordt de hele dag maar handjes drukken.mompelde hy quasi onte vreden, toen wij hem en zyn vrouw ten afscheid een hand gaven. Nu het postduivenseizoen achter de rug is, heeft ook het bestuur van „Victoria" de stand eens opgemaakt. De volgende resultaten kwamen uit de bus: Vitesse oud; 1 gebr. Rambler 661 pt., 2 L. Schoonhoven 486 pt., 3 L. Bak 466 pt. Fond oud: 1 J. Riemers 297 pt, 2 gebr. Ramler 282 pt., 3 W. van Leeu wen 247 pt. Generaal oud: 1 gebr. Ramler 943 pt., 2 J. Riemers 662 pt., 3 G. J. de Wit 601 pt. Jonge duiven: 1 L. Schoonhoven 590 pt, 2 J. Riemers 361 pt., 3 L. Bak 347 pt. Navlucht: 1 J. Riemers 421 pt, 2 L. Schoonhoven 394 pt., 3 gebr. Ramler 364 pt. Ge neraal alle vluchten: 1 gebr. Ramler 1616 pt., 2 L. Schoonhoven 1538 pt., 3 J. Riemers 1444 pt. Kampioen dof fer: 1 L. Bak (318117) 208 pt., 2 gebr. Ramler (631171) 180 pt.. 3 gebr. Ram ler (631180) 164 pt. Kampioen duif: 1 W. van Leeuwen (318544) 136 pt., 2 gebr. Ramler (631152) 121 pt.. 3 J. Rie mers (670268) 93 pt. Kampioen jonge vogel: 1 L. Schoonhoven (2697651 194 pt.. 2 L. Bak (268915) 143 pt, 3 N. Bak (268952) 105 pt. Kampioen vo gel navlucht: 1 gebr. Ramler (318588) 100 pt., 2 J. Riemers (269636) 86 pt., 3 D. Bregman (318934) 80 pt. Het eerste en het tweede elftal van HCSC komen Zaterdag in Hoorn tegen HCSV 2 en 3 uit. Als beide elftallen net zo goed spelen als de vorige week, dan zien we hen met de volle buit te rugkeren. Zm. 1: EVC 1Marken 1; Dindua 2 Gouwz. Boys 1; Flevo 1—And. Boys 1. Zm. 2: Marken 2Vrone 1; DEK 1 ZCFC 2; Breez. Boys 1Jong Hollands. HCSC 3 ontvangt om half vier Jong Holland 3. Verder worden gespeeld: HRC c—HCSC a (half vyf); JVC a— HCSC b (vier uur) en HCSC ó-HRC h (half drie). De heer J. W. Lebon had gisteravond volkomen geiyk, toen hy in zyn toe spraak tydens de VARA-propaganda- avond in Tivoli zeide, dat de radio een gast is in ontelbare woningen. „We moeten eigeniyk met de pet in onze hand binnenkomen". De radioluisteraars denken er net zo over, al zullen zy te genover een „radio-gast" wel eens minder hoffeiyk optreden dan tegen een gast in natura. Verscheidene radio- artisten worden echter ook in gedach ten altyd vriendelijk behandeld, om dat zy telkens wat gezelligheid en fleur weten te brengen. Een gezelschap van de fleurigste VARA-artisten trad gisteravond op, en het was dus niet verwonderlijk dat de Tivoli stampvol was. De luisteraars wil den wel eens zien, welke mensen zo dikijls voor de microfoon komen. Ge zien de stemming in de zaal, is het een prettige kennismaking geweest. Het sympathieke orkestje van Jan Cordu- wener welk instrument zou deze duivelskunstenaar niet bespelen? be reidde niet alleen de oren, maar ook de ogen der VARA-vrienden enkele aangename kwartiertjes. Voor Cor Steyn was het jammer, dat de Helder- se Tivoli-bioscoop niet zo'n instrument ryk is als het City-orgel in Amsterdam. Hy verscheen nu met de „solo-vox" 't kort geleden geïntroduceerde nieuwe muziekinstrument, dat een orgelachtige toon heeft, maar het uiteriyk van een zeepkist op zijn Zondags. Het was in teressant, eens met dit apparaat kennis te maken. Het muzikale gedeelte was trouwens zeer goed verzorgd. Lichte en luchtige nummertjes werden bijzon der smakelijk opgediend, waarby Ina Verwoerd enige malen met veel