linthorst r KLM boekte in 1948 recordomzet Aartshertog Karei van Habsburg gaat trouwen Exportheffing voor enkele agrarische producten noodzakelijk ewogen week-eind Fruitmassage India vraagt technische en mechanische steun Scheepvaartberichien Oudste schip ter wereld naar de sloper Vermiste jongen terecht Komt West-Berlijn bij Westduitse staat Parachutist wilde vliegen, maar stortte neer Mohammedanen in Batavia willen revolutie Vreemdeling liet tas staan De lantaarn Gewijzigde indeling bij de Ned. Herv. Kerken Hei Radioprogramma i RIJDAG 14 OCXOBER 1949 Winsisaldo door politionele actie ongunstig beïnvloed In de gisteren gehouden aandeelhou dersvergadering van de KLM is beslo ten 4 pet. dividend uit te keren op de cumulatief preferente aandelen en de prioriteitsaandelen. Dr. ir. M. H. Damme is in verband met het bereiken van de 70-jarige leef- tyd afgetreden als lid van de Raad van Bestuur en benoemd tot commissaris In de vacature Damme is benoemd tot lid van de Raad van Bestuur de heer L. Neher, directeur-generaal der PTT. De ontwikkeling van de KLM heeft rich gedurende het boekjaar 1948 krachtig voortgezet. De inkomsten, wel ke in 1946 f 69*/> millioen en in 1947 f 105.6 millioen bedragen stegen in 1948 tot f 151.6 millioen. Per einde 1948 beschikte de maat schappij over een vloot van 84 vliegtui gen, maarvan 12 Lockheed Constella- tions en 7 Convairs. De personeelssterkte was per ultimo 1948: 13.957 man, waarvan 4.550 in het buitenland en 7.248 op Schiphol werk ten. In 1949 kon tot een beperking van het aantal employé's worden overgegaan als gevolg van het meer ingewerkt ra ken van het personeel, een centralisa tie van de kantoorruimte en een alge mene verhoging van d« effficiency. De winst- en verliesrekening 1948 sluit met een winstsaldo van f 173.000 nadat voor f 19.670.000 afsciryvingen op de vloot en andere activa zijn toegepast. De exploitatie-uitgaven bedroegen in 1948 f 129 millioen. Van dH bedrag was f 56.3 millioen salaris en loon. De directie is van mening, dat een verdere verlaging van de kostprijs mo gelijk is door verbetering van de effi ciency van het bedrijf. Daardoor zal de KLM naar gehoopt wordt het hoofd kunnen bieden aan de sterke concur rentie, welke zich vooral uit in een tendentie tot tariefsverlaging. De inkomsten in 1948 werden verkre gen uit de volgende bronnen: Passagiers f 107.33 miH Bagage f 2.8 min. Goederen f 12.9 mil}. Post f 18 mili. Bijz. vluchten f 3.9 milL Div. inkomsten f 6,5 milL Pandit Nehroe, premier van India heeft gisteren de Amerikaanse Senaat en het Huis van Afgevaardigden, die voor dit doel in verenigde zitting bij een gekomen waren, toegesproken. De discipel van de Mahatma zeide in zijn rede, dat India technische en mechani sche steun voor zijn economie zou toe juichen, maar in geen enkel opzicht materiële voordelen zocht in ruil voor enig deel van „zijn zwaarbevochten vrijheid". De onmiddellijke taak van India was de levensstandaard der be volking op te voeren en alles weg te nemen, wat de economische groei van het land in de weg zou staan. India was er zich van bewust, dat het in de eerste plaats zelf zich moest inspannen. Het zou dan ook geen hulp zoeken om zijn eigen verantwoordelijkheid te ontlopen. De trein van Calcutta naar Bom- bay is Woensdag na het vertrek uit Howrah 130 kilometer ten Westen van Calcutta ontspoord. Vier personen kwa men om het leven, 31 werden gewond. EYSKENS