succes als zangeres voor de microfoon kwam. Ook de populaire Jetty Cantor liet zich verschillende keren beluisteren. Het optreden van Julia de Gruyter liet een Vlaamse voordracht vormde een aardige afwisseling, evenals de verras sende goocheltoeren van de Balsamo's. Maarten Kapteyn en Cees de Lange zorgden voor de komische noot. Laatst genoemde deed zijn naam. één van de beste Nederlandse humoristen te zyn, De Christelijke Besturenbond orga niseerde Woensdag in het gebouw Palmstraat een filmavond, waarvoor flinke belangstelling bestond. Door het Voorlichtingsbureau van de Gezond heidsraad werden enkele zeer interes sante en leerzame films, alle betrek king hebbend op de visserij, vertoond. De heer Van 't Hoff, gewestelijk be stuurslid van het Christeiyk Nationaal Vakverbond, hield een korte propa- gandarede. Bestuur en aanwezigen konden hoogst tevreden zijn over het verloop van de avond. Zo spoedig mo gelijk wil men andermaal een derge lijke filmavond houden. Bij Koninkiyk besluit is vice adm. jhr. E. J. van Holthe, chef marinestaf, met ingang van 1 October 1949 tevens belast met de functie van bevelhebber der zeestrijdkrachten. Sinds het vertrek van luit-admiraal Helfrich werd deze functie reeds door jhr. van Holthe waargenomen. OPLEIDINGSSCHOOL VOOR ONDEROFFICIEREN GEOPEND Generaal mr. H. J. Kruis heeft Don derdagmorgen te Wezep een nieuwe opleidingsschool voor onderofficieren (vrijwilligers) geopend. Hij noemde de onderofficieren ..de ruggegraat van het leger". Er zyn vijfhonderd cursisten. weer alle eer aan. Zyn grapjes waren niet altijd van een buitengewone stan ding, maar over het geheel genomen was zyn optreden zeer te waarderen. Hij drukte zyn stempel op het gehele programma, want ook de andere artis- ten geraakten in een bruiloft-achtige stemming, waardoor de gezellige en ongedwongen sfeer in de (overigens ietwat benauwde) zaal nog werd be vorderd. Het doel van de avond, het verstevigen van het contact tussen de omroepvereniging en haar leden, is on- getwyfeld bereikt. Onmiddellyk na het openingswoord van de afdelingsvoorzitter, de heer Vo gels, hield de heer Lebon zyn rede, waarin hij o.m. mededeelde dat dé VARA momenteel -welgeteld 186.497 leden heeft. Hij sprak de hoop uit, dat de Helderse VARA-vrienden een be- langryk steentje zouden bijdragen tot het spoedig bereiken van de 200.000. Weststraat hoek Zuidstraat Gevestigd sedert 1844 VOOR ZONDAG 16 OCTOBER 1949 DEN HELDER. Ned. herv. gem, Nieuwe kerk, Weststraat, 10.30 uur, ds. Enklaar, van Naarden; Palmstraat, 10 uur ds. Borghardt, 19 uur de heer E. Wanders; Huisduinen, 19 uur ds. Borg hardt. Geref. kerk, Bethelkerk, 10 uur ds. Hamming, 17 uur ds. Swen; Re hobothkerk, 10 uur ds. Swen, 17 uur ds. Hamming. Geref. kerk art. 31, Nieu we kerk, Weststraat, 8.45 en 17 uur ds. Tollenaar. Chr. geref. kerk, Steen gracht, 10 en 17 uur leesdienst. Ge ref. gemeente, Janzendwarsstraat 8, 10 en 16 uur leesdienst; Donderdag 19.15 uur ds. L. Rijksen, van Leiden. Oud geref. kerk, Hoogstraat 86, 10 en 17 u leesdienst; Donderdag 19.30 uur ds. Breevaart, van H. I. Ambacht. Luth kerk, Wezenstraat, 10.30 uur dr. J. A Stellwag, van Enkhuizen. Doopsge zinde gemeente, 10.30 uur ds. Van Sluys Baptisten-gemeente, Weststraat 66a. 10 uur de heer G. van Leeuwen, 12 uur Zondagsschool, 19.30 uur ev. Hofhuis: Dinsdag 20 uur evangelisatie-avond; Woensdag 20 uur Bijbelbespreking. Oud-kath. kerk, 10 uur H Mis. pastoor Verheij. Evangelisatie Vijzelstraat, 10 en 19.30 uur samenkomst, 12 en 14.30 uur Zondagsschool; Woensdag 10 uur Bijbelkring; Donderdag 19.30 uur vrou- wenkrans; Zaterdag 20 uur openlucht samenkomst Visbuurt, 21 uur bidstond. Leger des Heils, 10 uur heiligings samenkomst, 12 uur Zondagsschool. 18 45 uur openluchtsamenkomst, 20 uur verlossingssamenkomst, o.l.v. kapitein Bergsma. JULIANADORP. Ned. herv. gem., 10 uur ds. Salm. Geref. kerk, 10 uur leesdienst, 14.30 uur ds. Hamming. Star of hope mission, 10 en 19 uur sa menkomst, 15 uur Zondagsschool; Dins dag 16 uur meisjeskrans. 19.30 uur bid stond; Donderdag 19 uur meisjeskrans; Zaterdag 19.30 uur bidstond. CALLANTSOOG. Ned. herv. gem., 19 uur ds. Salm. Hr. Ms. „Banckert" is gistermor gen van de werf gekomen, en heeft bij de P.W. munitie gelost, o.a. in verband met de trilproeven, die het schip nog moet ondergaan. De Duitse houtschoener „Max" heeft gistermiddag de reis naar Rot terdam voortgezet. Het is morgen hoog water om 12.10 uur en laag water om 6.10 en 13.15 uur. De temperatuur van het zeewater was 15.9 graden Celsius. De afdeling Den Helder van de Nederlandse Reisvereniging heeft het se'zoe" 1949/1950 goed ingezet. De Indonesie-avond die gisteren in Formosa w at houden, bracht het vry grote aantal belangstellenden via het projec ïe-app enkele uren op Borneo en Celebes en (hetgeen zeer werd gewaardeer y jongens overzee. de ceremoniën bywonen, en voordat de kist in een steile rotswand tot rust komt is er (voor onze begrippen) heel wat mee gesold. Het verwekte hilari teit toen de heer Van Fck aan het be gin van de filmvoorstelling aantoonde, dat bijgeloof heus niet alleen in het Oosten zetelt. Hy noemde in dit ver band het afkloppen van onheil, wat men hier by voorbeeld doet. Verder werde. vóór de pauze films gedraaid over het Land der Hudo s (waar men kennis maakte met de Da- jaks op Borneo), het betoverende eiland Saparua, en zelfs de Chinezen, waarvan Indonesië er meer dan twee millioen telt, werden niet vergeten. In dit rolprentje kwam, evenals in de an dere films, het bijgeloof ten aanzien van goede en kwade geesten naar vo- De voorzitter, de heer A. Witsenburg, memoreerde in zyn openingswo- d het grote belang van deze avond. Bijna iedereen in Den Helder heeft een zoon, een man of een vriend in dat prachti ge warme land. Daarbij komt de be langstelling, die vooral de laatste jaren naar Indonesië uitgaat. Welnu, de Reisvereniging en de in leider, de heer J. W. van Eek van de afdeling cultureel contact van het mi nisterie van Overzeese Gebiedsdelen, zyn er in geslaagd de aandacht te pak ken, mede door een zestal leerzame films. Men kreeg o.a. een indruk van het leven van de Toradja's op Celebes. Zeer interessant waren dc handelingen die de inlanders verrichten bij het bij zetten van de stoffelijke overschotten van vooraanstaande Toradja's. Het lichaam van de overledene blijft lange tyd opgebaard staan en intussen wor den er plechtigheden gehouden die vele duizenden guldens kosten. Er wor den zelfs huizen gebouwd voor hen die Tydens de bezetting hebben de Duit sers langs de rand van het park „De Donkere