ZATERDAG NAAR KONING LEOPOLD? De „Peuple" meent te weten, dat de Belgische eerste minister Eyskens zich Zaterdag aanstaande naar Pregny zal begeven om contact op te nemen met de koning over de te houden volks raadpleging. Eyskens zou Maandag weer in Brussel terug zijn. Eyskens heeft een uiteindelijke for mule voor een nationaal referendum over de terugkeer van de koning op gesteld, en zal nu naar Pregny gaan om de goedkeuring van koning Leopold hierover te verkrijgen. De verschillende lijnbedrijven brach ten respectievelijk in 1947 en 1948 op: Lijnbedrijf: millioen Amsterdam—Batavia f 34,4 f 51,7 Noordatlantisch f 18 f 26.4 Zuidatlantisch f 8,5 f 13,5 Afrika f 3,6 f 11.5 Europa f 18,2 «f 23,1 West-Indie f 9,7 f 13,4 Nederland f 1,3 f 1,3 f 93,7 140,9 Het aandelenkapitaal bedroeg einde 1948 f 57,9 millioen, waarvan f 1,2 mil lioen aan prioriteitsaandelen en cumu latief preferente aandelen Als Op een persconferentie deelde dr. Plesman mede, dat de vervoersinkom- sten der maatschappen in 1948 niet f 141,1 millioen, doch circa f 191 mil lioen zouden hebben bedragen, wanneer de tweede politionele actie in Indonesië niet zou zijn gevoerd. De recente devaluaties zullen dit jaar een kostenstijging veroorzaken, die on vermijdelijk tariefsverhoging met zich brengt. Deze verhoging blijft echter be perkt tot de transatlantische routes. Op het Europese net zullen de tarieven niet worden verhoogd en ook niet op de diensten naar en in het Verre Oos ten. Met betrekking tot de Indonesië- route merkte de heer Plesman echter op, dat de directie de tarieven voor het vervoer van Rijkspassagiers en post te laag acht en dat de maatschappij zal trachten hierin verandering te brengen. Aagtekerk, R'dam—Brisbane, 12-10 van Smyr- na Abbekerk, R'dam—Sydney, 12-10 van Allepey Amsteldijk, 12-10 van Beaumont naar Galveston Amstelkerk, A'dam—VVest- Afrika, 12-10 ter rede Accra - Amstelveen, R'damCalcutta, 12-10 van Madras Ar- lüilla, 13-10 van Singapore te Pladju Cele bes, passeerde 12-10 Perim Cleodora (t), La Flata—Cura^ao, passeerde 12-10 Trinidad Colyto, Immingham—Genua, passeerde 12-10 Gibraltar Ena (t), Kuweit—R'dam, 12-10 Golf van Aden Esso (t), Den Haag, R'dam—Aruba, passeerde 12-10 Maria Galante Gadilla (t), Singapore—Kaapstad, 13-10 te Durban Ga nymedes, 12-10 van Curagao naar Maracaibo Hersilia, Paramaribo—A'dam, 12-10 te Ponta del Gada Hilversum, 13-10 van Blyth te Civita Vecchia - Hoogkerk, A'dam-Beira, 12-10 van East Londen Kota Baroe, R'dam—Java, 12-10 te Port Said - Laurenskerk, A'dam- Basra, 13-10 Finisterre Ling'e, 12-10 van Tcpilla naar Zaandam Loenerkerk, Mombas- sa-A'dam, 12-10 te Antwerpen Maaskerk, 12-10 van Cotonou naar Takoradi Madoera, Java—A'dam, passeerde 12-10 Gibraltar Ma- riekerk, Japan—R'dam, 12-10 van Honkong Meliskerk, Tanga—A'dam, 12-10 te ^uez Nieuw-Amsterdam, R'dam—New York, 12-1U van Southampton Phrontis, A'dam Java, 12-10 van Suez naar Djeddah - Poelau Laut, A'dam—Java, 13-10 te Batavia - Sigli, Rdaao Batavia, pass. 12-10 Oporto Salawah, 12-1 v. Montreal n. Philadelphia Schie, 13-10 v. fort Liberte Sommelsdijk, Java—New York, 12-10 100 mijl z. Socotra - Stad Leiden, Gal cutta—R'dam, passeerde 12-10 Ouessant Tarakan, New York-Java, 12-10 van Colombo - Taria (t), 12-10 van Kaapstad te Abadan voor anker Tiba, Antwerpen-Rio de Janeiro, 12-10 Madeira - Utrecht, 13-10 van RajJg°o" te Belawan Volendam, R'dam—Java, 200 mijl noord-noord-west van Perim e tevreden, Java-New York, 13-10 te Singapore - Zijpenberg, Spezia—Saffi, 12-10 Gibraltar. Aalsum, Calcutta-R'dam, 11-10 van Aden- Abbekerk, 13-10 van Alleppey te Colombo Alhena, Buenos Aires—R'dam, 12-10 te Bahia - Aludra, R'dam Buenos Aires, 12-10 "an K>o de Janeiro Axeldijk, 13-10 van Bremen naar R'dam Ceram, R'dam -Calcutta, 13-10 Perim - Farmsum, 11-10 van Sorel naar R'dam Friesland, 12 10 van Cheribon te Surabaja Japara (KRL), 10-10 van Surabaja te Soengei- gerong - Kamerlingb Onnes, 14-10 3 uur van R'dam te Liverpool 'wacht - Kota Agoeng, R'dam—Java, passeerde 12 10 5 uur Fmisterre - Langïcoeas, Javo-R'dam, 12-10 6 uur vaP Aden, passeerde 12-10 perim Mark n 10 uur van Philadelpb'a naar Nederland teerkerk, R'dam-Japan, 12-10 te Genua - Woensdag is „Implacable", een linieschip van de vloot van Na poleon l en het oudste schip ter wereld, dat nog in de vaart was, voor zijn laatste reis uitgevaren. Het schip is van de rede te Portsmouth, waar het voor an ker lag, naar een dok gesleept om er gesloopt te worden. Het beeld van Neptunus, dat op de boeg stond en het halfdek van de achtersteven zullen in het scheep vaartmuseum te Greenwich be waard worden. De „Implacable", een dubbel dekschip met 74 kanonnen, was in 1789 te Roehefort van stapel gelopen en werd „Duguay Trouin" gedoopt. In 1805, enkele dagen na de slag van Trafalgar, door een Engels smaldeel buit gemaakt, deed het nog vele jaren dienst onder Engelse vlag. Met de „Queen Elizabeth" arri veerde uit Amerika in Southamp ton de Engelse minister van bui tenlandse zaken, Ei-nest Bevin. Hij werd door de dokwerkers van Southampton allerhartelijkst be groet met de roep „goeie oude Ernie". Bevin werkte vroeger n.l. zelf in de dokken. Woensdagmorgen stapte de 13-jarige jongen Jacq Blommen uit Helden-Pan- ningen bij familie te Venlo het huis in, nadat hij reeds twee weken lang spoor loos was geweest en op aanwijzingen van een zgn. helderziende, honderden personen hadden deelgenomen aan een tweedaagse speurtocht in de omgeving van Helden. Tegenover de politie ver klaarde de jongen, dat hij nadat hij reeds twee dagen de Ulo-school niet meer bezocht had, met 100 aan eier- geld van zijn vader op avontuür was gegaan. Een hoge Amerikaanse functionaris heeft te Bonn verklaard, dat de rege ringen van Engeland en Amerika hun bezwaren tegen het opnemen van West-Berlijn in de Westduitse fede rale republiek hebben laten varen, als gevolg van de instelling van een Oost- duitse regering. De onderhandelingen over dit onder werp met de Fransen maakten „goede vorderingen". Het was aannemelijk, aldus deze functionaris, dat de gealli eerde hoge commissarissen „in de na bije toekomst" de aansluiting van West-Berlijn zouden goedkeuren. De verklaring werd afgelegd, terwijl de hoge commissarissen te Bonn verga derden. Naar men aanneemt bespraken zij de situatie in Berlijn en de Duitse voorstellen betreffende de ontmante ling. Van Duitse zijde is n.l. het aan bod gedaan verschillende industriële objecten te leveren uit de productie, in plaats van uit te ontmantelen fa brieken. HAKHOUTWALLEN WORDEN BESCHERMD Volgens de bodemproductiebeschik- king 1949 bosbouw en houtteelt van 21 September 1949 is het verboden stob ben van geveld hakhout te rooien zon der vergunning van het Staatsbosbe heer. De algemene ontheffing van het kapverbod ten aanzien van hakhout, welke het vorig