Duinen" een brede strook van de dennenbeplanting met de grond ge lijk gemaakt. De stammetjes werden afgezaagd en de wortels bleven zitten. Personeel van de dienst voor Openbare Werken, afd. Plantsoenen, is nu begon nen met het aanleggen van een nieuwe beplanting. Voor de aanleg van een z.g. windsingel" wordt eerst een strook van 1200 meter lengte en 8 meter breedte omgespit tot een diepte van zestig centimeter. Voorzover deze nog niet verrot zyn, worden de achterge bleven wortels verwijderd. Deze wind- singel zal worden beplant met mei doorns en abeelstruiken (een soort po pulier). (i In totaal zal een oppervlakte van on geveer vier hectare worden beplant in de Donkere Duinen en op het terrein van de waterleiding. Hiervoor zijn no dig ruim 40.000 exemplaren van de Pinus Nigra Austriaca, een soort zee den (men gebruikt, tweejarige boom pjes), en voorts 5000 driejarige eiken, 4500 driejarige meidoorns en 6000 abeelstruiken. Volgend voorjaar hoopt men met de nieuwe aanplant gereed te zijn, waarmede dan weer een stuk oorlogsschade zal zyn hersteld. Nu ds. J. Hallewas van Pekela heeft bedankt voor het beroep, dat op hem was uitgebracht door de Hersteld Evangelisch Lutherse gemeente te Den Helder, heeft de kerkeraad opnieuw een drietal opgemaakt: 1 prop. P. H. G. C. Kok te Amsterdam, 2 dr. J. A. Stellwag te Enkhuizen, 3 prop. C. M. de Vries te Rotterdam. Maandagavond 17 October om acht uur wordt in het kerkgebouw aan de Wezenstraat een gemeentevergadering gehouden, waar in uit genoemd drietal een predikant zal worden verkozen. Wy ontvingen gisteren het program ma, dat Woensdag 19 Oct. in Casino zal worden uitgevoerd onder leiding van de heer Geert de Boer. De Verenigde Helderse Zangers voeren o.m. uit „Reg- num Mundi" van Handel, „Scheepspraet" van Bonset en enkele Noorse werken. Het Helders Meisjeskoor zingt o.m. „De Vesper" van Beethoven, het „Engelen koor" uit de Elias van Mendelssohn en „Sneeuwklokjes" van Zijderlaan. Door beide koren gezamenlijk worden uitge voerd het „Pelgrimskoor" uit de Tann- hauser van Wagner en de wals „An der schónen blauen Donau" van Strauss Het programma wordt afgewisseld door een tweetal hobo soli van de heer J. Bakker, o.m. het Concerto nr. 1 van Handel. De pianobegeleiding is in han den van mej. G. Boon. Na de pauze zag men hoeo de Ne derlandse soldaten in Indonesië hun tyd doorbrengen. Menigmaal weer klonk een gulle lach door de zaal, als zo'n echte Hollandse jongen op zijn ma nier zijn verbazing of zijn vreugde er gens over uitte. Het filmpje beant woordde volledig aan zyn doel: de mensen in Nederland het leven van hun landgenoten-soldaat even op de voet te laten volgen. Tot slot liet men zien hoe twee Europeanen met behulp van dessabewoners werkten aan de op bouw van hun land. Gistermiddag is in Casino hetzelfde programma uitgevoerd voor jongens en meisjes van Ulo-scholen. Ruim vier honderd leerlingen hebben, evenals de aanwezigen in Formosa, enkele leer zame uren gehad. OVERHEMDEN MET VAST BOORD EFFEN EN GESTREEPT 6.95 f 9 40 14.2J Wij vinden u reusachtig aan trekkelijk, meneer Jansen. De bananenpalm in de gemeente kwekerij aan de Soembastraat heeft weer vruchten gedragen. De eerste tros, bevattende ongeveer negentig bananen met een totaal gewicht van pl.m. vijf