jaar gold, is dit jaar niet meer van kracht, zodat ook voor het vellen van hakhout vergunning van de directeur van het Staatsbosbe heer moet worden aangevraagd. STALIN WENST PIECK EN GROTEWOHL GELUK Generalissimus Stalin heeft Wilhelm Pieck, de president van de in de Sow- jetrussische zone van Duitsland tot stand gekomen republiek, een tele gram gezonden, waarin hij hem en het Duitse volk geluk wenst met „de stichting van de Duitse democratische republiek". Minister-president Grote- wohl ontving een gelijkluidend geluk- wenstelegram van Stalin. Waarschijnlijk omstreeks 15 Januari 1950 zullen de leden van de roemrijk ste geslachten van Europa zich naar het Belgische plaatsje Beloeil begeven, waar in de slotkapel het huwelijk zal ingezegend worden van aartshertog Karei van Habsburg en prinses Yolan- de de Ligne, tweede dochter van prins De Ligne, dë Belgische ambassa deur te New Delhi. De jonggehuwden zullen zich daarna waarschijnlijk in de Ver. Staten vestigen, waar aartshertog Karei relaties heeft in economische kringen. De verloofden verblijven thans in het kasteel te Beloeil, dat een bron van herinneringen vormt voor de huizen van Lotharingen en van Oostenrijk, waar de toekomstige echtgenoot leeft in een atmosfeer, die hem aan zijn voorouders herinnert. Prinses Yolande ontmoette aartshertog Karei voor het eerst, toen zij beiden nog kinderen waren. De prinses is 26 jaar. Zij heeft veel gereisd, stelt belang in kunst en sociaal werk en beoefent tal van tak ken van sport. Aartshertof Karei is de vierde zoon van keizer Karei van Oostenrijk en keizerin Zita. Hij is 31 jaar oud. Na de dood van zijn vader vestigde de Oos tenrijkse keizerlijke familie zich in Spanje om zich tijdens de Spaanse bur geroorlog naar het kasteel van Steen- okkerzeel In Belgie te begeven. De jonge aartshertog studeerde aan het St. Michielscollege te Brussel en aan het Schotse college te Wenen. Voorts aan de Laval-universiteit te Quebec, waar hij tot doctor in de rechten en in de politieke en sociale wetenschappen promoveerde. Hij houdt zich speciaal bezig met economische vraagstukken. De vooraanstaande Finse parachu tist Viktor Andro is Donderdag om het leven gekomen, toen hij trachtte met behulp van leren vleugels te vlie gen, nadat hij op een hoogte van 1700 meter uit een vliegtuig was gespron gen. Hij viel als een steen zonder zijn vleugels uit te slaan. Men gelooft, dat bij onmiddellijk na de sprong een hartaanval heeft gekregen. Prijzen noodzakelijke levens middelen worden niei gewijzigd Het ministerie van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening deelt mede, dat besloten is de uit de export naar landen met niet of minder gedevalu eerde valuta's eventueel voortvloeien de voordelen niet af te romen. Wel wa ren in verband met de herexport van enkele hier te lande geïmporteerde en na de devaluatie in prijs gestegen voe dingsgrondstoffen bijzondere maatrege len noodzakelijk. Deze maatregelen hangen samen met het binnenlandse prijsbeleid. Er is n.l. besloten de prij zen van de noozakelijke levensmidde len ongewijzigd te handhaven, in ver band waarmede ook de verkoopprij zen in bet binnenland van geïmpor teerde producten zoals granen, veevoe der, suiker e.d. ongewijzigd zijn geble ven, ondanks de prijsstijging welke een direct gevolg is van de devaluatie. Dit betekent dus, dat thans een be langrijke subsidie op de import van genoemde producten