kilogram, is gisteren geplukt en zoals gebruikelijk aangeboden aan de patiën ten van het gemeente-ziekenhuis. Deze smakelyke verrassing was natuurlijk bijzonder welkom en we mogen ver klappen, dat zij nog éénmaal zal wor den herhaald. Aan de palm bevindt zich namelijk een tweede tros, nage noeg even groot, die pas over enkele dagen rijp zal zyn. Het komt nogal eens voor, dat auto mobilisten en motorrijders de maxi mum snelheid overschryden, die in de kom der gemeente is toegestaan. Ka- naalweg, Hoofdgracht, Weststraat, Zuid straat en Binnenhaven inspireren som mige bestuurders tot het geven van „vol gas", maar ook in de binnenstad laat het gilde der jakkeraars zich dik wijls gaan. De politie gaat hierop stren ger dan ooit toezien, en heeft daartoe een instrument aangeschaft, waarmede de snelheid van een passerend voertuig nauwkeurig kan worden bepaald Daarom: jakkeraars, weest op uw hoe- de! Het eerste twaalftal van de korfbal vereniging „Helder" bindt Zondag in Amsterdam de stryd aan met A'danum, dat met vier gespeelde (en gewonnen) wedstrijden de leiding heeft. Als KVH haar ongeslagen record wil handhaven, zal er hard „gevochten" moeten worden. De stand is momenteel: A'num 4 4 0 0 36—11 8 KVH 5 3 2 0 23—14 8 TOGO 5 2 1 2 24—24 5 OKV 4 2 0 2 12—18 4 ARead? 4 112 14—16 3 ZKC 5 113 12—22 3 MEO 3 10 2 12—12 2 KCO 4 0 1 3 9—22 1 KVH 2 speelt in Westzaan tegen het bekende Roda 3. Als de KVH'ers hun tegenstanders niet onderschatten, dan brengen ze beide punten mee. KVH 3 vergezelt het tweede twaalf tal naar Westzaan. om daar uit te ko men tegen Roda 5. Op Maandag 24 October gaat het winterclubwerk van de speeltuinver eniging afdeling Visbuurt weer begta- nen. In de loop van de volgende week kunnen de kinderen, die aan de diver se cursussen wiUen deelnemen, zich opgeven by een van de heren H. Prass Nieuwstraat 3 en C. A. Dekkers, BeU kenkampstraat 12. MHetjVOlgende rooster is opgesteld- Maandag van 18.30-19.30 uur houtbe- v.erken voor jongens van 6—12 jaar- Dinsdag van 16.36-17.30 uur handwer ken voor meisjes van 6—14 jaar- Woensdag van 18.30-19.30 uur teke nen voor jongens van 6—14 jaar- Don derdag van 16.30_17.30 uur handwer ken voor meisjes van 6—14 jaar- Don werke^oo'f30"19-30 uur h°u*be- werken voor jongens van 12—14 Jaar- 1900-20°0 uur sierwerk voor meisje» van 10—14 jaar K De gemeenteraad van Schagen ver wierp met slechts de stemmen van de drie R.K. raadsleden vóór een voorstel. Bongenaar om de politie-verordening te wijzigen in verband met grieven over de sportkleding bij een onlangs aldaar gehouden optocht van gymnas ten. Een uitvoerig debat ging aan de stemming vooraf. Op de Kennemerstraatweg te Al», maar is een uit Heiloo afkomstige me- torrijder met flinke snelheid op een auto ingereden. De motorbestuurder werd hierbij zodanig gewond, dat hij in ernstige toestand in een der zieken huizen moest worden opgenomen. Naby Hoorn is in de vroege ochtend uren een personenauto uit Medemblik waarschijnlijk door oververmoeid- heid van de bestuurder tegen een boom gereden en daarna in brand ge vlogen. De bestuurder moest ter obser vatie in het Stadsziekenhuis te Hoorn worden opgenomen. O Doordat een hoeveelheid rottende peren op de elec- trische leiding lag en daardoor kort sluiting veroorzaakte, moest de brand weer van Bovenkarspel in het holst van de nacht uitrukken voor een begin van brand in een woning aan de IJmert- straat. „Als u de stop had losgedraaid, waren de vonken ook verdwenen", zei- de de brandweercommandant tot de heer des huizes die wat erg voorbarig de brandweer had gealarmeerd. Op Zondag 30 October vindt in park Velserbeek te Velsen de jaarlykse Mu- lièr-veldloop plaats. Een inwoner van Edam werd ver oordeeld tot een boete van 25.