moet worden ver leend. Daar het echter niet in de bedoeling kan liggen ook bij de verwerking van genoemde grondstoffen tot exportpro ducten een zelfde subsidie te verlenen, gaat de minister ervan uit, dat bij ex port doorberekening van de werkelijke kostprijs moet geschieden. Bedoelde grondstoffen worden echter in het al gemeen aan de verwerkers hier te lan- Donderdag werden voor het eerst in Batavia in het openbaar manifesten van de Darul Islam aangebracht, waar in werd aangespoord „mee te doen aan een revolutie tot het vestigen van een Godvrezende Islamietische staat". Zwijgende menigten verzamelden zich buiten een van de grootste moskeeën der stad om deze manifesten te lezen. OM LIBIË'S ONAFHANKELIJKHEID De uit 21 landen bestaande subcom missie, gevormd door de politieke commissie van de Ver. Naties, heeft Woensdag met 18 tegen 3 stemmen in principe besloten, dat Libye zo spoe dig mogelijk, maar niet later dan 1 Januari 1952 onafhankelijk moet wor den. De Sowjetunie, Polen en Tsje- choslowtkije, die onmiddellijke onaf hankelijkheid wilden, stemden tegen. HOOFDPRIJZEN TWEEDE NIWIN- LOTERIJ Bij de trekking van de tweede Niwin-loterij is de eerste prijs een Citroënauto met één jaar gratis rijden gevallen op no. 672972. Een jaar gratis leven tot een bedrag van 3600 was de tweede prijs, deze viel op no. 215471. De derde prijs viel op no. 923003 en geeft recht op een hoenderpark, in -te richten in overleg met de winnaar, tot een waarde van 2000. CLARENCE HUNTER TERUG IN NEDERLAND Donderdagavond arriveerde op Schip hol uit New York de Amerikaan Cla- lence Hunter, het hoofd van de ECA- missie in Nederland. Hij bracht een officieel bezoek aan de Ver. Staten. de tegen de reeds gesubsidieerde prijs geleverd. Derhalve moet bij de export van producten, waarin deze grondstof fen zijn verwerkt, een heffing worden toegepast, die slechts een compensatie van de by de import verleende subsi die beoogt. Zoals voor de hand ligt, wordt bij de export van de overeenkomstige bin nenlandse grondstoffen of de daaruit vervaardigde producten een gelijke hef fing toegepast. Tegenover de eventuele export van deze artikelen moet immers een verhoogde import van soortgelijke producten worden gesteld, welke uiter aard weer met subsidie gepaard gaat. Zyn er in het algemeen derhalve geen heffingen met het karakter van afroming van devaluatiewinst, het streven naar waarborging van de bin nenlandse voorziening en bescherming van het binnenlandse prijspeil hebben er voor bepaalde levensmiddelen toe geleid, dat heffingen kunnen worden toegepast op enkele uitgesproken schaarse artikelen, zoals sommige zui velproducten, waarbij van uitbreiding van de export voorshands geen sprake kan zijn. Bij de recherche te Amsterdam is door een vreemdeling aangifte gedaan dat Woensdag in een perceel aan de Prinsengracht uit zijn actetas, welke hij even inde wachtkamer had laten staan, een portefeuille inhoudende 10.000 Franse Francs, 18.000 Italiaanse lires, 750 Belg. francs, 5 Egyptische ponden en 2 Engelse ponden, plus een biljet van de K.L.M. voor een vlucht AmsterdamCairo werd gestolen. Bo vendien bevatte de portefeuille een ontvangstbewijs van de douane voor 200 Deense Kronen. Er bestaat enige verdenking tegen een reiziger, die tegelijkertijd bij de firma was om offerte te maken. KWESTIE MENSELIJKE RECHTEN OP BALKAN VOOR INTERNATIO NAAL GERECHTSHOF De speciale politieke commissie dei- Ver. Naties heeft besloten de kwestie der menselijke rechten in Bulgarije: Hongarije en Roemenie naar het In ternationaal Gerechtshof te verwijzen. De commissie verzocht het Hof uit te maken of genoemde landen in het ge lijk stonden door te weigeren het con flict aan een gezamenlijke commissie voor te leggen, zoals in de vredesver dragen was voorzien. DOOR KROKODIL GEDOOD Opnieuw, thans in kampong Indra pura, nabij Tebingtinggi, is een Indo nesiër het slachtoffer van een kroko dil geworden. Bij het baden werd hij plotseling door het dier gegrepen en meegesleurd, zonder dat de omstan ders, die het drama zich voor hun ogen zagen afspelen, in staat waren hem te redden. STATENLEDEN UIT SURINAME NAAR NEDERLAND Een delegatie van de Staten van Su riname, waaronder de heer J. Buis kool, is afgevaardigd naar Nederland voor een bespreking van verschillende onderwerpen op politiek terrein, zoals het Unie-statuut, de nationaliteitsrege ling en de toekomstige verhouding tus sen Nederland en Suriname. Zij zullen wellicht Maandag vertrekken. DE ITALIAAN KRIJGT WEER ZIJN KRANT Een staking om loonsverhoging van 75.000 Italiaanse k*antenzetters, die twee dagen geduurd heeft, is geëin digd. Vandaag zullen de kranten weer normaal verschijnen. Men zal over de eisen gaan onderhandelen. De ministers van Buitenlandse Zaken van de vijf landen der Weste lijke Unie zullen begin November te Parijs bijeenkomen, zodra de zitting van de ministerscommissie van de Raad van Europa is afgelopen. Een dokter in Roermond had reeds vele jaren in zijn kelder een carbidlantaarn liggen. Tot dat men de medicus er op attent maakte, dat deze lantaarn wel eens een mijn of iets dergelijks kon zijn. De dokter belde de po litie op, waarna de hulpverle ningsdienst op het toneel en in de kelder van de dokter ver scheen. Het was inderdaad een mijn PATRICIA WENTWORTH Tussen het eten door wisselden ze van gedachten over de huwelijkse staat. „Zie je, het duurt zo lang, tenzij je gaat scheiden en dat lijkt me noga) akelig, als je er niet op hebt aange stuurd" Lichtelijk geamuseerd merkte Justin op: ..Je kunt het overdoen". Maar Dorinda ging voort: „Stel nu eens. dat ik met Tip ^ing trouwer Hij is vierentwintig en ik ben éénentwintig Zo'n huwelijk zou een vijftig of zestig jaar kunnen duren: dat is een erg lange tijd. Natuurlijk hij heeft geld genoeg Hi; is bij zijn op kantoor en zal binnen een jaar •f twee compagnon zijn 't Zou wel er°ttig weZen een eigen flat en een auto te hebben, maar ik heb zo he" gevoel, dat dit huwelijk me op den duur zou vervelenZij hield even op, om wat van de „sole meunière" te ne men. „Dan zou ik het niet doen". „O, dat ben ik ook niet van plan; tenminste ik denk niet, dat ik het doe, tenzij de Oakley's werkelijk stukken vergif blijken te zijn, zoals dat rood harige kind zei. Zie je, ze zag er aar dig uit; ik had wel eens kennis met haar willen maken". „Nu gebruik je een foefje, om van de kwestie af te komen. De vraag is niet, wat jij denkt of niet denkt over 't huwelijk, maar wat die arme jon gens menen, wat jij denkt. Héb je een van hen reden gegeven, om aan te nemen, dat je met hem wilt trou wen?" „Beste Justin", zei Dorinda opgeto gen. „zulke lekkere vis heb ik nog nooit geproefd. Ik ben blij, dat ik niet geluncht heb". Hij keek haar streng aan. „Geen foefjes en geen vis. Dorinda. Heb je of heb je niet. „Zou ik er nog mee>- van nemen?" „Als