—, om dat hy, hoewel ontzet zijnde uit de kiesrechten, getekend had op een can- didatenlijst voor de deze zomer gehou den raadsverkiezing. Op 31 Maart 1948 werkten er in 104 Zaandamse industriële bedrijven in to taal 9000 personen. Aan het einde van 1948 was dit aantal gestegen tot 9380. Op 31 Maart 1949 bleek de personeels bezetting tot 9355 verminderd te zijn. O Te Wormer bestond de Evangelisa tie-Vereniging 40 jaar. By de herden king van dit jubileum zyn tevens voor zitter Breed en koster Van Liempt ge huldigd. Op feestelyke wyze is te Zaandam de natrium-verlichting van de Westzanerdijk in gebruik gesteld. In de Ger. Kerk werd een jeugd avond gehouden. De voorzitter, de heer G. v.d. Zwaag, heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder de spreekster van deze avond, mevr. Lever-Brouwer, van Den Helder. Mevr. Lever had als onderwerp gekozen „Hoe staan we te genover de kunst?" Zy gaf op duide lijke wijze te kennen wat kunst is. Er wordt tegenwoordig, aldus spr., by de Christenen veel te weinig naar de kunst omgekeken. Wij zyn toch men sen. en moeten de kunst niet voorby- lopen. De kunst moet zyn tot verhef fing van de mens, zij mag hem niet omlaag trekken. Maar wij moeten, al dus besloot spr.. alles wat kunst is, hou den onder Gods Woord Het onder werp werd daarna nog in bespreking gegeven, waarvan druk gebruik werd gemaakt. Na een korte pauze werd een spraakwaterval gehouden, welke door dt heer H. K. van Kalsbeek gewonnen werd met 75 pnt. Hierna werden nog enige voordrachten gehouden en tot slot van deze avond droeg mevr. Lever- Brouwer nog enige gedichten voor, os. „Ir- het Geitenweitje" en „de Lantaarn opsteker". Mevr. Lever-Brouwer werd aan het slot van de samenkomst een boekwerk aangeboden. De minister van Landbouw, Vissery en Voedselvoorziening heeft aan de heer C. van der Sluijs te St. Maartens brug op diens verzoek eervol ontslag verleend als lid van de commissie van uystand voor de landbouwstatistiek in de gemeente Zijpe en heeft in diens plaats benoemd de heer E. Bos te St. sartensbrug. GOEDGEKEURDE STATUTEN De Staatscourant meldt, dat de ge" wyzigde statuten van de Woning bouwvereniging „Anna Paulowna" zïjn goedgekeurd. OVERDRACHT VAN ZAAK De manufacturenzaak van de heer S. Lont, Hofstraat 34, Den Oever, wordt eerstdaags overgedragen aan de heer C. Takes Fz., van Hippolytushoef. De aanvoer van Woensdag .va» 5750 kisten- «aarvan 3330 met verse karing Besommingen: 1 stoomtrawler f19.700; IJM 20 f 13.600; IJM 94 f 14.800; IJM 57 117.100 Motorloggers: Katwijk 41 f57,50. Kustvisseisi IJM 213 f 180; IJM '249 f 120, Katwijk 22 2240; Scheveningen II f 490 en Schevenin- ?en 17 f240. inioueJ scneivis •*-* - u. schelvis 38-30,50; wijting 22-5. Per 125 k» kabeljauw 173-136 en koolvi» 65-51.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2