je wilt ga je gang. maar je unt beter afwachten wat er nog 'omt" Na het menu ernstig te hebben be studeerd, zuchtte ze spijtig en zei, dat ze misschien beter deed, met de vis te stoppen't Ziet er alles zó aanlok kelijk uit". „Welnu, dan zul je misschien mijn vraag beantwoorden". Terwijl de kellner de borden ver wisselde, keek ze Justin aan en had hij gelegenheid te constateren, dat de gesmade japon goed bij haar kapsel kleurde. Zulke groene jongens als Tip Remington en Buzzer Blake zouden het ongetwijfeld prachtig vinden. Daar entegen zouden zij niet bemerken of waarderen, dat haar wimpers precies even goudbruin waren. Als ze 't ooit waagde, ze donker te verven, moest hij er haar ernstig over onderhouden, want die kleur kwam niet dikwyls voor en uit een zuiver aesthetisch oogpunt gezien moest zij er geen kunstjes mee uithalen. Toen zij zich voorzien hadden van „kuiken-en-casserole" met champig nons en meer van dat lekkers, her haalde hij zijn vraag. „Och", antwoordde Dorinda. „Ik zou kunnen zeggen, wat heb jij er eigen lijk mee te maken". Ze zei dit op vol komen vriendelijke toon. „Doe je het?" Zij lachte. „Ik geloof van niet De moeilijkheid is „Wat?" ,,'t Is zo lastig te zeggen". Die bekentenis maakte Justin aan het lachen. Bij de zeldzame keren dat dit gebeurde, voelde Dorinda zich trots; zij had in gezelschap een succes behaald. Haar ogen werden donkerder en haar kleur werd dieper. „Ja, maar 't is zo", protesteerde zij. „Ik houd van allebei veel. Misschien het meest van Buzzer, maar dat kan wel zijn, omdat hij geen geld heeft, wat me een kameraadschappelijk ge voel geeft! Aan de andere kant voel ik er weinig voor, iemand zouder een penny te trouwen, want als we trouw den, zou ik kinderen willen hebben en als je niets op de wereld bezit, is het moeilijk, ze groot te brengen". „Dat kon wel eens zo zijn". (Wordt vervolgd) Hoe meer men van iemand houdt, des te minder moet men hem vleien. (MOLIèRE) VJ De rijkste dames van Parijs zijn alle maal klant van de schoonheids specialist Vally, die de gezichten en de ruggen van zijn clientèle inwrijft met bananen en komkommers, peen of dc schil van spercieboontjes. Dat is namelijk het nieuwste en het nieuws trekt. In de kunst, in de politiek en vooral in de mode en de schoonheid Hebben niet koninginnen rondga stapt in kuipen vol melk van ezelin nen en zaten niet de vrouwen van protserige geldbaronnen urenlang met klodders klei op hun wangen om fraai te worden? Millioenen hebben ge wiekste fabrikanten verdiend aan tubetjes smeersel, aan flesjes riekerig- heid en aan potjes zalf van allerlei soort en prijs. En wat de mode ook voorschreef: melk of klei of smeersel de vrouwen van alle eeuwen en alle landstreken hebben haar nagevolgd en aangebeden. Tot monsieur Vally begon met kom kommers en kropsla. Het nieuwste! Terug tot de natuur! Peen is goed voor de ogen, bananen versoepelen de huid, kropsla geeft zachte oren en een schijf tomaat, gemengd met appel moes, doet alle lijnen, die de tijd ge kerfd mocht hebben, verdwijnen en herschept ouderdom in bloesemende jeugd. Mits Vally het mengsel bereidt en als er maar véél francs aan te pas komen. De duurste behandeling is appel massage. Trouwens: dat wisten de mannen al, zolang de wereld draait Als Eva naar de appel grijpt, krijgt Adam de rekening gepresenteerd. Pa rijs of Paradijs: 't blijft allemaal het zelfde. vraag dat is de échte Gelderse rookworst! Het beste wat U op tafel kunt brengen! In de zitting van 12 October van de generale synode der Ned. Herv. Kerk op „Woudschoten" kwam de kerkelijke indeling aan de orde. Er blijven 10 kerkelijke provincies, 54 classes, dus 9 meer dan thans. Zuid-Holland krijgt er 4 classes, Gelderland 2, Noord-Hol land, Utrecht en Noord-Brabant met Limburg krijgen er ieder 1 classis bij. De toekomstige synode zal bestaan uit 54 leden, waarvan 27 predikanten, 13 ouderlingen, 7 ouderlingen-kerk voogd en 7 diakenen. Het aantal vaste adviseurs is bepaald op 12. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM L, 301 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Denk om de bocht. 7.15 Piano-duo. 7.50 Tien voor acht. 8.05 Amsterdams Kamermuziek- gezelschap. 8.30 Lezing „De Aarde". 9.00 Men vraakt.... en wij draaien. 9.40 De Duc- dalf. 10.15 Swing and sweet. 10.45 Avond wijding. 11.15 Gramofoonplatenmuziek. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.45 Voortrekkers uit Lourdes. 7.30 Branbants halfuur. 8.05 De gewone man. 8.12 Guido Gezelle-herdenking. 10.10 Oude Maria-gedichten. 10.20 Haagse Blaaskwintet. 10.45 De zin van het huwelijk. 11.15 A la Danse. VOOR ZATERDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.23 Ad Good man en zijn orkest. 9.05 Beethoven-cyclus. 11.35 Strijkkwartet. 12.00 Dolf van der Linden en zijn Metropole-orkest. 12.30 Voor Land en Tuinbouw. 12.33 Kwartet Jan Gorduwener 100 Strijdkrachten-programma. 1.30 Orgelspel. 2.00 Het Nederlandse lied. 2.20 Accordeola. 2 50 Streek-uitzending. 3.15 Omroep-Kamer- orkest. 4.15 Amateurs zetten hun beste beentjes voor. 4.45 Sportpraatje. 5.00 Nieuws van de piatenmarkt. 5.30 Op de Disselwagen. 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Artistieke staalkaart. 7.45 Voor de Nederlanders in Duitsland. 8.05 Din gen van de dag. 8.15 Vindobona Schammel'n. 8.45 Onder moeders parapluie. 10.00 De Ram- blers. 10.25 Een reeks belevenissen. 10.45 Kwartet Sem Nijveen. 11.15 Sportreportage. 11.35 Dansmuziek. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. - 8.15 Pluk de dag. 9.00 Muziek-programma door de huis vrouw. 8.35 Kamermuziek-programma. 10.15 Operette-fragmenten. 11.00 De Zonnebloem. 12.03 Gramofoonplaten. 12.30 Voor Land- en Tuinbouw. 1.20 Muziek. 2.00 Fanfare-muziek. 2.20 Engelse les. 2.40 Middagconcert. 3.25 Film- en toneelbeschouwing. 4.00 Dilettanten musiceren. 8.30 De schoonheid van het Gre goriaans. 5.00 De Wigwam. 6.30 Amusements- oikest. 7.25 Zangrecital. 8.05 De gewone man. 8.40 Septet Jonny Ombach. 9.00 Negen heit de klok. 9.55 Weekend-serenade. 10.30 Wij luiden de Zondag in. 11.15 Het Residentie-orkest. RADIODISTRIBUTIE-DIENST LIJN III: 7.05 Gram. 7.30 Kron. 7.40 Gvmn. 7.50 Gram. 8.05 Concert. 9.10 Verz. pr. 10.00 Felton Rapley (orgel). 10.30 Eng. H.S.: Jack Salisbury en salonotkest 11.00 BBC Welsh Orchestre. 12.00 VI. Br.: Salonorkest. i««2„Lichte orkest- 1-15 Hollands Cabaret. u.00 Boekbespreking. 2.10 Werken van Lalo. 3 00 Eng. L.P.: Orkestmuziek. 3.30 VI. Br.: Joseph Berden (orgel). 4.00 Guido Gezelle- t-erdenking (koorconcert). 4.35 Franse muziek met commentaar. 5.00 Kootwijk: Batavia. 6.00 ^c^rdeon* 615 Gram 6.30 Voor de mi 800 W REn8oLP" G,evaneerd Program ma. 8.00 L Br.: Gevarieerd programma. 9.00 Eug. L.P.- Bing Crosby 9.51 Geraldo en con- ~~n _zaP8ers 10.15 Verz. Dr. 11.0"

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 3